قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

همه چیز درباره درد زایمان

همه چیز درباره درد زایمان
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/10/16 0 نظر 848 بازدید

همه چیز درباره درد زایمان

در زایمان تا چه حد آسیب می بینید و برای درمان آن چه کارهایی می توان انجام داد؟ توصیف درد زایمان کار مشکلی است. بردباری هر شخص در مقابل درد و طبیعت زایمان او با دیگری بسیار متفاوت است.

همه چیز درباره درد زایمان


درد زایمان مانند چه دردی است؟ 
در زایمان تا چه حد آسیب می بینید و برای درمان آن چه کارهایی می توان انجام داد؟ توصیف درد زایمان کار مشکلی است. بردباری هر شخص در مقابل درد و طبیعت زایمان او با دیگری بسیار متفاوت است. علاوه بر آن، داستانهایی که تا بحال در این مورد شنیده اید، آداب و رسوم قومی، تعصبات شخصی و تمایلات فرهنگی همگی تصورات خانم ها را از زایمان شکل می دهند.

بطور مثال در یک تحقیق که انتظارات خانم ها از درد زایمان در ایالات متحده آمریکا و هلند با هم مقایسه شده است، می بینیم که در خانم های آمریکایی استفاده از دارو بیشتر انتظار می رود و واقعا هم آن را دریافت می کنند. 

درد


با این وجود توضیح موارد کلی و عمومی درد زایمان امکان پذیر است. غالباً اوایل آن مانند انقباضات قاعدگی است که شدت آن به تدریج بیشتر می شود. ماهیچه های طویل دور رحم هنگام زایمان قویترین ماهیچه در بدن شما هستند. تصور کنید که بدنتان محکم به یک گیره نجاری بسته شده است، سپس آزاد می شود، سپس دوباره سفت تر می شود و هر بار محکمتر از بار قبل تکرار می شود. معمولاً انقباضات از بالای شکم شروع می شوند و به سمت کمر منتشر می شوند. در حالیکه ماهیچه های رحم شروع به سفت شدن می کنند، هر انقباض به آرامی آغاز می شود. هنگامی که ماهیچه ها به بیشترین حد کشیدگی می رسند انقباض به اوج خود می رسد. سپس همزمان با آزاد شدن ماهیچه ها انقباض نیز به تدریج از بین می رود.


برای بیشتر خانم ها مدت و شدت هر انقباض به تدریج افزایش می یابد. همچنین فشار انقباضات در طول زایمان نوسان دارد و حتما هر انقباضی بدتر از انقباض قبلی نیست. بالاخره این را باید بدانید که بین انقباضات درد از بین می رود. درد زایمان یک درد مداوم نیست. ولی این را فراموش نکنید که زمانی که به مرحله زایمان فعال می رسید درد زیادی احساس می کنید.


این به شما کمک می کند که متوجه شوید درد از کجا می آید. انقباضات رحم مانند تنفس و ضربان قلب غیرارادی است. شما نمی توانید فعالیت ماهیچه ها را کنترل کنید. کار هر انقباض تنها بیرون راندن کودک نیست بلکه ماهیچه های دهانه رحم را از پایین به بالا می کشد، بنابراین مهبل گشادتر می شود تا کودک بتواند به سمت خارج حرکت کند. برعکس حرکات عادی قلب و ریه هایتان همانطور که ماهیچه های رحم سفت و کشیده می شوند، گیرنده های فشار که در همسایگی اعصاب هستند پیامهای درد را به مغز مخابره می کنند.

ممکن است این پیامها به عنوان علائم درد ظاهر نشوند ولی هنگامی که ماهیچه ها خسته می شوند و انقباضات شدت می یابند درد شدید احساس می شود. عوامل خارجی مانند ترس، اضطراب، تنها بودن و احساس بی پناهی درد را افزایش می دهد. هر چه مادر در حال زایمان هراسان تر و عصبی تر باشد، ماهیچه هایش بیشتر فشرده می شود. و هر چه که بدنش سفت تر باشد، آسیب ناشی از انقباضات بیشتر است.


ولی درد بی مورد و مضر نیست بلکه هدفی دارد. درست مانند هنگامی که سوزاندن دست در اثر تماس با یک ظرف داغ شما را به نگه داشتن دست زیر آب سرد بر می انگیزاند، درد زایمان هم علامت می دهد که زایمان نزدیک است و شما باید به آن پاسخ دهید. در این لحظه شما نیاز به یک مکان امن دارید و اینکه بتوانید روی این کار مهم تمرکز داشته باشید. افزایش شدت درد زایمان به پیشرفت آن کمک می کند و درد نیز اگر خیلی شدید باشد علائم رفتاری را انتقال می دهد، شاید بدین طریق بدنتان می خواهد به شما بگوید که تغییر وضعیت بدهید، مثانه را تخلیه کنید، راه بروید یا بنشینید یا سعی کنید بیشتر عضلاتتان را شل کنید.


امروزه نیازی نیست هیچ خانمی زایمان را با رنج و عذاب انجام دهد. زیرا اطلاعات بیشماری در مورد درد و چگونگی تسکین آن بدست آمده است.


 اصولا سه نکته در مورد مداخله در زایمان وجود دارد: 


1) محل منشأ درد (در اینجا ماساژ کمک می کند). 
2) پایانه های عصبی که علائم درد را به مغز مخابره می کند (در اینجا دارو کمک می کند).
3) خود مغز (در اینجا تکنیکهای تنفسی و منحرف کردن افکار از درد کمک می کند). 

زایمان


آگاه بودن و خوب حمایت شدن تأثیر زیادی در کم شدن درد دارد. چه بخواهید طبیعی و چه به کمک دارو زایمان کنید سعی کنید با همه راههای کمکی و تسکین درد زایمان آشنا شوید. بسیاری از راههای غیردارویی کنترل درد هم برای مادرانی که به کمک دارو زایمان می کنند مفید است. به هر طریقی که زایمان می کنید هرگز فراموش نکنید که: مهم نیست چطور زایمان می کنید ولی کاری بسیار بزرگ است.


کنترل درد با روشهای غیر پزشکی


روشهای کنترل درد به شما کمک می کند تا هنگامی که در اوج انقباضات هستید بتوانید بر آن غلبه کنید. این روشها باعث از بین رفتن درد نمی شوند. اگر چه استثنائاتی هم وجود دارد. برای بیشتر خانم ها چیزی به اسم زایمان بدون درد وجود ندارد. ولی ریلکسیشن و منحرف کردن ذهن از درد که توسط این روشها انجام می شود بهترین سلاح برای مبارزه با سختی زایمان است.


چگونه ریلکسیشن درد زایمان را کاهش می دهد؟ سفت شدن ماهیچه ها در واقع پاسخ غریزی به درد است. متأسفانه این حالت فقط درد را شدیدتر می کند و نیز جریان اکسیژن را در بدن شما کاهش می دهد (رحم هم شامل آن می شود.) فشار بیشتری بر جسم شما وارد می کند، انرژی جسمیتان را هدر می دهد و باعث می شود فکر و تمرکز برایتان مشکل شود. از طرفی دیگر اگر هنگامی که جسمتان با درد روبرو می شود عضلات شل و راحت باشند شما کمتر احساس ناراحتی می کنید و بطور مؤثرتری با انقباضات مقابله می کنید. البته این حالت هم هنوز دردناک است ولی نه به اندازه زمانی که عضلاتتان را منقبض کرده و ترسیده باشید و نیز اگر بین انقباضات ماهیچه هایتان را شل کنید، کشش بوجود آمده در آنها محفوظ می ماند. هدف شما باید شل کردن همه بدن از صورت تا انگشتان پا باشد، نه فقط شکم.


اگر دلیل پزشکی وجود نداشته باشد بهتر است بیشتر خانم ها زایمان را بدون کمک دارو شروع کنند.

معمولاً پزشکان تا زمان زایمان فعال راضی به استفاده از مسکن ها نیستند. چندین دلیل برای این کار وجود دارد: 
1) هر دارویی اثر بالقوه روی جنین دارد، بنابراین چرا بی جهت او را به خطر بیاندازیم؟ 
2) شما تا زمانی که زایمان را تجربه نکرده اید نمی دانید بدنتان چگونه به آن عکس العمل نشان می دهد، شاید بتوانید به خوبی از عهده آن برآیید.
3) داروهای آرام بخش پیشرفت زایمان را کاهش می دهد و امکان استفاده از داروهای تحریک کننده زایمان یا زایمان سزارین را بوجود می آورد و یا باعث طولانی شدن مرحله فشارمی شود.
4) آرام بخش هایی که در مراحل اولیه زایمان استفاده می شوند، استفاده از دارهای دیگر نظیر پیتوسین و دستگاههایی مانند فورسپس را افزایش می دهند. 


شروع زایمان به طور طبیعی بدون چند اقدام احتیاطی مهم امکان پذیر نیست. بسیار مهم است که بدون تعصب با زایمان برخورد کرد و حوادثی را که ممکن است در انتظار آن باشد، در نظر گرفت. هنگامی که زندگی شما یا کودکتان در خطر باشد وقت بحث با تیم پزشکی نیست. بطور مثال یکی از موارد اضطراری انجام زایمان به روش سزارین است و یا در زایمانی که بسیار طولانی می شود و شما را خسته می کند تزریق یک داروی مسکن ضروری است. 


عملی که بهترین نتیجه را برای شما در پی دارد از طریق آزمایش و خطا مشخص می شود. مثلاً دوش گرفتن ممکن است در طول زایمان برای شما مطلوب باشد و یا در شما احساس بدی بوجود بیاورد و این به خود شما بستگی دارد. بهترین کار این است که با همه این روشها آشنا باشید و از میان آنها یکی را انتخاب کنید. همچنین سودمندی هر روش در مراحل مختلف زایمان متفاوت است. ممکن است روشی در مرحله مقدماتی مفید باشد و روشهای دیگر در مراحل پایانی موثرتر باشند.

 

حتما بخوانید: تقویت هوش جنین - بالا رفتن سطح هوش


روشهای زیر را به عنوان یک راهنمای تکمیلی بکار گیرید: 
 حمایت: تحقیقات ثابت کرده اند که هنگام زایمان حضور یک فرد از لحاظ روحی مادران را بطور فوق العاده ای تسکین می دهد. در واقع در تمام فرهنگهای سراسر دنیا خانم در حال زایمان یک همراه دائمی (معمولاً مادر) دارد. (در آمریکا همسران این نقش را ایفا می کنند). این شخص باید در کنار خانم در طول زایمان باشد او را تحسین کند، به او کمک کند اعتماد به نفسش را بیشتر کند و به او احترام بگذارد.


 تنفس: هر تمرین آمادگی زایمان یک یا دو نوع الگوی کنترل شده تنفسی را با ریتم دقیق که بستگی به روش تدریس شده و مرحله زایمان دارد، آموزش می دهد. تنها یک روش صحیح تنفسی وجود ندارد. بنابراین اگر نتوانستید تمرین نفس نفس زدن و دمیدن هوا را از بینی بطور همزمان دقیقا به خاطر بیاورید ناامید نشوید. آنچه که اهمیت دارد این است که راهی برای آرامش خود پیدا کنید. روشهای تنفسی در مراحل مختلف زایمان تغییر می کند زیرا جسم و ذهن شما در جهات مختلف تحت فشار قرار می گیرند.


هر کس روش های مختلفی را به کار می گیرد ولی در اینجا به ذکر چند توصیه مفید اشاره می کنیم:

در مرحله اولیه زایمان: تا آنجا که می توانید بطور عادی نفس بکشید. اگر به شما کمک می کند آرامتر، عمیقتر و تقریباً با نصف سرعت تنفس عادی، نفس بکشید. عمل دم را از طریق بینی و بازدم را از طریق دهان انجام دهید. حتی می توانید تنفس را با افکاری مانند انرژی وارد و درد خارج می شود در ذهن خود انجام دهید. هنگام بازدم همه بدنتان را شل کنید.

نفسهای عمیق و آرام این مزیت را نیز دارد که اکسیژن زیادی را در بدن شما به جریان می اندازد. در مرحله زایمان فعال: تنفس آرام را فقط زمانی تغییر دهید که دیگر نتوانید به انقباضات غلبه کنید. سپس سعی کنید نفسها را کوتاهتر و کمی سریعتر کنید. سعی کنید به یک نقطه مانند یک عکس، نقطه ای روی دیوار خیره شوید تا بتوانید بهتر تمرکز پیدا کنید. با چشمهایتان را ببندید. هنگام نفس نفس زدن یک آهنگ موزون به آنها بدهید مانند "هی، هی، هی یک بازدم عمیق. هی، هی، هی یک بازدم عمیق." بعضی از خانم ها دوست دارند یک کلمه یا جمله را هنگام تنفس تکرار کنند مثلاً نام کودکشان را و یا جملاتی مانند "من می توانم این کار را انجام دهم" یا "کودکم کاملاً سالم است." مراقب باشید زیاد سریع نفس نکشید و یا بازدم خیلی عمیق نداشته باشید زیرا هوای بدنتان بیش از حد تخلیه می شود. اگر احساس سرگیجه داشتید یا صورتتان مور مور شد، آرام نفس بکشید تا به حالت اول برگردید. 


اگر می توانید به آرامی نفس عمیق بکشید. در آغاز و پایان هر انقباض با بینی عمل دم و با دهان بازدم را انجام دهید. در غیر این صورت بطور معمولی و به آرامی مانند هنگامی که خواب هستید نفس بکشید. هر چه انقباضات فشرده تر می شوند نفسهایتان را کمی عمیقتر کنید ولی همیشه آنها را آرام نگهدارید. سعی کنید همه بدنتان را شل نگهدارید. 

حتما بخوانید: سقط‌ های مکرر در بارداری


در مرحله انتقال: هنگامی که می خواهید فشار وارد کنید به آرامی و کوتاه باز دم را انجام دهید، ظاهرا اینکار در این مرحله غیر ممکن به نظر می رسد. ادامه آن نیز مشکل است، بنابراین می توانید بعد از یک بازدم دو یا سه بار تنفس کوتاه داشته باشید. 
در آغاز و پایان هر انقباض دم را از طریق بینی و بازدم را از طریق دهان انجام دهید. نفستان را نگه ندارید زیرا نه تنها فایده ندارد بلکه میزان جذب اکسیژن را محدود می کند. 

انتقال


 حرکت: تقریباً انجام هر نوع فعالیتی از دراز کشیدن روی تخت خواب راحت تر است و نیز تحرک باعث افزایش سرعت زایمان می شود. سعی کنید (در خانه یا در بیمارستان) قدم بزنید و همانطور که به شخصی یا به دیوار تکیه داده اید لگنتان را به اینطرف و آنطرف تکان دهید. 


 تجسم: در این روش با خیال پردازی خود را به مکان یا شرایط دیگری منتقل می کنید. می توانید خود را طوری آموزش دهید که هر وقت خواستید اینکار را انجام دهید. این تمرین را می توانید در سه ماهه آخر بارداری شروع کنید. چند تصویر آرام بخش را مانند امواج دریای ساحل مورد علاقه تان یا تاب دادن کودکتان را در گهواره انتخاب کنید. برای به تصویر کشاندن این صفحه همه حسهایتان را بکار گیرید: چه می شنوید؟ چه بویی استشمام می کنید؟ حتی می توانید تجسم را در مورد تمرینات تنفسیتان انجام دهید و هوایی را که به بدن شما داخل و از آن خارج می شود تصور کنید.

حتما بخوانید: دلایل زایمان پیش از موعد 


 ماساژ: احتمالاً در طول بارداری به آرامی شکمتان را نوازش کرده باشید که این یک تمرین غریزی است. در طول زایمان نیز لمس کردن شکم باعث آرامش و شل شدن عضلات آن می شود. در بین انقباضات شخص دیگری می تواند شقیقه ها، جمجمه، شانه ها و کف پایتان را ماساژ دهد. چه کمر درد زایمان داشته باشید یا نه فشار بر روی قسمت پایین کمر با پشت دست احساس خوبی بوجود می آورد مخصوصاً اگر این کار در طول انقباضات انجام شود. می توانید از لوسیونهای ماساژ یا روغن بچه استفاده کنید ولی نمی توانید از لوسین معطر مورد علاقه تان در زایمان استفاده کنید. 
توجه: بعضی از خانم ها دوست ندارند در طول زایمان ماساژ داده شوند. 


 آب: یک حمام یا دوش گرم ماهیچه های خسته را ماساژ و تسکین می دهد و نیز باعث رفع خستگی از روح و روان می شود حمام کردن در وان نیز باعث ایجاد احساس خوب بی وزنی می شود و شاید ظاهرا حس کنید درد و فشار از بین رفته است. مراحل زایمان فعال و انتقال زمان خوبی برای دوش گرفتن است. یک تحقیق نشان داده است که خانم هایی که بخشی از زایمانشان را در وان آب گرم می گذرانند زایمان کوتاهتری دارند، دهانه رحمشان سریعتر باز می شود، در زایمانشان از داروی کمتری استفاده می شود و کمتر به روش سزارین زایمان می کنند و درد کمتری هم دارند. البته همه خانم ها دوست ندارند موقع زایمان حمام کنند. اگر کیسه آب پاره شده باشد، بعضی از پزشکان با حمام کردن در وان مخالفند (به علت خطر عفونت)، در اینصورت برای رفع خستگی می توانید با یک پارچه خیس صورت و دستها و پاهایتان را مرطوب نگه دارید.
 


 

پیشنهاد ویژه فیلم آموزشی: مهارت موفقیت در کودکان

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

اگر در دنیای امروز مطلبی درباره هوش جنین خواندید به هیچ‌وجه تعجب نکنید. زیرا در دنیای ما همه چیز امکان‌پذیر است. حتی آموزش به جنین در دوران بارداری. و از آن تعجب‌آورتر نیز آموزش جنین قبل از بارداری است. اما کودکان طلایی به عنوان اولین و تنها مجموعه آموزشی در ایران است که به طور تخصصی با توجه متدها و ورش‌های بروز دنیا که برگرفته از متد پروفسورمکوتوشیچیدا است، بر روی هوش‌های چندگانه جنین قبل از تولد و بعد از تولد کار می‌کند. و مادران و پدران را در طول دوران بارداری همراهی می‌کند.

هوشهای  هشت نابغه- تولد تا هفت سالگی

هوشهای هشت نابغه- تولد تا هفت سالگی

هر سالانه والدین بی‌شماری هزینه‌های کلانی را در آموزشگاه‌ها و مراکز پرورشی صرف پرورش هوش و خلاقیت فرزندانشان می‌کنند اما به هیچ وجه نمی‌دانند که می‌توانند خودشان نقش موثرتری در روند پیشرفت هوش و استعداد در فرزندشان شوند. والدین اولین مربیانی هستند که فرزندان در زندگی خود با آن روبرو هستند و همچنین این والدین هستند با شناخت بهتری که از فرزندشان دارند می‌توانند او را بهتر شکوفا کنند.

بسته آموزشی طراحی فرزند-دوران بارداری

بسته آموزشی طراحی فرزند-دوران بارداری

مادران زیادی هستن که برای آینده فرزندشون آرزوهای بسیار زیادی دارن ولی نمی‌توونن با علم خودشون برای خوشبختی اونها کاری کنن.در بسته  آموزشی طراحی فرزند (دوران بارداری)  خواهیم گفت که چطور  با دانش و تخصص روز دنیا شخصیت و آینده‌ی فرزندت رو اونطور که لایقش هست طراحی کنی و زندگی شخصی، اجتماعی، مالی و رفاهی فرزندت رو به بهترین شکل رقم بزنی. طراحی فرزند رو یاد بگیر، در کمترین زمان اجرا کن و خوشبختی فرزندت رو ببین!    

 نوآوری  و اختراع (12-3 سال)

نوآوری و اختراع (12-3 سال)

شاید بارها و بارها در بین گپ و گغتگوهای خودمانی این جمله به گوشتان رسیده باشد. دوره ما که این چیزا نبود. امروز با یه تلفن می‌تونی به بیزینس کار حرفه‌ای باشی و تمام و کمال به کارهات رسیدگی کنی. این همه پیشرفت بشر طی مدت زمان کوتاهی شکل گرفت و شاید بتوان گفت ده سال اخیر اوج پیشرفت بشری در رابطه با تکنولوژی و علم بوده و همچنان هر ثانیه این پیشرفت‌ها شکل دیگری می‌گیرد. در این میان جایگاه فرزند شما به عنوان یک نسل مدرن امروزی کجاست؟ آیا او نیز می‌تواند اثری ماندگار از خود بجای بگذارد.

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 7 سالگی

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 7 سالگی

این بسته آموزشی بطور کامل به مسائل تربیتی و آموزش مسائلی چون پرورش خلاقیت کودک شما از بدو تولد تا پایان 6 سالگی می‌پردازد. و البته که شما عزیزان می‌توانید حتی بصورت تخصصی نیز از این آموزش‌ها بهره بگیرید و در دوراه اختصاصی طراحی فرزند نیز استفاده کنید. این محصول مناسب والدینی است که می‌خواهند کودکشان را متناسب با آموزش‌های روز دنیا پرورش دهند.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

10 توصیه برای 10 برابر شدن هوش جنین

10 توصیه برای 10 برابر شدن هوش جنین

10 توصیه برای 10 برابر شدن هوش جنین عملکردهای نادرست مادران در دوران بارداری می‌تواند اثرات زیان‌بار و گاه جبران ناپذیری بر سلامت جسم و روان فرزندان‌شان بگذارد.  

دردهای شایع در دوران بارداری

دردهای شایع در دوران بارداری

دردهای شایع دوران بارداری ورم دست و پا و دردهای سیاتیکی از جمله شایع تریت دردها در دوران بارداری است

چگونگی  نحوه برخورد با علائم سه ماه دوم بارداری

چگونگی نحوه برخورد با علائم سه ماه دوم بارداری

چگونگی نحوه برخورد با علائم سه ماه دوم بارداری تمرینات ورزشی و کششی عضلات واریس را کاهش می‌دهد. هنگام نشستن از گذاشتن پایی روی پای دیگر خودداری کنید و جوراب های ساق بلند که باعث قطع جریان خون می‌شوند،نپوشید. 

آیا شما می دانید که هوش  از مادران به ارث برده می‌شود؟

آیا شما می دانید که هوش از مادران به ارث برده می‌شود؟

آیا شما می دانید که هوش از مادران به ارث برده می‌شود؟ فقط یکی از والدین باعث به ارث رسیدن هوش به فرزند می‌شود و آن هم مادر است و هوش از طریق ژن خاصی که بر روی کروموزوم X وجود دارد به کودک منتقل می‌شود.  

نقش ماما در مراقبت های بارداری و زایمان

نقش ماما در مراقبت های بارداری و زایمان

نقش ماما در مراقبت‌های بارداری و زایمان مراکز مامایی نزدیک محل سکونت بهترین امکان برای مراقبت‌های بارداری است.

8 گام  آموزش مهارت همدلی به کودکان

8 گام آموزش مهارت همدلی به کودکان

8 گام آموزش مهارت همدلی به کودکان که حس همدلی در کودک را افزایش می‌دهد. تحقیقات نشان می‌دهد. زمانی که شما از کودکی به فرزند خود احساس همدلی و مهربانی را بیاموزید.

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 8

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید