کودکان‌طلاییِ جنین
کودکان‌طلاییِ کودک
کودکان‌طلاییِ نونهال
کودکان‌طلاییِ نوجوان
کودکان‌طلاییِ جوان
کودکان‌طلاییِ بزرگسال
کودکان‌طلاییِ میانسال
کودکان‌طلاییِ سالمند

آزمایش سندرم دان در بارداری

آزمایش سندرم دان در بارداری
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/05/30 2 نظر 536 بازدید

آزمایش سندرم دان در بارداری

سندرم دان در بارداری از رایج ترین ناهنجاری های کروموزمی در نوزادان است که می توان آن را از طریق نونه بردااری و سونوگرافی انجام داد

آزمایش سندرم دان در بارداری


سندرم‌دان از رایج‌ترین ناهنجاری‌های کروموزمی در نوزادان است که می‌توان آن را از طریق همان نمونه‌ی خون که برایAFP استفاده می‌شود آزمایش کرد 


آزمایش تشخیص سندرم دان در سه ماهه‌ی اول بارداری


نمونه برداری از پرزهای کوریونی داخل رحم(CVS) ) و نمونه برداری از مایع آمینوتیک کیسه‌ی آب تنها آزمایش‌هایی اند که می‌توانند اطلاعات دقیق و معناداری در مورد مشکلات کروموزمی جنین در سه ماهه ی اول بارداری بدهند. اما محققان در تلاشند تا با پیشرفت در آزمایش‌های غربالگری، این مشکلات و به خصوص سندرم‌دان را هم با آزمایش‌های غربالگری ساده و بی‌خطر تشخیص دهند. البته با کمک اندازه گیری‌های دقیق سونوگرافی خاص معروف به شفافیت پشت گردن و آزمایشات خون مشخص، می‌توان80 تا90 درصد جنین‌های پرخطر یا با ریسک بالا را تشخیص داد. این آزمایش‌های سه ماهه‌ی اول، معمولا بین هفته‌های دهم تا سیزدهم یا دقیق‌تر، از چهارمین روز هفته‌ی دهم تا ششمین روز هفته‌ی سیزدهم انجام می‌گیرد. در اینجاچگونگی انجام این تست ها گفته شده است:

                                                     سندرم دان در بارداری


شفافیت پشت گردن:

در این آزمایش به کمک سونوگرافی ناحیه‌ی خاصی در پشت گردن جنین اندازه گیری می شود. تنها پزشکان متخصص می‌توانند این سونوگرافی خاص را انجام دهند. هنگامی که اندازه‌های شفافیت پشت گردن با آزمایش‌های خون ترکیب شود، دقت چنین آزمایش‌هایی افزایش می‌یابد.

حتما بخوانید: فکر زایمان


غربالگری سوم خون؛

در این غربالگری سطح PAPP-A ماده‌ای که جفت تولید می‌کند و (HCG) هورمونی که در خون مادر وجود دارد) در سه ماهه‌ی اول چک می‌شود تا احتمال وجود سندرم‌دان بررسی شود. زمانی   که HCG .PAPP-A و فرانایی پشت گردن همگی برای بررسی  وجود سندرم‌دان انجام گیرد، آزمایشات ترکیبی نام خواهد گرفت. البته این آزمایش‌ها ممکن است در تمامی بیمارستان‌ها و مراکز تحت پوشش بیمه نباشند چرا که آزمایشات ساده‌تر وکم‌هزینه‌تری که البته دقت کمتری دارند هم برای تشخیص این بیماری در جنین وجود دارد. فایده‌ی انجام این غربالگری در سه ماهه‌ی اول این است که اگر میزان ابتلای جنین بالا بوده، می‌توان هرچه زودتر آزمایش‌های پیچیده و تخصصی‌تری انجام داد تا زودتر جواب دقیق و صددر صدی گرفت.


با انجام این آزمایش خون، می‌توان دیگر مشکلات کروموزمی احتمالی نوزاد را هم تشخیص داد. مثل مشکل کروموزومی تریزومی18 یا تریزومی13 (این بیماری مربوط به وجود یک کرومزوم اضافی از یک جفت کروموزوم شماره‌ی18یا شماره‌ی13 است، یعنی وجود سه کروموزم به جای یک جفت کروموزم طبیعی).


به منظور تشخیص سندروم دان در جنین، انجام تست غربالگری توصیه می‌شود. باید حتما آزمایش خون یا سونو گرافی خاص تشخیص این بیماری را بدون توجه به سن بارداریتان انجام دهید، گرچه با بالارفتن سن بارداری، پیشرفت بیماری بیشتر و احتمال ابتلای نوزاد به سندروم دان دائما افزایش می‌یابد.

حتما بخوانید: لیستریوز در خانم های باردار


پزشک با بررسی اندازه‌ی دو، سه یا چهار ماده در تست غربالگری خون(معروف به تست دوگانه، سه گانه یا چهار گانه) می‌تواند خطر بیماری را در نوزاد تعیین کند که این چهار ماده شامل موارد زیر است:

                                                          
   سرم مادری الفافیتو پروتئین؛
    HCG  (گنادوتروپین کوریونی انسان)       
    uE3       استرایول آزاد(شکلی از هورمون استروژن)؛
   اینهیبین آ(ماده‌ای که جفت ترشح می‌کند).


غربالگری به کمک اسکن سونوگرافی


سونوگرافی روشی بسیار مفید و یک وسیله‌ی غربالگری عالی است که به شما و پزشکتان امکان می‌دهد نوزاد داخل رحم را ببینید. وسیله‌ای که مبدل انرژی نامیده می‌شود، امواج صوتی را روشن می‌کند. امواج صوتی که از جنین متصاعد می شود، به کمک این دستگاه به تصویری تبدیل می‌شود که روی مانیتور به نمایش در می آید. 

                                                          غربالگری در بارداری


می‌توانید تقریبا تمام قسمت‌های بدن جنین و همچنین حرکات و فعالیت‌های طبیعی جنین مانند لگدزدن و موج زدن او را ببینید بهترین زمان برای مشاهده‌ی ساختار بدنی نوزاد حدودا هفته‌های 18تا 22 بارداری است، اما تشخیص ضربان قلب نوزاد از اولین هفته‌های بارداری یعنی حدود هفته‌ی ششم امکان پذیر است.

سونوگرافی ضرری ندارد، پزشک یا متخصص سونوگرافی ژل یا لوسیونی را روی شکم می‌مالد و پخش می کند، سپس دستگاه مبدل را روی ژل به اطراف حرکت می‌دهد، لازم نیست مثانه پر باشد، زیرا مایع آمینوتیک اطراف جنین میزان مایع مورد نیاز برای انتقال امواج صوتی و خلق تصویری دقیق و شفاف را فراهم می‌کند. به علاوه کیفیت تصویر سونوگرافی با توجه به نوع و میزان چربی شکم مادر، بافت جوشگاهی1 و موقعیت قرار گیری جفت متفاوت است


سونوگرافی همانند چکابی برای جنین است که می‌تواند اطلاعات زیر را ارائه دهد.


   تعداد نوزادان موجود در رحم
   سن بارداری و جنین
   میزان رشد جنین
  وضعیت قرارگیری جنین، حرکات و چگونگی تنفس و حرکات تنفسی او(جنین در رحم مادر به گونه‌ای سینه و شکم خود را حرکت می‌دهد انگار تنفس می‌کند)
   میزان ضربان قلب جنین
   میزان مایع آمنیوتیک
   موقعیت قرارگیری جنین
   اناتومی جنین از جمله تشخیص برخی نواقص مادرزادی نوزاد


انجام یک سونوگرافی دقیق‌تر می‌تواند جزئیات زیر را مشخص کند:


   دست و پاها
   مثانه
  مغز و جمجمه
  صورت
   اندام تناسلی

حتما بخوانید: عوارض احتمالی سه ماه اول بارداری

    قلب حفره ی سینه و دیافراگم
   کلیه ها
     ستون فقرات
   شکم حفره ی شکمی و دیواری شکمی 

                                                                    بارداری


بسیاری از خانم‌ها عقیده دارند که هر چه زودتر اولین سونوگرافی خود را برای دیدن جنین انجام دهند. اما اگر همه چیز مرتب باشد و مشکلی وجود نداشته باشد حداقل تا هفته‌ی 12 تا 14 بارداری اولین سونوگرافی انجام نخواهد شد اغلب برای خانم‌های باردار دو سونوگرافی انجام می‌شود 


یکی در هفته‌ی 12 تا 14 بهترین زمان تعیین تاریخ تولد و دیگری هفته‌های 18 تا 20 بارداری بهترین زمان بررسی دقیق اناتومی نوزاد درصورتی پزشک انجام سونوگرافی‌های بیشتری را می‌خواهد که تمام شرایط بارداری به خوبی پیش نرود و دچار مشکل شود.

برای خرید محصول (تقویت هوش جنین دوران بارداری) بر روی لینک کلیک کنید


پیشنهاد ویژه فیلم آموزشی: بهره هوشی بالا در کودکان

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی طراحی فرزند-دوران بارداری

بسته آموزشی طراحی فرزند-دوران بارداری

مادران زیادی هستن که برای آینده فرزندشون آرزوهای بسیار زیادی دارن ولی نمی‌توونن با علم خودشون برای خوشبختی اونها کاری کنن.در بسته  آموزشی طراحی فرزند (دوران بارداری)  خواهیم گفت که چطور  با دانش و تخصص روز دنیا شخصیت و آینده‌ی فرزندت رو اونطور که لایقش هست طراحی کنی و زندگی شخصی، اجتماعی، مالی و رفاهی فرزندت رو به بهترین شکل رقم بزنی. طراحی فرزند رو یاد بگیر، در کمترین زمان اجرا کن و خوشبختی فرزندت رو ببین!    

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 4 سالگی

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 4 سالگی

این بسته آموزشی بطور کامل به مسائل تربیتی و آموزش مسائلی چون پرورش خلاقیت کودک شما از بدو تولد تا 4 سالگی می‌پردازد. و البته که شما عزیزان می‌توانید حتی بصورت تخصصی نیز از این آموزش‌ها بهره بگیرید و در دوراه اختصاصی طراحی فرزند نیز استفاده کنید. این محصول مناسب والدینی است که می‌خواهند کودکشان را متناسب با آموزش‌های روز پرورش دهند.

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

اگر در دنیای امروز مطلبی درباره هوش جنین خواندید به هیچ‌وجه تعجب نکنید. زیرا در دنیای ما همه چیز امکان‌پذیر است. حتی آموزش به جنین در دوران بارداری. و از آن تعجب‌آورتر نیز آموزش جنین قبل از بارداری است. اما کودکان طلایی به عنوان اولین و تنها مجموعه آموزشی در ایران است که به طور تخصصی با توجه متدها و ورش‌های بروز دنیا که برگرفته از متد پروفسورمکوتوشیچیدا است، بر روی هوش‌های چندگانه جنین قبل از تولد و بعد از تولد کار می‌کند. و مادران و پدران را در طول دوران بارداری همراهی می‌کند.

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

کودکان، همگی نابغه متولد می‌شوند و در بسیاری مواقع تنها کافی است در آنها زمینه های رشد و شکوفایی شناسایی و فراهم شود تا آنها بتوانند در زندگی خود بدرخشند. اما باید بخاطر داشته باشید که این دوران طلایی چندان پایدار نیست و قبل از آنکه فرصت را از دست بدهید باید اقدام کنید.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

هفته پنجم نوزادی

هفته پنجم نوزادی

هفته پنجم نوزادی اگر به فرزند خود شیرخشک می‌دهید، باید نوع مناسب آن را با نظر پزشک مشخص کنید. ممکن است فرزند شما نسبت به بعضی شیرخشک‌ها آلرژی داشته باشد و به دنبال خوردن شیرخشک دچار درد و ناراحتی شود.

هفته نوزدهم بارداری

هفته نوزدهم بارداری

در هفته نوزدهم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته نوزدهم بارداری و نکات مهم درباره هفته نوزدهم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید.

میل به خوردن خوراکی های شور در دوران بارداری به چه معناست؟

میل به خوردن خوراکی های شور در دوران بارداری به چه معناست؟

میل به خوردن خوراکی های شور در دوران بارداری به چه معناست؟ که میل به خوراکیهای شور بدین معناست که بدنم به نمک نیاز دارد؟ این نظریه شاید منطقی به نظر برسد ولی حقیقت ندارد. در واقع میل به غذاهای شور در خانم های باردار هنوز شناخته نشده است. علت این حالت بیشتر از این که نشانه کمبود غذایی باشد، این است که ما به علت تغییراتی که در پرزهای چشایی و حس بویایی مان بوجود آمده است به غذاهای بخصوصی میل پیدا می کنیم. نوسان احساسات در دوران بارداری میل به غذاهایی که تهیه آن راحت می باشد را هم بوجود می آورد. 

میزان مصرف گیاهان سنتی در دوران بارداری

میزان مصرف گیاهان سنتی در دوران بارداری

میزان مصرف گیاهان سنتی در دوران بارداری دکترهای علفی و قابله‌ها قرن‌ها است که در دوران بارداری از گیاهان به عنوان ابزاری برای تحریک زایمان، بهبود توان رحم، تسکین و آرامش مادر و چیزهای دیگر استفاده کرده‌اند. بعضی از معروف‌ترین گیاهان آنها عبارتند از برگ تمشک قرمز، نعناع، زنجبیل، بابونه و شنبلیله که ما این را در لیست 100 غذای دوران بارداری به طور خلاصه ذکر کنیم ولی قبل از همه چیز اجازه دهید مجددا تاکید کنیم که وقتی ما آنها را در توصیه‌های خود می‌آوریم منظورمان مقدار متعادل آن است مثلا به صورت روزی یک فنجان چای گیاهی است نه مصرف خیلی زیاد آنها یا به صورت مکمل‌ها سرانجام به 3 گیاه...

نوزادان در یازده ماهگی

نوزادان در یازده ماهگی

ویژگی نوزادان یازده ماهه نوزاد شما یکماه قبل از تولد یک سالگی اش چگونه رفتار می کند؟

خواص برنج قهوه ای در دوران بارداری

خواص برنج قهوه ای در دوران بارداری

خواص برنج قهوه ای در دوران بارداری تهوع صبحگاهی یعنی معروف‌‌ترین علامت سه ماهه اول بارداری می‌‌تواند باعث شود، بسیاری از خانم‌‌ها دنبال غذاهای ملایم، خوشمزه و مقوی باشند. شلتوک انتخاب خوبی است. اگر شما برنج سفید می‌‌خورید نگران نباشید چون شلتوک از روزگاران قدیم غذای کامل است. حالا شما می‌‌توانید از شلتوک لذت ببرید.

نظرات

فاطمه سرخیل
۱۳۹۷/۱۱/۰۳۰۰
پاسخبا سلام و خسته نباشید خدمت شما من وقت یاین مقاله رو دیدم نمیدونستم در دوران بارداری باید یه همچین آزمایشی هم بدم پیگیری کردم که باید آزمایش بدم فقط خواستم تشکر کنم که باگذاشتن این مقاله من و مادران دیگر را مطلع می کنید
کیمیا مرادی
۱۳۹۷/۱۱/۰۳۰۰

درود وسپاس از همراهی شما مادر گرامی

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 13

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید