قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

تناسب اندام و آمادگی جسمانی در سه ماه اول بارداری

تناسب اندام و آمادگی جسمانی در سه ماه اول بارداری
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/08/30 0 نظر 158 بازدید

تناسب اندام و آمادگی جسمانی در سه ماه اول بارداری

در قرن نوزدهم بارداری به عنوان شرایطی حساس تلقی می شد که خانم باردار بایستی در یک اتاق روی یک صندلی راحتی حبس باشد. ولی حالا برعکس. می گویند که نه تنها بلند شدن و راه رفتن برای شما و کودکتان ضرری ندارد بلکه برای هر دوی شما مفید است.

تناسب اندام و آمادگی جسمانی در سه ماه اول بارداری


چرا باید وضعیتی متناسب داشته باشید؟


در قرن نوزدهم بارداری به عنوان شرایطی حساس تلقی می شد که خانم باردار بایستی در یک اتاق روی یک صندلی راحتی حبس باشد. ولی حالا برعکس. می گویند که نه تنها بلند شدن و راه رفتن برای شما و کودکتان ضرری ندارد بلکه برای هر دوی شما مفید است.

ورزش در بارداری


مادری که ورزش می کند به طور یقین بهتر می تواند فشارها و کشش های فیزیکی دوران بارداری را به سلامت پشت سر بگذارد. فعالیتهای فیزیکی به شما کمک می کند تا به طور مؤثری با خستگی مبارزه کنید و نیز اشتهای شما را تحریک می کند تا با میل بیشتری غذا بخورید. اندروفین (ماده ای است که از غده هیپوفیز ترشح می شود ) هنگام انجام تمرینات ورزشی آزاد می شود و به شما کمک می کند تا ظاهری شاداب تر داشته باشید حتی اگر هورمونها شما را با تغییر حالات از پا در آورده باشند. با کشش عضلات شکم و کمر می توانید کمردرد را که به علت افزایش وزن و کشش تاند انها بسیار شایع است را کاهش دهید.

حتما بخوانید: تغذیه سه ما اول بارداری


بعضی از متخصصان زنان و زایمان دریافته اند که مادرانی که به طور منظم ورزش می کنند زایمان کوتاهتر و راحت تری دارند. یک محقق نشان داده است که مادرانی که سه بار در هفته ورزش می کنند 21 درصد کمتر به روش سزارین زایمان می کنند و بهبودی سریعتری هم دارند.


(نگذارید رؤیای داشتن یک زایمان کامل تنها انگیزه شما برای تناسب اندام باشد. به هر حال این نظریه که انجام تمرینات ورزشی در دوران بارداری زایمان را راحت تر می کند، جای بحث دارد زیرا بسیاری از عوامل، که بسیار هم دور از هم هستند، بر طول و موعد زایمان اثر می گذارند.) به هر حال زایمان شما هر نوع که باشد مطمئناً بر این اصل استوار است که مادرانی که به فعالیتهای فیزیکی عادت دارند بهتر می توانند شرایط سخت زایمان را تحمل کنند. در زمینه فشارهای فیزیکی و مصرف اکسیژن زایمان برابر است با 12 مایل دویدن آرام!
تنها کاری که در حال حاضر نباید انجام دهید کنترل وزن بدن است. کم کردن وزن با هر وسیله ای در طول دوران بارداری توصیه نمی شود.

ورزش در بارداری

ارزیابی نوع ورزش برای خانم های باردار


بدترین (خطرناکترین برای مادر و جنین)    چرا    توجه 
اسکی    خطر افتادن و تصادم شدید    خطر بعد از 20 هفته که حفظ تعادل مشکلتر است افزایش می یابد. اسکی در فضاهای باز (بدون تپه) و زمینهای صاف برای اسکی بازان با تجربه و در ارتفاعات کمتر از 10000 پا اشکالی ندارد.
اسب سواری    خطر افتادن شدید     

دانلود رایگان: ماه اول بارداری و رابطه مادر و جنین در این ماه


اسکی روی آب     سرعت باعث افتادن می شود و خطرناک است.    
شیرجه    کاهش فشار هوا ممکن است به جنین آسیب برساند.     خصوصا در سه ماهه اول توصیه نمی شود، ممکن است باعث نقص های مادرزادی شود.

ورزش های پُر برخورد    خطر تنه زدن، برخورد توپ، (فوتبال، بسکتبال)    افتادن خیلی شایع است.
متوسط ها    برای کسانی بهترین ورزش است که قبل از بارداری هم آن را انجام می دادند    
پیاده روی تند    هوازی است ولی خطر افزایش دمای بدن و افتادن و ضرب دیدن را به همراه دارد.    بهترین ورزش برای دونده هایی است که به آن عادت دارند ولی در سه ماهه آخر توصیه نمی شود.

ورزش در بارداری


وزنه برداری سبک    باعث تقویت عضلات و کاهش کمردرد می شود ولی نیاز به تجربه دارد.    بعضی از وزنه ها خطرناک هستند. از پزشک یا مربی توصیه هایی را در این زمینه درخواست کنید.
تنیس    هوازی است ولی خطر افتادن وجود دارد.    مراقب باشید فعالیت بیش از حد نباشد، در سه ماهه آخر حرکات تند باعث ناراحتی می شود. 
دوچرخه سواری    خطر افتادن    تا اواسط بارداری یعنی تا زمانی که بتوانید روی دوچرخه تعادل خود را حفظ کنید اشکالی ندارد. بعد از آن از دوچرخه ثابت استفاده کنید.
شنا    خطر آسیب کمتر است، روی مفاصل تأثیر کمتری می گذارد، بدن را خنک نگه می دارد.    مایعات زیاد بنوشید. بدون اینکه خودتان متوجه شوید دمای بدنتان بالا می رود و عرق میکنید.
ورزش های هوازی ضعیف     ورزشی است که مربوط به قلب و رگهای خونی می شود، ماهیچها را می کشد.    اگر قبلا این ورزش را انجام نداده اید،

حتما بخوانید: تاثیر کم خونی بر بارداری سالم

ورزش هایی را که برای دوران بارداری در نظر گرفته شده اند انجام دهید.


دوچرخه سواری (با دوچرخه ثابت)    ادامه آن آسان و بدون تحمل وزن است.    در اواخر بارداری ممکن است باعث کشش عضلات کمتر شود.
یوگا    انعطاف پذیری و کنترل ماهیچه ها را افزایش می دهد. تنفس راحتتر انجام می گیرد و به طور کلی برای زایمان مفید است.    بیشتر انواع آن هوازی نیستند.


انتظار تفاوتها را داشته باشید!


حتی اگر به تمرین ورزشی عادت دارید انتظار نداشته باشید دقیقاً مانند قبل عرق کنید. به طور مثال سرعت ضربان قلب شما در دوران بارداری افزایش می یابد و این بدان معنا است که نباید حرکات ورزشی را به شدت قبل انجام دهید تا همان نتیجه را بگیرید.

ورزش در بارداری

الان خیلی راحتتر دمای بدن افزایش می یابد و نیز با فشاری که روی دستگاه تنفس شما وارد می شود احساس خواهید کرد سریعتر از حالت معمول تنفس می کنید. همینطور که ماه ها پیش می روند، هورمونها باعث می شوند مفاصل و تاندنها نرمتر و راحتتر کشیده شوند و در نتیجه به افتادن، رگ به رگ شدن و دیگر آسیبهای ماهیچه ای منجر می شوند. خطر حوادث با بزرگ شدن شکم شما رابطه مستقیم دارد زیرا مرکز ثقل بدنتان تغییر می کند و این بر حفظ تعادل اثر می گذارد.

حتما بخوانید: آداب غذا خوردن در دوران بارداری


این تغییرات در جریان عادی زندگی شما چه معنی میدهد؟ نظر دادن در مورد یک نوع ورزش که برای همه خانم های باردار مناسب باشد کار مشکلی است. انتخاب نوع ورزش بستگی دارد به شرایط قبل از بارداری، نوع فعالیتهای شما و چگونگی پیشرفت بارداری شما با توجه به مشکلات و عواملی که سلامتی شما را به خطر می اندازند. همیشه بهتر است برنامه ورزشی خود را با پزشکتان مرور کنید. به هر حال راهنماییهای زیر را به کار گیرید.

 

 

ورزش در بارداری

برای خرید محصول (طراحی فرزند دوران بارداری) بر روی لینک کلیک کنید
 


 

پیشنهاد ویژه فیلم آموزشی: رفتار های کودکان

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 2 سالگی

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 2 سالگی

این بسته آموزشی بطور کامل به مسائل تربیتی و آموزش مسائلی چون پرورش خلاقیت کودک شما از بدو تولد تا 2 سالگی می‌پردازد. و البته که شما عزیزان می‌توانید حتی بصورت تخصصی نیز از این آموزش‌ها بهره بگیرید و در دوراه اختصاصی طراحی فرزند نیز استفاده کنید. این محصول مناسب والدینی است که می‌خواهند کودکشان را متناسب با آموزش‌های روز پرورش دهند.

بسته آموزشی طراحی فرزند-دوران بارداری

بسته آموزشی طراحی فرزند-دوران بارداری

مادران زیادی هستن که برای آینده فرزندشون آرزوهای بسیار زیادی دارن ولی نمی‌توونن با علم خودشون برای خوشبختی اونها کاری کنن.در بسته  آموزشی طراحی فرزند (دوران بارداری)  خواهیم گفت که چطور  با دانش و تخصص روز دنیا شخصیت و آینده‌ی فرزندت رو اونطور که لایقش هست طراحی کنی و زندگی شخصی، اجتماعی، مالی و رفاهی فرزندت رو به بهترین شکل رقم بزنی. طراحی فرزند رو یاد بگیر، در کمترین زمان اجرا کن و خوشبختی فرزندت رو ببین!    

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

اگر در دنیای امروز مطلبی درباره هوش جنین خواندید به هیچ‌وجه تعجب نکنید. زیرا در دنیای ما همه چیز امکان‌پذیر است. حتی آموزش به جنین در دوران بارداری. و از آن تعجب‌آورتر نیز آموزش جنین قبل از بارداری است. اما کودکان طلایی به عنوان اولین و تنها مجموعه آموزشی در ایران است که به طور تخصصی با توجه متدها و ورش‌های بروز دنیا که برگرفته از متد پروفسورمکوتوشیچیدا است، بر روی هوش‌های چندگانه جنین قبل از تولد و بعد از تولد کار می‌کند. و مادران و پدران را در طول دوران بارداری همراهی می‌کند.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

همه‌ی کودکان باهوش و ثروتمند به دنیا می‌آیند

همه‌ی کودکان باهوش و ثروتمند به دنیا می‌آیند

همه‌ی کودکان باهوش و ثروتمند به دنیا می‌آیند والدین باید سعی کنند به ندرت نظرات خود را در ذهن فرزندان‌شان انباشته کنند. لازم است به جای آن‌که تنها خود سخنگو باشند، اجازه دهند فرزندشان نیز نظرات و صحبت‌های خود را ارائه دهد. زمانی که کودک از پدر و مادر سؤالی دارد، به جای دادن پاسخ، بهتر است از خود کودک سؤالاتی پرسیده شود تا ذهن خلاق او نیز در پی یافتن پاسخ سؤالاتش برآید. این گونه والدین هستند که بهترین و مهم‌ترین نعمت‌های زندگی فرزندان خود خواهند بود.

سن استقلال مالی در کودک

سن استقلال مالی در کودک

سن استقلال مالی در کودک یکی از عوامل فرهنگی که سایر بخش‌های جامعه را تحت تاثیر شدید قرار می‌دهد مقیاس‌های رشد جامعه در حوزه‌های مختلف است. 

فواید پیازچه برای خانم های باردار

فواید پیازچه برای خانم های باردار

فواید پیازچه برای خانم های باردار
پیازچه از نظر غذایی خیلی خوب است. این پیازهای سیر، ملایم، ترد و برای بسیاری از غذاها افزودنی خوبی است. فقط چند قاشق غذاخوری پیازچه مواد غذایی لازم برای پشتیبانی از رشد سالم شما و کودکتان را در سه ماهه دوم بارداری فراهم می‌‌کند. پس آن را در رژیم غذایی خود وارد نمایید.  

توصیه های مفید در رابطه با امنیت نوزاد

توصیه های مفید در رابطه با امنیت نوزاد

توصیه های مفید در رابطه با امنیت نوزاد توصیه های مفید در رابطه با امنیت نوزاد: همه در مورد اشتباه آوردن نوزاد از بیمارستان شوخی میکنند ولی امکان این اتفاق وجود دارد. ضمنا اگر چه کودک ربایی بسیار نادر است، ولی هر ساله چندین نوزاد معمولاً توسط خانم هایی که از کودکان خودشان جدا مانده اند، ربوده می شوند.

هوش های چندگانه در کلاس پیش دبستان

هوش های چندگانه در کلاس پیش دبستان

هوش های چندگانه در کلاس پیش دبستان تصورات غلطی در مورد هوش وجود دارد . یکی از این تصورات این است که هوش ثابت و غیر قابل تغییر است. این تصویر غلط که تحقیقات هم آن را رد کرده است ، بیان می دارد که هوش ما از بدو تولد تا زمان مرگ ثابت و یکسان باقی می ماند . تصویر غلط دیگری هم که تحقیقات آن را تأیید نکرده این است که فقط یک نوع هوش وجود دارد اما هاوارد گاردنر در نظریه اش به هشت نوع هوش اشاره می کند  ابراهیم و همکاران ، 1392).

عوارض آزار دهنده در سه ماه دوم بارداری

عوارض آزار دهنده در سه ماه دوم بارداری

عوارض آزار دهنده در سه ماه دوم بارداری در سه ماه دوم بارداری علائمی در اکثر خانم‌ها به وجود می‌آید که باعث رنجش و ناراحتی آنان می‌شود که خون ریزی لثه یا گرفتگی بینی موردی از آن‌ها است.

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 11

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید