کودکان‌طلاییِ جنین
کودکان‌طلاییِ کودک
کودکان‌طلاییِ نونهال
کودکان‌طلاییِ نوجوان
کودکان‌طلاییِ جوان
کودکان‌طلاییِ بزرگسال
کودکان‌طلاییِ میانسال
کودکان‌طلاییِ سالمند

پسر یا دختر بودن جنین؟ کامل ترین اطلاعات جهت تعیین جنسیت

پسر یا دختر بودن جنین؟ کامل ترین اطلاعات جهت تعیین جنسیت
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/10/15 2 نظر 3,916 بازدید

پسر یا دختر بودن جنین یکی ازسوالات چالش برانگیز است که برای هر خانواده می‌تواند جوابی متفاوت و درخور شرایط سنتی، اعتقادی ، اخلاقی و خانوادگی خانواده والدین فرزند داشته باشد

اگر با خودتون می‌گویید می‌خوام بچه‌دارشم اما نمی‌دونم دختر می‌خوام یا پسر و یا اینکه می‌خوام بچه‌ام پسر باشه چیکار کنم یا می‌خوام بچه‌ام دختر باشه چیکار کنم؟ و کلا اینکه اگر پسر یا دختر بودن فرزندتون برای شما اهمیت داره حتما مطلب زیر رو بخونید. کاملترین اطلاعات در مورد پسر شدن یا دختر شدن جنین رو از قبل از بارداری در این مطلب ارائه کردیم.

پسر یا دختر بودن جنین

این سوال که پسر می‌خواهید یا دختر، سوالی چالش برانگیز است و برای هر خانواده می‌تواند جوابی متفاوت و درخور شرایط سنتی، اعتقادی ، اخلاقی و خانوادگی خانواده والدین فرزند داشته باشد. شاید کسانی باشند که برایشان پسر یا دختر دار شدن هیچ فرقی باهم نداشته باشد و هیچ تلاشی هم برای تعیین جنسیت جنین آینده شان نداشته باشند اما این انتخاب حساس برای بعضی خانواده‌ها نقطه عطفی تعیین کننده و تاثیر گذار در آینده خانواده می‌تواند داشته باشد. امروزه که آمار تک فرزندی و دو فرزندی از فراوانی بیشتری نسبت به گذشته برخوردار است. والدین به دنبال تدابیری جهت انتخاب جنسیت فرزند خود هستند، غافل از آنکه هر آنچه خالق مهربان برایمان در نظر بگیرد، قطعا بهترین خیر برایمان در همان می‌باشد.

برخی از قدیمی‌ها هم با توصیه‌هایی خاص تلاش می‌کردند جنسیت فرزند خود را تعیین کنند و هنوز هم این نوع تفکر بین مادربزرگها و مادران رایج است و براساس آن به هر زوجی که قصد بچه دار شدن دارند، توصیه هایی میکنند که مبنای علمی ندارد. برای مثال هر وقت خانمی را میدیدند که ته غذاها را میخورد و علاقه عجیبی به تمیز کردن بشقاب خودش و حتی دیگران دارد، بدون درنگ می گفتند که او در آینده پسردار خواهد بود و یا اینکه اگر پسر بچهای را روی زانوی عروس بنشانید، او پسر به دنیا خواهد آورد.

از زمانهای قدیم معمولا خانوادهها طرفدار داشتن فرزند پسر بودند و گاهی آنقدر به بچه دار شدن ادامه میدادند تا این که پسری به دنیا بیاورند .در نظر حاکمان گذشته، داشتن فرزند پسر به معنای دستیابی موروثی به سلطنت و قدرت بود اما در جوامعی که زندگی خانواده از طریق شغلهای زنان مانند قالیبافی و... تامین میشد. تولید فرزند دختر اهمیت بیشتری داشت. مثلا در مصر باستان یا انگستان، وقتی پادشاه فرزند پسری نداشت، کشمکش ها و اتفاقهای عجیب و غریبی بر سر تعیین جنسیت میافتاد که خود حکایتهایی است؛ مثلا پادشاه برای داشتن جانشین ، همسری دیگر اختیار میکرد که پسرزا باشد و به آن زن، پسرزا یا دخترزا میگفتند که البته این اصطلاح هنوز هم رایج است. این باور که زنی در ذات خود پسرزا یا دخترزا باشد. بیپایه و بیاساس است و برخلاف تصور عمومی، زن به طور مستقیم نقشی در تعیین جنسیت ندارد، بلکه مرد به واسطه داشتن دو نوع اسپرم، تعیین کننده جنسیت جنین است.

همیشه اولین سوالی که اطرافیان از مادران باردار میپرسند این است که بچه ات دختر است یا پسر؟ سوالی کلیشهای که شاید در سالهای دور، مادر تا زمان به دنیا آمدن فرزند پاسخی برای آن نداشت. این سوال نشان دهنده این است که در جوامع امروزی هم چنان به تفاوت میان هر دو جنس اهمیت زیادی قائل میباشند. مدتهاست با روی کار آمدن روشهای تصویر برداری از جنین به راحتی میتوان جنسیت جنین را تشخیص داد. خیلی از پدر و مادرهای دنیا دوست دارند فرزندشان همان چیزی باشد که دلشان میخواهد و به نوعی دوست دارند جنسیت فرزندشان را خودشان مشخص کنند. دختر و پسر، هر دو نعمت خدا هستند و هر پدر و مادری با داشتن آنها باید شاکر باشد، ولی خدا نکند در بعضی از خانوادهها روی یک جنس تعصب و اصرار وجود داشته باشد که بچه باید حتما پسر یا دختر باشد، آن وقت است که تازه مشکلات آغاز شده و درگیریها و تنش ها، زندگی را سرد میکند.

تمایل، کوشش و جستجو برای به دست آوردن یک وسیله مطمئن جهت تاثیرگذاری بر جنسیت فرزند مورد نظر، به قدمت تاریخ بشر است. تعداد و تنوع این دستوران به قدری زیاد است که تقریبا هر قوم و ملتی برای به دست آوردن فرزندی از جنسیت مورد نظر و اکثرا پسر توصیههایی داشته و به آنها عمل میکرده است. کثرت و تنوع این دستورات و کوششها برای پیدا کردن روش مطمئن، نشانه علاقه فراوان بشر به داشتن فرزند از هر دو جنس و تعدد این توصیهها و نزدیک بودن نوع این توصیه ها دلیل بر به دست آوردن نتیجه مطلوب از عملکرد آنها بوده است.

در حال حاضر که این خواسته برآورده شده است. انجام دادن آن به هر روش ممکن، کمک بسیار بزرگی به بهبود کیفیت مردم، سلامت مادر و فرزندان، جلوگیری از فرزندان ناخواسته، رشد بیحد و حساب جمعیت، داشتن ثبات خانوادگی و کاهش و یا حذف اثرات نامطلوب روانی حاصل از فرزندان ناخواسته خواهد بود. بازخوردهای آماری از مراکز تنظیم خانواده در کشورهایی که سقط جنین در آنها آزاد است نشان میدهد که اکثر سقطهای با رضایت والدین، جنس مونث بوده است و این نشان می دهد که اکثر سقطهای با رضایت والدین، جنس مونث بوده است و این نشان دهنده این موضوع است که رضایت والدین در داشتن فرزند پسر حاصل شده است،این خود دلیل بر عدم افزایش جمعیت آن کشورها محسوب می شود.

حتما بخوانید: مقالات قبل از بارداری

پسر می‌خواهید یا دختر؟ کاملترین اطلاعات جهت تعیین جنسیت

شرایط محیطی تاثیر گذار بر جنسیت جنین

مطالعات جدید نشان میدهد که در بین گروههای مختلف جانوران و از جمله انسان، مادران میتوانند به طور غیر مستقیم براساس شرایط محیطی که در آن زندگی میکنند، جنسیت فرزند متولد نشده خود را تعیین کنند. بحث بر سر این که جنسیت چه طور تعیین میشود، بحثی تازه نیست و آرزوی امکان تعیین جنسیت فرزند هم آرزویی تازه نیست. علیرغم این که بسیاری فکر میکنند در نهایت، والدین کنترلی بر انتخاب جنسیت فرزند ندارند، تحقیقات جدید نشان میدهد که مادران میتوانند جنسیت جنین متولد نشده خود را در پاسخ به محیطی که در آن زندگی میکنند، تعیین کنند، به نحوی که با محیط بیرونی آینده سازگارتر باشد.

مادران در مقایسه با پدران، در تعیین جنسیت جنین که این زوج، فرزند پسر یا دختر داشته باشند، سهم بسیار بیشتری دارند. به نظر میرسد زمانی که هزینههای سنگین و قابل پیش بینی در ارتباط با تولد یا پرورش یک فرزند دختر یا پسر در محیطی خاص وجود داشته باشد، زنان در مورد جنسیت فرزند خود سوگیری و جهت گیری پیدا میکنند و گرایش دارند فرزندشان جنسیتی داشته باشد که بهترین شرایط را در آن محیط خاص داشته باشد. تعیین جنسیت جنین در پاسخ به کیفیت محیط زندگی به احتمال زیاد از بالاترین امتیازها در هر گونهای است ، چرا که به مادر این امکان را می دهد که فرزند خود را با شرایط غالب هماهنگ کنند و نیز برای خودشان هم شرایط بهتری به وجود بیاورند. دانشمندان شرایط عمومی بدنی و سلامت مادر را نیز در تعیین جنسیت جنین موثر می دانند.

زنان باردار در دوره هایی که با اضطراب شدید مواجه هستند ممکن است به طور ناخواسته به نوعی درگیر انتخاب جنس فرزند شوند، براساس قانون احتمالات، احتمال دختر یا پسر شدن جنین تقریبا یکسان و 50 به 50 است. با این حال گاهی اوقات ممکن است نسبت دخترها به پسرها و یا نسبت پسرها به دخترها زیاد شود. آمارهای منابع قدیم به ازای تولد هر یکصد دختر، تولد حدود 102 تا 105 پسر را گزارش کرده اند، اما این آمار کاملا نسبی بوده و در شرایط اجتماعی مختلف ممکن است این تعادل به هم ریخته و نسبت های دیگر حکم فرما شود. در بررسی های اخیر در جوامع صنعتی، کاهش نسبت تولدهای مذکر گزارش شده است. آمار جدید نشان می دهد در ازای هر 106 پسر، 105 دختر به دنیا می آید. در حقیقت اختلاف میان این دو ناچیز است و تقریبا همان 50 درصد محسوب میشود. این موضوع نشان می دهد که در دورههای بحرانی ، این نسبت به نفع تولد دخترها تغییر میکند و جنس مذکر بیشتر ضرر میبیند.

نظریههای علمی میگویند به لحاظ تکاملی مزیت داشتن دختر این است که در دورانهای سخت، دخترها ژن پدر و مادر را بهتر منتقل میکنند. از طرف دیگر ، گفته میشود که بدن ما انسانها از تغییرات فیزیولوژیکی و مزاجی بیرون بسیار تاثیر میگیرد. این مساله دلیل کاملا علمی دارد و دلیل آن این است که بدن انسان تحت تاثیر عوامل بیرونی قرار میگیرد و تغییرات ایجاد شده در محیط، روی مکانیسمهای بدنی او تاثیر میگذارد. به عنوان مثال تحقیقات اثبات کرده است. که همیشه در شرایط جنگ، قحطی و شرایط بحرانی، آمار متولدین دختر نسبت به پسرها بیشتر بوده است و در زمان صلح و آرامش و پس از پایان جنگها، برعکس اتفاق افتاده و شمار متولدین پسر بالاتر رفته است . دانشمندان معتقدند دختران به دلیل این که نیروی تولید مثل جامعه هستند، در مواقع بحرانی تعدادشان افزایش مییابد زیرا در این مواقع ممکن است پنج دختر متولد شده هر کدام پنج فرد دیگر را به دنیا بیاورند و 25 فرد جدید تولید کنند، در صورتی که شاید اگر پنج پسر جای آنها متولد میشد، امکان افزایش تعداد فرزندان در نسل های آینده بسیار پایینتر میبود. به واقع همیشه شرایط نامساعد محیطی منجر به دختر شدن فرزند میشود و این شاید فلسفه والایی داشته باشد که به تکامل انسان مربوط میشود.

این شرایط بحرانی ، به عنوان عامل تعیین کننده و تاثیرگذار بر نسبت تولد دختران و پسران میباشد. همچنین عواملی همچون بارداری پس از 30 سالگی، زندگی در آب و هوای گرم، زیاد بودن تفاوت سنی بین زن و مرد، افسردگی و استرس در خانم ها، بالا بودن میزان آلودگی محیط زیست خصوصا هوای استنشاقی، استعمال دخانیات، نژاد و قومیت، مسائل اقتصادی و اجتماعی، شغل پدر، سن پدر و مادر، عفونتهای زنان، بیماری های مادر مثل آنرومتریوز و MS و... جزو عواملی هستند که بر جنسیت فرزندان تاثیر گذارند.

حتما بخوانید: مبانی طراحی فرزند- دوران بارداری

پسر می‌خواهید یا دختر؟ کاملترین اطلاعات جهت تعیین جنسیت

انواع راه های تعیین جنسیت قبل از بارداری

امروزه میتوان با یک سونوگرافی بعد از هفته چهاردهم بارداری، جنسیت جنین را فهمید، اما این عمل برای بعضی از خانوادهها مطلوب نیست چون شاید نتیجه سونوگرافی بر خلاف علاقه خیلی از والدین باشد. مثلا والدینی که علاقمند به داشتن پسر هستند، ممکن است در مقوع شنیدن جواب سونوگرافی که دختر بودن نوزاد را مشخص کند، شوکه بشوند و جا بخورند و آن وقت این رخداد مایه بی میلی والدین نسبت به سرنوشت فرزند در راه و همچنین تکرار بارداری های خسته کننده، هزینه بردار چه مالی و چه روحی روانی و مشکلات دیگر برای مادر در سال های آینده شود. اما، امروزه با استفاده از علم روز ، می توان با درجه اطیمنان بالایی به پسردار شدن با استفاده از علم روز، می توان با درجه اطمینان بالایی به پسردار شدن یا دختر دار شدن، حتی قبل از عمل لقاح پی برد، برای این کار کافی است یکی از راه های زیر انتخاب شود.

*روش تغذیه ای

*  روش تعیین زمان تخمک گذاری

*روش شستشوی وازن

* روش تعیین میزان اسپرم

*روش نساندار کردن لیزروی کامنت ها

* روش IVF- PGD

روش های تعیین جنسیت جنین به دو دسته کلی تقسیم بندی می شوند:

  1. دسته اول روش هایی هستند که با تغییر شرایط محیطی بدن مادر، امکان پسر یا دختردار شدن او را افزایش می دهند و دسته دو روشهای طبی اند که توسط متخصصین در آزمایشگاه ها و مراکز درمان ناباروری و ژنتیک انجام می گیرد. در روش های دسته اول نیاز به مراجعه به پزشک نمی باشد و خود افراد می توانند بدون پرداخت هزینه ای دستورالعمل ها را اجرا کنند،
  2. روش های دسته دوم باید حتما تحت مراقبت پزشکی قرار بگیرند و این مراقبت ها و استفاده از دستگاه های پیشرفته آزمایشگاهی ، مترتب هزینه ای گزاف می باشد، اما با این حال مزیت روش های دسته دوم همچون روش های لحاح مصنوعی، لقاح خارج رحمی و نشاندار کردن لیزری این است که درصد ضریب اطمینان این روشها صددرصد است ولی روش های دسته اول چیزی در حدود هشتاد تا صدرصد ضریب اطمینان خواهند داشت.

حتما بخوانید: مادر و جنین

پسر می‌خواهید یا دختر؟ کاملترین اطلاعات جهت تعیین جنسیت

* کروموزوم‌های جنسی در تعیین جنسیت جنین

سالهاست که دانشمندان اعلام کردهاند هر یک از والدین، نیمی از ساختار ژنتیکی کودک شان راتامین میکنند. درباره تعیین جنسیت نیز این مساله صادق است. به نحوی که دو کروموزوم جنسی هر فرد، یکی از پدر و یکی از مادر تامین شده است. به نحوی که دو کروموزوم جنسی هر فرد، یکی از پدر و یکی از مادر تامین شده است. در انسان، نرها و مادهها دارای تعداد کروموزوم یکسانی هستند. این برابری عددی، به دلیل حضور یک کروموزوم در نرها، به نام کروموزوم Y، است که طی تقسیمات سلولی با کروموزوم x جفت میشود. کروموزوم Y، به لحاظ مورفولوژیکی از کروموزوم X قابل تشخیص است کروموزوم Y از X کوچکتر میباشد.

مردان کلا دو نوع سلول جنسی نر یا اسپرم در کروموزوم جنسی یا همان جفت کروموزوم شماره 23 می باشد که فراوانی این دو نوع اسپرم تقریبا برابر است. کروموزومهای دیگر که 22 عدد می باشند در سلولهای جنسی مردها و زنها یکسان میباشند. زنها نیز کلا یک نوع سلولی جنسی ماده یا تخمک تولید میکنند و آن نیز فقط کروموزوم X را دارد. اگر اسپرم حاوی کروموزوم X مرد با تخمک حاوی کروموزوم Y مرد با تخمک حاوی کروموزوم X زن لقاح انجام دهد، جنین حاصله پسر خواهد شد. چنانچه لقاح به طور تصادفی اتفاق افتد، براساس احتمالات اماری، حدودا نیمی از تخمها XX میباشد که جنسیت ماده دارند. و نیمی دیگر XY بوده که جنسیت نر دارند که در اینصورت منجر به ایجاد نسبت جنسیتی 1 به 1 خواهد بود.

پس تا اینجا میبینیم که پسر یا دختر شدن فرزند، وابستگی و ارتباط مستقیم به مرد دارد نه زن و این مرد است که با دو نوع سلول جنسی متفاوت خودش مشخص میکند که جنین پسر باشد یا دختر که در شرایط ایده آل شانس پسر یا دختر شدن جنین برابر است و بستگی به این دارد که در موقع لقاح کدام اسپرم خود شار زودتر به تخمک برساند تا آن را بارور سازد. بنابراین زنانی که مردی همسر خود را بدلیل زایمان جنسیتی خاص خصوصا دختر سرزنش میکند، در واقع این خود اوست که باید مورد سرزنش قرار گیرد.

در زندگی طبیعی شرایط ایده آل و بهینه کمتر اتفاق میافتد و عوامل محیطی بسیاری بر شانس لقاح هر یک از اسپرمها تاثیر خواهند گذاشت. عوامل محیطی همچون نوع تغذیه مادر، محیط اسیدی داخل رحم مادر، میزان سلامت روحی روانی والدین خصوصا مادر، زمان مقاربت ، میزان اسیدیته مهبل مادر در هنگام مقاربت، عوامل اجتماعی و... همه و همه میتوانند در پسر یا دختر دار شدن زوجه تاثیر بگذارند.

* ژنتیک لقاح در تعیین جنسیت جنین

درون اسپرم، یک نسخه از ژنهای پدر و درون تخمک، یک نسخه از ژنهای مادر وجود دارد. این نسخههای ژنتیکی با هم ترکیب شده و نسخه جدید ژنتیکی برای جنین میرساند. این نسخههای زنتیکی که همان ژنهای رویانی هستند. در بردارنده تمام صفاتی که هر کدام از ما داریم مثل رنگ چشم، رنگ پوست، بلندی قد، حالت موها، شکل صورت ، اندازه هیکل و.. که قابل توارث هست و به صورت بالقوه در جنین وجود دارد میباشد. در واقع دستورالعمل ساختن تمام بخشهای بدن هر کدام از ما، از روی این ژنها گرفته میشود. صفات یک نوزاد در واقع انتخابی تصادفی از صفات پدر و مادر اوست. گاها این انتخاب برحسب این است که ژن این صفت در کدام یک از ایشان قویتر بوده و بروز بیشتری داشته است. وقتی نسخه ژنتیکی درون اسپرم و تخمک با هم ترکیب شدند، نسخه ژنتیکی جدیدی به صورت تصادفی، ساخته میشود که در واقع همان الگوی ژنتیکی جنین خواهد شد.

یکی از مسائل مهمی که سبب تعیین جنسیت جنین میشود، ویژگیهای متفاوت اسپرمهاست. به عبارت دیگر، اسپرمهای حاوی X مولد دختر از نظر سرعت حرکت، محیط مناسب زندگی ، طول عمر و... با اسپرمهای حاوی Y مولد پسر متفاوت هستند. این تفاوتها در کنار تفاوتهایی که در غشای تخمک، شرایط محیطی رحم و بسیاری از عوامل شناخته شده و ناشناخته دیگر وجود دارد، جنسیت جنین را رقم میزند. تمام این شرایط گرفته شده در تعیین جنسیت جنین نقش دارند که البته نقش آنها به طور غیر مستقیم میباشد و همانطور که گفته شد نقش مستقیم و تاثیرگذاری بیواسطه در تعیین جنسیت جنین را فقط نوع اسپرمی بازی میکند که خود را به تخمک میرساند.

محققان دریافتهاند اسپرمهای حاوی کروموزوم جنسیX، از اسپرم های حاوی کروموزوم جنسیY کمی بزرگترند. بنابراین اسپرمهای X به سبب حجیم بودن ، حرکت کندتری دارند. اما از سویی دیگر میزان اسیدیته محیط داخلی رحم که به طور طبیعی کمی حالت اسیدی دارد، نیز بر طول عمر اسپرمها تاثیر میگذارد. اسپرمهای Y در محیط رحم دوام کمتری دارند . در عوض اسپرمهای مولد دختر در محیط اسیدی طول عمر بیشتری دارند که میتوان از این ویژگیها برای انتخاب جنسیت جنین بهره گرفت. این ویژگیها همه قبل از لقاح میتوانند به فرد انتخاب کننده کمک کنند. حتی چند ثانیه پس از لقاح ، دیگر نمیتوان جنسیت جنین را تغییر داد؛زیرا بلافاصله پس از ورود اولین اسپرم به تخمک، رویان تشکیل میشود و غشای پروتئینی محکمی در اطراف آن ایجاد میشود که اجازه ورود اسپرم دیگری را نمیدهد.

حتما بخوانید: جنین دختر است یا پسر؟

پسر می‌خواهید یا دختر؟ کاملترین اطلاعات جهت تعیین جنسیت

* عوامل درونی تاثیر گذار بدن بر جنسیت جنین

اگرچه بشر با تکیه بر دانش و تجربه توانسته است بسیاری از عواملی که سبب می شود جنین حاصل از لقاح دختر یا پسر شود را بشناند اما مطمئناً در این زمینه سازوکارهایی همانند نقش مکانیسم های هورمونی در تعیین جنسیت جنین دخالت دارند که بشر هنوز به آنها به صورت کامل، واقف نشده است.

بارهای الکتریکی خاصی که در سطح غشای تخمک و در سر اسپرم قرار دارند، خود یکی از عوامل مهم در تعیین جنسیت جنین هستند. در واقع سطوح یونی با بار الکتریکی خاص خود در سطح تخمک و همین طور در سطح اسپرم می توانند در جذب اسپرمهای دخترزا یا پسرزا نقش داشته باشند. این سطوح یونی در دوره های مختلف زمانی نیز تغییر میکنند.

امروزه دانشمندان بر این باورند که سیستم ایمنی هر فرد نیز در تعیین جنسیت جنین دخالت دارد. شرایط اجتماعی اقتصادی زندگی، شغل و حتی شرایط اقلیمی و آب و هوایی در تعیین جنسیت جنین دخیل هستند. این عوامل موثر در تعیین جنسیت جنین، بخصوص در تعداد و کیفیت اسپرمها در مردان اثر گذار خواهد بود. امروزه محققان دریافتهاند استرس و اضطراب مادر می تواند به طور ناخودآگاه سبب دختر شدن جنین شود. از سویی دیگر دانشمندان سوئدی با مطالعه یافتههای تاریخی تولد و مرگ دریافتهاند که در زمان سختیها مثل قحطی و خشکسالی، تعداد دختران به دنیا آمده نسبت به زمانهای دیگر بیشتر بوده است.

یافتههای دانشمندان انگلیسی نشان داده است که رژیم غذایی کم انرژی که حداقل کالری، مواد معدنی و مواد مغذی را داشته باشد، با احتمال بیشتری به تولد نوزاد دختر منجر میشود. علاوه بر میزان بیشتر کالری دریافتی،وجود طیف وسیع تری از مواد مغذی از جمله ویتامینهای B12,E,C نیز در پسرزایی موثر نشان داده است. همچنین مادرانی که روزانه دست کم یک ظرف غلات صبحانه بخورند، احتمال پسرزایی در آنها به شدت بالا میرود. رابطه میان رژیم غذایی عنی و کودکان مذکر ممکن است توضیحی تکاملی داشته باشد. حصول شرایط مطلوب ، باعث میشود فرزندان مذکر بیشتر از فرزندان مونث باشد.

همچنین پژوهشها نشان داده است که میزان بالاتر گلوکز یا قند، رشد و نموی رویانهای مذکر را تحریک میکند در حالیکه باعث مهار رشد رویانهای مونث میشود. سطح بالای گلوکز در خون میتواند رشد سلولهای مردانه را نیز بیشتر کند. افزایش مقدار گلوکز در ترشحات مخاطی دهانه رحم در هنگام تخمک گذاری به جذب اسپرمها خصوصا اسپرمهای پسرزا کمک میکند. همچنین ثابت شده است که افزایش مواد غذایی پرنمک به تولد نوزاد پسر کمک میکند که دلیل آن میتواند کمک این مواد غذایی به ثابت ماندن گلوکز در خون باشد.

سلولهای جنسی یکی از سلولها و فرآوردههای بدن میباشد و بدون تردید ساختمان آنها بستگی کامل با غذاهایی که میخوریم دارند. تمام سلولها و اندامهای مختلف بدن ما به وسیله خون آبیاری میشوند. اگر خون ما ترش و اسیدی باشد تمام ترشحات و مایعات بدن ما اسیدی خواهند بود و محیط رحم نیز تابع خون بدن بوده و اسیدی و قلیایی بودن آن ارتباط متقیم با خون دارد. اسیدی و قلیایی بودن خون مادر در سرنوشت جنس نوزاد تاثیر فراوان دارد. در حال حاضر عقیده دانشمندان بر این است که چنانچه خون و محیط رحم مادر، ترش و اسیدی باشد، اسپرمهای پسرزا از بین رفته ونوزاد دختر خواهد شد و چنانچه برعکس محیط رحم مادر قلیایی باشد، اسپرمهای دخترزا از بین رفته و نوزاد پسر میگردد.

* تولید اسپرم

اسپرم انسان از یک سر و یک قسمت میانی و یک دم تشکیل یافته است. قسمت دم از یک تاژک تشکیل شده است و وظیفه آن حرکت کردن در محیط رحم و لوله فالوپ میباشد. قسمت میانی شامل میتوکندریهایی هستند که نیروی محرکه اسپرم را تولید میکنند. در قسمت سر علاوه بر هسته سلول اسپرم ، اکروزومها وجود دارند که حاوی آنزیمهای تخریب کننده دیواره تخمک میباشند. به طور کلی حجم اسپرمهای حاوی کروموزوم جنسی X اندکی بزرگتر از اسپرمهای حاوی کروموزوم جنسی Y است و این تغییر حجم بر روی سرعت حرکت اسپرم تولید شده تاثیر دارد. بیضهها منشا تولید اسپرم هستند. تولید اسپرم و تکامل آن 74 روز طول میکشد و طی سه مرحله تقسیم، سلول جنسی نر از حالت ابتدایی به اسپرم کامل تبدیل میشود، پدیده تکامل اسپرم با بالا رفتن سن در مردانه طولانیتر می شود و در سنین بالای 40 سال تولید  اسپرم بیشتر از 74 روز طول میکشد.

نوع شغل و وضعیت اجتماعی و اقتصادی و ایمنی بدن افراد در کیفیت نوع اسپرم تولید شده تاثیر دارد. کیفیت اسپرم تولید شده به شرایطی که مرد در طی 72 تا 74 روز طی می کند بستگی دارد و برای تولید اسپرم با کیفیت خوب فرد باید در شرایط مناسب قرار بگیرد. شرایط روحی و روانی زوج می تواند در تولید اسپرم تاثیر بگذارد و آقایانی که به طور مداوم در معرض استرس، عصبانیت و فشار روحی هستند، در روند تولید اسپرم سالم و با تحرک خوب در بدنشان اختلال ایجاد میشود. حتی آقایانی که در مقابل کورههای آتش کار میکنند دچار عقیمی موقت خواهند شد.

شرایط زندگی از نظر اقتصادی و شغل افراد و شرایط آب و هوایی و اقلیمی افراد میتواند در نوع اسپرم و متعاقبا در تعیین جنسیت نقش داشته باشد. رعایت موارد فوق و مصرف رژیم غذایی خاص جهت تقویت اسپرم میتواند در بهبود کیفیت اسپرم تاثیر گذار باشد.

حتما بخوانید: 7 ویژگی مغز جنین که زندگی او را متحول می‌سازد!

پسر می‌خواهید یا دختر؟ کاملترین اطلاعات جهت تعیین جنسیت

* تفاوت اسپرم های پسرزا و دخترزا

در زیر میکروسکوپ ، اسپرمها به دو دسته مجزا تقسیم میشوند. اسپرمهایی که بزرگتر هستند و سربیضه شکلی دارند و اسپرمهایی که کوچکتر هستند و سرگرد و مدور دارند. مردانی استثنایی وجود دارند که اکثر اسپرمهای آنها فقط به یکی از دو حالت گفته شده میباشد. بعضی از آنها اسپرمهای بزرگ و بیضوی دارند که طبیعی است بیشتر فرزندان آنها دختر باشد و بعضی هم که اکثر اسپرم های آنها گرد و کوچک هستند و طبیعتاً اکثر فرزندان آنها پسر میباشد. البته اینگونه مردان بسیار نادر هستند و بیشتر مردان هر دو نوع اسپرم نر و ماده را با هم دارند.

اسپرمهای حاوی کروموزوم جنسی Y دارای بار الکتریکی مثبت و اسپرمهای حاوی کروموزوم جنسی X دارای بار منفی میباشند. اگر از یک میدان الکتریکی بیولوژیکی برای جداسازی این اسپرمها استفاده کنیم. به درجه بالایی از دقت در جداسازی دو نوع اسپرم میرسیم . تمام اسپرمهای نزدیک قطب مثبت از نوع x و همچنین تمام اسپرمهای نزدیک قطب منفی از نوع Y خواهند بود. این تشخیص براساس این واقعیت است که اسپرمهای حاوی کروموزوم Y که دارای بار مثبت میباشند به طرف قطب منفی کشیده شده و همین طور اسپرمهای حاوی کروموزوم x که دارای بار منفی میباشند به طرف قطب مثبت کشیده میشوند. همچنین اسپرمهای حاوی کروموزوم Y نسبت به نوع X از تحرک و سرعت بالاتری برخوردار هستند. حرکت و مقاومت هر دو نوع اسپرم در محیطهای قلیایی و اسیدی نیز متفاوت میباشد. اسپرمهای حاوی کروموزوم X در یک محیط اسیدی بیشتر از اسپرمهای حاوی کروموزوم Y دوام میآورند ولی اسپرمهای حاوی کروموزوم Y در یک محیط قلیایی نسبت به نوع X برتری آشکاری دارند. روشهای پیشرفته به منظور تعیین جنسیت شامل راههای متکی به جداسازی این دو نوع اسپرم از یکدیگر و سپس تلقیح مصنوعی است که یکی از چشم اندازهای مربوط به انتخاب جنسیت میباشد.

در حوالی زمان تخمکگذاری به دلیل اینکه ترشحات قلیایی بیشتری در رحم وجود دارد، اسپرمهای پسرزا بیشتر و بهتر میتوانند عبور کنند و در روزهایی که از زمان تخمکگذاری فاصله بیشتری دارد ترشحات حالت اسیدیته بیشتری دارند و احتمال بارداری دختر افزایش مییابد. در روزهای بعد از تخمک گذاری مثلا 2 الی 3 روز بعد از تخمک گذاری به دلیل اینکه کیفیت ترشحات تغییر میکند اسپرمهای پسرزا کمتر میتوانند از این ترشحات عبور کنند و اگر بارداری اتفاق بیفتد احتمال بارداری با جنسیت دختر مجدداً بالا خواهد رفت.

بنابراین اهمیت زمان تخمکگذاری برای تعیین جنسیت زیاد است و مهم این است که روز تخمکگذاری بسیار دقیق تعیین گردد. در حوالی زمان تخمکگذاری بیشترین درصد احتمال بارداری پسر وجود دارد و چنانچه لقاح در این زمان اتفاق افتد اسپرمهایی که کوچکتر و سرعت حرکت بیشتری دارند سریعتر خود رابه تخمک میرسانند و لقاح به نفع بارداری پسر خواهد بود.

طول عمر اسپرمهای پسرزا در لولههای تناسلی زن حدود 24 ساعت میباشد، زیرا اسپرم نر دارای ماده تغذیهای داخل سلولی کمتری میباشد و در تغییرات شرایط محیطی زودتر غیر فعال میشود. طول عمر اسپرمهای دخترزا در لوله های تناسلی زن 2 الی 3 روز میباشد، زیرا اسپرم دخترزا ماده تغذیه ای بیشتری دارد و در مقابل تغییرات شرایط محیطی دیرتر آسیب میبیند. البته ممکن است با توجه به ژنتیک و شرایط اقلیمی افراد، طول عمر اسپرم های پسرزا و دخترزا تغییراتی اندک و محدود داشته باشند.

حتما بخوانید: تقویت هوش‌های چندگانه

پسر می‌خواهید یا دختر؟ کاملترین اطلاعات جهت تعیین جنسیت

*تاثیر ژنتیک بر جنسیت جنین

برخی از صفات و بیماری ها در یک جنس فراوانی بیشتری نسبت به جنس دیگر دارند مثلا بیماری های نقرس و طاسی زود هنگام مواردی هستند.  که در مردان بروز بیشتری دارند که این می تواند به علت اثر هورمون های مردانه باشد. به همین علت است که نقرس در زنان قبل از یائسگی بسیار نادر است و طاسی در مردانی که غدد جنسی آنان برداشته شده کمتر دیده می شود. اما یک دسته دیگر از بیماری های ارثی بیماری های وابسته به جنس هستند که بیشتر در یک جنس دیده می شوند. این بیماری ها و همچنین بیماری هایی که براثر هورمون های جنسی متعلق به جنس خاص بروز می کند، بی شک تاثیر جنسیت را در علم توارث صفات از نسلی به نسل دیگر نشان می دهد.

* روش زمانبندی مقاربت(تعیین تخمک گذاری) برای تعیین جنسیت جنین

یکی از مهمترین نکات در تعیین جنسیت، تعیین زمان تخمکگذاری میباشد. برای فهمیدن روش زمان بندی ماهیانه مقاربت و یا تعیین زمان تخمکگذاری لازم است در موضوع تخمکگذاری اطلاعاتی داشته باشیم تا موضوع این روش بهتر برایمان قابل درک باشد.

*نقش تخمک زن در تعیین جنسیت

در داخل فولیکول تخمک وجود دارد که بعد از آزاد سازی تخمک، از برخورد تخمک با اسپرم، نطفه با رویان تشکیل میگردد. بسته به اینکه اسپروماتوزوئید x و Y وارد تخمک شود، تخم حاصل تبدیل به رویان دختر یا پسر خواهد شد. بار الکتریکی روی سطح تخمک و سطح یونی موجود در اطراف تخمک میتواند در جذب اسپرم پسر و دختر نقش داشته باشد.

آزمایشها روی گونههای مختلف پستانداران نشان داده است که غشاء تخمک در دوره های زمانی مختلف، آمادگی پذیرش یکی از اسپرم های حاوی کروموزوم های جنسی x یا y را بیشتر از دیگری دارد. در سر هر اسپرم، ناحیه ای وجود دارد که به بار الکتریکی حساس است و نقش اصلی در جذب اسپرم به طرف تخمک را دارد و به محق ورود اسپرم به داخل تخمک ، لقاح انجام میگیرد.

*روش دکتر شتلز برای تعیین جنسیت جنین قبل از بارداری

ویژگی های متفاوت اسپرم ها برای ادامه حیات سبب شده است برخی دانشمندان علوم پزشکی و فیزیولوژی با تکیه بر تجربیات علمی خو، توصیه هایی برای پسردار شدن ارائه دهند. دکتر لاندرون شتلز(Landrum shettles)؛ برای اولین بار با انتشار یک کتاب، روشهای خاصی را برای انتخاب جنسیت جنین ارائه کرد و پس از آن، پزشکان زیادی از این روش ها برای زوجهای علاقمند، بهره گرفتند و استقبال زیادی از این روش شد. به اعتقاد دکتر شتلز، زمان تخمک گذاری زوجه و وقوع عمل لقاح، نقش مهمی را در تعیین جنسیت فرزند ایفا میکند. در واقع روش های دکتر شتلز بر پایه تخمین زمان تخمک گذاری زوجه بنا شده است. او معتقد است اگر لقاح در فاصله کمتر از 12 ساعت از زمان تخمکگذاری به وقوع بپیوندد، احتمال پسردار شدن بیشتر است. اما به سبب دوام کمتر اسپرمهای حاوی کروموزوم Y، اگر لقاح بعد از یک روز از تخمکگذاری زوجه صورت گیرد، احتمال دختردار شدن را بیشتر خواهد کرد. لذا آنچه اهمیت دارد، دانستن زمان تخمکگذاری میباشد.

 برای تعیین جنسیت جنین در 4 الی 5 روزی که احتمال بارداری برای زن وجود دارد، 48 ساعت قبل از تخمکگذاری احتمال باروری دختر بالای 90% است و 36 ساعت حوالی تخمکگذاری باروری پسر بالای 90% است. از 48 ساعت بعد از تخمکگذاری احتمال باروری دختر دوباره افزایش مییابد.

از نظر بیولوژیکی، زمان تخمکگذاری هر زنی به ویژگیهای ژنتیکی و اکتسابی وی بستگی دارد و اگرچه طبق یک اصل کلی فیزیولوژیک تخمکگذاری در نیمه سیکل قاعدگی (تقریبا 13 تا 15 روز پس از اولین روز قاعدگی آخر) رخ میدهد، اما زمان دقیق آن مشخص نیست و تنها با کنترل دقیق توسط روشهای گفته شده قابل تشخیص است.

حتما بخوانید: سوالات متداول دوران بارداری

پسر می‌خواهید یا دختر؟ کاملترین اطلاعات جهت تعیین جنسیت

*روش شستشوی واژن برای تعیین جنسیت جنین

میزان PH یا اسیدیته واژن نقش بسیار تعیین جنسیت جنین و پسر یا دختردار شدن زوجه بازی میکند، به طوریکه اگر اسیدیته واژن قلیایی باشد به دلیل اینکه اسپرم حاوی کروموزوم Y خیلی سریعتر میتواند در این اسیدیته حرکت کند و برتری سرعت حرکت با اسپرمهای حاوی کروموزوم Y میباشد، بنابراین زودتر از اسپرم های حاوی کروموزوم X خود را به تخمک که در محدوده لوله فالوپ میباشد میرسانند. همینطور این نوع اسپرم در این محیط امکان زنده ماندنش بیشتر ، پس در این شرایط احتمال اینکه اسپرم، حاوی کروموزوم x خود را به تخمک که در محدوده لوله فالوپ میباشد میرسانند. همینطور این نوع اسپرم در این محیط امکان زنده ماندنش بیشتر است. پس در این شرایط احتمال اینکه اسپرم حاوی کروموزوم Y بتواند تخمک را بارور کند بسیار بالاست.

همچنین در شرایطی که اسدیته واژن اسیدی باشد، امکان دختردار شدن زیادتر است چون اسپرم  حاوی کروموزوم Y که عامل پسردار شدن است. در اسیدیته اسیدی سریع از بین میرود و میمیرد و نمیتواند با سرعت خودش را به تخمک برساند و برعکس اسپرم های حاوی کروموزوم x به علت قدرت و پایداری فراوانشان حتی تا 3 روز پس از ورود در لوله فالوپ به انتظار تخمک میمانند. اسپرم های حاوی کروموزوم Y بیش از 24 ساعت نمیتوانند دوام بیاورند. برای همین اینجا برتری با اسپرم حاوی کروموزوم x است که هم با شرایط اسیدی سازگار است و هم طول عمر بیشتری دارد.

معمولا در روز تخمکگذاری و حتی 48 ساعت قبل از تخمکگذاری، اسیدیته واژن و گردن واژن در حد بالایی قلیایی است، برای همین است که توصیه میشود در این موقع برای پسردار شدن برنامه ریزی شود، اما بعد از سپری شدن این زمان، اسیدیته واژن به مرور اسیدیتر میشود و این امتیاز مثبتی برای دختردار شدن است. پس برای پسردار شدن، 48 ساعت قبل از تخمک گذاری تا زمان تخمک گذاری ، لقاح مناسب خواهد بود که این امر درصد اطمینان بالایی دارد. این اطلاعات حاکی از این است که تعیین زمان مقاربت، عاملی مهم در انتخاب جنسیت فرزند به شمار میرود.

متخصصین زنان و زایمان برای اینکه اسیدیته واژن را به طور مصنوعی قلیایی یا اسیدی کنند، توصیه میکنند که ضمن استفاده از روش تعیین زمان تخمک گذاری، اگر فرد میخواهد پسردار شود، پیش از مقاربت، از محلول جوش شیرین رقیق شده برای شستشوی واژن را به شدت قلیایی میکند. همچنین برای دختردار شدن باید از محلول رقیق شده سرکه سفید استفاده کرد تا اسیدیته واژن اسیدیتر شود.

رعایت رژیم های غذایی خاص، باعث تغییر میزان اسیدیته محیط داخلی رحم میشود و این مساله می تواند در بقا و فعالیت اسپرم های حاوی کروموزومهای x و Y تاثیر گذار باشد. مصرف برخی غذاها که سبب اسیدی شدن محیط داخلی رحم میشود، میتواند باعث بقا و فعالیت بیشتر اسپرم های حاوی کروموزوم x شود و احتمال دختر شدن رویان افزایش یابد.

همچنین مصرف برخی دیگر نیز م تواند باعث قلیایی شدن محیط داخلی رحم شود، بهترین روش برای قلیایی نمودن محیط داخل رحم ، قلیایی کردن خون بوسیله خوردن میوه هایی که هنر آنها قلیایی کردن است می باشد. این میوه ها عبارتند از انگور، توت فرنگی ، تمشک، زرشک ، مرکبات و میوه های ترش .

همچنین میتوان یک قاشق چایخوری جوش شیرین در یک استکان آب جوش حل کرده یک پنبه به آن آغشته کرده و محیط داخل واژن را به وسیله این پنبه قلیایی کرده و پس از یک ساعت مقاربت را انجام دهند.

*روش نشاندار کردن لیزری اسپرمها برای تعیین جنسیت جنین

این روش جزو روشهای آزمایشگاهی تعیین جنسیت جنین محسوب میشود . در این روش اسپرم های حاوی کروموزوم xتوسط لیزر نشاندار شده و سپس توسط دستگاهی این سلولها از اسپرم های حاوی کروموزوم Y بی نشان جدا میشوند. سپس بنا به علاقه والدین اگر دختر بخواهند اسپرم حاوی کروموزوم X  و اگر پسر بخواهند اسپرم حاوی کروموزوم Y با تخمک لقاح داده میشود که معمولا یا از روش لقاح خارج رحمی برای لقاح استفاده می کنند و یا اسپرم ها را به رحم مادر تزریق میکنند.

حتما بخوانید: نشانه‌های شروع زایمان

پسر می‌خواهید یا دختر؟ کاملترین اطلاعات جهت تعیین جنسیت

 

 * روش PGD-IVF  

(Preimp lantation Genetic Diagnosis   همان تعیین جنسیت جنین قبل از تولد و در حقیقت تعیین جنسیت قبل از لانه گزینی میباشد زیرا رویان قبل از این که از لولههای فالوپ خارج شود و به جسم رحم برسد و خود را برای لانه گزینی آماده کند، تست جنسیت و یا تست بیماریهای ژنتیکی میشود. اولین بار رابرت وینستون (Robert Winston) برای چند زوجی که فرزندان مبتلا به دوشن داشتند طی عمل لقاح خارج رحمی، جنسیت رویانها را تعیین کردند که این شروع ماجرا بود. تشخیص پیش از لانه گزینی امر جدیدی است که بیش از یکی دو دهه قدمت ندارد اما با پیشرفت علوم زیستی و پزشکی به یکی از مطمئنترین روشها در زمینه تشخیص اختلالات ژنتیکی قبل از تولد و همچنین تعیین جنسیت جنین تبدیل شده است. در خصوص اهمیت این روش میتوان گفت این روش صرفا در انتخاب جنسیت نوزاد از سوی والدین نیست بلکه فراتر از آن میتواند گامی در جهت دست یافتن به تکنیکهای پیشرفتهتر تشخیص ژنتیکی بیماریهای کروموزومی قبل از انتقال رویان باشد. در حال حاضر این روش در کشورهایی مانند آمریکا، انگلستان ، آلمان ، ایتالیا در مورد بیماریهای خاص مورد استفاده قرار میگیرد.

موفقیت این روش را باید از 2 دیدگاه بررسی کرد؛ یکی تعیین جنسیت و دیگری احتمال بارداری، باید دید پس از تعیین جنسیت و گذاشتن رویان در رحم ،امکان بارداری تا چه حد است. تقریبا در سنین کمتر از 35 سال، شانس موفقیت بارداری، 25 درصد است . البته با افزایش سن، درصد احتمال بارداری کاهش مییابد. بسیاری از مراجعه کنندگان تصور میکنند احتمال بارداری در کسانی که نازا هستند، 25 درصد و در کسانی که میخواهند فرزند دوم یا سومشان، دختر یا پسر شود، حتما صد در صد است اما باید گفت اینطور نیست. اصولا قدرت باروری انسان اساساً از سایر پستانداران کمتر است. پس نباید انتظار داشت که میزان بارداری، از حد طبیعی بالاتر باشد. زیرا اگر قرار بود غیر از این باشد، باید در حال حاضر به جای 7 میلیارد نفر، 20 میلیارد نفر و شاید بیشتر در کره زمین زندگی می کردند. اما اگر بارداری اتفاق بیفتد، احتمال تولد نوزاد دختر یا پسر با توجه به خواسته والدین، حتمی و صد در صد خواهد بود.

*تعیین جنسیت جنین در آزمایشگاه              

زوجه برای انجام این کار توسط متخصص زنان و زایمان ارزیابی میشود و در مورد وضعیت تخمدان و رحم و تمام پارامترهای مرتبط با بارداری موفق از طریق لقاح خارج رحمی مورد بررس قرار میگیرد. زوج نیز توسط متخصصین به طور کامل مورد ارزیابی قرار میگیرد. زوجه بعد از مراجعه به متخصص زنان به مدت یک و نیم تا دو ماه تحت درمان با آمپولها و با داروهای تحریک کننده تخمکگذاری قرار میگیرد تا به این طریق بتوان رویانهای بیشتری را بر خلاف سیکل طبیعی بدن تشکیل داد و میزان رویانهای دلخواه را افزایش داد. بر طبق این کار حدود 14 تا 16 تا تخمک آزاد می شود. سپس این تخمکها بازیافت میشوند و با نمونهگیری از مرد و تزریق اسپرم به این تخمک ها عمل لقاح آزمایشگاهی انجام میگردد تا رویان تشکیل شود سپس متخصصین ، رویان را در شرایطی همانند شرایط رحم مادر ، به مدت چند روز که معمولاً 72 ساعت است نگاه میدارند تا رویان به مرحله 8 سلولی برسد و اطراف رویان پوسته و لایه ای قرار بگیرد.

روش تعیین جنسیت جنین قبل از تولد تا مرحله تشکیل رویان شبیه روش لقاح خارج رحمی و یا میکرواینجکشن است که از این مرحله به بعد و قبل از انتقال رویان به داخل رحم ، رویانهای دلخواه در محیط آزمایشگاه تعیین و به داخل رحم انتقال داده می شوند. برای تعیین جنسیت جنین در مرحله قبل از انتقال رویان به داخل و یا برای اطمینان نداشتن بیماریهای ژنتیکی ، در لایه تشکیل شده اطراف رویان سوراخ کوچکی ایجاد میشود و با وارد کردن یک میکروپیپت به داخل رویان یکی از سلولهای رویان برداشته می شود. این مرحله از حساسیت بسیار بالایی برخوردار است و حتماً باید به مهارت و دقت بسیار بالایی صورت گیرد . گرفتن این سلول از رویان باید با دقت زیادی صورت گیرد تا آسیبی به رویان وارد نشود. این سلول در شرایط خاصی تحویل متخصصین ژنتیک و جنین شناسان داده میشود تا مورد ارزیابی آزمایشگاهی و بیوشیمیایی از لحاظ بیماریهای ژنتیکی و یا تشخیص جنسیت جنین قرار گیرد.

بعد از اینکه جنیسیت و یا سالم بودن رویان توسط متخصصین اعلام شد ، رویانهای با جنسیت دلخواه و رویانهای عاری از نقایص ژنتیکی به داخل رحم انتقال داده میشوند. در مواردی که تعداد رویانهای تعیین جنسیت شده زوجین زیاد باشد ، سه تا چهار رویان فقط از یک جنس به داخل رحم انتقال داده میشود. انجام تست بارداری به فاصله دو هفته بعد از انتقال رویان به داخل رحم فرد انجام میشود و در صورت مثبت بودن ، بارداری ادامه مییابد و فرزند دلخواه و سالم زوجین متولد خواهد شد.

گرچه مراحل گفته شده شاید ساده به نظر برسند ، اما این روش به هیچ وجه ساده نیست و در هر یک از مراحل متعدد انجام آن ، ممکن است خطرات بسیار و مشکلات مختلفی بروز کند که مانع از حصول نتیجه شود از جمله برای زنان زایا و سالم ، چونکه بمباران هورمونی تخمدان برای تغییر سیکل طبیعی ، خود ممکن است منجر به اختلالات تناسلی عصبی در زن شود . لذا این تصور که دستیابی به تکنیک تشخیص جنسیت به روش PGD زوج ها می توانند به سهولت جنسیت نوزاد خود را انتخاب کنند درست نیست.

این روش بسیار هزینه بر و سخت است و دقت بسیار بالایی را میطلبد . منتها با استفاده از این روش گران قیمت فرد میتواند هم به طور حتمی جنسیت فرزندش را انتخاب کند و هم از سلامت ژنتیکی او اطمینان حاصل کند. همچنین بنا به تمایل زوجین می توان دوقلو نیز به دنیا آورد چون اگر تعداد تخمک ها و رویانهای سالم زیاد باشند ، میتوان با جایگزینی چندین رویان در رحم مادر ، منتظر به دنیا آمدن چند قلوها شد البته ایجاد دوقلویی برای خواست بیمار صحیح نیست چون معمولاً بهترین سرانجام بارداری مربوط به بارداری تک قلویی است و هر چه تعداد رویانها افزایش یابد ، عوارض مربوط به بارداری زیادتر خواهد شد.

حتما بخوانید: لگد زدن جنین در دوران بارداری

پسر می‌خواهید یا دختر؟ کاملترین اطلاعات جهت تعیین جنسیت

 * موارد استفاده از PGD

 استفاده از تکنیک پیشرفته تشخیص ژنتیکی جنسیت جنین قبل از انتقال ، امکان انتخاب جنسیت جنینهای انتقالی را فراهم کرده است که گامی تازه در توسعه تکنیکهای تشخیص ژنتیکی بیماریهای ژنتیکی به شمار میرود . بدین ترتیب می توان از صرف هزینههای اقتصادی و روانی و اجتماعی که تولد یک جنین با نقایص ژنتیکی به دنبال دارد پیش گیری کرد. در این روش به دلیل نیاز به بررسی جنین علی رغم بارور بودن زوجین باید از روش لقاح خارج رحمی استفاده کرد. در این روش با توجه به اینکه برای انتخاب جنسیت مورد نظر باید تعدادی از سلول ها را حذف کرد ، برای زوجینی که دارای مشکلات ناباروری هستند به هیج عنوان مورد استفاده قرار نمیگیرد ، زیرا انجام این روش مستلزم حذف نیمی از تخمک و اسپرمهای حاوی جنسیت غیردلخواه است که شانس و احتمال باروری و بچه دار شدن آنها را کاهش میدهد.

در مرحله اولیه و ابتدایی ، این تکنیک فقط برای 5 اختلال کروموزومی شایع شامل کروموزومهای X ، Y ، 13 ، 18 ، 21 انجام میگرفت که در مراحل بعدی گسترده تر شد و برای 8 تا 12 کروموزوم شامل کروموزوم های X ، Y ، 13، 18 ، 21 ، 16 ، 17 ، 15 ، 22، 20، 12 انجام شد که به این طریق میتوان 70 تا 80 درصد اختلالات کروموزومی را تشخیص داد.

انجام این تکنیک برای فردی توصیه میشود که حداقل دارای 5 رویان به ظاهر سالم 6 تا 8 سلولی در آزمایشگاه باشد . کسانی که کاندید انجام تکنیک تشخیص پیش از لانه گزینی هستند عبارتند از :

1- زوجهای سالمی که مخالف ختم بارداری در طی دوران بارداری هستند و می خواهند از ابتدا بارداری سالمی داشته باشند.

2- زوجینی که حداقل یکی از طرفین براساس مطالعات فامیلی ، حامل یا مبتلا به یک بیماری ژنتیک قابل وراثت باشند.

3- افرادی که سقطهای مکرر داشتهاند خصوصاً در افرادی که سقطها به دلیل ناهنجاریهای ساختمانی کروموزومی رخ داده باشد. بیمارانی هستند که مدام دچار سقط جنین میشوند و فاقد فرزند هستند و در بررسیهای انجام شده هیچ علت خاصی برای سقط مشخص نشده است.

4- خانوادههایی که سابقه تولد یک بچه ناقص یا عقب مانده دارند که ناشی از توارث ژنهای معیوب باشد.

5- برای برخی از بیماریهای تک ژنی شامل سیستیک فیبروزیس ، آنمی سلول داسی شکل ، دیستروفی میوتونیک و ....

6- بیماریهای وابسته به جنس شامل دیستروفی عضلانی دوشن ، هموفیلی ، سندروم X شکننده ، کری ارثی و.... که با تغییر جنسیت فرزند یا تعیین این اختلال ، فرزند سالمی به دنیا خواهد آمد.

7- برای پیشگیری از انتقال ژنهای مستعد کننده امراضی مانند سرطان یا بیماریهایی که در سنین بالا بروز میکند . مثلاً با وجود یک زن خاصی به نام BRCA1 ، فرد در سنین بالا مبتلا به اختلالهای غددی و سرطان پستان  میشود.

8- برای هماهنگی HLA گاهی خانوادهای دارای یک فرزند مبتلا به تالاسمی ماژور میباشد که از طریق پیوند مغز استخوان بهبود مییابد. مادر برای بارداری بعدی باید HLA جنین جدید را با فرزند مبتلایش برای استفاده از سلولهای خون بند ناف برای پیوند هماهنگ کند.

9- افرادی هستند که چند بار تلقیح خارج رحمی انجام دادهاند ولی باردار نشدهاند یا اینکه اسپرم مرد شدیداً ضعیف است.

10- در زنان بالای 35 سال که کاندید اختلالات کروموزومی همانند سندروم داون هستند .

حتما بخوانید: سه ماهه اول بارداری

پسر می‌خواهید یا دختر؟ کاملترین اطلاعات جهت تعیین جنسیت

روش تغذیه ای تعیین جنسیت

روش تغذیه ای پیروی از رژیم غذایی مخصوص برای به دست آوردن فرزند پسر یا دختر از زمان های قدیم معمول بود ولی از آنجا که مکانیسم و نحوه اثر این روش ناشناخته بود ، رژیمهای غذایی متفاوت و گاه متناقض استفاده می شده است. اخیراً مطالعاتی در رابطه با ارتباط تغذیه با جنسیت جنین صورت گرفته است. در یکی از آنها الگوی تغذیه ای مادرانی که فرزند پسر داشته اند با مادرانی که فرزند دختر داشتهاند را در قبل و بعد از بارداری ارزیابی کرده اند که مشاهده شده است زنانی که میزان کالری دریافتی بالایی در سه ماهه اول بارداری داشتند و کیفیت تغذیهای مناسبتری داشتند و پتاسیم بیشتری مصرف کردهاند ، درصد فرزندان پسر در آنها نسبت به زنانی که کالری کمتری مصرف کردهاند و کیفیت غذایی پایینتری داشتهاند بیشتر بوده است. این امر نشان دهنده تاثیر مواد غذایی بر بدن مادر و متعاقب آن بر جنسیت جنین است .

در انسان نحوه عمل رژیم غذایی و استفاده از رژیم مناسب به علت تغییر متابولیسم تخمک و به خصوص یونهای سطح خارجی آن میباشد. در صورتی که سلول تخمک یون مناسب را داشته باشد میتواند اسپرم حامل کروزموزوم جنسی Y یعنی پسر یا اسپرم حامل کروموزوم جنسی X یعنی دختر را به طرف خود جلب  کند.

نتایجی که از به کار بردن روشهای تغذیه ای گزارش شده ، یکنواخت نیست و بعضی از مراکز بین 80 تا 100 درصد موفقیت گزارش دادهاند. روش استفاده از رژیم غذایی ، استاندارد خاصی ندارد و تا حدود زیادی با مواد غذایی معمول در هر کشور ارتباط دارد ولی نتایج به دست آمده از تحقیقات در زمینه تاثیر تغذیه در تعیین جنسیت یکنواخت بوده و هدف از آن تغییر تعادل موجود بین یونهای منیزیم ، سدیم ، پتاسیم و کلسیم است . در این روش آنچه اهمیت دارد نسبت این مواد به یکدیگر و نه مقدار مطلق آنهاست.

بنابراین ، رژیم غذایی باید به نحوی انتخاب شود که نه تنها باعث بالا رفتن ماده معدنی مورد نظر نشود بلکه مقدار املاحی را که باعث جلب اسپرم با جنسیت مخالف جنین مورد نظر میشود را در خون کاهش دهد. در این روش برای رسیدن به جنین پسر ، بالا بودن نسبت سدیم و پتاسیم و کم بودن کلسیم و منیزیم ، متابولیسم سلول تخمک و به خصوص لایه خارجی آن را به نحوی تغییر میدهد که اسپرمهای حامل جنسیت پسر به طرف آن جذب میشوند و به عکس برای جذب اسپرم جنسیت دختر به وسیله سلول تخمک ، لازم است میزان کلسیم و منیزیم خون بالا برود و میزان پتاسیم و سدیم خون پایین بیاید.

این روش فقط لازم است توسط زن اجرا شود زیرا تغییرات یونیک سلول تخمک است که اسپرم مورد نظر را انتخاب می کند . استفاده از رژیم غذایی صرفاً به کار بردن یک دستور اشپزی نمیباشد که غذایی پخته و آماده شود بلکه یک نسخه پزشکی محسوب شده و در صورت استفاده از رژیم میتواند موثر باشد. اگر بر خلاف تمایل زوجین ، بارداری در این مدت اتفاق نیفتد ، ادامه رژیم غذایی در روزهای آتی ، زن را با کمبودهای تغذیهای ویتامینها و یونهای معدنی روبرو خواهد کرد ؛ مثلاً نخوردن شیر و لبنیات به امید پسردار شدن ، مادر را در آینده با خطراتی مانند پوکی استخوان درگیر میکند. زیاده روی در مصرف غذاهای شور برای پسردار شدن نیز به نوبه خود ، خطر ایجاد فشار خون بالا و مسمومیت بارداری و مصرف زیاد  شیرینی جات نیز خطر بروز دیابت را به دنبال دارد . این خطرات ، تهدید کننده جان مادر و کودک هستند و نمیتوان اهمیت آنها را نادیده گرفت.

استفاده از رژیمهای سخت غذایی در تعیین جنسیت جنین ، علاوه بر ایجاد کمبودهای تغذیهای میتواند اثرات روانی نامطلوبی در مادر بر جای بگذارد. استرس و اضطراب خود یکی از پیامدهای سختگیری در رژیم غذایی است که این مساله نیز در تعیین جنسیت جنین بیتاثیر نخواهد بود.

حتما بخوانید: سه ماهه دوم بارداری

پسر می‌خواهید یا دختر؟ کاملترین اطلاعات جهت تعیین جنسیت

* عناصر موثر بر تعیین جنسیت جنین به روش تغذیه ای

ریز مغذیها از جمله ویتامینها و مواد معدنی برای رشد و توسعه سلولها و ارگانهای بدن ، تقویت سیستم ایمنی بدن ، تنظیم تعادل فیزیکی و شیمیایی بدن ، حفظ تعادل فشار اسمزی بدن و تنظیم اسیدیته خون ، ترشحات مایعات بدن مثل هورمون ها یا ساختمان آنزیم ها و ... مورد نیازند. ویتامین ها و مواد معدنی باید با ترکیب و کمیت مناسب و از روش درست در اختیار بدن قرار گیرد. برخی از مواد غذایی ویتامین و املاح بیشتری دارند که باید این غذاها را شناخت تا با مصرف آنها ویتامین و املاح بیشتری دارند که باید این غذاها را شناخت تا با مصرف آنها ویتامین و املاح مورد نیاز بدن تامین شود. نیاز بدن به ریز مغذی ها از جمله مواد معدنی بسیار کم است ( در حدود چند میلی گرم و در مواردی میکروگرم ) که این عناصر حدود 4 درصد کل وزن بدن را تشکیل داده و در بافت های ساختمانی بدن شرکت دارند . بهترین راه دریافت ویتامینها و املاح معدنی ، استفاده از سبزیجات خام  ، میوه های تازه و دیگر مواد غذایی طبیعی در رژیم روزانه است که انواع گوناگونی که ویتامین ها را دارا بوده و نیازهای بدن را مرتفع میسازند. بدن برای رشد و سالم ماندن و نگهداری تعادل حیاتی بدن به مواد معدنی مانند سدیم ، پتاسیم ، منیزیم ، کلسیم ، کروم ، مس ، ید ، آهن ، سلنیوم ، روی و ... نیاز دارد.

1-  سدیم

سدیم مهمترین الکترولیت موجود در بدن میباشد. الکترولیت ها عناصری هستند که در بدن وظیفه تنظیم غلظت آب بدن ، ثبات اسیدیته بدن و بسیاری از اعمال دیگر را بر عهده دارند. سدیم بیشتر در مایعی که اطراف سلولهای بدن را فراگرفته ، موجود است . با مصرف نمک که از دو جزء کلر و سدیم تشکیل شده است. سدیم وارد بدن شده و به راحتی از طریق دستگاه گوارش جذب میشود. اغلب سدیم مصرف شده ( 95 درصد) بیشتر از نیاز بدن است که از طریق کلیهها دفع میشود. با کاهش میزان سدیم در بدن ، ترشح هورمون آلدوسترون افزایش مییابد که باعث جذب بیشتر سدیم از روده ها و مانع دفع سدیم از کلیه میشود. در صورتیکه با مصرف زیاد نمک ، میزان سدیم در بدن بالا برود، بخش مربوط به تشنگی در مغز تحریک شده و فرمان تشنگی را صادر میکند . در این صورت فرد احساس نیاز به آب پیدا کرده و با مصرف آب غلظت سدیم بدن کم میشود.

2- پتاسیم

پتاسیم، همراه با کلسیم و سدیم، الکترولیتی مهم برای سیستم عصبی بدن، عملکرد عضلانی، توازن مایعات و همچنین عملکرد قلب و کلیهها میباشد. کمبود پتاسیم به شکل ضعف، خستگی، سردرگمی ، بینظمی قلب، و گاهی مشکلات هماهنگی عضلات نشان داده می شود. پتاسیم ناکافی همچنین میتواند تاثیرات دیم را تشدید کند. اولین نشانه کمبود پتاسیم ضعف عمومی بدن است. اکثر افراد در یک رژیم غذایی معقول به میزان کافی پتاسیم دریافت میکنند. عدم توازن معدنی براثر رژیمهای سخت و گرسنگی کشیدن ایجاد میشود اما بیشتر در اثر از دست رفتن میزان زیادی آب از طریق عرق کردن، اسهال و استفاده از داروهای ادرارآور و ملین اتفاق می افتد.

افرادی که ورزش سنگین انجام می دهند، میزان زیادی هم تعرق دارند و نیاز آنها به پتاسیم نیز بیشتر است.ممکن است لازم باشد که این افراد برای توازن بخشیدن به سطح الکترولیتها در بدنشان از مکمل پتاسیم استفاده کنند یا مقدار زیادی مواد غذایی حاوی پتاسیم را وارد برنامه غذایی خود کنند. برای تغییر در میزان پتاسیم بدنتان، باید بدانید که کدام مواد غذایی با نیازهای شما متناسب است.

3- منیزیم

منیزیم از دیگر مواد معدنی مورد نیاز بدن است. همه اعضای بدن به ویژه قلب، ماهیچه ها و کلیه ها برای عملکرد صحیح خود به منیزیم نیاز دارند. همچنین در تشکیل دندانها و استخوان از اجزای اصلی میباشند. منیزیم موجب کاهش مقاومت به انسولین و نیز کاهش فشار خون میشود. در واقع منیزیم ، حساسیت سلولها به انسولین را بیشتر کرده و باعث عملکرد بهتر انسولین در بدن میگردد. از سوی دیگر منیزیم سبب تنظیم جذب و متابولیسم عناصر دیگر مانند پتاسیم ، کلسیم ، مس و روی میگردد.

حتما بخوانید: در بارداری چی بخوریم؟

پسر می‌خواهید یا دختر؟ کاملترین اطلاعات جهت تعیین جنسیت

*غذاهایی که بیشتر برای لقاح پسر مناسب است عبارتند از :

کلیه غذاهای شور، موز ، خرما ، هویچ ، سیب زمینی ، جگر، گوشت ، مرکبات، زرد آلو ،آناناس ، هلو ، گلابی ، سیب ، گوجه سبز، آلو، خیار ، گیلاس ، تمشک ، توت فرهنگی ، انجیر، خربزه ، آب میوه ، سبزی ، حبوبات ، کنگر ، گوجه فرهنگی ، پیاز ، چغندر ، زیتون ، قارچ ، ذرت ، نخود سبز، سبوس ، گندم، شاه بلوط ، تره شاهی ، کنسرو ماهی ، ژامبون، کره ، ماه الشعیر ، کلوچه ، نوشابه گازدار ، نقل ، قهوه ، چای، مایونز .

*غذاهایی که بیشتر برای لقاح دختر مناسب است عبارتند از :

شیر و فرآوردههای آن، ماهی ، ساردین ، خاویار، کاکائو، جوانه گندم ، کلم ، کدو، فلفل سبز، تخم مرغ ، بادام و بادام زمینی بدون نمک، گردو ، لوبیا سبز، مارچوبه ، کاهو سبز، ماکارونی، گوشت 100 گرم در روز، ماهی که با بخار پخته شده باشد و آبش کاملا گرفته شده باشد. همچنین رژیم غذایی کم انرژی که حداقل کالری، مواد معدنی و مواد مغذی را داشته باشد. با احتمال بیشتری به تولد نوزاد دختر منجر میشود. رابطه میان رژیم غذایی غنی و کودکان مذکر ممکن است توضیحی تکاملی داشته باشد.                   

*ممنوعیت اجرای رژیم غذایی برای پسردار شدن:

افراد مبتلا به بیماریهای فشار خون بالا، ناراحتیهای قلبی و عروقی و نارساییهای کلیوی نباید این رژیم غذایی دختردار شدن را رعایت نمایند. میزان های بالاتر گلوکز یا قند، رشد و نموی رویان های مذکر را تحریک می کند. در حالیکه باعث مهار رشد رویانهای مونث میشود. استفاده از این روش برای تعیین جنسیت فرزند قبل از بارداری نیاز به رعایت نکات مهمی میباشد.

- حتما با یک متخصص زنان زایمان یا حداقل پزشک عمومی تماس گرفته شود تا یک چکاپ کامل انجام گیرد و از نظر بیماریهایی مانندسرخجه، دیابت، بعضی از بیماریهای ارثی و...سلامتی محرز شود، زیرا در صورت داشتن این بیماریها ممکن است رژیم غذایی تاثیری منفی بر روی بدن مادر بگذارد. و اگر تاثیری بر روی مادر نداشته باشد، این بیماریها بر روی جنین و نوزاد آینده ممکن است تاثیر منفی بگذارد. پس حتما با پزشک باید مشورع صورت گیرد و ایشان باید از تصمیم برای بارداری آگاه باشد تا اگر داروهای مضری توسط مادر مصرف میشود، قطع یا تعدیل شود.

-از زمانی که تصمیم برای بارداری گرفته می شود، عادتهای خوب باید تجربه شود و عادتهای بد باید ترک شود. سلامت زوج نیز در این چند ماه قبل از بارداری خیلی مهم است، چون حدود 70 روز طول می کشد تا اسپرم مرد به رشد کامل برسد.

- در این دوران باید بیشتر مواظب سلامت بود و از انجام رفتارهای پرخطر و تماس با محیط هایی که احتمال بیماری را افزایش میدهند خودداری نمود. بر فرض مثال در هنگام تماس با گربه و یا باغبانی حتما از دستکش باید استفاده شود تا احتمال بروز بیماری توکسوپلاسموزیس که گاهی در رشد جنین تاثیر منفی میگذارد و باعث عقب ماندگی ذهنی میشود، کاهش یابد. در گربه ها تا 90 درصد آلودگی توکسوپلاسموز گزارش شده است.

-خانمها باید پیش از تصمیمگیری برای بارداری ، ابتدا آزمایش های لازم در مورد کم خونی و برخی بیماری های خاص مانند سرخجه و هپاتیت B را انجام داده و پس از درمان این بیماریها در صورت وجود و استفاده یک قرص اسیدفولیک بصورت یک روز در میان از 3 ماه پیش از بارداری ، برای تغییر رژیم غذایی خود اقدام کنند.  

- توجه باید داشت که مدت رعایت رژیم غذایی 6-4 هفته پیش از اقدام برای بارداری است. به محض باردار شدن مادر باید رژیم معمولی را از سرگرفته و برای مراقبتهای دوران بارداری ، تحت نظر باشد.

-پیش از شروع رژیم باید مطمئن بود که برای مصرف غذاهای حاوی یونهای بالا منعی وجود ندارد مثلا در افراد مبتلا به فشار خون بالا، بیماریهای قلبی و نارسایی کلیوی ، رژیم پسرزایی با سدیم و پتاسیم بالا توصیه نمی شود. در افراد مبتلا به نارسایی کلیوی و بالا بودن کلسیم خون، رژیم دخترزایی با کلسیم و منیزیم بالا نیز توصیه نمیشود.

-انجام هیچ کدام از این روشها، به تنهایی تضمین کننده جنسیت مطلوب جنین نیست و استفاده از رژیمها باید به صورت منظم و دقیقا بر حسب کالری مورد نیاز فرد انجام گیرد تا فرد دچار مشکلات متابولیکی ناشی از تغذیه نامناسب نشود.

حتما بخوانید: فایل ویدئویی بسته تقویت هوش جنین

پسر می‌خواهید یا دختر؟ کاملترین اطلاعات جهت تعیین جنسیت

روش های معتبر انتخاب جنسیت جنین

چندین متخصص از دانشمندان علوم فیزیولوژی و تغذیه، متخصصین زنان و زایمان و اساتید فن، روشهای معتبری را جهت تعیین انتخاب جنین پایه گذاری کردهاند که استفاده از این روشهای معتبر تاکنون از سوی متقاقیان با استقبال فراوانی مواجه شده است که البته حصول نتیجه با درصد بالایی هم در این روشها حاصل و گزارش شده است. این روشها به دو دسته غیر تغذیهای و تغذیه ای تقسیم بندی شده است. بعد از توضیح هر روش، مزایا و معایب این روشها و همچنین درصد موفقیت آن هم توضیح داده شده است که خوانندگان می توانند با دید کامل روشهای مطلوب را انتخاب و یا امتحان کنند.

روش های غیر تغذیه ای برای تعیین جنسیت فرزند

*روش شتل

اساس این روش به لقاح در زمان به خصوصی از تخمکگذاری بستگی دارد. میزان موفقیت این روش 50 تا 75 درصد گزارش شده است. نظریه تایید کننده این روش میگوید اسپرمهای پسرساز سریعتر از اسپرمهای دخترساز حرکت می کنند و عمر کوتاهتری دارد. بنابراین در زوجینی که پسر میخواهند باید لقاح تا حد امکان نزدیک به زمان تخمکگذاری یا همان آزاد شدن تخمک از تخمدان باشد و اگر دختر بخواهند باید لقاح 2 تا 4 روز قبل از تخمکگذاری باشد.

*روش ویلان

اساس این روش به لقاح در روزهای خاصی از سیکل قاعدگی و همچنین موقعیت بیوشیمیایی بدن مادر در روزهای مختلف سیکل بستگی دارد. آماری که از موفقیت این روش به دست آمده است، تاثیر آن برای پسردار شدن 68 درصد و برای دختر دار شدن 56 درصد بوده است. چگونگی اجرای این روش بدین صورت است که اگر زوجین ، فرزند پسر بخواهند باید 4 تا 6 روز قبل از افزایش دمای بدن هنگام صبح لقاح انجام شود و اگر دختر بخواهند باید لقاح 2 تا 3 روز قبل از تخمکگذاری انجام شود.

روشهای آزمایشگاهی برای تعیین جنسیت فرزند

 1- روش لقاح خارج رحمی (IVF):

 در این روش ابتدا به مادر داروهایی داده می شود که تخمدان ها را تحریک به آزادسازی چند تخمک در ماه می کند. در روش لقاح خارج رحمی، باروری تخمک خارج از بدن و در شرایط آزمایشگاهی رخ می دهد. به این ترتیب پزشک، مادر را بیهوش کرده و با وسیله ای باریک از طریق دیوار واژن تعدادی از تخمک های مادر را خارج می کند. این تخمک ها سپس در آزمایشگاه توسط اسپرم بارور می شوند. 2 تا 5 روز بعد، پزشک متخصص برای تخمک های بارور شده که حالا به رویان تبدیل شده است آزمایش تشخیص جنسیت و بررسی وضعیت سلامت انجام می دهد و رویان های سالمی که جنسیت مورد نظر شما را دارند بدون رحم مادر جاگذاری می شوند.

 2- تلقیح درون رحمی اسپرم(IUI):

 در این روش نمونه حاوی اسپرم با مواد خاصی شستشو داده شده و اسپرم های سالم تر از طریق کاتتر که لوله پلاستیکی مخصوص یکبار مصرف می باشد به داخل رحم تزریق می شود. پس از انجام آزمایش ها و معاینات معمول در زوجین، داروهایی جهت القاء تخمک گذاری و در روز سوم بعد از شروع سیکل قاعدگی جهت القاء تخمک گذاری و در روز سوم بعد از شروع سیکل قاعدگی به زوجه داده می شود . در روز دوازدهم سیکل قاعدگی، انجام سونوگرافی جهت ارزیابی تعداد و اندازه فولیکول های به وجود آمده از بیمار به عمل می آید. در صورت مناسب بودن اندازه فولیکول ها و مخاط رحم، دستور تزریق آمپول هورمونی داده شده و از بیمار درخواست می گردد که صبح روز دوم بعد از تزریق با زوج جهت انجام تلقیح درون رحمی اسپرم مراجعه نمایند. در این روز نمونه حاوی اسپرم های گرفته شده از زوج را با مواد خاصی شسته و سالم ترین آنها را انتخاب کرده و با یک کاتتر پلاستیکی نازک با یک معاینه معمولی بدون بیهوشی و بی حسی به داخل رحم تزریق می شود.

3- روش تشخیص ژنتیکی پیش از لانه گزینی:

در روش لقاح خارج رحمی، سلول های بارور شده ابتدا باید تحت آزمون های ژنتیکی قرار بگیرند. یکی از این روش ها PGD است. تعداد رویان هایی که در این مرحله شکل می گیرند به عواملی مانند سن، کیفیت رویان هایی که در این مرحله شکل می گیرند به عواملی مانند سن، کیفیت رویان ها و سابقه تولید مثلی بستگی دارد. به طور کلی اگر خانمی زیر 35 سال داشته باشد و رویان ها هم وضعیت سالمی داشته باشند، بیش از دو سلول بارور شده داخل رحم گذاشته نمی شود، زیرا متخصصان قبل از جاگذاری رویان ها، وضعیت سلامت آن ها را بررسی کرده اند. اگر فرد بالای 40 سال داشته باشد ممکن است پزشک 4 تا5 رویان را در رحم جاگذاری کند.

حتما بخوانید: علل زایمان پیش از موعد

پسر می‌خواهید یا دختر؟ کاملترین اطلاعات جهت تعیین جنسیت

4- روش Micro sort:

در این روش متخصصان با تکنیک های رنگ آمیزی، اسپرم های حاوی کروموزوم دختر را از اسپرم های حاوی کروموزوم پسر جدا می کنند و اسپرمی که جنسیت مورد نظر را تولید می کند به روش تلقیح درون رحمی اسپرم، داخل رحم زوجه وارد می شود. براساس امار به دست آمده، این روش برای فرزند دختر 90 درصد و برای فرزند پسر 74 درصد موفقیت آمیز و اثر بخش است.

در روش میکروسورت ، نمونه های اسپرم به آزمایشگاه منتقل شده و در آنجا با رنگ های فلورسنت رنگ آمیزی شده ، تحت تشعشع لیزری قرار می گیرند. چون کروموزوم های جنسی x نسبت به کروموزوم های جنسی y بزرگترند و رنگ بیشتری به خود جذب می کنند در نتیجه تحت تشعشع لیزر روشن تر می شوند.

از این مرحله به بعد، متخصص می تواند اسپرم هایی را که جنسیت مورد نظر را تولید می کنند، جدا ساخته و به روش تلقیح درون رحمی به رحم زوجه منتقل کند. البته میکروسورت گاهی هم به روش لقاح خارج رحمی انجام می شود که گرانتر و دردناکتر است اما شانس موفقیت بیشتری دارد.

5- روش اریکسون

در این روش اسپرم های پسرزائی که با سرعت بیشتری نسبت به اسپرم های دخترزا حرکت می کنند را از هم جدا می کنند و بنا به جنسیت مورد نظر والدین، اسپرم های تولید کننده جنس مورد نظر به روش تلقیح درون رحمی وارد بدن مادر می شوند. میزان موفقیت و اثرگذاری اگر جنسیت مورد نظر پسر باشد، حدود 80 تا 85 درصد و اگر جنسیت مورد نظر دختر باشد 70 تا 75 درصد می باشد.

6- فولیکولوگرافی

زوجه ها باید از روز 11 بعد از شروع سیکل قاعدگی به کلینیک ناباروری مراجعه کنند تا مراحل «فولیکولوگرافی» برایشان انجام شود. فولیکول ها داخل تخمدانند و هر کدام از آنها یک تخمک را در خود جای داده اند و روز به روز بزرگ تر می شوند تا در میانه چرخه باروری زوجه پاره شوند و تخمک را آزاد کنند. بسته به اینکه فولیکول چه زمانی تخمک را آزاد کند و همچنین با توجه به ویژگی های اسپرم می توان جنسبت دلخواه را برای رویان ایجاد کرد. اسپرم های پسرزا سریع حرکت می کنند و زود هم از بین می روند. پس اگر نمونه های اسپرم را نزدیک زمان پاره شدن فولیکول وارد کنیم ، احتمال دختر شدن رویان بیشتر است. اگر زوجین پسر بخواهند باید اجازه دهند تخمک گذاری انجام شود تا اسپرم پسرزا بتواند خود را به تخمک برساند. به این ترتیب احتمال پسر شدن رویان حدود 60 تا 70 درصد می شود. پس ابتدا روز تخمک گذاری زوجه تعیین می شود و براساس تاریخ تخمک گذاری، روش تعیین جنسیت انجام می پذیرد.

حتما بخوانید: عشق و علاقه

پسر می‌خواهید یا دختر؟ کاملترین اطلاعات جهت تعیین جنسیت

روش های تعیین جنسیت فرزند تغذیه ای معتبر

1- رژیم برای داشتن نوزاد پسر

هر زمان که زوجین تصمیم به اقدام برای داشتن فرزند گرفتند، باید به مدت یک ماه از اقدام ، این رژیم را داشته باشند. وقتی این رژیم شروع شد آنقدر ادامه یابد تا بارداری اتفاق بیفتد.

-رژیم زوج :

گرمی بخورد، سردی نخورد ، گرمی یعنی در درجه اول شیرین باشد مثل خرما و کشمش و در درجه دوم چرب مثل بادام ، گردو و فندق ، هر چیزی نه شیرین ، نه چرب ، سردی است و میل نکند. اگر مجبور است بخورد، کم میل نماید مثل برنج و اگر اهل نوشابه است، ماء الشعیر و دلستر ممنوع و نوشابه های گازدار بلامانع است.

- رژیم زوجه :

هر روز کاهو خالی بخورد و بدون سس میل شود ، سبزی خوردن مانعی ندارد. ضمنا زوج نباید کاهو بخورد.

-رژیم مشترک

زن و روج هر دوگوشت گاو یا گوسفند یا مرغ و شترمرغ خیلی کم میل کنند ولی خوردن غذاهای دریایی مثل میگو و ماهی برای هر دو بسیار خوب است. هر دو به هیچ عنوان ماست و دوغ و هر چیز ترش و یا شور میل نکنند شیر و پنیر و خامه و کره و تخم مرغ بلامانع است. قرص اسیدفولیک و ویتامین C ممنوع است.

2- رژیم برای داشتن فرزند دختر

هر زمانی که تصمیم به انجام مقاربت گرفته شد، به مدت یک ماه این رژیم غذایی گرفته شود و بعد از یک ماه جلوگیری به عمل نیاید ولی رژیم که شروع شد آنقدر ادامه یابد تا بارداری صورت گیرد.

-رژیم زوج :

زوج سردی بخورد، گرمی نخورد، سردی یعنی هر چیزی که نه شیرین است و نه چرب . اگر اهل نوشابه است ماء الشعیر و دلستر بلامانع و نوشابه های گازدار ممنوع است.

- رژیم زوجه

کاهو و سبزیجات میل نشود، حتی زوج نیز مصرف نکند.

- رژیم مشترک

زوجین گوشت گاو و گوسفند یا مرغ و شترمرغ زیاد میل کنند ولی غذاهای دریایی میل نشود، هر دو ماست و دوغ و هر چیز ترش بیشتر میل نمایند. شیر و پنیر و خامه و کره و تخم مرغ کم میل شود.

-نکات خیلی مهم :

- زمان مقاربت شب هنگام و قبل از خواب باشد و بهتر است قبل از رابطه زناشویی ، بدن را خسته کنید مثل انجام ورزش یا پیاده روی .

- زوجه باید یکی دو ساعت قبل از مقاربت یک قاشق چایخوری سرکه در یک لیوان آب ولرم بریزد و در حالت خوابیده به اندازه یک سرنگ 10 سی سی داخل واژن بریزد و به مدت زمان پنج الی ده دقیقه استراحت کند تا محیط واژن کاملا اسیدی شود.

- تا یک روز قبل از روز تخمک گذاری یعنی تا روز 13، جلوگیری نباید صورت بگیرد و بعد از روز تخمک گذاری به بعد تا سیکل قاعدگی بعدی جلوگیری باید صورت بگیرد.

حتما بخوانید: بسته آموزشی تقویت هوش جنین

پسر می‌خواهید یا دختر؟ کاملترین اطلاعات جهت تعیین جنسیت

روش دیگری هم برای تعیین جنسیت فرزند وجود دارد که پس از نوشتن تاریخ شروع آخرین قاعدگی،هفت روز به زمان روز اضافه کنید وسه ماه از زمان ماه کم کنید و یکسال به زمان سال اضافه کنید.

بطور مثال: اگر تاریخ 3/9/92 اولین روز آخرین قاعدگی بود به این شکل می شود.

تاریخ زایمان 10/6/93 به دست خواهد آمد.

*سلامت در بارداری

امروزه باتوجه به پیشرفت علم وتکنولوژی،آزمایش های مختلفی برای مراقبت های دوران بارداری وجود دارد.در دوران بارداری آزمایش هایی انجام می گیرد تا عوارضی که ممکن است موجب معلولیت کودک شود مشخص گردد.بعضی از این آزمایش ها،جزیی معمول از مراقبت های دوران بارداری است وبرخی فقط در شرایط خاص انجام می شود.خصوصا وقتی که احتمال اندکی داده شود که کودک ناهنجاری دارد.هدف از این آزمایش ها،معلوم کردن هرگونه مشکلات جدی خصوصا بیماری های ژنتیکی وبیماری های مادرزادی در اسرع زمان است.

هدف اولین ویزیت در دروان بارداری شامل: تأیید بارداری،تعیین وضع سلامتی مادر وجنین،تعیین سن بارداری وشروع برنامه ای برای ادامه مراقبت های مامایی می باشد.پس از تأیید بارداری برای تأیید سلامت مادر لازم است اقداماتی همانند معاینه فیزیکی کامل،شرح حال از بیماری های خانوادگی،تعیین زمان احتمالی زایمان،معاینه شکم وبعضا معاینه داخلی و یکسری آزمایش های تکمیلی انجام شود.

در بقیه ویزیت ها معایناتی از قبیل: اندازه گیری وزن مادر،اندازه گیری فشارخون،تست ادرار برای مشخص کردن پروتئین وقند اندازه گیری ارتفاع رحم وشنیدن صدای قلب جنین بوسیله دستگاه صورت می گیرد.

*مشاوره ژنتیک

امروزه بیشتر زوجین،بارداری را در سنین بالاتری از حد نرمال خود آغاز می کنند.زنان مسن اغلب نگرانند که سن آنها روی قابلیت باروری آنها ونیز روی سلامت جنین تأثیر بگذارد.هیچ مرز سنی مشخصی برای اینکه بگوییم که از این سن به بعد،بارداری برای زنان امنیت ندارد،وجود ندارد.زنان مسن تر اغلب با مشکلاتی در حین بارداری روبه رو هستند که خانم های جوانتر ندارند.

در تمامی خانم ها از حدود سن 30 سالگی به بعد،کاهش در قابلیت باروری شان آغاز می شود.پس از این زمان نیز ممکن است که زمان بیشتری برای بارور شدن طول بکشد.مردان هم با افزایش سن،کاهش باروری دارند.بزرگترین مانع بارداری که ممکن است برای خانم های بالای 35 سال پیش بیایید،احتمال باردار نشدن آنها است.یک دلیل برای کاهش باروری خانم ها این است که تخمک گذاری در سنین بالاتر کمتر رخ می دهد و نیز حتی اگر تخمک گذاری باشد،تخمک خانم های مسن قابلیت درونی کمتری برای بارور شدن دارد.بیشترین شانس باروری در سنین 20 تا 24 سال است؛در سنین 35 تا 39 سالگی این احتمال به حدود یک چهارم تقلیل می یابد. و در 40 تا 45 سالگی باروری فرد 95 درصد کمتر از دهه سوم زندگی اش خواهد بود.

آزمایش های غربالگری دوران حاملگی می توانند احتمال ابتلای کودکان به ناهنجاری های کروموزومی یا سایر بیماری های ژنتیکی ومادرزادی را مشخص کنند.

به این دلیل که اختلالات کروموزومی یکی از شایع ترین علل سقط است،احتمال وقوع سقط با افزایش سن بیشتر می شود.احتمال دوقلوزایی نیز در زنان میانسال بیشتر است.مشکل دیگری که با افزایش سن رخ می دهد افزایش احتمال اختلالات کروموزومی وژنتیک است.چنانچه زن وشوهر،سابقه اختلالات ژنتیک خانوادگی داشته یا خود مشکوک به داشتن این بیماری ها هستند،لازم است پیش از بارداری،آزمایش های ژنتیک انجام دهند وتحت مشاوره ژنتیک قرار گیرند.

مشاوره ژنتیک اقدامی عاقلانه است ولی در سن بالاتر از 40 سال انجام مشاوره ژنتیک قویا توصیه می شود.در مشاوره ژنتیک پدر ومادر و متخصصینی حضور می یابند که زمینه تخصص آنها بررسی مشکلات همراه با بروز ویا خطر بروز نوعی اختلال ژنتیکی است.در مشاوره ژنتیک اطلاعات موجود درباره ژنتیک انسان در مورد یک زوج بخصوص بکار گرفته می شوند.

این اطلاعات تفسیر می شوند تا زوج بتوانند آن را درک کنند وبراساس آن در مورد بچه دار شدن،تصمیم گیری کنند.شاید هم لازم باشد برخی تست های مخصوص دوران بارداری مانند آمنیوسنتز یا نمونه برداری از پرزهای جفتی بمنظور ارزیابی سالم بودن جنین انجام گیرد.

حتما بخوانید: طراحی فرزند از تولد تا دو سالگی

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 7 سالگی

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 7 سالگی

این بسته آموزشی بطور کامل به مسائل تربیتی و آموزش مسائلی چون پرورش خلاقیت کودک شما از بدو تولد تا پایان 6 سالگی می‌پردازد. و البته که شما عزیزان می‌توانید حتی بصورت تخصصی نیز از این آموزش‌ها بهره بگیرید و در دوراه اختصاصی طراحی فرزند نیز استفاده کنید. این محصول مناسب والدینی است که می‌خواهند کودکشان را متناسب با آموزش‌های روز دنیا پرورش دهند.

بسته آموزشی طراحی فرزند-دوران بارداری

بسته آموزشی طراحی فرزند-دوران بارداری

مادران زیادی هستن که برای آینده فرزندشون آرزوهای بسیار زیادی دارن ولی نمی‌توونن با علم خودشون برای خوشبختی اونها کاری کنن.در بسته  آموزشی طراحی فرزند (دوران بارداری)  خواهیم گفت که چطور  با دانش و تخصص روز دنیا شخصیت و آینده‌ی فرزندت رو اونطور که لایقش هست طراحی کنی و زندگی شخصی، اجتماعی، مالی و رفاهی فرزندت رو به بهترین شکل رقم بزنی. طراحی فرزند رو یاد بگیر، در کمترین زمان اجرا کن و خوشبختی فرزندت رو ببین!    

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

اگر در دنیای امروز مطلبی درباره هوش جنین خواندید به هیچ‌وجه تعجب نکنید. زیرا در دنیای ما همه چیز امکان‌پذیر است. حتی آموزش به جنین در دوران بارداری. و از آن تعجب‌آورتر نیز آموزش جنین قبل از بارداری است. اما کودکان طلایی به عنوان اولین و تنها مجموعه آموزشی در ایران است که به طور تخصصی با توجه متدها و ورش‌های بروز دنیا که برگرفته از متد پروفسورمکوتوشیچیدا است، بر روی هوش‌های چندگانه جنین قبل از تولد و بعد از تولد کار می‌کند. و مادران و پدران را در طول دوران بارداری همراهی می‌کند.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

تمرینات تنفسی و روش های متفاوت زایمان

تمرینات تنفسی و روش های متفاوت زایمان

تمرینات تنفسی و روش های متفاوت زایمان با آشنایی با تمرینات تنفسی درد زایمان را به میزان قابل توجهی می توانید کاهش دهید

تهوع و خستگی در سه ماهه ی اول بارداری

تهوع و خستگی در سه ماهه ی اول بارداری

تهوع و خستگی در سه ما هه ی اول بارداری در طی سه ماه اول بارداری خستگی و کوفتگی مفرط همراه با تهوع و کاهش وزن امری طبیعی است.

جنین می فهمد!  باور کنید!

جنین می فهمد! باور کنید!

جنین می‌فهمد! باور‌کنید! امروزه علم ثابت کرده است که هر تجربه کوچک می‌تواند در ذهن و جسم ما فعل و انفعال شیمیایی به وجود آورد و این فرآیند در طی دوران بارداری و پس از تولد نیز ادامه خواهد داشت.

خواص ماست در دوران بارداری

خواص ماست در دوران بارداری

خواص ماست در دوران بارداری ماست به دلیل خوبی دوباره مرسوم شده است. تحقیقات نشان داده که ماست می‌تواند در ساختن استخوان دندان و عضلاتی سالم به بدن کمک کرده، پوست را زیبا نگه داشته و سلامتی لوله گوارش شما را افزایش دهد. ماست با جوش، خارش پوست، گرفتگی پاها، یبوست، گاز معده و آروغ زدن که از مشکلات معمول دوران بارداری هستند مبارزه کرده و عالی‌ترین غذای دوران بارداری است چون به برطرف شدن همه آنها ک....

هفته ششم بارداری

هفته ششم بارداری

در هفته ششم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته ششم بارداری و نکات مهم درباره هفته ششم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید.  

هفته هجدهم بارداری

هفته هجدهم بارداری

در هفته هجدهم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته هجدهم بارداری و نکات مهم درباره هفته هجدهم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید.

نظرات

hamid madadi
۱۳۹۷/۱۰/۲۳۰۱
پاسخ

با سلام خانمم الان حاملس دو ماهشه ایا میشه از بسته هوش جنین شما هنوزم استفاده کرد ؟

کیمیا مرادی
۱۳۹۷/۱۰/۲۳۰۱

درود وسپاس ازهمراهی شما

بله شما تنها هشت هفته از دست دادید ولی مطالب بسته هوش جنین تا یک سالگی نوزاد به شما کمک میکند تا بر روی هوش او کارکنید

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 10

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید