قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

اولین معاینه و مشاوره ی پس از زایمان

اولین معاینه و مشاوره ی پس از زایمان
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/06/03 0 نظر 181 بازدید

اولین معاینه و مشاوره ی پس از زایمان

بیشتر پزشکان از بیماران خود می خواهند که شش هفته پس از زایمان خودشان برای معاینه حتما مراجعه کنند البته کسانی که سزارین شده اند باید زودتر از این موقع برای معاینه مراجعه کنند

اولین معاینه‌ و مشاوره ی پس از زایمان


بیشتر پزشکان از بیماران خود می‌خواهند که شش هفته پس از زایمان طبیعی و بدون مشکل خود، برای معاینه مراجعه کنند؛ اما اگر سزارین شده‌اید یا با مشکلات و عوارضی مواجه‌اید باید زودتر از این موقع برای معاینه به پزشک مراجعه کنید. این معاینه مخصوص شماست نه کودکتان، گرچه از نوزادتان هم استقبال خواهد شد. در اولین ویزیت، پزشک در مورد وضعیت جسمانی، چگونگی پیشرفت تغذیه‌ی نوزاد، چگونگی مواجهه‌ی شما با مادر شدن‌تان و احساساتتان سؤالاتی می‌کند. به علاوه ممکن است بخواهد یک معاینه‌ی داخلی انجام دهد یا تستی روی لام از دهانه‌ی رحم‌تان بگیرد و نمونه را به آزمایشگاه بفرستد. همچنین با شما در مورد روش جلوگیری از بارداری و نیازها و سؤالات‌تان در این زمینه گفت وگو خواهد کرد. (درست است که تازه زایمان کرده اید، ولی یک روز می خواهید دوباره نزدیکی داشته باشید!). 

                                                                     
باور کنید که افسرده شده اید. افسردگی پس از زایمان بیماری تقریبا رایجی است و برای این احساس به هیچ وجه شما مقصر نیستید. بنابراین اگر چنین نشانه‌های آشنایی را مشاهده کردید، حتما مسئله را با پزشک خود در میان بگذارید. 

حتما بخوانید: پذیرش در بیمارستان و شروع زایمان


افسردگی پس از زایمان را معمولاً با مشاوره‌های فردی یا گروه‌ی با روان شناس یا تجویز برخی داروهای ضد افسردگی و به ندرت با بستری شدن در بیمارستان درمان می‌کنند. پزشک ممکن است در معاینات خود در مورد احتمال وجود بیماری تیروئید که گاهی علائمی شبیه افسردگی دارد یا افسردگی را شدیدتر می‌کند به تحقیق بپردازد.


بازگشت به زندگی طبیعی


بدن به طور معمول به شش تا هشت هفته وقت برای تغییرات و بازگشت به وضعیت قبل از بارداری نیاز دارد. در واقع کمی زمان می‌خواهد تا روز به روز به شکل و وضعیت سابق برگردد و دوباره بتوانید ورزش و نرمش کنید یا نزدیکی داشته باشید. 


دوباره خوش اندام شوید


 پس از زایمان، نرمش کردن باید جزء اولین اولویت هایتان قرار گیرد. تناسب اندام فواید بسیاری برای جسم و همچنین روان و احساسات شما دارد و می‌تواند به بهبودی و خلاصی از استرس‌های بارداری و زایمان کمک کند و همچنین شما را آرام و خوش خلق‌تر سازد. 
نرمش و ورزش را از سر بگیرید. به طور طبیعی، میزان ورزشی که می‌توانید انجام دهید به نوع ورزش و همچنان تناسب اندامتان در قبل و طول دوران بارداری بستگی دارد. 
پس از گذشت دوره‌ی بارداری، افزایش قدرت عضلات شکمی و انجام نرمش‌های شکمی بسیار مهم است. در برخی خانم‌ها بارداری موجب باز و جداشدن عضلات شکمی یا راست شکمی می‌شود که در شکل 1-12 نشان داده شده است. اصطلاح پزشکی این عارضه به فاصله گیری عضلات شکم (دیاستازین) معروف است. انجام نرمش‌های شکمی به بازگشت قدرت و شکل سابق این عضلات کمک به سزایی می‌کند.

حتما بخوانید: طریقه ی انجام تست های تکمیلی در بارداری


 پس از دوره‌ی بارداری، عضلات شکمی ممکن است کمی از هم فاصله بگیرند و هر کدام یک سمت بروند.


 دو هفته پس از زایمان، بسته به وضعیت جسمی و روحی تان، می‌توانید به مرور نرمش‌های خود را افزایش دهید تا جایی که برنامه‌ی ورزشی کاملی داشته باشید. البته پیدا کردن وقت و فرصت مناسبی برای انجام نرمش کار مشکلی است؛ اما سعی کنید در برنامه‌ی روزانه‌تان زمانی را هم به نرمش اختصاص دهید. مراقبت از نوزاد آن قدر کار سخت و وقت گیری است که انگار در دوی ماراتن شرکت کرده اید؛ اما نرمش واقعی چیزی است که بدن به آن احتیاج دارد. در حقیقت ورزش با بالا بردن سطح بهبودی و سلامت جسمانی‌تان می‌تواند شرایط و وظیفه‌ی مراقبت از نوزاد را راحت‌تر کند. اگر سزارین انجام داده‌اید تا چند هفته پس از عمل چیز سنگینی بلند نکنید. به هنگام انجام نرمش، به خصوص برخی از شکل‌های آن، باید احتیاط لازم را به عمل بیاورید. پس از زایمان، یک فیزیوتراپ شما را در بیمارستان معاینه خواهد کرد تا مشاوره‌های لازم را بدهد.

                                                             معاینه پس از زایمان


 پیاده روی نرمش بسیار خوبی است؛ حتی کسانی که سزارین انجام داده‌اند. در طول دو هفته پس از زایمان، نرمش‌های سبک و آهسته‌ای انجام دهید؛ اما پس از آن، پیاده روی‌های طولانی، هم برای شما و هم نوزادتان لذت بخش خواهد بود.


کاهش وزن


 ممکن است پس از زایمان به روی ترازو بروید تا ببینید چقدر وزن از دست داده‌اید.
اما توجه داشته باشید که بعضی از خانم‌ها سریع پس از زایمان وزن زیادی از دست می‌دهند، در حالی که برخی دیگر به دلیل احتباس مایعات شاید وزن هم اضافه کنند. اما پس از زایمان، در هر صورت، حالا هر چقدر کم، وزن از دست خواهید داد. اما شاید این کاهش کامل وزن تا یک یا دو هفته پس از زایمان اتفاق نیفتد. 
 می‌توانید میزان کاهش تقریبی وزن پس از زایمان را به طور دقیق مشاهده کنید: 
جدول 1-12    کاهش وزن بعد از زایمان
نوازد    72/2 تا 8/4 کیلوگرم
جفت    45/0 تا 91/0 کیلوگرم
مایع آمنیوتیک    45/0 تا 91/0 کیلوگرم
مایعات بدن مادر    81/1 تا 63/3 کیلوگرم
جمع شدن رحم    45/0 کیلوگرم

رحم پس از زایمان، برای چندهفته‌ی متوالی شروع به جمع شدن و انقباض می‌کند. پس در چنین شرایطی نرمش مستمر و مناسب به علاوه‌ی رژیم غذایی متعادل و کم چرب همراه با پروتئین، کربوهیدرات، میوه‌ها و سبزیجات لازم است. 


انجام نرمش‌های کف لگنی


 نرمش‌های کف لگنی نوعی حرکات همراه با فشار با هدف تقویت عضلات کف لگن است که اطراف واژن و مقعد را احاطه کرده‌اند. این عضلات از مثانه، مقعد، رحم و واژن حمایت می‌کنند. قوی کردن این عضلات کلید کاهش اثرات منفی بارداری و زایمانی است که می‌تواند بر این بخش از بدن وارد شود. اگر عضلات کف لگن خیلی ضعیف باشد، احتمال بروز مشکل بی اختیاری در کنترل ادرار (در اثر سرفه، عطسه، خنده یا پرش، قطرات ادرار ناخواسته به بیرون می‌ریزد) یا پایین افتادگی یا بیرون افتادگی مقعد، رحم و واژن افزایش می‌یابد.

                                                                                   معاینه پس اززایمان


 بارداری موجب وارد آوردن وزن و فشار اضافی روی عضلات کف لگن می‌شود و همچنین زایمان طبیعی موجب کشیدگی و افزایش فشار به این ناحیه و در نتیجه ضعف عمومی این ناحیه می‌شود. بعضی خانم‌ها پس از زایمان، به طور طبیعی ماهیچه‌های لگنی شان قوام و کشش بیشتری پیدا می‌کنند. اما در برخی دیگر برعکس این ماهیچه‌ها ضعیف می‌شوند و فرد دچار بی اختیاری جزئی ادرار، احساس گشادی واژن یا فشار بر کف لگن در نتیجه‌ی افتادگی رحم، واژن یا مقعد می‌شود. تنها روش تقویت عضلات کف لگن و جلوگیری از بروز این مشکلات، انجام نرمش‌های مخصوص کف لگنی است. 


به منظور انجام این نرمش‌ها باید عضلات اطراف واژن و مقعد خود را سفت و جمع و پس از مدتی رها کنید. در اینجا روش ساده‌ای آمده است تا ببینید آیا آن‌ها را درست انجام می‌دهید یا خیر. مثلاً در حین ادرار کردن می‌توانید یکدفعه ادرار خود را در حالی که هنوز پایان نیافته قطع کنید تا ببینید عضلات لگنی‌تان به قدر کافی قدرتمند هستند یا هیچ اختیاری روی آن‌ها ندارید. (به این توانایی نگهداری ادرار، توقف اضطراری گفته می‌شود.) به علاوه شما برای امتحان قدرت عضلات لگنی و واژن می‌توانید یک انگشت را در واژن خود فرو کنید و بعد با سفت کردن عضلات کف لگن خود بتوانید با واژن سفت این انگشت را بگیرید و به آن فشار آورید.

حتما بخوانید: مراقبت های نوزاد


 زمانی که برای اولین بار نرمش‌های کف لگنی را انجام می‌دهید، بهتر است هر بار این عضلات را حدود ده ثانیه سفت و سپس رها کنید. در هر بار نرمش حدود 5 تا 10 مرتبه این عضلات را فشار دهید و رها کنید و این نرمش‌ها را حداقل روزی سه تا چهار بار انجام دهید. بالاخره به جایی می‌رسید که می‌توانید هر بار این نرمش سفت کردن عضلات لگنی را برای 10 ثانیه طول دهید و در هر بار تمرین، 25 مرتبه این نرمش سفت و شل کردن عضلات لگنی را انجام دهید. این نرمش را چهار بار در روز انجام دهید. می‌توانید حتی در حالت نشسته، ایستاده و بالاخره خوابیده این نرمش را انجام دهید؛ حتی در حین حمام کردن، پخت و پز، حرف زدن با تلفن، رانندگی کردن یا ایستادن در صف سوپرمارکت.


نزدیکی مجدد


 اگر شما هم مثل دیگر زنان تازه زایمان کرده باشید، مقاربت جنسی آخرین چیزی است که به آن فکر می‌کنید. بسیاری متوجه می‌شوند که میل جنسی‌شان در طول هفته‌ها یا ماه‌های ابتدایی پس از زایمان یا بارداری کاهش می‌یابد. در برخی از خانم‌ها خستگی و استرس‌های روحی ناشی از تولد نوزاد خیلی زود از بین می‌رود و میل جنسی دوباره برمی‌گردد. اما در برخی خانم‌ها این بازگشت ممکن است 6 تا 12 ماه طول بکشد.


 تغییرات هورمونی شدیدی که پس از زایمان اتفاق می‌افتد، مستقیما روی دستگاه تناسلی اثر می‌گذارد. افت شدید و شتاب زده‌ی هورمون استروژن منجر به از بین رفتن حالت لیزی واژن و برخی ترشحات آن و همچنین کاهش جریان خون در رگ‌های خونی واژن می‌شود. (افزایش جریان خون در واژن از عوامل کلیدی تحریک جنسی و رسیدن به اوج لذت جنسی - ارگاسم - است.) بنابر همین دلایل، مقاربت در دوره‌ی پس از زایمان ممکن است دردناک باشد و اصلا ارضا کننده و لذت بخش نباشد. زمانی که سطح هورمون دوباره به میزان قبل از بارداری برگردد، این مشکل خودبه خود حل می‌شود. در چنین زمانی استفاده از یک ماده‌ی لیز کننده‌ی مخصوص نزدیکی که پایه‌ی آن آب باشد کمک بسیاری می‌کند. 


خستگی و استرس ناشی از مراقبت و نگهداری از نوزاد همچنین موجب کاهش تمایل جنسی در برخی زنان می‌شود. توجه شما و همسرتان در ماه‌های ابتدایی تولد نوزاد بیشتر معطوف نوزادتان است تا رابطه‌ی بین خودتان. زمانی را هم به خود و همسرتان اختصاص دهید و با هم تنها باشید، لازم نیست در این زمان حتما با هم نزدیکی داشته باشید بلکه در آغوش گرفتن یکدیگر و ابراز احساسات هم می‌تواند به بازگشت سریع‌تر حس جنسی‌تان کمک کند. 

حتما بخوانید: زایمان طبیعی


بیشتر پزشکان به خانم‌ها توصیه می‌کنند که چهار تا شش هفته پس از زایمان به منظور ایجاد فرصتی برای بهبودی واژن، رحم و برش زیر دل یا برش فاصله‌ی بین واژن و مقعد از نزدیکی با همسر خود اجتناب کنند تا بهبودی کامل این قسمت‌ها حاصل شود.
شش هفته پس از زایمان می‌توانید با پزشک خود ملاقات کنید و در مورد امکان آغاز نزدیکی و روش مناسب جلوگیری از بارداری مشورت بگیرید.

                                                                              معاینه پس از زایمان


انتخاب روش جلوگیری


 بسیاری از مردم معتقدند که شیردهی مانع از باردار شدن خانم می‌شود. گرچه بارداری معمولاً توانایی تخمک‌گذاری بدن (و بنابراین قاعدگی) را به تأخیر می‌اندازد؛ اما بدن برخی خانم‌هایی که شیر می‌دهند تخمک‌گذاری می‌کند و دوباره خیلی زود باردار می‌شوند. بدن ممکن است در تمام طول دوره‌ی شیردهی تخمک‌گذاری نکند یا خیلی زود پس از دو ماه تخمک‌گذاری را آغاز کند. اگر شیر خود را به نوزاد نمی‌دهید، تخمک‌گذاری به طور متوسط ده هفته پس از وضع حمل آغاز می‌شود، گرچه آغاز تخمک گذاری در برخی افراد از هفته چهارم هم گزارش شده است. اگر کمتر از 28 روز شیر داده باشید، وضعیت تخمک‌گذاری‌تان مثل فردی خواهد بود که اصلا شیر خود را به نوزادش نداده است. بنابراین انتخاب روش جلوگیری از بارداری قبل از اقدام به شروع مجدد نزدیکی بسیار مهم است. بیشتر خانم‌ها روش‌های کنترل بارداری زیادی برای انتخاب دارند؛ اما برخی به دلیل مشکلات و شرایط پزشکی مجبورند فقط از روش‌های خاصی استفاده کنند. بنابراین روش انتخابی خود را در اولین ملاقات پس از زایمان، با پزشک در میان بگذارید.
 

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی بارداری طلایی

بسته آموزشی بارداری طلایی

پدر و مادر باید بدانند که تربیت از تولد شروع می‌شود و والدین بیشترین نقش را در 8 سال اول تولد دارند. بعد تا 12 سال این نقش کم رنگ، تا 18 سال کم رنگ تر و بعد از 18 سالگی تحت تأثیر عوامل محیطی، هم سالان و جامعه قرار می‌گیرند، والدین باید آگاه باشند با محکم کردن پایه‌های شخصیتی در همه‌ی زمینه‌های رشد، تنها در این سال‌ها فرصت دارند به تربیت فرزند خود بپردازند.

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین ، مطابق با آخرین یافته‌های دانشمندان بزرگ دنیا و برای اولین بار در ایران ارائه شده است. این مجموعه براساس متد پروفسور مکوتو شیچیدا از ژاپن، روی هوش‌های چندگانه جنین از جمله: هوش عاطفی، هوش شنیداری، هوش کلامی، هوش فضایی، هوش کوانتومی، هوش خوددرمانگر و همچنین حواس دهگانه جنین تمرکز دارد. مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین شامل 2 جلد کتاب و 4 عنوان دی‌وی‌دی آموزشی به همراه فلش کارت های ای . اس. پی ، برچسب های تصویری و کتاب‌های صوتی، ارائه گردیده است.

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

کودکان، همگی نابغه متولد می شوند و در بسیاری مواقع تنها کافی است تنها زمینه های شناسایی، رشد و شکوفایی آنها فراهم شود تا آنها بتوانند در زندگی خود بدرخشند.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

شیر کاکایو در بارداری

شیر کاکایو در بارداری

شیر کاکایو در بارداری شیر خورده‌اید؟ شیر کاکائو چطور؟ حرکت کنید و یک لیوان شیر کاکائو بخورید. شیر کاکائو در دوران بارداری سالم‌تر از این است که مردم فکر می‌کنند. شیر کاکائو، شیر کم چربی با کمی کاکائو و شکر است. شیر پر از مقادیر زیادی از مواد مغذی سالم بوده که بدن شما در سه ماهه دوم به آن نیازمند است و کاکائو دارای آنتی اکسیدان زیاد بوده و برای اضافه کردن به هر غذایی خوب است. اگر شیر تنها را دوست ندارید

افزایش باروری با مصرف فلفل قرمز

افزایش باروری با مصرف فلفل قرمز

افزایش باروری با مصرف فلفل قرمز اگر میکوشید پدر و مادر بشوید، فلفل قرمز ادویه‌‌‌‌ای است که دارای مادغذایی موردنیاز شما است. فلفل قرمز سائیده یک چاشنی درست از فلفل قرمز است که معمولا به پنیر و به ترکیب ادویه جات، و به سوسیس اضافه گشته تا کم..........

روش پرورش هیجانی چه تأثیرات در کودک می‌گذارد.

روش پرورش هیجانی چه تأثیرات در کودک می‌گذارد.

روش پرورش هیجانی چه تأثیرات در کودک می‌گذارد. اگر بخواهیم رفتارهای کودکان پرورش یافته توسط مربی‌های هیجانی را با کودکان پرورش یافته در سه گروه دیگر مقایسه کنیم، خواهیم دید که دسته‌ی اول از لحاظ جسمانی و روانی سالم‌تر و از نظر پیشرفت تحصیلی در جایگاهی بهتر قرار دارند. این دسته از کودکان با دوستان خود راحت‌تر کنار می‌آیند، مشکلات رفتاری کمتر در آن‌ها دیده می‌شود و به ندرت دیده می‌شود که به پرخاشگری و تنش رو بیاورند.

معاینات دوران بارداری در سه ماهه ی سوم

معاینات دوران بارداری در سه ماهه ی سوم

معاینات دوران بارداری در سه ماه ی سوم بیشتر پزشک ها توصیه می کنند که در طول سه ماه سوم بارداری باید چکاپ هایی انجام شود

چهار هفته ی اول بارداری چه اتفاقاتی در بدن رخ می دهد؟

چهار هفته ی اول بارداری چه اتفاقاتی در بدن رخ می دهد؟

چهار هفته ی اول بارداری چه اتفاقاتی در بدن رخ می دهد؟ خوب شما اکنون باردار هستید! چه باید کرد؟ چه این کودک خواسته و با برنامه ریزی دقیق یا کاملاً غیرمنتظره باشد، چه تا آمدنش سالها طول کشیده یا این اولین تجربه بارداری شما باشد، و ماه آینده برخلاف آنچه که تا به حال تجربه کرده اید، خواهد بود. بسیاری از تغییرات هیجان آور و بعضی باعث عصبی شدن و حتی بعضی وهم انگیز خواهند بود. کاملاً عجیب و بیشتر شبیه به یک معجزه کوچک است اینکه هر روز که از خواب بیدار شوید جسم جدیدی داشته باشید که اندکی با آنچه که شب قبل موقع خواب داشته اید متفاوت باشد.

چطور از هیجانات و احساسات کودک آگاه شویم؟

چطور از هیجانات و احساسات کودک آگاه شویم؟

چطور از هیجانات و احساسات کودک آگاه شویم؟ زمانی که والدین از هیجانات خود آگاه می‌شوند، می‌توانند از این آگاهی در راستای شناخت هیجانات و احساسات فرزندان‌شان نیز استفاده کنند. البته این آگاهی بدان معنی نیست که در هرزمان و در هر لحظه که اراده کنند، بتوانند به راحتی تمام احساسات فرزندشان را شناسایی(درک) کرده و در راستای هدایت آن اقدام کنند. شایان ذکر است که کودکان در اکثر مواقع احساسات‌شان را از راه‌های غیر مستقیم ابراز می‌کنند؛ ما نیز می‌توانیم این پیام‌ها را در بازی‌ها، برخوردهای اجتماعی و رفتارهای روزانه‌ی آن‌ها مشاهده کنیم. شما برای ابراز احساسات‌تان در هر حالتی، دلیلی خاص دارید؛ این حالت مختص به شما نیست؛ فرزندان شما نیز مانند شما دلایلی برای ابراز احساسات‌شان دارند. اگر از نگاه شما این دلایل بیهوده و یاوه‌ای بیش نیست، 

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید