قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

ترس ها و نگرانی های دوران بارداری

ترس ها و نگرانی های دوران بارداری
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/09/19 0 نظر 102 بازدید

ترس ها و نگرانی های دوران بارداری

آیا می توانم به خوبی از عهده آن بر آیم؟ چقدر صدمه به همراه دارد؟ آیا در انجام یک زایمان کامل شکست می خوردم؟ شاید ترس از زایمان بیشترین نگرانی را برای مادران به همراه داشته باشد. شما تا در موقعیت زایمان قرار نگیرید نمی توانید بدانید که چگونه است و نیز همه چیز تحت کنترل شما نیست. (این مسأله در مورد مادرانی که یکبار زایمان را تجربه کرده اند نیز صدق می کند، زیرا هر زایمان خصوصیات ویژه خود را دارد.)

ترس ها و نگرانی های دوران بارداری

اول سوئیچ اتومبیلتان را جا می گذارید. بعد در حالیکه لباسهای خیس را برای پهن کردن روی بند می برید، تلفن زنگ می زند و سه روز بعد وقتی لباسها بوی کپک زدگی گرفت متوجه می شوید فراموش کرده اید کارتان را تمام کنید. بعد قرارهایتان را فراموش می کنید و ممکن است هنگام بازگشت از محل کار به خانه خیابانها را اشتباه بروید. شما دچار حواس پرتی سه ماهه آخر بارداری شده اید.
همانطور که به تاریخ زایمان نزدیک می شوید، توجه ضمیر ناخودآگاهتان به آن روز بزرگ بیشتر می شود تا جائیکه از زندگی روزمره فاصله می گیرد تغییرات هورمونی، بهم خوردن خواب، مشغول شدن ذهن با تغییرات زیادی که در بدنتان رخ می دهد و آماده کردن وسایل لازم همگی به حواس پرتی شما می افزایند.

ترس در بارداری


بنابراین اگر احساس غریبی نسبت به خودتان داشتید بخاطر داشته باشید که دیگر خودتان نیستید، خودتان با کودکتان هستید. سعی کنید از این واقعیت شگفت آور یعنی آنچه درون شما رخ می دهد به خوبی استقبال کنید. اگر به جنبه های مثبت روحی اهمیت دهید به شما کمک می کند تا بهتر همه تغییرات فیزیکی منفی را تحمل کنید. به میل به تنها بودن که احتمالاً در شما به وجود می آید تسلیم شوید. دعوت به میهمانی را رد کنید و تا جایی که امکان دارد اضافه کاری کنید. تنها به پیاده روی بروید و اوقاتی را برای تفریح خودتان اختصاص دهید مثلاً تنهایی به خرید بروید.

حتما بخوانید: دلایل استراحت مطلق در دوران بارداری


درست کردن لانه


شما بیشتر شبیه یک پنگوئن هستید تا یک گنجشک ولی غریزه یعنی درست کردن یک لانه برای جوجه ای که قرار است از تخم بیرون بیاید، یکی است، غریزه درست کردن لانه خود را به صورت عجله در تکمیل جزئیات اتاق کودک یا میل اضطراری برای مرتب کردن لباسها در کمد او نشان می دهد. درست کردن لانه دری برای خروج از حواس پرتی بارداری است و توجه شما را از اضطراب زایمان و تغییرات آینده دور و به کودک معطوف می سازد.

ترس در دوران بارداری

در واقع یک معیار سنجش اعتماد به نفس نیز هست مانند اینکه به خود می گویید: "اگر بتوانم این کار را انجام دهم، هر کار دیگری را هم می توانم انجام دهم" . شستن و تا کردن حوله های لباسی کمک می کند تا کودک واقعی تر به نظر برسد. احتمالاً یک دلیل مفید هم در پشت این ظهور ناگهانی توجه زیاد به کودک نهفته است، به محض اینکه این حس پدیدار می شود اندامها بعد از هفته ها که جمع و منقبض شده بودند، شل می شوند و شما احساس شادابی بیشتری می کنید.

حتما بخوانید: حالات شایع سه ماه سوم بارداری


علاوه بر همه اینها سرگرمی با وسایل کودک جالب هم هست، ولی مراقب باشید در این کار افراط نکنید. سعی کنید در تهیه وسایل کودک از تجربیات دوستانتان هم استفاده کنید و نگران این هم نباشید که دیگران در مورد خریدهای شما چه فکری می کنند. سعی هم نکنید همه وسایل کودک را یکجا و قبل از تولدش تهیه کنید.


ترس از ناشناخته ها


نگرانی ها در مورد هفته های آینده گذراست. ممکن است در حالیکه آرام دراز کشیده اید و استراحت می کنید نگرانی به سراغ شما بیاید. ممکن است هنگامی که همسرتان سوال ساده ای از شما میکند، زیر گریه بزنید، اگر چه نگرانی های دوران بارداری به اشکال گوناگون ظهور می کنند ولی علت همه آنها ترس از ناشناخته هاست.

دوران بارداری

ترس بخش تیره هیجان داشتن یک کودک است و حتی اگر باعث اضطراب هم شود کاملاً طبیعی است. بهترین دفاع در مقابل ترس شناختن آن است. هر مادری دچار اینگونه ترسها می شود. پس شما می توانید خودتان را با قوت قلب دادن با خلاف آن مسلح کنید. پریشانی و حواس پرتی هم به ترس کمک می کند، پس تمرینات شل کردن عضلات مانند نفس عمیق و تجسم سازی را انجام دهید یا پیاده روی کنید.

دانلود رایگان مبانی طراحی فرزند

نگرانی های شایع دوران  بارداری چیست؟


 ترس از زایمان. آیا می توانم به خوبی از عهده آن بر آیم؟ چقدر صدمه به همراه دارد؟ آیا در انجام یک زایمان کامل شکست می خوردم؟ شاید ترس از زایمان بیشترین نگرانی را برای مادران به همراه داشته باشد. شما تا در موقعیت زایمان قرار نگیرید نمی توانید بدانید که چگونه است و نیز همه چیز تحت کنترل شما نیست. (این مسأله در مورد مادرانی که یکبار زایمان را تجربه کرده اند نیز صدق می کند، زیرا هر زایمان خصوصیات ویژه خود را دارد.)


سعی نکنید نگرانیهای خود را پنهان کنید. تا آنجا که می توانید در مورد مکانیزم زایمان اطلاعات جمع آوری کنید به بیمارستان یا محلی که قرار است زایمان کنید، سر بزنید و در مورد آنجا تحقیق کنید. چون با محیط آشنا می شوید، ترس و هیجان شما هنگام زایمان کمتر می شود. همچنین شنیدن در مورد زایمان های دیگر به شما قوت قلب می دهد. ولی اگر این کار باعث نگرانی بیشتر شما می شود، مخصوصاً اگر زایمان های غیرعادی را برای شما تعریف کنند، مؤدبانه از آنها بخواهید دیگر ادامه ندهند. مرتب به خودتان یادآوری کنید که هر ساله میلیونها زن زایمان می کنند و بدن شما برای این کار ساخته شده است و راه دیگری برای داشتن فرزند وجود ندارد.

ترس از زایمان


نگرانی در مورد سلامتی کودک. مهم نیست چند بار آزمایش انجام داده باشید یا هر چند وقت یکبار صدای قلب کودک را شنیده باشید، تا وقتی کودک به دنیا نیامده است و خودتان انگشتان دست و پای او را نشمرده اید و تأئید متخصص کودکان را هم دریافت نکرده اید، آرام نمی گیرید. اگر در مورد همه مراقبتهای دوران بارداری پشتکار داشته و همه دستورات پزشک را اجرا کرده باشید برای سلامتی کودکان کاری دیگری نمی توانید انجام دهید. هر بار که نزد پزشک یا مامای خود می روید نگرانیهایتان را بطور واضح برای او بیان کنید تا او با راهنمایی هایش به شما قوت قلب دهد. برای خودتان این مسأله را یاد آوری کنید که اکثر نوزادانی که به دنیا می آیند سالم هستند. یک مشاور ژنتیک هم با دادن اطلاعات بیشتر می تواند به شما کمک کند. 

دانلود رایگان : شیوه های تقویت هوش جنین


ترس در مورد عدم کفایت خودتان به عنوان یک مادر خوب. شاید در مورد توانایی خود به عنوان یک مادر دوست داشتنی و صبور شک داشته باشید. نگرانی در مورد اینکه در شخصیت جدید خود یعنی یک مادر چگونه خواهید بود با نگرانی های دیگر تفاوت زیادی ندارد. به روز اول که سر کار رفتید و یا به ساعات قبل از ازدواجتان فکر کنید. به خودتان امتیاز دهید و همه کارهای خوبی را که در زندگی انجام داده اید جمع بزنید. چرا نتوانید یک مادر فوق العاده باشید؟ به خودتان بگویید که نیازی به دانستن جزئیات کودکیاری ندارید.

ترس از زایمان

همانطور که کودک بزرگ می شود آنها را یاد می گیرید. مطمئن باشید یک مادر کامل بودن یک افسانه است. شما در انجام این مسئولیت اشتباهات زیادی خواهید داشت ولی روزهای خوب این دوران از روزهای بدش بیشتر است. صحبت کردن با مادران دیگر واقعا به شما کمک می کند زیرا هر مادری اشتباهاتی در زندگی داشته که توانسته است از طریق آزمایش و خطا بر آنها غلبه کند. 

حتما بخوانید: چگونه اتاق کودک را آماده کنیم؟


 ترس از کودک. بیشتر مادران از کودک می ترسند تا از زایمان. نمونه هایی از نگرانیها: چطور بفهم او چه می خواهد؟ اگر او را دوست نداشته باشم چه کنم؟ با یک کودک تمام روز را چگونه بگذرانم؟ ترس از نوزاد بیشتر در میان مادرانی شایع است که زمان زیادی را با کودکان نگذرانده باشد. رفت و آمد با دوستان و همسایگانی که به تازگی صاحب فرزند شده اند می تواند به آنها کمک کند. بعضی از خانم ها بعد از زایمان مجذوب کودک خود می شوند و بعضی دیگر از او فاصله می گیرند. هر دو عکس العمل کاملاً طبیعی است. پذیرفتن مسؤولیت نگهداری از فرزند خودتان بهترین راه آمادگی برای پذیرش مسؤولیت نگهداری از یک کودک است.
فقط عده کمی از مادران بلافاصله به نوزادشان احساس وابستگی نمی کنند و بیشتر آنها پس از دیدن نوزادشان همه ناراحتی های دوران بارداری را فراموش می کنند.

ترس از بارداری


 ترس از اینکه فرزند دوم را مانند فرزند اول دوست نداشته باشید. مجسم کردن یک شخصیت جدید در زندگیتان به اندازه کافی مشکل است چه برسد به اینکه تصور کنید که همان احساس عشق و علاقه که نسبت به کودک اول در شما بوجود آمد، دوباره تکرار می شود. چرا اینطور نباشد؟ شما زمان بیشتری برای شناحت او دارید و علاقه مادرانه شما را مقید میکند که نسبت به او احساسی داشته باشید که تا بحال نداشته اید. حتی ممکن است احساس کنید نسبت به کودک اول خیانت کرده اید و در مورد کودک بی خبری که هنوز متولد نشده است احساس گناه کنید.

حتما بخوانید: خطر دیابت بارداری برای جنین

خوب می دانید واقعیت چیست؟ به محض اینکه برای اولین بار چشمتان به او می افتد، ضربان قلبتان شدیدتر می شود. متوجه می شوید که چقدر به او علاقه دارید. به عبارت دیگر شما همه فرزندانتان را یکسان دوست خواهید داشت. این گفته تکراری است ولی حقیقت دارد. صبر کنید و ببینید.
 


 

پیشنهاد ویژه فیلم آموزشی: مهارت نظم در کودکان

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

اگر در دنیای امروز مطلبی درباره هوش جنین خواندید به هیچ‌وجه تعجب نکنید. زیرا در دنیای ما همه چیز امکان‌پذیر است. حتی آموزش به جنین در دوران بارداری. و از آن تعجب‌آورتر نیز آموزش جنین قبل از بارداری است. اما کودکان طلایی به عنوان اولین و تنها مجموعه آموزشی در ایران است که به طور تخصصی با توجه متدها و ورش‌های بروز دنیا که برگرفته از متد پروفسورمکوتوشیچیدا است، بر روی هوش‌های چندگانه جنین قبل از تولد و بعد از تولد کار می‌کند. و مادران و پدران را در طول دوران بارداری همراهی می‌کند.

 مدرسه بدون دردسر ( پیش دبستان و کلاس اول)

مدرسه بدون دردسر ( پیش دبستان و کلاس اول)

بعد از تولد هر کودک با ما چالش‌هایی کوچک و بزرگ روبرو هستیم. که برخی در کوتاه مدت و یا برخی در طولانی مدت حل می‌شوند و از پس آن برمی‌آییم. و ما همیشه در این میان مانند یک مربی به فرزندمان آموزش می‌دهیم. و او با آموزش‌های ماست که از پس بسیاری از مشکلات و چالش‌های پیش روی زندگی‌اش برمی‌آید. اما اگر در این میان ما هیچ آموزشی به او ندهیم ولی در قبالش از او توقع حل مسائل را داشته باشد چه پیش خواهد آمد؟

پرورش و تربیت بچه‌های دهه نودی

پرورش و تربیت بچه‌های دهه نودی

متاسفانه دنیای مدرن امروز در حال نابودی فرزندان ماست و شما به عنوان والدین مسئول وظیفه دارید تا کودکانتان را نجات دهید و آینده‌ای روشن برای آنها بسازید. و حل این مشکلات به سادگی و با راه کارهای سریع قابل حل شدن نیست. دنیای امروز دنیای تکنولوژی و پیشرفت علم است اما آیا رشد بیولوژیکی انسان نیز به همین سرعت پیشرفت کرده است؟ تضاد بین این عامل باعث شده تا کودکان توانایی‌های یادگیری و درست رفتار کردن را از دست بدهند.      

 نوآوری  و اختراع (12-3 سال)

نوآوری و اختراع (12-3 سال)

شاید بارها و بارها در بین گپ و گغتگوهای خودمانی این جمله به گوشتان رسیده باشد. دوره ما که این چیزا نبود. امروز با یه تلفن می‌تونی به بیزینس کار حرفه‌ای باشی و تمام و کمال به کارهات رسیدگی کنی. این همه پیشرفت بشر طی مدت زمان کوتاهی شکل گرفت و شاید بتوان گفت ده سال اخیر اوج پیشرفت بشری در رابطه با تکنولوژی و علم بوده و همچنان هر ثانیه این پیشرفت‌ها شکل دیگری می‌گیرد. در این میان جایگاه فرزند شما به عنوان یک نسل مدرن امروزی کجاست؟ آیا او نیز می‌تواند اثری ماندگار از خود بجای بگذارد.

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 2 سالگی

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 2 سالگی

این بسته آموزشی بطور کامل به مسائل تربیتی و آموزش مسائلی چون پرورش خلاقیت کودک شما از بدو تولد تا 2 سالگی می‌پردازد. و البته که شما عزیزان می‌توانید حتی بصورت تخصصی نیز از این آموزش‌ها بهره بگیرید و در دوراه اختصاصی طراحی فرزند نیز استفاده کنید. این محصول مناسب والدینی است که می‌خواهند کودکشان را متناسب با آموزش‌های روز پرورش دهند.

بسته آموزشی طراحی فرزند - 4  تا 7 سالگی

بسته آموزشی طراحی فرزند - 4 تا 7 سالگی

شما والدین گرامی می توانید تنها با چندین ساعت آموزش در خصوص پرورش نبوغ مالی و اقتصادی نه تنها آینده فرزنداتان را بلکه نسل‌های پس از آن را نیز دچار تغییر کنید. شما با آموزش دادن صحیح به کودکانتان می‌توانید آینده او را تضمین کنید. یک ماه آموزش امروز برابر با چندین سال آسایش و راحتی و خوشبختی فرزند شماست. با پرورش نبوغ و خلاقیت در کودکتان پایه گذار زندگی آرام برای او باشید.  

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

افزایش باروری با خوردن کاسنی فرنگی

افزایش باروری با خوردن کاسنی فرنگی

افزایش باروری با خوردن کاسنی فرنگی
کاسنی فرنگی نوعی سبزی سالادی است که بیشتر شبیه کاهو است و مزه خوب داشته و سالاد را خوشمزه میکند. کاسنی دارای موادغذایی مانند فولات است که باروری را افزایس میدهد. دو فنجان کاسنی 142 میکروگرم فولات دارد. 

لگد زدن جنین در دوران بارداری

لگد زدن جنین در دوران بارداری

لگد زدن جنین در دوران بارداری اگر بارداری را به سرزمینی از قله ها و دره ها تشبیه کنیم، مطمئنا یکی از بلندترین قله های آن روزی است که شما احساس می کنید کودک در درون شما تکان می خورد. در خانم های لاغر اندام و یا خانم هایی که برای دومین بار مادر می شوند حرکات کودک از هفته 15 یا 16 و برای خانم های دیگر از هفته 21 یا 22 شروع می شود (حتی گاهی اوقات دیرتر). چند هفته قبل، ممکن است هر حالتی از گوارش یا هر درد ماهیچه ای را با حرکت کودک اشتباه بگیرید

 بارداری هفته به هفته -کامل ترین اطلاعات

بارداری هفته به هفته -کامل ترین اطلاعات

بارداری هفته به هفته -کاملترین اطلاعات، شامل 12 تکنیک فوق العاده جذاب و کاربردی برای هر هفته از دوران بارداری است که مطابق با آخرین اطلاعات بارداری(سال 1397 / 2018) در حهان توسط سایت کودکان طلایی به روز رسانی شده است.    

سن استقلال مالی در کودک

سن استقلال مالی در کودک

سن استقلال مالی در کودک یکی از عوامل فرهنگی که سایر بخش‌های جامعه را تحت تاثیر شدید قرار می‌دهد مقیاس‌های رشد جامعه در حوزه‌های مختلف است. 

بازی‌ها و اسباب‌بازی‌های مناسب برای نوزادان 1 ماهه

بازی‌ها و اسباب‌بازی‌های مناسب برای نوزادان 1 ماهه

بازی‌ها و اسباب‌بازی‌های مناسب برای کودکان 1 ماهه هر چیزی که بچه‌های یک ماهه در اولین سال زندگی خود یاد می‌گیرند با حس کردن شروع می‌شود. تحریک حسی واقعاً نواحی مهم و کلیدی ذهن کودک یک ماهه را روشن می‌کند.

میل به خوردن خوراکی های شور در دوران بارداری به چه معناست؟

میل به خوردن خوراکی های شور در دوران بارداری به چه معناست؟

میل به خوردن خوراکی های شور در دوران بارداری به چه معناست؟ که میل به خوراکیهای شور بدین معناست که بدنم به نمک نیاز دارد؟ این نظریه شاید منطقی به نظر برسد ولی حقیقت ندارد. در واقع میل به غذاهای شور در خانم های باردار هنوز شناخته نشده است. علت این حالت بیشتر از این که نشانه کمبود غذایی باشد، این است که ما به علت تغییراتی که در پرزهای چشایی و حس بویایی مان بوجود آمده است به غذاهای بخصوصی میل پیدا می کنیم. نوسان احساسات در دوران بارداری میل به غذاهایی که تهیه آن راحت می باشد را هم بوجود می آورد. 

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 3

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید