قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

مرحله اول زایمان

مرحله اول زایمان
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/09/27 0 نظر 132 بازدید

مرحله اول زایمان

مرحله اول باز شدن دهانه رحم است که طولانی ترین مرحله است و بیشتر اقدامات اولیه در آن انجام می شود. این مرحله امکان دارد دو ساعت تا دو روز طول بکشد. انقباضات رحم باید دهانه رحم را 10 سانتی متر باز کنند تا کودک بتواند از راه واژن متولد شود.

مرحله اول زایمان

زایمانها با یکدیگر متفاوتند 
 زایمان شامل سه مرحله می شود.
مرحله اول باز شدن دهانه رحم است که طولانی ترین مرحله است و بیشتر اقدامات اولیه در آن انجام می شود. این مرحله امکان دارد دو ساعت تا دو روز طول بکشد. انقباضات رحم باید دهانه رحم را 10 سانتی متر باز کنند تا کودک بتواند از راه واژن متولد شود.

مرحله اول زایمان


مرحله دوم هنگامی است که شما کودک را با زور و فشار بیرون می آورید که معمولاً بطور متوسط برای زایمانهای اول یک تا دو ساعت طول می کشد.

حتما بخوانید: چگونه آماده زایمان شوم؟


مرحله سوم خارج کردن جفت است و کمتر از نیم ساعت طول می کشد. 
بطور متوسط کل مراحل برای زایمانهای اول 14 ساعت و زایمانهای بعدی 8 ساعت طول می کشد. چون هر زایمان واژینال این سه مرحله را می گذراند، اگر هر مرحله بطور واضح برایتان قابل تشخیص نبود نگران نشوید. ممکن است اصلا متوجه مرحله اول نشوید و به سرعت به مرحله دوم برسید. و یا ممکن است مرحله اول خیلی طولانی باشد. بهرحال زایمان برای هر فرد متفاوت است.

مرحله اول زایمان


مرحله اول: باز شدن دهانه رحم


مرحله اول برای زایمانهای اول معمولاً 12 ساعت و زایمانهای بعدی حدود نصف این مدت طول می کشد. این مرحله با سه فاز مجزا مشخص می شود: 

دانلود رایگان : شیوه های تقویت هوش جنین


1.  فاز اول (مرحله کاذب). انقباضات اولیه رحم باعث می شود دهانه رحم شل و قطر آن 2 تا 3 سانتی متر باز شود. (در بعضی از خانم های باردار در طول سه ماهه آخر این حالت اتفاق می افتد. این فاز زمانی روی می دهد که شما پاره شدن کیسه آب، تخلیه روده ها یا ترشحات همراه با خون را داشته باشید. انقباضات منظم ملایم با فواصل 15 تا 20 دقیقه شروع می شود و سرانجام فاصله بین آنها به 5 دقیقه می رسد. هر انقباض 30 تا 60 ثانیه طول می کشد. در آغاز احساس می کنید شکمتان کمی فشرده تر و سفت تر می شود و با این وجود می توانید به راحتی صحبت کنید. به تدریج وقفه بین انقباضات کوتاهتر و منظمتر می شود. بطوری که خودتان تشخیص می دهید یک انقباض واقعی است و هم احساس هیجان دارید و هم احساس ترس و نگرانی.
دهانه رحم تا آغاز زایمان شروع به باز شدن نمی کند.
 
مرحله اول زایمان معمولاً طولانی ترین مرحله است و 6 تا 18 ساعت برای بارداری های اول و 3 تا 10 ساعت برای زایمانهای بعدی طول می کشد. این مرحله با آغاز باز شدن دهانه رحم شروع می شود و هنگامی که کاملاً دهانه رحم باز شد، پایان می پذیرد.
 مرحله اول زایمان


آنچه که شما باید انجام دهید:


    تکرار و طول مدت زمان انقباضات را یادداشت کنید. این کار در تشخیص زایمان واقعی به شما کمک می کند. برای تشخیص فاصله بین انقباضات زمان را از آغاز یک انقباض تا آغاز انقباض بعدی بگیرید. 

حتما بخوانید: درباره طراحی فرزند


    به همسر یا همراهتان اطلاع دهید. 
    خیلی زود به بیمارستان نروید. اگر پیشرفت مراحل زایمانتان کند باشد در خانه احساس راحتی بیشتری می کنید. بسیاری از بیمارستانها تا زمانی که بیماران در مرحله زایمان فعال قرار نگیرند آنها را نمی پذیرند. 
    اگر دیروقت است و اگر می توانید بخوابید، زیرا نمی دانید چند ساعت زایمانتان طول می کشد.
     اگر با پیاده روی احساس آرامش می کنید این کار را انجام دهید زیرا سرعت پیشرفت زایمان را افزایش میدهد. 
     آرامش خود را حفظ کنید. در طول انقباضات به آرامی و عمیق نفس بکشید. اگر هنوز کیسه آب پاره نشده است یک دوش آب گرم بگیرید. 

مرحله اول زایمان


    هنگامی که هنوز فاصله بین انقباضات زیاد است، یک غذای سبک و سهل الهضم مانند سوپ، نان تست با مربا، انواع مغز گردو و پسته و فندوق...، ماست و میوه بخورید. بعد از آن دیگر غذای جامد نخورید (مگر اینکه پزشکتان قبلا در مورد خوردن آن موافقت کرده باشد). در عوض می توانید آب گوشت، ژله و آبمیوه های صاف (مانند آب سیب، نه آب پرتقال زیرا تفاله دارد) بخورید. از خوردن لبنیات (بجز ماست) چربی ها و گوشت خودداری کنید زیرا این مواد به کندی هضم می شوند. آب سیب یا آب لیمو را در ظرف یخ بریزید و در فریزر بگذارید، برای نیرو گرفتن بسیار مناسب است. 


     برای جلوگیری از کمبود آب بدن هر یک ساعت یکبار آب یا آبلیمو بنوشید. 
    هنگامی که کیسه آب پاره شد و یا انقباضات به میزان تعیین شده رسید به پزشک اطلاع دهید.

حتما بخوانید: درباره طراحی فرزند


2. فاز فعال


همانطور که انقباضات قوی و تکراری تر می شوند قطر دهانه رحم 3 تا 7 سانتی متر باز می شود. بالاخره فاصله بین انقباضات به 2 تا 3 دقیقه می رسد و هر کدام 45 ثانیه طول می کشد و هر کدام به اوج فشردگی می رسد و سپس آرام می شود. با گذشت زمان درد شدیدتر می شود و به مرحله ای می رسد که آنقدر شدت می یابد که دیگر توجه به اطرافیان غیر ممکن می شود. اتاق کوچکتر به نظر می رسد و شما فقط به خودتان توجه دارید. اگر چه بین انقباضات آرام می گیرید و می توانید صحبت کنید. اگر این مرحله زیاد طول بکشد و یا نتوانید برای مدتی بخوابید کمکم خسته می شوید. برای کنترل پیشرفت باز شدن دهانه رحم معاینه داخلی به فواصل معین انجام می شود. این مرحله ای است که کلمه "زایمان" را برای اکثر خانم ها مجسم می کند.

مرحله اول زایمان


آنچه که شما باید انجام دهید


    بدنتان را صاف و در حالت عمودی نگه دارید، قدم بزنید و تغییر وضعیت دهید زیرا حرکت به پیشرفت زایمان سرعت می بخشد.
     تمرینات تنفسی و شل کردن عضلات را انجام دهید. 
    به صحبت های پرستار گوش کنید شاید او شما را به انجام کارهایی توصیه کند که فراموش کرده باشید. 
    تا پایان هر انقباض با کسی صحبت نکنید، نگران نباشید که دیگران شما را بی ادب تلقی کنند، بر روی خودتان تمرکز داشته باشید. 
    برای مرطوب کردن دهان و رفع خستگی آب نبات یا تکه های یخ بمکید. 
    بین انقباضات بدنتان را شل نگهدارید. بعضی از خانم ها دوست دارند چشمهایشان را ببندند. 
    تقریباً ساعتی یکبار به دستشویی بروید زیرا خالی نگه داشتن مثانه کمک می کند تا سر کودک راحتتر پایین بیاید. بعضی از خانم ها ترجیج می دهند بخشی از این مرحله را روی توالت فرنگی بنشینند زیرا هم راحتترند و هم به زایمان کمک می کند. 
    اگر روی تخت دراز می کشید به روی پشت نخوابید زیرا جریان اکسیژن به جنین را محدود می کند. سعی کنید به پهلو بخوابید و یا یک بالش زیر یکی از باسنها قرار دهید.
     اگر خیلی احساس ناراحتی می کردید وقت آن است که از پرستار درخواست مسکن کنید. این بهترین زمان برای مصرف داروی بیحسی است. بهرحال توجه داشته باشید که بعد از تزریق داروی بیحسی نمی توانید براحتی به اطراف حرکت کنید.


3. فاز انتقال

در طی عبور از فاز اول به فاز دوم زایمان (فشار) دهانه رحم به حداکثر پهنای خود یعنی از 7 به 10 سانتی متر می رسد. در طول این مرحله ی 30 تا 90 دقیقه ای انقباضات طولانی تر می شوند و به یک دقیقه یا بیشتر می رسند و سریعتر می آیند و گاهی اوقات فاصله بین آنها به کمتر از یک دقیقه می رسد. هر کدام از آنها قبل از فروکش کردن چند نقطه اوج دارند.

حتما بخوانید: رویاهای دوران بارداری


این مشکل ترین مرحله زایمان است زیرا شما به اندازهای خسته هستید که گویی خواسته های بدنتان از شما بیش از همیشه است. همانطور که ماهیچه ها خود را برای انجام شاهکار بزرگ زایمان آماده می کنند، به نظر می رسند زندگی خودشان را دارند. تهوع، لرز و عرق کردن حالات شایع این مرحله هستند، تنفس سخت تر می شود و مجبور می شوید برای نگهداشتن نفستان تلاش زیادی بکنید.

اصلا نمی خواهید تنها باشید. ممکن است اطرافیان را سرزنش و یا به تندی با آنها صحبت کنید. این حالت بیشتر هنگامی پیش می آید که خانم ها زود رنج تر و وحشت زده تر می شوند و میگویند "نمی توانم" ولی این فاز (انتقال کوتاهترین فاز نیز هست. فشار سر کودک روی دهانه رحم شما را وادار به زور زدن می کند. ولی اگر دهانه رحم کاملاً به اندازه 10 سانتی متر باز نشده باشد به شما گفته می شود که دیگر ادامه ندهید زیرا دهانه رحم به طور بدی پاره می شود یا ورم می کند. 

مراحل زایمان


حالا کودک هم سخت در حال تلاش است. با سر وارد دهانه رحم می شود و صورتش به سمت طرفین قرارداد، به طوری که پهن ترین قسمت سر (جلو به عقب) همردیف پهن ترین قسمت لگن قرار می گیرد (پهلو به پهلو) همانطور که کودک به سمت پایین حرکت می کند صورتش به سمت کمر شما می گردد، بنابراین پهن ترین قسمت سر در امتداد پهن ترین قسمت دهانه رحم (جلو به عقب) قرار می گیرد. گردن کودک نیز به طرف جلو خم می شود آنقدر که چانه به قفسه سینه اش می رسد و بدین ترتیب قسمت بالای سر اول پدیدار می شود. 

دانلود رایگان : شیوه های تقویت هوش جنین


آنچه که شما باید انجام دهید


    به تمرینات تنفسی و شل کردن عضلات ادامه دهید. شاید نیاز باشد تا الگوهای مختلف تنفسی را امتحان کنید و یا لازم باشد کسی با به صحبت کشاندن شما تنفس شما را افزایش دهد. 
    به اطرافیانتان که به شما نقطه اوج انقباضات را خبر می دهند اعتماد داشته باشید. 
    به همان انقباضی که پیش آمده فکر کنید. نگران بعدی نباشید. 
    دهانتان را با یخ مرطوب نگهدارید و سعی کنید خنک بمانید (با کمپرس، پنکه یا کم کردن لباس) 
    حتما با تکنیکهای مخصوص مانند دمیدن ناگهانی هوا از طریق دهانتان زور وارد کنید.

مرحله اول زایمان
 


 

پیشنهاد ویژه فیلم آموزشی:تمرکز نداشتن در کودکان

 

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

 نوآوری  و اختراع (12-3 سال)

نوآوری و اختراع (12-3 سال)

شاید بارها و بارها در بین گپ و گغتگوهای خودمانی این جمله به گوشتان رسیده باشد. دوره ما که این چیزا نبود. امروز با یه تلفن می‌تونی به بیزینس کار حرفه‌ای باشی و تمام و کمال به کارهات رسیدگی کنی. این همه پیشرفت بشر طی مدت زمان کوتاهی شکل گرفت و شاید بتوان گفت ده سال اخیر اوج پیشرفت بشری در رابطه با تکنولوژی و علم بوده و همچنان هر ثانیه این پیشرفت‌ها شکل دیگری می‌گیرد. در این میان جایگاه فرزند شما به عنوان یک نسل مدرن امروزی کجاست؟ آیا او نیز می‌تواند اثری ماندگار از خود بجای بگذارد.

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

اگر در دنیای امروز مطلبی درباره هوش جنین خواندید به هیچ‌وجه تعجب نکنید. زیرا در دنیای ما همه چیز امکان‌پذیر است. حتی آموزش به جنین در دوران بارداری. و از آن تعجب‌آورتر نیز آموزش جنین قبل از بارداری است. اما کودکان طلایی به عنوان اولین و تنها مجموعه آموزشی در ایران است که به طور تخصصی با توجه متدها و ورش‌های بروز دنیا که برگرفته از متد پروفسورمکوتوشیچیدا است، بر روی هوش‌های چندگانه جنین قبل از تولد و بعد از تولد کار می‌کند. و مادران و پدران را در طول دوران بارداری همراهی می‌کند.

شادی و خلاقیت - تولد تا هفت سالگی

شادی و خلاقیت - تولد تا هفت سالگی

زمانی می‌رسد که شما برای آنکه کودکتان بیشتر از قبل در اجتماع باشد و یا کارهای جدید را تجربه کند او را در مراکز آموزشی همچون مهدکودک و یا مراکز رشد و خلاقیت ثبت نام می‌کنید و یا حتی برای پرورش هوش او نیز برنامه ریزی‌های روزانه انجام می‌دهید و او را در کلاس‌هایی هوش نیز ثبت نام می‌کنید. اما در میان 10 کودکی که در این کلاس‌ها وجود دارد مربی چقدر زمان دارد تا تنها برای فرزند شما بگذارد و خلاقیت و هوش او را پرورش دهد؟

بسته آموزشی طراحی فرزند - 4  تا 7 سالگی

بسته آموزشی طراحی فرزند - 4 تا 7 سالگی

شما والدین گرامی می توانید تنها با چندین ساعت آموزش در خصوص پرورش نبوغ مالی و اقتصادی نه تنها آینده فرزنداتان را بلکه نسل‌های پس از آن را نیز دچار تغییر کنید. شما با آموزش دادن صحیح به کودکانتان می‌توانید آینده او را تضمین کنید. یک ماه آموزش امروز برابر با چندین سال آسایش و راحتی و خوشبختی فرزند شماست. با پرورش نبوغ و خلاقیت در کودکتان پایه گذار زندگی آرام برای او باشید.  

 مدرسه بدون دردسر ( پیش دبستان و کلاس اول)

مدرسه بدون دردسر ( پیش دبستان و کلاس اول)

بعد از تولد هر کودک با ما چالش‌هایی کوچک و بزرگ روبرو هستیم. که برخی در کوتاه مدت و یا برخی در طولانی مدت حل می‌شوند و از پس آن برمی‌آییم. و ما همیشه در این میان مانند یک مربی به فرزندمان آموزش می‌دهیم. و او با آموزش‌های ماست که از پس بسیاری از مشکلات و چالش‌های پیش روی زندگی‌اش برمی‌آید. اما اگر در این میان ما هیچ آموزشی به او ندهیم ولی در قبالش از او توقع حل مسائل را داشته باشد چه پیش خواهد آمد؟

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

کودکان، همگی نابغه متولد می‌شوند و در بسیاری مواقع تنها کافی است در آنها زمینه های رشد و شکوفایی شناسایی و فراهم شود تا آنها بتوانند در زندگی خود بدرخشند. اما باید بخاطر داشته باشید که این دوران طلایی چندان پایدار نیست و قبل از آنکه فرصت را از دست بدهید باید اقدام کنید.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

علل افسردگی پس از زایمان

علل افسردگی پس از زایمان

علل افسردگی پس از زایمان بدن به یک مراقبت ملایم نیاز دارد و شما میتوانید در دوره پس از زایمان با انتخاب غذاهای سالم بدن‌‌‌تان را یاری کنید. ما مطمئنیم شما می‌‌‌دانید که افسردگی در دوران پس از زایمان نگران‌‌‌کننده است. تخمین نشان می‌‌‌دهد افسردگی پس از زایمان در 3 تا 20 درصد مادران رخ می‌‌‌دهد. علت شناخته‌‌‌شده‌‌‌ای برای افسردگی پس از زایمان وجود ندارد ولی با بررسی تغییرات عمده زندگی که شما تازه متحمل شده‌‌‌اید، نوسانات زیاد هورمو.....

علائم سه ماه دوم بارداری

علائم سه ماه دوم بارداری

علائم سه ماه دوم بارداری در سه ماهه دوم بارداری از لحاظ فیزیکی تقریباً خبرهای خوشی برای شما وجود دارد. اول متوجه خواهید شد بعضی از بوهای بخصوص دیگر شما را آزار نمی دهد و معده تان مقدار بیشتری غذا را تحمل می کند. (اگر چه ممکن است بعضی از مواد مورد تنفر مانند قهوه تا پایان ماه نهم آزار دهند باشند.) همانطور که انرژی تان افزایش می یابد نیاز شما به خواب کمتر می شود و خودتان متوجه می شوید که دوباره می توانید تا دیر وقت بیدار بمانید. همچنین خواب بهتری در شب خواهید داشت

ماهی تیلاپیا در بارداری

ماهی تیلاپیا در بارداری

ماهی تیلاپیا در بارداری آیا خوردن ماهی در دوران بارداری ضرر ندارد؟ نگرانی‌‌‌‌های زیاد در مورد جیوه چطور وقت آن رسیده است که بر روی اسطوره خطر مصرف ماهی و جیوه خط بطلان بکشیم. کارشناسان دانشگاه بریشش کلمبیا در سال 2007 ضمن کنفرانسی در تورنتو - آنتاریو، گزارش دادند فواید خوردن ماهی در دوران بارداری هر خطری را تحت الشعاع خود قرار می دهد.
 

هفته هشتم بارداری

هفته هشتم بارداری

در هفته هشتم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته هشتم بارداری و نکات مهم درباره هفته هشتم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید.  

8 عادت میلیاردرها

8 عادت میلیاردرها

8 عادت میلیاردرها را بدانید ...

این بار شما DNA  را برنامه ریزی کنید!

این بار شما DNA را برنامه ریزی کنید!

این بار شما DNA  را برنامه ریزی کنید! دی اِن ای، یک اینترنت بیولوژیکی و در بسیاری جنبه ها از نوع مصنوعی آن، برتر است. تحقیقات علمی دانشمندان روسی، مستقیم و غیرمستقیم، پدیده هایی مانند؛ روشن بینی، شهود، اعمال خودبخود، شفای از راه دور، خود بهبودی، تمرین روش های به کارگیری جملات تاکیدی، نورهای غیرعادی در محدودۀ برخی افراد خاص (به ویژه اساتید معنوی)، تاثیر ذهن بر الگوهای اقلیمی و بسیاری دیگر از این نمونه ها را توضیح می دهد.علاوه بر این، شواهد برای یک نوع کاملاً جدید دانش پزشکی وجود دارد که انسان می تواند دی ان ای را توسط کلمات و امواج و بدون جایگزینی و یا برش ژن‌های منفرد، تحت تاثیر و برنامه‌ریزی قرار دهد.

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 5

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید