قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

پذیرش در بیمارستان و شروع زایمان

پذیرش در بیمارستان و شروع زایمان
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/05/30 0 نظر 278 بازدید

پذیرش در بیمارستان و شروع زایمان

به هر روشی که بخواهید زایمان کنید ابتدا باید در بیمارستان پذیرش شوید

پذیرش در بیمارستان و شروع زایمان


به هر روشی که بخواهید زایمان کنید، چه طبیعی و چه القایی(تحریکی) یا سزارین، بتید در بخش زایمان بیمارستان پذیرش و بستری شوید. زمانی‌‌‌‌‌که با بیمارستان تماس می‌‌‌‌‌گیرید، به شما گفته می-شود که فورا برای انجام برخی ارزیابی‌‌‌‌‌ها و آزمایشات اولیه به بخش زایمان بیمارستان مراجعه کنید و البته گاهی پزشک معالج یا خصوصی شما، دستور پذیرش در بیمارستان را از قبل صادر کرده است. 
گرچه هر بیمارستان یا زایشگاهی سیستم مخصوص خود را دارد؛ اما به‌‌‌‌‌طور کلی برای پذیرش و استقرار در بیمارستان باید این روند را طی کرد: 

                                                پذیرش در بیمارستان  زایمان


    پرستار از شما می‌‌‌‌‌خواهد که روپوش مخصوص بینارستان را بپوشید؛ 
    یک ماما از شما سؤالاتی در مورد بارداری‌‌‌‌‌تان، وضعیت سلامی عمومی، سابقه‌‌‌‌‌ی زایمان‌‌‌‌‌های قبلی و آخرین وعده‌‌‌‌‌ی غذایی و زمان مصرف آن خواهد پرسید. اگر فکر می‌‌‌‌‌کنید کیسه‌‌‌‌‌ی آب پاره شده یا چکه می‌‌‌‌‌کند، حتما ماما را از این مسئله مطلع کنید؛ 
    ماما یا پزشک زنان معاینه‌‌‌‌‌ی داخلی انجام می‌‌‌‌‌دهد تا از میزان پیشرفت روند زایمان مطلع شود؛ 
    انقباضات رحمی و میزان ضربان قلب نوزاد با دستگاه چک می‌‌‌‌‌شود. به کمک دستگاه کنترل جنین، ضربان قلب نوزاد، تعداد و چگونگی انقباضات مشاهده می‌‌‌‌‌شود. این نمایشگر، کپی‌‌‌‌‌هایی از ضربان قلب جنین تولید می‌‌‌‌‌کند که روی کاغذ همانند نموداری ثبت می‌‌‌‌‌شود که نوسانان ضربان و همچنین انقباضات رحمی را نشان می‌‌‌‌‌دهد. 

حتما بخوانید: سقط جنین در دوران بارداری


    ماما یا پزشک نمونه‌‌‌‌‌ی خودتان را می‌‌‌‌‌گیرد و یک آنژیوکت به دست شما وصل می‌‌‌‌‌کند.(تا در حین زایمان یا پس از آن مایعات، سرم و احتمالا داروهای مورد نیاز از طریق آن به بدن‌‌‌‌‌تان وارد شود.). 
فراموش نکنید که لوازم با ارزش خود مثل پول و جواهرات را به همسر یا دیگر اعضای خانواده بدهید یا آن‌‌‌‌‌ها را قبل از مراجعه به بیمارستان در خانه بگذارید. 


نمودار میزان ضربان قلب جنین و انقباضات رحمی مادر.

 
کنترل و زیرنظر گرفتن نوزاد 


در هنگام وضع حمل، پزشک از نزدیک به راه‌‌‌‌‌های مختلف فعالیت‌‌‌‌‌های حاتی نوزاد را زیر نظر می‌‌‌‌‌گیرد تا مطمئن شود او تحمل تمام مراحل زایمان و فشارها را دارد. بیشتر بینارستان‌‌‌‌‌ها و اکثر پزشکان، برای تصمیم‌‌‌‌‌گیری در مورد زمان وصل کردن دستگاه نمایشگر جنین و نوع این دستگاه، معیارها و روش‌‌‌‌‌های خاص خود را دارند. گرچه بعضی از بیماران با وضعیت سلامت خوب و کم‌‌‌‌‌خطری که دارند، ممکن است در حین پروسه‌‌‌‌‌ی زایمان فقط به یک‌‌‌‌‌بار مانیتورشدن با دستگاه نیاز پیدا کنند؛ اما دیگر بیماران بهتر است در طی زمان وضع حمل از نزدیک با دستگاه کنترل شوند. گاهی دانستن اینکه کنترل مداوم نوزاد با مانیتور فرقی می‌‌‌‌‌کند یا نه، تا زمانی که زایمان شروع نشود و پزشک چگونگی پاسخ‌‌‌‌‌های نوزاد را نبیند و بررسی نکند امکان‌‌‌‌‌پذیر نیست. 

                                                    زایمان


کنترل قلب نوزاد با دستگاه 


عمل زایمان هم بر شما و هم نوزاد استرس و فشار زیادی وارد می‌‌‌‌‌کند. کنترل قلب جنین روشی است که اطمینان می‌‌‌‌‌دهد نوزاد از عهده‌‌‌‌‌ی استرس برمی‌‌‌‌‌آید. در مادرانی که در سلامت کامل و شرایط کم-خطر زایمان قرار دارند، معمولا فقط یک‌‌‌‌‌بار در حین زایمان وضعیت سلامت نوزاد با دستگاه نمایشگر بررسی می‌‌‌‌‌شود. کنترل وضعیت سلامت جنین به روش‌‌‌‌‌های مختلفی انجام می‌‌‌‌‌گیرد که به شرح زیر است: 

حتما بخوانید: آزمایش سندرم دان در بارداری


دستگاه کنترل خارجی قلب جنین 


دستگاه کامپیوتری کنترل خارجی قلب جنین معمولا CTG نامیده می‌‌‌‌‌شود. این دستگاه الکترونیکی نمایشگر ضربان قلب جنین، معمولا با دو کمربند یا یک کش پهن لاستیکی به دور شکم مادر بسته می‌‌‌‌‌شود. دستگاهی به این کمربند یا کش لاستیکی وصل است که از روش سونوگرافی رنگی دالپر برای گرفتن ضربان قلب جنین استفاده می‌‌‌‌‌کند. دستگاه دوم برای گرفتن انقباضات، از یک وسیله‌‌‌‌‌ی اندازه‌‌‌‌‌گیری استفاده می‌‌‌‌‌کند. این دستگاه می‌‌‌‌‌تواند دفعات و طول مدت انقباضات را نشان دهد ولی قادر نیست در مورد شدت آن اطلاعات دقیقی بدهد. دستگاه نمایشگر قلب جنین می‌‌‌‌‌تواند اطلاعاتی در مورد واکنش جنین به اتقباضات رحمی در اختیارتان قرار دهد و ضربان‌‌‌‌‌های بلند مدت متنوع را ثبت کند، یعنی تغییراتی متفاوت در ضربان قلب جنین که نشانه‌‌‌‌‌ی سلامت اوست را نشان دهد. 

                                                         زایمان
ممکن است واژه‌‌‌‌‌های زیر را از زبان پزشکتان برای توصیف چگونگی ضربان قلب جمیم بشنوید: 


    عادی: حدود 120 تا 160 تپش در هر دقیقه؛ 
    کندتپشی یا برادیکاری: کاهش ضربان قلب یعنی کمتر از 120 ضربه در هر دقیقه که بیشتر از دو دقیقه طول بکشد؛ 
    تاکیکاردی: افزایش ضربان قلب یعنی بیشتر از 160 ضربه در هر دقیقه برای بیشتر از دو دقیقه؛ 
    شتاب یا تپش: افزایش مختصری نسبت به خط پایه و طبیعی ضربان قلب که معمولا پس از حرکات و تکان‌‌‌‌‌های جنین در رحم اتفاق می‌‌‌‌‌افتد. شتاب ضربان قلب، علامت اطمینان‌‌‌‌‌بخشی است؛ 
    کاهش سرعت: این نوعی کاهش متناوب سرعت ضربان قلب جنین است که به پایین‌‌‌‌‌تر از خط پایه‌‌‌‌‌ی ضربان می‌‌‌‌‌رسد. میزان اهمیت این کاهش ادواری به تعداد دفعات، فاصله‌‌‌‌‌ی بین آن‌‌‌‌‌ها و زمان بروز این کاهش انقباضات رحمی بستگی دارد. کاهش ضربان به دو متغیر افت زودرس یا افت دیررس، براساس زمان رخداد آن در حین انقباضات رحمی طبقه‌‌‌‌‌بندی شده است که یکی در شروع انقباض رحمی و دیگری هم‌‌‌‌‌زمان یا بعد از حداکثر انقباض رحمی روی می‌‌‌‌‌دهد. 

حتما بخوانید: آشنایی با سه ماه سوم بارداری


کنترل داخلی با دستگاه 


برای بررسی وضعیت سلامت بعضی خانم‌‌‌‌‌ها و جنین‌‌‌‌‌شان، دستگاه نمایشگر به جای قرارگیری روی شکم باید در فاصله‌‌‌‌‌ی بسیار نزدیک یعنی داخل بدن مادر قرار گیرد. 
بدین منظور برای انجام معاینه‌‌‌‌‌ی داخلی جنین از دستگاه نمایشگر داخلی به «الکترود داخلی پوست سر» هم معروف است باید استفاده شود، به گونه‌‌‌‌‌ای که مقدار بسیار کوچکی از غشای کیسه‌‌‌‌‌ی آب کمی بریده و دهانه‌‌‌‌‌ی رحم هم حدود 1 تا 2 سانت باز شود. در طول انجام این کنترل داخلی، دستگاه نمایشگر به وسیله‌‌‌‌‌ی لوله‌‌‌‌‌ی نازک پلاستیکی انعطاف‌‌‌‌‌پذیری از میان دهانه‌‌‌‌‌ی رحم به داخل عبور داده می‌‌‌‌‌شود. این الکترود بسیار ریز پس از ورود به کیسه‌‌‌‌‌ی آب به پوست سر نوزاد می‌‌‌‌‌چسبد. این عمل بسیار ایمن و بی‌‌‌‌‌خطر است و به‌‌‌‌‌ندرت موجب بروز عفونت موضعی یا ایجاد جوشی کوچک در سر جنین می‌‌‌‌‌شود.

                                                پذیرش در بیمارستان و زایمان

 
دیگر تست‌‌‌‌‌های سلامت جنین 


اگر اطلاعات به دست آمده از دستگاه نمایشگر قلب نوزاد کمی مبهم یا نگران کننده باشد، پزشک می‌‌‌‌‌تواند آزمایش‌‌‌‌‌های دیگری برای چگونگی پیشرفت وضعیت زایمان و سلامت نوزاد انجام دهد. 
اگر پزشک از میزان تحمل نوزاد در طول درد زایمان نگران باشد، ممکن است آزمایش PH پوست سر را انجام دهد. PH خون جنین، معیار اندازه‌‌‌‌‌گیری و درجه‌‌‌‌‌بندی میزان اسیدی‌‌‌‌‌بودن خون نوزاد است. نوزادان مضطرب خون اسیدی‌‌‌‌‌تری دارند. این آزمایش تنها زمانی ممکن است که اندکی از غشای کیسه‌‌‌‌‌ی آب شکافته‌‌‌‌‌شود و دهانه‌‌‌‌‌ی رحم حدود 1 تا 2 سانت باز شود و البته این آزمایش تنها در مراکز زایمان مجهز به دستگاه تست PH امکان‌‌‌‌‌پذیر است. 
به منظور تست PH جنین، یک قیف کوچک پلاستیکی را وارد واژن مادر می‌‌‌‌‌کنند تا بخش اندکی از پوست سر نوزاد مشخص شود. این قسمت پوست سر جنین به‌‌‌‌‌آرامی به کمک یک سواب نمونه‌‌‌‌‌برداری به‌‌‌‌‌آرامی پاک و تمیز می‌‌‌‌‌شود و سپس با تیغه‌‌‌‌‌ی بسیار کوچکی، سوراخی در آن ایجاد کرده تا مقدار اندکی از خون جنین در داخل لوله‌‌‌‌‌ای شیشه‌‌‌‌‌ای جمع شود. این نمونه‌‌‌‌‌ی خون داخل دستگاهPH قرار داده می‌‌‌‌‌شود تا میزان طاقت و توان جنین در طی زایمان طبیعی تعیین شود. 

 

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین ، مطابق با آخرین یافته‌های دانشمندان بزرگ دنیا و برای اولین بار در ایران ارائه شده است. این مجموعه براساس متد پروفسور مکوتو شیچیدا از ژاپن، روی هوش‌های چندگانه جنین از جمله: هوش عاطفی، هوش شنیداری، هوش کلامی، هوش فضایی، هوش کوانتومی، هوش خوددرمانگر و همچنین حواس دهگانه جنین تمرکز دارد. مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین شامل 2 جلد کتاب و 4 عنوان دی‌وی‌دی آموزشی به همراه فلش کارت های ای . اس. پی ، برچسب های تصویری و کتاب‌های صوتی، ارائه گردیده است.

بسته آموزشی بارداری طلایی

بسته آموزشی بارداری طلایی

پدر و مادر باید بدانند که تربیت از تولد شروع می‌شود و والدین بیشترین نقش را در 8 سال اول تولد دارند. بعد تا 12 سال این نقش کم رنگ، تا 18 سال کم رنگ تر و بعد از 18 سالگی تحت تأثیر عوامل محیطی، هم سالان و جامعه قرار می‌گیرند، والدین باید آگاه باشند با محکم کردن پایه‌های شخصیتی در همه‌ی زمینه‌های رشد، تنها در این سال‌ها فرصت دارند به تربیت فرزند خود بپردازند.

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

کودکان، همگی نابغه متولد می شوند و در بسیاری مواقع تنها کافی است تنها زمینه های شناسایی، رشد و شکوفایی آنها فراهم شود تا آنها بتوانند در زندگی خود بدرخشند.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

عوارض آزار دهنده در سه ماه دوم بارداری

عوارض آزار دهنده در سه ماه دوم بارداری

عوارض آزار دهنده در سه ماه دوم بارداری در سه ماه دوم بارداری علایمی در اکثر خانم ها به وجود می آید که باعث رنجش و ناراحتی آنان می شود مانند خون ریزی لثه یا گرفتگی بینی

ارتباط احساسی مادر و جنین - قسمت دوم

ارتباط احساسی مادر و جنین - قسمت دوم

ارتباط احساسی مادر و جنین  شما مادران هنگامی‌که ارتباط با جنین را محقق کردید رشد و شکفتگی زود هنگام را برای فرزندتان تضمین می‌کنید و اطمینان داشته باشید که خیلی زود قوی می‌شود و بیشترین تفاهم را  با شما دارد و با این رفتار شیرین و دوست داشتنی او را برای یک زندگی رضایت بخش آماده می‌کنی.در آینده هم تو را دوست خواهد داشت و هم مردم را و به آن‌ها الفت خواهد گرفت و در اولین فرصت خیلی زود با دیگران در زندگی اجتماعی یکی می‌شود. تو همه این‌ها را نمی‌توانی برایش کسب کنی بلکه او خودش را پیدا خواهد کرد همان‌طور جامعه او را به دست می‌آورد و به انسان منحصر بفرد و فعالی بدل خواهد شد که به راه درست نزدیک‌تر است و به سازگاری و تفاهم با زندگی نزدیک‌تر است.

هفته پنجم نوزادی

هفته پنجم نوزادی

هفته پنجم نوزادی اگر به فرزند خود شیرخشک می‌دهید، باید نوع مناسب آن را با نظر پزشک مشخص کنید. ممکن است فرزند شما نسبت به بعضی شیرخشک‌ها آلرژی داشته باشد و به دنبال خوردن شیرخشک دچار درد و ناراحتی شود. بعضی عوارض ناشی از شیرخشک عبارت است :

دردوران بارداری بوقلمون بخورید

دردوران بارداری بوقلمون بخورید

دردوران بارداری بوقلمون بخورید طبق نظر فدراسیون ملی بوقلمون امریکا در آمریکایی تقریبا در سال 11کیلو بوقلمون می‌‌خورد. ما می‌‌دانیم که شما هنوز از وجود بنیاد ملی بوقلمون تعجب می‌‌کنید ولی مطلب اینجاست که وقتی شما باردار هستید باید مقداری بوقلمون بخورید. بوقلمون منبع پروتئین است که چربی اش کم بوده و مملو از مواد غذایی سودمند برای شما و کودک در حال رشد شما است. فقط 28 گرم آن حدود 60 درصد پروتئین مورد نیاز شما را تامین می‌‌کند.

در دوران بارداری از این موارد اجتناب کنید

در دوران بارداری از این موارد اجتناب کنید

در دوران بارداری از این موارد اجتناب کنید هرگونه ناراحتی و استرس زن در طول بارداری بر جنین وی تاثیر میگذارد. اگر میخواهید فرزندی خوش اخلاق داشته  باشید از فکر و خیال و غم و غصه بی‌‌دلیل پرهیز کنید. در صورت ضرورت از آرام بخش-های ساده‌‌ای مثل ترکیب مساوی ع......

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید