کودکان‌طلاییِ جنین
کودکان‌طلاییِ کودک
کودکان‌طلاییِ نونهال
کودکان‌طلاییِ نوجوان
کودکان‌طلاییِ جوان
کودکان‌طلاییِ بزرگسال
کودکان‌طلاییِ میانسال
کودکان‌طلاییِ سالمند

اولین مشاوره و آزمایشات بارداری

اولین مشاوره و آزمایشات بارداری
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/05/26 0 نظر 335 بازدید

اولین مشاوره وآزمایشات بارداری با اولین مراجعه به پزشک، او خانم باردار را برای یک سری آزمایشات ضروری مشاوره می‌دهد و او را به آزمایشگاه ارجاع می‌دهد.

اولین مشاوره و آزمایشات بارداری

اولین آزمایشات برای دوران بارداری چه زمانی آغاز می‌شود؟ اولین مرحله از معاینات دوره‌ای برای کودک چه زمانی آغاز می‌شود؟

با اولین مراجعه خانم باردار به پزشک اولین معاینه شکل می‌گیرد. برای نوزاد خود جا رزو کنید: اولین معاینه دوره‌‌‌‌‌‌ای پیش از تولد

1-معاینه دوره‌‌‌‌‌‌ای پیش از تولد

بیشتر خانم‌‌‌‌‌‌ها در طول شش تا هشت هفته‌‌‌‌‌‌ی ابتدایی پس از آخرین قاعدگی خود، یعنی چهار تا شش هفتگی پس از بارداری، برای اولین معاینه به پزشک مراجعه می‌‌‌‌‌‌کنند.
سوال‌‌‌‌‌‌ها و آزمایشاتی که پزشکان مختلف از شما می‌‌‌‌‌‌خواهند در کشورهای مختلف و حتی بین پزشکان با تخصص مشابه، فرق می‌کند. گرچه پزشک باید نکاتی در خصوص رژیم غذایی و انتخاب و رزرو بیمارستانی که می‌‌‌‌‌‌خواهید در آن وضع حمل کنید را به شما بگوید. ممکن است در اولین ملاقات خود با پزشک اولین سونوگرافی را انجام دهید یا تاریخی برای اولین سونوگرافی تعیین شود. 
اگر ممکن است همسر خود یعنی پدر آینده را نیز در اولین معاینه‌‌‌‌‌‌ی پزشک به همراه ببرید. سوابق پزشکی و ریشه‌‌‌‌‌‌های نژادی و ژنتیکی وی نیز بسیار مهم است. به علاوه برای همسر شما هم باید این موقعیت و امکان فراهم شود که سوالاتی مطرح کند و از نگرانی های خود بگوید و همچنین در جریان مسائلی که قرار است در ماه‌‌‌‌‌‌های آتی اتفاق بیفتد قرار بگیرد.

2- آگاهی از مطالب جلسه‌‌‌‌‌‌ی مشاوره

در اولین جلسه‌‌‌‌‌‌ی ملاقات با پزشک، در بعضی بیمارستان‌‌‌‌‌‌ها فرمی به شما داده می‌‌‌‌‌‌شودکه باید در ابتدا به سوالات آن پاسخ دهید. این سوالات به شرح زیر است:

تاریخ شروع اولین روز پس از آخرین عادت ماهانه‌‌‌‌‌‌تان و همچنین دوره‌‌‌‌‌‌ی قاعدگی پاسخ به هر دوی این سوالات به تعیین زمان زایمان کمک می‌‌‌‌‌‌کند. اگر نمی‌‌‌‌‌‌دانید که چه زمانی آخرین دوره قاعدگی‌‌‌‌‌‌تان شروع شده است. سعی‌کنید حداقل زمان دقیق بارداری را به خاطربیاورید. اگر در مورد هر یک از این تاریخ‌ها مطمئن نیستید باز هم نگران نباشید،چرا که سونوگرافی می‌‌‌‌‌‌تواند به شما زمان دقیق یا نزدیک‌‌‌‌‌‌ترین هفته و زمان تولد نوزاد را بگوید.

حتما بخوانید: برنامه ریزی برای معاینه های پیش از زایمان


3- جزئیات بارداری‌‌‌‌‌‌های قبلی یا مشکلات زنانگی احتمالی

سوابق پزشکی شما می‌‌‌‌‌‌تواند تعین کند که چقدر خوب می‌‌‌‌‌‌توانید بارداری خود را به ثمربرسانید. برای مثال اگر سابقه‌‌‌‌‌‌ی زایمان زودرس یا دیابت دارید،به این ترتیب پزشکتان باید آمادگی‌‌‌‌‌‌های لازم را برای بروز احتمالی و مجدد این مشکلات پیدا کند و اقدامات و پیشگیری‌‌‌‌‌‌های لازم را انجام دهد. 

4- آیا بعد از درمان‌‌‌‌‌‌های ناباروری باردار شده اید؟

بیشترین اثر درمان‌‌‌‌‌‌های ناباروری در بارداری این است که احتمال زیادی برای بارداری‌‌‌‌‌‌های دو یا چند قلویی وجود دارد. زوج‌‌‌‌‌‌هایی که از طریق درمان‌‌‌‌‌‌های آزمایشگاهی بچه‌‌‌‌‌‌دار می‌‌‌‌‌‌شوند نوزادان سالمی مثل بارداری‌‌‌‌‌‌های طبیعی خواهند داشت. 

5- سابقه‌‌‌‌‌‌ی پزشکی شما

پزشک شما در مورد هر مشکا پزشکی یا عمل جراحی احتمالی سوالاتی خواهد کرد و حتی مشکلات و بیماری‌های غیرزنانگی. برخی از شرایط و مشکلات پزشکی ممکن است روی بارداری تأثیر بگذارد. بنابراین پزشک خود را از همه‌‌‌‌‌‌ی مسئل موجود مطلع سازید و اجازه دهید اگر مسئله‌‌‌‌‌‌ای مهم بود، پزشک آن را تشخیص دهد.

6- سابقه‌‌‌‌‌‌ی پزشکی خانوادگی شما

سابقه‌‌‌‌‌‌ی پزشکی خانواده‌‌‌‌‌‌ی شما و همسرتان به دو دلیل در آینده‌‌‌‌‌‌ی نوزاد اهمیت دارد. دلیل اول این‌که پزشک می‌‌‌‌‌‌تواند شرایط یا خصوصیاتی را که ممکن است از نسلی به نسل دیگر منتقل شود شناسایی کند. مثل دو قلویی یا تولد فرزندان درشت. دلیل دیگر این است که اگر بیماری یا مشکل ارثی جدی‌‌‌‌‌ در خانواده‌‌‌‌‌‌تان وجود داشته باشد که بتواند به فرزندان ارث برسد، شناسایی شود. برخی از این بیماری‌‌‌‌‌‌ها مثل فیبروز کیستی را می‌‌‌‌‌‌توان با آزمایش خون تشخیص داد.

اولین مشاوره و آزمایشات بارداری

7- آزمایش فیبروز کیستی

فیبروز کیستی (CF) از بیماری‌‌‌‌‌‌های ژنتیکی ارثی شایع در برخی کشورها از جمله انگلیس است که از هر 2000 نفر در این کشور 10 نفر به آن مبتلا می‌‌‌‌‌‌شود و اگر هر دوی والدین ناقل این بیماری باشند احتمال زیادی دارد که به نوزاد منتقل شود. به علاوه بیش از 1000 جهش ژنتیکی مختلف مربوط به این بیماری شناسایی شده است. با انجام آزمایش می‌‌‌‌‌‌توان 25 نوع از جهش و بیماری‌‌‌‌‌‌های مرتبط بافیبروز کیستی و خود بیماری را در بین 57 تا 97 درصد ناقلان شناسایی کرد. اگر کسی در خانواده‌‌‌‌‌‌تان به این بیماری مبتلاست،از پزشک بخواهید برای شما یک آزمایش(CF)بنویسد. 

اگر در خانواده یا فامیل نوعی بیماری ارثی یا شرایط خاصی وجود دارد، حتما آن را قبل از بارداری با پزشک خود مطرح کنید. اگر این کار را انجام نداده‌‌‌‌‌‌اید. بهتر است فورا به محض اطلاع از بارداری این موضوع را با پزشک در میان بگذارید. در اکثر کشورها اگر نوعی بیماری ارثی در خود یا خانواده‌‌‌‌‌‌تان داشته باشید که می‌تواند به ارث برسد، معمولا به کلینیک‌‌‌‌‌‌های تخصصی مشاوره‌‌‌‌‌‌ی ژنتیک فرستاده می‌‌‌‌‌‌شوید تا در آنجا با پزشک متخصص و تیم او مشاوره کنید و آزمایشات ژنتیکی مورد نیاز را انجام دهید و متوجه شوید که آیا ممکن است نوزاد هم به این مشکلات ارثی مبتلا شود یا خیر وچگونه می‌توان پیشگیری‌های لازم را انجام داد. 

فراموش نکنید که حتما به هنگام مراجعه به این مراکز، همسرتان نیز به همراه شما باشد تا اطلاعات هر دو خانواده پدری و مادری نوزاد در صورت نیاز مورد سوال و بررسی قرارگیرد.

8- پیشینه‌‌‌‌‌‌ی قومی شما (یا پیشینه‌‌‌‌‌‌ی نژادی شما)

حتی اگر در سابقه‌‌‌‌‌‌ی خانوادگی شما و همسرتان، هیچ بیماری و اختلال ژنتیکی وجود نداشته باشد. باز هم اطلاع از سابقه‌‌‌‌‌‌ی ژنتیکی مهم است. چرا که برخی اختلالات ژنتیکی در برخی قوم و نژادها رایج‌‌‌‌‌‌تر از دیگران است. برای مثال در برخی مناطق و قومیت‌‌‌‌‌‌ها بیماری تالاسمی یا بیماری کم‌‌‌‌‌‌خونی سلول داسی شکل بیشتر است. با انجام یک آزمایش خون ساده، می‌‌‌‌‌‌توان مطمئن شد که آیا ناقل یکی از این بیماری‌‌‌‌‌‌های ارثی هستید یا خیر. 

برخی افراد اطلاعات زیادی از پیشینه‌‌‌‌‌‌ی قومی یا سابقه‌‌‌‌‌‌ی پزشکی خانوادگی خود ندارند، شاید به علت ارتباط کم یا دوری از فامیل و اقوام‌شان باشد. اگر چنین شرایطی دارید، نگران نباشید. احتمال این‌که شما و همسرتان ناقل یک بیماری مشابه خاص باشید،بسیار کم است. مگر این‌که هر دو فامیل یا از یک گروه و نژاد خاص باشید که جزئیات آن در زیر آمده است:

1- کم‌‌‌‌‌‌خونی سلول داسی شکل

 کم‌‌‌‌‌‌خونی داسی شکل نوعی بیماری ارثی است که وقتی هر دو والد ناق این بیماری باشند، نوزاد در معرض خطر بالای ابتلا قرار می‌‌‌‌‌‌گیرد. اگر یک ژن سلول داسی شکل و یک ژن سالم و نرمال داشته باشید،در نتیجه ناقل بیماری هستید. در قسمت‌هایی از آفریقا ناقلان کم‌‌‌‌‌‌خونی داسی شکل بسیار زیادند. چرا که احتمالا داشتن نشانه‌های سلول داسی شکل احتمال ابتلا به مالاریا را کاهش می‌‌‌‌‌‌دهد. این بدان معناست که در قدیم ناقلان کم خونی داسی شکل، احتمال زنده ماندن و خلاصی‌‌‌‌‌‌شان از بیماری مالاریا بسیار بیشتر از دیگران بود. اگر ریشه شما به مناطق مدیترانه یا خاورمیانه می‌‌‌‌‌‌رسد یا ساکن این مناطق هستید، احتمال بیشتری دارد که نشانه‌‌‌‌‌‌های کم‌‌‌‌‌‌خونی داسی شکل را داشته یا ناقل آن باشید. شدت و علائم کم خونی داسی شکل بسیار متفاوت است و می‌‌‌‌‌‌تواند بسیار خفیف، شدید یا کشنده باشد. این بیماری موجب کم‌‌‌‌‌‌خونی شده و نوزاد را مستعد و مبتلا به عفونت می‌‌‌‌‌‌کند. 

حتما بخوانید: فکر می کنم باردارم!

2- تالاسمی آلفا و بتا

بیشتر مردم ایتالیا، رم و کشورهای ناحیه مدیترانه به شدت در معرض خطر اختلال خونی تالاسمی بتا هستند که احتمال انتقال بیماری از نسلی به نسلی دیگر و به فرزندان‌‌‌‌‌‌شان را بسیار بالا می‌‌‌‌‌‌برد. اما در آسیا بیشتر تالاسمی آلفا رایج است. هردوی این بیماری‌‌‌‌‌‌ها موجب نابهنجاری در هموگلوبین (پروتئینی در سلول‌‌‌‌‌‌های قرمز که به اکسیژن می‌‌‌‌‌‌چسبد) و در نتیجه بروز درجه‌‌‌‌‌‌های مختلف کم‌‌‌‌‌‌خونی می‌‌‌‌‌‌شود. تالاسمی هم مثل بیماری قلبی از طریق ژن‌‌‌‌‌‌های مغلوب منتقل می‌‌‌‌‌‌شود، یعنی هم پدر و هم مادر باید ژن ناقل این بیماری را داشته باشند تا احتمال انتقال آن به نوزاد به وجود آید. 

3- بیماری تای- ساکس

نوعی بیماری نادر ارثی است که بدن نمی‌‌‌‌‌‌تواند آنزیم لازم برای سوخت و ساز چربی در سلول‌‌‌‌‌‌های عصبی را تولید کند و بر دستگاه عصبی مرکزی تأثیر می‌‌‌‌‌‌گذارد و در کودکان نوپا کشنده است. این بیماری هم توسط ژن‌‌‌‌‌‌های نهفته یا مغلوب منتقل می‌‌‌‌‌‌شود، یعنی پدر و مادر هر دو باید ناقل این بیماری باشند تا انتقال آن به نوزاد فراهم شود. ناقل این بیماری بودن به این معنا نیست که خودتان مبتلا به این بیماری باشید، بلکه شما ژن  نهفته‌‌‌‌‌‌ی آن  را دارید و ناقل آن هستید. طبق تحقیقات اخیر این بیماری در بین تعداد کمی از مردم و اقوام مختلف رواج دارد.

برای خرید محصول (طراحی فرزند دوران بارداری) بر روی لینک کلیک کنید
 


 

پیشنهاد ویژه فیلم آموزشی: توجه به درخواست کودکان

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

اگر در دنیای امروز مطلبی درباره هوش جنین خواندید به هیچ‌وجه تعجب نکنید. زیرا در دنیای ما همه چیز امکان‌پذیر است. حتی آموزش به جنین در دوران بارداری. و از آن تعجب‌آورتر نیز آموزش جنین قبل از بارداری است. اما کودکان طلایی به عنوان اولین و تنها مجموعه آموزشی در ایران است که به طور تخصصی با توجه متدها و ورش‌های بروز دنیا که برگرفته از متد پروفسورمکوتوشیچیدا است، بر روی هوش‌های چندگانه جنین قبل از تولد و بعد از تولد کار می‌کند. و مادران و پدران را در طول دوران بارداری همراهی می‌کند.

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 4 سالگی

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 4 سالگی

این بسته آموزشی بطور کامل به مسائل تربیتی و آموزش مسائلی چون پرورش خلاقیت کودک شما از بدو تولد تا 4 سالگی می‌پردازد. و البته که شما عزیزان می‌توانید حتی بصورت تخصصی نیز از این آموزش‌ها بهره بگیرید و در دوراه اختصاصی طراحی فرزند نیز استفاده کنید. این محصول مناسب والدینی است که می‌خواهند کودکشان را متناسب با آموزش‌های روز پرورش دهند.

بسته آموزشی طراحی فرزند-دوران بارداری

بسته آموزشی طراحی فرزند-دوران بارداری

مادران زیادی هستن که برای آینده فرزندشون آرزوهای بسیار زیادی دارن ولی نمی‌توونن با علم خودشون برای خوشبختی اونها کاری کنن.در بسته  آموزشی طراحی فرزند (دوران بارداری)  خواهیم گفت که چطور  با دانش و تخصص روز دنیا شخصیت و آینده‌ی فرزندت رو اونطور که لایقش هست طراحی کنی و زندگی شخصی، اجتماعی، مالی و رفاهی فرزندت رو به بهترین شکل رقم بزنی. طراحی فرزند رو یاد بگیر، در کمترین زمان اجرا کن و خوشبختی فرزندت رو ببین!    

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

8 راز بزرگ آفرینش جنین که هنوز هم بی پاسخ مانده‌اند - قسمت اول

8 راز بزرگ آفرینش جنین که هنوز هم بی پاسخ مانده‌اند - قسمت اول

  8 راز بزرگ آفرینش جنین که هنوز هم بی پاسخ مانده‌اند  میگویند میلیون‌ها میلیون از اسپرم‌ها به طرف دهانه رحم حرکت می‌کنند و تخمک را هدف قرار می‌دهند، ولی فقط یکی از آن‌ها (یا دوتا) پیروز می‌شود و به او اجازه داده می‌شود که نزدیک شود!...  چگونه و چرا تخمک این اسپرم را دیگری را جذب نمی‌کند؟... چگونه این مسابقه پایان می‌یابد؟...چه کسی پبروز است؟

چای پونه در بارداری

چای پونه در بارداری

چای پونه در بارداری پونه (نعناع) دم کرده چه سرد و چه گرم راه خوبی برای آبرسانی به بدن و تسکین معده است. آب درون یک لیوان چای پونه (یا انواع نعناع به صورت جداگانه یا مخلوط) برخلاف دیگر چای‌های سبز و سیاه هستند، که می‌تواند به‌عنوان یک متر باشد. دم کرده گیاهانی مانند انواع نعناع، تمشک، زنجبیل، دایونه، پوست مرکبات و میوه گل سرخ در دوران بارداری (به مقدار کم یعنی حداکثر 2 تا 3 فنجان در روز آرام بخش و نشاط‌آور هستند و کافئین هم ندارند

هفته سی وهفتم بارداری

هفته سی وهفتم بارداری

در هفته سی و هفتم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته سی و هفتم بارداری و نکات مهم درباره هفته سی و هفتم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید

وضع حمل دو قلوها

وضع حمل دو قلوها

وضع حمل دو قلوها  تقریبا همیشه خانم‌هایی که سه قلو باردارند، سزارین می‌شوند؛ اما به تازگی برخی مطالعات نشان داده است که انجام زایمان طبیعی در شرایط بسیار خاص و ضوابط و مراقبت‌های بسیار شدید گاه امکان پذیر است. از آنجایی که تقریبا تمام سه قلوها از طریق سزارین متولد می‌شوند، مطالب زیر خطاب به بانوانی است که دوقلو باردارند

خوردن آجیل در دوران بارداری

خوردن آجیل در دوران بارداری

خوردن آجیل در دوران بارداری آجیل‌‌‌‌‌هایی با اندازه‌‌‌‌‌ها، شکل‌‌‌‌‌ها، رنگ‌‌‌‌‌ها و مزه‌‌‌‌‌های مختلف در بازار موجود است و هر کدام سرشار از مواد غذایی ای مانند موادمعدنی، پروتئین، فیبر، چربی‌‌‌‌‌های خوب و ویتامین هستند. از ذرات خیلی کم آن‌‌‌‌‌ها در غذاها گرفته تا خلال بادام در سالاد راه‌‌‌‌‌های خوبی برای مصرف در این سه ماه هستند.

تاثیر سخنان والدین بر(DNA) جنین

تاثیر سخنان والدین بر(DNA) جنین

تاثیر سخنان والدین بر(DNA) جنین تنها 10% از دی ان ای های انسان برای ساخت پروتئین استفاده می‌شود که برای دانشمندان غربی جالب توجه است و باقی 90% آن به عنوان "دی ان ای ناخواسته" تلقی می‌شود.

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 11

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید