قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

در دوران بارداری هات داگ نخورید!

در دوران بارداری هات داگ نخورید!
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/07/08 0 نظر 162 بازدید

در دوران بارداری هات داگ نخورید!

گوشتهای فرآوری شده مانند هاتداگ برای دوران بارداری مسالهدار هستند. گوشتهای فرآوری شده برای بسیاری از خانمها هنگامی که بیرون از خانه هستند، راه خوبی برای دریافت پروتئین است ولی گوشتهای فرآوری شده میتوانند باکتریهایی داشته باشکه باعث لیستروز (Listeriosis) شده یا الکل-هایی داشته باشند که به شما و کودکتان آسیب برسانند. ما قبلا در مورد گوشتهای فرآوری شده گفتیم که بیماریهای غ....

در دوران بارداری هات داگ نخورید!


گوشت های فرآوری شده مانند هات داگ برای دوران بارداری مسالهدار هستند. گوشتهای فرآوری شده برای بسیاری از خانم ها هنگامی که بیرون از خانه هستند، راه خوبی برای دریافت پروتئین است ولی گوشت های فرآوری شده میتوانند باکتری هایی داشته باشکه باعث لیستروز (Listeriosis) شده یا الکل هایی داشته باشند که به شما و کودکتان آسیب برسانند. ما قبلا در مورد گوشت های فرآوری شده گفتیم که بیماریهای غذایی مانند لیستروز میتوانند باعث سقط جنین، زایمان زودرس، عفونت جنین یا حتی مرگ جنین شوند. خوب حرارت دادن هات داگ (تا 60 درجه سانتیگراد) میتواند خطر آلودگی را کاهش دهد ولی باز هم دلایل دیگری برای کنار گذاشتن آن وجود دارد.

                                             هات داگ در بارداری

تخمین بی غل و غش و دقیق 


هات داگ مانند پای سیب آمریکایی است. به نظر شورای ملی هاتداگ و سوسیس مصرفکنندگان آمریکایی سالانه حدود 675000 کیلو هاتداگ میخرند. آنها تذکر میدهند که در فصل "هاتداگ" سالگرد روز کارگر، آمریکاییها هفت میلیارد هاتداگ میخورند ولی هاتداگ واقعا غذایی سالم نیست چرا که دارای مقدار زیادی از چربیهای اشباع شده و سدیم است به طوری که تا 80 درصد کالری بعضی از هاتداگها از چربی آنها است که بیش از میزان مناسب مصرف است.رژیم غذایی شما نباید بیش از 10درصد چربی اشباع شده داشته باشد. نمک و چربی با خطر زیاد بیماریه ای قلبی همراه هستند. به علاوه، هات دادگ دارای نیترات(یک نگهدارنده) و رنگ دهنده ها است که هردو آنها برای شما و کودکتان مضر هستند. گزارش شده مواد نیترات دار در حیوانات موجب سرطان می شوند. 

حتما بخوانید: نکات مهم استفاده از گوشت در دوران بارداری

چه چیزی در هات داگ  است؟ 


هات داگ برخلاف تبلیغات غلوآمیز مردم عام دارای خرده گوشتهای خوک و گاو است و طبق دستور انجمن ملی سوسیس و هات داگ به نوعی دارای حدقه چشم، گوشت بالای سم و دستگاه تناسلی حیوانات نیست ولی باید بدانید که دولت آمریکا به آنها اجازه میدهد که از گوشت پوزه و معده خوک و لب و جگر گاو، مری بز و طحال بره استفاده کنند. اگر هاتداگ دارای این چیزها باشد تولیدکننده باید روی برچسب آن بنویسد.

                                                                    هات داگ در بارداری

تخم مرغ خام


شما احتمالا فکر می کنید چه کسی تخم مرغ خام می خورد؟ تخم مرغ خام ممکن است در مجموعه غذاهای شام شما نباشد ولی آن را بخورید و از ضررهای آن هم اطلاع نداشته باشید. آیا تخم مرغ عسلی یا سالاد قیصری می خورید؟ سس مایونز، زرده تخممرغ و شیر چطور؟ تخم مرغ خام گاهی اوقات در غذاها مخفی بوده و آنها را برای دوران بارداری مساله دار می سازد. برای این که سالم بمانید از خوردن تخم مرغ عسلی (نیمهپز) و غذاهایی داری تخم مرغ خام از جمله سس مایونز، بستنیهای خانگی، کاستر (خامه شیر و تخممرغ)، سس هلندی (سس دارای کرده، زرده تخممرغ و آبلیمو با سرکه)، زرده تخم مرغ و شیر،موس (نوعی دسر دارای تخممرغ خام) و سس های قیصری خودداری نمایید. با پرهیز از این غذاها شما می توانید از ابتلاء به سلمونلا salmonella (نوعی باکتری بیماریزا) دوری کنید و اگر تا به حال به مسمومیت سلمونلا دچار شده اید، قبول خواهید کرد که به کوشش آن می ارزد که از آنها اجتناب نمائید. 

حتما بخوانید: مضرات الکل بر بارداری سالم


لیستریا: خطر واقعی


به نظر مراکز کنترل و پیشگیری بیماری آمریکا (CDC) سالانه 2500 نفر در ایالات متحده با لیستریا به شدت بیمار می شوند که خانم های باردار 27 درصد آن را تشکیل میدهند. CDC می گوید که خانم-های باردار در مقایسه با خانم های سالم غیرباردار 20 برابر بیشتر احتمال ابتلاء به این بیماری را دارند. خطر ممکن است کوچک باشد ولی به خاطر کودکتان باید از هرنوع غذایی که منجر به مرگ او گردد اجتناب کنند. حتما باید قبول کنید که میبایست در این نه ماه از خوردن هات داگ و گشتهای فرآوری شده و گوشت خام خودداری نمائید.

                                                                   هات داگ در بارداری

خطر دراز مدت 


خوردن هاتداگ و گوشتهای فرآورده شده میتواند بالقوه اثری دراز مدت بر سلامتی شما داشته باشد. در نوامبر سال 2007 بنیاد تحقیقات جهانی سرطان نتایج یک پروژه پنج ساله با بیش از 7000 تحقیقات کلینیکی در مورد دیابت و سرطان را گزارش داد. آنها به نتیجه رسیدند که خوردن مرتب گوشتهای فرآوری شده (مانند گوشتهای ساندویچی و هاتداگ) میتوانند سرطان روده بزرگ را به طور چشمگیری افزایش دهد. خوردن روزانه 50 گرم یک هاتداگ یا نصف ساندویچ گوشتهای فرآوری شده (یک هاتداگ یا نصف ساندویچ) برای چند سال خطر سرطان کولن( التهاب روده بزرگ) را تا 21 درصد افزایش میدهد. این نتایج بخشی از گزارش سال 2007 "غذا، تغذیه، فعالیت بدنی و پیشگیری از سرطان" بود که یک چشمانداز جهانی است.

حتما بخوانید: باید و نبایدهای خوردن چای در دوران بارداری

واقعیت اثبات شده


به نظر کلینیک سس مایونز آمریکا، خانم های باردار باید از گوشتهای پخته آماده مانند گوشت های فرآوری شده پاته (pates) و هات داگ و همچنین سالادهای سس دار آماده مانند سالاد سیب زمینی، سالاد کلم و انواع سالادهای آماده بسته بندی شده خودداری نمایند. همه اینها دارای باکتری لیستریا هستند.


سلمونلا باکتریای است که روی غذاها زندگی می کند. خوردن غذاهای آلوده به سلمونلا باعث میشود که علائم آنفلوآنزا مانندی از جمله گرفتگی معده، حالت تهوع، استفراغ، اسهال و تب را احساس نمائید. این علائم معمولا 12 تا 27 ساعت بعد از خوردن این غذاها ظاهر شده و تا 7 روز طول میکشد. افراد در خطر زیاد مانند خانم های باردار، سالمندان و افراد دارای سیستم ایمنی ضعیف (مانند افراد مبتلا به HIV ایدز) ممکن است مشکلات شدیدتری داشته باشد. 

                                                                              هات داگ در بارداری


دفاع


بهترین دفاع در مقابل غذاهای دارای خطر زیاد آلودگی با سلمونلا نخوردن آنها است. از این به بعد تا غذایی خوب پخته نشده باشد، نخورید.

حتما بخوانید: چه غذاهایی برای خانم های باردار ممنوع است

سلمونلا هم مانند دیگر باکتریهای مضر وقتی داخل غذا خوب پخته شود، با حرارت از بین میرود. برای این که مطمئن شوید سلمونلای داخل گوشت را از بین بردهاید از یک ترموستر گوشت استفاده کنید. درجه حرارت خوب برای گوشت گاو و ماهی 60 درجه سانتیگراد، برای مرغ 74 درجه سانتیگراد است. واضح است که برای اندازهگیری دمای تخم مرغ صبحانهتان از یک ترموستر استفاده نخواهید کرد ولی وقتی باردار هستید تخم مرغ را کاملا خوب آبپز نمایید و اجازه دهید تخم مرغ در نیمرو و کتلت کاملا سفت شود. 
 

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین ، مطابق با آخرین یافته‌های دانشمندان بزرگ دنیا و برای اولین بار در ایران ارائه شده است. این مجموعه براساس متد پروفسور مکوتو شیچیدا از ژاپن، روی هوش‌های چندگانه جنین از جمله: هوش عاطفی، هوش شنیداری، هوش کلامی، هوش فضایی، هوش کوانتومی، هوش خوددرمانگر و همچنین حواس دهگانه جنین تمرکز دارد. مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین شامل 2 جلد کتاب و 4 عنوان دی‌وی‌دی آموزشی به همراه فلش کارت های ای . اس. پی ، برچسب های تصویری و کتاب‌های صوتی، ارائه گردیده است.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

تغییرات سه ماه دوم بارداری

تغییرات سه ماه دوم بارداری

تغییرات سه ماه دوم بارداری تغییرات در سه ماه دوم بارداری بیشتر نشان داده می شود بخصوص که سایز لباس ها کاملا عوض شده!

فواید خوردن آب سالم در دوران بارداری

فواید خوردن آب سالم در دوران بارداری

فواید خوردن آب سالم در دوران بارداری بسیاری از ما درباره آب فکر زیادی نمی‌‌کنیم. شیر را باز می‌‌کنید و آب بیرون می‌‌آید ولی آب یکی از مهمترین موادغذایی برای دوران بارداری است. نیاز زیاد باعث افزایش حجم آب مصرفی‌‌تان می‌‌گردد. سلامتی و پاکی آب می‌‌تواند در سلامتی خود و کودکتان موثر باشد.
 

مدت زمان بارداری و تاریخ زایمان

مدت زمان بارداری و تاریخ زایمان

مدت زمان بارداری و تاریخ زایمان بطور متوسط دوران بارداری 280 روز طول می کشد. یک دوره 9 ماهه که هر ماه تقریبا 5/4  هفته است. نود و پنج درصد کودکان با دو هفته فاصله از این تاریخ متولد می شوند. بیشتر پزشکان برای محاسبه مدت بارداری، روز اول آخرین قاعدگی (LMP)  را معیار قرار می دهند. در یک نمونه دوره 28 روزه، حاملگی حدود روز چهاردهم صورت می گیرد در هفته چهلم (دوره کامل) شما فقط 38 هفته باردار بوده اید.

فواید پیازچه برای خانم های باردار

فواید پیازچه برای خانم های باردار

فواید پیازچه برای خانم های باردار
پیازچه از نظر غذایی خیلی خوب است. این پیازهای سیر، ملایم، ترد و برای بسیاری از غذاها افزودنی خوبی است. فقط چند قاشق غذاخوری پیازچه مواد غذایی لازم برای پشتیبانی از رشد سالم شما و کودکتان را در سه ماهه دوم بارداری فراهم می‌‌کند. پس آن را در رژیم غذایی خود وارد نمایید.  

فواید کلم پیچ در بارداری

فواید کلم پیچ در بارداری

فواید کلم پیچ در بارداری کلم پیچ یکی دیگر از سبزیجات برگدار سبز است که برای رژیم دوران بارداری شما ایده آل است. حتی آژانس‌‌‌‌های بهداشتی دولتی مانند بهداشت کانادا (Health canada) توصیه می‌‌‌‌کنند که هر بزرگ‌‌‌‌سالی اقلا روزی یک سبزی برگدار سبز بخورد. کلم پیچ اسفناج، کلم برگ سبز، برگ شلغم یا چغندر و برگ خردل برای بدن خوب بوده و به برنامه غذایی، سیزی می‌‌‌‌بخشد.
 

خواص کنجد در دوران بارداری

خواص کنجد در دوران بارداری

خواص کنجد در دوران بارداری وقتی درباره غذاهای سالم برای سه ماهه سوم خود فکر می‌کنید، احتمالا کنجد به نظر شما می‌آید ولی کنجد خیلی مغذی بوده و بسیاری از مواد غذایی مانند کلسیم، آهن و فیبر را که در این دوره خیلی به آن نیاز دارید برای شما تامین می‌کند. کنجد خوشمزه بوده و فراوان هم هست. ریختن آن روی سالاد و چیزهای سرخ کردنی آسان می‌باشد و می‌توانید همراه با صبحانه یا غذاهای سرپایی بخورید. خوشبختانه در ایران آن راه روی نان هم می‌پاشند.

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید