کودک درون

کودکان‌طلاییِ جنین
کودکان‌طلاییِ کودک
کودکان‌طلاییِ نونهال
کودکان‌طلاییِ نوجوان
کودکان‌طلاییِ جوان
کودکان‌طلاییِ بزرگسال
کودکان‌طلاییِ میانسال
کودکان‌طلاییِ سالمند

اقدامات بیمارستان برای زایمان

اقدامات بیمارستان برای زایمان
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/09/26 0 نظر 351 بازدید

اقدامات بیمارستان برای زایمان

پرستار شیفت حالات، وضعیت و علائم حیاتی را مرتب کنترل می کند. بیشتر متخصصان زنان و زایمان تا مرحله آخر زایمان پیشرفت شما را از طریق پرستار کنترل می کنند. اتاق یا اتاقهایی که در بیمارستان برای زایمان طرح ریزی شده همه مجهز به تخت های مخصوص دسته دار هستند که می توانید از قبل خودتان را برای زایمان آماده کنید و نیز قسمتهای مختلف قابل تنظیم برای سر و پاها دارند زیرا بیشتر خانم ها در طول زایمان به اطراف تغییر وضعیت می دهند. قسمت پایین چنین تختهایی تا می شود تا زایمان راحتتر انجام شود. 

اقدامات بیمارستان برای زایمان

بهتر است در سه ماهه سوم کارهای پذیرش در بیمارستان را انجام دهید تا روز زایمان مستقیما به اتاق زایمان بروید.

اقدامات بیمارستانی برای زایمان


اولین اقدامی که در بیمارستان انجام می شود این است که یک پزشک یا پرستار، معمولاً در یک اتاق معاینه مخصوص بیمار را معاینه داخلی می کنند تا پیشرفت زایمان را ارزیابی کنند. اگر دهانه رحم زیاد باز نشده باشد ممکن است شما را به خانه برگردانند و یا پیاده روی به مدتطولانی برای شما تجویز شود تا هنگامی که انقباضات شدیدتر شوند به بیمارستان برگردید. اگر کیسه آب پاره شده باشد بدون هیچ معاینهایی پذیرش می شوید.

حتما بخوانید: چگونه آماده زایمان شوم؟


پرستار شیفت حالات، وضعیت و علائم حیاتی را مرتب کنترل می کند. بیشتر متخصصان زنان و زایمان تا مرحله آخر زایمان پیشرفت شما را از طریق پرستار کنترل می کنند. اتاق یا اتاقهایی که در بیمارستان برای زایمان طرح ریزی شده همه مجهز به تخت های مخصوص دسته دار هستند که می توانید از قبل خودتان را برای زایمان آماده کنید و نیز قسمتهای مختلف قابل تنظیم برای سر و پاها دارند زیرا بیشتر خانم ها در طول زایمان به اطراف تغییر وضعیت می دهند. قسمت پایین چنین تختهایی تا می شود تا زایمان راحتتر انجام شود. 


اقداماتی که بعد از پذیرش انجام می شود بستگی به امکانات و دستور کار بیمارستان، پزشک، انتخاب خودتان و پیشرفت بارداری شما دارد. مثلاً اگر دوقلو باردار باشید یا شرایط پرخطری مانند دیابت حاملگی داشته باشید، به مراقبت و کنترل بیشتری نیاز دارید تا کسی که بارداری و زایمانش سیر طبیعی دارد.

اقدامات بیمارستان برای زایمان


بعضی از اقداماتی که در بیمارستان انجام می شود چیست؟


 تزریق سرم. هدف از تزریق سرم انتقال آب، مواد غذایی، دارو یا خون در موارد اضطراری به خانم در حال زایمان است. تزریق سرم در موارد اضطراری از صدمه زدن به کودک جلوگیری می کند و باعث صرفه جویی در وقت است. یک سوزن با پوشش پلاستیکی را وارد رگ بازو و یا پشت دست می کنند. پوشش پلاستیکی به یک کیسه پر از مایع متصل است (معمولاً سرم گلوکز که قند محلول در آب است) که روی یک پایه بلند قرار دارد. اگر قرار باشد زایمان با بیهوشی انجام شود قطعا سرم تزریق می شود در حالیکه ممکن است در زایمان طبییعی نیازی به انجام اینکار نباشد. مشکل تزریق سرم این است که دست و پاگیر است و حرکت را محدود می کند. در زایمان طبیعی اگر مادر به اندازه کافی آب و آبمیوه های خنک بنوشد نیازی به تزریق سرم نیست. 

دانلود رایگان : شیوه های تقویت هوش جنین


  معاینه واژینال. به مخص ورود به بیمارستان، پیشرفت زایمان مرتبا توسط پرستار کنترل می شود. برای بررسی نرم و باز شدن دهانه رحم یکی از پرسنل پزشکی با دو انگشت (با دستکش استریل) که داخل واژن می کند، مشخص می کند که چند سانتی متر دهانه رحم باز شده است.

حداکثر باید 10 سانتی متر باز شود و بعد مرحله فشار برای بیرون آوردن کودک آغاز می شود. (ممکن است به شما بگویند 6 سانتی متر که برای زایمان هنوز کم است). همچنین پزشک، پرستار یا ماما جایگاه کودک را هم کنترل می کنند. یعنی تا چه اندازه سر کودک داخل دهانه رحم شده است و با استخوانهای ایسکیال  لگنی مقایسه می شود. جایگاه منفی اش این است که کودک هنوز در بالای این استخوانهای ویژه قرار دارد. جایگاه مثبت یعنی سر کودک در پایین این استخوانها است. اگر جایگاه کودک 6 مثبت باشد یعنی سر کودک (از طریق باز کردن واژن) قابل مشاهده است. این آزمایش بین انقباضات رحم انجام می شود و دراز کشیدن در این موقعیت برای خانم باردار مشکل است. سعی کنید تا آنجائیکه می توانید عضلاتتان را شل کنید. اگر در مورد وضعیت و پیشرفت زایمانتان اطلاعاتی در اختیار شما قرار ندادند حتما خودتان سؤال کنید. 

اقدامات بیمارستانی برای زایمان

 کنترل ضربان قلب جنینی. تیم پزشکی باید وضعیت کودک را طی فشارهای زایمان بررسی کند. برای انجام این کار چند روش وجود دارد:


(1) یک روش ساده این است که در آن با یک گوشی پزشکی مخصوص با دستگاه سونوگرافی از روی شکم به طور متناوب به ضربان قلب جنین گوش می کنند. شما باید در طول این معاینه بی حرکت بمانید.

حتما بخوانید: رویاهای دوران بارداری


(2) کنترل الکترونیکی خارجی. این روش اطلاعات دقیقتری در مورد اینکه چگونه ضربان قلب کودک به انقباضات پاسخ می دهد را در اختیار تیم پزشکی قرار می دهد. همانطور که به تخت تکیه داده اید در کمربند پارچه ای به دور شکمتان می بندند. یکی از آنها انقباضات و دیگری ضربان قلب کودک را ثبت می کند. اندازه گیری ها در هر ساعت به مدت 20 دقیقه طول می کشد و در بسیاری از موارد بطور پیوسته انجام می شود. اطلاعات بدست آمده از کنترل الکترونیکی خارجی به دستگاهی که شدت انقباضات را روی صفحه کاغذ شان می دهد، رله می شود و ضربان قلب جنین را روی یک صفحه ویدئویی نشان می دهد.

کنترل زایمان


امروزه بیش از 3/4 زایمانها به روش الکترونیکی کنترل می شود. این روش هم به عنوان بخشی از اقدامات احتیاطی برای تشخیص سریع وضعیت خطرناک جنین به کار می رود و هم راهی مطمئن برای پیشگیری از معالجه نادرست است. خانم هایی که قرار است با استفاده از داروهای بیحسی (بیهوشی) زایمان کنند و آنهایی که زایمان اولشان به طریق سزارین بوده و قرار است زایمان دوم را به صورت طبیعی انجام دهند معمولاً دائما تحت کنترل هستند. در این روش خطر برای کودک مخصوصاً امکان ابتلاء به عفونت بسیار کم است و در موارد بسیار نادر به راحتی قابل درمان است.

اقدامات بیمارستانی برای زایمان

از طرفی دیگر چندین مطالعه نشان داده است که زایمانهایی که تحت کنترل الکترونیکی قرار می گیرند بیشتر به سزارین ختم می شوند در حالیکه همیشه زایمان با این روش موجه نیست، زیرا بسیاری از علائم خطر زندگی نوزاد را تهدید نمی کنند (بطور مثال علت یک ضربان قلب نامنظم کمبود اکسیژن نیست، بنابراین هر نشانه غیر عادی خطرناک نیست.).


این روش مخصوصاً برای کسانی استفاده می شود که زایمان طولانی تری دارند، زیرا دراز کشیدن در رختخواب غالباً پیشرفت انقباضات را کند می کند. علاوه بر آن، تحقیقات نشان می دهند که کودکانی که ضربان قلبشان به صورت الکترونیکی کنترل می شوند با کودکانی که توسط گوشی و از روی شکم کنترل می شوند از نظر سلامتی یکسان هستند. 

حتما بخوانید: درباره طراحی فرزند


نتیجه کلی: کنترل جنینی روش کم خطری برای بوجود آمدن بعضی مشکلات است ولی راهی برای رسیدن به یک زایمان عادی نیست.
یکی دیگر از مزایای کنترل الکترونیکی این است که می توانید آن را در طول انقباضات رحم بکار ببرید تا متوجه شوید چه موقع شروع می شوند و چه موقع به اوج خود می رسند، که با این روش بعضی از رموز ترس برانگیز برطرف می شود. این را هم بدانید که مجبور نیستید در طول انجام این آزمایش کاملاً دراز بکشید. در روی تخت جابه جا شوید و به پهلو بخوابید که این حرکات باعث ایجاد صداهای کوتاه در نتیجه آزمایش می شود ولی نشانه خطر نیست.

تنقیه چیست؟


 تنقیه. بعضی از پزشکان توصیه می کنند قبل از شروع زایمان و نیز در مواردی که زایمان طول می کشد روده ها کاملاً تخلیه می شوند. از طرفی دیگر در ابتدای زایمان روده ها به طور طبیعی تخلیه می شوند. حتی اگر در طول زایمان هم مدفوع از روده ها خارج شود، که امر غیر عادی در مرحله فشار نیست، برای هیچ کس مشکلی بوجود نمی آورد و احتمال ابتلاء به عفونتها هم بسیار کم است زیرا پرستار سریع آن را تمیز می کند. 


 تراشیدن موهای زیرشکم. این کار در زمان گذشته که تصور می شد باعث کاهش عفونت می شود، انجام می گرفت و بعضی از خانم ها قبل از زایمان واژینال مجبور به تحمل آن بودند. در واقع بریدگی با تیغ باعث ایجاد عفونت می شود.

اقداماتبیمارستانی برای زایمان


 بستن دستها و پاها به تخت. این کلمات تجسمی از یک زایمان عجیب و غریب را بوجود می آورد. البته خیلی نادر است که نیاز به بستن دستهای خانم باردار به تخت باشد تا از منطقه استریل زایمان دور باشند. ولی در بعضی موارد بستن پاها ضروری است.


زایمان واقعی یا زایمان کاذب؟


این عبارت را به یاد داشته باشید "طولانی تر، شدیدتر و تکراری تر" در حقیقت عبارت فوق به شما کمک می کند که انقباضات واقعی زایمان را از انقباضات براکستون - هیکس تشخیص دهید و به خطا نیافتید."
آزمایشات ساده زیر به شما کمک می کند زایمان واقعی را از زایمان کاذب تشخیص دهید.

حتما بخوانید: درباره طراحی فرزند


زایمان واقعی 


آیا فاصله بین انقباضات منظم است؟
با وقفه های منظم اتفاق می افتد و به مرور زمان کوتاهتر می شود (هر 10 دقیقه، هر 8 دقیقه، هر 5 دقیقه). 

اقدامات بیمارستانی زایمان


انقباضات درکجا احساس می شوند؟
معمولاً از قسمت بالای شکم شروع و در سرتاسر شکم و قسمت پایین کمر پخش می شود.
 آیا باجابه جاشدن شدت آن تغییر می کند؟
 چه بنشینید، چه بایستید و یا حرکت کنید، حالت ثابتی دارند.
هر انقباض چه مدت طول میکشد؟ 
در آغاز حدود 15 تا 30 ثانیه طول میکشد و به مرور زمان طولانی می شود.  

 زایمان کاذب


 آیا فاصله بین انقباضات منظم است؟ 
به صورت پراکنده و بدون هیچ الگوی قابل پیش بینی رخ می دهد.

انقباضات درکجا احساس می شوند؟ 
معمولاً در مرکز شکم و کشاله دان بوجود می آید.

آیا باجابه جاشدن شدت آن تغییر می کند؟ 
با تغییر وضعیت و یا با استراحت ممکن است متوقف و یا آرامتر شوند. 
هر انقباض چه مدت طول میکشد؟ 
طول و شدت آن متغیر است.

حتما بخوانید: رویاهای دوران بارداری


لیست کنترل به پزشک خود اطلاع دهید اگر فکر می کنید زایمان شروع شده است، حتی اگر مطمئن نیستید.
    کیسه آب پاره شد (حتی اگر آب زیادی خارج نشد یا اگر هیچ انقباضی (درد) نداشتید)

اقدامات بیمارستانی زایمان


    دچار خونریزی شدید و رنگ آن قرمز روشن بود. (منظور ترشحات خون آلود موقع زایمان نیست.)
    درد شدید و مداوم داشتید. 
    کودک به مدت طولانی حرکت نداشته باشد.
    علائمی را که پزشک قبلا از شما خواسته بود به آن توجه کنید، تجربه کردید. (مانند انقباضاتی با فواصل مشخص)

چه کنم اگردر خیابان کیسه آب پاره شود؟

اگر چه این مورد کمتر اتفاق می افتد ولی ترس ناشی از آن در بین خانم های باردار شایع است. در 10 درصد از بارداریها کیسه آب قبل از شروع مراحل زایمان پاره می شود. و غالباً در غروب یا ساعات شب هنگامی که در خانه و در حال استراحت هستید اتفاق می افتد. ولی اگر در خارج از خانه بودید و دیگران متوجه شدند که شما در حال زایمان هستید نگران نشوید، آرام باشید و از دیگران کمک بخواهید. قبل از رفتن به منزل حتما با پزشکتان تماس بگیرید.

دانلود رایگان: شیوه های تقویت هوش جنین


 به همسرم دسترسی نداشته باشم؟ در طول ماه نهم همسرتان باید شما را با جاهایی که هست آشنا کند تا هر زمانی بتوانید با آنجا تماس بگیرید. بسیاری از زوجها از طریق تلفن همراه با یکدیگر در تماس هستند. بهتر است یک راننده یا کس دیگری را داشته باشید که در صورت نیاز شما را سریع به بیمارستان برساند.

اقدامات بیمارستانی برای زایمان
 


 

پیشنهاد ویژه فیلم آموزشی:آموزش مهارت موفقیت به کودکان

 

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 4 سالگی

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 4 سالگی

این بسته آموزشی بطور کامل به مسائل تربیتی و آموزش مسائلی چون پرورش خلاقیت کودک شما از بدو تولد تا 4 سالگی می‌پردازد. و البته که شما عزیزان می‌توانید حتی بصورت تخصصی نیز از این آموزش‌ها بهره بگیرید و در دوراه اختصاصی طراحی فرزند نیز استفاده کنید. این محصول مناسب والدینی است که می‌خواهند کودکشان را متناسب با آموزش‌های روز پرورش دهند.

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

اگر در دنیای امروز مطلبی درباره هوش جنین خواندید به هیچ‌وجه تعجب نکنید. زیرا در دنیای ما همه چیز امکان‌پذیر است. حتی آموزش به جنین در دوران بارداری. و از آن تعجب‌آورتر نیز آموزش جنین قبل از بارداری است. اما کودکان طلایی به عنوان اولین و تنها مجموعه آموزشی در ایران است که به طور تخصصی با توجه متدها و ورش‌های بروز دنیا که برگرفته از متد پروفسورمکوتوشیچیدا است، بر روی هوش‌های چندگانه جنین قبل از تولد و بعد از تولد کار می‌کند. و مادران و پدران را در طول دوران بارداری همراهی می‌کند.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

تاثیر فضای معنوی و آرام خانواده در دوران بارداری

تاثیر فضای معنوی و آرام خانواده در دوران بارداری

تاثیر فضای معنوی و آرام خانواده در دوران بارداری یکی از مهمترین عوامل در آرامش روحی فرزندان در زندگی آینده، آرامش روحی مادر در دوران بارداری است. درواقع هرگونه استرس مادر در دوران بارداری،تنش‌‌‌‌های روحی فرزند در زندگی آینده‌‌‌‌اش را به دنبال خواهد داشت و این امری است هم مورد تایید شرع مقدس و هم دارای پشتوانه در علم امروز. از سوی دیگر هرقدر فضای خانه در دوران بارداری از آلودگی گناه و اشتغالات غیرمعنوی به دور باشد؛ جنین نیز که در چنین بشری رشد میکند در آینده انس و الفت بیشتری با این مسایل خواهد داشت؛ بنابراین توصیه میکنیم:

اصول تغذیه ی سه ماه دوم بارداری را بشناسیم

اصول تغذیه ی سه ماه دوم بارداری را بشناسیم

اصول تغذیه ی سه ماه دوم بارداری را بشناسیم زمانی که اشتهایتان بر می گردد، یک گرسنگی دائمی یا میل بخصوصی به خوردن در شما بوجود می آید. این میل که در سه ماهه اول بارداری شروع می شود ممکن است شدت و یا تغییر پیدا کند. خوردن وعده های کوچک غذا به تعداد زیاد به شما کمک می کند گرسنگی شدیدتان را کنترل کنید و این روش هضم غذا را هم آسان می کند. متوجه می شوید که خوراکیهایی که در کشوی میز کارتان گذاشته اید یا جعبه کشمشی که همیشه در کیف شما هست چقدر به شما کمک می کند.

مراجعه به پزشک برای تشخیص بارداری

مراجعه به پزشک برای تشخیص بارداری

مراجعه به پزشک برای تشخیص بارداری دکتر به استناد آزمایش خون تشخیص بارداری را به صورت قطعی می‌دهد و راهنمایی‌های لازم در این زمینه را به شما می‌دهد

هفته یازدهم بارداری

هفته یازدهم بارداری

در هفته یازدهم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته یازدهم بارداری و نکات مهم درباره هفته یازدهم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید.

تاثیر تلاوت قرآن در دوران بارداری

تاثیر تلاوت قرآن در دوران بارداری

تاثیر تلاوت قرآن در دوران بارداری تلاوت قرآن باید برنامه ثابت و مداوم دوران بارداری باشد:
پیامبر اکرم می‌فرمایند:
" نوروا بیوتکم بتلاوه القرآن... فان البیت اذا کثر فیه تلاوه القرآن کثر خیره و استع اهله و اضا لاهل السمائ کما تضی‌ئ السما لاهل الدنیا"
خانه‌های خود را به تلاوت قرآن روشن کنید... هرگاه در خانه‌ای قرآن زیاد تلاوت شود، خیر و برکت آن خانه زیاد میشود و اهل آن به وسعت می‌رسند و آن خانه برای اهل آسمان درخشندگی پیدا میکند؛ چنانکه ستارگان آسمان برای اه...

تاثیر اسمارتیز بر هوش کودکان

تاثیر اسمارتیز بر هوش کودکان

تاثیر اسمارتیز بر هوش کودکان دراژه از ترکیب چند لایه شربت شکر و ژلاتین همراه مواد رنگی و نوعی واکس براق کننده تهیه می شود که اگر مواد رنگی آن زیاد و غیرمجاز باشد، می تواند برای افراد بویژه کودکان، زنان باردار و سالمندان خطرناک باشد و با اختلال در عملکرد دو عضو سم زدای بدن یعنی کبد و کلیه، زمینه بروز سرطان این اعضا را فراهم سازد.

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 6

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید