قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

رفع خستگی پس از زایمان با خوردن عدس

رفع خستگی پس از زایمان با خوردن عدس
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/07/15 0 نظر 99 بازدید

رفع خستگی پس از زایمان با خوردن عدس

خانم‌ها غالبا از حبوبات خشک مانند لوبیا و عدس به خاطر ترس از نفخ خودداری میکنند ولی بعد از گذر از نفخ زیاد مرتبط با بارداری، ممکن است آموخته باشید که چگونه با این مساله برخورد کنید. عدس یکی از بهترین غذاهای روی زمین است. عدس دارای موادمعدنی پروتئین، فیبر و ویتامین‌ها است.

رفع خستگی پس از زایمان با خوردن عدس


خانم‌ها غالبا از حبوبات خشک مانند لوبیا و عدس به خاطر ترس از نفخ خودداری میکنند ولی بعد از گذر از نفخ زیاد مرتبط با بارداری، ممکن است آموخته باشید که چگونه با این مساله برخورد کنید. عدس یکی از بهترین غذاهای روی زمین است. عدس دارای موادمعدنی پروتئین، فیبر و ویتامین‌ها است.

                                           عدسی


عدس در یک نگاه


مقدار مصرف: 1 فنجان ( 198 گرم)               کلسیم: 4%                کالری: 230
ویتامین A: صفر              چربی اشباع شده:صفر              ویتامین C:5%
پروتئین: 18 گرم                آهن: 65%                فیبر: 16 گرم

حتما بخوانید: خواص شیر در دوران شیردهی

 

عدس یک غذای بسیار خوب برای ماه‌های پس از زایمان بوده تا نیازهای غذایی شما را در بازسازی بدن، سالم ماندن و انجام وظایف مادری برطرف نماید و نکات خوب دیگر این است که عدس گوگرد ندارد لذا تولید گاز نمی‌کند و باعث نفخ نمی‌شود.


خستگی پس از زایمان


گرچه افراد همین سنین و هردو نسل در خطر ابتلا به خستگی هستند ولی خستگی پس از زایمان چالش‌انگیز است. شما به عنوان یک تازه مادر در دوران پس از زایمان باید به خواهش‌های زیادی پاسخ داده و وظایف مهمی را انجام دهید. خستگی پس از زایمان ممکن است بر توانایی انجام نقش مادری‌تان اثر گذاشته و شما را در معرض خطر زیاد افسردگی پس از زایمان قرار دهد.

                                                 عدسی
بعضی موادغذایی کلیدی شما را در مبارزه با خستگی یاری می‌دهند: ویتامین B12، آهن و پروتئین مهمتر از همه هستند. عدس منبع ضعیف ویتامین B12 ولی منبع بزرگ گیاهی آهن و پروتئین است. در یک فنجان عدس تقریبا 3 میلی‌گرم آهن وجود دارد. خستگی ممکن است در اثر کمی مقدار آهن ایجاد شود و خانم‌های سننین باروری خصوصا تازه مادران در خطر بالای کمبود آهن قرار دارند. آهن در حمل اکسیژن به سراسر بدن به گلبول‌های خون کمک میکند. سلول‌ها بدون اکسیژن نمی‌توانند انرژی تولید نمایند لذا شما باید خودتان را به زور حرکت دهید. علاوه بر این کمبود انرژی به احساس افسردگی می-افزاید لذا حتما غذاهایی مانند عدسی بخورید که آهن و پروتئین داشته و در مبارزه با افسردگی بعد از زایمان به شما کمک میکند.


تحرک داشته باشید


عدس یک غذای خوشمزه و سیرکننده جنبی است ولی نباید عدس را کنار بگذارید. عدس آنقدر پروتئین وجود دارد که شما حتی میتوانید از این مقدار عدس در سوپ عدس لذت ببرید. به راستی چرا پروتئین در مرحله پس از زایمان این قدر مهم است؟

حتما بخوانید: علل افسردگی پس از زایمان


پروتئین برای ایجاد انرژی و شادمانی خوب است. عموما خانم‌ها پروتئین کافی نمیخورند و پس از زایمان و در دوران شیردهی حتی به پروتئین بیشتری نیاز دارند. حبوباتی مانند عدس را به برنامه غذایی خود افزوده و از پروتئین آن برای ادامه تحرک خود استفاده کنید.


موادمعدنی سرنوشت‌ساز


اطلاعات اخیر در زمینه رشد کودک در سال اول زندگی به اهمیت آهن و روی افزوده است. این دو ماده معدنی برای رشد و نمو مناسب کودک ضروری هستند. خوشبختانه حتی اگر بدن شما آهن، مس و روی را کم یا بیش از حد داشته باشد، سینه ( غده شیر) توانایی قابل ملاحظه‌ای در تعدیل آنها داد. درواقع سینه میتواند غلظت این موادمعدنی را در شیر کنترل نماید ولی خوردن غذاهایی مانند زردآلو و عدس میتوانند این اطمینان را بدهند که این مواد را به اندازه کافی دارید. عدس دارای تقریبا 7 میلی‌گرم آهن (بیش از یک سوم نیاز روزانه)، 5/2 میلی‌گرم روی( حدود 20% نیاز روزانه) و 5/0 میلی‌گرم مس( حدود یک چهارم نیاز روزانه شما) می‌باشد.

                                                           عدسی
سیر کردن


بازگشت بدن به حالت قبل از بارداری برای بسیاری از مادران در اولویت اول قرار دارد ولی این عمل بع آهستگی انجام میشود تا بدن وقت کافی برای ترمیم خود داشته و برای انجام وظایف مادری کمبودی نداشته باشد. بعضی از غذاها میتواند به شما کمک کرده تا در زمان شیردهی وزن هم کم بکنید. این غذاها برای کمک به کاهش صحیح وزن معروفند. اگر میخواهید به طور طبیعی مقداری وزن کم کنید، غذاهای دارای فیبر زیاد برای افزودن به برنامه غذایی خیلی خوبند.


عدس، سبزیجات، و ماکارونی با غلات کامل نمونه‌هایی از غذاهایی هستند که طبیعتا دارای فیبر زیادند. در حقیقت در یک فنجان عدس 16 گرم فیبر وجود دارد. فیبر فواید بهداشتی زیادی دارد. بهبود حرکات شکم، پائین آوردن کلسترول و قند خون از آن جمله‌اند. فیبر همچنین کمک میکند تا بعد از غذا احساس سیری و قناعت نمایید. غذاهای دارای فیبر زیاد مانند عدس را به برنامه‌غذایی خود افزوده تا هم سیر و قانع شده و هم از وزن خود بکاهید. مطالعات نشان داده است فیبر غیر محلول (سلولز، همی سلولز و لیگنین) که انواع فیبرهای غیرمحلول در آب هستند، خطر چاقی را کاهش میدهند

حتما بخوانید: خواص شوید در دوران  شیردهی

. نوع دیگر فیبر به نام فیبر محلول هم به کاهش وزن کمک میکند. تصور میرود فیبر پاسخ گلیسمیک بدن را کاهش می‌دهد. پاسخ گلیسمیک یعنی افزایش قندخون بعد از خوردن یک غذا اگر قند خون شما به تدریج کمی بالا رود احساس سیری (قناعت) بیشتری نموده و درنتیجه کمتر غذا می‌خورید. غذاهای پر فیبر میتواند اشتها را کور کنند لذا کمتر غذا خورده و وزن خود را به طور بهداشتی کاهش می‌دهید.

                                                               عدسی
مطالعات با این کار موافقند. محققان بیمارستان دانشگاه سنت جوآن (saint joan) اسپنیا تحقیقاتی را گزارش دادند که شامل 200 فرد پر وزن و چاق میشد. به آنها مدت 4 ماه روزانه 2 یا 3 بار مخلوطی دارای فیبر یا یک ماده بی‌اثر می‌دادند. محققان دریافتند در آنهایی که فیبر مصرف میکردند (5/4 تا 6/4 کیلوگرم) کاهش وزن ایجائد شد ولی گروه مواد بی‌اثر (8/0 کیلوگرم) کاهش وزن داشتند. به علاوه افراد مصرف‌کننده غذاهای فیبردار احساس سیری بیشتری میکردند. حبوباتی مانند عدس دارای فیبر بوده و چیز خوبی برای کاهش وزن هستند.


عدس برای کاهش وزن


تحقیقات نشان میدهد افرادی که حبوباتی مانند عدس و لوبیا مصرف میکردند در مقایسه با افرادی که این غذاها را نمیخورند حدود 3 کیلوگرم وزن کمتری داشته و 22% چاقی کمتر داشتند. برنامه غذایی حبوبات‌خواران موادمغذی بیشتری داشت. غذاهای آنها دارای پروتئین، فیبر، پتاسیم، نیاسین، فولات، آهن ،روی ،مس و منیزیم بوده و چربی و قند کمتری داشت. اضافه کردن عدس به برنامه غذایی پس از زایمان میتواند مقداری از وزن شما را کم کرده تا وقتی روی باسکول می‌ایستید، لبخند بزنید.
 

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

اسیدهای چرب امگا 3  درمان افسردگی پس از زایمان

اسیدهای چرب امگا 3 درمان افسردگی پس از زایمان

اسیدهای چرب امگا 3  درمان افسردگی پس از زایمان اسیدهای  چرب امگا3 "چربی‌‌‌‌های شادی بخش" و "هدیه دریا" نامیده میشوند. مغز به طور طبیعی دارای مقدار زیادی از یک نوع اسید چرب امگا3 به نام اسید دوکوساهگزاانوئیک (DHA) است. وقتی مغز مقادیر زیادی از این چربی خوب را داشته باشد، به طور مطلوب کار کرده و به شما روشنی ذهن و خلق و خوئی سالم خواهد داد.
محققان توانسته‌‌‌‌اند ارتباط مصرف این چربی‌‌‌‌های سالم را با افس....

در بارداری روغن نارگیل بخورید!

در بارداری روغن نارگیل بخورید!

در بارداری روغن نارگیل بخورید! روغن نارگیل یکی از ناشناخته‌ترین غذاها است. در دمای معمول جامد است و دارای چربی‌های اشباع شده است که مردم با این دو مشخصه روغن‌های خوب را از روغن‌های بد تشخیص می‌دهند. روغن‌های خوب مانند روغن زیتون در دمای معمول مایع هستند در حالی که روغن‌های بد جامدند ولی همه چربی-های جامد یکسان نیستند

قدرت باروری در مردان

قدرت باروری در مردان

قدرت باروری در مردان موقعی که مساله موفقیت بارور شدن پیش می‌‌‌آید، باروری مرد هم مانند زن مهم است. در این فصل به وضعیت باروری مرد به طور کلی نظری انداخته و خواهیم گفت که مردها چگونه باروری خود را افزایش دهند.

خواص شیر در دوران شیردهی

خواص شیر در دوران شیردهی

خواص شیر در دوران شیردهی
وقت آن رسیده که همراه با شام خود مقداری شیر هم بنوشید. وقتی که بدن شما دیوانه‌‌وار میکوشد تا برای نوزادتان شیر تهیه کند، موادمعدنی‌‌ای مانند کلسیم، منیزیم و فسفر را از جریان خون می‌‌گیرد. اگر غذاهای شما این موادمعدنی را به قدر کافی نداشته باشند استخوان‌‌هایتان مجبور خواهند شد مقداری از ذخیره خود را بدهند. به علاوه بدن برای کمک به تغذیه کودک به پروتئین و چربی زیادی نیاز دارد و شیر منبع بزرگ این مواد هم هست

بهترین غذاها برای سه ماه سوم بارداری

بهترین غذاها برای سه ماه سوم بارداری

بهترین غذاها برای سه ماه سوم بارداری بالاخره وقت آن رسیده است که بهترین غذاهای مناسب برای سه ماهه سوم را میل کنید. این غذاها سرشار از مواد غذایی مورد نیاز برای رشد و تغییر بدنی خود و نیازهای رشدی بی‌نظیر کودک شما در این چند ماهه آخر است. 

قارچ چتری طلایی ، غذایی خوشمزه برای پس از زایمان

قارچ چتری طلایی ، غذایی خوشمزه برای پس از زایمان

قارچ چتری طلایی ، غذایی خوشمزه برای پس از زایمان قارچ نعمت لذت بخشی برای افزودن به برنامه غذایی پس از زایمان است. تصور بر این است که قارچ چتری طلایی در مقایسه با قارچ‌‌های سفید یکی از سالمترین و بهترین قارچ‌‌های روی زمین است چون دارای ویتامین مواد معدنی و آنتی‌‌اکسیدان بیشتری است

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

به چه موضوعی علاقه مندید؟

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید