کودکان‌طلاییِ جنین
کودکان‌طلاییِ کودک
کودکان‌طلاییِ نونهال
کودکان‌طلاییِ نوجوان
کودکان‌طلاییِ جوان
کودکان‌طلاییِ بزرگسال
کودکان‌طلاییِ میانسال
کودکان‌طلاییِ سالمند

تناسب اندام و آمادگی جسمانی در سه ماه اول بارداری

تناسب اندام و آمادگی جسمانی در سه ماه اول بارداری
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/08/30 0 نظر 286 بازدید

تناسب‌اندام و آمادگی جسمانی در سه ماه اول بارداری در قرن نوزدهم بارداری به عنوان شرایطی حساس تلقی می‌شد که خانم باردار بایستی در یک اتاق روی یک صندلی راحتی حبس باشد. 

تناسب‌اندام و آمادگی جسمانی در سه ماه اول بارداری

چطور می‌شود تناسب‌اندام را در دوران بارداری حفظ کرد؟ آیا راه رفتن برای مادر و جنین ضرر دارد؟

چرا باید وضعیتی متناسب داشته باشید؟

در قرن نوزدهم بارداری به عنوان شرایطی حساس تلقی می‌شد که خانم باردار بایستی در یک اتاق روی یک صندلی راحتی حبس باشد. ولی حالا برعکس، می‌گویند که نه تنها بلند شدن و راه رفتن برای شما و کودکتان ضرری ندارد بلکه برای هر دوی شما مفید است.

مادری که ورزش می‌کند به طور یقین بهتر می‌تواند فشارها و کشش‌های فیزیکی دوران بارداری را به سلامت پشت‌ سر بگذارد. فعالیت‌های فیزیکی به شما کمک می‌کند تا به طور مؤثری با خستگی مبارزه کنید و نیز اشتهای شما را تحریک می‌کند تا با میل بیشتری غذا بخورید. اندروفین (ماده‌ای است که از غده هیپوفیز ترشح می‌شود ) هنگام انجام تمرینات ورزشی آزاد میشود و به شما کمک می‌کند تا ظاهری شاداب‌تر داشته باشید حتی اگر هورمون‌ها شما را با تغییر حالات از پا در‌آورده باشند. با کشش عضلات شکم و کمر می‌توانید کمردرد را که به علت افزایش وزن و کشش تاندن‌ها بسیار شایع است را کاهش دهید.

حتما بخوانید: تغذیه سه ما اول بارداری

بعضی از متخصصان زنان و زایمان دریافته‌اند که مادرانی که به طور منظم ورزش می‌کنند زایمان کوتاه‌تر و راحت‌تری دارند. یک محقق نشان داده است که مادرانی که سه بار در هفته ورزش می‌کنند 21 درصد کم‌تر به روش سزارین زایمان می‌کنند و بهبودی سریع‌تری هم دارند.

(نگذارید رویای داشتن یک زایمان کامل تنها انگیزه شما برای تناسب اندام باشد. به هر‌حال این نظریه که انجام تمرینات ورزشی در دوران بارداری زایمان را راحت‌تر می‌کند، جای بحث دارد زیرا بسیاری از عوامل، که بسیار هم دور از هم هستند، بر طول و موعد زایمان اثر می‌گذارند.) به هر حال زایمان شما هر نوع که باشد مطمئناً بر این اصل استوار است که مادرانی که به فعالیت‌های فیزیکی عادت دارند بهتر می‌توانند شرایط سخت زایمان را تحمل کنند. در زمینه فشارهای فیزیکی و مصرف اکسیژن زایمان برابر است با 12 مایل دویدن آرام!
تنها کاری که در حال‌حاضر نباید انجام دهید کنترل وزن بدن است. کم کردن وزن با هر وسیله‌ای در طول دوران بارداری توصیه نمی‌شود.

ارزیابی انواع ورزش برای خانم‌های باردار

1- بدترین (خطرناک‌ترین برای مادر و جنین) اسکی خطر افتادن و تصادم شدید

خطر بعد از 20 هفته که حفظ تعادل مشکل‌تر است افزایش می‌یابد. اسکی در فضاهای باز (بدون تپه) و زمین‌های صاف برای اسکی بازان با تجربه و در ارتفاعات کم‌تر از 10000 پا اشکالی ندارد.
2- اسب سواری (خطر افتادن شدید)

3- اسکی روی آب (سرعت باعث افتادن می‌شود و خطرناک است)    

4- شیرجه (کاهش فشار‌ هوا ممکن است به جنین آسیب برساند) خصوصا در سه ماهه اول توصیه نمی‌شود، ممکن است باعث نقص‌های مادرزادی شود.

5- ورزش‌های پُر برخورد (خطر تنه زدن، برخورد توپ، (فوتبال، بسکتبال) افتادن خیلی شایع است. 

6- پیاده‌روی تند (هوازی است ولی خطر افزایش دمای‌بدن و افتادن و ضرب دیدن را به همراه دارد (بهترین ورزش برای دونده‌هایی است که به آن عادت دارند ولی در سه ماهه آخر توصیه نمی‌شود)

7- وزنه برداری سبک (باعث تقویت عضلات و کاهش کمردرد می‌شود ولی نیاز به تجربه دارد) بعضی از وزنه‌ها خطرناک هستند. از پزشک یا مربی توصیه‌هایی را در این زمینه درخواست کنید.

8- تنیس (هوازی است ولی خطر افتادن وجود دارد) مراقب باشید فعالیت بیش از حد نباشد، در سه ماهه آخر حرکات تند باعث ناراحتی می‌شود. 

9- دوچرخه سواری (خطر افتادن) تا اواسط بارداری یعنی تا زمانی که بتوانید روی دوچرخه تعادل خود را حفظ کنید اشکالی ندارد. بعد از آن از دوچرخه ثابت استفاده کنید.

10- شنا (خطر آسیب کم‌تر است، روی مفاصل تأثیر کم‌تری می‌گذارد، بدن را خنک نگه می‌دارد) مایعات زیاد بنوشید. بدون این‌که خودتان متوجه شوید دمای بدن‌تان بالا می‌رود و عرق می‌کنید.

11- ورزش‌های هوازی ضعیف (ورزشی است که مربوط به قلب و رگ‌های خونی می‌شود، ماهیچه‌ها را می‌کشد) اگر قبلا این ورزش را انجام نداده اید ورزش‌هایی را که برای دوران بارداری در نظر گرفته شده‌اند انجام دهید.

12- دوچرخه سواری (با دوچرخه ثابت) ادامه آن آسان و بدون تحمل وزن است. در اواخر بارداری ممکن است باعث کشش عضلات کم‌تر شود.

13- یوگا (انعطاف پذیری و کنترل ماهیچه‌ها را افزایش می‌دهد. تنفس راحت‌تر انجام می‌گیرد و به طور کلی برای زایمان مفید است و بیشتر انواع آن هوازی نیستند.

 

تناسب‌اندام و آمادگی جسمانی در سه ماه اول بارداری

انتظار تفاوت‌ها را داشته باشید!

حتی اگر به تمرین ورزشی عادت دارید انتظار نداشته باشید دقیقاً مانند قبل عرق کنید. به طور مثال سرعت ضربان قلب شما در دوران بارداری افزایش می‌یابد و این بدان معنا است که نباید حرکات ورزشی را به شدت قبل انجام دهید تا همان نتیجه را بگیرید.

الان خیلی راحت‌تر دمای‌بدن افزایش می‌یابد و نیز با فشاری که روی دستگاه تنفس شما وارد می‌شود احساس خواهید کرد سریع‌تر از حالت معمول تنفس می‌کنید. همین‌طور که ماه‌ها پیشمی‌روند، هورمون‌ها باعث می‌شوند مفاصل و تاندن‌ها نرم‌تر و راحت‌تر کشیده شوند و در نتیجه به افتادن، رگ به رگ شدن و دیگر آسیب‌های ماهیچه‌ای منجر می‌شوند. خطر حوادث با بزرگ‌شدن شکم شما رابطه مستقیم دارد زیرا مرکز ثقل بدن‌تان تغییر می‌کند و این بر حفظ تعادل اثر می‌گذارد.

این تغییرات در جریان عادی زندگی شما چه معنی می‌دهد؟ نظر دادن در مورد یک نوع ورزش که برای همه خانم‌های باردار مناسب باشد کار مشکلی است. انتخاب نوع ورزش بستگی دارد به شرایط قبل از بارداری، نوع فعالیت‌های شما و چگونگی پیشرفت بارداری شما با توجه به مشکلات و عواملی که سلامتی شما را به خطر می‌اندازند. همیشه بهتر است برنامه ورزشی خود را با پزشک‌تان مرور کنید.

برای خرید محصول (طراحی فرزند دوران بارداری) بر روی لینک کلیک کنید
 


 

پیشنهاد ویژه فیلم آموزشی: رفتار های کودکان

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 4 سالگی

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 4 سالگی

این بسته آموزشی بطور کامل به مسائل تربیتی و آموزش مسائلی چون پرورش خلاقیت کودک شما از بدو تولد تا 4 سالگی می‌پردازد. و البته که شما عزیزان می‌توانید حتی بصورت تخصصی نیز از این آموزش‌ها بهره بگیرید و در دوراه اختصاصی طراحی فرزند نیز استفاده کنید. این محصول مناسب والدینی است که می‌خواهند کودکشان را متناسب با آموزش‌های روز پرورش دهند.

بسته آموزشی طراحی فرزند-دوران بارداری

بسته آموزشی طراحی فرزند-دوران بارداری

مادران زیادی هستن که برای آینده فرزندشون آرزوهای بسیار زیادی دارن ولی نمی‌توونن با علم خودشون برای خوشبختی اونها کاری کنن.در بسته  آموزشی طراحی فرزند (دوران بارداری)  خواهیم گفت که چطور  با دانش و تخصص روز دنیا شخصیت و آینده‌ی فرزندت رو اونطور که لایقش هست طراحی کنی و زندگی شخصی، اجتماعی، مالی و رفاهی فرزندت رو به بهترین شکل رقم بزنی. طراحی فرزند رو یاد بگیر، در کمترین زمان اجرا کن و خوشبختی فرزندت رو ببین!    

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

اگر در دنیای امروز مطلبی درباره هوش جنین خواندید به هیچ‌وجه تعجب نکنید. زیرا در دنیای ما همه چیز امکان‌پذیر است. حتی آموزش به جنین در دوران بارداری. و از آن تعجب‌آورتر نیز آموزش جنین قبل از بارداری است. اما کودکان طلایی به عنوان اولین و تنها مجموعه آموزشی در ایران است که به طور تخصصی با توجه متدها و ورش‌های بروز دنیا که برگرفته از متد پروفسورمکوتوشیچیدا است، بر روی هوش‌های چندگانه جنین قبل از تولد و بعد از تولد کار می‌کند. و مادران و پدران را در طول دوران بارداری همراهی می‌کند.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

خلاقیت کودکان با  TRIZ

خلاقیت کودکان با TRIZ

خلاقیت کودکان با TRIZ در بسته آموزش کارآفرینی و تفکر کودکان به 40 اصل نوآوری نظام یافته اشاره شده است  و گفته شده که تمام اختراعات و ابتکارات مخترعین بر اساس یک یا چند اصل از این اصول مییباشد که برخی از این قوانین را می توان از دوران کودکی به آنها آموخت تا بتوانند به شکوفایی استعداد خود در حل مسائل و نیز ابداع و ابتکار بپردازند. در این مقاله به معرفی اجمالی این چهل اصل میپردازیم.

هفته سی و ششم بارداری

هفته سی و ششم بارداری

در هفته سی و ششم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته سی و ششم بارداری و نکات مهم درباره هفته سی و ششم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید

جنین دختر است یا پسر؟

جنین دختر است یا پسر؟

جنین دختر است یا پسر؟
ست. بسیاری از مردم فکر می‌کنند نمای جنینی که در یک تصویر در طول سه ماهه‌ی دوم گرفته شده است، کمی وحشتناک و ترسناک به نظر می‌رسد. بعضی‌ها می‌گویند نوزاد مثل موجودی فرازمینی است؛ اما به خاطر داشته باشید که این یک عکس قدیمی و سنتی از صورت جنین ....

چه غذاهایی خواص باروری بیشتری دارد؟

چه غذاهایی خواص باروری بیشتری دارد؟

چه غذاهایی خواص باروری بیشتری دارد؟ هیچ غذایی نیست که معلوم شده باشد به تنهایی باروری را افزایش بدهید. هیچ میوه سحرآمیز یا قارچ خارجی نیست که باعث شود فردا باردار شوید ولی دانشمندان میدانند یک رژیم غذایی سالم دارای موادغذایی ویژه به سلامتی عمومی شما کمک کرده و ممکن است شانس باردار شدن شما را افزایش دهد.
تغذیه قبل از باردار شدن خیلی مهم است زیرا شما تا چند هفته بعد حتی نمیدانید که ب....

سن استقلال مالی در کودک

سن استقلال مالی در کودک

سن استقلال مالی در کودک یکی از عوامل فرهنگی که سایر بخش‌های جامعه را تحت تاثیر شدید قرار می‌دهد مقیاس‌های رشد جامعه در حوزه‌های مختلف است. 

سوخت رسانی برای رشد جنین

سوخت رسانی برای رشد جنین

سوخت رسانی برای رشد جنین «غذا خوردن به اندازه دو نفر»: این اصطلاحی است که ما همه به شوخی برای مقدار غذای یک خانم باردار استفاده می‌‌‌‌‌‌‌‌کنیم ولی مطمئنا گفته دقیقی نیست. اگر به بارداری به عنوان زمانی نگاه می‌‌‌‌‌‌‌‌کنید که هر چیزی که میل‌‌‌‌‌‌‌‌تان کشید را به هر مقدار که می‌‌‌‌‌‌‌‌خواهید، بخورید به این مطلب با دقت گوش دهید: هدف شما نباید این باشد که دو برابر معمول غذا بخورید. 

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 11

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید