کودک درون

کودکان‌طلاییِ جنین
کودکان‌طلاییِ کودک
کودکان‌طلاییِ نونهال
کودکان‌طلاییِ نوجوان
کودکان‌طلاییِ جوان
کودکان‌طلاییِ بزرگسال
کودکان‌طلاییِ میانسال
کودکان‌طلاییِ سالمند

جمع کردن لباس ها توسط کودکان

جمع کردن لباس ها توسط کودکان
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/11/29 0 نظر 109 بازدید

جمع کردن لباس ها توسط کودکان هنگامی که کودکان نوپا هستند، اغلب دوست دارند که لباس‌هایشان را جمع و جور کنند کمک کردن به پدر و مادر، صرفا، یک وظیفه نیست بلکه کاری لذت بخش است.

جمع کردن لباس‌ها توسط کودکان

کودکم در جمع کردن لباس‌هایش به من کمک نمی‌کند و مسئولیت پذیر نیست چه کنم؟ آیا این مشکل قابل حل است؟ 

هنگامی که کودکان نوپا هستند، اغلب دوست دارند که لباس‌هایشان را جمع و جور کنند. کمک کردن به پدر و مادر، صرفا، یک وظیفه نیست بلکه کاری لذت بخش است و احساس مهم بودن را در انسان بر می‌انگیزد. کودکان دوست دارند لباس‌های کثیف را در سبد بگذارند و یا این‌که آشغال‌ها را در سطل آشغال بریزند. ولی کودکان خردسال، اغلب عادت ندارند که پشت سر خودشان لباس‌هایشان را جمع کنند زیرا معمولا کس دیگری این کار را برای آن‌ها انجام می‌دهد. سپس هنگامی که کمی بزرگ‌تر شدند، ناگهان پدر و مادرشان رویه خود را تغییر می‌دهند و می‌گویند که: »خودت باید این کارو بکنی!» پس بهترین حالت این است که هر کس در خانه از ابتدای امر مسئول کارهای خودش باشد. ولی با برنامه ریزی مناسب و تشویق و راهنمایی مداوم، حتی بی‌مبالات‌ترین کودک نیز عوض می‌شود.  

جمع کردن لباس ها توسط کودکان

1- کار را برای آنها لذت بخش کنید

کودکان خردسال، بازی جمع و جور کردن لباس‌ها و کمک در گذاشتن لباس‌ها در سبد لباس‌های چرک را دوست دارند. یک کودک دو ساله می‌تواند جوراب‌ها را جفت کند، لباس‌های زیر را تا کند و حدس بزند که هر تکه لباس مربوط به کدام یک از اعضاء خانواده است. به کودک بگویید در حالی که کفش‌ها را در کمد می‌گذارد، با آن‌ها قطار درست کند. به کودک اجازه دهید که جعبه کفش‌ها را بریده و از آن‌ها برای قسمت بندی کشو استفاده کند. به او اجازه دهید که تصمیم بگیرد کدام کشو را برای جوراب‌ها، لباس زیر و یا شورتش لازم دارد. هنگامی که کودک در حال جمع کردن لباس‌هایش در اطراف خانه است، فرمانده بازی کنید (یعنی شما باید دستور بدهید و کودک باید اطاعت کند).

2- کودک را تحسین کنید

اطمینان حاصل کنید که تلاش‌های کودک در جمع و جور کردن لباس‌هایش و گذاشتن آن‌ها در مکان مناسب را به طور مداوم، تحسین می‌کنید. به او دقیقا بگویید که کدام یک از کارهایی را که انجام داده است، دوست دارید: «سوزان، من واقعا از اینکه تو شلوارت را در سبد لباس‌های چرک گذاشتی خوشم آمد. با این کارت کمک بسیار بزرگی به من کردی!».

حتما بخوانید: پاکیزگی کودک

3- خودتان را الگو قرار دهید

این کار در واقع تعیین می‌کند که در منزل، کارها چگونه باید انجام گیرند. برای مثال، اگر کودک بداند که شما نیز این کار را انجام می‌دهید دیگر نمی‌تواند بگوید «خودت هم لباس‌هات رو جمع نمی‌کنی». بنابراین، با الگو قراردادن خودتان، راه را به او نشان دهید.

4- جمع و جور کردن لباس‌ها را برای کودک آسان کنید

اگر جمع و جور کردن لباس‌ها و گذاشتن آن‌ها در جای خود را، برای کودک آسان‌تر کنید، مرتب و منظم بودن برایش بسیار ساده‌تر خواهد بود. به عنوان مثال، در کمد او یک جا لباسی را پایین‌تر بکوبید. لباس‌هایی را که بیشتر استفاده می‌شوند، در طبقات پایین‌تر بگذارید و کشوها را طوری قرار دهید که کودک بتواند بدون کمک شما، به آن‌ها دسترسی پیدا کند. اگر کودک باید برای رسیدن به کشوهای بالایی از قفسه بالا برود دست زدن به کشوهای بالایی را قدغن کنید و یا این‌که برای جلوگیری از افتادن، کمد را به دیوار بکوبید.)

چه در اتاق خودش و چه در حمام، جا لباسی‌ها را طوری نصب کنید که دستش به راحتی به آن برسد. یک میز کوچک مخصوص کودک تهیه کنید تا او لوازمی را که به طور دائمی از آن‌ها استفاده می‌کند (نظیر وسایل مدرسه...)، روی آن قرار دهد.

جمع کردن لباس ها توسط کودکان

5- اتاق را بازرسی کنید و به تمیز بودن اتاق نمره بدهید

یک سلسله برنامه وارسی اتاق ترتیب دهید؛ ولی طوری که برای کودک جالب باشد یعنی با شوخی و خنده آن‌ها را برگزار کنید. با این حال، حتما به طور جدی به کودک بگویید که دوست دارید که لباس‌هایش را جمع آوری کند. به ازای هر بار که اتاق پاکیزه بود، به او نمره بدهید و آن‌ها را روی یک جدول بنویسید به ازای یک سلسله نمره مشخص به او جایزه بدهید. به کودک نیز اجازه دهید که اتاق شما را وارسی کند و به تمیزی آن نمره بدهد؛ هر چه باشد، تمیز نگاه داشتن خانه یک هدف خانوادگی است!

6- تصحیح بیش از حد را به کار گیرید

اگر شما بدون این‌که موفقیت زیادی کسب کنید، با او به طور مثبت برخورد کرده‌اید، می‌توانید افزون بر آن، از روش تصحیح بیش از حد نیز استفاده کنید. بدین معنا که اگر کودک چیزهایی را که شما به او گفته‌اید اجرا نمی‌کند، او را با مجبور کردن به وارسی کردن زیر تختخواب، کمد و جاهای دیگر و پیدا کردن لباس‌ها تأدیب کنید. کودک به این نتیجه می‌رسد که اگر از ابتدا کارش را درست انجام دهد، آسان‌تر خواهد بود. 

حتما بخوانید: پرورش و تربیت کودک

7- پیامدهای طبیعی را اعمال کنید

هنگامی که کودک به سنی رسید که به لباس‌های خاصی علاقه پیدا کرد، می‌توانید با محروم کردن او از پوشیدن آن‌ها، به عنوان پیامدهای طبیعی سهل انگاریش، او را به خوبی تنبیه کنید. لباس‌هایی را که در سبد مخصوص لباس‌های چرک ریخته نشده، نشویید. آن‌ها را در جعبه مخصوصی بریزید. سپس هنگامی که از شما لباس خاصی را می‌خواهد، به او بگویید: «من آن را نشستم چون در سبد لباس‌های چرک نبود.» سپس او را وادارید که قبل رفتن به بازی، به شما در شستن لباس‌ها کمک کند.

8- بسیار دقیق باشید

همیشه به کودک بفهمانید که دقیقا چه چیز را از او انتظار دارید و به جای این‌که شخصیتش را مورد انتقاد قرار دهید، اعمالش را مورد انتقاد قرار دهید. به عنوان مثال به او نگویید: «تو دست و پا چلفتی هستی» بلکه به جای آن بگویید «وقتی که شلوارهای نوی تو رو روی زمین می‌بینم خیلی ناراحت میشم». کودکی که به او برچسب زده شده است، سریعا به این باور می‌رسد که واقعا این طور است (یعنی مثلا به این باور می‌رسد که «من یک آدم شلخته هستم و همیشه خودش را این طور در نظر می‌گیرد.». برای او شرح دهید که این رفتار اوست که شما نمی‌توانید آن را تحمل کنید نه خود او و با او در مورد تغییر دادن این رفتار بحث کنید. حتی می‌توانید اجازه دهید که یکی از کودکان دیگرتان که از کودک خاطی بزرگ‌تر است در تصمیم گیری در مورد عواقب سهل انگاری کودک، به شما کمک کند.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

کودکان، همگی نابغه متولد می‌شوند و در بسیاری مواقع تنها کافی است در آنها زمینه های رشد و شکوفایی شناسایی و فراهم شود تا آنها بتوانند در زندگی خود بدرخشند. اما باید بخاطر داشته باشید که این دوران طلایی چندان پایدار نیست و قبل از آنکه فرصت را از دست بدهید باید اقدام کنید.

بسته آموزشی پرورش مدیران آینده

بسته آموزشی پرورش مدیران آینده

شما والدین گرامی می توانید تنها با چندین ساعت آموزش در خصوص پرورش نبوغ مالی و اقتصادی نه تنها آینده فرزنداتان را بلکه نسل‌های پس از آن را نیز دچار تغییر کنید. شما با آموزش دادن صحیح به کودکانتان می‌توانید آینده او را تضمین کنید. یک ماه آموزش امروز برابر با چندین سال آسایش و راحتی و خوشبختی فرزند شماست. با پرورش نبوغ و خلاقیت در کودکتان پایه گذار زندگی آرام برای او باشید.  

 مدرسه بدون دردسر ( پیش دبستان و کلاس اول)

مدرسه بدون دردسر ( پیش دبستان و کلاس اول)

بعد از تولد هر کودک با ما چالش‌هایی کوچک و بزرگ روبرو هستیم. که برخی در کوتاه مدت و یا برخی در طولانی مدت حل می‌شوند و از پس آن برمی‌آییم. و ما همیشه در این میان مانند یک مربی به فرزندمان آموزش می‌دهیم. و او با آموزش‌های ماست که از پس بسیاری از مشکلات و چالش‌های پیش روی زندگی‌اش برمی‌آید. اما اگر در این میان ما هیچ آموزشی به او ندهیم ولی در قبالش از او توقع حل مسائل را داشته باشد چه پیش خواهد آمد؟

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

اگر در دنیای امروز مطلبی درباره هوش جنین خواندید به هیچ‌وجه تعجب نکنید. زیرا در دنیای ما همه چیز امکان‌پذیر است. حتی آموزش به جنین در دوران بارداری. و از آن تعجب‌آورتر نیز آموزش جنین قبل از بارداری است. اما کودکان طلایی به عنوان اولین و تنها مجموعه آموزشی در ایران است که به طور تخصصی با توجه متدها و ورش‌های بروز دنیا که برگرفته از متد پروفسورمکوتوشیچیدا است، بر روی هوش‌های چندگانه جنین قبل از تولد و بعد از تولد کار می‌کند. و مادران و پدران را در طول دوران بارداری همراهی می‌کند.

بسته آموزشی طراحی فرزند-4 تا 7 سالگی

بسته آموزشی طراحی فرزند-4 تا 7 سالگی

بعنوان پدر و مادر متفاوت به غیر از موارد نیازهای اولیه‌ی کودکمان مانند ( خوراک، پوشاک و ..) می‌بایستد به یک تربیت موثر اهمیت ویژه‌ای بدهیم، تا بتوانیم فرزندانی متفاوت و موفق تربیت کنیم. در راستای یک تربیت موثر آموزش مبانی موفقیت یعنی مواردی که در کسب موفقیت هر فرد نقش بسازایی دارد از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، ما باید از همان روزهای نخست زندگی فرزندانمان اصول موفقیت را به آنان آموزش دهیم.

شادی و خلاقیت - تولد تا هفت سالگی

شادی و خلاقیت - تولد تا هفت سالگی

زمانی می‌رسد که شما برای آنکه کودکتان بیشتر از قبل در اجتماع باشد و یا کارهای جدید را تجربه کند او را در مراکز آموزشی همچون مهدکودک و یا مراکز رشد و خلاقیت ثبت نام می‌کنید و یا حتی برای پرورش هوش او نیز برنامه ریزی‌های روزانه انجام می‌دهید و او را در کلاس‌هایی هوش نیز ثبت نام می‌کنید. اما در میان 10 کودکی که در این کلاس‌ها وجود دارد مربی چقدر زمان دارد تا تنها برای فرزند شما بگذارد و خلاقیت و هوش او را پرورش دهد؟

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

مشکلات صبحگاهی کودکان 

مشکلات صبحگاهی کودکان 

مشکلات صبحگاهی کودکان  کودک اگر آغاز روز خوبی داشته باشد، امکان بیشتری وجود دارد که هم والدین و هم کودک روز خوبی را در پیش داشته باشند.

هفته یازدهم نوزادی

هفته یازدهم نوزادی

هفته یازدهم نوزادی برای گرم کردن شیر مادر نگهداری شده در یخچال و یا گرم کردن شیر خشک یا مایعات دیگری که به تغذیه کودک اختصاص دارد، از دستگاه مایکروفر استفاده نکنید زیرا بعضی از اجزای مفید شیر مادر به وسیله این دستگاه از بین می‌رود و نیز بخش‌های داغ ایجاد شده در مایعات می‌تواند موجب سوختگی کودک شود. برای گرم کردن شیشه شیر فرزند خود، آن را زیر آب گرم داخل لوله‌کشی بگیرید. اگرچه با این کار، شیشه دیرتر گرم می‌شود ولی برای شیرخوار بهتر است.

نحوه به کارگیری هوش های چندگانه در کلاس های پیش دبستانی

نحوه به کارگیری هوش های چندگانه در کلاس های پیش دبستانی

نحوه به کارگیری هوش‌های چندگانه در کلاس‌های پیش دبستانی انجمن ملی آموزش کودکان پیش دبستانی برای به کارگیری روش‌های متناسب با رشد و انطباق با سبک‌ها به نیازهای کودکان پاسخ دهند.

تقویت هوش منطقی - ریاضی کودکان با بازی

تقویت هوش منطقی - ریاضی کودکان با بازی

تقویت هوش منطقی-ریاضی کودکان با بازی این فعالیتی ساده و خنده آور است و بیش از آن چه انتظار دارید کودک نو پا را مشغول و متمرکز می‌کند.

راز توانمندی  فرزندان ما

راز توانمندی فرزندان ما

راز توانمندی  فرزندان ما  پدر و مادر باید دقت کنند تا کودک در همان زمان کودکی، نحوه‌ی بیان خواسته‌هایش را عاقلانه فرا بگیرد. 

مشکلات بهداشتی کودکان 

مشکلات بهداشتی کودکان 

مشکلات بهداشتی کودکان آموزش مراقبت‌های بهداشتی به زمان زیادی نیاز دارد، ولی والدین نباید منتظر بمانند. آن‌ها باید مسواک زدن، حمام رفتن، خوردن قرص و تغذیه صحیح را به کودکانشان بیاموزند.

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 17

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید