قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

بازیهایی برای تقویت هوش منطقی – ریاضی در کودکان پیش دبستانی

بازیهایی برای تقویت هوش منطقی – ریاضی   در کودکان پیش دبستانی
چکیده این مطلب : انتشار : 1394/10/24 0 نظر 5,164 بازدید

بازیهایی برای تقویت هوش منطقی  ریاضی

این فعالیتی ساده و خنده آور است و بیش از آن چه انتظار دارید کودک نو پا را مشغول و متمرکز می کند.

از کودکان سنین مختلف می توان خواست که این بازی را انجام دهند و دانه های پوشال را به بطری بریزند.

وقتی شما می نشینید و این بازی را با کودکان انجام می دهید می توانید از او بخواهی هر دانه پوشال را که در بطری می اندازد بشمارد و قابلیت به یادسپاری و شمارش را تقویت نماید.

بازیهایی برای تقویت هوش منطقی ریاضی

بازی 1 ( یک یا دو نفره)

شمارش پوشالها

این فعالیتی ساده و خنده آور است و بیش از آن چه انتظار دارید کودک نو پا را مشغول و متمرکز می کند.

از کودکان سنین مختلف می توان خواست که این بازی را انجام دهند و دانه های پوشال را به بطری بریزند.

وقتی شما می نشینید و این بازی را با کودکان انجام می دهید می توانید از او بخواهی هر دانه پوشال را که در بطری می اندازد بشمارد و قابلیت به یادسپاری و شمارش را تقویت نماید.

حتما بخوانید: آموزش هوش های چندگانه به کودکان در خانه و مهد

محتوا

قیچی ، پوشال ، بطری آب 250 میلی لیتری خالی

دستور العمل

مقداری پوشال در ابعاد کوچک ببرید . اندازه قطعات به سن کودک بستگی دارد. قطعات باید به اندازه ای بزرگ باشند که قابل بلعیدن نباشند و به اندازه ای کوچک باشند که نتوانند به آسانی آن را خم کنند. برای کودکان نوپا ، می توان به اندازه دو تا پنج سانتی متر برید.

بازی

 

در بطری رابردارید و به کودکان نشان دهید که چگونه می تواند هر قطعه پوشال را به سوراخ وارد کند. باید هر قطعه را که به داخل بطری می اندازد بشمارد. همچنان که نوآموزان آن را بیشتر با این مهارت مانوس می گردند ، چالش او را با ایجاد یک سوراخ کوچک در سر بطری به طوری که تنها یک قطعه پوشال در آن فیت شود و بستن در روی بطری افزایش دهید.

تنوع

کودک را وادار کنید که دکمه ها را داخل یک ظرف خالی بیاندازند یک شکاف در بالای درب برای ورود دکمه ها ایجاد کنید. یا اینکه می توانید سکه هایی را که داخل قلک خود می اندازد 

چه چیز یادگرفته می شود ؟

به علاوه تمرین برای اموزش شمارش کودکان تجربیاتی ابتدایی از هماهنگی دست و چشم به دست می آورند چشم های آنها به دستانشان مسیر می دهند تا پوشال را درون بطری قرار دهند.

حتما بخوانید: بهتره برای این 20 دلیل بچه دار نشید!

 

آنها خیلی زود یاد می گیرند که اگر چشمانشان به سمت دیگری بچرخد پوشال به سوراخ بطری وارد نخواهد شد همچنین این فرصتی برای کودکان خواهد بود که توجه خود را بر یک کار متمرکز کنند و آن را کامل کنند مهارتی که در طول زندگی به آن نیاز خواهند داشت .

بازی 2 ( دو یا چند نفره)

تو باقوطی های می توانی

قئی های آلومینیومی به آسانی قابل جمع آوری و برای بازی عالی هستند . این بازی بولینگ و شمارش مفرح را انجام دهید.

بازی

 

اگر بازی و هیجان سروصدا می خواهید از بطری های پلاستیکی خالی به جای قوی های آلومینیومی استفاده کنید.

حتما بخوانید: ارتباط احساسی مادر و جنین

محتوا

قوطی های خالی آلومینیومی یا بطری پلاستیکی خالی آب  توپ وتبال ساحلی یا کیسه دانه ای یا توپ های دیگر.

دستور العمل

تعداد اندکی قوطی روی همدیگر  بچینید یا شش تا ده قوطی را به صورت یک هرم کنار هم بچینید از بازیگر خود بخواهید دو تا شش قدم عقب بایستد، بسته به اینکه مهارتش چقدر باشد و بتواند یک توپ ساحلی را به سمت قوطی ها قل دهد بشمارید چند قوطی اتاده است. بازی را تکرار کنید تا کل قوطی ها بیفتد. از کودکاان بخواهید برای تنظیم دوباره قوطی ها برای دور بعد به شما کمک کنند. اگر شما توپی در دسترس نداری ، از یک کیسه دانه استفاده کنید که کودکان به سوی قوطی ها پرتاب کنند . میتوانید از بطریهای خالی نوشابه هم به جای قوطی ها استفاده کنید.

تنوع

هر قوطی رابا مقداری کاغذ بپوشانید و یک شماره روی هر قوطی بنویسید. قوطی ها را به خط بچینید و از بازگر خود بخواهید برای مثال قوطی شماره 2 را هد بگیرد یا برای بازیگران خیلی تازه کار به سادگی آن چه را به دست می اورند با صدای بلند اعلام کنید ،

بازی

( نگاه کن تو قوطی شماره 2 و 5 را زدی ) برای نو آموزان بزرگتر ، اعدادی را که افتاده اند یادداشت کنید و از بازیگر خود بخواهید آنها را باهم جمع کند ( بیا ببینم تو شماره های3 و4و7 را انداختی بیا حساب کنیم امتیاز توتوی این دور چقدر شده است )

حتما بخوانید: حواس پنجگانه جنین

 

اگر کودکان سنین مختلف دارید ، می توانید کارهای متفاوتی را به آنها واگذار کنید یا آنها را به نوبت به کار بگمارید برای مثال کودک کوچکتر می تواند نام عدد را بگوید ، بچه بزرگ تر می تواند جمع اعداد را انجام دهد و کودک با سن میانه ( کودکی که اکنون اعداد را می داند اما قادر به حل مساله جمع نیست ) می تواند قوطی ها را برای دور بعد بیند . کودکان دوست دارن عنواهایی داشته باشند مانند آن که اعداد را جمع می کند پادشاه شمارش است آن قوطی ها می چیند وزیر است و آن که  توپ را پرتاب می کند پرتابگر ارشد است.

چه چیزیادگرفته می شود ؟

کودکان هماهنگی دست و چشم را یاد می گیرند و در می یابند چه مقدار نیرو لازم است که با یک ضربه تعداد زیادی قوطی بیاندازند. آنها یاد میگیرند که چگونه تعداد قوطی هایی که به زمین می ریزند را بشمارند. آنهاهمچنین می آموزند که به همدیگر برای چیدن دوباره قوطی ها بعد از هر دور بازی کمک کنند اگر شما گونه های دیگر این بازی را انجام دهید کودکان تشخیص اعداد و جمع آنها را نیز خواهند آموخت . همچنین اگراز آنها خواسته شود که قوطی های شماره گذاری شده را به ردیف بچینند آنها طبقه بندی و ردیف بندی اعداد را نیز یادخواهند گرفت.

بازی 3 ( دو یا چند نفره )

ساخت گردنبند با حبوبات

چیزهای رشته ای مانند دانه های یک گردنبند نیازمند مهارتهای حرکتی ظریف انگشتان می باشند. در این عالیت کودکان دانه هایشان را نیز درحین این کار شمارش می کنند. اما بهترین جزء ان این است که کودکان می توانند باگردنبندی که ساخته اند تمام روز سرگرم شوند.

حتما بخوانید: همه چیز در مورد یک سالگی کودک

بازی

محتوا

نخ تابیده ، یا نخ قلاب ماهیگیری ، دانه های حبوبات که وسط آنها سوراخ باشد یا دانه ها تسبیح

حتما گوش کنید: مشکلات صبحگاهی کودکان

دستور العمل

به کودک یک قطعه نخ ، کاموا، یا نخ ماهیگیری بدهید که به اندازه کافی بزرگ باشد و پس از گره خوردت بتواند به گردن بیاندازد و از او بخواهید دانه های حبوبات یا تسبیح را به آنها رشته کند.

اگر شما از نخ یا رشته استفاده می کنید ، می توانید به کودکان کم سن تر کمک کنید تا یک تکه چسب نواری در انتهای نخ بچسبانند که رشته را با ثبات کند و رد کردن دانه های حبوبات را راحت تر کند. هنگامی که کودک گردنبند خود را ساخت دو انتهای آن را به هم گره بزنید.

از کودک خود بخواهید تعداد دانه های رشته را بشمارد بعداً در طول رو قبل از این که دانه ها خورده شوند بشمارید چند قطعه از گردنبند حذ شده است آیا کودک می تواند کشف کند چند تا خورده شده اند؟

تنوع

اگر می خواهید گردنبند کودکان باقی مان، به جای خوردنی  چیزهای دیگری را به آنها بدهید ماننده دکمه ها ماکارانی لوله ای و پاستا های شکل دار سوارخ دارد.

بازی

چه چیز یاد گرفته می شود ؟

کودکان شمارش را تمرین می کنند وشروع به دریافت ایده هایی درباره تفریق می کنند در این مورد به جای ( دور ریختنی ها ) از ( خوردنی ها ) استفاده کنید . کودکان هممچنین فرصتی عالی برای تمرین مهارت های حرکتی ظریف خود پیدا می کنند.

حتما تماشا کنید: کلیپ انگیزشی تنها در 21 روز

بازی 4 ( دو یا چند نفره )

حدس بزن چه کسی ؟

حدس بزن چه چیزی؟

آیا می توانید به قسمت گوچکی از یک تصویر نگاه کنید و حدس بزنید که کل تصویر چیست؟ این یک بازی چالش آور است با کودکان برای حدس زدن عکس نوبت بگذارید یا در صورت بازی جمعی کودکان را به گروههای دوتایی تقسیم کنید که یکی عکس را انتخاب کند ودیگری حدس بزند.

محتوا

قیچی ، کاغذ ، مجله

دستور العمل

یک قطعه کاغذ را به صورت نوارهای افقی برش بزنید حاشیه سمت راست را دست نخورده باقی بگذارید به شکلی که نوارها به ماغذ باقی می ماند . این پوشش تصویر شما خواهد بود. پوشش تصویر را روی یکی از تصاویر مجله قرار دهید و نوار ها را یکی ، یکی عقب بکشید و ببینید آیا بازیگر شما قادر استحدس بزند تصویر درباره چیست ؟ مکانها را عوض کنید و اجازه دهید بازیگر تصویری را برای شما انتخاب کند که حدس بزنید با همراه داشتن این صفحه نوارهای لای یک مجله شما یک بازی فوری برای گذراندن وقت در اتاق های انتظار یا در حال سفر خواهید داشت.

حتما بخوانید: مادران خلاق

تنوع

تصویر کسی را استفاده کنید که کودکتان می شناسد و ببینید کودک قادر است آن شخص را تشخیص دهد ؟

بازی

چه چیز یادگرفته می شود ؟

کودکان یک مفهوم ابتدایی ریاضی را فرا می یگرند. یعنی این که یک کل از اجزاء کوچک تر تشکیل شده است. در این بازی آنها می بینندکه یک تصویر کامل از اجزاء جداگانه کوچکتر تشکیل شده است و این که وجود هر جزء ضروری است.

حتما بخواندی: ضریب هوشی کودک

این می تواند برای دریات این مفهوم در مقیاس جهانی بسیار خوب باشد به گونه ای که هر یک از ما درک کنیم که هر کس یا هر چیز یک جزء ضروری از کل است .

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

کودکان، همگی نابغه متولد می شوند و در بسیاری مواقع تنها کافی است تنها زمینه های شناسایی، رشد و شکوفایی آنها فراهم شود تا آنها بتوانند در زندگی خود بدرخشند.

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین ، مطابق با آخرین یافته‌های دانشمندان بزرگ دنیا و برای اولین بار در ایران ارائه شده است. این مجموعه براساس متد پروفسور مکوتو شیچیدا از ژاپن، روی هوش‌های چندگانه جنین از جمله: هوش عاطفی، هوش شنیداری، هوش کلامی، هوش فضایی، هوش کوانتومی، هوش خوددرمانگر و همچنین حواس دهگانه جنین تمرکز دارد. مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین شامل 2 جلد کتاب و 4 عنوان دی‌وی‌دی آموزشی به همراه فلش کارت های ای . اس. پی ، برچسب های تصویری و کتاب‌های صوتی، ارائه گردیده است.

شادی و خلاقیت - تولد تا هفت سالگی

شادی و خلاقیت - تولد تا هفت سالگی

خودتان مربی خلاقیت فرزندتان باشید.

هوشهای  هشت نابغه- تولد تا هفت سالگی

هوشهای هشت نابغه- تولد تا هفت سالگی

هر سالانه والدین بی‌شماری هزینه‌های کلانی را در آموزشگاه‌ها و مراکز پرورشی صرف پرورش هوش و خلاقیت فرزندانشان می‌کنند اما به هیچ وجه نمی‌دانند که می‌توانند خودشان نقش موثرتری در روند پیشرفت هوش و استعداد در فرزندشان شوند. والدین اولین مربیانی هستند که فرزندان در زندگی خود با آن روبرو هستند و همچنین این والدین هستند با شناخت بهتری که از فرزندشان دارند می‌توانند او را بهتر شکوفا کنند.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

همه چیز درباره پنج سالگی کودکان

همه چیز درباره پنج سالگی کودکان

همه چیز درباره پنج سالگی کودکان بازی های مناسب سن کودکان در پنج سالگی کدام هاست؟

چرا کودکم جیغ میزند؟ چرا کودکم حرف شنوی ندارد؟

چرا کودکم جیغ میزند؟ چرا کودکم حرف شنوی ندارد؟

راه کار هایی برای جلوگیری از جیغ زدن کودک و نافرمانی او ؟ شاید برای خیلی از مادرها سوال پیش اومده باشه که چرا کودکم جیغ میزند و جدیدا کودکم حرف شنوی ندارد هنگامی‌که کودک شروع به صحبت‌کردن می‌کند، با او راحت‌تر می‌توان ارتباط برقرار کرد، زیرا او می‌تواند نیازهای خود را ابراز کند ولی از آن‌جایی‌که در ابتدا نمی‌تواند منظورش را به‌طور کامل به ما برساند و ما نیز از "دا-بو" کردن او چیزی متوجه نمی‌شویم، کارمان کمی دشوار می‌شود. او دوست دارد صدای والدین خود را تقلید کند، بنابراین در آغاز حرف‌زدن او تاحدی عجیب به نظر می‌آید و برای هرچیزی جیغ می‌کشد. گاهی حرف‌زدن او بسیار شیرین و بامزه است و گاهی هم بسیار گوش‌خراش. بدیهی است که مجبورکردن او به اجرای مقررات کاری بیهوده خواهدبود.

    چند روش برای پرورش هیجان، پابه‌پای رشد و نمو کودک

چند روش برای پرورش هیجان، پابه‌پای رشد و نمو کودک

    چند روش برای پرورش هیجان، پابه‌پای رشد و نمو کودک  تجربه‌ نشان داده که والدین زمان آغاز ارتباط با فرزندشان را از سه ماهگی اعلام کرده‌اند. روانشناسان و متخصصین علوم تربیتی هم این نظر را به‌گونه‌ای تأیید کرده‌اند. آن‌ها براین عقیده‌اند که کودکان سه ماهه در چشم خود برق خاصی دارند که می‌توان منشأ آن را دیدن چهره‌ی پدر و مادر و محیط پیرامون برای اولین بار و به صورت واضح دانست. بررسی‌های متعدد نشان داده که سه ماهگی، آغاز ارتباط چهره‌ به‌ چهره‌ی کودکان و شروعی است بر یادگیری‌ها و درک کودک از پیرامونش.

افزایش خلاقیت در کودکان

افزایش خلاقیت در کودکان

افزایش خلاقیت در کودکان رفتار کودک، خلاق است، اگر نو و مناسب باشد. هر انسان طبیعی قادر است در زمینه­ ها و زمان­های مختلف کارهای خلاقانه­ای انجام دهد. اکثر ما فکر می­کنیم خلاقیت چیزی است که در یک شخص وجود دارد و مثلاً می­گوییم این کودک خیلی خلاق است. اغلب اوقات به اشتباه مردم کلمه خلاق را مترادف کلمه پراستعداد به کار می­برند. کودکی که در نواختن یک وسیله موسیقی مهارت کافی دارد وبه همین ترتیب کودکی که در یک آزمایش ضریب هوشی نمره فوق­العاده بالایی به دست می­آورد، در حقیقت پراستعداد است، اما خلاقیت همان استعداد یا هوش نیست.

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 3

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید