کودکان‌طلاییِ جنین
کودکان‌طلاییِ کودک
کودکان‌طلاییِ نونهال
کودکان‌طلاییِ نوجوان
کودکان‌طلاییِ جوان
کودکان‌طلاییِ بزرگسال
کودکان‌طلاییِ میانسال
کودکان‌طلاییِ سالمند

هفته چهل و سوم بارداری

هفته چهل و سوم بارداری
چکیده این مطلب : انتشار : 1396/01/03 0 نظر 13,017 بازدید

در هفته چهل و سوم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟

وضعیت مادر و جنین در هفته چهل و سوم بارداری و نکات مهم درباره هفته چهل و سوم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید

وضعیت جنین در هفته چهل و سوم بارداری

 

طول جنین به 5/50 تا 3/51 سانتی‌متر (حدود 2 میلی متر کمتر از هفته 42) و وزنش به حدود 3717 گرم رسیده است.

با رسیدن سن حاملگی به آخرین روز هفتهٔ چهل و دوم (روز 294) و شروع هفتهٔ 43، جنین، پُست ـ ترم (post ـ term یا post ـ mature یاoverdue) نامیده می‌شود (هفته 36؛ فرزند).

امروزه با روی کار آمدن روش‌های پیشرفته و معاینات مرتب دوران بارداری، به ندرت نوزادان در وضعیت پُست ـ ترم به دنیا می‌آیند.

1- هر نوزاد پُست ـ ترم ممکن است با نشانه‌های متفاوتی به دنیا بیاید ولی شایع‌ترین نشانه‌ها عبارتند از:

2- کاهش قسمت اعظم چربی بدن، به ویژه در اطراف شکم و قسمت پایین تنه و بزرگتر بودن جثهٔ نوزاد

3- قرمز و چروکیده بودن پوست و مقداری پوسته ریزی به ویژه بر روی ساق‌ها

4- رشد بیش از حد ناخن‌ها

5- بیش از حد بودن موها، به ویژه در ناحیهٔ سر

6- وجود چین خوردگی‌های بیش از حد بر روی کف دست‌ها و پاها

7- جفت ممکن است به خوبی عمل نکند؛ بنابراین سلامتی فرزندتان در معرض خطر قرار دارد.

8- مقدار مایع آمنیون کاهش می‌یابد (اُلیگوهیدر آمنیوس).

9- پس از هفتهٔ 43 حاملگی، خطر به دنیا آمدن نوزاد مرده، دو برابر و بعد از هفتهٔ 44، سه برابر می‌شود.

10 به‌دلیل سخت‌تر بودن استخوان‌های جمجمه جنین، خروج آن از مجرای زایمانی مادر سخت‌تر می‌شود.

11- بعضی از نوزادان پُست ـ ترم دارای ذخایر کافی تولید گلوکز نیستند و دچار کاهش قند خون می‌شوند.

12- پُست ـ ترم بودن نوزاد به وسیلهٔ سونوگرافی، بعد از هفتهٔ 40 که به منظور بررسی وضعیت جفت و حجم مایع آمنیون صورت می‌گیرد تشخیص داده می‌شود. پس از زایمان، پزشک متخصص زنان می‌تواند با مشاهدهٔ ظاهر نوزاد و نیز جفت، پُست ـ ترم بودن را تشخیص دهد.

وضعیت مادر در هفته چهل و سوم بارداری

اگر تا این هفته زایمان نکرده‌اید، 2 هفته از زمان معمولی تعیین شده برای زایمان را پشت سر گذاشته‌اید اما همان گونه که قبلاً ذکر شد. به ندرت بارداری‌ها تا بعد از هفته 42 طول می‌کشند. در این هفته پزشک یا ماما دربارهٔ روش‌های القای مصنوعی زایمان تصمیم می‌گیرد. ازجمله این روش‌ها، می‌توان پاره کردن مصنوعی کیسه آب و استفاده از ژل پروستاگلاندین و تزریق اکسی‌توسین را نام برد.

حتما بخوانید: فایل های رایگان تربیتی و پرورشی کودکان

علائم بارداری در هفته چهل و سوم بارداری

 

هنوز مشخص نشده است که چرا دوران بارداری بعضی از خانم‌ها بیش از معمول طول می‌کشد و کدام زنان در خطر به دنیا آوردن نوزاد پُست ـ ترم قرار دارند. ولی دیده شده که احتمال به دنیا آمدن چنین نوزادی در مواردی که فرزند قبلی خانمی پُست ـ ترم بوده، بیشتر است.

معمولاً در حوالی هفته 42، القای زایمانی توصیه می‌شود (هفته 39؛ مادر). انجام این کار، قبل از هفتهٔ 41 می‌تواند به بروز مشکلاتی در زایمانمنجر شود، زیرا دهانهٔ رحم برای اتساع آماده نیست و القای پیش از موعد می‌تواند خطر انجام سزارین را به دلیل عدم موفقیت القا به دنبال داشته باشد. به نظر نمی‌رسد پس از هفتهٔ 41، القای زایمان موجب تغییر نحوهٔ نهایی زایمان شود.

به علت انقباض رحم برای خروج لخته‌های خون باقیمانده، گاهی در روزهای اول پس از زایمان، دردهایی شبیه درد قاعدگی وجود دارد که به پس درد موسوم است. این درد با شیردهی بیشتر می‌شود که علت آن، وجود هورمونی است که در شیردهی ترشح و باعث انقباض رحم می‌شود. اگر درد، شدید و مداوم و همراه با تب و خونریزی باشد باید به سرعت به پزشک مراجعه شود.

 

تغذیه در بارداری

اغلب خانم‌ها در روزهای اول بعد از زایمان معمولاً دچار یبوست می‌شوند. به محض شروع فعالیت روزانه این حالت از بین می‌رود. رژیم غذایی مناسب و مصرف موادغذایی دارای فیبر مثل سبزیجات و میوه به رفع یبوست کمک می‌کند.

حتما بخوانید: ابراز عشق مردان چگونه است

مراقبت های پزشکی در هفته چهل و سوم بارداری

فاصله کمتر از سه سال بین زایمان‌ها، حاملگی چهارم و بیشتر، حاملگی زیر 20 سال و بالای 35 سال سلامت مادر را به خطر می‌انداز و برای سلامت جنین و نوزاد آینده خطرساز است. یکی از مؤثرترین راه‌های کاهش خطرات ناشی از این گونه حاملگی‌ها استفاده از خدمات تنظیم خانواده است و در این مورد زن و شوهر هر دو مسئول هستند. بنابراین لازم است روش مناسب پیشگیری از بارداری را انتخاب و به موقع استفاده کنند. (مادرانی که فقط با شیر خود نوزادشان را تغذیه می‌کنند 40 روز پس از زایمان و مادرانی که اصلاً شیر خود را به نوزاد نمی‌دهند یا از شیر کمکی استفاده می‌کنند، باید 20 روز پس از زایمان استفاده از روش پیشگیری را آغاز نمایند).

حتما بخوانید: محصولات دوران نوزادی و کودکی

زایمان

 

هفتهٔ اول پس از زایمان، دوران نقاهت بعد از زایمان (دورهٔ نَفاس) نامیده می‌شود. لازم است در این مدت چندبار به پزشک یا ماما مراجعه نمایید.

پس از زایمان، دو تغییر عمده روی می‌دهد:

1ـ کوچک‌تر شدن سریع رحم و برگشتن آن به حالت اولیه. پوشش ضخیمی‌که در دیوارهٔ رحم، برای لانه‌گزینی جنین تشکیل شده بود ابتدا به شکل ترشحات خونی و سپس قهوه‌ای رنگ و پس از حدود 10 روز به رنگ زرد یا سفید از مهبل خارج می‌شود. در بعضی از خانم‌ها، خونریزی درحد لکه بینی، حتی تا حدود 40 روز پس از زایمان ادامه پیدا می‌کند که در این صورت بهتر است به پزشک یا ماما مراجعه شود. 5 تا 6 ماه پس از زایمان و گاهی تا زمانی که تغذیهٔ کودک با شیر مادر ادامه دارد قاعدگی روی نمی‌دهد ولی در زنانی که از پستان خود به فرزندشان شیر نمی‌دهند، معمولاً قاعدگی 4 تا 6 هفته پس از زایمان اتفاق می‌افتد. گاهی اولین قاعدگی، غیر عادی و همراه با خونریزی زیاد و خروج لخته است و نباید موجب نگرانی شود ولی در صورت ادامهٔ این وضعیت، معاینه به وسیلهٔ پزشک ضروری است.

2ـ ترشح آغوز از روزهای اول بعد از زایمان تا روز دهم ادامه می‌یابد. آغوز، نسبت به شیر پروتئین بیشتری دارد و حاوی مواد ایمن‌ساز مشابه واکسن است. مقدار شیر در افراد مختلف متفاوت است و به دفعات شیردهی، رژیم غذایی و حالات روحی مادر بستگی دارد. در بعضی مادران شیرده، به دلیل صحیح نبودن وضعیت شیردهی و قرار نگرفتن مقدار کافی‌هالهٔ پستان در دهان نوزاد، نوک پستان زخم میشود که باید به وسیلهٔ پزشک تحت درمان قرار گیرد. در روزهای اول پس از زایمان، پستان‌ها پر شیر، بزرگ، سفت و احتمالاً دردناک می‌شوند و نوزاد نمی‌تواند نوک پستان وهالهٔ آن را در دهان خود قرار دهد و به اندازهٔ کافی شیر بخورد و در نتیجه، پستان‌ها کاملاً تخلیه نمی‌شوند. در این موارد، تخلیهٔ شیر از پستان و کمپرس کردن آن با حولهٔ گرم و تمیز یا استحمام با آب گرم و شیر دادن به نوزاد، پس از ماساژ ملایم پستان موجب بهبود می‌شود. گاهی با ورود میکروب به مجاری شیر، عفونت و التهاب پستان (ماستیت؛ mastitis) به وجود می‌آید که ممکن است در اثر پیشرفت به آبسهٔ پستان تبدیل شود که باید به وسیلهٔ پزشک تحت درمان قرار بگیرد.

پس از شیر دادن، کمپرس سرد بر روی پستان خود قرار دهید. از سینه بند مخصوص شیر دهی استفاده کنید.

به‌دلیل ایجاد درد پستان در هنگام شیردهی، از شیر دادن خودداری نکنید. هر چه بیشتر به فرزندتان شیر بدهید (تا اندازه‌ای که سیر شود)، احساس درد بیشتر کاهش خواهد یافت. مایعات زیادی مصرف کنید.

در صورت بروز تب و لرز، درد و تورم ناحیه بخیه‌ها، درد و تورم پستان‌ها، خروج ترشح چرکی و بدبو از مهبل، درد شکم یا ساق پا و بی‌اختیاری ادرار مدفوع به پزشک مراجعه کنید.

 

نوزادی

بازوها و ساق‌های نوزاد شما به دلیل آنکه چند ماه در فضای رحم در حالت خمیده قرار داشته، احتمالاً تا مدتی به طور کامل به حالت باز و مستقیم در نمی‌آیند و حتی ممکن است کمانی شکل به نظر بیایند. نگران نباشید؛ این وضعیت به تدریج برطرف می‌شود و حداکثر تا 6 ماه به حالت عادی برمی‌گردد.

نوزادان، نزدیک بین به دنیا می‌آیند و می‌توانند اشیاء را از فاصلهٔ 20 تا 38 سانتی‌متر ببینند؛ بنابراین فرزندتان تا مدتی فقط از فاصلهٔ نزدیک قادر است صورت شما را مشاهده کند. فرزند شما در ابتدا ابروها، خط موها یا حرکت دهانتان را می‌بیند و سپس با گذشت یک ماه، به تدریج نگاه چشم در مقابل چشم برایش امکان‌پذیر می‌شود. مطالعات نشان می‌دهند که نوزادان، نگاه کردن به صورت افراد را بر مشاهدهٔ تمام الگوها یا رنگ‌های دیگر ترجیح می‌دهند. نگاه کردن به اجسام نورانی، متحرک، با کنتراست بالا یا سیاه و سفید در مرحلهٔ بعدی قرار دارند.

از زمان تولد، چند رفلکس در بدن نوزاد وجود دارد. یکی از این رفلکس‌ها، رفلکس مورو (Moro) است که عبارت است از قوس دادن به کمر و باز کردن بازوها و ساق پاها که گاهی همراه با گریه، در هنگام شنیدن صدای بلند یا حرکت دادن ناگهانی نوزاد ایجاد می‌شود. این رفلکس حتی ممکن است در هنگام خواب نیز بروز کند. رفلکس مورو چندماه پس از تولد از بین می‌رود. رفلکس دیگر، رفلکس بابنسکی (Babinski) است که عبارت است از خم شدن انگشت شست پا به عقب و باز شدن سایر انگشتان پا، به طور همزمان در هنگام وارد آوردن فشار محکم به کف پا. رفلکس سوم، رفلکس قدم زدن است که عبارت است از چند قدم راه رفتن نوزاد، در هنگامی‌که او را بر روی دو پا بر سطح سفتی نگه دارند. رفلکس دیگر، بیرون آمدن خود به خود زبان نوزاد به دنبال قرار دادن چیزی بر روی آن است.

تغذیه و خواب، به ترتیب، دو نیاز اصلی نوزاد هستند. اکثر نوزادان هر دو تا سه ساعت شیر می‌خورند و اغلب آنها 16 تا 17 ساعت از شبانه روز را در خواب به سر می‌برند. همیشه سعی کنید نوزاد را به پشت بخوابانید.

نوزادان از هنگام تولد دارای حس چشایی و بویایی هستند. از چند روز پس از تولد، نوزاد بوی شیر مادر خود را تشخیص می‌دهد و به آن علاقه‌مند می‌شود.

رفلکس «جستجو» (rooting) رفلکس دیگری است که از ابتدای تولد وجود دارد و عبارت از آن است که تماس انگشت یا نوک پستان با گونه، لب‌ها یا دهان نوزاد موجب می‌شود نوزاد سر خود را به طرف آن برگرداند و دهانش را باز کند. رفلکس مکیدن (sucking) هم از ابتدا در نوزاد وجود دارد.

شعر بارداری هفته چهل و سوم 

     روزی من با چشمم ، دنیا را می بینم
                               اینجا را آنجا را هرجا را می بینم


با پایم در دنیا می گردم
در اینجا در آنجا می گردم
با دستم دنیا را می گیرم
این ها را آن ها را می گیرم
با قلبم دنیا را می خوانم
مامان را بابا را می خوانم

 


برای خرید محصول (تقویت هوش جنین دوران بارداری) بر روی لینک کلیک کنید 

پیشنهاد ویژه فیلم آموزشی: چاقی کودکان

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

هفته نهم بارداری

هفته نهم بارداری

در هفته نهم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته نهم بارداری و نکات مهم درباره هفته نهم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید.

هفته چهل و یکم بارداری

هفته چهل و یکم بارداری

در هفته چهل و یکم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته چهل و یکم بارداری و نکات مهم درباره هفته چهل و یکم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید

مدت زمان بارداری و تاریخ زایمان

مدت زمان بارداری و تاریخ زایمان

مدت زمان بارداری و تاریخ زایمان بطور متوسط دوران بارداری 280 روز طول می کشد. یک دوره 9 ماهه که هر ماه تقریبا 5/4  هفته است. نود و پنج درصد کودکان با دو هفته فاصله از این تاریخ متولد می شوند. بیشتر پزشکان برای محاسبه مدت بارداری، روز اول آخرین قاعدگی (LMP)  را معیار قرار می دهند. در یک نمونه دوره 28 روزه، حاملگی حدود روز چهاردهم صورت می گیرد در هفته چهلم (دوره کامل) شما فقط 38 هفته باردار بوده اید.

تهوع صبحگاهی در بارداری

تهوع صبحگاهی در بارداری

تهوع صبحگاهی در بارداری سه ماهه اول دوران بارداری دوره‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای است که در آن بیشترین تغییرات کلی دوران بارداری را تجربه خواهید کرد. 

هفته بیست و دوم بارداری

هفته بیست و دوم بارداری

در هفته بیست و دوم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته بیست و دوم بارداری و نکات مهم درباره هفته بیست و دوم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید.

جنین می فهمد!  باور کنید!

جنین می فهمد! باور کنید!

جنین می‌فهمد! باور‌کنید! امروزه علم ثابت کرده است که هر تجربه کوچک می‌تواند در ذهن و جسم ما فعل و انفعال شیمیایی به وجود آورد و این فرآیند در طی دوران بارداری و پس از تولد نیز ادامه خواهد داشت.

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 17

به چه موضوعی علاقه مندید؟

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید