کودک درون

کودکان‌طلاییِ جنین
کودکان‌طلاییِ کودک
کودکان‌طلاییِ نونهال
کودکان‌طلاییِ نوجوان
کودکان‌طلاییِ جوان
کودکان‌طلاییِ بزرگسال
کودکان‌طلاییِ میانسال
کودکان‌طلاییِ سالمند

ترس ها و نگرانی های دوران بارداری

ترس ها و نگرانی های دوران بارداری
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/09/19 0 نظر 172 بازدید

ترس ها و نگرانی های دوران بارداری

آیا می توانم به خوبی از عهده آن بر آیم؟ چقدر صدمه به همراه دارد؟ آیا در انجام یک زایمان کامل شکست می خوردم؟ شاید ترس از زایمان بیشترین نگرانی را برای مادران به همراه داشته باشد. شما تا در موقعیت زایمان قرار نگیرید نمی توانید بدانید که چگونه است و نیز همه چیز تحت کنترل شما نیست. (این مسأله در مورد مادرانی که یکبار زایمان را تجربه کرده اند نیز صدق می کند، زیرا هر زایمان خصوصیات ویژه خود را دارد.)

ترس ها و نگرانی های دوران بارداری

اول سوئیچ اتومبیلتان را جا می گذارید. بعد در حالیکه لباسهای خیس را برای پهن کردن روی بند می برید، تلفن زنگ می زند و سه روز بعد وقتی لباسها بوی کپک زدگی گرفت متوجه می شوید فراموش کرده اید کارتان را تمام کنید. بعد قرارهایتان را فراموش می کنید و ممکن است هنگام بازگشت از محل کار به خانه خیابانها را اشتباه بروید. شما دچار حواس پرتی سه ماهه آخر بارداری شده اید.
همانطور که به تاریخ زایمان نزدیک می شوید، توجه ضمیر ناخودآگاهتان به آن روز بزرگ بیشتر می شود تا جائیکه از زندگی روزمره فاصله می گیرد تغییرات هورمونی، بهم خوردن خواب، مشغول شدن ذهن با تغییرات زیادی که در بدنتان رخ می دهد و آماده کردن وسایل لازم همگی به حواس پرتی شما می افزایند.

ترس در بارداری


بنابراین اگر احساس غریبی نسبت به خودتان داشتید بخاطر داشته باشید که دیگر خودتان نیستید، خودتان با کودکتان هستید. سعی کنید از این واقعیت شگفت آور یعنی آنچه درون شما رخ می دهد به خوبی استقبال کنید. اگر به جنبه های مثبت روحی اهمیت دهید به شما کمک می کند تا بهتر همه تغییرات فیزیکی منفی را تحمل کنید. به میل به تنها بودن که احتمالاً در شما به وجود می آید تسلیم شوید. دعوت به میهمانی را رد کنید و تا جایی که امکان دارد اضافه کاری کنید. تنها به پیاده روی بروید و اوقاتی را برای تفریح خودتان اختصاص دهید مثلاً تنهایی به خرید بروید.

حتما بخوانید: دلایل استراحت مطلق در دوران بارداری


درست کردن لانه


شما بیشتر شبیه یک پنگوئن هستید تا یک گنجشک ولی غریزه یعنی درست کردن یک لانه برای جوجه ای که قرار است از تخم بیرون بیاید، یکی است، غریزه درست کردن لانه خود را به صورت عجله در تکمیل جزئیات اتاق کودک یا میل اضطراری برای مرتب کردن لباسها در کمد او نشان می دهد. درست کردن لانه دری برای خروج از حواس پرتی بارداری است و توجه شما را از اضطراب زایمان و تغییرات آینده دور و به کودک معطوف می سازد.

ترس در دوران بارداری

در واقع یک معیار سنجش اعتماد به نفس نیز هست مانند اینکه به خود می گویید: "اگر بتوانم این کار را انجام دهم، هر کار دیگری را هم می توانم انجام دهم" . شستن و تا کردن حوله های لباسی کمک می کند تا کودک واقعی تر به نظر برسد. احتمالاً یک دلیل مفید هم در پشت این ظهور ناگهانی توجه زیاد به کودک نهفته است، به محض اینکه این حس پدیدار می شود اندامها بعد از هفته ها که جمع و منقبض شده بودند، شل می شوند و شما احساس شادابی بیشتری می کنید.

حتما بخوانید: حالات شایع سه ماه سوم بارداری


علاوه بر همه اینها سرگرمی با وسایل کودک جالب هم هست، ولی مراقب باشید در این کار افراط نکنید. سعی کنید در تهیه وسایل کودک از تجربیات دوستانتان هم استفاده کنید و نگران این هم نباشید که دیگران در مورد خریدهای شما چه فکری می کنند. سعی هم نکنید همه وسایل کودک را یکجا و قبل از تولدش تهیه کنید.


ترس از ناشناخته ها


نگرانی ها در مورد هفته های آینده گذراست. ممکن است در حالیکه آرام دراز کشیده اید و استراحت می کنید نگرانی به سراغ شما بیاید. ممکن است هنگامی که همسرتان سوال ساده ای از شما میکند، زیر گریه بزنید، اگر چه نگرانی های دوران بارداری به اشکال گوناگون ظهور می کنند ولی علت همه آنها ترس از ناشناخته هاست.

دوران بارداری

ترس بخش تیره هیجان داشتن یک کودک است و حتی اگر باعث اضطراب هم شود کاملاً طبیعی است. بهترین دفاع در مقابل ترس شناختن آن است. هر مادری دچار اینگونه ترسها می شود. پس شما می توانید خودتان را با قوت قلب دادن با خلاف آن مسلح کنید. پریشانی و حواس پرتی هم به ترس کمک می کند، پس تمرینات شل کردن عضلات مانند نفس عمیق و تجسم سازی را انجام دهید یا پیاده روی کنید.

دانلود رایگان مبانی طراحی فرزند

نگرانی های شایع دوران  بارداری چیست؟


 ترس از زایمان. آیا می توانم به خوبی از عهده آن بر آیم؟ چقدر صدمه به همراه دارد؟ آیا در انجام یک زایمان کامل شکست می خوردم؟ شاید ترس از زایمان بیشترین نگرانی را برای مادران به همراه داشته باشد. شما تا در موقعیت زایمان قرار نگیرید نمی توانید بدانید که چگونه است و نیز همه چیز تحت کنترل شما نیست. (این مسأله در مورد مادرانی که یکبار زایمان را تجربه کرده اند نیز صدق می کند، زیرا هر زایمان خصوصیات ویژه خود را دارد.)


سعی نکنید نگرانیهای خود را پنهان کنید. تا آنجا که می توانید در مورد مکانیزم زایمان اطلاعات جمع آوری کنید به بیمارستان یا محلی که قرار است زایمان کنید، سر بزنید و در مورد آنجا تحقیق کنید. چون با محیط آشنا می شوید، ترس و هیجان شما هنگام زایمان کمتر می شود. همچنین شنیدن در مورد زایمان های دیگر به شما قوت قلب می دهد. ولی اگر این کار باعث نگرانی بیشتر شما می شود، مخصوصاً اگر زایمان های غیرعادی را برای شما تعریف کنند، مؤدبانه از آنها بخواهید دیگر ادامه ندهند. مرتب به خودتان یادآوری کنید که هر ساله میلیونها زن زایمان می کنند و بدن شما برای این کار ساخته شده است و راه دیگری برای داشتن فرزند وجود ندارد.

ترس از زایمان


نگرانی در مورد سلامتی کودک. مهم نیست چند بار آزمایش انجام داده باشید یا هر چند وقت یکبار صدای قلب کودک را شنیده باشید، تا وقتی کودک به دنیا نیامده است و خودتان انگشتان دست و پای او را نشمرده اید و تأئید متخصص کودکان را هم دریافت نکرده اید، آرام نمی گیرید. اگر در مورد همه مراقبتهای دوران بارداری پشتکار داشته و همه دستورات پزشک را اجرا کرده باشید برای سلامتی کودکان کاری دیگری نمی توانید انجام دهید. هر بار که نزد پزشک یا مامای خود می روید نگرانیهایتان را بطور واضح برای او بیان کنید تا او با راهنمایی هایش به شما قوت قلب دهد. برای خودتان این مسأله را یاد آوری کنید که اکثر نوزادانی که به دنیا می آیند سالم هستند. یک مشاور ژنتیک هم با دادن اطلاعات بیشتر می تواند به شما کمک کند. 

دانلود رایگان : شیوه های تقویت هوش جنین


ترس در مورد عدم کفایت خودتان به عنوان یک مادر خوب. شاید در مورد توانایی خود به عنوان یک مادر دوست داشتنی و صبور شک داشته باشید. نگرانی در مورد اینکه در شخصیت جدید خود یعنی یک مادر چگونه خواهید بود با نگرانی های دیگر تفاوت زیادی ندارد. به روز اول که سر کار رفتید و یا به ساعات قبل از ازدواجتان فکر کنید. به خودتان امتیاز دهید و همه کارهای خوبی را که در زندگی انجام داده اید جمع بزنید. چرا نتوانید یک مادر فوق العاده باشید؟ به خودتان بگویید که نیازی به دانستن جزئیات کودکیاری ندارید.

ترس از زایمان

همانطور که کودک بزرگ می شود آنها را یاد می گیرید. مطمئن باشید یک مادر کامل بودن یک افسانه است. شما در انجام این مسئولیت اشتباهات زیادی خواهید داشت ولی روزهای خوب این دوران از روزهای بدش بیشتر است. صحبت کردن با مادران دیگر واقعا به شما کمک می کند زیرا هر مادری اشتباهاتی در زندگی داشته که توانسته است از طریق آزمایش و خطا بر آنها غلبه کند. 

حتما بخوانید: چگونه اتاق کودک را آماده کنیم؟


 ترس از کودک. بیشتر مادران از کودک می ترسند تا از زایمان. نمونه هایی از نگرانیها: چطور بفهم او چه می خواهد؟ اگر او را دوست نداشته باشم چه کنم؟ با یک کودک تمام روز را چگونه بگذرانم؟ ترس از نوزاد بیشتر در میان مادرانی شایع است که زمان زیادی را با کودکان نگذرانده باشد. رفت و آمد با دوستان و همسایگانی که به تازگی صاحب فرزند شده اند می تواند به آنها کمک کند. بعضی از خانم ها بعد از زایمان مجذوب کودک خود می شوند و بعضی دیگر از او فاصله می گیرند. هر دو عکس العمل کاملاً طبیعی است. پذیرفتن مسؤولیت نگهداری از فرزند خودتان بهترین راه آمادگی برای پذیرش مسؤولیت نگهداری از یک کودک است.
فقط عده کمی از مادران بلافاصله به نوزادشان احساس وابستگی نمی کنند و بیشتر آنها پس از دیدن نوزادشان همه ناراحتی های دوران بارداری را فراموش می کنند.

ترس از بارداری


 ترس از اینکه فرزند دوم را مانند فرزند اول دوست نداشته باشید. مجسم کردن یک شخصیت جدید در زندگیتان به اندازه کافی مشکل است چه برسد به اینکه تصور کنید که همان احساس عشق و علاقه که نسبت به کودک اول در شما بوجود آمد، دوباره تکرار می شود. چرا اینطور نباشد؟ شما زمان بیشتری برای شناحت او دارید و علاقه مادرانه شما را مقید میکند که نسبت به او احساسی داشته باشید که تا بحال نداشته اید. حتی ممکن است احساس کنید نسبت به کودک اول خیانت کرده اید و در مورد کودک بی خبری که هنوز متولد نشده است احساس گناه کنید.

حتما بخوانید: خطر دیابت بارداری برای جنین

خوب می دانید واقعیت چیست؟ به محض اینکه برای اولین بار چشمتان به او می افتد، ضربان قلبتان شدیدتر می شود. متوجه می شوید که چقدر به او علاقه دارید. به عبارت دیگر شما همه فرزندانتان را یکسان دوست خواهید داشت. این گفته تکراری است ولی حقیقت دارد. صبر کنید و ببینید.

برای خرید محصول (دوران بارداری) بر روی لینک کلیک کنید
 


 

پیشنهاد ویژه فیلم آموزشی: مهارت نظم در کودکان

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

کودکان، همگی نابغه متولد می‌شوند و در بسیاری مواقع تنها کافی است در آنها زمینه های رشد و شکوفایی شناسایی و فراهم شود تا آنها بتوانند در زندگی خود بدرخشند. اما باید بخاطر داشته باشید که این دوران طلایی چندان پایدار نیست و قبل از آنکه فرصت را از دست بدهید باید اقدام کنید.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

هفته سی وپنجم نوزادی

هفته سی وپنجم نوزادی

هفته سی وپنجم نوزادی

همه‌ی کودکان باهوش و ثروتمند به دنیا می‌آیند

همه‌ی کودکان باهوش و ثروتمند به دنیا می‌آیند

همه‌ی کودکان باهوش و ثروتمند به دنیا می‌آیند والدین باید سعی کنند به ندرت نظرات خود را در ذهن فرزندان‌شان انباشته کنند. لازم است به جای آن‌که تنها خود سخنگو باشند، اجازه دهند فرزندشان نیز نظرات و صحبت‌های خود را ارائه دهد. زمانی که کودک از پدر و مادر سؤالی دارد، به جای دادن پاسخ، بهتر است از خود کودک سؤالاتی پرسیده شود تا ذهن خلاق او نیز در پی یافتن پاسخ سؤالاتش برآید. این گونه والدین هستند که بهترین و مهم‌ترین نعمت‌های زندگی فرزندان خود خواهند بود.

راه‌های پرورش خلاقیت  کودکان

راه‌های پرورش خلاقیت کودکان

آموزش پرورش خلاقیت کودکان "خلاقیت" شکل کنترل شده یا محدود شده‌ای از تخیل می‌باشد. "خلاقیت"، نه تنها به دلیل لذت آنی آن، بلکه از نظر نتیجه نهایی نیز دارای اهمیت است. این نتیجه نهایی، معمولاً شکلی به خود می‌گیرد که دیگران نیز می‌توانند آن را ببینند.

پرورش هوش هیجانی کودکان از شش تا هشت ماهگی

پرورش هوش هیجانی کودکان از شش تا هشت ماهگی

پرورش هوش هیجانی کودکان از شش تا هشت ماهگی در طول این دو ماه برزگ‌ترین و مهم‌ترین اکتشافات دوران زندگی کودک اتفاق می‌افتد. او تمام اشیاء، مردم و مکان‌های پیرامون خود را کشف می‌کند.

در بارداری جعفری بخورید!

در بارداری جعفری بخورید!

در بارداری جعفری بخورید! مواد غذایی موجود در جعفری زیاد است. فکر نکنید این ابر قدرت سبز را فقط به خاطر زیبایی روی غذا می‌‌ریزند. جعفری سرشار از انواع مختلف ویتامین‌‌ها و مواد معدنی است که برای شما و کودک‌‌تان خیلی مفید هستند.

کودکی که جواب نمی‌دهد

کودکی که جواب نمی‌دهد

کودکی که جواب نمی‌دهد هنگامی که شکا کودک را برای شام، حمام و خواب صدا می‌کنید و او به خواسته‌های شما پاسخ نمی‌دهد و بی‌اعتنایی می‌کند.

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 4

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید