طراحی فرزند- دکتر روح الهه سلیمانی

قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

تقویت هوش طبیعت گرا با بازی

تقویت هوش طبیعت گرا با بازی
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/09/21 1 نظر 4,214 بازدید

تقویت هوش طبیعت گرا با بازی

کودکان شاهد چگونگی تولید سایه توسط بدن و این چگونه در طول زمان سایه ها تغییر می کنند  خواهد بود کودکان مهارتهای همکاری با یکدیگر را باز خواهند یافت و با بازی به تقویت هوش طبیعت گرا میرسند درحالی که ماهیت ارتفاع ، حس تعادل و تطابق و درک بینایی خود را تقویت می کنند.

بازی هایی برای تقویت هوش طبیعت گرا  در کودکان پیش دبستانی

 

بازی با سایه ها 

کودکان شاهد چگونگی تولید سایه توسط بدن و این چگونه در طول زمان سایه ها تغییر می کنند  خواهد بود کودکان مهارتهای همکاری با یکدیگر را باز خواهند یافت و با بازی به تقویت هوش طبیعت گرا میرسند درحالی که ماهیت ارتفاع ، حس تعادل و تطابق و درک بینایی خود را تقویت می کنند.

سایه بازی

بازی_1

وسایل بازی

گچ ، نور خورشید

حتما بخوانید: راه های تقویت حواس 5 گانه جنین

دستور العمل بازی

1-برای این کار از فضای بیرون کلاس در یک ضای باز در هنگام صبح یا بعد از ظهر یک روز آفتابی استفاده نمایید . پس از این که کودکان با سایه های خود بازی کردند از آن ها بخواهید که سایه ای با یک سوراخ در وسط آن یک سایه گرد  یک سایه مکعبی و یک سایه زوایه دار بسازند.

2-اعضای کلاس را به گروه های کوچک تقسیم کنید . هرگروه یک نفر را به عنوان نقشه کش انتخاب کنند.

دیگر اعضای گروه با سایه خود مجسمه بسازند ، نقشه کش با استفاده از یک تکه گچ دور سایه ساخته شده را علامت گذاری کند.

بازی

3-وقتی که گروه ها کار مجسمه های سایه ای را تمام کردند به صورت کار گروهی دیگر شروع به ساخت مجسمه های دیگران با سایه های خود می کنند. نقشه کش به گروه پیوسته و یکی دیگر از اعضا به عنوان مهندس حرکات و حالت های بچه ها رابرای باز ساختن سایه جهت دهی می کند.

حتما بخوانید:  اگر برای این 20 دلیل میخواهید بچه دارشوید اشتباه است!

4-در مورد چگونگی ساختن اشکال سایه ها توسط کودکات بحث کنید . دشواری های موجود برای ساخت مجسمه ی سایه به طور دقیق را برسی کنید . برای مثال وقتی خورشید حرکت می کند ، بچه ها دارای سایه با سایز و شکل متفاوتی می شوند سطح همکاری در میان گروه ها تغییر می کرد آیا بچه ها دارای روش های حل مساله برای جلوگیری از نور آفتاب و ساخت یک سایه خاص بودند؟

بازی 2

به درختان توجه بیشتری شود

کودکان مهارت طبقه بندی را با استفاده از روش های بررسی و تعیین درختانی که انتهاب کرده اند ، با استفاده از الگوی برگ پوست و جوانه های آنها  تقویت می کنند.

بازی کردن

وسایل مورد نیاز

کتاب راهنمای درخت ، کاغذ ، مداد شمعی

حتما بخوانید: آموزش هوش های چندگانه

1-کودکان یک درخت را انتخاب کرده و با استفاده از کمک مربی به تعیین نوع و خصوصیات برگ آن می پردازند مانند : ساده ، مرکب ، صاف ، دندانه دار ، رنگارنگ ، پنجه ای ،الگوی رگه دار و سوزنی و فلس مانند

2-با استفاده از خصوصیات پوست مثل پوسته پوسته ، ضخیم یا نازک ، خوشبو یا صمغ دار

3-با استفاده از کاغذ و مداد شمعی کودکان شکل برگ و پوست هر درخت را ترسیم کنند.

4-کودکان باید درخت شناسایی شده ی خود را به دقت مشاهده کرده و یک پاراگراف در مورد مشاهدات خود توضیح دهند. آنها باید به خصوصیات یزیکی میوه ، آشیانه حیوانات ، حفره های داخل درخت و ویژگی های محیط اطرا اشاره کنند.

5-گفته ها و نقاشی های کودکان را ثبت و ضبط نمایید.

 

بازی 3

گرده افشانی

بچه ها یک گره افشانی صوری یک زنبور عسل را می آموزند.

بازی

مواد مورد نیاز

گل های متنوع کاغذی بزرگ ، کندوی بزرگ کاغذی که به اندازه کای برای چمباتمه زدن یک کودک  بزرگ باشد، نی ، کیف های کوچک پلاستیکی که در گوشه های پایینی آنه یک سوراخ باشد ، نوار ، حداقل سه نوع حبوبات ، یک فنجان کوچک برای نگهداری شهد در مرکز هر گل ، آب شیرین

اول صحنه را آماده کنید ، گل های کاغذی را دور اتاق بر روی زمین بچینید هر گل باید یک نوع حبوبات بر رویش به عنوان گرده و یک فنجان شربت به عنوان شهد در وسط داشته باشد کندوی کاغذی باید روی زمین با کمی فاصله از گلها قرار گیرد.

حتما بخوانید: راه ارتباط  احساسی مادر و جنین

نحوه انجام بازی

1-کودکان را به 3 گروه تقسیم بندی کنید . یک گروه به عنوان لارو در کندو که منتظر غذا هستند قرار بگیرند. یک گروه به عنوان زنبور پرستار که به لاروها غذا می دهند گروه دیگر به عنوان زنبورهای کارگر که گرده و شهد جمع آوری می کنند.

2- هر زنبور کارگر به یک نی به عنوان خرطوم و یک کیف که به پایش بسته شده باشد به عنوان سبد گرده نیاز دارد

3-زنبورهای کارگر از گلی به گلی دیگر حرکت کرده و گرده ها را جمع کرده و درون سبد می ریزند و از شهدها می نوشند وقتی زنبورها از گلی به گلی دیگر می نشینندباید کمی تکان بخورند تاچند تا از دانه ها از سبدشان به روی گل بریزد.

4-زنبورهای کارگرگاهی به کندو بازگشته و زنبور پرستار مقداری از گرده ها را از سبد برداشته تا به لاروها بدهد.

5-هر لاروی به صورت چمباتمه زده و ساکت در حفره های کندو می نشیند و منتظر می ماند تا به او غذا بدهند.

6-بعد از مدتی نقش ها جابه جا شوند و به هرکودکی این فرصت داده شود تا نقش هر مدل زنبوری را بازی کند.

بازی 4

گاو بسازید!

در قالب گروه های کوچک کودکان دست به ساخت یک گاو با سایز واقعی می زنند تا اندازه گیری و ودقت در تخمین را تمرین کنند. این تمرین را می توان با اشکال دیگر هم انجام داد مثلا منظومه شمسی یا حیوانات دیگر یا حمل و نقل یا بنای تریخی یا ساختمان ها وی ا درختان

حتما بخوانید: مادران خلاق چه خصوصیاتی دارند؟

بازی

مواد مورد نیاز

کتاب گاوها ، متر نواری  متر چوبی ، چسب نواری

حتما بخوانید: راه های تشخیص حواس پنجگانه جنین

دستور العمل

1-با استفاده از کتاب حیوانات در مورد گاو ، میزان طول و عرض گاو مشخص شده و اطلاعات کودکان افزایش داده می شود.

2-کلاس به دو گروه تقسیم می شود و مشخص می گردد که کدام گروه شمای کلی گاو نر و یا ماده را خواهند ساخت.

3- با استفاده از مقیاس های به دست آمده از کتاب ، هر گروه با استفاده از چسب نواری شمای کلی یک گاو را با اندازه واقعی بر روی زمین ترسیم می کنند.

4-پس از کامل شدن شمای کلی گاو ، کودکان تخمین بزنند که چه تعدادشان می توانند در محدوده اندازه گاو بایستند ، بنشینند و بخوابند.

5-سپس کودکان وارد شکل شوند تا ببینند درحالت های مختلف چند نفرشان جا می شوند و چقدر تخمین آنها درست بود است

بازی5

آفتاب و تابش آن

افزایش دقت کودکان در مورد ارتباط بین جایگاه خورشید و طول سایه هایی که در طول روز درست می کند . آنها را در اتباط با مشهادات خود فرضیه سازی می کنند و به اثبات آنها می پردازند.

حتما تماشا کنید: کلیپ انگیزشی فقط در 21 روز انگیزه بگیرید!

بازی

مواد مورد نیاز

میله های چوبی به اندازه 2متر کاغذ رولی خط کش

دستورالعمل

1-کودکان دونقطه را در زمین بازی علامت گذای می کنند که نقطه مشاهده تغییر طول سایه ها خواهد بود. پنج خط کشیده می شود دوتابرای صبح یکی برای ظهر و دو عدد برای عصر جهت ثبت طول سایه ی میله ی چوبی آنها . کودکان یک سر میله چوبی را درون زمین به طور عمودی قرار می دهند و یکی از آنها به وسیله ی بازی کردن کاغذ رولی روی زمین میزان طول سایه را اندازه می گیرند سایه با ساعتی که در آن سایه اندازه گیری شده و طول و تاریخ آن علامت گذاری میشود.

حتما گوش کنید: مشکلات بیدار شدن  صبحگاهی کودکان

2-کودکان تحت راهنمایی مربی زمان ثابتی از روز را برای آزمایش بعدی انتخاب کنند. در زمان تعیین شده همه کودکان به نقطه مشاهده خود بروند و سایه ای که توسط چوب خود به دست آورده اند را اندازه بگیرند و دوباره از کاغذ رولی برای ثبت تاریخ طول سایه و زمان ثبت آن استفاده کنند.

3-کودکان به طور مرتب در ساعت مشابه هر چندهفته یک بار بیرون بروند و اطلاعات به نمایش در آمده را جمع آوری کنند. کودکان هر نتیجه ای که به طور مشترک در کلاس به دست آمده را گزارش کنند و توصیه می شود به فرضیه سازی بپردازند نتایج و دلایل به دست آمده خیلی جالب خواهد بود .


 

پیشنهاد ویژه فیلم آموزشی: بهره هوشی بالا در کودکان 

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی طراحی فرزند - 4  تا 7 سالگی

بسته آموزشی طراحی فرزند - 4 تا 7 سالگی

شما والدین گرامی می توانید تنها با چندین ساعت آموزش در خصوص پرورش نبوغ مالی و اقتصادی نه تنها آینده فرزنداتان را بلکه نسل‌های پس از آن را نیز دچار تغییر کنید. شما با آموزش دادن صحیح به کودکانتان می‌توانید آینده او را تضمین کنید. یک ماه آموزش امروز برابر با چندین سال آسایش و راحتی و خوشبختی فرزند شماست. با پرورش نبوغ و خلاقیت در کودکتان پایه گذار زندگی آرام برای او باشید.  

بسته آموزشی طراحی فرزند-2 تا 4 سالگی

بسته آموزشی طراحی فرزند-2 تا 4 سالگی

بعنوان پدر و مادر متفاوت به غیر از موارد نیازهای اولیه‌ی کودکمان مانند ( خوراک، پوشاک و ..) می‌بایستد به یک تربیت موثر اهمیت ویژه‌ای بدهیم، تا بتوانیم فرزندانی متفاوت و موفق تربیت کنیم. در راستای یک تربیت موثر آموزش مبانی موفقیت یعنی مواردی که در کسب موفقیت هر فرد نقش بسازایی دارد از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، ما باید از همان روزهای نخست زندگی فرزندانمان اصول موفقیت را به آنان آموزش دهیم.

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

کودکان، همگی نابغه متولد می‌شوند و در بسیاری مواقع تنها کافی است در آنها زمینه های رشد و شکوفایی شناسایی و فراهم شود تا آنها بتوانند در زندگی خود بدرخشند. اما باید بخاطر داشته باشید که این دوران طلایی چندان پایدار نیست و قبل از آنکه فرصت را از دست بدهید باید اقدام کنید.

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 2 سالگی

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 2 سالگی

این بسته آموزشی بطور کامل به مسائل تربیتی و آموزش مسائلی چون پرورش خلاقیت کودک شما از بدو تولد تا 2 سالگی می‌پردازد. و البته که شما عزیزان می‌توانید حتی بصورت تخصصی نیز از این آموزش‌ها بهره بگیرید و در دوراه اختصاصی طراحی فرزند نیز استفاده کنید. این محصول مناسب والدینی است که می‌خواهند کودکشان را متناسب با آموزش‌های روز پرورش دهند.

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

اگر در دنیای امروز مطلبی درباره هوش جنین خواندید به هیچ‌وجه تعجب نکنید. زیرا در دنیای ما همه چیز امکان‌پذیر است. حتی آموزش به جنین در دوران بارداری. و از آن تعجب‌آورتر نیز آموزش جنین قبل از بارداری است. اما کودکان طلایی به عنوان اولین و تنها مجموعه آموزشی در ایران است که به طور تخصصی با توجه متدها و ورش‌های بروز دنیا که برگرفته از متد پروفسورمکوتوشیچیدا است، بر روی هوش‌های چندگانه جنین قبل از تولد و بعد از تولد کار می‌کند. و مادران و پدران را در طول دوران بارداری همراهی می‌کند.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

8 گام  آموزش مهارت همدلی به کودکان

8 گام آموزش مهارت همدلی به کودکان

8 گام  آموزش مهارت همدلی به کودکان  بشر بالفطره موجودی است که حس همدلی دارد. تحقیقات نشان می‌دهد وقتی که نوزادی در بخش نوزادان گریه می‌کند دیگر نوزادانی که متعاقباً گریه را سر می‌دهند با این کار اظهار همدلی خود را نسبت به نوزاد اول نشان می‌دهند (پس دفعه آینده که نوزاد شما هم‌زمان با شنیدن صدای گریه کودکتان به گریه افتاد کمی عطوفت به خرج دهید) البته به گفته جین‌نلسون، درمان‌گر کودک، توانایی درک همدلی هنوز در این سنین توسعه نیافته‌است.

هفته سی وسوم نوزادی

هفته سی وسوم نوزادی

هفته سی وسوم نوزادی

سن استقلال اقتصادی در ایران چقدر است؟

سن استقلال اقتصادی در ایران چقدر است؟

آیا میدانید سن استقلال مالی در یران چقدر است؟ یکی از عوامل فرهنگی که سایر بخشهای جامعه را تحت تاثیر شدید قرار می دهد مقیاس های رشد جامعه در حوزه های مختلف است. مثلاً در جامعه مذهبی ایران به دلیل وجود مسئله نجاست ، کنترل ادار و مدفوع از سنین بسیار پایین به کودک آموزش داده شده و همین مورد باعث میشود

چرا کودکم جیغ میزند؟ چرا کودکم حرف شنوی ندارد؟

چرا کودکم جیغ میزند؟ چرا کودکم حرف شنوی ندارد؟

راه کار هایی برای جلوگیری از جیغ زدن کودک و نافرمانی او ؟ شاید برای خیلی از مادرها سوال پیش اومده باشه که چرا کودکم جیغ میزند و جدیدا کودکم حرف شنوی ندارد هنگامی‌که کودک شروع به صحبت‌کردن می‌کند، با او راحت‌تر می‌توان ارتباط برقرار کرد، زیرا او می‌تواند نیازهای خود را ابراز کند ولی از آن‌جایی‌که در ابتدا نمی‌تواند منظورش را به‌طور کامل به ما برساند و ما نیز از "دا-بو" کردن او چیزی متوجه نمی‌شویم، کارمان کمی دشوار می‌شود. او دوست دارد صدای والدین خود را تقلید کند، بنابراین در آغاز حرف‌زدن او تاحدی عجیب به نظر می‌آید و برای هرچیزی جیغ می‌کشد. گاهی حرف‌زدن او بسیار شیرین و بامزه است و گاهی هم بسیار گوش‌خراش. بدیهی است که مجبورکردن او به اجرای مقررات کاری بیهوده خواهدبود.

چگونه اضافه وزن دوران بارداری را کنترل کنیم؟

چگونه اضافه وزن دوران بارداری را کنترل کنیم؟

چگونه اضافه وزن دوران بارداری را کنترل کنیم؟ امروزه 12 تا 15 کیلوگرم توصیه می شود. اگر شما ورزشکار هستید و ساعات زیادی را صرف کم کردن وزن و انجام نرمشهای مختلف کرده اید این مقدار اضافه وزن خیلی زیاد به نظر می رسد. اما در حقیقت بیشتر این اضافه وزن مربوط به کودک، جفت، مایع جنینی، بزرگ شدن رحم و سینه ها و افزایش میزان خون می شود. آنچه که واقعا مربوط به خود شما می شود چربی اضافه نیست بلکه کمک می کند تا کودکی سالم و سرحال داشته باشید. مثلاً در سه ماهه اول فقط چند کیلو اضافه وزن خواهید داشت که بیشتر آن به علت افزایش خون شماست.
سایز قبل از دوران بارداریتان نیز بر اضافه

چگونه مادری خلاق باشیم

چگونه مادری خلاق باشیم

چگونه مادری خلاق باشیم مگر مادرها چه کار می‌کنند؟ هر روز که از خواب بیدار می‌شوند، دست و روی بچه را می‌شویند، پوشکش را عوض می‌کنند، می‌خوابانندش، با او بازی
می‌کنند، بهش شیر می‌دهند و این می‌شود کل زندگی‌شان! یک‌سری کارهای روزمره که هر روز و هر روز باید انجام دهند.

 

نظرات

سعید ذالوندی
۱۳۹۴/۱۱/۳۰۰۰
پاسخآقای سلیمانی نمیشه کتاب نابغه های فسقلی رو جدا بدون دی وی دی بذارین
؟

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 6

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید