کودکان‌طلاییِ جنین
کودکان‌طلاییِ کودک
کودکان‌طلاییِ نونهال
کودکان‌طلاییِ نوجوان
کودکان‌طلاییِ جوان
کودکان‌طلاییِ بزرگسال
کودکان‌طلاییِ میانسال
کودکان‌طلاییِ سالمند

آشنایی با سه ماهه ی سوم بارداری

آشنایی با سه ماهه ی سوم بارداری
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/05/27 2 نظر 524 بازدید

آشنایی با سه ماهه ی سوم بارداری

بالاخره جنین مراحل آمادگی برای به دنیا آمدن را پشت سر می گذارد و مادر سازگاری بیشتری با بارداری

پیدا کرده است

آشنایی با سه ماهه ی سوم بارداری

 

بالاخره برای مرحله‌‌‌‌‌‌ی سوم بارداری آماده شدید، یعنی سه ماهه‌‌‌‌‌‌ی آخر بارداری، احتمالا دیگر به این شکم بزرگ و برآمده عادت کرده‌‌‌‌‌‌اید و حالت تهوع‌‌‌‌‌‌های صبحگاهی هم خیلی وقت است که پایان یافته و به مرحله‌‌‌‌‌‌ای رسیده-اید که از حس تکان‌‌‌‌‌‌ها و لگدهای نوزاد داخل شکمتان لذت می‌‌‌‌‌‌برید. در این سه ماهه نوزاد رشد بیشتر را آغاز می‌‌‌‌‌‌کند همچنین در این دوره خود را برای ورود نوزاد آماده می‌‌‌‌‌‌کنید، مثلا از محل کارتان برای زایمان مرخصی گرفته یا در کلاس‌‌‌‌‌‌های زایمان شرکت می‌‌‌‌‌‌کنید.

                                                                               سه ماه سوم بارداری


نوزاد برای تولد آماده می‌‌‌‌‌‌شود


در هفته 28 اندازه نوزد حدود 35 سانتی‌‌‌‌‌‌متر و وزن او حدود 14/1 کیلو گرم است. اما با پایان سه ماهه‌‌‌‌‌‌ی سوم در هفته 40، یعنی زمان زایمان، قد نوزاد حدود 59 سانتی‌‌‌‌‌‌متر و وزن او بین 7/2تا 6/3 کیلو گرم است و گاهی کمی بیشتر یا اندکی کمتر خواهد بود. جنین بیشتر سه ماهه‌‌‌‌‌‌ی سوم را به رشد، افزایش وزن و چربی و رشد تکاملی اعضا به خصوص دستگاه عصبی مرکزی می‌‌‌‌‌‌پردازد. دست و پاهایش تپل تر و پوستش ضخیم‌‌‌‌‌‌تر و در عین حال نرم‌‌‌‌‌‌تر می‌‌‌‌‌‌شود.

حتما بخوانید: نرمش و ورزش در دوران بارداری

عفونت و نوزاد


در طول سه ماهه‌‌‌‌‌‌ی سوم، نوزاد دیگر کمتر مستعد عفونت‌‌‌‌‌‌هاست و داروها روی او اثر نامطلوب کمتری می‌‌‌‌‌‌گذارند. اما در صورت استفاده ممکن است هنوز روی رشد نوزاد اثر بگذارند. دو ماه پایانی معمولا بیشتر صرف این می-شود که نوزاد برای انتقال به دنیای بیرون از رحم آماده شود. تغییرات نوزاد دیگر مثل ماه‌‌‌‌‌‌های ابتدایی خیلی بزرگ و اساسی نیست. در این دوره رشد و افزایش وزن و بلوغ جنین که خیلی مهم است اتفاق می‌‌‌‌‌‌افتد. در هفته‌‌‌‌‌‌های 28تا34 بارداری، نوزاد در حالت سر و ته قرار می‌‌‌‌‌‌گیرد، یعنی سرش روبه پایین است (که وضعیت سر نامیده می‌‌‌‌‌‌شود) در این حالت پاها و 
با سن نوزاد قسمت راس رحم که جادارتر است را اشغال می‌‌‌‌‌‌کنند. در حدود 4 درصد از بارداری‌‌‌‌‌‌های تک-جنینی ، نوزاد ممکن است در حالت سر به بالا و پا و با سن به پایین (بریچ ) یا در عرض رحم (وضعیت عرض ) قرار بگیرد  که در مبحث تشخیص علل نکرانی به توضیح آن و مشکلات احتمالی این حالت قرار گیری خواهیم پرداخت

.
در هفته 36 ، دیگر رشد نوزاد کمتر می‌‌‌‌‌‌شود و حجم مایع آمنیوتیک به بالا ترین سطح خود می‌‌‌‌‌‌رسد. پس از رسیدن سطح مایع کیسه آب به این سطح ، دیگرمیزان این مایع کاهش میابد، چرا که جریان خون کلیه‌‌‌‌‌‌ها هم با افزایش سن جفت کاهش میابد و نوزاد ادرار کمتری تولید می‌‌‌‌‌‌کند (و نتیجه مایع آمنیوتیک کمتری هم تولید می‌‌‌‌‌‌شود)


حرکات جنین: تکان و لرزش


اگر در طول سه‌‌‌‌‌‌ماهه‌‌‌‌‌‌ی سوم گاهی بنشینید و به شکم خود نگاه کنید ممکن است به نظر برسد بیگانه‌‌‌‌‌‌ای فضایی حرکات ایروبیک یا رقص خاصی داخل شکمتان انجام می‌‌‌‌‌‌دهد. حرکات جنین هرچه به روز تولدش نزدیک می‌‌‌‌‌‌شوید نه تنها کمتر می‌‌‌‌‌‌شود ، بلکه زمان و نوع آن تغیر می‌‌‌‌‌‌کند. در اواخر دوره بارداری، حرکات جنین دیگر کمتر مثل ضربه زدن به نظر می‌‌‌‌‌‌رسد و بیشتر شبیه غلتیدن و پیچ وتاب خوردن حس می‌‌‌‌‌‌شود و زمان‌‌‌‌‌‌های استراحت و بی‌‌‌‌‌‌تحرکی بیشتری در بین حرکات نوزاد خواهید داشت. رفتار جنین بیشتر شبیه نوزادی می‌‌‌‌‌‌شود که چرت‌‌‌‌‌‌های طولانی‌‌‌‌‌‌تری می‌‌‌‌‌‌زند و در زمان بیداری چرخه فعالیت طولانی‌‌‌‌‌‌تری دارد.

                                                                     سه ماه بارداری

ممکن است دوستان و خانواده‌‌‌‌‌‌تان با نصایح خیرخواهانه‌‌‌‌‌‌ی خود در مورد میزان و چگونگی حرکت جنین شما را گیج و کلافه کنند. همچنین ممکن است داستان‌‌‌‌‌‌های ترسناک درمورد مادرانی بشنوید که نتوانسته‌‌‌‌‌‌اند متوجه نشانه‌‌‌‌‌‌ها و علامت‌‌‌‌‌‌های خطرزا و مشکل آفرین شوند، چرا که این مادران کاهش حرکات نوزاد با حرکت نکردن او را نادیده گرفته بودند. البته اگر این دومین بارداری شماست ممکن  است الگوی حرکتی و تکان‌‌‌‌‌‌هایتان متغاوت از بارداری قبلی باشد و این اصلا نگران کننده نیست بیشتر نوزادان الگوی حرکتی، خواب و بیداری متفاوتی در شکم مادر دارند. بنابراین بکوشید الگوی حرکتی و خواب نوزاد خود را کشف کنید تا بتوانید متوجه تغیر شوید.


به منظور تشخیص بهتر الگوی تکان‌‌‌‌‌‌های نوزاد و کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید از پزشک خود بخواهید جدول شمارش ضربات‌‌‌‌‌‌ده تایی جنین را در اختیارتان بگزارد یا خود در این باره اطلاعات دقیق تری به شما بدهد. اگر پزشک جزوه یا جدول راهنمایی در باره چگونگی و میزان تکان‌‌‌‌‌‌های نوزاد در ماه‌‌‌‌‌‌ها و هفته‌‌‌‌‌‌های مختلف دارد، حتما از او درخواست کنید یکی از آن هارا در اختیارتان قرار دهد، چرا که اطلاع از چگونگی و نمودار حرکتی جنین به ویژه در هفته‌‌‌‌‌‌های پایانی بارداری که نوزاد دیگر جای کافی برای تکان خوردن ندارد و بی تحرک تر به نظر می‌‌‌‌‌‌رسد، بسیار مفید است و قوت قلبی برای مادران خواهد بود. جدول شمارش لگد و ضربه های ده‌‌‌‌‌‌تایی نوزاد معروف به شمارش کاردیف 10تایی کمک می کند حرکات جنین را تشخیص دهید و در طول 12 ساعت هر 10 حرکت او را بشمرید. اگر در طول 12دوره ساعت این جدول ، نتوانید 10 حرکت نوزاد را شمارش کنید، حتما با پزشک تماس بگیرید یا به بخش زایمان بیمارستان خود مراجعه کنید تا کاردیوگرافی به عمل آمده و ضربان قلب جنین چک شود 


انعطاف پذیری عضلات تنفسی


جنین از هفته 10به بعد، دیگر یک سری تکان‌‌‌‌‌‌ها و حرکات موزون تنفسی را آغاز می‌‌‌‌‌‌کند که این حرکات در سه ماهه سوم خیلی زیادتر می‌‌‌‌‌‌شود. جنین در واقع نفس نمی‌‌‌‌‌‌کشد بلکه سینه، دیواره شکمی و دیافراگم او هماننده مدل تکان های سینه به هنگام تنفس حرکت می‌‌‌‌‌‌کنند. نمی‌‌‌‌‌‌توانید این تکان‌‌‌‌‌‌ها را حس کنید اما یک پزشک می‌‌‌‌‌‌تواند این تکان‌‌‌‌‌‌ها را از طریق سونوگرافی مشاهده کند. به عقیده بسیاری از پزشکان، این نوع حرکات نشانه این است که نوزاد وضعیت خوبی دارد و خوش می‌‌‌‌‌‌گذراند. در طول سه‌‌‌‌‌‌ماهه‌‌‌‌‌‌ی سوم مدت زمانی که جنین حرکتی شبیه نفس عمیق کشیدن را اجرا می‌‌‌‌‌‌کند، به خصوص بعد از وعده‌‌‌‌‌‌های غذایی مادر، افزایش می‌‌‌‌‌‌یابد.

حتما بخوانید: نرمش بدون افراط در بارداری


سکسکه در رحم


گاهی اوقات ممکن است حرکات سریع و موزونی را هرچند ثانیه یک بار در رحم خود     
حس کنید. این حرکات احتمالا سکسکه‌‌‌‌‌‌های نوزاد بوده و کاملا طبیعی است. بعضی خانم‌‌‌‌‌‌ها این لرزش‌‌‌‌‌‌های سکسکه مانند را چند مرتبه در طول روز حس می‌‌‌‌‌‌کنند و برخی هم به‌‌‌‌‌‌ندرت. این سکسه‌‌‌‌‌‌ها عجیب به‌‌‌‌‌‌نظر میرسند. خوردن آب یا حبس کردن نفس یا سروته استادن که روش‌‌‌‌‌‌های درمانی عالی سکسکه به‌‌‌‌‌‌شمار می‌‌‌‌‌‌رود‌‌‌‌‌‌، دیگر در اینجا موثر نیستند. 

برای خرید محصول (طراحی فرزند دوران بارداری) بر روی لینک کلیک کنید


 

پیشنهاد ویژه فیلم آموزشی: نگرانی والدین

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی طراحی فرزند-دوران بارداری

بسته آموزشی طراحی فرزند-دوران بارداری

مادران زیادی هستن که برای آینده فرزندشون آرزوهای بسیار زیادی دارن ولی نمی‌توونن با علم خودشون برای خوشبختی اونها کاری کنن.در بسته  آموزشی طراحی فرزند (دوران بارداری)  خواهیم گفت که چطور  با دانش و تخصص روز دنیا شخصیت و آینده‌ی فرزندت رو اونطور که لایقش هست طراحی کنی و زندگی شخصی، اجتماعی، مالی و رفاهی فرزندت رو به بهترین شکل رقم بزنی. طراحی فرزند رو یاد بگیر، در کمترین زمان اجرا کن و خوشبختی فرزندت رو ببین!    

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 4 سالگی

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 4 سالگی

این بسته آموزشی بطور کامل به مسائل تربیتی و آموزش مسائلی چون پرورش خلاقیت کودک شما از بدو تولد تا 4 سالگی می‌پردازد. و البته که شما عزیزان می‌توانید حتی بصورت تخصصی نیز از این آموزش‌ها بهره بگیرید و در دوراه اختصاصی طراحی فرزند نیز استفاده کنید. این محصول مناسب والدینی است که می‌خواهند کودکشان را متناسب با آموزش‌های روز پرورش دهند.

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

اگر در دنیای امروز مطلبی درباره هوش جنین خواندید به هیچ‌وجه تعجب نکنید. زیرا در دنیای ما همه چیز امکان‌پذیر است. حتی آموزش به جنین در دوران بارداری. و از آن تعجب‌آورتر نیز آموزش جنین قبل از بارداری است. اما کودکان طلایی به عنوان اولین و تنها مجموعه آموزشی در ایران است که به طور تخصصی با توجه متدها و ورش‌های بروز دنیا که برگرفته از متد پروفسورمکوتوشیچیدا است، بر روی هوش‌های چندگانه جنین قبل از تولد و بعد از تولد کار می‌کند. و مادران و پدران را در طول دوران بارداری همراهی می‌کند.

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

کودکان، همگی نابغه متولد می‌شوند و در بسیاری مواقع تنها کافی است در آنها زمینه های رشد و شکوفایی شناسایی و فراهم شود تا آنها بتوانند در زندگی خود بدرخشند. اما باید بخاطر داشته باشید که این دوران طلایی چندان پایدار نیست و قبل از آنکه فرصت را از دست بدهید باید اقدام کنید.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

نکات برجسته سه ماه دوم بارداری را بشناسیم

نکات برجسته سه ماه دوم بارداری را بشناسیم

نکات برجسته سه ماه دوم بارداری را بشناسیم در اینجا به تغییراتی که برای شما اتفاق می افتد و چگونگی رشد کودک نگاهی گذرا داریم و نیز به آنچه که شما طی سه ماهه دوم انتظار آن را دارید، می پردازیم:

رشد مناسب جنین

رشد مناسب جنین

رشد مناسب جنین یکی از دلایل اصلی مراقبت‌ها و معاینات دوره‌ی بارداری این است که رشد مناسب نوزاد بررسی شود. پزشک معمولاً با اندازه گیری ارتفاع رحم مادر چگونگی رشد نوزاد را بررسی می‌کند.

تعیین زمان دقیق تخمک گذاری برای بارداری

تعیین زمان دقیق تخمک گذاری برای بارداری

تعیین زمان دقیق تخمک‌گذاری برای بارداری شما با دانستن زمان دقیق تخمک‌گذاری برای زمان بارداری خود می‌توانید برنامه‌ریزی کنید و نکاتی را در مورد تشخیص صحیح زمان تخمکگذاری خواهید آموخت.

چگونگی  نحوه برخورد با علائم سه ماه دوم بارداری

چگونگی نحوه برخورد با علائم سه ماه دوم بارداری

چگونگی نحوه برخورد با علائم سه ماه دوم بارداری تمرینات ورزشی و کششی عضلات واریس را کاهش می‌دهد. هنگام نشستن از گذاشتن پایی روی پای دیگر خودداری کنید و جوراب های ساق بلند که باعث قطع جریان خون می‌شوند،نپوشید. 

در بارداری جعفری بخورید!

در بارداری جعفری بخورید!

در بارداری جعفری بخورید! مواد غذایی موجود در جعفری زیاد است. فکر نکنید این ابر قدرت سبز را فقط به خاطر زیبایی روی غذا می‌‌ریزند. جعفری سرشار از انواع مختلف ویتامین‌‌ها و مواد معدنی است که برای شما و کودک‌‌تان خیلی مفید هستند.

زایمان طبیعی

زایمان طبیعی

زایمان طبیعی زایمان طبیعی یکی از بهترین انواع زایمان است ولی تا حدودی ترس هم طبیعی است در اینجا ما شما را با مراحل این نوع زایمان آشنا می کنیم

نظرات

علی اصغر as
۱۳۹۷/۱۰/۲۴۰۰
پاسخمن و همسرم هم منتظریم تا نوزادمون همین روزا بدنیا بیاد. و خیلی از مطالب سایتتون استفاده کردیم واقعا ممنون. اما می خواییم یه برنامه ریزی برای بعد از تولدشم داشته باشیم میشه کمی راهنماییمون کنید ممنون
مژگان زندی
۱۳۹۷/۱۰/۲۵۰۰

درود و سپاس از همراهی شما

تیم کودکان طلایی به شما تبریک میگه و براتون آرزوی بهترین ها رو داره. از اینکه متفاوت فکر می کنید بسیار خوشحالیم. در خصوص آموزش های بعد از بارداری شما می تونید از بسته های مبانی طراحی فرزند از تولد تا 2 سالگی استفاده کنید که هم مباحث تربیتی و هم مباحث هوش و خلاقیت رو همزمان به والدین آموزش میده. اما اگر تنها می خواهید روی هوش کودکتون کار کنید می تونید از بسته نابغه های کوچک استفاده کنید. در مبحث تربیتی هم از بسته تربیت بچه های دهه 90 می تونید بهره بگیرید.

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 8

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید