کودک درون

کودکان‌طلاییِ جنین
کودکان‌طلاییِ کودک
کودکان‌طلاییِ نونهال
کودکان‌طلاییِ نوجوان
کودکان‌طلاییِ جوان
کودکان‌طلاییِ بزرگسال
کودکان‌طلاییِ میانسال
کودکان‌طلاییِ سالمند

والدین مربی هیجان چه تفاوت هایی با والدین دیگر دارند؟

والدین مربی هیجان چه تفاوت هایی با والدین دیگر دارند؟
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/12/20 2 نظر 853 بازدید

والدین مربی هیجان چه تفاوت‌هایی با والدین دیگر دارند؟ به فرزندان‌شان کمک می‌کنند تا راه‌حل‌های مناسبی برای برطرف کردن مشکلات‌شان بیابند و کودک را برای ابراز احساسات کاملاً آزاد می‌گذارند.

والدین مربی هیجان چه تفاوت‌هایی با والدین دیگر دارند؟

چه تفاوتی بین والدین مربی هیجان و والدین دیگر وجود دارد؟ چطور می‌شود عضو گروه والدین مربی هیجان شد؟

خانم سعیدی یکی از مراجعین به دفتر مشاوره‌ی من روزی از دختر6 ساله‌اش نسیم برایم داستانی تعریف کرد که ذکرش در این‌جا خالی از لطف نیست.

خانم سعیدی : «وقتی نسیم از چیزی ناراحته، برای من بهترین فرصته تا بتونم بهش نزدیک شم. نمی‌دونم چرا، اما وقتی این‌جوری می‌شه هم نسیم با من، هم من با نسیم ارتباطمون عمیق‌تر می‌شه! همیشه تو این‌جور زمانا می‌گم میخوام باهات صحبت کنم تا احساساتو بهم بگی.»

امیر، پدر این دختر کوچک هم دستی بلند در مربی‌گری هیجانی دارد. او کاملاً آگاه است که در زمان ابرزا احساسات، فرزندش نیاز مبرم به آغوش و صحبت‌های او دارد. پس زمانی که نسیم دگیر احساسات می‌شود او را در آغوش می‌گیرد و به او می‌گوید: «نگران هیچ چی نباش؛ همه چی درست می‌شه. مامان و بابا وقتی هم سن تو بودن، اینجوری شدن. اگه یخوای زود ناراحت بشی نمی‌تونی وقتی بزرگ شدی یه نسیم باهوش و زرنگ بشی. من و مامان همیشه کنارتیم.»

خوب ما الان نمونه‌ای از رفتار والدین مربی هیجان را به شما نشان دادیم، رفتاری " صمیمی" و " مثبت" اما نکته‌ای در این‌جاست که آیا پرورش هوش هیجانی تنها نیازمند به این دو فاکتور است؟ جواب کاملاً مشهود است که " خیر" چون بعضی از والدین هستند که دلسوز و با محبتند، اما قدرت برخورد صحیح با هیجانات کودک را ندارند.

 

والدین مربی هیجان چه تفاوت هایی با والدین دیگر دارند؟

این‌گونه والدین به سه دسته تقسیم می‌شوند:

1-  والدین بی‌توجه: که از کنار احساسات و هیجانات کودک به سادگی عبور کرده و به آن بی اعتنا و بی‌توجه‌اند.

2- والدین ناراضی: که در زمان ابراز احساسات منفی توسط کودک، او را به باد انتقاد و سرزنش می‌گیرند و حتی گاهی کار به تنبیه هم می‌رسد.

3- والدین آسان‌گیر: که هیجانات و احساسات فرزندشان را با جان و دل پذیرا هستند، اما قدرت راهنمایی و هدایت آن‌ها را ندارند.

مقایسه‌ی والدین ، مربی هیجان و سه گروه دیگر

مریم مادری 26 ساله، صاحب یک فرزند و معلم سال اول راهنمایی مدرسه‌ی دخترانه. او باید رأس ساعت 7 صبح در مدرسه باشد، پس طبیعتاً باید زمانش را طوری تنظیم کند که بتواند تنها فرزندش مبین را هم به مهد بگذارد. حالا ساعت 20/6 دقیقه‌ی صبح است و 20 دقیقه‌ای می‌شود که در حال سرو کله زدن با مبینست که لباسش رابپوشد تا او را به مهد ببرد، اما مبین درکی از زمان و مسئولیت مادر ندارد و امروز هم نمی‌خواهد به مهد برود و تمام لباس‌هایش را بهانه‌‌ای (یکی تنگ است، یکی اذیت می‌کنه، یکی رنگش بده و ...) قرار داده نا مادر را از رفتن منصرف کند. مریم  امتناء می‌کند و مبین با گریه و زاری پا به زمین می‌کوبد. عصبیت بین مریم  و مبین بالا گرفته. مادر می‌گوید: «مبین جان، عزیزم، من باید برم، بچه‌ها تو مدرسه منتظرن. نمیشه بمونیم.» اما مبین گوشش به این حرف‌ها بدهکار نیست و ...

حتما بخوانید: روش پرورش هیجانی چه تاثیری بر روی کودک می‌گذارد؟

دقت کنید که اگر مریم  جزو گروه والدین بی‌توجه بود. به احتمال زیاد به مبین می‌گفت مسخره بازی در نیار، لباستو بپوش. بعد تلاش می‌کرد از تا با یک راه میانبر مثلاً خریدن شکلات یا صحبت درباره‌ی بچه‌های مهد که منتظرند با او بازی کنند ذهن او را منحرف کند و و روانه‌ی مهدش سازد.

اگر مریم از والدین ناراضی بود چه؟

حتماً مبین را مورد نقد قرار می‌داد و او را سرزنش می‌کرد و می‌گفت: «داری شورشو در میاری هی هر چی نمی‌گم هی پروتر می‌شه» بعد او را تهدید می‌کرد: «پاشو، پاشو، اگه تکون نخوری کتک می‌خوریا»

حال رفتار مریم را در قالب یک مادر آسان‌گیر بررسی می‌کنیم:

اگر مریم  مادری آسان‌گیر بود، بی‌شک مبین را در آغوش می‌گرفت و می‌گفت: «عزیزم، می‌دونم خونه رو بیشتر دوست داری» اما از اینجای کار به بعد نمی‌داند که باید چه بکند. شاید با او قراری بگذارد که ده دقیقه من با تو بازی می‌کنم و بعد از اون تو بیا با من بریم مهد.

و اما اگر مریم  یک مادر مربی هیجان بود، به احتمال خیلی زیاد عکس‌العملش را با رفتار مادر آسان‌گیر شروع می‌کرد. مبین را در آغوش می‌گرفت و با او همدردی می‌کرد. به او می‌فهماند که درکش می‌کند. اما فقط به این گفتار اکتفا نمی‌کرد؛ حتماً قدمی برای راهنمایی و هدایت او برا می‌داشت. شاید صحبت‌شان این‌گونه پیش می‌رفت:

مریم : لباس‌تو تنت کنم باهم بریم مهد

مبین: نه، مامان امروز نمی‌خوام برم

مریم : نمی‌خوای مهد برای؟ چرا مامانی؟

مبین: می‌خوام تو خونه پیش تو باشم

مریم : آره راست می‌گی. منم بعضی وقتا فکر می‌کنم که کاش مدرسه نمی‌رفتم و می‌موندم خونه با هم بازی می‌کردیم. اما نمیشه که!

مبین گریه می‌کند و می‌خواهد که در خانه بماند. مریم مبین را بلند می‌کند و در آغوشش می‌گیرد و می‌گوید:

مریم : تو دوس داری وقتی می‌ری مهد سمیرا جون(مربی مهد) نباشه تا با شما بازی کنه؟

مبین: نه!

مریم : خوب منم باید برم. اونجا بچه‌ها منتظر منن.!! حیف خیلی بد شد نه؟

مبین با گریه: آره مامان بمون

مریم  با شادی:  آهان یه چیزی یادم افتاد؛ فردا پنج شنبس. من زود میآم خونه، زودیم میآم دنبال تو، فرداشم جمعس تعطیله می‌تونیم با بابا بریم پارک و حسابی با هم بازی می‌کنیم. خوبه؟!

مبین سرش را تکان می‌دهد و می‌گوید: اوهووم

مریم  بلند بگو: خوبه؟

مبین: بله

مریم : پس بدو، تند بریم، تند برگردیم

مبین: باشه

والدین مربی هیجان چه تفاوت هایی با والدین دیگر دارند؟

 

والدین مربی هیجان برخلاف سه گروه دیگر برای ابراز احساسات فرزندان‌شان حد و مرزی قرار می‌دهند.

زمانی که مادری مثل مریم  ذهن کودک را از هیجانات منفی دور می‌کند و به سرگرمی و احساسات مثبت آینده می‌کشاند، بخشی از فرآیند پرورش هیجانی رخ داده که می‌توان آن را به شش مرحله تحلیل کرد.

والدین مربی هیجان

1- از هیجانات و احساسات فرزندان‌شان آگاه می‌شوند.

2- این لحظات را فرصتی مغتنم برای نزدیکی به فرزندان‌شان در نظر می‌گیرند تا روابط نزدیک‌تر و صمیمانه‌تری با آن‌ها برقرار کنند.

3- به حرف‌های کودک‌شان گوش می‌دهد، او را دلداری داده و برای احساساتش ارزش و اهمیت قائلند.

4- به فرزندشان کمک می‌کنند تا بتوانند احساس‌شان را نام‌گذاری کنند.

5- به فرزندان‌شان کمک می‌کنند تا راه‌حل‌های مناسبی برای برطرف کردن مشکلات‌شان بیابند.

6- در حالی که کودک را برای ابراز احساسات کاملاً آزاد می‌گذارند، برای او محدودیت و حد و مرزی هم قائل می‌شوند.

برای خرید محصول (شادی و خلاقیت) بر روی لینک کلیک کنید


 

پیشنهاد ویژه فیلم آموزشی: مهارت موفقیت در کودکان

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

 مدرسه بدون دردسر ( پیش دبستان و کلاس اول)

مدرسه بدون دردسر ( پیش دبستان و کلاس اول)

بعد از تولد هر کودک با ما چالش‌هایی کوچک و بزرگ روبرو هستیم. که برخی در کوتاه مدت و یا برخی در طولانی مدت حل می‌شوند و از پس آن برمی‌آییم. و ما همیشه در این میان مانند یک مربی به فرزندمان آموزش می‌دهیم. و او با آموزش‌های ماست که از پس بسیاری از مشکلات و چالش‌های پیش روی زندگی‌اش برمی‌آید. اما اگر در این میان ما هیچ آموزشی به او ندهیم ولی در قبالش از او توقع حل مسائل را داشته باشد چه پیش خواهد آمد؟

پرورش و تربیت بچه‌های دهه نودی

پرورش و تربیت بچه‌های دهه نودی

متاسفانه دنیای مدرن امروز در حال نابودی فرزندان ماست و شما به عنوان والدین مسئول وظیفه دارید تا کودکانتان را نجات دهید و آینده‌ای روشن برای آنها بسازید. و حل این مشکلات به سادگی و با راه کارهای سریع قابل حل شدن نیست. دنیای امروز دنیای تکنولوژی و پیشرفت علم است اما آیا رشد بیولوژیکی انسان نیز به همین سرعت پیشرفت کرده است؟ تضاد بین این عامل باعث شده تا کودکان توانایی‌های یادگیری و درست رفتار کردن را از دست بدهند.      

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 4 سالگی

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 4 سالگی

این بسته آموزشی بطور کامل به مسائل تربیتی و آموزش مسائلی چون پرورش خلاقیت کودک شما از بدو تولد تا 4 سالگی می‌پردازد. و البته که شما عزیزان می‌توانید حتی بصورت تخصصی نیز از این آموزش‌ها بهره بگیرید و در دوراه اختصاصی طراحی فرزند نیز استفاده کنید. این محصول مناسب والدینی است که می‌خواهند کودکشان را متناسب با آموزش‌های روز پرورش دهند.

بسته آموزشی طراحی فرزند-4 تا 7 سالگی

بسته آموزشی طراحی فرزند-4 تا 7 سالگی

بعنوان پدر و مادر متفاوت به غیر از موارد نیازهای اولیه‌ی کودکمان مانند ( خوراک، پوشاک و ..) می‌بایستد به یک تربیت موثر اهمیت ویژه‌ای بدهیم، تا بتوانیم فرزندانی متفاوت و موفق تربیت کنیم. در راستای یک تربیت موثر آموزش مبانی موفقیت یعنی مواردی که در کسب موفقیت هر فرد نقش بسازایی دارد از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، ما باید از همان روزهای نخست زندگی فرزندانمان اصول موفقیت را به آنان آموزش دهیم.

بسته آموزشی طراحی فرزند-دوران بارداری

بسته آموزشی طراحی فرزند-دوران بارداری

مادران زیادی هستن که برای آینده فرزندشون آرزوهای بسیار زیادی دارن ولی نمی‌توونن با علم خودشون برای خوشبختی اونها کاری کنن.در بسته  آموزشی طراحی فرزند (دوران بارداری)  خواهیم گفت که چطور  با دانش و تخصص روز دنیا شخصیت و آینده‌ی فرزندت رو اونطور که لایقش هست طراحی کنی و زندگی شخصی، اجتماعی، مالی و رفاهی فرزندت رو به بهترین شکل رقم بزنی. طراحی فرزند رو یاد بگیر، در کمترین زمان اجرا کن و خوشبختی فرزندت رو ببین!    

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

کودکان، همگی نابغه متولد می‌شوند و در بسیاری مواقع تنها کافی است در آنها زمینه های رشد و شکوفایی شناسایی و فراهم شود تا آنها بتوانند در زندگی خود بدرخشند. اما باید بخاطر داشته باشید که این دوران طلایی چندان پایدار نیست و قبل از آنکه فرصت را از دست بدهید باید اقدام کنید.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

مرحله اول زایمان

مرحله اول زایمان

مرحله اول زایمان مرحله اول باز شدن دهانه رحم است که طولانی ترین مرحله است و بیشتر اقدامات اولیه در آن انجام می شود. این مرحله امکان دارد دو ساعت تا دو روز طول بکشد. انقباضات رحم باید دهانه رحم را 10 سانتی متر باز کنند تا کودک بتواند از راه واژن متولد شود.

همه‌ی کودکان باهوش و ثروتمند به دنیا می‌آیند

همه‌ی کودکان باهوش و ثروتمند به دنیا می‌آیند

همه‌ی کودکان باهوش و ثروتمند به دنیا می‌آیند والدین باید سعی کنند به ندرت نظرات خود را در ذهن فرزندان‌شان انباشته کنند. لازم است به جای آن‌که تنها خود سخنگو باشند، اجازه دهند فرزندشان نیز نظرات و صحبت‌های خود را ارائه دهد. زمانی که کودک از پدر و مادر سؤالی دارد، به جای دادن پاسخ، بهتر است از خود کودک سؤالاتی پرسیده شود تا ذهن خلاق او نیز در پی یافتن پاسخ سؤالاتش برآید. این گونه والدین هستند که بهترین و مهم‌ترین نعمت‌های زندگی فرزندان خود خواهند بود.

هفته پنجاه و دوم نوزادی

هفته پنجاه و دوم نوزادی

هفته پنجاه و دوم نوزادی

بازی‌ها و اسباب بازی های مناسب برای نوزادان 12 ماهه

بازی‌ها و اسباب بازی های مناسب برای نوزادان 12 ماهه

بازی‌ها و اسباب بازی های مناسب برای نوزادان 12 ماهه نیز نکات بیشماری دارد که شما باید قبل از فراهم کردن اسباب بازی مورد نظر کاملا از کارایی و هدفمندی آن آگاهی لازم را کسب کنید. 

12 اتفاق مهم که طی 12 ماه رخ می دهد

12 اتفاق مهم که طی 12 ماه رخ می دهد

12 اتفاق مهم که طی 12 ماه رخ می دهد در تمام آموزش هایم به اهمیت 1000 روز نخست زندگی انسان اشاره کرده‌ام  هنوز وقتی از والدین حاضر در سمینارها و کارگاه ها در خصوص  1000 روز نخست زندگی، می پرسم همگی به روزهای پس از تولد اشاره می کنند. در صورتی که اگر مطابق باورهایم به شما نگویم که زندگی انسان از سال ها قبل از تولدش شروع شده است، اما قاطعانه خواهم گفت که منظور از هزار روز اول زندگی ،حدود  270 روز دوران جنینی و 730 روز شامل دو سال نخست پس از تولد است که پرونده‌ی بیش از 90 درصد از اتفاقات زندگی افراد در تمام طول سال های زندگی اش بسته می شود.

هفته هفتم نوزادی

هفته هفتم نوزادی

هفته هفتم نوزادی بعضی از شیرخواران، دمای خاصی از شیر را برای خوردن ترجیح می‌دهند، مثلاً ممکن است شیری را که حرارتش به اندازهٔ دمای اتاق رسیده دوست داشته باشند. تمام کارخانه‌های سازنده شیرخشک باید دستورالعمل‌های آژانس‌های ناظر، مانند FDA و CDC را رعایت کنند.

نظرات

هلن راهنورد
۱۳۹۷/۱۱/۱۷۰۰
پاسخبا عرض سلام خدمت استاد گرامی واقعا عالی بود و منم همیشه این مشکلو با دخترم موقع برگشتن از خونه عمه اش داریم و فهمیدم که بایستی مربی هیجانی برخورد کنم
مژگان زندی
۱۳۹۷/۱۱/۲۱۰۰

درود و سپاس از همراهی شما

برای تربیت به شیوه نوین می تونید از محصل تربیت بچه های نودی و یا بسته بهتری و پیشنهادی ما مبانی طراحی فرزند متناسب با سن کودک را به شما پیشنهاد می کنیم.

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 19

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید