قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

مضرات الکل بر بارداری سالم

مضرات الکل بر بارداری سالم
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/07/06 0 نظر 153 بازدید

مضرات الکل بر بارداری سالم

آثار زیان‌‌‌‌‌بار الکل روی طفل سال‌‌‌‌‌هاست که معلوم شده است. در روم باستان در شب عروسی از خوردن مشروبات الکلی منع می‌‌‌‌‌شدند که مبادا به کودکی باردار شوند که نقص مادرزاد داشته باشد و در سال 1736 دانشکده پزشکی لندن گزارش داد که نوشیدن الکل در دوران بارداری باعث تولد کودکان ضعیف، ناتوان، بدخلق و بیمار می‌‌‌‌‌شود.

مضرات الکل بر بارداری سالم


آثار زیان‌‌‌‌‌بار الکل روی طفل سال‌‌‌‌‌هاست که معلوم شده است. در روم باستان در شب عروسی از خوردن مشروبات الکلی منع می‌‌‌‌‌شدند که مبادا به کودکی باردار شوند که نقص مادرزاد داشته باشد و در سال 1736 دانشکده پزشکی لندن گزارش داد که نوشیدن الکل در دوران بارداری باعث تولد کودکان ضعیف، ناتوان، بدخلق و بیمار می‌‌‌‌‌شود.

                                                                 مضرات الکل در بارداری


با این حال، سال 1968 یک پزشک فرانسوی نقائص مادرزاد و آشکاری را در یک گروه کودکان گزارش داد که از مادران الکلیک متولد شده بودند. چند سال بعد یک پزشک آمریکایی، دکتر کی. جونز (Dr.k.jones) الگوهای شخصیت مشابهی را توصیف کرد که خود من آن را سندرم جنینی الکلی (FAS) نامیدم. امروز هم FAS هنوز علت نقائص مادرزادی در کودکان است. دانشمندان تخمین می‌‌‌‌‌زنند که از هر 1000 کودک یک نفر با FAS متولد می‌‌‌‌‌شود پس تعجبی ندارد که الکل برای خانم‌‌‌‌‌های باردار خوب نباشد. البته الکل برای هیچ‌‌‌‌‌کس خوب نیست( وگرنه اسلام آن را حرام نمی‌‌‌‌‌کرد).

حتما بخوانید: فواید اسفناج در دوران بارداری

خطر سندروم جنینی الکل


سندرم جنینی الکل (FAS) در کودکان خانم‌‌‌‌‌هایی با هر سن و نژادی رخ می‌‌‌‌‌دهد. خطر FAS و شدت خطر آن با مقدار الکل مصرفی و دوره بارداری مادر بستگی دارد. هر نوشیدنی الکل‌‌‌‌‌دار( آب‌‌‌‌‌جو، شراب، عرق) می‌‌‌‌‌تواند کودک را در خطر قرار دهد. موقعی که مادری الکل می‌‌‌‌‌نوشد، الکل جذب جریان خون او شده و سپس از جفت عبور کرده و وارد خون کودک می‌‌‌‌‌شود و سپس وارد ارگان‌‌‌‌‌های حیاتی مانند قلب و مغز او می‌‌‌‌‌گردد و سپس وارد مایع مشیمیه شده و یک حمام الکل برای کودک ایجاد می‌‌‌‌‌نماید.

                                                       مضرات الکل در بارداری

مشخصه‌‌‌‌‌های سندرم جنینی الکل


اگر الکل می‌‌‌‌‌نوشید به بعضی از علائم و مشکلاتی هم که کودکتان باید با آن‌‌‌‌‌ها دست و پنجه نرم کنند، توجه کنید:

حتما بخوانید: خواص جوانه گندم در دوران بارداری

آسیب مغزی


    اندازه کوچک سر به خاطر رشد کم مغز
    مشکلات رفتاری
    بی‌‌‌‌‌قراری
    ناتوانی‌‌‌‌‌های یادگیری
    کمبودهای شناختی                                                          

رشد کم


    وزن و قد کم در زمان تولد
    رشد کم در تمام دوران زندگی
    نقائص قلبی

مشخصه‌‌‌‌‌های غیرطبیعی چهره


    شکاف چشمی باریک
    بینی کوتاه، بینی چرخیده به بالا
    چانه کوچک
    امکان داشتن لب یا کام چاکدار

حتما بخوانید: خواص کیوی در دوران بارداری

نگرانی در مورد سلامتی کودک فراتر از اثر الکل بر رشد ارگان‌‌‌‌‌ها است. ما درباره زنده ماندن کلی کودک صحبت می‌‌‌‌‌کنیم. مطالعه‌‌‌‌‌ای در سال 2002 در دانشگاه پیتسبورگ نشان داد: کودکان مادرهایی که در سه ماهه اول بارداری روزانه حداقل یک بار الکل مصرف می‌‌‌‌‌کردند در سن چهارده سالگی ورنشان حداقل 30/6 کیلو کمتر از کودکان مادرهای غیرالکلی بود.طبق تحقیقات کالج سلطنتی متخصصان زنان و مامائی وزن نوزاد مادرانی که هفته‌‌‌‌‌ای 15 بار الکل مصرف می‌‌‌‌‌کردند،کمتر از کودک مادران غیرالکلی بود. وزن مناسب کودک با زنده ماندن بیشتر و سلامتی کلی کودک مرتبط است که الکل این‌‌‌‌‌ها را به خطر می اندازد.

                                                       مضرات الکل در بارداری

دور الکل خط بکشید


آثار مخرب الکل به سه ماهه بحرانی اول دوران بارداری که اعضاء شکل می‌‌‌‌‌گیرند، محدود نمی‌‌‌‌‌شود. مصرف الکل به وسیله مادر در سه ماهه دوم و سوم نیز می‌‌‌‌‌تواند حتی موجب آسیب‌‌‌‌‌ها و مشکلات رفتاری بیشتری گردد. کودکانی که در دوران جنینی در معرض الکل قرار گرفته بودند. در زمان شیرخوارگی کارآیی کمتری داشته و احتمالا الگوی خواب آشفته نیز داشتند.


نگرانی‌‌‌‌‌هایی وجود دارد که الکل نسبتا کم هم می‌‌‌‌‌تواند آثاری بر کودک داشته باشد که تا چند سال بعد از تولد آشکار نگردد. یک تحقیق در ایالات متحده به این نتیجه رسید: کودکانی که در دوران جنینی در معرض الکل قرار گرفته بودند نسبت به کودکان مادرهای غیرالکلی در سن 6 سالگی اختلالات رفتاری و واکنشی بیشتری داشتند. به نظر محققان کالج سلطنتی مامائی و زنان، الکل زیادتر (بیش از 20 بار در هفته) با اختلالات هوشی مرتبط است. رفتار دوران کودکی می‌‌‌‌‌تواند به مقدار الکل مصرفی مادر بستگی داشته باشد ولی هرچه مقدار مصرف بیشتر باشد، خطر نیز بیشتر است.

حتما بخوانید: فواید مصرف تخمه کدو در دوران بارداری


نوشیدنی الکلی مورد علاقه‌‌‌‌‌تان را با نوشابه‌‌‌‌‌های سالم غیرالکلی عوض کنید. اگر می‌‌‌‌‌خواهید آب جو بخورید، نوشابه زنجبیلی بدون کافئین هم هست که شیشه‌‌‌‌‌هایش شبیه آن است. آب انگور بدون الکل و آب سیب هم می‌‌‌‌‌تواند جایگزین مشروبات الکلی گردد با این که به جای شراب از مخلوط آب قره‌‌‌‌‌قاط و آب سیب استفاده کنید که الکل نداشته و مست‌‌‌‌‌کننده هم نیست.

                                                   مضرات الکل در بارداری
بنابراین چرا به ماءالشعیر و مشروبات غیرالکلی رو نمی‌‌‌‌‌کنید؟ بهترین غذاها و نوشابه‌‌‌‌‌ها برای دوران بارداری آنهایی هستند که فواید غذایی بیشتری دارند. بهتر است به نوشیدنی شیر، آب‌‌‌‌‌میوه و آب روی بیاورید. اگر دوست دارید نوشابه کف کند و حباب داشته باشد یک کمی آب میوه را در آب معدنی بریزید و اگر میخواهید طعم بخصوصی داشته باشد، کمی آب پرتقال تازه یا دیگر آب میوه‌‌‌‌‌ها را به آن اضافه کنید

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 2 سالگی

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 2 سالگی

تعریفی نو از تربیت کودک . 2 گروه نیازهای اصلی کودک . نیازهای روانی : تعریفی از مرگ و زندگی . ترسهای طبیعی کودکان از بدو تولد .

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

اگر در دنیای امروز مطلبی درباره هوش جنین خواندید به هیچ‌وجه تعجب نکنید. زیرا در دنیای ما همه چیز امکان‌پذیر است. حتی آموزش به جنین در دوران بارداری. و از آن تعجب‌آورتر نیز آموزش جنین قبل از بارداری است. اما کودکان طلایی به عنوان اولین و تنها مجموعه آموزشی در ایران است که به طور تخصصی با توجه متدها و ورش‌های بروز دنیا که برگرفته از متد پروفسورمکوتوشیچیدا است، بر روی هوش‌های چندگانه جنین قبل از تولد و بعد از تولد کار می‌کند. و مادران و پدران را در طول دوران بارداری همراهی می‌کند.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

مشکل دارترین غذاها در دوران بارداری

مشکل دارترین غذاها در دوران بارداری

مشکل دارترین غذاها در دوران بارداری همین که به غذاهای خطرناک دوران بارداری نگاه می‌‌‌‌کنید، می‌‌‌‌بینید که چرا آن‌‌‌‌ها اینقدر گیج‌‌‌‌کننده‌‌‌‌اند. ما قبلا پیشنهاد کرده بودیم که ماهی، تخم‌‌‌‌مرغ و پنیر بخورید و مقدار متعادلی چای گیاهی بنوشید و حتما مقدار زیادی آب استفاده کنید. درحالی که همه این غذاها در لیست ممنوع شده‌‌‌‌ها هستند!!
 

ظاهر یک خانم باردار در سه ماه دوم بارداری چگونه است؟

ظاهر یک خانم باردار در سه ماه دوم بارداری چگونه است؟

ظاهر یک خانم باردار در سه ماه دوم بارداری چگونه است؟ زیپ دامن مورد علاقه تان دیگر بالا نمی رود، دگمه های پیراهنتان به راحتی بسته نمی شوند و هفته هاست که شلوارهای جین آبی تان را کنار گذاشته اید. حالا وقت آن است که لباسهای حاملگی این دوره را آماده کنید، لباسهایی که در آغاز به پوشیدن آن اشتیاق دارید ولی بعد از چند ماه از ظاهر آن بدتان می آید.
البته امروزه مدل و کیفیت لباسهای حاملگی بهتر شده است. هیچ مادر

سلامت روان جنین - قسمت سوم

سلامت روان جنین - قسمت سوم

سلامت روان جنین - قسمت سوم خرسندی و زندگی آرام- رضایت از زندگی با قبول کردن تلخی و شیرینی زندگی همراه با اتکاء به خود، آرامش درونی هرچند که با مردم باشد و آرزوی خیر خوبی برای بزرگ و کوچک به وجود می‌آید و رضایت از زندگی اکثر اوقات فرد را به آسایش و آرامش بیشتری آگاه می‌کند.

چگونه اضافه وزن دوران بارداری را کنترل کنیم؟

چگونه اضافه وزن دوران بارداری را کنترل کنیم؟

چگونه اضافه وزن دوران بارداری را کنترل کنیم؟ امروزه 12 تا 15 کیلوگرم توصیه می شود. اگر شما ورزشکار هستید و ساعات زیادی را صرف کم کردن وزن و انجام نرمشهای مختلف کرده اید این مقدار اضافه وزن خیلی زیاد به نظر می رسد. اما در حقیقت بیشتر این اضافه وزن مربوط به کودک، جفت، مایع جنینی، بزرگ شدن رحم و سینه ها و افزایش میزان خون می شود. آنچه که واقعا مربوط به خود شما می شود چربی اضافه نیست بلکه کمک می کند تا کودکی سالم و سرحال داشته باشید. مثلاً در سه ماهه اول فقط چند کیلو اضافه وزن خواهید داشت که بیشتر آن به علت افزایش خون شماست.
سایز قبل از دوران بارداریتان نیز بر اضافه

مشاوره ژنتیک در دوران بارداری

مشاوره ژنتیک در دوران بارداری

مشاوره ژنتیک در دوران بارداری ممکن است قبل از انجام هر آزمایش در موارد زیر پزشک به شما توصیه کند نزدیک مشاور ژنتیک بروید: اگر سن شما بالای 35 تا 40 باشد، سابقه نقصهای مادرزادی یا بیماریهای ژنتیکی در خانواده و یا کودکی با آن شرایط داشته باشید، سابقه بدنیا آوردن جنین مرده یا چندین سقط داشته باشید. اختلالات موروثی که شامل: تی ساکس، کم خونی داسی شکل، تالاسمی و نوعی کم خونی می شود. و اختلالات نقص ژنتیکی شامل: سندرم دا

بیماری های عفونی در دوران بارداری چه مشکلاتی در پی دارند؟

بیماری های عفونی در دوران بارداری چه مشکلاتی در پی دارند؟

بیماری های عفونی در دوران بارداری چه مشکلاتی در پی دارند؟ مخصوصاً در سه ماهه اول، زمانی که سیستم بدن و اندام های اصلی کودک در حال شکل گرفتن هستند دوری از ویروسها و باکتریهایی که رشد کودک را به خطر می اندازند، از اهمیت زیادی برخوردار است. بنابراین از خطرات زیر فاصله بگیرید

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید