قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

آزمایش سندرم دان در بارداری

آزمایش سندرم دان در بارداری
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/05/30 0 نظر 160 بازدید

آزمایش سندرم دان در بارداری

سندرم دان در بارداری از رایج ترین ناهنجاری های کروموزمی در نوزادان است که می توان آن را از طریق نونه بردااری و سونوگرافی انجام داد

آزمایش سندرم دان در بارداری


سندرم‌دان از رایج‌ترین ناهنجاری‌های کروموزمی در نوزادان است که می‌توان آن را از طریق همان نمونه‌ی خون که برایAFP استفاده می‌شود آزمایش کرد 


آزمایش تشخیص سندرم دان در سه ماهه‌ی اول بارداری


نمونه برداری از پرزهای کوریونی داخل رحم(CVS) ) و نمونه برداری از مایع آمینوتیک کیسه‌ی آب تنها آزمایش‌هایی اند که می‌توانند اطلاعات دقیق و معناداری در مورد مشکلات کروموزمی جنین در سه ماهه ی اول بارداری بدهند. اما محققان در تلاشند تا با پیشرفت در آزمایش‌های غربالگری، این مشکلات و به خصوص سندرم‌دان را هم با آزمایش‌های غربالگری ساده و بی‌خطر تشخیص دهند. البته با کمک اندازه گیری‌های دقیق سونوگرافی خاص معروف به شفافیت پشت گردن و آزمایشات خون مشخص، می‌توان80 تا90 درصد جنین‌های پرخطر یا با ریسک بالا را تشخیص داد. این آزمایش‌های سه ماهه‌ی اول، معمولا بین هفته‌های دهم تا سیزدهم یا دقیق‌تر، از چهارمین روز هفته‌ی دهم تا ششمین روز هفته‌ی سیزدهم انجام می‌گیرد. در اینجاچگونگی انجام این تست ها گفته شده است:

                                                     سندرم دان در بارداری


شفافیت پشت گردن:

در این آزمایش به کمک سونوگرافی ناحیه‌ی خاصی در پشت گردن جنین اندازه گیری می شود. تنها پزشکان متخصص می‌توانند این سونوگرافی خاص را انجام دهند. هنگامی که اندازه‌های شفافیت پشت گردن با آزمایش‌های خون ترکیب شود، دقت چنین آزمایش‌هایی افزایش می‌یابد.

حتما بخوانید: فکر زایمان


غربالگری سوم خون؛

در این غربالگری سطح PAPP-A ماده‌ای که جفت تولید می‌کند و (HCG) هورمونی که در خون مادر وجود دارد) در سه ماهه‌ی اول چک می‌شود تا احتمال وجود سندرم‌دان بررسی شود. زمانی   که HCG .PAPP-A و فرانایی پشت گردن همگی برای بررسی  وجود سندرم‌دان انجام گیرد، آزمایشات ترکیبی نام خواهد گرفت. البته این آزمایش‌ها ممکن است در تمامی بیمارستان‌ها و مراکز تحت پوشش بیمه نباشند چرا که آزمایشات ساده‌تر وکم‌هزینه‌تری که البته دقت کمتری دارند هم برای تشخیص این بیماری در جنین وجود دارد. فایده‌ی انجام این غربالگری در سه ماهه‌ی اول این است که اگر میزان ابتلای جنین بالا بوده، می‌توان هرچه زودتر آزمایش‌های پیچیده و تخصصی‌تری انجام داد تا زودتر جواب دقیق و صددر صدی گرفت.


با انجام این آزمایش خون، می‌توان دیگر مشکلات کروموزمی احتمالی نوزاد را هم تشخیص داد. مثل مشکل کروموزومی تریزومی18 یا تریزومی13 (این بیماری مربوط به وجود یک کرومزوم اضافی از یک جفت کروموزوم شماره‌ی18یا شماره‌ی13 است، یعنی وجود سه کروموزم به جای یک جفت کروموزم طبیعی).


به منظور تشخیص سندروم دان در جنین، انجام تست غربالگری توصیه می‌شود. باید حتما آزمایش خون یا سونو گرافی خاص تشخیص این بیماری را بدون توجه به سن بارداریتان انجام دهید، گرچه با بالارفتن سن بارداری، پیشرفت بیماری بیشتر و احتمال ابتلای نوزاد به سندروم دان دائما افزایش می‌یابد.

حتما بخوانید: لیستریوز در خانم های باردار


پزشک با بررسی اندازه‌ی دو، سه یا چهار ماده در تست غربالگری خون(معروف به تست دوگانه، سه گانه یا چهار گانه) می‌تواند خطر بیماری را در نوزاد تعیین کند که این چهار ماده شامل موارد زیر است:

                                                          
   سرم مادری الفافیتو پروتئین؛
    HCG  (گنادوتروپین کوریونی انسان)       
    uE3       استرایول آزاد(شکلی از هورمون استروژن)؛
   اینهیبین آ(ماده‌ای که جفت ترشح می‌کند).


غربالگری به کمک اسکن سونوگرافی


سونوگرافی روشی بسیار مفید و یک وسیله‌ی غربالگری عالی است که به شما و پزشکتان امکان می‌دهد نوزاد داخل رحم را ببینید. وسیله‌ای که مبدل انرژی نامیده می‌شود، امواج صوتی را روشن می‌کند. امواج صوتی که از جنین متصاعد می شود، به کمک این دستگاه به تصویری تبدیل می‌شود که روی مانیتور به نمایش در می آید. 

                                                          غربالگری در بارداری


می‌توانید تقریبا تمام قسمت‌های بدن جنین و همچنین حرکات و فعالیت‌های طبیعی جنین مانند لگدزدن و موج زدن او را ببینید بهترین زمان برای مشاهده‌ی ساختار بدنی نوزاد حدودا هفته‌های 18تا 22 بارداری است، اما تشخیص ضربان قلب نوزاد از اولین هفته‌های بارداری یعنی حدود هفته‌ی ششم امکان پذیر است.

سونوگرافی ضرری ندارد، پزشک یا متخصص سونوگرافی ژل یا لوسیونی را روی شکم می‌مالد و پخش می کند، سپس دستگاه مبدل را روی ژل به اطراف حرکت می‌دهد، لازم نیست مثانه پر باشد، زیرا مایع آمینوتیک اطراف جنین میزان مایع مورد نیاز برای انتقال امواج صوتی و خلق تصویری دقیق و شفاف را فراهم می‌کند. به علاوه کیفیت تصویر سونوگرافی با توجه به نوع و میزان چربی شکم مادر، بافت جوشگاهی1 و موقعیت قرار گیری جفت متفاوت است


سونوگرافی همانند چکابی برای جنین است که می‌تواند اطلاعات زیر را ارائه دهد.


   تعداد نوزادان موجود در رحم
   سن بارداری و جنین
   میزان رشد جنین
  وضعیت قرارگیری جنین، حرکات و چگونگی تنفس و حرکات تنفسی او(جنین در رحم مادر به گونه‌ای سینه و شکم خود را حرکت می‌دهد انگار تنفس می‌کند)
   میزان ضربان قلب جنین
   میزان مایع آمنیوتیک
   موقعیت قرارگیری جنین
   اناتومی جنین از جمله تشخیص برخی نواقص مادرزادی نوزاد


انجام یک سونوگرافی دقیق‌تر می‌تواند جزئیات زیر را مشخص کند:


   دست و پاها
   مثانه
  مغز و جمجمه
  صورت
   اندام تناسلی

حتما بخوانید: عوارض احتمالی سه ماه اول بارداری

    قلب حفره ی سینه و دیافراگم
   کلیه ها
     ستون فقرات
   شکم حفره ی شکمی و دیواری شکمی 

                                                                    بارداری


بسیاری از خانم‌ها عقیده دارند که هر چه زودتر اولین سونوگرافی خود را برای دیدن جنین انجام دهند. اما اگر همه چیز مرتب باشد و مشکلی وجود نداشته باشد حداقل تا هفته‌ی 12 تا 14 بارداری اولین سونوگرافی انجام نخواهد شد اغلب برای خانم‌های باردار دو سونوگرافی انجام می‌شود 


یکی در هفته‌ی 12 تا 14 بهترین زمان تعیین تاریخ تولد و دیگری هفته‌های 18 تا 20 بارداری بهترین زمان بررسی دقیق اناتومی نوزاد درصورتی پزشک انجام سونوگرافی‌های بیشتری را می‌خواهد که تمام شرایط بارداری به خوبی پیش نرود و دچار مشکل شود.
 

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

کودکان، همگی نابغه متولد می شوند و در بسیاری مواقع تنها کافی است تنها زمینه های شناسایی، رشد و شکوفایی آنها فراهم شود تا آنها بتوانند در زندگی خود بدرخشند.

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین ، مطابق با آخرین یافته‌های دانشمندان بزرگ دنیا و برای اولین بار در ایران ارائه شده است. این مجموعه براساس متد پروفسور مکوتو شیچیدا از ژاپن، روی هوش‌های چندگانه جنین از جمله: هوش عاطفی، هوش شنیداری، هوش کلامی، هوش فضایی، هوش کوانتومی، هوش خوددرمانگر و همچنین حواس دهگانه جنین تمرکز دارد. مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین شامل 2 جلد کتاب و 4 عنوان دی‌وی‌دی آموزشی به همراه فلش کارت های ای . اس. پی ، برچسب های تصویری و کتاب‌های صوتی، ارائه گردیده است.

بسته آموزشی بارداری طلایی

بسته آموزشی بارداری طلایی

پدر و مادر باید بدانند که تربیت از تولد شروع می‌شود و والدین بیشترین نقش را در 8 سال اول تولد دارند. بعد تا 12 سال این نقش کم رنگ، تا 18 سال کم رنگ تر و بعد از 18 سالگی تحت تأثیر عوامل محیطی، هم سالان و جامعه قرار می‌گیرند، والدین باید آگاه باشند با محکم کردن پایه‌های شخصیتی در همه‌ی زمینه‌های رشد، تنها در این سال‌ها فرصت دارند به تربیت فرزند خود بپردازند.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

به چه بارداریی پر خطر گفته می شود؟

به چه بارداریی پر خطر گفته می شود؟

به چه بارداریی پر خطر گفته می شود؟ به بارداریی پرخطر می گویند که از مسیر یک بارداری عادی منحرف شود. بعضی از خانم ها در دوران بارداریشان را بدین صورت آغاز می کنند، و بعضی دیگر تحت شرایط خاصی در معرض خطر هستند. اگر شما در معرض خطر باشید، توسط انجام آزمایشات و مشاوره های ویژه در مورد تغذیه، دارو یا شیوه زندگی تحت مراقبت های خاصی قرار خواهید گرفت. پزشکان این عنوان را متفاوت معنی می کنند.

آماده سازی فرزند اول برای ورود فرزند دوم

آماده سازی فرزند اول برای ورود فرزند دوم

آماده سازی فرزند اول برای ورود فرزند دوم بسیاری از والدین چشم انتظار ورود فرزند دوم به جمع خانواده شان هستند تا یک خواهر یا برادر برای فرزند اول خود بیاورند. اما فرزند اول ممکن است به آسانی نتواند متوجه استدلال شما شود. ممکن است از تک فرزند بودن خود کاملا راضی باشد و ورود فرزند دوم را به راحتی نپذیرد. در اینجا برخی پیشنهادها و ایده‌های مفید برای آماده سازی فرزندان بزرگ‌تر برای ورود تازه وارد آمده است.

اصول اساسی حافظه چیست؟

اصول اساسی حافظه چیست؟

اصول اساسی حافظه چیست؟ در دوران یونان و روم باستان، سناتورهای برجسته از قدرت حافظه خود برای نمایش قدرت و تحت تأثیر قرار/دادن رای/ دهندگان و دیگران استفاده می‌کردند. قرن‌ها قبل از اینکه چیزی در مورد مغز و نحوه عملکرد آن کشف شود، یونانیان باستان اولین کسانی بودند که دو اصل اساسی مربوط به حافظه را کشف کردند. زیرا می‌دانستند که حافظه با ربط دادن اطلاعات به یکدیگر بهتر تقویت می‌شود.

هفته هفدهم بارداری

هفته هفدهم بارداری

در هفته هفدهم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته هفدهم بارداری و نکات مهم درباره هفته هفدهم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید.

فواید خوردن ریواس در دوران بارداری

فواید خوردن ریواس در دوران بارداری

فواید خوردن ریواس در دوران بارداری در سه ماهه سوم بارداری، ریواس یکی از بهترین غذاها برای شما است.ریواس منبع خوب منیزیم، کلسیم، پتاسیم، منگنز، ویتامین C ویتامین K، سیلیکا و فیبر است. در حالی که برگ ریواس سمی است. ساقه آن به خاطر مزه خوب و فواید زیبایی افزای خود مورد استفاده قرار می‌‌‌‌‌گیرد. به راستی ریواس برای پوست خوب است و هر هفته که از بارداری می گذرد، پوست باید بیشتر کشیده شود. با کمک ریواس به زیبای....

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید