کودکان‌طلاییِ جنین
کودکان‌طلاییِ کودک
کودکان‌طلاییِ نونهال
کودکان‌طلاییِ نوجوان
کودکان‌طلاییِ جوان
کودکان‌طلاییِ بزرگسال
کودکان‌طلاییِ میانسال
کودکان‌طلاییِ سالمند

جنین می فهمد! باور کنید!

جنین می فهمد!  باور کنید!
چکیده این مطلب : انتشار : 1395/09/10 2 نظر 3,016 بازدید

جنین می‌فهمد! باور‌کنید! امروزه علم ثابت کرده است که هر تجربه کوچک می‌تواند در ذهن و جسم ما فعل و انفعال شیمیایی به وجود آورد و این فرآیند در طی دوران بارداری و پس از تولد نیز ادامه خواهد داشت.

جنین می‌فهمد! باور‌کنید!

آیا جنین اتفاقاتی که در بیرون از شکم مادر و اطرافش می‌افتد را می‌فهمد؟ این اتفاقات چه تاثیری بر روی جنین می‌گذارد؟

یکی از مباحث جدید و جالب در تحقیقات سلامت جنین، بررسی حالت عاطفی مادر و تاثیرات آن بر جنین در حال رشد است. خوشبختانه در چند دهه اخیر، به واسطه پیشرفت تکنولوژی بخصوص در دنیای پزشکی این امکان را داریم که به قلمرو زندگی پیش از تولد دست پیدا کنیم. ورود به حیطه دنیای جنینی، امروزه با استفاده از ابزارها و روش‌های پیشرفته قابل ترسیم شده و ما شاهد تصاویر قابل درکی از مراحل رشد و تمامی سیستم‌های بدن جنین هستیم. این دانش تا آن‌جا پیش رفته است که تحقیقات و پژوهش‌های عصب شناسان ، بیوشیمیست‌ها و محققان این حوزه این موضوع را که تاثیرات محیطی و تجارب جنین در دوران بارداری و حتی هنگام زایمان بر روند تکامل و رفتارهای آتی فرد موثر می‌‌باشد را تایید می‌کند.

با ورود «اولترا سوند» به دنیای مامایی دریچه نوینی به سوی شناخت و رفتارهای جنین گشوده شد و این اجازه را داد تا با مشاهده چگونگی حرکات و واکنش‌های جنین در این دوران طلایی به چگونگی تکامل جنین پی‌ببریم.

این مشاهدات این امکان را می‌دهد که تصویری از زندگی داخل رحمی داشته باشیم و از تاثیرات عوامل محیطی بر رفتار جنین دریافت بهتری داشته و بتوانیم آن‌ها را مورد سنجش قرار دهیم. نتایج مطالعات حاکی از وجود حافظه در دوران جنینی است،هرجا که حافظه است یادگیری هم وجود دارد در ضمن یادگیری جنینی شباهت زیادی به کیفیت یادگیری بزرگسال دارد.

حتما بخوانید: ارتباط با جنین در دوران بارداری

حتی اگر در روان‌شناسی اعتقاد بر این بود که عنصر حافظه در جنین و یا حتی نوزاد متولد شده وجود ندارد، پدر و مادر خصوصاً مادر این ارتباط با آشیانه کودکش را (رحم مادر) همیشه احساس می‌کرده است. راز ارتباط با این آشیانه و صاحب آن(جنین) آگاهی از چیزی است که به آن می‌پردازیم.

معجزه جنین

امروزه علم ثابت کرده است که هر تجربه کوچک می‌تواند در ذهن و جسم ما فعل و انفعال شیمیایی به وجود آورد و این فرآیند در طی دوران بارداری و پس از تولد نیز ادامه خواهد داشت. تجربه‌های سازنده در طول بارداری سبب پیدایش اندام‌ها و ذهن سالم می‌شود، حال آن‌که تجربه‌های مخرب، اندام‌ها و ذهن بیمار را می‌آفریند.

یکی از مباحث جدید و جالب در تحقیقات سلامت جنین، بررسی حالت عاطفی مادر و تاثیرات آن بر جنین در حال رشد است.به نظر می‌رسد نگرانی مداوم مادر در طول بارداری موجب ترشح هورمون‌هایی می‌شود که عامل فشار روحی هستند و در اثر نفوذ این هورمون‌ها به درون جفت این حالت نیز از مادر به کودک منتقل می‌شود، زیرا اجزای اصلی سیستم عصبی جنین که شامل هسته اولیه مغز، طناب نخاعی و گیرنده‌های حسی هستند در 5 هفته اول بارداری پدید می‌آیند و به تدریج تکامل پیدا می‌کنند و از این طریق جنین با دنیای بیرون خود رابطه برقرار می‌کند. برای مثال کودک خیلی پیش‌تر از به دنیا آمدن با صدای مادرش آشنا می‌شود، او یاد می‌گیرد که با صداهای محیط ارتباط حسی برقرار کند: احساس خوشایند یا ناخوشایند!!؟

جوانه‌های چشایی از هفته پانزدهم شروع به فعالیت می‌کنند و تحقیقات نشان می‌دهد که اگر مایع شیرینی وارد مایع آمنیوتیک شود عمل بلع در جنین افزایش پیدا می‌کند و در صورت وارد کردن مایع تلخ عمل بلع کاهش می‌یابد.

نه ماه پیش از تولد می‌تواند از تمامی سال‌های عمر یک انسان تاثیرگذارتر باشد و حوادث و لحظات عظیم‌تری را در بر داشته باشد به گونه‌ای که بعضی از نظام‌های سلامت در دنیا از همین دوران در جهت نابغه پروری آیندگان فردای کشور خود هستند.

دانشمندان این حیطه ثابت کرده‌اند که همه افراد خاطرات قبل از تولد و زمان تولد خود را ثبت می‌کنند ولی چون بعد از تولد نوزاد قادر به حرف زدن نیست بازگو کردن این مسائل را به زمانی‌که توانایی تکلم را پیدا کرد موکول می‌کند، که البته ممکن است تا آن زمان کودک دیگر علاقه‌ای به بازگو کردن آن نداشته باشد ولی بعدها از طریق رفتارها، حرکات و نقاشی‌هایش آن‌ها را بیان می‌کند.

جنین می‌فهمد! باور‌کنید!

اگر ذهن جنین و نوزاد می‌توانست بلند فکر‌کند مطمئناً سخنان گلایه‌آمیز در رابطه با نوع ارتباط والدین و حتی مراقبانش مثل ماما و پزشک بیان می‌کرد!! و البته در شرایط مطلوب این سخنان آکنده از محبت و سپاس خواهد بود. پس انسان در همه ابعاد از زمان انعقاد نطفه، شکل می‌گیرد و از ابتدای شکل‌گیری جسم، لایه‌های ظریف‌تر بدن او که شامل بدن احساسی، ذهنی و روانی است نیز پدید می‌آید و تک تک سلول‌های این موجود اعجاب‌آور دارای شعور و آگاهی است.

توصیه به والدین

بنابراین به پدران و به خصوص به مادران توصیه می‌شود که مراقبت‌های دوران بارداری را فقط محدود به معاینات و آزمایش‌های روتین نکنند. اطلاع رسانی به مادران و پدران می‌تواند به مسیر رشد شخصیتی و توانمندی آینده سازان فردای کشور به بهترین وجه ممکن کمک کند.

در دنیای پیشرفته امروزی دامنه این فعالیت آن قدر گسترده گردیده که دانشگاه‌های پری نتال (علم دوران بارداری) با استفاده از توانمندی‌های جنین، برنامه‌هایی تحت عنوان «پرورش هوش جنین» در دوران بارداری را آموزش می‌دهند. در مورد زایمان نیز باید بدانیم که: برنامه و روش زایمان باید به گونه‌ای برنامه‌ریزی شود که بدون مداخله به کودک اجازه دهد تا گذری آرام و خوشایند از محیط رحمی به عالم خشکی داشته باشد و امنیت که مهم‌ترین عامل رشد متعادل کودک است شکل گیرد.

مشکلات،افسردگی‌ها، حال بد داشتن!! دال بر از دست دادن تعادل بین جسم ، ذهن و روان است و این از دست دادگی اغلب در مراحل آغازین زندگی پیش از تولد و هنگام تولد و البته ماههای اولیه زندگی شکل می‌گیرد.

آگاهی جنین

همه این موارد نشان می‌دهد که جنین آگاه است پس اجازه دهیم که کلاس درس این انسان کوچک ، تغذیه عاطفی و جسمی او بر اساس نیازهایش باشد. پس پدر و مادر آینده باید بدانند که اولین کلاس درس آموزش انسان در دوران بارداری است و روند بارداری و نوع زایمان نقش بسیار مهمی در سلامت جسم و روان و ذهن انسان دارد.

برای خرید محصول (تقویت هوش جنین در دوران بارداری) بر روی لینک کلیک کنید


 

پیشنهاد ویژه فیلم آموزشی: رفتار تربیتی والدین

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 2 سالگی

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 2 سالگی

این بسته آموزشی بطور کامل به مسائل تربیتی و آموزش مسائلی چون پرورش خلاقیت کودک شما از بدو تولد تا 4 سالگی می‌پردازد. و البته که شما عزیزان می‌توانید حتی بصورت تخصصی نیز از این آموزش‌ها بهره بگیرید و در دوراه اختصاصی طراحی فرزند نیز استفاده کنید. این محصول مناسب والدینی است که می‌خواهند کودکشان را متناسب با آموزش‌های روز پرورش دهند.

بسته آموزشی طراحی فرزند-دوران بارداری

بسته آموزشی طراحی فرزند-دوران بارداری

مادران زیادی هستن که برای آینده فرزندشون آرزوهای بسیار زیادی دارن ولی نمی‌توونن با علم خودشون برای خوشبختی اونها کاری کنن.در بسته  آموزشی طراحی فرزند (دوران بارداری)  خواهیم گفت که چطور  با دانش و تخصص روز دنیا شخصیت و آینده‌ی فرزندت رو اونطور که لایقش هست طراحی کنی و زندگی شخصی، اجتماعی، مالی و رفاهی فرزندت رو به بهترین شکل رقم بزنی. طراحی فرزند رو یاد بگیر، در کمترین زمان اجرا کن و خوشبختی فرزندت رو ببین!    

بارداری طلایی

بارداری طلایی

به عنوان انسانی که در قرن بیستم زندگی می‌کند و همچنان که به دنبال تکنولوژی و فن آوری‌های بروز هستید آیا تربیت و سطح فرهنگی و اجتماعی شما نیز با آن ارتقا پیدا می‌کند. یک انسان موفق شخصی است که بتواند در تمام جوانب زندگی پیشرفت کند. همان‌طور که سابق بر این انسان‌ها از چاهارپایان برای گذران زندگی و یا رفتن به مراتع استفاده می‌کردند امروزه نیز همه انسان‌های شاغل از وسایل نقلیه استفاده می‌کنند. اما در این میان نحوه برخورد ما به عنوان یک انسان قرن بیستمی درباره تربیت و پرورش فرزندانمان کجا قرار دارد؟

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

اگر در دنیای امروز مطلبی درباره هوش جنین خواندید به هیچ‌وجه تعجب نکنید. زیرا در دنیای ما همه چیز امکان‌پذیر است. حتی آموزش به جنین در دوران بارداری. و از آن تعجب‌آورتر نیز آموزش جنین قبل از بارداری است. اما کودکان طلایی به عنوان اولین و تنها مجموعه آموزشی در ایران است که به طور تخصصی با توجه متدها و ورش‌های بروز دنیا که برگرفته از متد پروفسورمکوتوشیچیدا است، بر روی هوش‌های چندگانه جنین قبل از تولد و بعد از تولد کار می‌کند. و مادران و پدران را در طول دوران بارداری همراهی می‌کند.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

تناسب اندام و آمادگی جسمانی در سه ماه سوم بارداری

تناسب اندام و آمادگی جسمانی در سه ماه سوم بارداری

تناسب اندام و آمادگی جسمانی در سه ماه سوم بارداری نگه‌داشتن بدن در یک وضعیت مناسب و دقت در حرکات مخصوصا حالا که مفاصل نرم هستند و بدن تعادل ندارد و کمر فشار زیادی را تحمل می‌کند.

اصول تغذیه ی سه ماه دوم بارداری را بشناسیم

اصول تغذیه ی سه ماه دوم بارداری را بشناسیم

اصول تغذیه ی سه ماه دوم بارداری را بشناسیم زمانی که اشتهایتان بر می گردد، یک گرسنگی دائمی یا میل بخصوصی به خوردن در شما بوجود می آید. این میل که در سه ماهه اول بارداری شروع می شود ممکن است شدت و یا تغییر پیدا کند. خوردن وعده های کوچک غذا به تعداد زیاد به شما کمک می کند گرسنگی شدیدتان را کنترل کنید و این روش هضم غذا را هم آسان می کند. متوجه می شوید که خوراکیهایی که در کشوی میز کارتان گذاشته اید یا جعبه کشمشی که همیشه در کیف شما هست چقدر به شما کمک می کند.

در بارداری هندوانه بخورید!

در بارداری هندوانه بخورید!

در بارداری هندوانه بخورید! هندوانه چیزی بیشتر از یک میوه تابستانی است که برای رفع تشنگی یا موقع تفریح در پارک خورده شود. این میوه دارای ویتامین‌‌‌‌‌های B، لیکوپن، ویتامین C، ویتامین A و همچنین آب و فیبر بوده و غذای خوبی برای هر گونه برنامه غذایی بوده و برای خانم‌‌‌‌‌هایی که از علائم مختلف سه ماهه اول بارداری مانند تنفر از غذا، تشنگی و تهوع صبحگاهی رنج می‌‌‌‌‌برند، غذای جالبی است.

ارتباط با جنین در دوران بارداری

ارتباط با جنین در دوران بارداری

ارتباط با جنین در دوران بارداری معمولاً خانم‌ها پس از این‌که متوجه شدند که باردار هستند، تمامی فکر خود را در ارتباط برقرار کردن با فرزندشان، معطوف به روزها و هفته‌های بعد از تولد می‌کنند، در حالی که برای برقراری ارتباط بهتر با نوزاد، لازم است از همان دوران بارداری اقدام شود. مادران می‌توانند با یاد گرفتن رفتارهای دلبستگی مانند صحبت کردن، لمس، تمرکز و توجه به جنین، تعامل بهتر و مؤثرتری با او داشته باشند. 

مسمومیت در سه ماه سوم بارداری

مسمومیت در سه ماه سوم بارداری

مسمومیت در سه ماه سوم بارداری مسمومیت دوران بارداری یک حالت دارای رشد سریع است که در آن فشار خون بالا رفته و در ادرار پروتئین یافت می‌شود. تورم، افزایش وزن ناگهانی، سردرد تغییر در بینایی از علائم بالقوه آن است. 

فواید شیر مادر

فواید شیر مادر

فواید شیر مادر  فواید پزشکی فراوانی  از شیر مادر ثابت شده است و توصیه ی همگان این است که از شیر مادر برای تغذیه ی نوزاد استفاده کنند

نظرات

ندا قاسمخانی
۱۳۹۷/۱۰/۲۹۰۱
پاسخسلام بااین مقالتون خیلی موافقم چون من هرکار بد یا خوبی که انجام میدم جنینم میفهمه و از خودش واکنش نشون میده و سعی میکنم که کارهای مثبت انجام بدم تا فرزندم ازهمه آسیب ها درامان باشه ممنون بابت مقاله خوبتون
کیمیا مرادی
۱۳۹۷/۱۰/۲۹۰۱

 درود و سپاس از همراهی شما

بله درسته جنین حتی هر فکری که در ذهن مادر می‌آید میفهمد و در هرکاری که انجام میدهید هم آگاهه و اگر چه کاراهای خوب وبدی انجام بدین در ضمیر ناخودآگاه جنین ثبت میشود

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 16

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید