کودکان‌طلاییِ جنین
کودکان‌طلاییِ کودک
کودکان‌طلاییِ نونهال
کودکان‌طلاییِ نوجوان
کودکان‌طلاییِ جوان
کودکان‌طلاییِ بزرگسال
کودکان‌طلاییِ میانسال
کودکان‌طلاییِ سالمند

سوالات متداول قبل از بارداری

سوالات متداول قبل از بارداری
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/09/20 4 نظر 749 بازدید

سوالات متدوال قبل از بارداری یکی از دغدغه‌های امروز بسیاری از زنان این است که می‌خواهند بارداری بی‌خطر و جنینی سالم داشته باشند.

سوالات متداول قبل از بارداری

 چه زمانی برای بارداری مناسب است؟ آیا در زمان بارداری ایجاد رابطه جنسی برای جنین خطر دارد؟

1- آمیزش جنسی مناسب برای بارداری باید به چه صورت باشد؟

شما هرچقدر هم تلاش کنید تا بتوانید روزی را مشخص کنید که روز تخمک گذاری شماست باز هم ممکن است دچار مشکل شوید پس برای این کار باید یک چند روز را به این عنوان در نظر بگیرید که به اسم روزهای بارور نامیده می‌شوند. که در این روزها می‌توانید شانس بارداری را افزایش دهید. اگر جزو زنانی هستید که دوره قاعدگی منظمی دارید که 28 روزه است می‌توانید به راحتی روزهای باروری خود را این گونه تخمین بزنید.

زنانی که دوره قاعدگی منظم 28 روزه دارند روزهای باروریشان طبق روال معمول از 17 روز پیش از شروع عادت ماهانه بعدی شروع خواهد شد و به مدت 5 روز در آینده خواهد بود. پس باید آمیزش جنسی مناسب برای بارداری خود را در این 5 روز انجام دهند که این امر شانس بارداری را افزایش می‌دهد.

2- چه زمانی برای بارداری مناسب است؟

مهم‌ترین موضوع برای افزایش شانس بارداری زمان بارداری است. باید بدانید که اسپرم به اندازه 3 تا 5 روز زنده می‌ماند. اما در کنارش تخمک تنها 12 الی 24 ساعت زنده است. پس باید آمیزش به گونه‌ای باشد که زمان تخمک‌‌گذاری به اندازه کافی اسپرم زنده و سالم داخل لوله رحمی شما وجود داشته باشد.

سوالات متداول قبل از بارداری

3- آیا بارداری با تخمک گذاری نامنظم قابل پیش بینی است؟

بسیاری از زنان دنیا در طول سال 12 دوره عادت ماهانه را تجربه می‌کنند اما در این میان زنانی هم هستند که بیشتر از این تعداد و یا کم‌تر از این تعداد را در دوره‌های خود دارند که علت آن ممکن است استرس، ورزش سنگین، افزایش وزن و یا کاهش وزن و یا بیماری باشد. که باعث اختلال در این روند می‌شود.

هرچه دوره شما نامنظم‌تر باشد. پیش بینی دوره تخمک‌گذاری‌تان نیز سخت‌تر خواهد شد. اما جای نگرانی نیست می‌توانید به صورت تقریبی آن را تخمین بزنید. برای قدم اول بهتراست تاریخ عادت ماهانه خود را مدت‌ها یادداشت کنید. سپس شماره 17 را از کوتاه ترین دوره پریودی خود کم کنید و شماره 11 را از بلندترین دوره؛ بنابراین روزهایی که شانس باروری شماست مشخص خواهد شد.

بهتراست بدانید شروع این روزها از ابتدای روهای عادت ماهانه شماست و شما باید هر دو روز یک بار آمیزش جنسی داشته باشید. هرچه روزهای دوره شما نامنظم‌تر و بیش از 35 روز باشد حتما با مراجعه به پزشک مشکل را حل کنید. چون ممکن است مشکل از بیماری‌های تخمدان و تروئید نیز باشد. که با درمان آن‌ها به راحتی دوره باروری خود را مشخص می‌کنید.

حتما بخوانید:بهتره برای این 20 دلیل بچه‌دار نشیم!

4- آیا می‌توان با یک بار آمیزش جنسی باردار شد؟

بسیاری از زوجین بارها به این سوال برخورد کرده‌اند که آیا با یک بار عمل آمیزش امکان بارداری وجود دارد؟ نکته‌ای باید در نظر گرفت این است که بارداری زمانی اتفاق می‌افتد که شرایط مناسب جسمی هم برای زن و هم برای مرد فراهم باشد. شرایط مناسب در بدن مردان باعث می‌شود تا او اسپرم سالم را در هنگام جماع وارد بدن زن کند و شرایط مناسب در بدن زن نیز باعث می‌شود تا تخمک سالم در بدن او آزاد شده و با اسپرم ترکیب شود. بر این اساس سلول تخم تشکیل شده و رحم نیز آمادگی نگهداری آن را دارد.

پس می‌توانیم این موضوع را در دو حالت مختلف بررسی کنیم:

1- زمانی که شرایط بارداری وجود ندارد: این بدان معناست که شما بارها و بارها آمیزش انجام می‌دهید و هیچ نتیجه‌ای از آن حاصل نمی‌کنید زیرا شرایط مناسب نه برای مرد فراهم است و نه برای زن. در این شرایط ممکن است اسپرم سالم بوده و رحم توانایی نگهداری و تخمک‌گذاری را ندارد و یا ممکن است شرایط در بدن زن برای نگهداری اسپرم و تخمک‌گذاری وجود دارد اما اسپرم به قدر کافی سالم و قوی نیست. که در این صورت اگر شما بارها عمل آمیزش را انجام دهید بارداری صورت نخواهد گرفت.

2- زمانی که شرایط بارداری وجود دارد: که این بدان معناست که اگر شرایط مناسب که در قسمت‌های نخست به آن اشاره کردیم فراهم باشد حتی با یک‌بار عمل آمیزش نیز امکان پذیر است. برای یادآوری اگر بدن مرد اسپرم سالم را وارد رحم کند و عمل تخمک‌گذاری انجام شود رحم نیز پذیرای آن است و بارداری صورت خواهد گرفت.

5- بارداری در دوران قاعدگی بارداری امکان پذیر است؟

بهتر است بدانید بارداری در زمان پریودی نیز ممکن است اتفاق بیوفتد هر چند در این زمان بدن در کم بارورترین حالت خود قرار دارد اما احتمال بارداری وجود دارد. تخمدان در زمان تخمک‌گذاری یک تخمک به لوله رحمی می‌فرستد که این تخمک به مدت 24 ساعت در آن جا زنده می‌ماند و در این میان رحم پوششی برای جنین می‌سازد و اگر در این مدت اسپرم سالم به تخمک برسد عمل لقاح صورت می‌گیرد و بارداری نیز اتفاق می‌افتد. اما اگر چنین نشود تخمک و پوشش داخل رحم از هم می‌پاشد و خونریزی صورت می‌گیرد.

از آن‌جایی که اسپرم بین 4 الی 5 روز زنده می‌ماند اگر شما در آخرین روزهای دوران پریودی خود آمیزش جنسی داشته باشید احتمال دارد 4 الی 5 روز بعد از تخمک‌گذاری باردار شوید. اما باید توجه داشته باشید اگر چرخه پریودی شما 28 تا 30 روزه است و بدن شما کم کم پوشش رحمی را از دست می‌دهد و تخمدان درحالی که شما خونریزی دارید تخمک نیز آزاد می‌کند در این مرحله شما یک بارور هستید و اگر عمل آمیزش صورت بگیرد امکان بارداری شما در زمان پریودی بالا می‌رود.

نکته مهم اینجاست که اگر می‌خواهید باردار شوید دوران پریودی زمان مناسبی برای این کار نیست. و بهتر است آن‌ را به زمان دیگری موکول کنید.

 

سوالات متداول قبل از بارداری

6- آیا پس از پریودی امکان بارداری وجود دارد؟

باید بگوییم که هرچند امکان آن کم است اما غیر ممکن هم نیست. عمل تخمک‌گذاری 12 الی 16 روز پیش از پریود بعدی اتفاق می‌افتد پس این مسئله به طول دوره قاعدگی شما بستگی دارد. در طول مدت پریود همیشه یک تخمک آماده می‌شود تا در سیکل بعدی آزاد شود و از آن‌جایی که زمان بالغ شدن تخمک‌ها با یکدیگر متفاوت است نمی‌توان زمان دقیقی برای آزادی آن‌ها در نظر گرفت. اگر سیکل شما بین 28 الی 30 روز باشد 12 تا 16 روز پس از اولین روز قاعدگی تخمک‌گذاری در بدن شما اتفاق می‌افتد. یعنی اگر پریود شما 7 روزه باشد 5 روز بعد از اتمام آن تخمک‌گذاری اتفاق می‌افتد. و اگر شما در پایان دوران قاعدگی خود آمیزش جنسی داشته باشید و اسپرم سالم 7 روز زنده بماند امکان بارداری شما پس از قاعدگی وجود دارد.

7- آیا بارداری در دوران شیردهی وجود دارد؟

درصد بارداری در دوران شیردهی بسیار کم و یا حتی گاهی غیر ممکن است. زیرا شیردهی خود مانع بارداری می‌شود. اما باید توجه داشت همچنان هم که می‌گویند غیر‌ممکن غیر‌ممکن نیست. اگر شما مادری باشید که مدام از شیر خود به نوزادتان می‌دهید و او تنها از شما تغذیه می‌کند باید بدانید که بازگشت دوران قاعدگی در شما تقریبا یک سال به طول می‌انجامد. و یا اگر به او شیر خشک می‌دهید و یا در طول شب از منبع دیگری جز شیر شما تغذیه می‌کند بازگشت دوران قاعدگی در شما تنها طی سه الی چهار ماه باز می‌گردد. برخی متخصصان بر این عقیده هستند که در زمان شیر دهی ترشح هورمون‌هایی که باعث تخمک‌گذاری می‌شوند متوقف می‌شوند. بنابراین هرچه دوران شیردهی شما طولانی باشد بارداری شما نیز سخت‌تر خواهد شد. حتی ممکن است تخمک‌گذاری شما در سه ماه بعد از زایمان اتفاق بیوفتد اما از آن‌جایی که شما عادت ماهانه نمی‌شوید پس متوجه این اتفاق نیز در بدن خود نخواهید شد پس برای محاسبه دقیق زمان تخمک‌گذاری بهتر است چند دوره از عادت ماهانه خود را بگذرانید تا بتوانید زمان مناسب تخمک‌گذاری را مشخص کنید.

8- آیا تغذیه در باردار‌شدن تاثیرگذار است؟

هالی گرینیگر متخصص تغذیه در این‌باره می‌گوید: اگر می‌خواهید یک بدن سالم داشته باشید بهتر است از مواد غذایی سالم و مفید استفاده کنید و سلامت بدن خود را با این مواد مغذی حفظ کنید. هرچه مواد غذایی مصرفی شما سالم‌تر باشد میزان عملکرد بهتر هورمون‌های شما نیز بالاتر می‌رود و در این میان حفظ وزن مناسب و اندام متناسب نیز به این عمل کمک می‌کند. طبق آماری که انجمن ناباروری اعلام می‌کند حدود 30% از ناباروری‌ها به دلیل داشتن اضافه وزن و یا حتی کمبود وزن اتفاق می‌افتد که این باعث عدم تعادل در هورمون‌ها می‌شود.

اگر شما قصد بارداری دارید بهتر است این رژیم غذایی را در برنامه غذایی خود بگنجانید:

1- مصرف پروتئین گیاهی

در بسیاری از جوامع همه روزه مقدار زیادی پروتئین حیوانی مصرف می‌شود که این خود دلیلی برای ناباروری است. با تحقیقاتی که در دانشکده بهداشت عمومی آمریکا صورت گرفته است 39% از زنانی که نابارور هستند مصرف پروتئین حیوانی بالایی داشته‌اند. اما در تحقیقات دیگر دریافت‌اند زنانی که به مراتب مصرف پروتئین گیاهی مانند حبوبات و آجیل و سبزی داشته‌اند بیشتر و بهتر توانسته‌اند باردار شوند.

2- لبنیات پر چرب

ممکن است فکر کنید اشتباه می‌گوییم اما باید بدانید که گاهی ممکن است رژیم غذایی متفاوت از چیزی که فکر‌می‌کنید باشد. محققان دریافتند که ناباروری در زنانی که حداقل یک‌بار در روز از مواد لبنی پرچرب استفاده ی کنند بسیار کم‌تر از زنانی است که از مواد لبنی کم‌چرب استفاده می‌کنند. محققان هنوز دلیلی بر این امر پیدا نکرده‌اند اما چیزی که به نظر می‌رسد این است که حذف چربی از مواد لبنی و شیر تعادل هورمون‌های جنسی را تغییر می‌دهد و مانع تخمک‌گذاری می‌شود.

3- مواد غذایی آهن دار

از نظر متخصصان برای زنانی که قصد بارداری دارند بهتر است قبل از بارداری ذخایر آهن بدن خود را تامین‌کنند تا در دوران بارداری دچار مشکل نشوند زیرا جنین در دوران بارداری اغلب از آهن بدن مادر جذب می‌کنند. و کمبود آن باعث می‌شود مادر دچار کم‌خونی پس از زایمان شود. و این وضعیت باعث می‌شود تعداد سلول‌های خونی از حد نرمال پایین‌تر بیاید. مطالعات نشان می‌دهد با مصرف مواد‌غذایی چون عدس، لوبیا، اسفناج، و غلات غنی از آهن، باروری بهتری خواهید داشت. برای مصرف مولتی ویتامین و داروهای آهن حتما با پزشک مشورت کنید. و همچنین باید قبل از بارداری آزمایش کم‌خونی را در نظر بگیرید.

حتما بخوانید: غذاهای قبل از بارداری

9- بارداری چه زمانی اتفاق می‌افتد؟

با توجه به این که زمان تخمک‌گذاری خیلی دقیق نیست و گاهی حتی بسیار مشکل است بهتر است در روزهایی که شما پاک هستید در هفته دو الی سه شب با شریک زندگی خود آمیزش جنسی داشته باشید تا درصد بارداری خود را بالا ببرید. بهتر است بدانید در روزهای 9 تا 19 سیکل احتمال بارداری بسیار بالاست. اما باید توجه داشته باشید که احتمال بارداری در روزهای دیگه به صفر نخواهد رسید و تنها کم‌تر است. زوجینی که می‌خواهند باردار شوند باید 12 ماه را بدون هیچ گونه جلوگیری آمیزش جنسی داشته باشند که این امر باعث می‌شود هر ماه 25 درصد احتمال باروری داشته باشید.

10- تاثیرات ورزش کردن قبل از بارداری؟

این‌که شما برای وزن مناسب ورزش می‌کنید بسیار در باروری شما تاثیر گذار است. اما تلاش‌های زیاد و شدید بدنی برای شما که قصد بارداری دارید اصلا مناسب نیست. اگر در برنامه ورزشی شما دویدن‌های زیاد و یا دوچرخه سواری در مسافت طولانی و یا حتی شنا کردن در ساعات طولانی وجود دارد ممکن است برای تناسب اندام شما مناسب باشد اما ورزش‌های شدید و طولانی قبل از بارداری ممکن است دوران قاعدگی شما را دچار تغییر کند و یا ممکن است تخمک‌گذاری را مختل کند. اگر شما قصد بارداری دارید بهتر است نوع زمان ورزش خود را ارزیابی کنید و برنامه‌ای جدید و مناسب سبک برای خود تهیه کنید.

11- چه ورزش‌هایی به باردار‌شدن کمک می‌کند؟

زنی که می‌خواهد باردار شود نه تنها باید شرایط مناسب جسمانی خود را فراهم کند بلکه باید به یک‌سری مسائل روحی و روانی خود نیز توجه داشته باشد. زیرا همان قدر که شرایط جسمانی سالم برای بارداری نیاز است به مراتب شرایط روحی سالم نیز مورد نیاز است و برای به دست آوردن آن می‌توان از تمرینات ورزشی مناسب نیز بهره برد.

ورزش یوگا نیز یکی از آن دسته ورزش‌هایی است که به بارداری شما می‌تواند کمک کند شاید تنها راه برای بارداری شما نباشد ولی به نوبه خود می‌تواند شما را دراین راه کمک کند. زیرا تمرینات یوگا باعث کاهش استرس در شما خواهد شد زیرا استرس یکی از آن دلایلی است در بارداری می‌تواند تاثیر گذار باشد. در تحقیقاتی که صورت گرفته است بارداری در زنانی که در برنامه‌های کاهش استرس مانند یوگا شرکت داشته‌اند سه برابر احتمال بارداری‌شان بیشتر از زنانی بوده است که برای مقابله با استرس خود کاری انجام نداده‌اند.

حتما بخوانید: داروهایی که مصرف آنها قبل از بارداری بر روی جنین تأثیر می‌گذارد!

12- چه غذاهایی قبل از بارداری نباید مصرف کرد؟

اگر قصد باردار‌شدن و داشتن نوزادی سالم دارید باید در مورد تغذیه قبل از بارداری تجدید نظر کنید و به سمت رژیم غذایی سالم گام بردارید.

1- حذف الکل

اگر قصد بارداری دارید حتما قبل از هر اقدامی الکل را از رژیم غذایی خود حذف کنید و تا مدت‌ها فکر مصرف آن را از سرتان بیرون کنید. زیرا الکل باعث نقص هنگام تولد در نوزادان می‌شود و بهتر است بدانید بروز نقص در نوزادان در هفته اول و دوم بارداری بسیار بالاست. گاهی پیش می‌آید که زنان ناخواسته باردار می‌شوند پس خیلی پیش از آن‌که اقدام به بارداری کنید مصرف الکل را قطع کنید تا نوزاد شما دچار مشکل نشود. جالب است بدانید مصرف الکل به مدت طولانی باعث از بین رفتن قابلیت زنانگی نیز می‌شود.

 

سوالات متداول قبل از بارداری

2- حذف کافئین

محققان ثابت کرده‌اند خانم‌هایی که در تلاش هستند تا باردار شوند و در رژیم غذایی خود مواد غذایی کافئین دار مصرف می‌کنند ممکن است بر روی آن‌ها تاثیر منفی داشته باشد. اگر برای شما سخت است که نوشیدنی‌های گرم و کافئین دار را مصرف نکنید بهتر است از نوشیدنی های گرم و دمنوشهای گیاهی مناسب استفاده کنید.

3- عدم مصرف سویا

درست است مصرف پروتئین برای بدن بسیار مفید است، سویا جز آن دست از مواد‌غذایی است که سرشار از پروتئین است. اگر شما حتی به صورت گاه به گاه و به مقدار کم سویا مصرف می‌کنید به شما توصیه می‌کنیم برای مدتی هم که شده این ماده غذایی را از رژیم خود حذف کنید زیرا مصرف سویا در زنانی که قصد بارداری دارند می‌تواند توانایی باروری را در آن‌ها کم و یا از بین ببرد.

4- مصرف مواد‌غذایی لبنی غیر پاستوریزه

آیا می‌دانستید مصرف مواد لبنی و محصولات غیر پاستوریزه ممکن است شما را دچار بیماری‌هایی چون سالمونلا و لیستریا و عفونت‌های غذایی کند؟ بله اگر شما جزو افرادی هستید که تخم مرغ نیم پز یا حتی گوشت ماهی خام و محصولات لبنی غیر پاستوریزه مصرف می‌کنید در معرض این بیماری‌ها قرار خواهید گرفت که این بیماری‌ها خود عاملی برای عدم باروری شماست. پس رژیم خود را تغییر دهید و بصورت کامل و پاستوریزه محصولات غذایی را مصرف کنید.

5- عدم مصرف مواد‌غذایی و محصولات دریایی جیوه دار

اره ماهی، شاه ماهی، کوسه ماهی و یا حتی ماهی خال خالی جزو آن دسته از محصولات دریایی هستند که درصد بالایی جیوه دارند و این جیوه مدت‌ها در بدن شما باقی خواهد ماند و اگر شما قصد بارداری دارید و یا باردار هستید باید به طور قطع مصرف مواد غذایی جیوه دار را حذف کنید تا جنین را در معرض خطر قرار ندهید. زیرا جیوه بر سیستم عصبی جنین به صورت مستقیم تاثیر گذار است.

6- عدم مصرف مواد‌غذایی کنسروی و منجمد

تحقیقات نشان داده مواد غذایی کنسرو شده به دلیل درصد بالایی از مواد شیمیایی نگهدارنده منبع مناسبی برای تغذیه شما در طولانی مدت نیست و شانس بارداری را تا حد زیادی کاهش می‌دهد. اگر قصد بارداری دارید از این پس یک رژیم غذایی سالم را در پیش بگیرید و از مواد‌غذایی تازه و پخته شده در خانه استفاده کنید و خود را در معرض میکروب‌ها و ویروس‌های ناشی از مواد کنسروی قرار ندهید.

حتما بخوانید: نوزادان قبل از تولد 

13- چه کارهایی باید قبل از بارداری انجام داد؟

اگر تصمیم دارید باردار شوید حتما به نکات زیر توجه کنید زیرا مهم‌ترین عامل داشتن جنینی سالم خود شما هستید که باید از سلامت کامل برخوردار باشید.

قبل از هر اقدامی برای بارداری این 17 مورد را در نظر بگیرید:

1- پیش دکتر بروید و چکاب کنید.

2- اسید فولیک مصرف کنید ( ویتامین آ را فراموش نکنید)

3- از مواد‌غذایی سالم استفاده کنید

4- سیگار، الکل و مواد مخدر را حذف کنید

5- وزنتان را کنترل کنید

6- مواد کافئین‌دار را ترک کنید

7- ماهی را فراموش نکنید

8- ورزش خود را متناسب با بارداری تنظیم کنید

9- دندانپزشکی را اولویت خود قرار دهید

10- جنبه‌های مالی را بررسی کنید

11- خود را در معرض عفونت‌ها قرار ندهید

12- برای خود یک روانشناس در نظر بگیرید

13- از مواد شیمیایی و تشعشعات دوری کنید

14- روش‌های پیشگیری را کنار بگذارید

15- به زمان تخمک‌گذاری توجه کنید

16- خود را برای بارداری آماده کنید.

17- سوابق پزشکی خانوادگی خود را کامل بررسی کنید

14- برای باردار‌شدن چه زمانی باید قرص بارداری را قطع کرد؟

خانم‌هایی قصد بارداری دارند باید مصرف قرص جلوگیری را هرچه زودتر قطع کنند. تا عادت ماهانه‌شان به حالت عادی باز گردد. شاید پیش خودتان بگویید چه زمانی خونریزی عادت ماهانه آغاز می‌شود و ما به شما می‌گوییم زمان دقیقی برای این امر وجود ندارد و قابل پیش بینی نیست. و البته باید بدانید برای بارداری علایم تخمک‌گذاری مهم‌تر از قاعدگی است. البته برخی از خانم‌ها در یک الی دو هفته پس از قطع قرص، باردار می‌شوند اما این موضوع در همه یکسان نیست. شروع قاعدگی پس از قطع مصرف قرص ضد بارداری به عوامل زیر نیز بستگی دارد.

1- وزن

2- میزان سلامت جسمانی

3- استرس

4- ورزش

5- بیماری‌های رحمی

سوالات متداول قبل از بارداری

15- آیا می‌توان قبل از بارداری تعیین جنسیت کرد؟

امروزه با پیشرفت علم و دانش تنظیم خانواده اکثر خانواده‌ها به تعیین جنسیت قبل از بارداری توجه بیشتری نشان می‌دهند زیرا اکثر خانواده‌ها می‌خواهند برای کم کردن هزینه‌ها دو فرزند از هر دو جنسیت داشته باشند. هرچند که مقاله‌ها و مطالب علمی زیادی در این‌باره وجود دارد اما به صحت آن نمی‌توان اکتفا کرد و نمی‌توان به طور قطع گفت که این کارها تاثیر زیای بر روی تعیین جنسیت قبل از باداری خواهد داشت.

یکی از روش‌های تعیین جنسیت نوزادان روش ای وی اف است که در آن ابتدا با داروهای تحریک کننده تخمدان تخمک را در رحم زن آزاد می‌کنند و سپس عمل لقاح را به صورت آزمایشگاهی انجام می‌دهند و پس از آن با نمونه برداری کوروموزومی تعیین جنسیت می‌شود و جنسیت مورد نظر در رحم مادر قرار می‌گیرد. در حال حاضر این تنها روش قطعی برای تعیین جنسیت قبل از تولد است.

اما روش دیگری نیز وجود دارد که در حال بررسی است و در آینده قابل استفاده خواهد بود. به این روش فلوسیتومتری می‌گویند که در آن اسپرم‌های ایکس و وای از هم جدا می‌شوند و به این ترتیب تعیین جنسیت صورت می‌گیرد.

اما روش‌های سنتی تعیین جنسیت جنین نیز وجود دارد که باز هم نمی‌توان به آن‌ها اکتفا کرد:

1- تغذیه

2- زمان بندی

3- روش مقاربت

4- تغییر PH در واژن

5- تشخیص بر اساس سن مادر و ماه بارداری

حتما بخوانید: وضعیت جنین

16- کدام بیماری‌ها را باید  قبل از بارداری معالجه کرد؟

مراقبت‌های پزشکی یکی از پر اهمیت‌ترین کارهایی است که مادران باید قبل از بارداری به آن توجه داشته باشند زیرا سلامت خود و جنین به سلامت جسمی و روحی مادر بستگی دارد. امروزه بسیاری از متخصصان توصیه می‌کنند که زنان قبل از هر اقدامی با پزشک متخصص زنان درباره بارداری و اقدامات پزشکی قبل از بارداری مشورت بگیرند و یک چکاپ مناسب قبل از بارداری داشته باشند. شاید برخی بگویند که این کار افراطی است و اگر بر حسب اتفاق مشکلی هم در بارداری باشد در ماه‌های اولیه می‌توان آن را درمان کرد. اما بهتر است زنان قبل از هر اقدام به بارداری با متخصص خود مشورت کنند تا طبق آزمایش‌هایی که از زوجین گرفته می‌شود بتوان قبل از هر اتفاقی با توجه به سوابق پزشکی خود و همسرتان به یک بارداری آسان کمک کرد زیرا در آزمایشات و بررسی‌های پزشکی ممکن است بیماری‌های ناشناخته و یا حتی ژنتیکی شما تشخیص داده شود و رفع این عوامل باعث می‌شود تا از سقط جنین و یا به دنیا آمدن نوزاد بیمار و حتی تسریع در زمان بارداری افزایش یابد.

حتی اگر شما برای دومین بار است که قصد بارداری دارید و در بارداری اول به هیچ مشکلی برخورد نداشتید توصیه می‌کنیم قبل از هر اقدامی با پزشک خود صحبت کنید زیرا ممکن است بعد از بارداری اول بدن شما با تغییراتی مواجه شده باشد. و حالا اگر شما در بارداری اول مشکل داشته اید پزشک شما می‌تواند با اقداماتی تمام این مشکلات را برای شما مرتفع کند و باعث شود بارداری آسان‌تری داشته باشید. اگر شما با مشکلات زیر مواجه بوده‌اید حتما باید با پزشک خود مشورت کنید:

1- نوزاد زود رس: زایمان زودرس به زایمانی گفته می‌شود که قبل از هفته 37 بارداری اتفاق می‌افتد که در آن نوزاد با نقص تولد به دنیا می‌آید که باعث می‌شود شکل عملکرد برخی از قسمت‌های بدن تغییر کند.

2- سقط جنین: سقط جنین زمانی است که جنین قبل از هفته 20 بارداری در رحم مادر می‌میرد.

3- بیماری‌های ژنتیکی: اگر شما در خانواده خود و یا خانواه همسرتان برخی مشکلات ژنتیکی وجود دارد و یا ازدواج شما جزو ازدواج‌های فامیلی است حتما قبل از بارداری از صحت و سلامت ژنتیکی و بیماری‌های پنهان وراثتی آگاه شوید و از بروز این مشکل در نوزاد خود جلوگیری کنید.

 

 سوالات متداول قبل از بارداری

هنگامی که شما به متخصص زنان مراجعه می کنید حتما این موارد مورد بررسی قرار خواهد گرفت:

1- معاینه فیزیکی کل بدن مانند قد و وزن مناسب و بررسی بیماری‌هایی چون، فشار خون، قند خون و معاینه پستان برای تشخیص سرطان سینه.

2- معاینه آلت تناسلی زنان برای تشخیص بیماری‌های عفونی و مقاربتی

3- معاینه ترشحات واژینالی غیر طبیعی

4- تست پاپ اسمیر برای تشخیص بیماری‌های رحمی و سرطان دهانه رحم

5- معاینه لگن

پس از معاینات پزشکی ممکن است به آزمایشاتی نیز نیاز باشد اما آزمایشات و غربالگری‌های متداول قبل از بارداری عبارت اند از:

1- تست های غربالگری برای STI

2- اگر شما در رابطه جنسی‌تان از محافظت‌های مناسب استفاده نکرده‌اید امکان بروز برخی بیماری‌ها بدون هیچ علائمی در بدن شما  وجود دارد.

3- هپاتیتB

4- ایدز

5- سفلیس

6- کلامیدیا

 

17- آزمایش خون قبل از بارداری

اگر در معاینات پزشکی پزشک شما متوجه برخی از علائم مانند کم‌خونی در شما شود حتما به شما توصیه می‌کند تا آزمایش خون کامل بدهید تا در صورت نیاز کم‌خونی شما با برخی داروها برطرف شود. آزمایشاتی که قبل از بارداری باید انجام دهید:

1- آزمایش RH

2- قند خون ناشتا

3- تیروئید

4- ویتامین D

5- آنالیز و کشت ادرار

6- تیتر آنتی بادی ضد سرخجه

7- آزمایش HbsAg  در صورت نیاز

8- آزمایش VDRL (آزمایش مرتبط با بیماری های جنسی)

 

سوالات متداول قبل از بارداری

18- واکسیناسیون قبل از بارداری

امکان دارد شما در طول زندگی تان برخی از واکسن‌های مورد نیاز و ضروری را استفاده نکرده باشید که باعث بروز سقط جنین و یا تولد نوزاد زودتر از زمان اصلی شود اگر شما از سوابق پزشکی واکسینه خود چندان اطلاعاتی در دست نداشته باشید پزشکان می‌توانند با برخی آزمایشات به آن دسترسی پیدا کنند اما واکسن‌هایی ضروری که شما باید آن‌ها را استفاده کنید عبارت اند از:

1- واکسن سرخجه

2- واکسن هپاتیت

3- واکسن کزاز

حتما بخوانید: روانشناسی جنین

19- آیا خوردن قرص ضد بارداری باعث نازایی می‌شود؟

به نظر پزشکان اگر شما مشکل خاصی ندارید و شرایط فرزند آوری را دارید بهتر است از راه‌های جلوگیری استفاده نکنید هر چند برای زنان بالای 35 سال نیز توصیه می‌شود از قرص های ضدبارداری استفاده نشود. هرچه شما برای بارداری جوان تر باشید میزان سلامت نوزاد و مادر بالاتر می‌رود. حال اگر شما برای بارداری آمادگی ندارید و می‌خواهید از بارداری جلوگیری کنید به شما می‌گوییم که مصرف قرص‌های ضدبارداری برای شما به معنای عقیم شدن شما نیست تنها گاهی 6 ماه الی 1 سال درصد بارداری شما کاهش می‌یابد. اما این نسبت در افراد مختلف متفاوت است.

حتی گاهی با فراموش کردن یک روز از مصرف قرص بارداری در شما امکان بارداری وجود دارد اما اگر شما زمان قاعدگی مرتبطی دارید به شما توصیه می‌کنیم  از روش‌های پیشگیری مانند کاندوم استفاده کنید و باید توجه داشته باشید اگر قرص ضد بارداری مصرف می‌کنید حتما به بدن خود استراحت دهید یعنی هر 21 روز باید 7 روز استراحت بدهید و یا هر سه ماه یا شش ماه به مدت یک ماه به بدن خود استراحت دهید و از روش‌های دیگر برای جلوگیری از بارداری استفاده کنید.

20- چه سنی برای بارداری مناسب است؟

19 سالگی سنی ایده آل برای بارداری است و با فاصله هر 4 سال یک‌بار تا 34 سالگی برای بارداری‌های بعدی. البته باید در نظر داشت این یک الگو پزشکی و فیزیولوژیکی است و بارداری و فرزند آوری به عوامل مهمی دیگری چون شغل، سلامت روحی و روانی و جسمانی، مسائل فرهنگی و غیره نیز بستگی دارد. و اگر این روند پزشکی در کشورهای دیگر اجرا شود جامعه نه تنها دچار پیری نمی‌شود بلکه جامعه‌ای متعادل از نظر سنی خواهند داشت.

دیگر مشکلی که امروزه برخی از والدین با آن روبرو هستند زمان مناسب برای به دنیا آمدن فرزند دوم است که گاهی خیلی زود و گاهی خیلی دیر به فکر آن می‌افتند اگر فاصله سنی بین بچه ها کم‌تر از 18 ماه و یا بیشتر از 52 ماه باشد باعث بروز خطراتی چون نوزاد ناس و یا نوزاد با وزن کم می‌شود. و همچنین بررسی‌ها نشان می‌دهد در خانواده‌هایی که نوزادان آن‌ها زیر 2 سال متولد شده‌اند از بهره هوشی کم‌تری نسبت به نوزادانی که زمان تولدشان بعد از 2 سال بوده است.

محققان اتفاق نظر دارند که بارداری اگر در اوایل دهه سوم اتفاق بیوفتد تفاوت چندانی با دهه دوم زندگی ندارد زیرا شما همچنان جوان و سالم هستید و تخمک‌گذاری ها به طور منظم انجام می‌شود.

اما در سنین بین 35 الی 39 سالگی به دلیل تخمک‌گذاری نامناسب و ناقص باعث به دنیا آمدن نوزادان با نقص نیز 20% افزایش پیدا می‌کند. اما اگر شما در دهه چهارم زندگی باشید و در40 سالگی باردار می‌شوید باید بدانید که این بارداری با خطرات و مشکلات زیادی همراه خواهد بود هم برای مادر و هم برای جنین.

برای خرید محصول (طراحی فرزند دوران بارداری) بر روی لینک کلیک کنید

 


 

پیشنهاد ویژه فیلم آموزشی: نگرانی بیش از حد والدین 

 

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

نگاهی به چند قلوها

نگاهی به چند قلوها

نگاهی به چند قلوها داشتن نوزاد دوقلو شاید در ظاهر ساده به نظر برسد؛ اما این تصور کسی است که هرگز با این واقعیت روبه رو نشده است. دو قلوها هم می‌توانند مایه‌ی لذت و شادی دو برابر باشند و هم یک کابوس زنده (کار دو برابر و خواب بسیار کمتر). دوقلوها به قدری مشکل و سختی دارند که اگر پای صحبت مادری که دوقلو دارد بنشینید، ساعت‌ها می‌تواند برای شما در این باره حرف بزند، البته اگر مشتاق باشید که گوش دهید.......

پرسش های دارویی خانم های باردار

پرسش های دارویی خانم های باردار

پرسش های دارویی خانم های باردار  مصرف برخی داروها در زمان بارداری عوارضی جبران ناپذیر وی جنین می گذارد و در این ارتباط حتما باید با پزشک مشورت شود

چگونگی تعیین جنسیت در دوران بارداری

چگونگی تعیین جنسیت در دوران بارداری

چگونگی تعیین جنسیت در دوران بارداری • هرچه بیماری صبحگاهی شدیدتر باشد کودک حتما پسر است؟ این تئوری به این امر اشاره می کند که پسر تستوسترون (هورمون مردانه) بیشتری تولید می کند که در درون شما شناور است بنابراین باعث حالت تهوع بیشتر می شود. به همین دلیل بعضی ها معتقدند خانم بارداری که آکنه (جوش صورت) دارد حتما فرزندش پسر خواهد بود. اگر چه حالت تهوع و آکنه به علت تأثیر هورمونها بوجود می آیند ولی این هورمونهای بدن مادر است نه

رژیم غذایی در دوران شیردهی

رژیم غذایی در دوران شیردهی

رژیم غذایی در دوران شیردهی  در طول دوران شیردهی مثل همان دوران بارداری، تغذیه‌ی شما بسیار مهم است. کیفیت شیر تولیدی پستان‌ها خیلی تحت تأثیر رژیم غذایی‌تان قرار نمی‌گیرد، مگر اینکه عادت غذایی شما دچار نقص و کمبودهایی باشد 

غربالگری اختلالات ژنتیکی در دوران بارداری

غربالگری اختلالات ژنتیکی در دوران بارداری

غربالگری اختلالات ژنتیکی در دوران بارداری غربالگری اختلالات ژنتیکی (اختیاری). بسته به نژاد، قوم یا سابقه بیماریهای خانوادگی تان، پزشک به منظور تشخیص مشکلات ژنتیکی که اغلب در گروههای خاص شایع است برای شما و همسرتان آزمایش خون توصیه می کند. مثلاً بیماری تی ساکس  که باعث تخریب دستگاه عصبی و در نتیجه مرگ نوزاد می شود اغلب در نژادهای اروپای میانه رخ می دهد. سیاهپوستها بیشتر در خطر ابتلا به کم خونی سلول های داسی شکل هستند. در این نوع کم خونی سلول های قرمز خون تغییر شکل می یابند که عواقب خطرناکی را به دنبال دارد. 

تا چه زمانی شانس باردار شدن  وجود دارد؟

تا چه زمانی شانس باردار شدن وجود دارد؟

تا چه زمانی شانس باردار شدن  وجود دارد؟شانس بارداری برای افراد مختلف و بارداری‌های مختلف متفاوت است و ماباید بدانیم چه زمان باید برای ناباروری به پزشک مراجعه کرد.

نظرات

پروین ترکمانی
۱۳۹۷/۱۱/۲۸۰۰
پاسخواقعا میشه با این روش ها جنسیت بچه رو عوض کرد؟
مژگان زندی
۱۳۹۷/۱۱/۲۹۰۰

درود و سپاس از همراهی شما

جنسیت رو میتونید قبل از اقدام به بارداری تعیین. ولی نمیتونید در حین بارداری وقتی که در ماه سوم یا چهارم هستید جنسیت رو تغییر بدید. تعیین جنسیت با تغییر جنسیت کاملا فرق دارن

الهام احمدي
۱۳۹۷/۱۰/۲۳۰۱
پاسخسلام خدمت شما
مطالبتون فوق العاده کامله خیلی به دردم خورد سپاس ازشما
کیمیا مرادی
۱۳۹۷/۱۰/۲۳۰۱

درود وسپاس ازهمراهی شما دوست عزیز

 

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 24

به چه موضوعی علاقه مندید؟

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید