قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

خواص ماهی قباد در دوران شیردهی

خواص ماهی قباد در دوران شیردهی
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/07/12 0 نظر 131 بازدید

خواص ماهی قباد در دوران شیردهی

ممکن است ماهی مکرل در غذاهای شما یافت نشود ولی وقت آن رسیده که عادت خود را تغییر دهید. ماهی آزاد، قزل‌‌‌آلا، تون، مکرل، ماهی کولی و ساردین از بهترین منابع اسیدهای چرب امگا3 هستند و اسیدهای چرب امگا3 به خاطر توانایی‌‌‌شان در بهبود روحیه، افزایش توان مغز و چیزهای دیگر دارند، معروف می‌‌‌شوند. اهمیت اسیدهای چرب امگا3 در دوران شیردهی به اندازه اهمیت آنها در سه ماهه سوم دوران بارداری است. درحقیقت، مغز کودک تا سن 5.....

خواص ماهی قباد در دوران شیردهی


ممکن است ماهی مکرل در غذاهای شما یافت نشود ولی وقت آن رسیده که عادت خود را تغییر دهید. ماهی آزاد، قزل‌‌‌آلا، تون، مکرل، ماهی کولی و ساردین از بهترین منابع اسیدهای چرب امگا3 هستند و اسیدهای چرب امگا3 به خاطر توانایی‌‌‌شان در بهبود روحیه، افزایش توان مغز و چیزهای دیگر دارند، معروف می‌‌‌شوند. اهمیت اسیدهای چرب امگا3 در دوران شیردهی به اندازه اهمیت آنها در سه ماهه سوم دوران بارداری است. درحقیقت، مغز کودک تا سن 5 سالگی با سرعت به رشد و نمو خود ادامه می‌‌‌دهد لذا ماهی‌‌‌های روغن مانند ماهی مکرل یا روغن ماهی باید حتما در چند ساله آینده بخش ثابت غذای کودک شما باشد. 

                                  ماهی قباد در شیردهی
ماهی قباد یا مکرل در یک نگاه


مقدار مصرف: 1 فیله (88 گرم)             کلسیم:1%                   کالری:230
ویتامین A: 3%                               چربی اشباع شده: 4گرم                     ویتامین C:1%
پروتئین: 21 گرم                   آهن:8%              فیبر:صفر

حتما بخوانید: فواید کلم پیچ در دوران شیردهی

واقعیت اثبات شده


مقدار DHA موجود در غذای شما در مقدار DHA شیر شما تاثیر دارد.

                                ماهی قباد در شیردهی
مغز بهتر، دید بهتر


DHA( دوکوساهگزا انوئیک اسید) ماده غذایی ضروری و چربی کلیدی موردنیاز زیاد برای مغز و شبکیه چشم است. برای رشد و نمو کودکان شیرخوار تنها منبع غذایی شامل DHA شیر مادر است. مقدار کافی این چربی ضروری در غذای کودکان در دوران شیرخوارگی و موقع رشد و نمو او می‌‌‌تواند احتمال دانستن توانایی یادگیری بالاتر، حافظه‌‌‌ای بهتر و دقت بینایی بیشتر او را افزایش دهد.
مقدار DHA موجود در غذا عامل اصلی تعیین مقدار DHA موجود در شیر شما است. ماهی چربی مانند مکرل منبع خوب DHA بوده و یک فیله آن 600 میلی‌‌‌گرم از این اسید چرب را دارد. چون ماهی درصدر منبع اصلی غذایی DHA قرار دارد، خانم‌‌‌های باردار یا شیرده باید این ماده‌‌‌غذایی را زیاد بخورند. در آمریکای شمالی ماهی به ندرت مصرف می‌‌‌شود( تقریبا هر ده روز یک بار) و جای تعجب نیست که مقدار DHA در شیر مادران هم خیلی کم است.


خانم‌‌‌های کانادا به طور متوسط فقط روزانه حدود 80 میلی‌‌‌گرم DHA مصرف می‌‌‌کنند و نتیجه‌‌‌اش این است که 14% درصد چربی موجود در شیرشان DHA است. این خیلی کمتر از مقدار DHA موجود در غذاهای تقویت شده کودکان است. شیر مادر باید غذای کاملی باشد. با بررسی آثار لازم DHA در تکامل مغز و چشم‌‌‌های کودک این اعداد کم DHA هشداردهنده است. نکته مهم خوردن ماهی بیشتر است.

حتما بخوانید: اولین غذای کودک چیست؟


چقدر کافی است؟


کارشناسان پیشنهاد میکنند وارد کردن روزانه 300 میلی‌‌‌گرم DHA در غذاها در زمان شیردهی می‌‌‌تواند مقدار DHA شیر را افزایش دهد. این بر پایه اطلاعات به دست آمده از مطالعاتی است که در آن غذاهای تقویت شده به کودکان داده شده و کودکان در اثر DHA موجود در آن غذاها عملکرد مغزی و چشمی بهتری نشان دادند. 

                                                        ماهی قباد در شیردهی
مقادیر مصرف زیادتر DHA هم مورد مطالعه قرار گرفت و نتیجه این بود که آثار مثبت زیادی بر تکامل مغز داشتند. مطالعاتی در نروژ نشان داد خانم‌‌‌هایی که به مدت سه ماه پس از زایمان مقدار مشابهی از هفته 18 بارداری، غذای خود را با روزانه 1183 میلی‌‌‌گرم DHA و 803 میلی‌‌‌گرم EPA تکمیل کرده بودند، بچه‌‌‌هایی داشتند که در سن 4 سالگی از نمره IQ بالاتری برخوردار بودند.
شما می‌‌‌توانید از مکمل‌‌‌های روغن ماهی استفاده کرده یا این که ماهی را به طور منظم در غذای خود وارد کنید( اقلا هفته‌‌‌ای دوبار) مکرل یک ماهی چرب است که مقدار زیادی امگا3 دارد. در یک تقریبا 90 گرمی مکرل حدود 1250 میلی‌‌‌گرم اسیدهای چرب امگا3 وجود دارد، فقط یادتان باشد که همه این اسیدهای چرب، DHA (یا دیگر چربی امگا3 یعنی EPA) نیستند.


کمک برای نوزادان زودرس


آیا کودکان زودرس از روغن ماهی موجود در غذای مادر بهره خواهند برد؟ محققان در مجله تخصصی اطفال در سال 2004 گزارش دادند که وقتی به یک گروه کودکان زودرس (کمتر از 35 هفته‌‌‌ای) غذایی تکمیل شده با اسیدهای پلی اشباع نشده با زنجیر طولانی از روغن‌‌‌های ماهی (چربی‌‌‌های امگا3) و چربی-های گل گاو زبان اروپایی (چربی‌‌‌های امگا 6) داده شد در شد و نمو آنها بهبودهایی حاصل گردید. این اثر خصوصا در پسر بچه-ها بیشتر قابل ملاحظه بود. روغن ماهی منبع خوب DHA است که یکی از مهم-ترین چربی‌‌‌های موجود در مغز است. روغن گل گاو زبان اروپایی منبع اسید آراکودونیک (Aracodonic acid) (AA) است که به تکامل سلول‌‌‌های عصبی کمک می‌‌‌کند.

                                                    ماهی قباد در شیزدهی

حتما بخوانید: چرا شیر مادر مفید است؟

غذاهای خوشمزه


ماهی مکرل مقدس!! ماهی مکرل نه تنها دارای موادغذایی مانند DHA، پروتئین و ویتامین B12 است بلکه برخلاف دیگر ماهی‌‌‌های دریایی مقدار آلودگی‌‌‌های محیطی آن هم کم است. 


ماهی مکرل یک انتخاب از هر جهت خوب است. انواع زیادی از مرکل‌‌‌ها موجود هستند که مکرل اقیانوس آرام، مکرل بزرگ، مکرل اسپانیایی و مکرل سیرو از آن جمله‌‌‌اند ولی مکرل مقدس (اقیانوس اطلس) ستاره نمایش ما بوده و در لیست بهترین غذاهای دریایی قرار دارد. مکرل اقیانوس اطلس غالبا در ساشیمی (خوراک ژاپنی) مصرف می‌‌‌شود وشما آن را میتوانید به صورت کنسرو کامل، به صورت فیله یا به صورت استیک بخرید.

حتما بخوانید: مضرات قندهای مصنوعی بر باردرای سالم

من مکرل را به صورت کباب یا پخته، آماده شده با لیمو و کره ارگانیک دوست دارم. با سس سیب و یا سس به دست آمده از سرکه سیب خشک و کره هم خوشمزه میشود. شما میتوانید سیب را قطعه قطعه کرده و همراه با ماهی در سس سیب بپزید. حتی می‌‌‌توانید ماهی را قبل از پختن با مخلوطی از پیاز خرد شده، کره یا روغن، فلفل سیاه یا کمی فلفل سائیده پر کنید تا خوشمزه است.
 

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

اولین غذای کودک چیست؟

اولین غذای کودک چیست؟

اولین غذای کودک چیست؟ آهن و روی از فلزات کم مصرفی هستند که برای رشد و نمو کودک جنبه حیاتی دارند. شیر مادر تا 6 ماهه اول مقدار کافی از این دو ماده معدنی را در اختیار کودکان طبیعی می‌‌‌‌گذارد اما اگر کودک شما تولد پیش‌‌‌‌رس داشته یا دیگر مشکلات بهداشتی را دارد با متخصص زنانبا کودکان مشورت کنید تا ببینید به آهن و روی اضافی نیاز دارد یا نه.
اخیرا وقتی کودکان

رژیم غذایی مطلوب در دوران شیردهی

رژیم غذایی مطلوب در دوران شیردهی

رژیم غذایی مطلوب در دوران شیردهی رژیم غذایی مطلوب برای خانم‌‌های شیرده، خوردن غذاهای مقوی شبیه غذاهای دوران بارداری است. اختلاف واقعی این است که شما حالا روزانه به 500 کالری اضافی نیاز دارید.غذاهای سالمی بخورید که موادغذایی موردنیاز برای خود و کودکتان را داشته باشد: پروتئین، چربی‌‌های خوب، کلسیم، آهن، دیگر موادمعدنی، ویتامین‌‌ها و آب از آن جمله‌‌اند.

رفع خستگی پس از زایمان با خوردن عدس

رفع خستگی پس از زایمان با خوردن عدس

رفع خستگی پس از زایمان با خوردن عدس خانم‌ها غالبا از حبوبات خشک مانند لوبیا و عدس به خاطر ترس از نفخ خودداری میکنند ولی بعد از گذر از نفخ زیاد مرتبط با بارداری، ممکن است آموخته باشید که چگونه با این مساله برخورد کنید. عدس یکی از بهترین غذاهای روی زمین است. عدس دارای موادمعدنی پروتئین، فیبر و ویتامین‌ها است.

نقش فولیک اسید در باروری سالم

نقش فولیک اسید در باروری سالم

نقش فولیک اسید در باروری سالم فولات در مراحل آغازین رشد جنین اهمیت زیادی دارد. جنین درحال رشد در روزها و هفته‌‌‌‌های اول برای تشکیل قالب‌‌‌‌بندی اساسی خود به فولات نیاز دارد. بدون اسید فولیک کافی ستون فقرات به طور مناسب شکل نگرفته و به اسپینا بیفیدا خواهد انجامید. این که فولات واقعا چقدر به تشکیل ستون فقرات و بسته شدن نخاع کمک میکند، کاملا معلوم نشده است. با این حال دانشمندان دقیقا میدانند که فولات آسیب به DNA نقاط تیره سلولها را کاهش داده

خواص شاه ماهی در دوران بارداری

خواص شاه ماهی در دوران بارداری

خواص شاه ماهی در دوران بارداری اینجا احتمالا به این فکر رسیده‌‌‌اید که به نظر ما ماهی غذای خوبی برای دوره بارداری است. شاه ماهی معمولا مصرف نمی‌‌‌شود ولی ما توصیه می‌‌‌کنیم آن را مصرف کنید چرا که در هر 100 گرم شاه ماهی 2 گرم اسید ایک دوکوساهگزاآئونیک (DHA) وجود دارد که بیشترین مقدار روغن ماهی است. علاوه بر این چون شاه ماهی در آب‌‌‌های سرد زندگی می‌‌‌کند، مقدار جیوه آن هم خیلی کم است. 

خواص هندوانه و خربزه در دوران شیردهی

خواص هندوانه و خربزه در دوران شیردهی

خواص هندوانه و خربزه در دوران شیردهی انواع خربزه برای مادران شیرده بهترین غذاست. طالبی یا قندک ریش بابا... و انواع هندوانه میوه‌هایی هستند که میتوانید از آنها لذت ببرید. آنها دارای مقدار زیادی آب بوده که یک ماده غذایی بوده و شما اکنون حقیقتا به آن نیازمندید چون روزانه نزدیک به 2 کیلوگرم شیر تولید میکنید و 90درصد شیر هم آب است.

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

به چه موضوعی علاقه مندید؟

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید