قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

رژیم غذایی در دوران شیردهی

رژیم غذایی در دوران شیردهی
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/06/04 0 نظر 173 بازدید

رژیم غذایی در دوران شیردهی

 در طول دوران شیردهی مثل همان دوران بارداری، تغذیه‌ی شما بسیار مهم است. کیفیت شیر تولیدی پستان‌ها خیلی تحت تأثیر رژیم غذایی‌تان قرار نمی‌گیرد، مگر اینکه عادت غذایی شما دچار نقص و کمبودهایی باشد 


رژیم غذایی در دوران شیردهی

 

 در طول دوران شیردهی مثل همان دوران بارداری، تغذیه‌ی شما بسیار مهم است. کیفیت شیر تولیدی پستان‌ها خیلی تحت تأثیر رژیم غذایی‌تان قرار نمی‌گیرد، مگر اینکه عادت غذایی شما دچار نقص و کمبودهایی باشد یا تغذیه‌ی کافی نداشته باشید. اگر کالری کافی مصرف نکنید، بدن در تولید شیر کافی، به سختی و دردسر خواهد افتاد. همچنین ممکن است دریابید که نوزادتان هنگامی که برخی غذاهای خاص را مصرف می‌کنید، واکنش متفاوتی نسبت به شیر نشان می‌دهد؛ برای مثال ممکن است باد بیشتری در شکمش بپیچد و نفخ کند. اگر به واکنش نوزاد خود نسبت به غذاهای مختلفی که می‌خورید توجه کنید، می‌توانید آن غذاهای مشکل زا را پیدا کرده و از مصرف شان صرف نظر کنید.

                                                              رژیم غذایی در دوران بارداری


 مادران شیرده باید روزانه 400 تا 600 کالری یعنی کمی بیشتر از مقدار معمول خود کالری مصرف کنند. البته میزان دقیق غذا و کالری مورد نیاز بدن به میزان چربی و وزنی که در دوران بارداری اضافه کرده اید، بستگی دارد. از آنجایی که بدن برای تولید شیر، چربی می‌سوزاند، در نتیجه شیردهی به کاهش وزن و سوزاندن چربی‌های اضافی بدن کمک می‌کند. اما از کاهش سریع وزن خودداری کنید، زیرا به فرایند تولید شیر آسیب می‌رساند. همچنین از افزایش وزن در طول دوران شیردهی اجتناب کنید.

حتما بخوانید: شیر خشک یا شیر مادر


 به جز پس از زایمان که دچار کم خونی شده بودید، دیگر دلیلی و نیازی برای مصرف ویتامین اضافی وجود ندارد. البته مطمئن شوید که در رژیم غذایی خود کلسیم کافی مصرف می‌کنید. 
بیشتر شیر مادر را آب تشکیل داده است (حدودا 87 درصد). بنابراین باید حداقل روزی 72 انس (2 لیتر)، مایعات مصرف کنید که این میزان چیزی حدود 9 لیوان شیر، آب میوه یا آب بیشتر است. البته نباید بیشتر از این مقدار هم مایعات اضافی مصرف کنید، چرا که تولید شیر کاهش می‌یابد. 


همیشه به هنگام شیردهی آب خنک در دسترس داشته باشید، چرا که شیردهی کاری سخت و تشنگی آور است و زمان شیردهی بهترین وقت برای دریافت مایعات اضافی است.


نگاهی به روش‌های جلوگیری از بارداری


 اگرچه احتمال تخمک گذاری در طول دوران شیردهی کم است؛ با این وجود هیچ تضمینی وجود ندارد که باردار نشوید. در مادرانی که شیر خود را به نوزاد نمی‌دهند، معمولاً تخمک گذاری 10 هفته پس از زایمان از سر گرفته می‌شود و در 50 درصد خانم ها، تخمک گذاری از هفته‌ی 25 مجددا آغاز می‌شود؛ یعنی 6 ماه پس از زایمان واضح است که شیردهی روش عالی و کاملا مطمئنی برای جلوگیری از بارداری نیست. پزشک در معاینه‌ی پس از هفته‌ی ششم، در مورد روش‌های موجود جلوگیری از بارداری با شما صحبت خواهد کرد

اما اگر قبل از این زمان نزدیکی را از سر بگیرید، استفاده از یک روش جلوگیری هنوز ضروری است حتی اگر شیر خود را به نوزاد می‌دهید.

حتما بخوانید: شیر دادن به دو قلوها


 یادتان باشد که استفاده از قرص‌های جلوگیری از بارداری می‌تواند روی میزان شیر تولیدی تأثیر بگذارد. از این رو در طول دوره‌ی شیردهی، قرص‌های ضد بارداری به هیچ وجه توصیه نمی‌شوند. البته قرصهایی که فقط پروژسترون دارند خوبند، اما یادتان باشد این قرص‌ها باید هر روز به طور مرتب و همراه با قرص‌های مشابه دیگر مصرف شوند تا واقعا تأثیر داشته باشند.

                                                  رزیم غذایی در دوران بارداری


تشخیص داروهای بی‌ضرر


 بیشتر داروهای مصرفی، مستقیم وارد شیر می‌شوند؛ اما به مقدار کم. برای مثال مصرف استامینوفن به مقدار استاندارد (حدود 2 قرص 500 میلی گرمی، چهار بار در روز) حتى در دوره‌ی شیردهی بی خطر است. اما حتما قبل از مصرف، با پزشک یا دکتر داروساز صحبت کنید، حتی اگر قرصی نیاز به نسخه نداشته باشد.


کنترل مشکلات رایج


 از باورهای غلط در مورد شیردهی این است که بیشتر مردم آن را امری آسان می‌دانند که هر مادری به طور طبیعی می‌تواند این کار را بدون دردسر انجام دهد؛ در صورتی که شیردهی به تمرین نیاز دارد. مشکلات شیردهی از زخم‌های جزئی نوک پستان تا برخی موارد نادر مثل عفونت مجاری شیری را شامل می‌شود.

حتما بخوانید: مکانیسم شیردهی


 درد نوک پستان‌ها


 بسیاری از خانم‌ها به طور موقت به خصوص در روزهای ابتدایی شیردهی این مشکل را تجربه می‌کنند. در بسیاری از خانم‌ها این درد کم است و خودبه خود از بین می‌رود؛ اما در برخی این درد شدیدتر می‌شود و ممکن است به قاچ خوردن، ترک نوک پستان‌ها و دردهای نسبتا شدید منجر شود. اگر پستان‌های شما دچار این مشکل شد، قبل از وخیم‌تر شدن اوضاع حتما برای درمان اقدام کنید. در قسمت زیر برخی راه‌های درمانی ارائه شده است:


    روش شیردهی خود را مرور کنید تا مطمئمن شوید نوزادتان به هنگام شیر خوردن در وضعیت مناسب قرار دارد. اگر نوزاد به هنگام شیر خوردن کل قسمت قهوه‌ای و نوک پستان را در دهان نگرفته باشد، این درد ادامه خواهد داشت. سعی کنید وضعیت قرارگیری نوزاد را در هر بار شیردهی کمی تغییر دهید.
    دفعات شیردهی را افزایش دهید؛ اما مدت زمان شیر دادن را کوتاه‌تر کنید. به این ترتیب در هر بار شیردهی، نوزاد کمتر گرسنه خواهد بود و با شدت کمتری پستانتان را خواهد مکید.
     همچنان از پستانی که دردناک است به نوزاد شیر دهید، حتی برای چند لحظه؛ زیرا با این کار نوک پستان‌تان همچنان آماده‌ی شیردهی می‌ماند و خشک و شکننده نمی‌شود. اگر صبر کنید تا کاملا خوب شود و بعد از آن پستان به نوزاد شیر دهید، نوک پستان مجددا زخم و دردناک خواهد شد. بنابراین پیشنهاد ما این است که ابتدا پستان سالم‌تر که درد کمتری دارد را به نوزاد بدهید تا پس از رفع گرسنگی زیاد و مکیدن‌های شدید ابتدایی، بتوانید پستان دردناک را در دهان او بگذارید. 
     قبل از اینکه پستان را در دهان نوزاد بگذارید، کمی شیرش را با دست بدوشید و پس از اینکه جریان و شدت شیر مناسب شد، آن را به نوزاد بدهید تا مجبور نباشد در ابتدا با مکیدن‌های شدید خود جریان شیر را زیاد کند، در نتیجه مکیدن‌های او آرام‌تر می‌شود

 

حتما بخوانید: تغییرات بیشتر پس از زایمان


    هیچ ماده‌ی شیمیایی حساسیت زا یا صابونی را روی نوک پستان‌تان نمالید.
    پس از اینکه نوزاد شیر خوردن را تمام کرد، نوک پستان‌تان را خشک نکنید و اجازه دهید خودش در مجاورت هوا خشک شود. خشک کردن نوک پستانها با پارچه یا دستمال کاغذی ممکن است ایجاد حساسیت کند. 
    قرار گرفتن نوک پستانها در مجاورت هوا موجب سفت و سخت شدن آنها می شود، بنابراین سعی کنید در خانه در حالی که نوک پستان هایتان بیرون است کمی راه بروید تا به آن‌ها هوا بخورد. اگر سوتین مخصوص شیردهی می‌پوشید، زبانه‌ی جلوی آن را باز کنید تا لباس به نوک سینه‌ها بمالد، چون این کار باعث سفت و سخت شدن آنها می‌شود.

استفاده از پد

 
    اگر از پدهای پستان استفاده می‌کنید و آنها را داخل سوتین خود می‌گذارید تا قطره‌های شیر که به بیرون نشت می‌کند جذب این پدها شود، سعی کنید این پدها را به محض خیس شدن عوض کنید، چرا که ممکن است نوک پستان هایتان را زخم یا خراشیده کنند. 

                                                                      رژیم غذایی در دوران بارداری
    سعی کنید به نوک پستان دردناک‌تان پماد ویتامین ای، روغن زیتون یا لانولین (چربی چشم) بمالید و سپس اجازه دهید در مجاورت هوا خشک شود. 
    چند مرتبه در روز کیسه‌ی آب گرم یا بطری پر از آب گرمی را روی پستان هایتان برای چند دقیقه نگه دارید.
     کمی از شیرتان را جمع کنید و پس از اتمام شیردهی آن را به نوک پستان هایتان بمالید.

 

انسداد مجاری


گاه‌ی اوقات برخی از مجاری شیری داخل پستان مسدود و غده‌ی ریز سفت و قرمزی د محل ایجاد می‌شود. این غده ممکن است خیلی ملتهب باشد؛ اما معمولاً با تب یا در چندان شدیدی همراه نیست. بهترین راه درمان انسداد مجاری شیری، تخلیه‌ی کامل پستان پس از هر بار شیردهی است. وقتی نوزاد خیلی گرسنه است، پستانی را که دچار
 

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

کودکان، همگی نابغه متولد می شوند و در بسیاری مواقع تنها کافی است تنها زمینه های شناسایی، رشد و شکوفایی آنها فراهم شود تا آنها بتوانند در زندگی خود بدرخشند.

بسته آموزشی بارداری طلایی

بسته آموزشی بارداری طلایی

پدر و مادر باید بدانند که تربیت از تولد شروع می‌شود و والدین بیشترین نقش را در 8 سال اول تولد دارند. بعد تا 12 سال این نقش کم رنگ، تا 18 سال کم رنگ تر و بعد از 18 سالگی تحت تأثیر عوامل محیطی، هم سالان و جامعه قرار می‌گیرند، والدین باید آگاه باشند با محکم کردن پایه‌های شخصیتی در همه‌ی زمینه‌های رشد، تنها در این سال‌ها فرصت دارند به تربیت فرزند خود بپردازند.

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین ، مطابق با آخرین یافته‌های دانشمندان بزرگ دنیا و برای اولین بار در ایران ارائه شده است. این مجموعه براساس متد پروفسور مکوتو شیچیدا از ژاپن، روی هوش‌های چندگانه جنین از جمله: هوش عاطفی، هوش شنیداری، هوش کلامی، هوش فضایی، هوش کوانتومی، هوش خوددرمانگر و همچنین حواس دهگانه جنین تمرکز دارد. مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین شامل 2 جلد کتاب و 4 عنوان دی‌وی‌دی آموزشی به همراه فلش کارت های ای . اس. پی ، برچسب های تصویری و کتاب‌های صوتی، ارائه گردیده است.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

فواید خوردن ریواس در دوران بارداری

فواید خوردن ریواس در دوران بارداری

فواید خوردن ریواس در دوران بارداری در سه ماهه سوم بارداری، ریواس یکی از بهترین غذاها برای شما است.ریواس منبع خوب منیزیم، کلسیم، پتاسیم، منگنز، ویتامین C ویتامین K، سیلیکا و فیبر است. در حالی که برگ ریواس سمی است. ساقه آن به خاطر مزه خوب و فواید زیبایی افزای خود مورد استفاده قرار می‌‌‌‌‌گیرد. به راستی ریواس برای پوست خوب است و هر هفته که از بارداری می گذرد، پوست باید بیشتر کشیده شود. با کمک ریواس به زیبای....

مشکلات رشد جنین

مشکلات رشد جنین

مشکلات رشد جنین گاهی رحم بزرگ تر یا کوچکتر از حد طبیعی است و نیاز به سونوگرافی از ناحیه ی پزشک تعیین می شود 

غربالگری اختلالات ژنتیکی در دوران بارداری

غربالگری اختلالات ژنتیکی در دوران بارداری

غربالگری اختلالات ژنتیکی در دوران بارداری غربالگری اختلالات ژنتیکی (اختیاری). بسته به نژاد، قوم یا سابقه بیماریهای خانوادگی تان، پزشک به منظور تشخیص مشکلات ژنتیکی که اغلب در گروههای خاص شایع است برای شما و همسرتان آزمایش خون توصیه می کند. مثلاً بیماری تی ساکس  که باعث تخریب دستگاه عصبی و در نتیجه مرگ نوزاد می شود اغلب در نژادهای اروپای میانه رخ می دهد. سیاهپوستها بیشتر در خطر ابتلا به کم خونی سلول های داسی شکل هستند. در این نوع کم خونی سلول های قرمز خون تغییر شکل می یابند که عواقب خطرناکی را به دنبال دارد. 

نوزادان در سه ماهگی

نوزادان در سه ماهگی

ویژگی نوزادان در سه ماهگی آیا می دانید نوزادان در سه ماهگی چقدر شگفت انگیز هستند؟

هفته بیست و یکم بارداری

هفته بیست و یکم بارداری

در هفته بیست و یکم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته بیست و یکم بارداری و نکات مهم درباره هفته بیست و یکم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید.

تاثیر کم خونی بر بارداری سالم

تاثیر کم خونی بر بارداری سالم

تاثیر کم خونی بر بارداری سالم تشخیص گروه خون و Rh (معمول و ثابت). اولین آزمایش خون گروه خون (O یا A , B , AB) و Rh (مثبت یا منفی) را تعیین می کند. همچنین وجود پادتن Rh را مورد آزمایش قرار می دهد. عامل Rh پروتئینی است که روی سطح سلول های قرمز خون وجود دارد. بودن این فاکتور در خون شما فقط در دوران بارداری اهمیت دارد. اگر مادر عامل Rh را نداشته باشد (یعنی Rh منفی باشد) و جنین Rh مثبت پدر را به ارث برده باشد وقتی خون مادر و جنین ترکیب می شوند مادر

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید