قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

تقویت هوش زبانی و کلامی با بازی

تقویت هوش زبانی و کلامی با بازی
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/09/19 1 نظر 5,612 بازدید

بازی هایی برای تقویت هوش زبانی و کلامی

این بهترین ایده ای است که شاید برای یک کتاب آسان مفرح و سریع برای کودکان کم سن و سال وجود دارد . من نمی دانم چه کسی اولین بار به این نتیجه رسید که عکس ها را روی پاکت ساندویچ قرار دهد ، اما یکی از ایده های بزرگی است که باید گسترش یابد و دست به دست شود.

بازی هایی برای تقویت هوش زبانی و کلامی

 

چاپ عکس ها بر روی کیسه ساندویچ

این بهترین ایده ای است که شاید برای یک کتاب آسان مفرح و سریع برای کودکان کم سن و سال وجود دارد . من نمی دانم چه کسی اولین بار به این نتیجه رسید که عکس ها را روی پاکت ساندویچ قرار دهد ، اما یکی از ایده های بزرگی است که باید گسترش یابد و دست به دست شود.

بازی های کودکانه

یک روش خوب دیگری برای استفاده از عکس های کم ارزش این است که به جای دورریختن ، مورد استفاده قرار گیرند. اگر عکس های شما هنوز درون یک جعبه کفش هستند و علاقمند به استفاده از آنها در یک آلبوم نیستید این انگیزه خوبی برای شما است که آنها را جایی قرار دهید که دیده شوند. و یادگاری برای بچه های شما خواهند بود .

مواد مورد نیاز

عکس ها ، کیسه ساندویچ پلاستیکی ، ماشین منگنه  کاغذ

حتما تماشا کنید:  تنها در 21 روز انگیزه بگیرید 

طرز استفاده

کودکتان باید برای انتخاب عکس های خانوادگی که دوست دارد در این قرار گیرد به شما کمک کند او را تشویق کنید که عکسی از هرکدام از اعضای خانواده بردارد ، مثل پدر بزرگ ، مادر بزرگ و حیوانات خانگی . یک یا دو عکس را به صورت پشت به پشت در هر کیسه ساندویچ قرار دهید. زمانی که شما چهاریا پنج کیسه را پرکردید قسمت های باز را به هم منگنه کنید تا شکل یک کتاب به خود بگیرد حتی ممکن است بخواهید یک جلد روی کتاب منگنه کنید و با استفاده از نام کودک خود روی آن تیتر بزنید مانند ؛ خانواده و دوستان ماهان یا کسانی که ماهان عاشقشان است یا کسانی که ماهان را دوست دارند.

می توانید مطمئن باشید که این یک کتاب خواهد بود که کودکتان می خواهد بارها و بارها آن را ببیند نکته مهم این است که او ستاره این کتاب است وقتی که به کتاب نگاه می کنید چیزی برای خواندن دارید مثل عناوینی که به هر عکس می دهید یا داستانی که با عکس های آن کتاب می سازید.

بازی های کودکانه

شما می توانید عنوان را روی یک تکته کاغذ نوشته و به داخل کیسه های پلاستیکی بیندازید یا آن را رویشبچسبانید یک یا دو جمله بنویسید ازقبیل ( اینجا گربه کوچک خانگی ماهان پیشی است . او عاشق گربه اش است) یا بنویسید( اینجا من دارم گربه ام را نوازش می کنم من خیلی دوستش دارم ) . شما می توانید آنچه را که می خواهید بسازید بنویسید یا به کودک اجازه دهید تصمیم بگیرد که چه جمله ای می خواهد بگوید.

حتما بخوانید: چگونه مادرانی خلاق باشیم 

به جای جملات شما می توانید حتی یک کلمه مانند مامان جان – که کودکتان را برای شناخت لغات آماده می سازد بنویسید. در این مورد به جای قرار دادن کلمه روی یک تکه کاغذ درون کیسه یا زیر عکس، آن را مانند یک ورقه آویزان بالای عکس بچسبانید کودک سپس یاد میگیرد که لغت را بخواند و ورقه آویزان را بالا ببرد که آیا درست گفته است ؟ این مامان جان است ؟

متنوع کار کنید

برای یک کتاب تخصصی تر عکس هایی از خانه ، اتاق بچه ها ، محل بازی یا هر مکان دیگری که کودکان در آنزمان زیادی را می گذرانند اضافه کنید. همچنین می توانید برنامه ریزی کنید که عکس هایی بگیرید که وقایع را برای بچه ها در طول روز از صبح نشان میدهد.

مثلاً تصویر اول می تواند بیدارشدن ماهان را نمایش دهد. تصویر دوم  خوردن صبحانه و در ادامه رفتن و نشستن و بازی کردن با دوستان – مرتب کردن با مامان ، شام خوردن با خانواده و امثال آن تا پایان و خوابیدن در رختخواب و خواندن داستان ، شب بخیر و ... ادامه دارد.

اگر می خواهید کتاب تصویری تان محکم تر از کیسه های پلاستیکی باشد صفحاتی که در آلبوم ها استفاده می شوند را بخرید یک دسته از این صفحات را خریداری کنید و آنها را با یک روبان به هم گره بزنید.

بازی های کودکانه

چه چیزی یاد میگیرد؟

این بازی چیزهای زیادی برای کودک شما جهت آموختن دارد. مهمترین نکته برای او این خواهد بود که خودش خیلی مهم است. یک کتاب کامل که همه مطالبش درباره اوست و این معنا را میدهد که او اهمیت بسیار زیادی دارد و شخصی است که آن را ساخته است.

حتما بخوانید: راه افزایش ضریب هوشی کودک

اگر شما کتابی درباره سکانس های کودک خود در طول روز ساخته اید میتوانید احتمال اضطراب را در او کاهش دهد. وقتی در موقعیت جدید قرار می گیرد مانند زمانی که به مرکز پیش دبستانی میرود یا در صندلی کودک می نشیند زیرا او این کتاب را خوانده است میداند پایان آن چیست

یکی از کسانی که او را دوست دارد ، می آید و او را باخود به خانه می برد. وقتی شما لغات را اضافه می کنید در گذر از اینکه یک جمله برای کودک بزرگتر یا یک کلمه تنها برای یک کودک کوچک  باشد به کودکان کمک می کنید که خواندن را بیاموزد.

 

شباهت نام ها

کودکان وقتی کاملا کم سن و سالند در می یابند که یک نام مخصوص به خود دارند.کمی بعد آنها کشف می کنند که نام آنها می تواند نوشته و خوانده شود این بازی به این کشف کمک می کند.

موارد مورد نیاز

خودکار ، کاغذ ، قیچی ، چسب

بازی های کودکانه

طرز استفاده 

نام کودک خود را روی یک برگه کاغذ با حروف درشت بنویسید و دوباره آن را در انتهای ورقه بنویسید و این یکی را بیرون بیاورید و هر حرف آن را در یک اندازه کوچک بریده و جدا کنید . با کودک خود اولین حرف از نامش را برداشته و به او کمک کنید. که آن را با حرف روی کاغذ تطابق دهد. اگر بخواهید می توانید آن حرف را بالای حرف مشابه اش با چسب بچسبانید. اگر کودک خیلی کوچک است برای این که بتواند از چسب استاده کند یک قطره چسب پشت کاغذ بگذارید تا آن را بچسباند.

حتما بخوانید: راز های سالگی کودک

تنوع ایجاد کنید و متنوع باشید

سایر حروف را اضافه کنید به گونه ای که او مجبور شود حروف نامش را از سایر حروف تشخیص دهد . همین بازی را با نام سایر اعضاءخانواده نیز انجام دهید. چه چیزی یادگرفته می شود ؟

کودکان آموزش می بینند که نام آنها می تواند از حروف تشکیل گردد مثل نام اختصاصی هر کلمه ای که از حروف تشکیل می گردد.

 

در 5 دقیقه آموزش خواندن بدهید

زمانی که باکودکتان در خانه یا در پیش دبستان کارمی کنید یک کار لذت بخش وجود دارد که می تواند در عرض 5 دقیقه به کودکان خواندن را یاد داد و والدین را متعجب کرد به خصوص والدینی که به توانایی یادگیری کودکشان در خواندن مشکوک هستند.

وسایل مورد نیاز

کارت فهرست ، مداد

چگونگی انجام کار

روی کارتهای فهرست  جداگانه نام اعضای خانواده کودک یا سایر اشخاص مهم برای او ( یا حیوانات ) در زندگی مانند مامان ، بابا  خواهر ، برادر ، عمو یا دایی مثلا گربه ( پیشی ) را بنویسید.

با 2 کارت شروع کنید و به همه اعلام کنید که کودک قادر خواهد بود این کلمات را بخواند به طور خصوصی با کودک در مورد تشخیص هر کلمه صحبت کنید . برای مثال نام مامان باحرفی شروع می شود که شبیه ماهی است نام بابا با حری شروع می شود که شبیه برف است . دو کارت را مخلوط کنید و از کودک بخواهید علامتها را تشخیص دهد.

اگر توجه او جلب شد و درگیر بازی و مهیج گردید غافلگیر نشوید اگر او نتوانست این کارها را تشخیص دهیدشما بازی را ادامه دهید . کمی بیشتر در مورد تفاوت های بین لغات برای مثال مامان و بابا صحبت کنید این بازی است نه یک امتحان.

بازی های کودکانه

زمانی که کودک آماده شد دیگران را دعوت کنید و اجازه دهید تا خود را نشان دهد به یاد داشته باشید طوری شلوغ کاری کنید که کسی نتواند ادعا کند که کودک تنها شکل کلمه را حفظ کرده است وقتی او آماده است کلمات دیگری اضافه کنید آموزش دهید که نام خواهر با حرفی که شبیه خوردن است شروع می شود همین طور که کودک تشخیص نام های متفاوت را تمرین می کند  به تدریج عملکردش بهتر خواهد شد .

تنوع ایجاد کنید

کارتهای فهرست را برای موضوعات مختلف در خانه بسازید و با نوار آنها را به آن سوژه ها ببنیدید با تنها تعداد کمی واژه شروع کنید. برای مثال : کلمه در را روی میز تحریر ، یخچال و مانند آن کلمات را به همین شکل رها کنید ، فقط به کودک اجازه دهید که لغات را را بگیرد.

حتما بخوانید: مهارت های خارق العاده و  جدید زناشویی

در هر روز یک جفت از این لغات درست کنید این نوع بازی است که کودکتان باید کارت های همسان را پیدا کند برای مثال به او یک کارت فهرست محتوی کلمه ( در ) بدهید ، و به او اجازه دهید که در اتاق بگردد و کارت مشابه آن را بیابد.

به او بگویید ( اگر تو کلمه در را پیدا کردی یک پسر/دختر نابغه هستی )

چه چیزی آموزش داده شد؟

کودکان یاد میگیرند که خط خطی های نوشته شده روی کاغذ ها واقعا بیانگر کلمات هستند و کلمات می توانند خوانده و فهمیده شوند آنها یاد می گیرند که به جزئیات شکل حروف توجه کنند و به یاد داشته باشند که هر حرف شکل و صدای خاص را دارد. آنها همچنین یاد میگیرند که از این خط خطی ها درکی داشته باشند و این واقعا یک تجربه بسیار لذت بخش است .

بازی

ماهی گیری الفبا

اگر کودکتان کم سن و سال است می توانید تعدادی حروف مغناطیسی که به یخچال می چسبد راتهیه کنید.

کودکان ممکن است در ابتدا با آنها بازی کنند و در یک لحظه پر بارحتی شاید با کمک آنها را از الف تا ی بچینند. شاید یک روز هم جمله ای بسازند.این روشی است که برای استفاده از این حروف می توان با کودکان پیش دبستانی بازی کرد و روش مفرحی برای آموزش تشخیص حروف می باشد  ( و اعداد اگر آنها را هم دارید)

وسایل مورد نیاز

آهنربای کوچک ، نخ ، مداد ، حروف مغناطیسی یا کاغذهای محکم و گیره کاغذ

دستور العمل

یک آهن ربا بردارید و یک رشته نخ را به دور آن گره بزنید( یا با نوار چسب بچسبانید) سر دیگرآن رشته نخ را به یک مداد گره بزنید. این قلاب ماهی گیری شماست. حروف را روی زمین بچینید به گونه ای که قطعه کوچک آهن ربایی آن به سمت بالا باشد.

حتما گوش کنید: با کودکانی که دچار کابوس هستند چه کنیم 

آنها را با فاصله بچینید به گونه ای که یکدیگر را لمس نکنند. اگر شما حروف آهن ربایی ندارید ، تعدادی شکل ماهی از کارت فهرست یا سایر کاغذهای محکم ببرید. روی هر ماهی یک حرف بنویسید و آنها را روی زمین یا در یک جعبه پخش کنید ، یک گیره کاغذ به هر ماهی متصل کنید. کودک شما باید بالای حروف بایستد قلاب ماهیگیری خود را آویزان کند و ببیند که چه حرفی را صید می کند. این باعث توجه روی هر حرفی می شود که میگیرد.

آنها را رو به بالا بچینید که او بتواندبا غرور صید خود را به نمایش بگذارد. این امتحان نیست ضرورتی ندارد که بپرسید ( این چه حرفی است ؟) مهم این است که در مورد هر حرف اشتیاق ایجاد شود ( بگذارید ببینیم چه گرفتی ؟) تو یک ن گرفتی می توانید پیش از گفتن آن حرف اندکی مکث کنیدتا به کودک خود این شانس را بدهید که حروفی را که ممکن است بلد باشد بیان کند.

اگر شما چند بازیگر داشته باشید می توانید برای هر کدام یک قلاب بسازید و از آنها بخواهید که همزمان بازی کنند. بچه های بزرگتر می توانند حروشان را کنارهم بگذارند تا یک کلمه بسازند.

بازی های کودکانه

چجوری تنوع ایجاد کنم؟

  • طبقه بندی کردن و شمردن برخی از حروف الفبا . برخی از حروف بیش از یکی داریم . این به شما یک فرصت کامل می دهد که مفاهیم مطابقت و شمارش را ترویج کنید. بگذار ببینم تو یک ج گرفته ای ، تو یک حرف دیگر نگرفته ای که مثل این باشد ؟ اون یکی کجاست  اوه ، آره تو راست می گی اون اینجاست نگاه کن حالا تو سه تاج داری بیا باهم بشماریم یک ، دو ،؟
  • چه حرفی گم شده است ؟تعدادی از حروف را جلو بازی کننده بگذارید و از او بخواهید روی خود را برگرداند یا چشمانش را ببندد تا شما یک حرف را از میان این حروف بردارید هنگامی که او چشمانش را باز کرد از او بپرسید کدام حرف گم شده است.

چه چیزی آموزش داده شد؟

این بازی کمک می کند تا حروف و اعداد بیشتر برای کودک آشنا و دوستانه شوند. می توانید این بازی را برای او ایجاد ارتباطی بین بازی و زندگی روزمره گسترش دهید. ( به یاد بیاور حرف س را که تو دیروز گرفتی  وقتی ماهیگیری می کرد .) اینجا روی این تابلو ایست ، نگاه کن اینجا یک س هست و یکی دیگر در این تابلو که نوشته ساندویچ اوه اینجا همه جا س است .

دایره های منظم

آموختن نوشتن حروف روشی برای کودکان جهت به هیجان آوردن بزرگسالان در زندگی است. آنها یک حرف را بارها و بارها می نویسند و اتفاقی یک نتیجه هدفمند را می سازند .

موارد مورد نیاز

مداد شمعی ، کاغذ ، گیره کاغذ

طریقه استفاده 

کودک کم سن شما باید پیاپی روی یک حرف بزرگ با مداد شمعی با رنگهای متفاوت خط بکشد مطمئن شوید آخرین رنگی که به کار میبرد رنگ مشکی است یا می توانید مشخص کنید هر رنگی را که در هر مرحله باید خط کشیده باشد را مشخص نمایید.

بازی های کودکانه

سپس از کودک بخواهی دایره کوچکی را با رنگ سیاه با انتهای یک گیره کاغذ یا یک جنس نوک تیز خراش بدهد و تماشا کند چه رنگهایی پیدا می شوند.

یا یک کار دیگر!

به جای خالهای رنگی از خراش های نواری یا خطوط مورب متقاطع یا هرنوع دیگری از اشکال استفاده کنید.

چه چیزی یادگرفته میشود؟

این روش خوب برای فهم این موضوع است که چگونه حروف شکل می گیرند ، همانگونه که شما این روند را به کودکتان توضیح می دهید  دایره لغات او را با استاده از پیشوندهای موقعیت افزایش می دهید ( مانند پایین ، بالا  اطراف و مانند آن)

بازی های کودکنه

برای مثال شما ممکن است بگویید علی بیا با حرف ع خال های رنگی بسازیم ، این اولین حرف اسم تو است. ما از بالا شروع می کنیم و به سمت پایین می آییم . سپس از بالا شروع می کنیم و به سمت اطراف می رویم . اینجا حالا بیا هر دو مداد شمعی را نگهداریم و با هم انجامش دهیم. بالا و پایین ، بالا و اطراف بالا و پایین بالا و اطراف  حالا بیا کل حرف را رنگ کنیم خوبه رنگ بعدی که باید استفاده کنیم چیه ؟

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

هوشهای  هشت نابغه- تولد تا هفت سالگی

هوشهای هشت نابغه- تولد تا هفت سالگی

هر سالانه والدین بی‌شماری هزینه‌های کلانی را در آموزشگاه‌ها و مراکز پرورشی صرف پرورش هوش و خلاقیت فرزندانشان می‌کنند اما به هیچ وجه نمی‌دانند که می‌توانند خودشان نقش موثرتری در روند پیشرفت هوش و استعداد در فرزندشان شوند. والدین اولین مربیانی هستند که فرزندان در زندگی خود با آن روبرو هستند و همچنین این والدین هستند با شناخت بهتری که از فرزندشان دارند می‌توانند او را بهتر شکوفا کنند.

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

کودکان، همگی نابغه متولد می شوند و در بسیاری مواقع تنها کافی است تنها زمینه های شناسایی، رشد و شکوفایی آنها فراهم شود تا آنها بتوانند در زندگی خود بدرخشند.

شادی و خلاقیت - تولد تا هفت سالگی

شادی و خلاقیت - تولد تا هفت سالگی

خودتان مربی خلاقیت فرزندتان باشید.

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین ، مطابق با آخرین یافته‌های دانشمندان بزرگ دنیا و برای اولین بار در ایران ارائه شده است. این مجموعه براساس متد پروفسور مکوتو شیچیدا از ژاپن، روی هوش‌های چندگانه جنین از جمله: هوش عاطفی، هوش شنیداری، هوش کلامی، هوش فضایی، هوش کوانتومی، هوش خوددرمانگر و همچنین حواس دهگانه جنین تمرکز دارد. مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین شامل 2 جلد کتاب و 4 عنوان دی‌وی‌دی آموزشی به همراه فلش کارت های ای . اس. پی ، برچسب های تصویری و کتاب‌های صوتی، ارائه گردیده است.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

غربالگری اختلالات ژنتیکی در دوران بارداری

غربالگری اختلالات ژنتیکی در دوران بارداری

غربالگری اختلالات ژنتیکی در دوران بارداری غربالگری اختلالات ژنتیکی (اختیاری). بسته به نژاد، قوم یا سابقه بیماریهای خانوادگی تان، پزشک به منظور تشخیص مشکلات ژنتیکی که اغلب در گروههای خاص شایع است برای شما و همسرتان آزمایش خون توصیه می کند. مثلاً بیماری تی ساکس  که باعث تخریب دستگاه عصبی و در نتیجه مرگ نوزاد می شود اغلب در نژادهای اروپای میانه رخ می دهد. سیاهپوستها بیشتر در خطر ابتلا به کم خونی سلول های داسی شکل هستند. در این نوع کم خونی سلول های قرمز خون تغییر شکل می یابند که عواقب خطرناکی را به دنبال دارد. 

آموزش هوش‌های چندگانه به کودکان

آموزش هوش‌های چندگانه به کودکان

آموزش هوش‌های چندگانه به کودکان چون مربیان کودک سال به سال عوض می شوند ، احتمال کمی وجود دارد که همه مربیان رویکرد هوش های چندگانه را در برنامه درسی و راه کارهای آموزشی خود به کار گیرند. بنابراین ، بسیار مهم است که کودکان دریابند که چقدر با هوشند و با روشهایی بهتر یاد می گیرند .

هفته سی وسوم نوزادی

هفته سی وسوم نوزادی

هفته سی وسوم نوزادی

 تقویت هوش بین فردی با بازی

تقویت هوش بین فردی با بازی

تقویت هوش بین فردی با بازی  یک جعبه بزرگ به خانه یا مرکز پیش دبستانی شما وارد می شود ممکن است کامپیوتر نو شما در آن بوده باشد یا یک پرینتر بزرگ . آیا شما آن را دور می اندازید ؟ هر چیزی را نگه دارید ! اگر شما کودک کم سن و سال قبل از دبستان دارید حالا وقت بازی ( چه کسی تو جعبه است ؟) است.

میزان مصرف گیاهان سنتی در دوران بارداری

میزان مصرف گیاهان سنتی در دوران بارداری

میزان مصرف گیاهان سنتی در دوران بارداری دکترهای علفی و قابله‌ها قرن‌ها است که در دوران بارداری از گیاهان به عنوان ابزاری برای تحریک زایمان، بهبود توان رحم، تسکین و آرامش مادر و چیزهای دیگر استفاده کرده‌اند. بعضی از معروف‌ترین گیاهان آنها عبارتند از برگ تمشک قرمز، نعناع، زنجبیل، بابونه و شنبلیله که ما این را در لیست 100 غذای دوران بارداری به طور خلاصه ذکر کنیم ولی قبل از همه چیز اجازه دهید مجددا تاکید کنیم که وقتی ما آنها را در توصیه‌های خود می‌آوریم منظورمان مقدار متعادل آن است مثلا به صورت روزی یک فنجان چای گیاهی است نه مصرف خیلی زیاد آنها یا به صورت مکمل‌ها سرانجام به 3 گیاه...

جنین می فهمد!  باور کنید!

جنین می فهمد! باور کنید!

جنین می فهمد!  باور کنید! امروزه علم ثابت کرده است که هر تجربه کوچک می تواند در ذهن و جسم ما فعل و انفعال شیمیایی بوجود آورد و این فرآیند در طی دوران بارداری و پس از تولد نیز ادامه خواهد داشت. تجربه های سازنده در طول بارداری سبب پیدایش اندام ها و ذهن سالم می شود، حال آنکه تجربه های مخرب، اندام ها و ذهن بیمار را می آفریند.

نظرات

هادی شفیع
۱۳۹۶/۰۵/۰۱۰۰
پاسخعالی

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 2

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید