کودکان‌طلاییِ جنین
کودکان‌طلاییِ کودک
کودکان‌طلاییِ نونهال
کودکان‌طلاییِ نوجوان
کودکان‌طلاییِ جوان
کودکان‌طلاییِ بزرگسال
کودکان‌طلاییِ میانسال
کودکان‌طلاییِ سالمند

تقویت هوش جنین در دوران بارداری

تقویت هوش جنین در دوران بارداری
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/10/06 3 نظر 1,086 بازدید

تقویت هوش جنین در دوران بارداری تقویت و افزایش هوش جنین در دوران بارداری یکی از آن دست دل مشغولی‌هایی است که والدین در طول دوران بارداری دارند. 

تقویت هوش جنین در دوران بارداری

چطور می‌توان هوش جنین را تقویت کرد؟ چه تکنیک‌هایی برای انجام این کار لازم است بدانیم؟

تقویت هوش جنین قبل از بارداری

علم امروز به ما می‌گوید تقویت هوش از دوران قبل از بارداری صورت می‌گیرد. والدین می‌توانند قبل از اقدام به بارداری با تکنیک‌های مختلف بر روی هوش و ضریب هوشی فرزندشان در آینده تاثیر بگذارند. اما چطور؟ پاسخ به این سوال بسیار ساده است. کافی‌ست شما تمام عواملی را که بر روی ضریب هوشی شما تأثیر گذار است را به کار بگیرید. از تغذیه مناسب و درست گرفته تا خواب و مطالعه و حتی بازی‌های فکری. تمامی این عوامل بر روی ژنتیک شما اثر گذار است. و علم ژنتیک به ما می‌گوید قسمتی از ضریب هوش و هوش فرزندان ما از وراثت سر چشمه می‌گیرد. در این میان نیز برای بالا بردن هوش می‌توانید از تغذیه مناسب در دوران بارداری بهره بگیرید.

تقویت هوش جنین و تغذیه

همان‌طور که قبلا هم گفتیم برای تقویت هوش جنین باید تغذیه مناسب را نیز در نظر گرفت. برخی طب سنتی را پیشنهاد می‌کنند و برخی رژیم‌های غذایی مدرن را. کودکان طلایی قصد دارد به هر دو آنها بپردازد.

افزایش هوش جنین در طب سنتی

به نقل از برخی متخصصین طب سنتی اگر مادران در طول دوران بارداری تدابیر را رعایت کنند می‌توانند یک جنین سالم و با ضریب هوشی بالا داشته باشند در غیر این صورت نمی‌توانید تنها با خوردن برخی مواد غذایی مانند میوه و سبزیجات به این امر دست پیدا کنید.

همین متخصصین می‌گویند در طب سنتی اسلامی توصیه شده مادران باردار در طول دوران بارداری خود از هفته 12 بارداری هر روز به اندازه یک نخود کندر مصرف کنند اما هیچ تحقیقات علمی در اثبات این موضوع به عمل نیامده است و به طور قطح نمی‌توان گفت مصرف کندر در دوران بارداری باعث افزایش هوش جنین می‌شود. در این میان هستند متخصصینی که می‌گویند مصرف زیاد کندر برای جنین خطر آفرین نیز هست.

در طب سنتی علاوه بر تغذیه گوش دادن به موسیقی و صوت قرآنی نیز بیان شده و در این میان به بویید عطرهای مختلف مانند عطر گل محمدی، بهار نارنج و یا حتی لیمو نیز اشاره می‌شود. بوییدن لیمو علاوه بر تقویت هوش جنین باعث از بین رفتن ویار صبحگاهی در مادران باردار نیز می‌شود.

این متخصصین بر این عقیده هستند که ورزش کردن متعادل در دوران بارداری خود یکی دیگر از عوامل بالا بردن هوش جنین است. اگر مادران در طول دوران بارداری بتوانند به طور مرتب و متعادل ورزش کنند خود را از ابتلا به فشار خون و دیابت نیز در امان نگه می‌دارند. مادران باردار باید توجه داشته باشند که اضطراب و اسنرس خود یکی دیگر از عواملی است که می‌تواند بر هوش جنین تاثیر گذار باشد. هرچه مادران در دوران بارداری در شرایط مناسب باشند و از عوامل تنش‌زا به دور باشند می‌توانیم انتظار یک نوزاد با هوش بالا را نیز داشته باشیم.

حتما بخوانید: سوالات متداول دوران بارداری

 

تقویت هوش جنین و ارتباط آن با کولین

کولین چیست؟ شاید تا به حال حتی اسم آن هم به گوشتان نخورده باشد. کولین ماده‌ایست که کمبود آن در طول دوران زندگی هر فردی تاثیر گذار خواهد بود و این به جنسیت هیچ ارتباطی ندارد. اما اگر بخواهیم به طور دقیق کولین را برای شما تعریف کنیم باید بگوییم، کولین عبارت است از: یک ماده مغذی که در گروه ویتامین‌های B  قرار می‌گیرد. که در رشد و بهبود سلول‌ها و تقسیم آن نقش بسیار مهمی دارد. این ماده مغذی علاوه بر بالا بردن روند متابولیسم چربی در قسمت کبدی زنان و مردان سبب رشد و تکامل سلول‌ها نیز می‌شود. به طور معمول هر فرد عادی روزانه باید مقدار مشخصی کولین دریافت کند زیرا بدن انسان قادر به ساخت کولین کافی نیست و ما باید کولین مورد نیاز را از مواد غذایی بدست بیاوریم. میزان کولین روزانه در مردان 550 گرم و برای زنان 425 گرم است. حال اگر شما به عنوان یک مادر باردار هستید باید چیزی در حدود 930 گرم کولین در روز مصرف کنید تا بتوانید تاثیری مثبت بررشد سلولی و مغزی جنین خود داشته باشد.

اهمیت مصرف کولین در زنان به قدری است که حتی توصیه می‎شود زنان قبل از بارداری و یا حتی در دوران بلوغ نیز به آن توجه ویژه‌ای داشته باشند. زیرا در سنین بالا خطر ابتلا به سرطان پستان را کاهش می‌هد.

نتایج بدست‌ آمده از تحقیقات نشان می‌دهد عوارض کمبود کولین در مدت بارداری و حتی در دوران شیردهی، به نقص یادگیری در کودکان و کاهش ظرفیت ذهنی کودکان تاثیر می‌گذارد. و بیشتر نوزادانی که با کمبود کولین به دنیا می‌آیند در بزرگسالی دچار بیماری‌هایی چون فشار خون، دیابت نوع 2، استرس و اضطراب می‌شوند. حتی در مواردی بیماری‌های آلزایمر و یا کلسترل بالا و بیماری آرتریت در افراد بیانگر کمبود کولین در بدن آن شخص است.

لیست غذاهای غنی شده از کولین برای تقویت هوش جنین

 1. تخم مرغ
 2. تخم کدو تنبل
 3. گوجه فرنگی
 4. جگر گاو
 5. خیار
 6. انواع بادام‌ها
 7. کلم
 8. کلم بروکلی
 9. کره
 10. فرآورده‌های لبنی خام
 11. جوجه
 12. ماهی سالمون
 13. توفو (فرآورده‌های سویا)
 14. لسیتین سویا
 15. خیار چینی

تقویت هوش جنین در دوران بارداری

مغز جنین

مغز جنین دارای سیستم عصبی فوق‌العاده پیچیده ایست که تا سه سالگی به دریافت اطلاعات از پیرامون خود می‌پردازد و کلیده داده‌ها از جمله بویایی، چشایی، لامسه، اصوات و تصاویر را در خود ضبط و ذخیره سازی می‌کند. یک جنین در حال رشد در ماه هفتم دارای بیشترین سلول‌های مغزی است که اگر آن را نادیده بگیرید و زمان را از دست بدهید از ماه هشتم دیگر قادر نیستید آن را در اوج خود نکهدارید زیرا از ماه هشتم سلول‌ها یکی یکی از بین می‌روند و تنها سلول‌هایی باقی می‌مانند که قبلا به آنها اطلاعات داده شده بود و با دیگر سلول‌ها در ارتباط هستند.

اگر تا کنون از این موضوع خبر نداشتید باید به شما بگویم هنوز فرصت دارید اما نه به اندازه قبل. در این زمان کم شما تنها می‌توانید از سلول‌های باقی مانده محافظت کنید تا آنها ازبین نروند. می‌توانید با دادن اطلاعات درست و راه کارهای مناسب ارتباط بین سلول‌های عصبی را حفظ کنید تا درصد از بین رفتن آنها کم شود و این روند به کندی صورت بگیرد.

چه عواملی باعث تقویت هوش جنین در دوران بارداری می‌شود؟

در تقویت هوش جنین و بالا بردن سطح هوش یک جنین تنها عوامل ژنتیک و تغذیه موثر نیست بلکه تمامی کارهایی که در طول دوران بارداری انجام می‌شود خود به نوعی بر هوش او اثر گذار است. شما اگر در کنار تغذیه مناسب بتوانید بهداشت فردی و اجتماعی خود و سلامت روحی و روانی‌تان را نیز در نظر بگیرید می‌توانید یک جنین باهوش داشته باشید. به عنوان مثال یکی از عواملی که بر روی هوش جنین شما تاثیر گذار است اجتناب و دوری از آلودگی زیست محیطی است. عواملی چون دود سیگار، قلیان، مواد مخدر و آلودگی هوا جزو آن دسته عواملی است که بر هوش جنین تاثیر گذار است.سیگار کشیدن در دوران بارداری و در معرض دود سیگار بودن در این دوران 10 الی 15 درصد هوش جنین را کاهش می‌دهد.

ورزش کردن در دوران بارداری باعث می‌شود تا شما به عنوان یک مادر باردار در آرامش جسمی و ذهنی کافی قرار بگیرید و به دور از هر گونه استر و اضطراب بارداری باشید همین امر خود کمک می‌کند تا جنین در آرامش کافی قرار گیرد و سلول‌های مغزی او تحریک شوند. ورزشی آرام مانند یوگا، پیاده روی و یا شنا می‌تواند به شما در تقویت هوش جنین کمک کند.

دیگر عامل تقویت هوش جنین که روی آن بسیار تاکید می‌شود تغذیه مناسب در دوران بارداری است.  محققان دریافتند تغذیه مناسب تا زمانی که مغز جنین در حال رشد و تکامل است نقشی اساسی در افزایش میزان هوش در جنین دارد. بنابراین مادران باردار باید به نوع تغذیه خود خیلی اهمیت دهند. این اهمیت و دقت در امر رژیم غذایی صحیح چه قبل از بارداری و چه در دوران بارداری و پس از آن ادامه دارد. مادران باید بدانند تا دو سالگی فرزندشان باید رژیم غذایی مناسبی را برای خودشان انتخاب کنند.

 

بهترین مواد‌غذایی برای تقویت هوش جنین

بهترین مواد‌غذایی برای تقویت هوش جنین

همان طور که قبلا هم اشاره کردیم یکی از عوامل تاثر گذار برای افزایش هوش جنین در دوران بارداری تغذیه مناسب است. زیرا جنین در رحم مادر درحال رشد است و اگر در حین رشد بتوانید مواد مغذی و تمام ویتامین‌های لازم برای رشد سیستم عصبی و سلوب‌های مغزی او را تامین کنید می ‌توانید یک جنین باهوش داشته باشید. زیرا رشدی کامل خواهد داشت هرچند که در این میان آموزش و ارتباط گرفتن با جنین با روش‌های مختلف خود نقش مهمی در تقویت هوش او دارد.

اما از چه مواد‌غذایی برای تقویت هوش جنین استفاده کنیم بهتر است؟

یکی از مغذی‌ترین مواد غذایی که باید در رژیم غذایی خود داشته باشید اسیدهای چرب امگا3 هستند. اسیدهای امگا 3 می‌توانند به تکامل بهتر مغز و تقویت حافطه و عملکرد سیستم مغز کمک بسیاری کنند. میگو، انواع ماهی‌های چرب اعم از: سالمون، قزل‌آلا، خال مخالی و  ساردین جزو منابع غنی اسید امگا 3 به حساب می‌آید. در این میان نیز می‌توانید از روغن‌های مغذی نیز استفاده کنید مانند روغن زیتون، روغن دانه کتان، روغن کانولا و همچنین مغز گردو که سرشار از این اسید چرب برای تقویت هوش جنین هستند. کشورهای شرق آسیا و مدیترانه به دلیل نوع رژیم غذایی که دارند معمولا از دیگر مناطق دنیا باهوش‌تر هستند زیرا ماهی و میگو و گیاهان روغنی را همیشه در رژیم غذایی خود دارند.

مصرف فراوان میوه و سبزیجات تازه خود یکی دیگر از عوامل تغذیه‌ای است که می‌تواند نقش مهمی در تقویت هوش جنین و بالا بردن سطح هوشی او داشته باشد.محققان دریافته‌اند اگر به طور مرتبط از کودکی تا 30 سالگی مصرف میوه و سبزیجات تازه را در رژیم غذایی خود بگنجانید ضریب هوشی شما حداقل تا 5 نمره بالاتر خواهد رفت. در این نیز می‌توان فلفل تند را نیز به غذا اضافه کنید مادران باردار یا شیرده نیز می‌توانند در غذاهایشان از فلف تند استفاده کنند و سلول‌های مغز جنین را تحریک کنند، فلفل تند به دلیل داشتن ویتامین c یک منبع غنی برای جنین شماست.

همان طور که قبل هم اشاره کردیم تخم کتان نیز منبعی سرشار از امگا3 است که با مصرف روزی یک مشت آن در غذا می‌توانید به تقویت هوش جنین خود کمک کنید. حتی می‌توانید تا زمانی که کودک شما غذا خور نشده همچنان آن را در رژیم خود داشته باشید و پس از آن نیز هنگام طبخ غذا برای کودکتان از تخم کتان نیز در غذای او استفاده کنید.

اگر بتوانید گوجه فرنگی را در رژیم غذایی خود در دوران بارداری بگنجانید لطف بزرگی به جنین‌تان کرده‌اید زیرا گوجه فرنگی باعث جلوگیری از تخریب سلول‌های مغزی می‌شود و بهتر است از گوجه فرنگی تازه در دوران بارداری و شیردهی استفاده کنید. در این میان نقش کلم بروکلی را نیز نباید نادیده گرفت زیرا بروکلی به دلیل داشتن ویتامین k  حتی به بهبود عملکرد مغز کودکان نیز کمک شایانی می‌کند.

حتما بخوانید: بسته آموزشی تقویت هوش جنین

میان وعده‌های مغذی

از گزینه‌های مفیدی که می‌توانید در طول مدت بارداری به عنوان میان وعده‌های مغذی برای تقویت هوش جنین و بالا بردن سطح هوشی او انجام دهید عبارت اند از: کنسرو لوبیای کم سودیم، میوه‌ها و سبزیجات تازه، برنج قهوه‌ای، جو دو سر، ذرت، ماست بدون چربی، لبنیات، آنواع آجیل و مغذی‌های خوراکی، و گیاهانی همچون زیتون.

رابطه صدا با هوش جنین

اگر به پدران و مادران دیروز بگویید صحبت کردن با جنین باعث افزایش هوش او می‌شود با چشمان خیره و بهت زده آنان مواجه شوید اما امروزه و با پیشرفت علمی صورت گرفته محققان دریافتند که صحبت با جنین و در دوران بارداری توسط مادر و پدر باعث بزرگ شدن حجم مغز در جنین شده و این عمل روند هوشی را افزایش می‌دهد. همچنین صحبت با جنین در طول دوران بارداری باعث افزایش هوش گفتاری در دوران بزرگسالی کودکان نیز می‌شود.

زایمان و هوش جنین

همان طور که در قسمت‌های قبلی اشاره کردیم تنها راه افزایش هوش در نوزادان تغذیه و مواد غذایی نیست. امروزه محققان دریافتند که نوع زایمان نیز بی تاثیر نیست. اگر شما زایمان طبیعی را انتخاب کرده‌اید این شانس را به جنین خود داده‌اید تا بتواند ضریب هوشی بالاتری نسبت به نوزادانی که به روش سزارین به دنیا می‌آیند داشته باشند. در فرایند زایمان طبیعی مقدار پروتئین خاصی که در مغز جنین وجود دارد افزایش می‌یابد و همین مسئله باعث می‌شود تا او ضریب هوشی بالاتری نسبت به بقیه نوزادان سزارینی داشته باشد. در واقع این افزایش پروتئین در زمان زایمان طبیعی باعث می‌شود حافظه کوتاه مدت و بلند مدت در نوزادان بیشتر رشد کند که این مسئله رابطه مستقیمی  با یادگیری او در آینده دارد.

برای خرید محصول (تقویت هوش جنین در دوران بارداری) بر روی لینک کلیک کنید


 

پیشنهاد ویژه فیلم آموزشی: والدین متفاوت

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی طراحی فرزند-4 تا 7 سالگی

بسته آموزشی طراحی فرزند-4 تا 7 سالگی

بعنوان پدر و مادر متفاوت به غیر از موارد نیازهای اولیه‌ی کودکمان مانند ( خوراک، پوشاک و ..) می‌بایستد به یک تربیت موثر اهمیت ویژه‌ای بدهیم، تا بتوانیم فرزندانی متفاوت و موفق تربیت کنیم. در راستای یک تربیت موثر آموزش مبانی موفقیت یعنی مواردی که در کسب موفقیت هر فرد نقش بسازایی دارد از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، ما باید از همان روزهای نخست زندگی فرزندانمان اصول موفقیت را به آنان آموزش دهیم.

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 4 سالگی

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 4 سالگی

این بسته آموزشی بطور کامل به مسائل تربیتی و آموزش مسائلی چون پرورش خلاقیت کودک شما از بدو تولد تا 4 سالگی می‌پردازد. و البته که شما عزیزان می‌توانید حتی بصورت تخصصی نیز از این آموزش‌ها بهره بگیرید و در دوراه اختصاصی طراحی فرزند نیز استفاده کنید. این محصول مناسب والدینی است که می‌خواهند کودکشان را متناسب با آموزش‌های روز پرورش دهند.

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

کودکان، همگی نابغه متولد می‌شوند و در بسیاری مواقع تنها کافی است در آنها زمینه های رشد و شکوفایی شناسایی و فراهم شود تا آنها بتوانند در زندگی خود بدرخشند. اما باید بخاطر داشته باشید که این دوران طلایی چندان پایدار نیست و قبل از آنکه فرصت را از دست بدهید باید اقدام کنید.

 اعتماد به نفس خیلی بالا

اعتماد به نفس خیلی بالا

شاید برایتان اتفاق افتاده باشد که در پارک، مهمانی و یا مراسمی که چندین کودک کنار هم هستند احساس کنید که با همه سعی و تلاش تان در خصوص تربیت و تأمین نیازهای مادی و معنوی فرزندتان؛ اما باز هم فرزندتان از سایر کودکانی که در آن محل قرار دارند، چیزی کم دارد که در آن لحظه حسرت آن را می خورد، در این هنگام چه حسی به شما دست می دهد؟          

بسته آموزشی طراحی فرزند-دوران بارداری

بسته آموزشی طراحی فرزند-دوران بارداری

مادران زیادی هستن که برای آینده فرزندشون آرزوهای بسیار زیادی دارن ولی نمی‌توونن با علم خودشون برای خوشبختی اونها کاری کنن.در بسته  آموزشی طراحی فرزند (دوران بارداری)  خواهیم گفت که چطور  با دانش و تخصص روز دنیا شخصیت و آینده‌ی فرزندت رو اونطور که لایقش هست طراحی کنی و زندگی شخصی، اجتماعی، مالی و رفاهی فرزندت رو به بهترین شکل رقم بزنی. طراحی فرزند رو یاد بگیر، در کمترین زمان اجرا کن و خوشبختی فرزندت رو ببین!    

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

سلامت روان جنین - قسمت اول

سلامت روان جنین - قسمت اول

سلامت روان جنین - قسمت اول تا 30 سال پیش هیچ‌کس از مردم، پزشکان و دانشمندان تصور نمی‌کردند که جنین دارای شعوری بخصوص، عواطف و علائمی روانی باشد. نه دانش تجربی  و نه طب رسمی و نه حتی در خیالِ خیال‌پردازان هم تصور نمی‌شد که جنین روح و روانی انسانی داشته باشد.

تاثیر فضای معنوی و آرام خانواده در دوران بارداری

تاثیر فضای معنوی و آرام خانواده در دوران بارداری

تاثیر فضای معنوی و آرام خانواده در دوران بارداری یکی از مهمترین عوامل در آرامش روحی فرزندان در زندگی آینده، آرامش روحی مادر در دوران بارداری است. درواقع هرگونه استرس مادر در دوران بارداری،تنش‌‌‌‌های روحی فرزند در زندگی آینده‌‌‌‌اش را به دنبال خواهد داشت و این امری است هم مورد تایید شرع مقدس و هم دارای پشتوانه در علم امروز. از سوی دیگر هرقدر فضای خانه در دوران بارداری از آلودگی گناه و اشتغالات غیرمعنوی به دور باشد؛ جنین نیز که در چنین بشری رشد میکند در آینده انس و الفت بیشتری با این مسایل خواهد داشت؛ بنابراین توصیه میکنیم:

خواص موز در دوران بارداری

خواص موز در دوران بارداری

خواص موز در دوران بارداری
یک موز پوست‌‌‌‌‌کنده را گاز بزنید یا آن را قطعه قطعه یا پوره کرده و با غذایتان بخورید. زیرا مواد غذایی افسانه‌‌‌‌‌ای و باور نکردنی زیادی در موز بوده، به علاوه این که زود هضم است. یک موز بزرگ 4 گرم فیبر و حدود 20% نیاز روزانه شما از ویتامین C و ویتامین B6 را تامین می‌‌‌‌‌کند.

مشکلات پوستی یک خانم باردار در سه ماه سوم بارداری

مشکلات پوستی یک خانم باردار در سه ماه سوم بارداری

مشکلات پوستی یک خانم باردار در سه ماه سوم بارداری پوسته پوسته شدن پوست که این ورقه‌های نازک در دوران بارداری بیشتر می‌شوند و یا برای اولین‌بار روی پوست مخصوصاً روی سینه‌ها، گردن یا زیر بازوها به وجود می‌آیند. اگر در جایی باشند که با لباس تماس پیدا کنند آن ناحیه صدمه می‌بیند. این زوائد بعد از زایمان از بین می‌روند و علت آن هم هورمون‌ها هستند. 

آداب بارداری در اسلام

آداب بارداری در اسلام

آداب بارداری در اسلام امروزه اهمیت غذا و اثر آن بر روح و جسم آدمی بر کسی پوشیده نیست و تربیت که از اهداف بوجود آمدن انسان است از غذای فرد تاثیر زیادی میگیرد.
اولین مسئله‌‌ای که در تشکیل شخصیت فرد نقش دارد توجه به نخستین مرحله رشد یعنی نطفه است. تغذیه تاثیرات غیرقابل انکاری بر کودک از لحاظ رفتاری و شخصیتی دارد. هر فرد از ترکیب دو سلول نر و ماده به وجود می‌‌آید. نطفه‌‌ای که از ترکیب سلولی یک فرد به وجود می‌‌آید اثرات بسیار زیادی بر رشد و رفتار و شخصیت روحی فرد خواهد گذاشت.
بعضی از اهل معرفت میگویند که..

هفته سی ودوم نوزادی

هفته سی ودوم نوزادی

هفته سی ودوم نوزادی

نظرات

زيبا چشمه
۱۳۹۷/۱۱/۲۸۰۰
پاسخمن واقعا متوجه نمیشم یعنی میشه به جنین آموزش داد و هوشش رو تقویت کرد؟
مهری ابراهیمی
۱۳۹۷/۱۰/۲۹۰۰
پاسخمن 5 ماهه باردارم. چجوری می تونم روی هوش بچه ام از الان کار کنم؟
مژگان زندی
۱۳۹۷/۱۰/۳۰۰۰

درود و سپاس از همراهی شما

به شما تبریک میگیم. شما می تونید با استفاده از متدهای جدید و به روز که ما در اختیارتون میذاریم به تقویت هوش جنین تون در دوران بارداری بپردازید. محصولات آموزشی چون بسته تقویت هوش جنین. بارداری طلایی و مبانی طراحی فرزند دوران بارداری میتونه به شما کمک کنه.

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 17

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید