قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

بارداری هفته به هفته -کامل ترین اطلاعات

 بارداری هفته به هفته -کامل ترین اطلاعات
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/03/28 0 نظر 15,968 بازدید

بارداری هفته به هفته

شاید برای شما جالب باشد که در یک صفحه رشد جنین تان را  از هفته اول تا اخرین هفته مشاهده کنید

 از زمانی که جنین شما در کوچکترین حد ممکن است و زمانی که جنین شروع به ساختن دست و پا میکند و زمانی که چهره اش تکمیل میشود و زمانی که شروع به دست و پا زدن و سکسه کردن و زمانی که صدای شما رو تشخیص میدهد و ...

ما این امکان را در بارداری هفته به هفته برای شما فراهم کردیم تا مانند یک فیلم شروع به تصویر سازی ذهنی کنید

 

رشد جنین در یک نگاه

قلب جنین در پایان هفته چهارم ضربان نسبی دارد و خون را به همهٔ بخشهای جنین می‌رساند. در این زمان چشم، بینی و گوش بیرونی هنوز تشکیل نشده و دیده نمی‌شود.
تشکیل دستگاه گوارش آغاز می‌شود و جوانه‌های کوچکی که در آینده دستها و پاها را تشکیل می‌دهند در این هنگام دیده می‌شوند. در این زمان اندازهٔ جنین 6 تا 10 میلیمتر می‌باشد. یعنی به اندازهٔ یک تخم سیب درختی.


جنین در پایان هفتهٔ هشتم وزن جنین در حدود یک گرم و طول قد او در حدود 2/5 سانتیمتر است. اندامها شروع به مشخص شدن کرده‌اند، بازو، آرنج، ساعد، دستها، ران، ساق پاها کم و بیش دیده می‌شوند. در این هنگام بخشی که قبلا به شکل دم دیده می‌شد، از بین می‌رود.
جنین در پایان هفتهٔ دوازدهم وزن جنین 30 گرم و طول قد او 7٫5 تا 9 سانتیمتر می‌باشد، اندامها کاملا تشکیل شده‌اند. بازوها، انگشتان، دستها و پاها کاملا مشخص شده و تشکیل بافتها آغاز می‌گردد. گوش خارجی دیده می‌شود، چشم تقریبا کامل شده ولی پلکها هنوز بسته‌اند. ضربان قلب جنین را با وسایل مخصوص و دقیق فراصوتی تشخیص داد.
 
 
سه‌ماههٔ دوم دوران بارداری سه‌ماههٔ نخست دوران بارداری زمانی است که به طور انحصاری اندامهای جنین تشکیل می‌شوند، در صورتی که در سه‌ماهٔ دوم اندامهای پدیدآمده نمو کرده و به تدریج تکامل می‌یابند.
در پایان شش‌ ماهگی، طول قد جنین در حدود 27/5 تا 30 سانتیمتر وزن آن در حدود 600 تا 720 گرم می‌رسد. پوست بدن جنین در ماههای پنجم و ششم تقریبا رنگ قرمز دارد و در این زمان است که کم‌کم غدد چربی پوست، چربی تراوش کرده و با یاخته‌های مرده پوست تشکیل مادهٔ سفید رنگی (پنیری شکل) را می‌دهد که پوست جنین را می‌پوشاند و عمل نگهداری پوست را خواهد داشت در این هنگام پلکها از هم جدا شده و مژه‌های جنین نیز تشکیل گردیده‌اند.
در ششمین ماه دوران بارداری ، رحم مادر به اندازه‌ای بزرگ می‌شود که بخش بالایی آن را در بالای ناف او می‌توان لمس کرد در این زمان مادر حرکات جنین خود را حس می‌کند. ولی حرکاتی را که پیش از این زمان حس می‌کرده‌است بیشتر مربوط به حرکات دستگاه گوارش خود او بوده و مربوط به حرکات جنین نبوده‌است.
بیشتر در پایان پنجمین ماه بارداری است که مادر ممکن است وزن اضافه نماید و حتی در هر هفته در حدود 500 گرم بر وزنش افزوده شود. در این زمان است که او باید مواظب باشد که بیش از معمول اضافه نگردد.
 
 
سه‌ماههٔ پایانی دوران بارداری در خلال سه‌ماههٔ پایانی دوران بارداری وزن مادر نباید بیش از معمول زیاد شود. اضافه وزن مادر در همهٔ دوران بارداری نباید از 11 کیلوگرم بیشتر شود که 3/5 کیلوگرم آن خود جنین است.
در این دوران است که انقباضهای رحم زیادتر خواهد شد و این انقباضها معمولا بدون درد است و سبب می‌شود که رحم گشاد شود. تا جنین در حال رشد را در خود جا می‌دهد. در حدود 10 تا 14 روز پیش از زایمان سر جنین به سمت درون لگن چرخش پیدا می‌کند و این تغییر وضع سبب راحتی مادر می‌گردد زیرا دیگر رحم به پردهٔ دیافراگم و شش مادر فشار نخواهد آورد.
در این زمان گه‌گاه دردهایی مانند درد زایمان ولی نه چندان شدید احساس می‌شود. در سه‌ماه پایانی دوران بارداری، جنین از مادر خود، از راه جریان خون جفت، ماده‌ای به نام پادتن دریافت می‌دارد. که نوزاد را برای مدتی در برابر برخی از بیماریها مانند سرخک، سرخجه، مخملک، آنفلوانزا و حتی بیماریهای ویروسی مثل سرماخوردگی ایمن می‌کند.
 

اگر مادری در ماههای پایانی دوران بارداری برای برخی از بیماریها واکسینه شود، ایمنی نسبی در نوزاد بوجود آمد. پادتن نیز از راه آغوز و حتی از راه شیر مادر نیز به کودک می‌رسد. و این ایمنی نسبی در کودک وجود دارد تا زمانی که به کودک واکسن زده شود.
در زیر وزن جنین در هفته ای مختلف بارداری ذکر شده است اما به یاد داشته باشید که این ارقام به صورت میانگین به دست آمده اند و ممکن است در جنین های مختلف و بارداری های مختلف، با هم تفاوت داشته باشند.
 
 

بارداری هفته به هفته


هفته اول بارداری

هفتهٔ اول در واقع جزیی از دورهٔ قاعدگی است. از آنجا که تاریخ (روز) مورد انتظار برای زایمان (expected delivery date; EDD) از نخستین روز آخرین قاعدگی محاسبه می‌شود، این هفته، علی‌رغم اینکه هنوز لقاح صورت نگرفته، بخشی از حاملگی 40 هفته‌ای به شمار می‌آید 

شمارش هفته های حاملگی از روز اول آخرین پریود شروع می شود بنابراین در این هفته هنوز لقاح انجام نشده است

شما میتونید ادامه مطلب بارداری در هفته اول رو در این بخش بخونید
 
هفته اول بارداری
 

بارداری هفته به هفته

هفته دوم بارداری

ممکن است عجیب به نظر برسد ولی هنوز نمی‌توان شما را حامله دانست! لقاح تخمک به وسیلهٔ اسپرم، درحوالی آخر هفتهٔ دوم یا ابتدای هفتهٔ سوم صورت می‌گیرد.

شما هنوز نمی دانید یا این که مطمئن نیستید که باردار شده اید. تعداد کمی از زنان از باردار شدن خود باخبرند. به یاد داشته باشید که هنوز تاخیری در قاعدگی رخ نداده است. ممکن است در انتهای این هفته لکه بینی مختصری داشته باشید. بعضی از خانم ها فکر می کنند که شاید عادت ماهیانه شده اند، در برخی نیز خون ریزی بسیار مختصر است

شما میتونید ادامه مطلب بارداری در هفته دوم رو در این بخش بخونید
 
هفته دوم بارداری

بارداری هفته به هفته

هفته سوم بارداری

اگرچه ممکن است هنوز احساس نکنید که حامله هستید، فرزندتان در داخل بدن شما شروع به رشد و تکامل کرده است!

در مرحلهٔ لانه‌گزینی، بدن فرزند شما تنها 0/1 تا 0/2 میلی‌متر عرض دارد!

شما میتونید ادامه مطلب بارداری در هفته سوم رو در این بخش بخونید
 
هفته سوم بارداری

بارداری هفته به هفته

• هفته چهارم بارداری

فرزند شما که همچنان در این مرحله، رویان (embryo) نام دارد (هفته 3، فرزند) از 2 لایه سلول تشکیل شده است. این 2 لایه، اپی‌بلاست (epiblast) و هیپوبلاست (hypoblast) نام دارند و در نهایت تمام اعضا و بخش‌های بدن فرزند شما را تشکیل خواهند داد.

در این هفته، رویان به اندازهٔ سر سنجاق است.

تبریک می‌گوییم، این هفته‌ای است که شما به تعویق بارداری خود پی می‌برید. شما رسما این هفته در نقش یک مادر پذیرفته شده‌اید

توده سلولی در حال تقسیم به رحم می رود تا جایگاهی برای استقرار پیدا کند.

شما میتونید ادامه مطلب بارداری در هفته چهارم رو در این بخش بخونید
 

هفته چهارم بارداری

بارداری هفته به هفته

• هفته پنجم بارداری

از این زمان به بعد، رویان که تاکنون توده‌ای متشکل از صدها سلول بود شکل پیدا می‌کند.

در پایان هفتهٔ پنجم، فرزند شما به اندازه‌ای بزرگ شده که با چشم غیر مسلح دیده می‌شود. در این مرحله، رویان شبیه یک گلابی کوچک است و طول آن به 0/5 تا0/9 سانتیمتر می‌رسد.

توده سلولی به دو قسمت تقسیم شده قسمت جنینی وقسمت جفتی و پس از ان قسمت جنینی به سه لایه تقسیم شده:
لایه خارجی :مغز, نخاع, پوست و مو را تشکیل میدهد
لایه میانی: قلب, سیستم گردش خون, استخوان, عضله, کلیه و سیستم تناسلی را تشکیل میدهد
لایه داخلی:روده ها کبد پانکراس و مثانه را می سازد
شما میتونید ادامه مطلب بارداری در هفته پنجم رو در این بخش بخونید
 
هفته پنجم بارداری
 

بارداری هفته به هفته

• هفته ششم بارداری

در این هفته طول سرتانشیمن (محل ساخته شدن استخوان دنبالچه)، فقط 2 تا 5 میلی‌متر است.

تکامل مغز و دستگاه عصبی رویان سرعت بیشتری پیدا کرده است.

اولین ضربان قلب جنین در این هفته است
اگر شما می توانستید درون رحم خود را ببینید، یک سر بزرگ و چند نقطه تیره رنگ را می دیدید که محل تشکیل چشم ها و بینی او خواهند بود. دو حفره کوچک در دو طرف سر، محل شکل گیری گوش ها هستند و دست ها و پاهای او به شکل برآمدگی های کوچکی قابل مشاهده می باشند. دست ها و پاها شبیه به باله ماهی هستند که پرده ضخیمی بین انگشتهای در حال رشد قرار گرفته است؛ اما انگشتان دست ...
شما میتونید ادامه مطلب بارداری در هفته ششم رو در این بخش بخونید

 

هفته ششم بارداری

بارداری هفته به هفته

هفته هفتم بارداری

 طول رویان در این هفته، 7 تا 13 میلی‌متر و وزن آن حدود  0/8 گرم است.

دستگاه گوارش و ریه‌های فرزندتان به تکامل خود ادامه می‌دهند.

صورت فرزند شما در حال شکل گرفتن است. دهان، حفره‌های بینی، گوش‌ها و چشم‌ها در این هفته مشخص‌تر می‌شوند.

کودکتان در این هفته شروع به تکان های ناگهانی ریز میکند. شما چیز زیادی احساس نمی کنید فقط با دستگاه های پزشکی این تکان ها قابل مشاهده است. ذکر این تکان ها فقط بر اساس تشخیص ابزار پزشکی است

شما میتونید ادامه مطلب بارداری در هفته هفتم رو در این بخش بخونید

 

هفته هفتم بارداری

بارداری هفته به هفته

هفته هشتم بارداری

طول بین سر تا نشیمن فرزند شما در این هفته به ‌8 تا 16 میلی‌متر و وزنش به ‌1 گرم می‌رسد.

مقعد شکل گرفته است و روده‌ها به رشد خود ادامه می‌دهند. طول روده‌ها بیشتر می‌شود و در نتیجه به دلیل موجود نبودن جای کافی در شکم رویان، روده‌ها تا هفته 12 به داخل بندناف می‌روند.

شما میتونید ادامه مطلب بارداری در هفته هشتم رو در این بخش بخونید.

 

هفته هشتم بارداری

بارداری هفته به هفته

هفته نهم بارداری

طول جنین از فرق سر تا نشیمن، 13 تا 23 میلی‌متر است و وزن آن به حدود 1 تا 3 گرم می‌رسد. تغییرات روزانهٔ جنین افزایش پیدا می‌کند.

هفته نهم بارداری زمانی است که اندام تناسلی جنین درآن شکل می گیرد. 
سریعترین رشد در این هفته مربوط به اندامهای کودک است و رشد دستها بیشتر از پاها است انگشتان وناخن جنین در حال تکامل ست
در طی ماه های آینده تغییرات زیادی در درون بدن و زندگی شما اتفاق خواهد افتاد. در اینجا ما به شما در یافتن مسیر درست در میان احساسات جدید کمک می‌کنیم 
شما میتونید ادامه مطلب بارداری در هفته نهم رو در این بخش بخونید.
 
هفته نهم بارداری

بارداری هفته به هفته

هفته دهم بارداری

ممکن است رشد سریع فرزندتان در این هفته شما را متعجب سازد. طول سر تا نشیمن جنین در این هفته دهم بارداری به 27 تا 33 میلی‌متر و وزن آن به 4 گرم می‌رسد.

هر روز قیافهٔ جنین تکامل بیشتری پیدا می‌کند. دست‌ها، انگشتان دست، پاها و انگشتان پا کاملاً شکل گرفته‌اند.

رشد اندامها ادامه دارد و بهترین خبر در اینهفته این است که جنین از خطر ابتلا به ناهنجاریهای مادرزادی نجات پیدا میکند
اندازه جنین 50 تا 60 میلیمتر است
این هفته شکم شما نسبت به هفته گذشته بزرگتر شده است. در این هفته عضلات شما کش می‌آید و رحم بزرگ‌تر می‌شود. وضعیت جسمی و روحی شما هم چندان خوب نیست. البته بهتر است نگرانی به دل راه ندهید این حال و احوال موقتی است، همه اینها زیر سر هورمون‌های حاملگی استروژن و پروژسترون است. بیشتر زنان در این زمان ...
شما میتونید ادامه مطلب بارداری در هفته دهم رو در این بخش بخونید.
 
هفته دهم بارداری
 

بارداری هفته به هفته

هفته یازدهم بارداری

طول جنین، به حدود 4 تا 5 سانتی‌متر (به‌اندازه طول چوب کبریت) و وزنش به حدود 7 گرم رسیده است.

اندازه جنین 65 تا 75 میلیمتر است

صورت جنین شباهت بیشتری به صورت همیشگی انسان پیدا می کند!!

دستگاه تناسلی خارجی جنین تقریباً به طور کامل تشکیل شده است. به زودی با سونوگرافی می‌توان مشخص کردکه فرزند شما دختر است یا پسر! همچنین در این هفته، مادر می‌تواند صدای ضربان کودک خود را با سونوگرافی داپلر بشنود.
شما میتونید ادامه مطلب بارداری در هفته یازدهم رو در این بخش بخونید .
 
هفته یازدهم بارداری
 

بارداری هفته به هفته

• هفته دوازدهم بارداری

طول جنین به حدود 4/5 سانتی‌متر و وزنش به حدود 14 گرم رسیده است.

چشم‌ها و گوش‌های فرزند شما به طور کامل شکل گرفته‌اند.

غدهٔ هیپوفیز جنین شروع به تولید هورمون‌هایی مثل پرولاکتین و کورتیکوتروپین کرده است.

در این هفته، بارداری فیزیکی شما بیشتر از قبل خود را نشان می‌دهد و علائم هفته‌های قبل همچنان ادامه دارد و ممکن است علائم جدیدی همچون چند برابر شدن اشتها و ویار خود را تجربه کنید. اکنون اندازه رحم شما دوبرابر شده است. در این دوران کم‌کم حالت تهوع شما کاهش می‌یابد و در هفته‌های بعد به تدریج ناپدید می‌شود. آن دسته خانم‌هایی که حالت تهوع‌شان به شدت کاهش می‌یابد ویارشان بیشتر می‌شود.
شما میتونید ادامه مطلب بارداری در هفته دوازدهم رو در این بخش بخونید.
 
هفته دوازدهم بارداری
 

بارداری هفته به هفته

هفته سیزدهم بارداری

در این هفته، جنین حدود 7/4 سانتی‌متر طول و 23 تا 28 گرم وزن دارد.

از هفته سیزدهم بارداری خطوط اثر انگشت فرزندتان تشکیل می‌شوند! اثر انگشت یکی از علایم انحصاری هر فرد به شمار می‌آید.

جنین، کمی‌در داخل رحم مادر حرکت می‌کند، هر چند که مادر ممکن است قادر به احساس کردن آن نباشد.

از این هفته به بعد، رشد سر جنین به طور قابل ملاحظه‌ای کاهش پیدا می‌کند. در هنگام تولد، سر، حدود تمام بدن را تشکیل می‌دهد.

شما میتونید ادامه مطلب بارداری در هفته سیزدهم رو در این بخش بخونید.
 
 هفته سیزدهم بارداری
 

بارداری هفته به هفته

هفته چهاردهم بارداری

در این هفته طول سر تا نشیمن جنین به حدود 9 سانتی‌متر و وزن جنین به حدود 42 تا 45 گرم رسیده است.

گردن و بازوهای فرزند شما طویل‌تر شده‌اند. لانوگو (کرک جنینی) کمی بیشتر شده است.

حالا دیگر فرزند شما می‌تواند از عضلات صورت خود برای نیم بسته نگه داشتن چشم‌ها و اخم کردن استفاده کند.

فرزند شما از این هفته تمرین حرکات دم و بازدم را آغاز می‌کند و حتی سعی می‌کند انگشت خود را بمکد.

شما میتونید ادامه مطلب بارداری در هفته چهاردهم رو در این بخش بخونید.
 

هفته چهاردهم بارداری

بارداری هفته به هفته

هفته پانزدهم بارداری

در این هفته طول جنین حدود 10 سانتی‌متر و وزنش حدود 70 گرم است.

اسکلت جنین به وسیله رادیوگرافی قابل مشاهده شده است.

پوست جنین هنوز بسیار نازک و شفاف است.

موهای ابرو و سر فرزند شما در حال رشد هستند.
مایع آمنیوتیک قادر به انتقال صوت به جنین بوده و کودک بوسیله آن می تواند صدای معده ضربان قلب و صدای شما را بشنود

شما میتونید ادامه مطلب بارداری در هفته پانزدهم رو در این بخش بخونید. هفته پانزدهم بارداری

بارداری هفته به هفته

هفته شانزدهم بارداری

در این هفته طول جنین (از سر تا نشیمن)، تقریباً 25/11تا 6/11سانتی‌متر و وزن آن حدود 100تا110 گرم است.

ناخن انگشتان دست و پای فرزندتان همچنان در حال رشد است. در بعضی نوزادان کوتاه کردن ناخن‌ها، کمی پس از تولد ضرورت دارد.

فرزند شما می‌تواند سر خود را راست نگه دارد.

در این هفته ناخن جنین شروع به رشد کرده . جنین هر 45 تا 60 دقیقه ادرار می کند جنسیت جنین در این هفته ممکن است با سونوگرافی مشخص شود
وزن جنین 80 گرم و قدش 14 تا16 سانتی متر است
شما میتونید ادامه مطلب بارداری در هفته شانزدهم رو در این بخش بخونید.
 
هفته شانزدهم بارداری
 

بارداری هفته به هفته

• هفته هفدهم بارداری

طول جنین (از سر تا نشیمن) تقریباً 13 سانتی‌متر و وزنش حدود 140 گرم است.

در هفته هفدهم بارداری جنین و جفت تقریباً به یک اندازه هستند. بند ناف طویل‌تر، ضخیم‌تر و قوی‌تر شده است.

فرزند شما از این هفته دارای رفلکس‌های لازم برای مکیدن، چشمک زدن و بلعیدن می‌شود.

از این هفته به بعد باید منتظر ثبت حرکات جنین باشید گاهی مثل نوک زدن پرنده  گاهی شبیه پرزدن پروانه زیر پوست خود حس می کنید. در حاملگی اول ممکن است تا هفته 20 این حرکات را متوجه نشوید
وزن کودک 100 تا 120 گرم و قدش 16 ساتی متر است
شما میتونید ادامه مطلب بارداری در هفته هفدهم رو در این بخش بخونید.

 
هفته هفدهم بارداری
 

بارداری هفته به هفته

هفته هجدهم بارداری

طول جنین به حدود 14 سانتی‌متر و وزنش به 200 گرم رسیده است.

لایه‌های چربی که 75% وزن هنگام تولد فرزندتان را نشکیل می‌دهند در حال رشد هستند.

استخوانها شروع به استخوان سازی کرده اثر انگشت کودک تکامل یافته و وزن او در این هفته 160 تا 180 گرم و قدش تا 20 سانتی متر است
شما میتونید ادامه مطلب بارداری در هفته هجدهم رو در این بخش بخونید.
 
هفته هجدهم بارداری
 

بارداری هفته به هفته

هفته نوزدهم بارداری

تاکنون اندازهٔ جنین از سر تا نشیمن محاسبه‌می‌شد ولی از پایان این هفته، از سر تا انگشت پا محاسبه‌می‌شود زیرا تا این زمان ساق‌های جنین در مقابل تنه‌اش تا شده‌اند و اندازه‌گیری از سر تا انگشت پا بسیار مشکل است. در هفتهٔ نوزدهم قد جنین (از سر تا نشیمن) حدود 15 سانتی‌متر و وزنش حدود 240 گرم است.

جوانه دندانهای اصلی در پشت دندانهای شیری شروع به تکامل هستند موهای کرکی شکل بدن کودک را پوشانده وزنش در این هفته 200 تا 220گرم وقدش 20 تا 2 سانتی متر است
شما میتونید ادامه مطلب بارداری در هفته نوزدهم رو در این بخش بخونید.
 
هفته نوزدهم بارداری
 

بارداری هفته به هفته

• هفته بیستم بارداری

طول جنین (از سر تا انگشت یا پنجهٔ پا) به حدود 25 سانتی‌متر و وزنش به حدود 250 تا 300 گرم رسیده است.

بدن جنین با ماده‌ای مومی و سفید به نام ورنیکس کازئوزا (vernix caseosa) پوشیده می‌شود که پوست ظریف آن را از کشش و ترک‌خوردگی محافظت می‌کند. بدن نوزادان نارس در هنگام تولد در این لایهٔ پنیری پوشیده شده است. این ماده، همچنین به عبور جنین از کانال زایمانی، در هنگام تولد کمک می‌کند.

از این هفته به بعد کودک صدای شما را تشخیص می دهد وزن ان حدود 280 گرم و قدش 25 سانتی متر است توجه داشته باشید که قد به دو صورت اندازه گرفته می شود یکی قد کامل ویکی تا ناحیه باسن کودک بنابراین اگر تغییری در اندازه های مختلف دیدید بعلت متد اندازه گیری است
شما میتونید ادامه مطلب بارداری در هفته بیستم رو در این بخش بخونید.
 
هفته بیستم بارداری
 

بارداری هفته به هفته

هفته بیست و یکم بارداری

طول جنین به حدود 27 سانتی‌متر و وزنش به حدود 340 تا 360 گرم رسیده است.

از این هفته احتمالاً حرکات جنین در رحم مادر به شکل منظم صورت می‌گیرد.

قلب فرزند شما پر قدرت‌تر می‌شود و دستگاه گوارش در حال تکمیل شدن است.

مهمترین اتفاق ساخت گلبولهای سفید در این هفته است
شما میتونید ادامه مطلب بارداری در هفته بیست و یکم رو در این بخش بخونید.
 
هفته بیست و یکم بارداری
 

بارداری هفته به هفته

هفته بیست و دوم بارداری

طول جنین به حدود 30 سانتی‌متر و وزنش به 370 گرم رسیده است.

از این هفته، قیافهٔ جنین روز به روز به ظاهر نهایی (هنگام تولد) شبیه‌تر می‌شود. لب‌ها، پلک‌ها، چشم‌ها و ابروها تشکیل شده‌اند و همچنین فرزند شما قادر است چهرهٔ خود را به اشکال مختلف در بیاورد (به‌اصطلاح، شکلک در بیاورد).

شما میتونید ادامه مطلب بارداری در هفته بیست و دوم رو در این بخش بخونید.
 
هفته بیست و دوم بارداری
 

بارداری هفته به هفته

هفته بیست و سوم بارداری

طول جنین به ‌5/27 تا 29 سانتی‌متر و وزنش به 450 تا 500 گرم رسیده است.

لانوگو (کرک‌های بدن جنین؛ هفته 13؛ فرزند) به اندازه‌ای پر رنگ شده که به وسیلهٔ سونوگرافی قابل مشاهده است. به طور معمول لانوگو در طول آخرین هفته‌های بارداری می‌ریزد.

گاه کودک ممکن است بدنبال بلعیدن مایع آمنیوتیک دچار سکسکه شود با لمس شکم و صدا حرکات جنین بیشتر می شود 
شما میتونید ادامه مطلب بارداری در هفته بیست و سوم  رو در این بخش بخونید.

 

هفته بیست و سوم بارداری

 

بارداری هفته به هفته

• هفته بیست و چهارم بارداری

طول جنین به حدود 30 سانتی‌متر و وزنش به حدود 600 گرم رسیده است.

سرعت رشد مغز جنین افزایش یافته است و جوانه‌های چشایی در حال تکامل هستند.

مهمترین اقدام در این هفته تکامل چربی در زیر لایه پوست است
وزن جنین 600 گرم و قدش 30 سانتی متر است
شما میتونید ادامه مطلب بارداری در هفته بیست و چهارم  رو در این بخش بخونید.
 
هفته بیست و چهارم بارداری
 

بارداری هفته به هفته

هفته بیست و پنجم بارداری

طول جنین بهقد به  32 سانتی متر و وزنش به 675 گرم گرم رسیده است.

چروکیدگی پوست جنین شروع به از بین رفتن کرده است و قیافهٔ جنین روز به روز به قیافهٔ نوزاد شبیه‌تر می‌شود.

موهای فرزندتان رشد بیشتری پیدا کرده و می‌توان رنگ و جنس آن را با سونوگرافی تشخیص داد.

در این هفته استخوانها محکم تر و سخت تر می شود و کودک هم بعلت رشد چربی زیر پوست فربه تر می شود
شما میتونید ادامه مطلب بارداری در هفته بیست و پنجم رو در این بخش بخونید.
 
هفته بیست و پنجم بارداری
 

بارداری هفته به هفته

هفته بیست و ششم بارداری

طول جنین به 35/6 سانتی‌متر و وزنش به حدود 730 گرم رسیده است.

گوش‌های جنین حساس‌تر شده‌اند و اکنون فرزندتان می‌تواند صدای صحبت شما با همسرتان یا افراد دیگر را بشنود.

ریه های کودک با تولید شاخه های برونش شروع به تکامل می کند
شما میتونید ادامه مطلب بارداری در هفته بیست و ششم رو در این بخش بخونید.
 
هفته بیست و ششم بارداری
 

بارداری هفته به هفته

• هفته بیست و هفتم بارداری

طول جنین به حدود 36/2 تا 36/6 سانتی‌متر و وزنش به حدود 875 تا 950 گرم (تقریباً به اندازهٔ گل کلم) رسیده است.

هفته بیست وهفتم بارداری شده و فرزند شما اکنون به طور منظم می‌خوابد و بیدار می‌شود، چشمانش را باز و بسته می‌کند و انگشتان خود را می‌مکد.

در این هفته رنگ چشم کودک آبی یا آبی تیره می باشد
شما میتونید ادامه مطلب بارداری در هفته بیست و هفتم رو در این بخش بخونید.
 
هفته بیست و هفتم بارداری
 

بارداری هفته به هفته

هفته بیست و هشتم بارداری

طول جنین به 37 تا 37/6 سانتی‌متر و وزنش به 1005 تا 1135گرم رسیده است.

مژه‌های جنین رشد کرده‌اند.

میلیاردها نورون در مغز نوزاد شما به وجود آمده‌اند. چین و شکن‌های مغز جنین نیز در حال رشد و توسعه هستند.

ریه های کودک در این هفته به بلوغ کافی رسیده ولی اگر متولد شود نیاز به مراقبتهای خاص دارد
تریمستر سوم:
شما میتونید ادامه مطلب بارداری در هفته بیست و هشتم رو در این بخش بخونید.
 
هفته بیست و هشتم بارداری
 

بارداری هفته به هفته

• هفته بیست و نهم بارداری

طول جنین به حدود 37/5 تا 38/5 سانتی‌متر و وزنش به ‌1140تا 1153گرم رسیده است.

عضلات و ریه‌های جنین همچنان در حال تکامل هستند و سر جنین بزرگ‌تر شده است تا بتواند مغز در حال رشد را در خود جای دهد.

کودک در این هفته تمام فضای رحم را اشغال می کند . رشد کودک از این هفته به بعد کمتر از یک سانتی متر در هفته است . از این هفته به بعد هفته ای 200 گرم به وزن کودک اضافه می شود
کودک روزانه نیم لیتر ادرار وارد مایع آمنیوتیک می کندو همچنین از این هفته شروع به تنظیم دمای بدن خویش می کند
شما میتونید ادامه مطلب بارداری در هفته بیست و نهم رو در این بخش بخونید.
 
 
هفته بیست و نهم بارداری
 

بارداری هفته به هفته

• هفته سی ام بارداری

طول جنین به 39/2 تا 39/9 سانتی‌متر و وزنش به حدود 1319 تا 1360 گرم رسیده است.

حدود 1 لیتر مایع آمنیون، جنین را احاطه کرده است که با بزرگ‌تر شدن جنین مقدار آن کمتر خواهد شد.

در این هفته جنین بسیار هوشیار نسبت به محیط اطراف است و تاریکی ونور محیط بیرون را تشخیص می دهد

شما میتونید ادامه مطلب بارداری در هفته سی ام رو در این بخش بخونید.
 
هفته سی ام بارداری
 

بارداری هفته به هفته

هفته سی و یکم بارداری

طول جنین به 40 تا 41/1 سانتی‌متر و وزنش به 1490 تا 1502 گرم رسیده است.

فرزند شما اکنون می‌تواند سرش را از یک طرف به طرف دیگر بچرخاند.

بازوها، ساق‌ها و تنهٔ فرزندتان با تجمع یافتن لایه‌های چربی ضروری در زیر پوست، برجسته‌تر به نظر می‌رسند.

ناخن کودک در این هفته به انتهای انگشت میرسد لایه چربی زیر پوست کاملتر شده 
از این هفته به بعد موهای کرکی و ورنیکس (ماده مومی شکل پوشانده بدن کودک) شروع به محو شدن می کنند
شما میتونید ادامه مطلب بارداری در هفته سی و یکم رو در این بخش بخونید.
 
هفته سی و یکم بارداری
 

بارداری هفته به هفته

هفته سی و دوم بارداری

طول جنین به 41/7 تا 42/4 سانتی‌متر و وزنش به حدود 1702 گرم رسیده است.

در طول 7 هفتهٔ آینده، جنین تا وزن زمان خود را به دست خواهد آورد.

ناخن انگشتان دست و پای فرزند شما اکنون کامل شده و موهای سر فرزندتان شکل واقعی پیدا کرده است.

در این هفته و هفته های آخر شنوایی کودک ارتباط کاملی با دنیای بیرون از رحم برقرار می کند
در میان صداهای خارجی او به صدای مادر عادت کرده و پس از تولد با شنیدن صدای مادر, وی را تشخیص می دهد
شما میتونید ادامه مطلب بارداری در هفته سی و دوم رو در این بخش بخونید.
 
هفته سی و دوم بارداری
 

بارداری هفته به هفته

هفته سی و سوم بارداری

طول جنین به حدود 43/7 سانتی‌متر و وزنش به 1810 تا 1918 گرم رسیده است.

استخوان‌های بدن فرزندتان سخت‌تر شده‌اند.

از این هفته سورفاکتانت در ریه جنین شروع به ساخت می کند بنابراین اگر از این هفته به بعد کودک بدنیا بیاید مشکل کمتری از نظر تنفسی خواهد داشت
ولی حتما نیاز به دستگاه انکوباتور دارد زیرا چربی زیر پوستی هنوز کم است
شما میتونید ادامه مطلب بارداری در هفته سی و سوم رو در این بخش بخونید.

 

 
هفته سی و سوم بارداری
 

بارداری هفته به هفته

هفته سی و چهارم بارداری

طول جنین به 45 سانتی‌متر و وزنش به 2140 تا 2156 گرم رسیده است.

در هفته سی و چهارم بارداری لایه‌های چربی بدن جنین بیشتر شده‌اند و ظاهر گردتری به جنین داده‌اند و اکنون پوست جنین از همیشه صاف‌تر شده است.

نوزادانی که بین هفته 34 تا 37 به دنیا می‌آیند و مشکل دیگری ندارند معمولاً به خوبی ادامهٔ حیات می‌دهند و تنها برای مدت کوتاهی باید در بخش نوزادان نگه داشته شوند.

پوست کودک کم کم به رنگ صورتی در می آید و ریه های کودک به بلوغ کامل می رسند
شما میتونید ادامه مطلب بارداری در هفته سی و چهارم رو در این بخش بخونید.

 

هفته سی و  سوم بارداری
 

بارداری هفته به هفته

هفته سی و پنجم بارداری

طول جنین به ‌45/5 تا 46/2 سانتی‌متر و وزنش به 2360 تا 2383 گرم رسیده است.

اکنون به دلیل کافی نبودن فضای داخل رحم، فرزند شما دیگر قادر به پشتک زدن در رحم نیست ولی به همان تعداد قبلی لگد می‌زند!

کلیه‌های جنین به طور کامل رشد کرده‌اند و کبد جنین می‌تواند بعضی از مواد زاید را پردازش کند.

از این هفته تا هفته های آخر بارداری لایه چربی بیشتری زیر پوست کودک بخصوص اطراف شانه اورا در بر می گیرد
از این هفته به بعد می توانید سوتین های مخصوص شیر دهی را تهیه کنید!!
شما میتونید ادامه مطلب بارداری در هفته سی و پنجم رو در این بخش بخونید.
 
هفته سی و پنجم بارداری
 

بارداری هفته به هفته

هفته سی و ششم بارداری

طول جنین به ‌56/5 تا 47/5 سانتی‌متر و وزنش به 2620 تا 2724 گرم رسیده است.

در هفته سی و ششم بارداری تقریباً تمام موهای کرک مانند (لانوگو؛ هفته 13؛ فرزند) و نیز ورنیکس بدن جنین (ورنیکس؛ هفته20؛ فرزند) در حال ریزش هستند. هر دو مادهٔ مزبور پس از ریزش به داخل مایع آمنیون به وسیلهٔ جنین بلع می‌شوند. علاوه بر این، جنین سایر ترشحاتی را که به داخل مایع آمنیون ریخته‌اند بلع می‌کند و در نتیجه، مدفوع جنین به شکل مخلوطی سیاه رنگ موسوم به مکونیوم ساخته می‌شود.

تمام اعضای کودک در این هفته به بلوغ می رسند
شما میتونید ادامه مطلب بارداری در هفته سی و ششم رو در این بخش بخونید.
 
هفته سی و ششم بارداری
 

بارداری هفته به هفته

هفته سی و هفتم بارداری

طول جنین به 47/5 تا 48/6 سانتی‌متر و وزنش به ‌2875 تا 2859 گرم رسیده است.

چون فرزند شما به مرحلهٔ پایانی دوران جنینی رسیده و به اصطلاح، «فول ترم» است (هفته 36؛ فرزند)، در صورت به دنیا آمدن در این هفته، ریه‌های کاملاً بالغی دارد و می‌تواند خود را با شرایط خارج از رحم به خوبی وفق دهد.

بسیاری از نوزادان در هنگام تولد در تمام سر خود به طور کامل مو دارند و طول موها به 1/25 تا 3/75 سانتی‌متر می‌رسد.

از این هفته به بعد هر روز باید آماده باشید!! ساک بیمارستان را ببندید, تلفن های ضروری را در دسترس قرار دهید!
شما میتونید ادامه مطلب بارداری در هفته سی و هفتم رو در این بخش بخونید.
 
هفته سی و هفتم بارداری
 

بارداری هفته به هفته

• هفته  سی و هشتم بارداری

طول جنین به 48/75 تا 49/8 سانتی‌متر و وزنش به 3080 تا 3087 گرم رسیده است.

فرزند شما می‌تواند به طور محکم دست خود را مشت کند.

تجمع چربی در بدن فرزندتان همچنان ادامه دارد ولی رشد فرزندتان آهسته‌تر شده است.

اگر فرزند شما پسر باشد در این هفته بیضه های او در داخل کیسه بیضه قرار می گیرد
این زمان بهترین وقت برای نوشتن نامه به کودک خود است!!!
شما میتونید ادامه مطلب بارداری درهفته سی و  هشتم رو در این بخش بخونید.

 

 
هفته سی و هشتم بارداری
 

بارداری هفته به هفته

هفته سی و نهم بارداری

طول جنین به ‌49/8 تا 50/7 سانتی‌متر و وزنش به ‌3285 تا 3291 گرم (به‌اندازهٔ یک هندوانهٔ کوچک) رسیده است.

همچنان لایه‌های چربی به ساخته شدن خود ادامه می‌دهند تا به کنترل دمای فرزند شما، پس از تولد کمک شود.

معمولاً وزن جنین مذکر کمی بیشتر از جنین مؤنث است.

روده های کودک در این هفته پر از مواد دفعی که مکونیوم نام دارد می باشداین مواد به رنگ سبز تیره و چسبناک است در طی 2 هفته اول تولد, کودک ان را دفع می کند . گاهی در اثر فشار طی زایمان ممکن است این ماده دفع شود
شما میتونید ادامه مطلب بارداری در هفته سی و  نهم رو در این بخش بخونید.
 
هفته سی و نهم بارداری
 

بارداری هفته به هفته

• هفته چهلم بارداری

طول جنین به 50 تا 51/2 سانتی‌متر و وزنش به 3420 تا 3462 گرم رسیده است.

البته توجه داشته باشید که وزن و قد تقریبی هستند و از نوزادی به نوزاد دیگر فرق می کند

ممکن است در این هفته، فرزندتان به دنیا بیاید.

ممکن است تغییر رنگ‌هایی بر روی پوست فرزندتان دیده شود و یا لکه‌های خشک و بثوراتی موجود باشد که کاملاً طبیعی هستند و پس از مدتی برطرف خواهند شد.

در زمان تولد پوست کودک ممکن است در ابتدا آبی رنگ باشد و یا قسمتهایی از بدنش هنوز از ورنیکس پوشیده باشد سر کودک در بدو تولد ممکن است شکل نامنظمی داشته باشد این وضعیت اغلب به علت عبور از کانال زایمانی است و بعد از این سر کودک در تمام مراحل زندگی اش شکل ثابتی دارد

شما میتونید ادامه مطلب بارداری در هفته چهلم رو در این بخش بخونید.
 

هفته چهلم بارداری

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

کودکان، همگی نابغه متولد می شوند و در بسیاری مواقع تنها کافی است تنها زمینه های شناسایی، رشد و شکوفایی آنها فراهم شود تا آنها بتوانند در زندگی خود بدرخشند.

 نوآوری  و اختراع (12-3 سال)

نوآوری و اختراع (12-3 سال)

شاید بارها و بارها در بین گپ و گغتگوهای خودمانی این جمله به گوشتان رسیده باشد. دوره ما که این چیزا نبود. امروز با یه تلفن می‌تونی به بیزینس کار حرفه‌ای باشی و تمام و کمال به کارهات رسیدگی کنی. این همه پیشرفت بشر طی مدت زمان کوتاهی شکل گرفت و شاید بتوان گفت ده سال اخیر اوج پیشرفت بشری در رابطه با تکنولوژی و علم بوده و همچنان هر ثانیه این پیشرفت‌ها شکل دیگری می‌گیرد. در این میان جایگاه فرزند شما به عنوان یک نسل مدرن امروزی کجاست؟ آیا او نیز می‌تواند اثری ماندگار از خود بجای بگذارد.

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین ، مطابق با آخرین یافته‌های دانشمندان بزرگ دنیا و برای اولین بار در ایران ارائه شده است. این مجموعه براساس متد پروفسور مکوتو شیچیدا از ژاپن، روی هوش‌های چندگانه جنین از جمله: هوش عاطفی، هوش شنیداری، هوش کلامی، هوش فضایی، هوش کوانتومی، هوش خوددرمانگر و همچنین حواس دهگانه جنین تمرکز دارد. مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین شامل 2 جلد کتاب و 4 عنوان دی‌وی‌دی آموزشی به همراه فلش کارت های ای . اس. پی ، برچسب های تصویری و کتاب‌های صوتی، ارائه گردیده است.

 مدرسه بدون دردسر ( پیش دبستان و کلاس اول)

مدرسه بدون دردسر ( پیش دبستان و کلاس اول)

تمامی ما از آغاز دوران تحصیل این نصیحت معروف پدر و مادرهایمان را به خاطر داریم: "خوب درس بخون تا واسه ی خودت کسی بشی" اما شاید هیچ کدام از این پدر مادرها به ما یاد ندادند که این "خوب درس خواندن" یعنی چه!

بسته آموزشی بارداری طلایی

بسته آموزشی بارداری طلایی

پدر و مادر باید بدانند که تربیت از تولد شروع می‌شود و والدین بیشترین نقش را در 8 سال اول تولد دارند. بعد تا 12 سال این نقش کم رنگ، تا 18 سال کم رنگ تر و بعد از 18 سالگی تحت تأثیر عوامل محیطی، هم سالان و جامعه قرار می‌گیرند، والدین باید آگاه باشند با محکم کردن پایه‌های شخصیتی در همه‌ی زمینه‌های رشد، تنها در این سال‌ها فرصت دارند به تربیت فرزند خود بپردازند.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

هفته پنجاهم نوزادی

هفته پنجاهم نوزادی

هفته پنجاهم نوزادی

علائم و نکات هفته های پایانی بارداری چیست؟

علائم و نکات هفته های پایانی بارداری چیست؟

علائم و نکات هفته های پایانی بارداری چیست؟ هیجان زیاد همراه با خستگی مداوم از نشانه های اواخر دوران بارداری است. بنظر می رسد زمان هم خیلی سریع و هم بطور غیرقابل تحملی کند می گذرد.
هر چه شکمتان بزرگتر می شود انجام کارهای روزمره نیز دشوارتر می شود. در این دوره حرکاتی مانند بلند شدن از صندلی، نشستن پشت فرمان اتومبیل یا حتی غلتیدن در خواب نیاز بر دقت بیشتری دارد. خودتان متوجه می شوید که با در و دیوار یا به دیگران که از وضعیت شما مطلع نیستند،

آشنایی با سه ماهه ی دوم بارداری

آشنایی با سه ماهه ی دوم بارداری

آشنایی با سه ماهه ی دوم بارداری سه ماه دوم بارداری لذت بخش ترین ماه باداری است که حس مادر بودن بیشتر نمود پیدا می کند

8 راز بزرگ آفرینش جنین که هنوز هم بی پاسخ مانده‌اند - قسمت اول

8 راز بزرگ آفرینش جنین که هنوز هم بی پاسخ مانده‌اند - قسمت اول

  8 راز بزرگ آفرینش جنین که هنوز هم بی پاسخ مانده‌اند  میگویند میلیون‌ها میلیون از اسپرم‌ها به طرف دهانه رحم حرکت می‌کنند و تخمک را هدف قرار می‌دهند، ولی فقط یکی از آن‌ها (یا دوتا) پیروز می‌شود و به او اجازه داده می‌شود که نزدیک شود!...  چگونه و چرا تخمک این اسپرم را دیگری را جذب نمی‌کند؟... چگونه این مسابقه پایان می‌یابد؟...چه کسی پبروز است؟

اصول اساسی حافظه چیست؟

اصول اساسی حافظه چیست؟

اصول اساسی حافظه چیست؟ در دوران یونان و روم باستان، سناتورهای برجسته از قدرت حافظه خود برای نمایش قدرت و تحت تأثیر قرار/دادن رای/ دهندگان و دیگران استفاده می‌کردند. قرن‌ها قبل از اینکه چیزی در مورد مغز و نحوه عملکرد آن کشف شود، یونانیان باستان اولین کسانی بودند که دو اصل اساسی مربوط به حافظه را کشف کردند. زیرا می‌دانستند که حافظه با ربط دادن اطلاعات به یکدیگر بهتر تقویت می‌شود.

نکات برجسته سه ماه دوم بارداری را بشناسیم

نکات برجسته سه ماه دوم بارداری را بشناسیم

نکات برجسته سه ماه دوم بارداری را بشناسیم در اینجا به تغییراتی که برای شما اتفاق می افتد و چگونگی رشد کودک نگاهی گذرا داریم و نیز به آنچه که شما طی سه ماهه دوم انتظار آن را دارید، می پردازیم:

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 5

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید