کودک درون

کودکان‌طلاییِ جنین
کودکان‌طلاییِ کودک
کودکان‌طلاییِ نونهال
کودکان‌طلاییِ نوجوان
کودکان‌طلاییِ جوان
کودکان‌طلاییِ بزرگسال
کودکان‌طلاییِ میانسال
کودکان‌طلاییِ سالمند

پذیرش در بیمارستان و شروع زایمان

پذیرش در بیمارستان و شروع زایمان
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/05/30 0 نظر 560 بازدید

پذیرش در بیمارستان و شروع زایمان

به هر روشی که بخواهید زایمان کنید ابتدا باید در بیمارستان پذیرش شوید

پذیرش در بیمارستان و شروع زایمان


به هر روشی که بخواهید زایمان کنید، چه طبیعی و چه القایی(تحریکی) یا سزارین، بتید در بخش زایمان بیمارستان پذیرش و بستری شوید. زمانی‌‌‌‌‌که با بیمارستان تماس می‌‌‌‌‌گیرید، به شما گفته می-شود که فورا برای انجام برخی ارزیابی‌‌‌‌‌ها و آزمایشات اولیه به بخش زایمان بیمارستان مراجعه کنید و البته گاهی پزشک معالج یا خصوصی شما، دستور پذیرش در بیمارستان را از قبل صادر کرده است. 
گرچه هر بیمارستان یا زایشگاهی سیستم مخصوص خود را دارد؛ اما به‌‌‌‌‌طور کلی برای پذیرش و استقرار در بیمارستان باید این روند را طی کرد: 

                                                پذیرش در بیمارستان  زایمان


    پرستار از شما می‌‌‌‌‌خواهد که روپوش مخصوص بینارستان را بپوشید؛ 
    یک ماما از شما سؤالاتی در مورد بارداری‌‌‌‌‌تان، وضعیت سلامی عمومی، سابقه‌‌‌‌‌ی زایمان‌‌‌‌‌های قبلی و آخرین وعده‌‌‌‌‌ی غذایی و زمان مصرف آن خواهد پرسید. اگر فکر می‌‌‌‌‌کنید کیسه‌‌‌‌‌ی آب پاره شده یا چکه می‌‌‌‌‌کند، حتما ماما را از این مسئله مطلع کنید؛ 
    ماما یا پزشک زنان معاینه‌‌‌‌‌ی داخلی انجام می‌‌‌‌‌دهد تا از میزان پیشرفت روند زایمان مطلع شود؛ 
    انقباضات رحمی و میزان ضربان قلب نوزاد با دستگاه چک می‌‌‌‌‌شود. به کمک دستگاه کنترل جنین، ضربان قلب نوزاد، تعداد و چگونگی انقباضات مشاهده می‌‌‌‌‌شود. این نمایشگر، کپی‌‌‌‌‌هایی از ضربان قلب جنین تولید می‌‌‌‌‌کند که روی کاغذ همانند نموداری ثبت می‌‌‌‌‌شود که نوسانان ضربان و همچنین انقباضات رحمی را نشان می‌‌‌‌‌دهد. 

حتما بخوانید: سقط جنین در دوران بارداری


    ماما یا پزشک نمونه‌‌‌‌‌ی خودتان را می‌‌‌‌‌گیرد و یک آنژیوکت به دست شما وصل می‌‌‌‌‌کند.(تا در حین زایمان یا پس از آن مایعات، سرم و احتمالا داروهای مورد نیاز از طریق آن به بدن‌‌‌‌‌تان وارد شود.). 
فراموش نکنید که لوازم با ارزش خود مثل پول و جواهرات را به همسر یا دیگر اعضای خانواده بدهید یا آن‌‌‌‌‌ها را قبل از مراجعه به بیمارستان در خانه بگذارید. 


نمودار میزان ضربان قلب جنین و انقباضات رحمی مادر.

 
کنترل و زیرنظر گرفتن نوزاد 


در هنگام وضع حمل، پزشک از نزدیک به راه‌‌‌‌‌های مختلف فعالیت‌‌‌‌‌های حاتی نوزاد را زیر نظر می‌‌‌‌‌گیرد تا مطمئن شود او تحمل تمام مراحل زایمان و فشارها را دارد. بیشتر بینارستان‌‌‌‌‌ها و اکثر پزشکان، برای تصمیم‌‌‌‌‌گیری در مورد زمان وصل کردن دستگاه نمایشگر جنین و نوع این دستگاه، معیارها و روش‌‌‌‌‌های خاص خود را دارند. گرچه بعضی از بیماران با وضعیت سلامت خوب و کم‌‌‌‌‌خطری که دارند، ممکن است در حین پروسه‌‌‌‌‌ی زایمان فقط به یک‌‌‌‌‌بار مانیتورشدن با دستگاه نیاز پیدا کنند؛ اما دیگر بیماران بهتر است در طی زمان وضع حمل از نزدیک با دستگاه کنترل شوند. گاهی دانستن اینکه کنترل مداوم نوزاد با مانیتور فرقی می‌‌‌‌‌کند یا نه، تا زمانی که زایمان شروع نشود و پزشک چگونگی پاسخ‌‌‌‌‌های نوزاد را نبیند و بررسی نکند امکان‌‌‌‌‌پذیر نیست. 

                                                    زایمان


کنترل قلب نوزاد با دستگاه 


عمل زایمان هم بر شما و هم نوزاد استرس و فشار زیادی وارد می‌‌‌‌‌کند. کنترل قلب جنین روشی است که اطمینان می‌‌‌‌‌دهد نوزاد از عهده‌‌‌‌‌ی استرس برمی‌‌‌‌‌آید. در مادرانی که در سلامت کامل و شرایط کم-خطر زایمان قرار دارند، معمولا فقط یک‌‌‌‌‌بار در حین زایمان وضعیت سلامت نوزاد با دستگاه نمایشگر بررسی می‌‌‌‌‌شود. کنترل وضعیت سلامت جنین به روش‌‌‌‌‌های مختلفی انجام می‌‌‌‌‌گیرد که به شرح زیر است: 

حتما بخوانید: آزمایش سندرم دان در بارداری


دستگاه کنترل خارجی قلب جنین 


دستگاه کامپیوتری کنترل خارجی قلب جنین معمولا CTG نامیده می‌‌‌‌‌شود. این دستگاه الکترونیکی نمایشگر ضربان قلب جنین، معمولا با دو کمربند یا یک کش پهن لاستیکی به دور شکم مادر بسته می‌‌‌‌‌شود. دستگاهی به این کمربند یا کش لاستیکی وصل است که از روش سونوگرافی رنگی دالپر برای گرفتن ضربان قلب جنین استفاده می‌‌‌‌‌کند. دستگاه دوم برای گرفتن انقباضات، از یک وسیله‌‌‌‌‌ی اندازه‌‌‌‌‌گیری استفاده می‌‌‌‌‌کند. این دستگاه می‌‌‌‌‌تواند دفعات و طول مدت انقباضات را نشان دهد ولی قادر نیست در مورد شدت آن اطلاعات دقیقی بدهد. دستگاه نمایشگر قلب جنین می‌‌‌‌‌تواند اطلاعاتی در مورد واکنش جنین به اتقباضات رحمی در اختیارتان قرار دهد و ضربان‌‌‌‌‌های بلند مدت متنوع را ثبت کند، یعنی تغییراتی متفاوت در ضربان قلب جنین که نشانه‌‌‌‌‌ی سلامت اوست را نشان دهد. 

                                                         زایمان
ممکن است واژه‌‌‌‌‌های زیر را از زبان پزشکتان برای توصیف چگونگی ضربان قلب جمیم بشنوید: 


    عادی: حدود 120 تا 160 تپش در هر دقیقه؛ 
    کندتپشی یا برادیکاری: کاهش ضربان قلب یعنی کمتر از 120 ضربه در هر دقیقه که بیشتر از دو دقیقه طول بکشد؛ 
    تاکیکاردی: افزایش ضربان قلب یعنی بیشتر از 160 ضربه در هر دقیقه برای بیشتر از دو دقیقه؛ 
    شتاب یا تپش: افزایش مختصری نسبت به خط پایه و طبیعی ضربان قلب که معمولا پس از حرکات و تکان‌‌‌‌‌های جنین در رحم اتفاق می‌‌‌‌‌افتد. شتاب ضربان قلب، علامت اطمینان‌‌‌‌‌بخشی است؛ 
    کاهش سرعت: این نوعی کاهش متناوب سرعت ضربان قلب جنین است که به پایین‌‌‌‌‌تر از خط پایه‌‌‌‌‌ی ضربان می‌‌‌‌‌رسد. میزان اهمیت این کاهش ادواری به تعداد دفعات، فاصله‌‌‌‌‌ی بین آن‌‌‌‌‌ها و زمان بروز این کاهش انقباضات رحمی بستگی دارد. کاهش ضربان به دو متغیر افت زودرس یا افت دیررس، براساس زمان رخداد آن در حین انقباضات رحمی طبقه‌‌‌‌‌بندی شده است که یکی در شروع انقباض رحمی و دیگری هم‌‌‌‌‌زمان یا بعد از حداکثر انقباض رحمی روی می‌‌‌‌‌دهد. 

حتما بخوانید: آشنایی با سه ماه سوم بارداری


کنترل داخلی با دستگاه 


برای بررسی وضعیت سلامت بعضی خانم‌‌‌‌‌ها و جنین‌‌‌‌‌شان، دستگاه نمایشگر به جای قرارگیری روی شکم باید در فاصله‌‌‌‌‌ی بسیار نزدیک یعنی داخل بدن مادر قرار گیرد. 
بدین منظور برای انجام معاینه‌‌‌‌‌ی داخلی جنین از دستگاه نمایشگر داخلی به «الکترود داخلی پوست سر» هم معروف است باید استفاده شود، به گونه‌‌‌‌‌ای که مقدار بسیار کوچکی از غشای کیسه‌‌‌‌‌ی آب کمی بریده و دهانه‌‌‌‌‌ی رحم هم حدود 1 تا 2 سانت باز شود. در طول انجام این کنترل داخلی، دستگاه نمایشگر به وسیله‌‌‌‌‌ی لوله‌‌‌‌‌ی نازک پلاستیکی انعطاف‌‌‌‌‌پذیری از میان دهانه‌‌‌‌‌ی رحم به داخل عبور داده می‌‌‌‌‌شود. این الکترود بسیار ریز پس از ورود به کیسه‌‌‌‌‌ی آب به پوست سر نوزاد می‌‌‌‌‌چسبد. این عمل بسیار ایمن و بی‌‌‌‌‌خطر است و به‌‌‌‌‌ندرت موجب بروز عفونت موضعی یا ایجاد جوشی کوچک در سر جنین می‌‌‌‌‌شود.

                                                پذیرش در بیمارستان و زایمان

 
دیگر تست‌‌‌‌‌های سلامت جنین 


اگر اطلاعات به دست آمده از دستگاه نمایشگر قلب نوزاد کمی مبهم یا نگران کننده باشد، پزشک می‌‌‌‌‌تواند آزمایش‌‌‌‌‌های دیگری برای چگونگی پیشرفت وضعیت زایمان و سلامت نوزاد انجام دهد. 
اگر پزشک از میزان تحمل نوزاد در طول درد زایمان نگران باشد، ممکن است آزمایش PH پوست سر را انجام دهد. PH خون جنین، معیار اندازه‌‌‌‌‌گیری و درجه‌‌‌‌‌بندی میزان اسیدی‌‌‌‌‌بودن خون نوزاد است. نوزادان مضطرب خون اسیدی‌‌‌‌‌تری دارند. این آزمایش تنها زمانی ممکن است که اندکی از غشای کیسه‌‌‌‌‌ی آب شکافته‌‌‌‌‌شود و دهانه‌‌‌‌‌ی رحم حدود 1 تا 2 سانت باز شود و البته این آزمایش تنها در مراکز زایمان مجهز به دستگاه تست PH امکان‌‌‌‌‌پذیر است. 
به منظور تست PH جنین، یک قیف کوچک پلاستیکی را وارد واژن مادر می‌‌‌‌‌کنند تا بخش اندکی از پوست سر نوزاد مشخص شود. این قسمت پوست سر جنین به‌‌‌‌‌آرامی به کمک یک سواب نمونه‌‌‌‌‌برداری به‌‌‌‌‌آرامی پاک و تمیز می‌‌‌‌‌شود و سپس با تیغه‌‌‌‌‌ی بسیار کوچکی، سوراخی در آن ایجاد کرده تا مقدار اندکی از خون جنین در داخل لوله‌‌‌‌‌ای شیشه‌‌‌‌‌ای جمع شود. این نمونه‌‌‌‌‌ی خون داخل دستگاهPH قرار داده می‌‌‌‌‌شود تا میزان طاقت و توان جنین در طی زایمان طبیعی تعیین شود. 

 


 

پیشنهاد ویژه فیلم آموزشی: بهره هوشی بالا درکودکان

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 4 سالگی

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 4 سالگی

این بسته آموزشی بطور کامل به مسائل تربیتی و آموزش مسائلی چون پرورش خلاقیت کودک شما از بدو تولد تا 4 سالگی می‌پردازد. و البته که شما عزیزان می‌توانید حتی بصورت تخصصی نیز از این آموزش‌ها بهره بگیرید و در دوراه اختصاصی طراحی فرزند نیز استفاده کنید. این محصول مناسب والدینی است که می‌خواهند کودکشان را متناسب با آموزش‌های روز پرورش دهند.

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

اگر در دنیای امروز مطلبی درباره هوش جنین خواندید به هیچ‌وجه تعجب نکنید. زیرا در دنیای ما همه چیز امکان‌پذیر است. حتی آموزش به جنین در دوران بارداری. و از آن تعجب‌آورتر نیز آموزش جنین قبل از بارداری است. اما کودکان طلایی به عنوان اولین و تنها مجموعه آموزشی در ایران است که به طور تخصصی با توجه متدها و ورش‌های بروز دنیا که برگرفته از متد پروفسورمکوتوشیچیدا است، بر روی هوش‌های چندگانه جنین قبل از تولد و بعد از تولد کار می‌کند. و مادران و پدران را در طول دوران بارداری همراهی می‌کند.

بسته آموزشی طراحی فرزند-دوران بارداری

بسته آموزشی طراحی فرزند-دوران بارداری

مادران زیادی هستن که برای آینده فرزندشون آرزوهای بسیار زیادی دارن ولی نمی‌توونن با علم خودشون برای خوشبختی اونها کاری کنن.در بسته  آموزشی طراحی فرزند (دوران بارداری)  خواهیم گفت که چطور  با دانش و تخصص روز دنیا شخصیت و آینده‌ی فرزندت رو اونطور که لایقش هست طراحی کنی و زندگی شخصی، اجتماعی، مالی و رفاهی فرزندت رو به بهترین شکل رقم بزنی. طراحی فرزند رو یاد بگیر، در کمترین زمان اجرا کن و خوشبختی فرزندت رو ببین!    

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

کودکان، همگی نابغه متولد می‌شوند و در بسیاری مواقع تنها کافی است در آنها زمینه های رشد و شکوفایی شناسایی و فراهم شود تا آنها بتوانند در زندگی خود بدرخشند. اما باید بخاطر داشته باشید که این دوران طلایی چندان پایدار نیست و قبل از آنکه فرصت را از دست بدهید باید اقدام کنید.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

حق و حقوق مادران در دوران بارداری

حق و حقوق مادران در دوران بارداری

حق و حقوق مادران در دوران بارداری در دوران بارداری خانم‌های شاغل باید اولویت را به خود و فرزندشون بدهند نه کاری که به آن مسغول هستند.

هفته بیست ونهم بارداری

هفته بیست ونهم بارداری

در هفته بیست و نهم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته بیست و نهم بارداری و نکات مهم درباره هفته بیست و نهم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید.

توصیه های مفید در مورد پخش خبر بارداری

توصیه های مفید در مورد پخش خبر بارداری

توصیه های مفید در مورد پخش خبر بارداری یا شما به عنوان یک زوج برای باور یا درک این خبر به زمان نیاز دارید؟ بعضی از والدین این واقعیت را به صورت یک راز می پندارند و ترجیح می دهند برملا نشود. بعضی از اینکه این خبر را زود به دیگران بدهند نگرانند و معتقدند بارداری ناموفق و بدیمن خواهد بود و بعضی دیگر می گویند اگر هم فرزندمان سقط شود به دیگران خواهیم گفت.
• اگر کودک شما سقط شود چه احساسی خواهید داشت؟ برای بعضی ها موضوع سقط جنین بسیار محرمانه است و ترجیح می دهند سه ماهه اول ر

حرکت جنین  از لذت تا ترس

حرکت جنین از لذت تا ترس

حرکت جنین از لذت تا ترس شاید یک از لذت بخش ترین اتفاقات دوران بارداری حرکات جنین باشد. لذتی که گاهی همراه با هیجان و حتی ترس به سراغ مادران باردار می‌آید.

هفته هفتم بارداری

هفته هفتم بارداری

در هفته هفتم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته هفتم بارداری و نکات مهم درباره هفته هفتم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید.  

هفته بیست و سوم بارداری

هفته بیست و سوم بارداری

در هفته بیست و سوم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته بیست و سوم بارداری و نکات مهم درباره هفته بیست و سوم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید.

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 5

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید