کودکان‌طلاییِ جنین
کودکان‌طلاییِ کودک
کودکان‌طلاییِ نونهال
کودکان‌طلاییِ نوجوان
کودکان‌طلاییِ جوان
کودکان‌طلاییِ بزرگسال
کودکان‌طلاییِ میانسال
کودکان‌طلاییِ سالمند

همه چیز درباره زایمان سزارین

همه چیز درباره زایمان سزارین
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/10/17 2 نظر 1,264 بازدید

همه چیز درباره زایمان سزارین

درباره زایمان سزارین در عین حال منتقدان معتقدند که هنوز درصد کلی سزارین بالاست و بسیاری از آنها غیر ضروری است و تنها برای راحتی و سود بیشتر پزشکان و حمایتهای قانونی از آنها انجام می شود و علت آن این است که پزشکان طوری تعلیم دیده اند که زایمان را به عنوان یک بلای بالقوه می بینند تا یک رویداد طبیعی. 

همه چیز درباره زایمان سزارین

زایمان سزارین
در زایمان سزارین از هر 5 خانم باردار یک نفر از طریق جراحی و ایجاد شکافی که در شکم او بوجود می آورند، زایمان می کند. زایمان به روش سزارین ممکن است با تصمیم قبلی و یا در مواقع اضطراری انجام گیرد. تقریباً یک سوم سزارین ها به علت عدم هماهنگی جنین با کانال زایمانی رخ می دهد. این یک اصطلاح کلی برای زایمان هایی است که به دلایل زیر پیشرفت آن با شکست روبرو می شود: دهانه رحم باز نمی شود، کودک به سمت کانال زایمان حرکت نمی کند و یا کودک آنقدر درشت است که با سختی از لگن رد می شود. دیگر دلایل شایع عبارتند از :

1-جفت سرراهی (جفت دهانه رحم را مسدود می کند)

2-کنده شدن جفت از رحم

3-قرار گرفتن کودک در رحم به حالت بریچ یا افقی

4- پایین افتادن بندناف (که قبل از کودک وارد کانال زایمان می شود)

5-مشکلاتی نظیر دیابت یا مسمومیت حاملگی و یا عفونت

سزارین


سزارین یک جراحی بزرگ است. در بیشتر بیمارستانها مادر را با تخت به اتاق عمل می برند. قبل از عمل سرم در دست شما تزریق می شود (برای انتقال مستقیم داروها و مایعات به خون یا در مواقعی که انتقال خون ضروری باشد). زیر شکم شسته و اصلاح می شود. برای اینکه منطقه جراحی کاملاً استریل باشد ممکن است دستهایتان را به میز جراحی ببندند و پارچه ای را بالا ببرند و جلوی دید شما را بگیرند. علائم حیاتی شما توسط یک متخصص بیهوشی که در طول عمل جراحی حضور دارد، کنترل می شود.


در این عمل دو نوع بی حسی بکار می رود. بی حسی موضعی، اپیدورال یا اسپاینال که از کمر به پایین بی حس می شود. بیهوشی عمومی که کاملاً شما را بیهوش می کند و تقریباً در مواقع اضطراری بکار می رود. یک لوله پلاستیکی (سوند) در مثانه قرار می گیرد تا آن را تخلیه کند. هنگام گذاشتن سوند ممکن است احساس فشار کنید.

حتما بخوانید: بهبودی پس از زایمان سزارین


هنگامی که کاملاً بیهوش شدید، جراح زنان اول دیواره شکم و بعد دیواره رحم را می شکافد. جهت شکاف بستگی به موقعیت کودک و جفت دارد. برش افقی در اکثر سزارین ها بکار می رود زیرا نسبت به شکاف عمودی جای آن در زایمان بعدی پارگی کمتری را بوجود می آورد مثانه را هم به سمت پایین حرکت می دهد، بنابراین در طول زایمان آسیب نمی بیند. کیسه حاوی مایع آمنیوتیک را پاره می کند و کودک را از راه شکاف ایجاد شده بیرون می آورد.


بینی و دهان کودک را با ساکشن تمیز می کنند و بند ناف را بریده و گیره می زنند، سپس جفت را خارج می کنند.
پیتوسین را به سرم شما اضافه می کنند تا به جمع شدن رحم بعد از جراحی کمک کند. اگر بهوش باشید به شما اجازه می دهند کودک را بغل کرده و به او شیر بدهید. معمولاً کل جراحی 45 دقیقه تا یک ساعت طول میکشد اگر چه کودک در 5 تا ده دقیقه اول متولد می شود (بقیه زمان صرف دوختن شکاف می شود)
بعد از جراحی شما را به ریکاوری می برند و علائم حیاتی شما را کنترل می کنند اگر حال شما خوب و کودک نیز سالم باشد، لزومی ندارد که شما را از یکدیگر جدا کنند. برعکس دیدنی لمس کردن و شیردادن کودک تأثیر زیادی بر بهبودی جسم و روح شما دارد.

(ممکن است در یک زایمان طولانی که به جراحی منجر می شود شما خیلی خسته شوید و یا اگر زایمان با جراحی انجام شود. بیدار شدن از بیهوشی عمومی مدت بیشتری طول بکشد). سوند داخل مثانه روز بعد از جراحی برداشته می شود ولی سرم معمولاً یک یا دو روز دیگر برای جلوگیری از کمبود آب بدن در دست می ماند. مانند هر زخمی، محل شکاف برای چند روز ملتهب و ناراحت است و ممکن است احتیاج به مسکن پیدا کنید. برای کاهش اثر مسکن روی کودک بعد از شیر دادن آن را مصرف کنید. مدت اقامت در بیمارستان معمولاً طولانی تر از زایمان واژینال است و بطور متوسط حدود 2 تا 4 روز است.


هر چه زودتر سعی کنید از تختخواب بلند شوید و قدم بزنید حتی اگر فقط دور اتاق هم راه بروید کافی است. جراحی از راه شکم در گوارش اختلالاتی ایجاد می کند و در نتیجه باعث ایجاد درد ناشی از گاز می شود که از انقباضات رحم بدتر است. ولی اگر چند ساعت بعد از جراحی قدم بزنید، در دستگاه گوارش گاز تولید نمی شود. قبل از اولین تلاش برای بیرون آمدن از تختخواب حتما از دیگران کمک بگیرید.

حتما بخوانید: انواع بیهوشی وبی حسی در عمل سزارین


هدف اصلی سزارین

که هر ناراحتی دیگری را جبران می کند، داشتن کودکی سالم است. اگر چه گاهی اوقات مادران جوان از اینکه همه تلاششان را کرده اند تا زایمان طبیعی داشته باشند ولی با جراحی زایمان کرده اند، گله می کنند. این عکس العملها طبیعی است مخصوصاً اگر سزارین غیر منتظره انجام شود. اینها کسانی هستند که از لحاظ فرهنگی نسبت به زایمان واژینال تعصب دارند. اگر نیاز به سزارین پیدا کردید احساس خوبی داشته باشید و احساس گناه نکنید زیرا کاری بسیار با ارزش است مخصوصاً اگر زندگی شما یا کودکتان را نجات دهد! افراد بی فکری را که از زایمان شما به عنوان یک چیز غیرواقعی یاد میکنند متقاعد کنید. با پزشکتان دلایل سزارین را مرور کنید اینکار بسیار به شما کمک میکند تا برای زایمانهای بعدی آمادگی بیشتری داشته باشید.

آیا سزارین همیشه ضروری است؟


بعضی از خانم ها با توجه به افزایش میزان سزارین سؤال می کنند آیا سزارین همیشه ضروری است؟ علت افزایش انجام این روش پیشرفت تکنولوژی و تشخیص به موقع مشکلات زایمانها است و نیز افزایش آگاهی از اینکه نتیجه زایمانهای سزارین کودکان سالمتر است تا زایمانهای طولانی و پرفشار واژینال. همچنین پیشرفتهای جراحی، به زایمانی کم خطرتر با مشکلات کمتر از قبل منتهی می شود. روی هم رفته هدف نهایی هر روش مادر و کودکی سالم است. اگر چه امروزه درصد سزارین افزایش یافته است ولی بعد از دهه 80 از تعداد آن کمی کاسته شده است زیرا پزشکان شروع به کنترل دقیق شرایطی کرده اند که تحت آن شرایط سزارین را انجام می دهند. 40 درصد سزارین ها تکرار می شود و درصدی از آن به این علت کم شده است که بیشتر خانم ها بعد از یک سزارین در زایمان دوم سعی می کنند زایمان واژینال انجام دهند.

حتما بخوانید: دوران نقاهت در زایمان سزارین 


در عین حال منتقدان معتقدند که هنوز درصد کلی سزارین بالاست و بسیاری از آنها غیر ضروری است و تنها برای راحتی و سود بیشتر پزشکان و حمایتهای قانونی از آنها انجام می شود و یا علت آن این است که پزشکان طوری تعلیم دیده اند که زایمان را به عنوان یک بلای بالقوه می بینند تا یک رویداد طبیعی. جراحی غیرضروری به معنی قرار دادن مادر در معرض ریسکهای غیر ضروری است. در حالی که احتمال مرگ در اثر زایمان سزارین بسیار کم است ولی هنوز چهار برابر زایمان واژینال است. علل آن عبارتند از: لخته شدن خون، عفونت، مشکلات ناشی از بیهوشی و از دست دادن خون زیاد. احتمالاًت دیگر اگر چه نادر هستند عبارتند از مشکلاتی مانند عفونت یا آسیب مثانه یا روده ها (زیرا جای آنها نزدیک رحم است).
بهترین کار برای آسودگی خیال در مورد سزارین این است که قبل از شروع زایمان خودتان را برای احتمال وقوع آن آماده کنید. بدین ترتیب اگر ضرورتی برای انجام آن بوجود آمد شما اطمینان خاطر دارید که این انتخاب صحیحی برای این کودک بخصوص و این زایمان بخصوص است.
چگونه برای آن خود را آماده می کنید؟ سعی کنید دلایل آن را بفهمید و این موضوع مهم را به آنچه که در کتابها می خوانید، محدود نکنید.

 

شکافت شکم


 


 

پیشنهاد ویژه فیلم آموزشی: مهارت هنری کودکان

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

اگر در دنیای امروز مطلبی درباره هوش جنین خواندید به هیچ‌وجه تعجب نکنید. زیرا در دنیای ما همه چیز امکان‌پذیر است. حتی آموزش به جنین در دوران بارداری. و از آن تعجب‌آورتر نیز آموزش جنین قبل از بارداری است. اما کودکان طلایی به عنوان اولین و تنها مجموعه آموزشی در ایران است که به طور تخصصی با توجه متدها و ورش‌های بروز دنیا که برگرفته از متد پروفسورمکوتوشیچیدا است، بر روی هوش‌های چندگانه جنین قبل از تولد و بعد از تولد کار می‌کند. و مادران و پدران را در طول دوران بارداری همراهی می‌کند.

بسته آموزشی طراحی فرزند-دوران بارداری

بسته آموزشی طراحی فرزند-دوران بارداری

مادران زیادی هستن که برای آینده فرزندشون آرزوهای بسیار زیادی دارن ولی نمی‌توونن با علم خودشون برای خوشبختی اونها کاری کنن.در بسته  آموزشی طراحی فرزند (دوران بارداری)  خواهیم گفت که چطور  با دانش و تخصص روز دنیا شخصیت و آینده‌ی فرزندت رو اونطور که لایقش هست طراحی کنی و زندگی شخصی، اجتماعی، مالی و رفاهی فرزندت رو به بهترین شکل رقم بزنی. طراحی فرزند رو یاد بگیر، در کمترین زمان اجرا کن و خوشبختی فرزندت رو ببین!    

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 7 سالگی

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 7 سالگی

این بسته آموزشی بطور کامل به مسائل تربیتی و آموزش مسائلی چون پرورش خلاقیت کودک شما از بدو تولد تا پایان 6 سالگی می‌پردازد. و البته که شما عزیزان می‌توانید حتی بصورت تخصصی نیز از این آموزش‌ها بهره بگیرید و در دوراه اختصاصی طراحی فرزند نیز استفاده کنید. این محصول مناسب والدینی است که می‌خواهند کودکشان را متناسب با آموزش‌های روز دنیا پرورش دهند.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

خواص لوبیا سیاه در دوران بارداری

خواص لوبیا سیاه در دوران بارداری

خواص لوبیا سیاه در دوران بارداری لوبیای سیاه که مورد علاقه مکزیکی‌ها است، ماده‌ای خوشمزه و مقوی برای افزودن به غذاها است. «مجله کشاورزی و شیمی مواد غذایی» گزارش داد لوبیای سیاه از نظر ترکیبات آنتی اکسیدانی به نام انتوسیانین‌ها (anthocyanis) به اندازه انگور و قره قاط این ماده را دارد. لوبیای سیاه را به برنامه غذایی خود وارد کنید که دارای مواد غذایی مورد نیاز خود و کودک‌تان است

پرورش جنین از نظر اسلام

پرورش جنین از نظر اسلام

پرورش جنین از نظر اسلام بدیهی است که پرورش جنین ریحانه‌‌‌ای که با ریاحین بهشتی هماوردی نماید نیاز مراقبتی والا و آماده-سازی تمام شرایط پیش از افشاندن بذر تا زمان به ثمر نشستن آن دارد. در واقع تمام پیامبران الهی آمده-اند تا همین یک هدف، یعنی پرورش انسانی که لایق جنت و لقای پروردگار باشد را تعقیب نمایند.

نقش مکمل های گیاهی  در دوران بارداری

نقش مکمل های گیاهی در دوران بارداری

نقش مکمل های گیاهی  در دوران بارداری در بیشتر تاریخ بشر گیاهان، داروهای ما بودند و استفاده از گیاهان در دوران بارداری تنها انتهاب بشر بوده است. امروزه داروهای مصنوعی جای اغلب مکمل‌‌‌های طبیعی زایمان را گرفته‌‌‌اند ولی بعضی از مردم هنوز هم دنبال گیاهان طبیعی و ویتامین‌‌‌ها هستند تا هم موادغذایی موردنیاز دوران بارداری را تامین کرده و هم بعضی از مشکلات معمول این دوران را برطرف نمایند.بعضی مردم عقیده دارند که گیاهان گزینه‌‌‌ای ار.....

سرما خوردگی در بارداری

سرما خوردگی در بارداری

سرماخوردگی در بارداری  بیشتر مردم حداقل سالی یک بار سرما می‌خورند، بنابراین این حقیقت که همه‌ی خانم‌های باردار دست کم یک بار در طول بارداری سرما می‌خورند تعجب آور نیست. هیچ چیز در بارداری بیشتر از خستگی و کوفتگی و احتقان خون نمی‌تواند یک سرماخوردگی معمولی را شدیدتر از حد معمول نشان دهد.

چه اقداماتی  باید پس از تصمیم به بارداری انجام داد؟

چه اقداماتی باید پس از تصمیم به بارداری انجام داد؟

چه اقداماتی  باید پس از تصمیم به بارداری انجام داد؟ به مجموعه اقداماتی که یک خانم باید زمان قبل از بارداری انجام دهد تا نه ماه بارداری بدون مشکل و فرزندی سالم داشته باشد برنامه ریزی قبل از بارداری می‌گویند.  

بارداری مجدد پس از زایمان

بارداری مجدد پس از زایمان

بارداری مجدد پس از زایمان هنوز پزشکان و والدین به اتفاق نظر دربارهی زمان دقیق و مناسب بارداری مجدد پس از زایمان قبلی نرسیده‌اند. احتمالاً مهم‌ترین عامل در اقدام به بارداری مجدد این است که فرد از لحاظ سلامت عمومی شرایط مناسبی داشته باشد. اگر بتوانید به وضعیت سلامت قبل از بارداری تان برسید و وزن مناسب و ایده آل خود را پس از بارداری به دست آورید و فقدان ویتامین‌ها و مواد معدنی از دست ........

نظرات

mahdieh lotfi
۱۳۹۷/۱۱/۰۲۰۱
پاسخسلام مطالبتون خیلی کامل بود ممنون
کیمیا مرادی
۱۳۹۷/۱۱/۰۲۰۱

درود وسپاس از همراهی شما

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 10

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید