کودکان‌طلاییِ جنین
کودکان‌طلاییِ کودک
کودکان‌طلاییِ نونهال
کودکان‌طلاییِ نوجوان
کودکان‌طلاییِ جوان
کودکان‌طلاییِ بزرگسال
کودکان‌طلاییِ میانسال
کودکان‌طلاییِ سالمند

نرمش و ورزش در دوران بارداری

نرمش و ورزش در دوران بارداری
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/05/26 0 نظر 882 بازدید

نرمش و ورزش در دوران بارداری

در طی دوران بارداری خانم باردار باید به جای دو نفر ورزش کند و از بی تحرکی بپرهیزد

نرمش و ورزش در دوران بارداری


در دوران بارداری انجام نرمش و ورزش به بدن کمک بسیاری می‌کند. ورزش، قلب شما را قوی و ماهیچه‌هایتان را خوش‌فرم می‌کند و بسیاری از مشکلات و ناخوشی‌های دوران بارداری را کاهش می-دهد یا از بین می‌برد. در کل ورزش و نرمش روی همه‌ی مسائل بارداری، از حالت تهوع ابتدای صبح گرفته تا یبوست،پادرد یا کمردرد بارداری اثر می‌گذارد. هرچه در اوایل بارداری نرمش و ورزش سبک و منظم بیشتری انجام دهید، در طول 40 هفته بارداری احساس راحتی و سلامت بیشتری خواهید کرد. نرمش منظم ممکن است درد زایمان را کمتر و زمان آن را کوتاه‌تر کند. 


بنابراین اگر سلامت شما در وضعیت خوبی است و مشکلات بارداری یا پزشکی ندارید، در طول بارداری همچنان به ورزش و نرمش خود ادامه دهید، مگر اینکه برنامه‌ی ورزشی یا تمرینات بدنی شما سنگین باشد. اگر در مورد انجام برنامه‌ی ورزشی خود تردید دارید، با پزشک خود مشورت کنید. 
انجام ورزش و تمرینات بدنی برای تمامی خانم‌های باردار مناسب نیست و به‌همین دلیل ورزش را به همه توصیه نمی‌کنیم. اگر یکی از شرایط زیر را دارید (فصل 14 و 15 را مطالعه کنید)، بهتر است که ورزش نکنید، حداقل تا زمانی که با پزشکتان در مورد ورزش صحبت نکرده‌اید: 

                                                    ورزش در بارداری


 خون‌ریزی؛ 
باریکی دهانه‌ی رحم؛ 
محدودیت رشد داخل رحمی؛ 
حجم کم مایع آمنیوتیک؛ 
قرارگیری جفت در وضعیت نامناسب و بستن دهانه‌ی رحم(در اواخر بارداری)؛ 
فشار خون بالا؛ 
سابقه‌ی زایمان زودرس یا پارگی پیش از موعد کیسه‌ی آب؛ 
سه‌قلویی یا بیشتر؛ 

حتما بخوانید: حق و حقوق دوران بارداریورزش متناسب با تغییرات بدنی دوره‌ی بارداری 


حتی اگر در حد اعتدال نرمش و ورزش کنید، باید به‌خاطر داشته باشید که بارداری موجب برخی تغییرات جسمانی واقعی می‌شود که می‌تواند روی قدرت بدنی، بنیه و عملکردهای شما اثر بگذارد. در فهرست زیر برخی از این تغییرات آورده شده است: 


تغییرات قلبی‌عروقی:

به‌هنگام بارداری میزان خون پمپاژ شده از قلب به سراسر بدن افزایش می‌یابد. این افزایش حجم خون، معمولا تأثیری بر ورزش و نرمش کردن شما ندارد. اما اگر روی پشت خود دراز بکشید ـ به‌خصوص پس از حدود 16 هفتگی ـ ممکن است حالت ضعف شدید(غش) یا سرگیجه به شما دست دهد، چرا که رحم فشار زیادی روی رگ‌های خونی اصلی‌تان وارد می‌کند. و البته اگر چندقلو باردار باشید، رحم‌تان سنگین‌تر و این فشار بیشتر خواهد بود. 
اگر نرمش یا ورزشی انجام می‌دهید که نیاز دارد روی کمرتان به پشت بخوابید، بهتر است بالشتی کوچک یا تکه‌ای ابر زیر سمت راست کمر یا ران سمت راست‌تان بگذارید. این بالش باعث می‌شود کمی به پهلو خم شوید و درنتیجه وزن و فشار رحم روی سلول‌های خونی‌تان کم می‌شود. 


تغییرات تنفسی:

در این دوره بدن برای حمایت از جنین در حال رشد، بیش از هر وقت دیگری اکسیژن مصرف می‌کند. همچنین تنفس در این دوره سخت‌تر از قبل است، چرا که بت بزرگ‌شدن رحم فشار زیادی به سمت بالا و دیافراگم وارد می‌شود. در برخی خانم‌ها این سختی در تنفس، انجام نرمش‌های ایروبیک را کمی دشوارتر می‌کند. 

حتما بخوانید: آمادگی برای تغییرات جسمانی در دوران بارداری


 تغییرات ساختاری ظاهری:

با پیشرفت بارداری، تغییرات بدنی ظاهر می‌شود، مثلا شکم و پستان‌هایتان به‌مرور بزرگ می‌شوند و درنتیجه مرکز ثقل بدن تغییر می‌کند، همین امر روی تعادل‌تان اثر می‌گذارد. به‌ویژه هنگام رقص، دوچرخه‌سواری، اسکی، اسب‌سواری یا ورزش‌های دیگری از این دست که در آن‌ها تعادل مهم است، می‌توانید متوجه این تغییرات جاذبه شوید. هورمون‌های بارداری همچنین موجب نرمی مفاصل می‌شود، همین امر می‌تواند حفظ تعادل را سخت‌تر کرده و خطر بروز حوادث و صدمات را افزایش دهد. 

                                                                               ورزش در بارداری


تغییرات سوخت و ساز بدن:

کربوهیدرات در بدن زنان باردار بسیار سریع‌تر از زنانی که باردار نیستند سوخته و مصرف می‌شود، به همین دلیل آن‌ها بیشتر در معرض خطر افت قند خون(هیپوگلیسمی) و ضعف شدید قرار دارند. بنابراین نرمش می‌تواند در کمک به کنترل سطح خون مؤثر باشد و البته نیاز بدن به مصرف کربوهیدرات بیشتر را افزایش دهد. با ورزش کردن مطمئنا به مقدار کافی نشاسته و کربوهیدرات مصرف خواهید کرد و کمتر دچار افت قند می‌شوید. 
تأثیرات بر روی رحم: تحقیقات نشان داده که انجام نرمش ایروبیک با شدت متوسط موجب افزایش انقباضات رحمی می‌شود. البته ورزش اثر بسیار کمی در زایمان زودهنگام دارد و در زنان باردار سالم به‌هیچ‌وجه خطر زایمان زودرس را ایجاد نمی‌کند. 
تأثیر بر وزن نوزاد: برخی مطالعات نشان داده است زنان بارداری که ورزش و نرمش‌های این انجام می‌دهند نوزادان کم‌وزن‌تری به‌دنیا می‌آورند. به‌علاوه زنانی که کارهای بدنی سنگین و ایستادنی انجام می‌دهند هم در معرض همین مشکل‌اند. این کاهش وزن به هنگام تولد، اساسا به دلیل کاهش میزان چربی زیر پوستی نوزاد است و نرمش اثری در رشد طبیعی جنین نمی‌گذارد. 

برای خرید محصول (تقویت هوش جنین دوران بارداری) بر روی لینک کلیک کنید
 


 

پیشنهاد ویژه فیلم آموزشی: خستگی ذهن کودکان

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 4 سالگی

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 4 سالگی

این بسته آموزشی بطور کامل به مسائل تربیتی و آموزش مسائلی چون پرورش خلاقیت کودک شما از بدو تولد تا 4 سالگی می‌پردازد. و البته که شما عزیزان می‌توانید حتی بصورت تخصصی نیز از این آموزش‌ها بهره بگیرید و در دوراه اختصاصی طراحی فرزند نیز استفاده کنید. این محصول مناسب والدینی است که می‌خواهند کودکشان را متناسب با آموزش‌های روز پرورش دهند.

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

اگر در دنیای امروز مطلبی درباره هوش جنین خواندید به هیچ‌وجه تعجب نکنید. زیرا در دنیای ما همه چیز امکان‌پذیر است. حتی آموزش به جنین در دوران بارداری. و از آن تعجب‌آورتر نیز آموزش جنین قبل از بارداری است. اما کودکان طلایی به عنوان اولین و تنها مجموعه آموزشی در ایران است که به طور تخصصی با توجه متدها و ورش‌های بروز دنیا که برگرفته از متد پروفسورمکوتوشیچیدا است، بر روی هوش‌های چندگانه جنین قبل از تولد و بعد از تولد کار می‌کند. و مادران و پدران را در طول دوران بارداری همراهی می‌کند.

بسته آموزشی طراحی فرزند-دوران بارداری

بسته آموزشی طراحی فرزند-دوران بارداری

مادران زیادی هستن که برای آینده فرزندشون آرزوهای بسیار زیادی دارن ولی نمی‌توونن با علم خودشون برای خوشبختی اونها کاری کنن.در بسته  آموزشی طراحی فرزند (دوران بارداری)  خواهیم گفت که چطور  با دانش و تخصص روز دنیا شخصیت و آینده‌ی فرزندت رو اونطور که لایقش هست طراحی کنی و زندگی شخصی، اجتماعی، مالی و رفاهی فرزندت رو به بهترین شکل رقم بزنی. طراحی فرزند رو یاد بگیر، در کمترین زمان اجرا کن و خوشبختی فرزندت رو ببین!    

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

کیسه ی آب در بارداری

کیسه ی آب در بارداری

کیسه ی آب در بارداری جنین در داخل کیسه‌ی آب که پر از مایع آمنیوتیک است رشد می‌کند. این مایع به مرور در طول بارداری افزایش می‌یابد و در هفته‌ی 34 به حداکثر حجم خود می‌رسد. پس از آن حجم مایع آمنیوتیک به مرور کاهش می یابد

چه غذاهایی برای خانم های باردار ممنوع است؟

چه غذاهایی برای خانم های باردار ممنوع است؟

چه غذاهایی برای خانم های باردار ممنوع است؟ نباید آن را بنوشید! نباید این کار را انجام دهند! این روزها هرجا که می‌‌روید اخطارهایی برای خانم‌‌های باردار وجود دارد. موقعی که باردار هستید، ممکن است کم‌‌کم به نظرتان بیاید که در یک حباب زندگی کرده و حتی در آن حال هم نمی‌‌توانید هیچ بخورید یا بیاشامید. به نظرتان می‌‌رسد که هر غذایی برای سلامت خود و کودکتان خطرناک است. البته در مورد نوشابه‌‌هایی که باید از آنها پرهیز کرده، مکمل‌‌هایی که باید از آنها بترسید و داروهایی که ممکن است به شما آسیب برسانند، اخطارهایی وجود دارد.

انواع بیهوشی و بی حسی در عمل سزارین

انواع بیهوشی و بی حسی در عمل سزارین

انواع بیهوشی و بی حسی در عمل سزارین عمل سزارین به وسیله بیهوشی یا بی حسی موضعی صورت می گیرد که تحت نظر متخصص بیهوشی انجام می شود

مضرات الکل بر بارداری سالم

مضرات الکل بر بارداری سالم

مضرات الکل بر بارداری سالم آثار زیان‌‌‌‌‌بار الکل روی طفل سال‌‌‌‌‌هاست که معلوم شده است. در روم باستان در شب عروسی از خوردن مشروبات الکلی منع می‌‌‌‌‌شدند که مبادا به کودکی باردار شوند که نقص مادرزاد داشته باشد و در سال 1736 دانشکده پزشکی لندن گزارش داد که نوشیدن الکل در دوران بارداری باعث تولد کودکان ضعیف، ناتوان، بدخلق و بیمار می‌‌‌‌‌شود.

تقویت هوش جنین (قسمت اول)

تقویت هوش جنین (قسمت اول)

تقویت هوش جنین مادران می‌توانند با آموزش‌های مختلف، رژیم‌غذایی سالم، ورزش و گوش دادن به موسیقی به تقویت هوش جنین در دوران بارداری بپردازند.

رژیم غذایی در دوران شیردهی

رژیم غذایی در دوران شیردهی

رژیم غذایی در دوران شیردهی  در طول دوران شیردهی مثل همان دوران بارداری، تغذیه‌ی شما بسیار مهم است. کیفیت شیر تولیدی پستان‌ها خیلی تحت تأثیر رژیم غذایی‌تان قرار نمی‌گیرد، مگر اینکه عادت غذایی شما دچار نقص و کمبودهایی باشد 

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 11

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید