کودک درون

کودکان‌طلاییِ جنین
کودکان‌طلاییِ کودک
کودکان‌طلاییِ نونهال
کودکان‌طلاییِ نوجوان
کودکان‌طلاییِ جوان
کودکان‌طلاییِ بزرگسال
کودکان‌طلاییِ میانسال
کودکان‌طلاییِ سالمند

آزمایش سندرم دان در بارداری

آزمایش سندرم دان در بارداری
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/05/30 2 نظر 426 بازدید

آزمایش سندرم دان در بارداری

سندرم دان در بارداری از رایج ترین ناهنجاری های کروموزمی در نوزادان است که می توان آن را از طریق نونه بردااری و سونوگرافی انجام داد

آزمایش سندرم دان در بارداری


سندرم‌دان از رایج‌ترین ناهنجاری‌های کروموزمی در نوزادان است که می‌توان آن را از طریق همان نمونه‌ی خون که برایAFP استفاده می‌شود آزمایش کرد 


آزمایش تشخیص سندرم دان در سه ماهه‌ی اول بارداری


نمونه برداری از پرزهای کوریونی داخل رحم(CVS) ) و نمونه برداری از مایع آمینوتیک کیسه‌ی آب تنها آزمایش‌هایی اند که می‌توانند اطلاعات دقیق و معناداری در مورد مشکلات کروموزمی جنین در سه ماهه ی اول بارداری بدهند. اما محققان در تلاشند تا با پیشرفت در آزمایش‌های غربالگری، این مشکلات و به خصوص سندرم‌دان را هم با آزمایش‌های غربالگری ساده و بی‌خطر تشخیص دهند. البته با کمک اندازه گیری‌های دقیق سونوگرافی خاص معروف به شفافیت پشت گردن و آزمایشات خون مشخص، می‌توان80 تا90 درصد جنین‌های پرخطر یا با ریسک بالا را تشخیص داد. این آزمایش‌های سه ماهه‌ی اول، معمولا بین هفته‌های دهم تا سیزدهم یا دقیق‌تر، از چهارمین روز هفته‌ی دهم تا ششمین روز هفته‌ی سیزدهم انجام می‌گیرد. در اینجاچگونگی انجام این تست ها گفته شده است:

                                                     سندرم دان در بارداری


شفافیت پشت گردن:

در این آزمایش به کمک سونوگرافی ناحیه‌ی خاصی در پشت گردن جنین اندازه گیری می شود. تنها پزشکان متخصص می‌توانند این سونوگرافی خاص را انجام دهند. هنگامی که اندازه‌های شفافیت پشت گردن با آزمایش‌های خون ترکیب شود، دقت چنین آزمایش‌هایی افزایش می‌یابد.

حتما بخوانید: فکر زایمان


غربالگری سوم خون؛

در این غربالگری سطح PAPP-A ماده‌ای که جفت تولید می‌کند و (HCG) هورمونی که در خون مادر وجود دارد) در سه ماهه‌ی اول چک می‌شود تا احتمال وجود سندرم‌دان بررسی شود. زمانی   که HCG .PAPP-A و فرانایی پشت گردن همگی برای بررسی  وجود سندرم‌دان انجام گیرد، آزمایشات ترکیبی نام خواهد گرفت. البته این آزمایش‌ها ممکن است در تمامی بیمارستان‌ها و مراکز تحت پوشش بیمه نباشند چرا که آزمایشات ساده‌تر وکم‌هزینه‌تری که البته دقت کمتری دارند هم برای تشخیص این بیماری در جنین وجود دارد. فایده‌ی انجام این غربالگری در سه ماهه‌ی اول این است که اگر میزان ابتلای جنین بالا بوده، می‌توان هرچه زودتر آزمایش‌های پیچیده و تخصصی‌تری انجام داد تا زودتر جواب دقیق و صددر صدی گرفت.


با انجام این آزمایش خون، می‌توان دیگر مشکلات کروموزمی احتمالی نوزاد را هم تشخیص داد. مثل مشکل کروموزومی تریزومی18 یا تریزومی13 (این بیماری مربوط به وجود یک کرومزوم اضافی از یک جفت کروموزوم شماره‌ی18یا شماره‌ی13 است، یعنی وجود سه کروموزم به جای یک جفت کروموزم طبیعی).


به منظور تشخیص سندروم دان در جنین، انجام تست غربالگری توصیه می‌شود. باید حتما آزمایش خون یا سونو گرافی خاص تشخیص این بیماری را بدون توجه به سن بارداریتان انجام دهید، گرچه با بالارفتن سن بارداری، پیشرفت بیماری بیشتر و احتمال ابتلای نوزاد به سندروم دان دائما افزایش می‌یابد.

حتما بخوانید: لیستریوز در خانم های باردار


پزشک با بررسی اندازه‌ی دو، سه یا چهار ماده در تست غربالگری خون(معروف به تست دوگانه، سه گانه یا چهار گانه) می‌تواند خطر بیماری را در نوزاد تعیین کند که این چهار ماده شامل موارد زیر است:

                                                          
   سرم مادری الفافیتو پروتئین؛
    HCG  (گنادوتروپین کوریونی انسان)       
    uE3       استرایول آزاد(شکلی از هورمون استروژن)؛
   اینهیبین آ(ماده‌ای که جفت ترشح می‌کند).


غربالگری به کمک اسکن سونوگرافی


سونوگرافی روشی بسیار مفید و یک وسیله‌ی غربالگری عالی است که به شما و پزشکتان امکان می‌دهد نوزاد داخل رحم را ببینید. وسیله‌ای که مبدل انرژی نامیده می‌شود، امواج صوتی را روشن می‌کند. امواج صوتی که از جنین متصاعد می شود، به کمک این دستگاه به تصویری تبدیل می‌شود که روی مانیتور به نمایش در می آید. 

                                                          غربالگری در بارداری


می‌توانید تقریبا تمام قسمت‌های بدن جنین و همچنین حرکات و فعالیت‌های طبیعی جنین مانند لگدزدن و موج زدن او را ببینید بهترین زمان برای مشاهده‌ی ساختار بدنی نوزاد حدودا هفته‌های 18تا 22 بارداری است، اما تشخیص ضربان قلب نوزاد از اولین هفته‌های بارداری یعنی حدود هفته‌ی ششم امکان پذیر است.

سونوگرافی ضرری ندارد، پزشک یا متخصص سونوگرافی ژل یا لوسیونی را روی شکم می‌مالد و پخش می کند، سپس دستگاه مبدل را روی ژل به اطراف حرکت می‌دهد، لازم نیست مثانه پر باشد، زیرا مایع آمینوتیک اطراف جنین میزان مایع مورد نیاز برای انتقال امواج صوتی و خلق تصویری دقیق و شفاف را فراهم می‌کند. به علاوه کیفیت تصویر سونوگرافی با توجه به نوع و میزان چربی شکم مادر، بافت جوشگاهی1 و موقعیت قرار گیری جفت متفاوت است


سونوگرافی همانند چکابی برای جنین است که می‌تواند اطلاعات زیر را ارائه دهد.


   تعداد نوزادان موجود در رحم
   سن بارداری و جنین
   میزان رشد جنین
  وضعیت قرارگیری جنین، حرکات و چگونگی تنفس و حرکات تنفسی او(جنین در رحم مادر به گونه‌ای سینه و شکم خود را حرکت می‌دهد انگار تنفس می‌کند)
   میزان ضربان قلب جنین
   میزان مایع آمنیوتیک
   موقعیت قرارگیری جنین
   اناتومی جنین از جمله تشخیص برخی نواقص مادرزادی نوزاد


انجام یک سونوگرافی دقیق‌تر می‌تواند جزئیات زیر را مشخص کند:


   دست و پاها
   مثانه
  مغز و جمجمه
  صورت
   اندام تناسلی

حتما بخوانید: عوارض احتمالی سه ماه اول بارداری

    قلب حفره ی سینه و دیافراگم
   کلیه ها
     ستون فقرات
   شکم حفره ی شکمی و دیواری شکمی 

                                                                    بارداری


بسیاری از خانم‌ها عقیده دارند که هر چه زودتر اولین سونوگرافی خود را برای دیدن جنین انجام دهند. اما اگر همه چیز مرتب باشد و مشکلی وجود نداشته باشد حداقل تا هفته‌ی 12 تا 14 بارداری اولین سونوگرافی انجام نخواهد شد اغلب برای خانم‌های باردار دو سونوگرافی انجام می‌شود 


یکی در هفته‌ی 12 تا 14 بهترین زمان تعیین تاریخ تولد و دیگری هفته‌های 18 تا 20 بارداری بهترین زمان بررسی دقیق اناتومی نوزاد درصورتی پزشک انجام سونوگرافی‌های بیشتری را می‌خواهد که تمام شرایط بارداری به خوبی پیش نرود و دچار مشکل شود.

برای خرید محصول (تقویت هوش جنین دوران بارداری) بر روی لینک کلیک کنید


پیشنهاد ویژه فیلم آموزشی: بهره هوشی بالا در کودکان

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

کودکان، همگی نابغه متولد می‌شوند و در بسیاری مواقع تنها کافی است در آنها زمینه های رشد و شکوفایی شناسایی و فراهم شود تا آنها بتوانند در زندگی خود بدرخشند. اما باید بخاطر داشته باشید که این دوران طلایی چندان پایدار نیست و قبل از آنکه فرصت را از دست بدهید باید اقدام کنید.

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

اگر در دنیای امروز مطلبی درباره هوش جنین خواندید به هیچ‌وجه تعجب نکنید. زیرا در دنیای ما همه چیز امکان‌پذیر است. حتی آموزش به جنین در دوران بارداری. و از آن تعجب‌آورتر نیز آموزش جنین قبل از بارداری است. اما کودکان طلایی به عنوان اولین و تنها مجموعه آموزشی در ایران است که به طور تخصصی با توجه متدها و ورش‌های بروز دنیا که برگرفته از متد پروفسورمکوتوشیچیدا است، بر روی هوش‌های چندگانه جنین قبل از تولد و بعد از تولد کار می‌کند. و مادران و پدران را در طول دوران بارداری همراهی می‌کند.

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 4 سالگی

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 4 سالگی

این بسته آموزشی بطور کامل به مسائل تربیتی و آموزش مسائلی چون پرورش خلاقیت کودک شما از بدو تولد تا 4 سالگی می‌پردازد. و البته که شما عزیزان می‌توانید حتی بصورت تخصصی نیز از این آموزش‌ها بهره بگیرید و در دوراه اختصاصی طراحی فرزند نیز استفاده کنید. این محصول مناسب والدینی است که می‌خواهند کودکشان را متناسب با آموزش‌های روز پرورش دهند.

بسته آموزشی طراحی فرزند-دوران بارداری

بسته آموزشی طراحی فرزند-دوران بارداری

مادران زیادی هستن که برای آینده فرزندشون آرزوهای بسیار زیادی دارن ولی نمی‌توونن با علم خودشون برای خوشبختی اونها کاری کنن.در بسته  آموزشی طراحی فرزند (دوران بارداری)  خواهیم گفت که چطور  با دانش و تخصص روز دنیا شخصیت و آینده‌ی فرزندت رو اونطور که لایقش هست طراحی کنی و زندگی شخصی، اجتماعی، مالی و رفاهی فرزندت رو به بهترین شکل رقم بزنی. طراحی فرزند رو یاد بگیر، در کمترین زمان اجرا کن و خوشبختی فرزندت رو ببین!    

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

نوزادان در پنج ماهگی

نوزادان در پنج ماهگی

ویژگی نوزادان در پنج ماهگی نوزاد خود را بهتر از قبل بشناسید تا بهتر بتوانید به او کمک کنید.

سوالات مهم پزشک از خانم باردار

سوالات مهم پزشک از خانم باردار

سوالات مهم پزشک از خانم باردار با مراجعه به پزشک او سوالات رایجی را از خانم باردار می پرسد تا او را برای آزمایشات ضروری هدایت کند

آشنایی با سه ماهه ی دوم بارداری

آشنایی با سه ماهه ی دوم بارداری

آشنایی با سه ماهه ی دوم بارداری سه ماه دوم بارداری لذت بخش‌ترین ماه باداری است که در آن حس مادر بودن بیشتر نمود پیدا می‌کند.

هفته بیست وهفتم نوزادی

هفته بیست وهفتم نوزادی

هفته بیست وهفتم نوزادی بعد از 8 ماهگی می‌توانید زرده تخم‌مرغ را به فرزند خود بدهید ولی هنوز نباید سفیده آن به کودک داده شود. سفید تخم‌مرغ حساسیت‌زایی بیشتری دارد و نباید کودک به هیچ شکل پیش از یک سالگی آن را مصرف نماید. مصرف عسل، قبل از یک سالگی، کودک را در خطر ابتلا به بیماری بوتولیسم قرار می‌دهد. از پزشک متخصص اطفال در مورد سایر غذاهای حساسیت‌زا سؤال کنید.

نوزادان در نه ماهگی

نوزادان در نه ماهگی

ویژگی نوزادان در نه ماهگی نه ماهگی نوزادان و طعم های خوشمزه

سه ماه سوم ، آخرین مرحله ی بارداری

سه ماه سوم ، آخرین مرحله ی بارداری

سه ماه سوم ، آخرین مرحله ی بارداری سه ماهه سوم، آخرین مرحله بارداری است و شکم در این مرحله بزرگ‌‌‌‌ خواهد شد. در این مورد متاسفم! بزرگ شدن شکم، را رفتن، خم شدن و احساس شما را تغییر خواهد داد  ولی همه این‌‌‌‌ها خبرهای بدی نیستند. از جهت مثبت که نگاه کنیم سکسکه‌‌‌‌ها و پشتک زدن‌‌‌‌های کودک‌‌‌‌تان لذت خواهید برد که هر دوی این‌‌‌‌ها باعث می‌‌‌‌شوند در مورد کودک در راه خود احساس هیجان نمایید. 

نظرات

فاطمه سرخیل
۱۳۹۷/۱۱/۰۳۰۰
پاسخبا سلام و خسته نباشید خدمت شما من وقت یاین مقاله رو دیدم نمیدونستم در دوران بارداری باید یه همچین آزمایشی هم بدم پیگیری کردم که باید آزمایش بدم فقط خواستم تشکر کنم که باگذاشتن این مقاله من و مادران دیگر را مطلع می کنید
کیمیا مرادی
۱۳۹۷/۱۱/۰۳۰۰

درود وسپاس از همراهی شما مادر گرامی

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 13

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید