کودکان‌طلاییِ جنین
کودکان‌طلاییِ کودک
کودکان‌طلاییِ نونهال
کودکان‌طلاییِ نوجوان
کودکان‌طلاییِ جوان
کودکان‌طلاییِ بزرگسال
کودکان‌طلاییِ میانسال
کودکان‌طلاییِ سالمند

وزن گیری سالم در دوران بارداری

وزن گیری سالم در دوران بارداری
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/05/24 0 نظر 542 بازدید

وزن گیری سالم در دوران بارداری

توجه مناسب به مساله اضافه وزن بسیار ضروری است و برای سلامت مادر و جنین مهم است

وزن گیری سالم در دوران بارداری

 

همیشه به خانم‌‌ها توصیه شده است که در طول دوران بارداری چه چیزهایی و به چه مقدار بخورند. فرهنگ و سنت، عقاید مذهبی و مطالعات علمی، همگی تأثیر خود را در این قضیه داشته‌‌اند. امروزه توصیه‌‌های پزشک به عادت‌‌های خاص غذایی و اندازه و وزن شما در شروع بارداری بستگی دارد. برای مثال اگر بیش از یک جنین در رحم خود داشته باشید، انتظار می‌‌رود چند کیلویی بیشتر از حد متوسط اضافه کنید. 
معنای سلامت فراتر از این است که فقط تغذیه‌‌ی خوب داشته باشید. نرمش و ورزش هم در دوران بارداری مثل قبل از این دوران مهم است. اما نوع و مقدار نرمش‌‌ها، با توجه به پیشرفت بارداری تغییر می‌‌کند. در این بخش، اطلاعاتی در زمینه‌‌ی تغذیه‌‌ی سالم و مناسب خود و نوزادتان و همچنین ورزش‌‌های مناسب این دوره در اختیارتان قرار داده می‌‌شود. البته اگر نکات و توصیه‌‌های بیشتری در این زمینه می‌‌خواهید، می‌‌توانید کتاب Fit pregnanc For Dummies  نوشته‌‌ی کاترین کرام و تر استوفر درنس(وایلی) را مطالعه کنید.

حتما بخوانید: الکل و سیگار در دوران بارداری

 


شروع بارداری با وزنی مناسب و وزن‌‌گیری تدریخی با سرعتی متوسط در طول دوران بارداری می‌‌تواند به شما اطمینان دهد که نوزادتان به‌‌خوبی رشد می‌‌کند و روند رشدش عادی است و به‌‌علاوه خودتان نیز سلامت خواهید ماند. 


تعیین میزان وزن کافی 


بهترین راه برای تعیین وزن ایده‌‌ال و اضافه وزن، در دوران بارداری نگاه به اندازه‌‌گیری است که شاخص توده‌‌ی بذن، شناخته می‌‌شود، عددی که هم قد و وزن شما را برای ارائه‌‌ی وزن ایده‌‌آل درنظر می‌‌گیرد. با درنظر گرفتن اندازه‌‌های جدول 1ـ 4، می‌‌توانید وزن ایده‌‌آل خود را بدست آورید. وزن خود را روی خط عمودی سمت چپ جدول پیدا کنید و قدتان را روی خط افقی پایین بیابید. (البته قدتان به سانتی‌‌متر در خط افقی بالا و وزن‌‌تان به کیلوگرم در خط عمودی سمت راست قرار دارد) جایی‌‌که در جدول این دو خط یکدیگر را قطع می‌‌کنند، نشانگر شاخص توده‌‌ی بدن شماست. خطوط ضربدری کشیده شده در جدول را دنبال کنید تا وزن شاخص و ایده‌‌ال خود را پیدا کنید. (یکی از خطوط ضربدری نشانگر وزن پایین، یکی وزن متوسط و دیگری وزن بالا و چاقی است.) 

                                                                وزن گیری در بارداری


 نمودار شاخص توده‌‌ی بدن. 


پس از اینکه وزن ایده‌‌آل خود را پیدا کردید، می‌‌توانید میزان افزایش وزن ایده‌‌آل در طول دوران بارداری را با رجوع به جدول 1ـ 4 محاسبه کنید. ( فراموش نکنید این ارقام در مورد زنانی صدق می‌‌کنند که نوزادی در شکم دارند.) 
جدول 1ـ 4                                               محاسبه‌‌ی افزایش وزن ایده‌‌آل 
شاخص توده‌‌ی بدن                                       افزایش وزن پیشنهادی 
(افراد دارای کمبود وزن) کمتر از 8/19               5/12 تا 18 کیلوگرم 
(افراد با وزن نرمال) 9/19 تا 26                        5/11 تا 16 کیلوگرم 
(افراد دارای اضافه‌‌وزن) 26 تا 29                       7 تا 5/11 کیلوگرم 
(افراد چاق) بالای 29                                      6 کیلوگرم یا کمتر 


 این اضافه وزن به کجا می‌‌رود؟ 


خبر خوبی که در مورد افزایش وزن دوران بارداری باید بدهیم این است که تمام این وزن اضافه-شده به شکم و ران‌‌ها نمی‌‌رود و البته همه‌‌ی ان وزن به بدن نوزاد هم نمی‌‌رود. درواقع مقدار کمی از اضافه وزن یک خانم باردار به چربی‌‌های بدن خودش اضافه می‌‌شود. البته بنابر یک باور و افسانه-ی قدیمی در بین برخی مردم. اگر ران‌‌های شما چاق شوند، نوزاد پسر و اگر شکم‌‌تان بیشتر بزرگ شود، نوزاد دختر خواهید داشت.


در اینجا نگاهی می‌‌اندازیم به یک 5/13 کیلو افزایش طبیعی وزنی که در زنان باردار به‌‌وجود می-آید به کجا می‌‌رود: 
وزن نوزاد                                                                                180/3 کیلوگرم                 
وزن جفت                                                                                   455 گرم 
مایع آمنیوتیک                                                                             910 گرم 
پستان‌‌ها                                                                                      455 گرم 
رحم                                                                                          910 گرم 
ذخیره‌‌ی چربی                                                                              180/3 گرم 
آب بدن                                                                                       820/1 گرم 
خون اضافی                                                                                  360/1 گرم 

الگوی افزایش وزن

تحقیقات دانشمندان، مناسب‌‌ترین الگوی افزایش وزن را در دوران بارداری مشخص نکرده است. افزایش وزن به میزان کم در اوایل بارداری(اختمالا زمانی که صبح‌‌ها حالت تهوع دارید)، ممکن است تأثیر کمی در رشد جنین داشته باشد، نسبت به اضافه‌‌وزن کم در اواخر سه‌‌ماهه‌‌ی دوم و سوم. چرا که معمولا جنین در اواخر سه‌‌ماهه‌‌ی دوم و سوم وزن می‌‌گیرد و رشد می‌‌کند. البته وزن‌‌گیری نامساوی در هر ماه ضرورتا نشانگر سلامت نبودن بارداری نیست، به همین دلیل(همان‌‌طور که در فصل 3 ذکر شد) ممکن است هر بار که پزشک در معاینات دوره‌‌ای شما را وزن می‌‌کند، به‌‌طور منظم افزایش وزن پیدا نکنید. 

حتما بخوانید: کمردرد در بارداری


از وسواس فکری در مورد وزن بپرهیزید 


جدول افزایش وزن بالا یک راهنما باشد، اما در مورد اینکه چه مقدار افزایش وزن پیدا می‌‌کنید خیلی حساس و متعصب نشوید. حتی اگر میزان وزن‌‌گیری شما طبق برنامه نبود، اما پزشکان می‌‌گوید که رشد جنین‌‌تان نرمال است به خود نگرانی راه ندهید. زنانی که بیشتر از وزن متوسط در دوران بارداری وزن می‌‌گیرند هم، می‌‌توانند نوزادان سالمی به‌‌دنیا بیاورند و همین‌‌طور زنانی که وزن کمی می‌‌گیرند. اندازه‌‌ی برآمدگی شکم یکی از نشانه‌‌های پیش‌‌بینی دقیق رشد مناسب نوزاد شماست و پزشکتان مرتب در هر بار مراجعه‌‌ی شما به‌‌دقت این مسئله را مدنظر دارد. 
در هر صورت و به هر قیمتی، می‌‌خواهید شانس جنین خود را برای رسیدن به رشد و وزن ایده‌‌آل افزایش دهید؛ اما نه به این قیمت که خودتان را دیوانه کنید. 

برای خرید محصول (طراحی فرزند دوران بارداری) بر روی لینک کلیک کنید 


 

پیشنهاد ویژه فیلم آموزشی: ترس های کودکان

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی طراحی فرزند-دوران بارداری

بسته آموزشی طراحی فرزند-دوران بارداری

مادران زیادی هستن که برای آینده فرزندشون آرزوهای بسیار زیادی دارن ولی نمی‌توونن با علم خودشون برای خوشبختی اونها کاری کنن.در بسته  آموزشی طراحی فرزند (دوران بارداری)  خواهیم گفت که چطور  با دانش و تخصص روز دنیا شخصیت و آینده‌ی فرزندت رو اونطور که لایقش هست طراحی کنی و زندگی شخصی، اجتماعی، مالی و رفاهی فرزندت رو به بهترین شکل رقم بزنی. طراحی فرزند رو یاد بگیر، در کمترین زمان اجرا کن و خوشبختی فرزندت رو ببین!    

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

اگر در دنیای امروز مطلبی درباره هوش جنین خواندید به هیچ‌وجه تعجب نکنید. زیرا در دنیای ما همه چیز امکان‌پذیر است. حتی آموزش به جنین در دوران بارداری. و از آن تعجب‌آورتر نیز آموزش جنین قبل از بارداری است. اما کودکان طلایی به عنوان اولین و تنها مجموعه آموزشی در ایران است که به طور تخصصی با توجه متدها و ورش‌های بروز دنیا که برگرفته از متد پروفسورمکوتوشیچیدا است، بر روی هوش‌های چندگانه جنین قبل از تولد و بعد از تولد کار می‌کند. و مادران و پدران را در طول دوران بارداری همراهی می‌کند.

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 7 سالگی

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 7 سالگی

این بسته آموزشی بطور کامل به مسائل تربیتی و آموزش مسائلی چون پرورش خلاقیت کودک شما از بدو تولد تا پایان 6 سالگی می‌پردازد. و البته که شما عزیزان می‌توانید حتی بصورت تخصصی نیز از این آموزش‌ها بهره بگیرید و در دوراه اختصاصی طراحی فرزند نیز استفاده کنید. این محصول مناسب والدینی است که می‌خواهند کودکشان را متناسب با آموزش‌های روز دنیا پرورش دهند.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

هفته بیست و ششم بارداری

هفته بیست و ششم بارداری

در هفته بیست و ششم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته بیست و ششم بارداری و نکات مهم درباره هفته بیست و ششم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید.

خواص موز در دوران بارداری

خواص موز در دوران بارداری

خواص موز در دوران بارداری یک موز بزرگ 4 گرم فیبر و حدود 20% نیاز روزانه شما از ویتامین C و ویتامین B6 را تامین می‌کند. مواد غذایی افسانه‌ای و باور نکردنی زیادی در موز بوده و به علاوه زود هضم است.

مضرات روغن های ترانس بر بارداری  سالم

مضرات روغن های ترانس بر بارداری سالم

مضرات روغن های ترانس بر بارداری  سالم روغن‌های اشباع شده، بدترین و کثیف‌ترین نوع چربی‌ها هستند. طی سالیان گذشته آثار سوء بهداشتی این چربی‌ها معلوم گشته و به افراد با هر سن و سال و وضعیت جسمانی سفارش شده که از خوردن آنها خودداری نمایند.بنابراین البته که این چربی‌ها در لیست غذاهای مساله‌دار ما قرار دارند و اگرچه سالم نیستند شما ممکن است آنها را مصرف کنید و دلیلش هم این است که ممکن است بیش از این که تصور ...

هوش های چندگانه در کلاس پیش دبستان

هوش های چندگانه در کلاس پیش دبستان

هوش های چندگانه در کلاس پیش دبستان تصورات غلطی در مورد هوش وجود دارد . یکی از این تصورات این است که هوش ثابت و غیر قابل تغییر است. این تصویر غلط که تحقیقات هم آن را رد کرده است ، بیان می دارد که هوش ما از بدو تولد تا زمان مرگ ثابت و یکسان باقی می ماند . تصویر غلط دیگری هم که تحقیقات آن را تأیید نکرده این است که فقط یک نوع هوش وجود دارد اما هاوارد گاردنر در نظریه اش به هشت نوع هوش اشاره می کند  ابراهیم و همکاران ، 1392).

توصیه های مفید در مورد پخش خبر بارداری

توصیه های مفید در مورد پخش خبر بارداری

توصیه های مفید در مورد پخش خبر بارداری یا شما به عنوان یک زوج برای باور یا درک این خبر به زمان نیاز دارید؟ بعضی از والدین این واقعیت را به صورت یک راز می پندارند و ترجیح می دهند برملا نشود. بعضی از اینکه این خبر را زود به دیگران بدهند نگرانند و معتقدند بارداری ناموفق و بدیمن خواهد بود و بعضی دیگر می گویند اگر هم فرزندمان سقط شود به دیگران خواهیم گفت.
• اگر کودک شما سقط شود چه احساسی خواهید داشت؟ برای بعضی ها موضوع سقط جنین بسیار محرمانه است و ترجیح می دهند سه ماهه اول ر

دردهای شایع در دوران بارداری

دردهای شایع در دوران بارداری

دردهای شایع دوران بارداری ورم دست و پا و دردهای سیاتیکی از جمله شایع تریت دردها در دوران بارداری است

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 3

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید