طراحی فرزند- دکتر روح الهه سلیمانی

قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

تقویت هوش جنین (قسمت دوم)

تقویت هوش جنین (قسمت دوم)
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/09/21 2 نظر 1,238 بازدید

روش های مناسب تقویت هوش جنین و نوزاد

با روش های مناسب بعد از تولد یک نوزاد باهوش داشته باشید.

چگونه بعد از تولد کودکی نابغه طراحی کنیم؟

متخصصان عصب شناسی اتفاق نظر دارند بالا رفتن هوش انسان وجود دارد و انسان می تواند با انجام برخی راه کارها و روش ها این ویژگی را در خود تقویت کند.محققان در پژوهش های خود به این نکته دست یافتند که مغز افراد باهوش از یکپارچگی بالایی برخوردار است و مسیرهای عصبی به اتصالات دورترین سلول های مغز نیز می رسند افرادی که از بهره هوشی پایینی برخوردار هستند این مسیرها و اتصالات بسیار ساده تر و کوتاه تر بود.

کودک باهوش

حتما بخوانید: تکنیک آموزش هوش های چندگانه

انواع هوش

 1. هوش کلامی
 2. هوش منطقی و ریاضی
 3. هوش فضایی و حجمی
 4. هوش موسیقی
 5. هوش حرکات جسمی
 6. هوش درون نگر
 7. هوش بین فردی

تمامی این هوش ها به همراه نوزاد به دنیا می آیند و شما به عنوان پدر و مادری که هر روز مسئولیتش نسبت به قبل بیشتر می شود می تواند با انجام روش های متفاوت و مناسب و توجه به نکات بسیارساده در طول رشد نوزاد خود آنها را تقویت کنید.

حتما بخوانید: تاثیر هوش بر روی رشد جنین و نوزادان

 

مغز یک نوزاد چگونه است؟

زمانی که یک نوزاد به دنیا می آید مغز او حدود 25 درصد یک مغز انسان بالغ است و تا زمان 2سالگی این به 75 درصد خواهد رسید یعنی سه برابر. که این موضوع یعنی مغز یک کودک نوپا تا 2 سالگی رشد فزاینده ای دارد. شاید از خود بپرسید که برای تقویت هوش های کودک چه کارهایی را باید انجام داد؟ بهترین کاری که برای تسریع در رشد و تقویت هوش نوزاد خود می توانید بکنید این است که او را در معرض فعالیت های متناسب و مختلفی قرار دهید که باید به این نکته توجه کنید که این آموزش ها نباید برای نوزاد و کودک شما آزار دهنده و خسته کننده باشد.

 تکنیک تقویت هوش نوزادان

همه ما دوست داریم فرزندانمان باهوش تر و توانمندتر باشند. اما همیشه فکر می کنیم برای داشتن همچنین فرزندانی باید هزینه های هنگفت و سنگینی را متحمل شویم و ما به شما می گوییم که برای انجام این کار اصلا نیازی به صرف هزینه های سنگین نیست فقط کافی ست با صرف کمی وقت همراه با برنامه ریزی صحیح و آموزش های ساده و درست یک فرزند نابغه تربیت کنید.

حتما بخوانید: هرگز بچه دار نشید برای این 20 دلیل!

اولین قدم برای تقویت هوش نوزادان

گام اول کاملا به شما مربوط است. شما به عنوان پدر و مادری که هدف مشترکی را دنبال می کند باید در ابتدا خانه را مکانی امن برای فرزند خود کنید و از تمام لحاظ ایمن. چرا که در حین آموزش ها نباید مداوم واژه هایی چون نکن، نریز، نه را به زبان بیاورید.

دومین قدم برای تقویت هوش نوزادان

قدم بعدی که باید به آن نیز توجه کنید و به اندازه قدم اول مهم است. باید با توجه به سن فرزند خود برای او وسایل و اسباب بازی های مناسب تهیه کنید. با صرف کمی وقت و مطالعه به راحتی می توانید وسیله و اسباب بازی مناسب سن فرزند خود را تهیه کنید. نکته مهم درباره اسباب بازی این است که نیازی نیست کودک شما از یک اسباب بازی تعداد زیادی داشته باشد بلکه باید اسباب بازی ها در تنوع های مختلف در اختیار کودک شما باشد. بعضی از والدین فکر می کنند برای نوزادان هیچ وسیله بازی در بازار موجود نیست بلکه بازی های تقویت هوش بسیاری در بازار برای این سن نیز وجود دارد و در کنار آن نیز شما می توانید با صحبت کردن و یا لمس اشیا و حتی بوییدن اجسام زیر نظر شما به تقویت هوش نوزاد خود نیز کمک کنید.

هرقدر بتوانید حواس او را تحریک کنید هوش او به مراتب بیشتر تقویت می شود اما این نکته را هرگز فراموش نکنید که تمامی این روش ها باید زمانی باشد که نوزاد و کودک شما تمایل به انجامش را داشته باشد و سعی کنید هنگامی که خسته، بی حوصله و بی علاقگی نشان می دهد او را مجبور به انجام کاری نکنید.

حتما بخوانید: 4 ابزار تقویت هوش کودک

چگونه یک نوزاد باهوش داشته باشیم؟

 

 

17 راه تقویت هوش نوزادان

کارهای که برای تقویت هوش نوزادان می توان انجام داد :

1- ایجاد حس اعتماد در نوزادان

نوزادان را درآغوش بگیرد و این کار را با تمام احساستان انجام دهید.سعی کنید همیشه با رویی گشاده و خندان شما را ببیند و با حستان به او بفهمانید که همیشه و در همه حال کنارش هستید.

2- حرکت دادن نوزاد

زمانی که نوزاد شما در آغوشتان است او را به آرامی به خالت گهواره ای تکان دهید و با او آرام و شمره صحبت کنید.

3- آشنایی با صدا

سعی کنید نوزاد را با دیگر صداها آشنا کنید صداهایی مانند دست زدن، یا با دهان صدا در آوردن و حتی گاهی موسیقی آرام و ملایم نیز برای او بگذارید هرچه صدا غیر معمول تر باشد حس کنجکاوی نوزاد بیشتر تحریک می شود.

4- نگاه کردن

با اسباب بازی های روشن و سبک او را مجبور کنید تا به این طرف و آن طرف خود نگاه کند. با تکان دادن اسباب بازی و اشیا به سمت بالا یا پایین و همچنین چپ و راست او آن را مجبور کنید نگاه کند.

5- بازی شکلک

زمانی که نوزاد حوصله دارد و می خواهد با شما بازی کند نزدیک او بنشینید و صورت خود را نزدیک صورتش قرار دهید طوری که بتواند به راحتی شما را زیر نظر بگیرد. آنوقت برایش شکلک درآورید یا با او صحبت کنید و بخندید.

حتما بخوانید: تقویت هوش کودکان زیر دو سال

6- تمرین نشستن

تقریبا پس از گذشت 6 ماه دیگر نوزاد شما آماده است برا نشستن و برای این امر تقلا می کند پس به او با متکا و وسایل نرم به او کمک کنید تا بتواند بنشیند و با اسباب بازی نیز او را مشتاق به نشستن کنید.

7- نوزاد و آشنایی با آینه

دیگر نوزاد تمایل دارد که خود را بیشتر بشناسد پس شما می توانید با کمک آینه به او کمک کنید. یک آینه نزدیک او بگذارید و نوزاد را با اعضای بدنش آشنا کنید. به عنوان مثال می توانید دماغش را لمس کنید و به او بگویید این دماغ است و همین طور با دیگر اعضا او که در آینه قابل دیدن است این بازی را انجام دهید.

8- قایم موشک

نوزادان بازی قایم موشک یکی از آن دست بازی هایی ست که برای نوزادان جذاب است و شما نیز می توانید از آن به عنوان یک ابزار یادگیری و تقویت هوش نوزادان استفاده کنید. همین طور که او را جلو آینه گذاشتید بر روی آینه پارچه ای بکشید و آن را کنار بزنید می بینید که نوزاد با اشتیاق کامل برا دیدن خود در آینه تلاش می کند و کم کم خود را می شناسد.

9- آوای نوزاد را تقلید کنید

معمولا نوزادان قبل از حرف زدن با آوا شما را متوجه خود می کنند. و گاهی خود را با صداهایی که در می آورند سرگرم می کنند شما نیز می توانید این آواها را تقلید کنید.

10- دنبال صدا

در ماه های یازدهم پس از تولد نوزاد شما قادر به نشستن درون گهواره یا اسباب بازی هایی مانند ماشین و روروئک است. او را مقابل خودتان قرار دهید و با صدا زدن نام او از نوزاد بخواهید تا به سمت شما بیایید و یا شما را پشت دیوار پیدا کند.

حتما بخوانید: مراحل رشد ذهنی نوزادان از تولد تا یک سالگی

 11- تقلید کردن

در طول روز زمانی که نوزادتان حوصله دارد و سرحال است با او بازی کنید برایش کف بزنید و از او بخواهید برایتان کف زدن را تقلید کند. کلماتی را بگویید و بخواهید او آن ها را تکرار کند. بوسیدن را به او آموزش دهید و همراه با این آموزش های ساده هر بار او بغل کنید و به نوزادتان احساس آرامش دهید.

12- شیردهی

در طول دوران پس از زایمان سعی کنید همواره نوزاد از شیر مادر تغذیه کند. پزشکان زیادی بر این باورند که تغذیه از شیرمادر برای نوزادان باعث می شود تا مقاومت بدن و سیستم دفاعی او بالا برود. در تحقیقاتی که طی سال ها بر روی نوزادانی که از شیر مادر در 9ماهه اول تولد تغذیه شده اند و نوزادانی که تنها 2 تا 6 ماه از شیر مادر تغذیه کرده اند دریافتند که نوزادانی که زمان بیشتری از شیر مادر مصرف کرده اند باهوش تر هستند و در دوران خردسالی و کودکی توانایی بالایی در یادگیری و آموزش دارند.

13- کتاب خواندن

در تحقیقاتی که انجام شده نوزادان از 8 ماهگی به بعد قادر به شناخت و درک کلمات هستند و می توانند کلمات را در کنار هم قرار دهند. پس مطالعه کتاب برای نوزادان بالای 6 ماهه و بزرگتر می تواند تاثیر گذاری بسیاری در افزایش هوش و آنها داشته باشد. حتی مادران می توانند کتاب خواندن برای فرزند خود را از دوران جنینی آغاز کنند.

14- لمس کردن

برای تقویت هوش در کودکان زیر دوسال نیز می توانید از بازی ها و ورزش های لمسی استفاده کنید. در بازار برای این سن اسباب بازی ها و وسایل مناسب وجود دارد و می توانید با کمی مطالعه وسایل بازی مناسب این سن را در اختیار فرزند خود بگذارید. در این نوع بازی ها می توانید تفاوت را به کودک آموزش دهید به عنوان مثال می توانید سطوح نرم وسخت و یا زبرو خشن را از طریق بازی ها و وسایل مناسب آموزش دهید.

15- تشویق را فراموش نکنید.

برای اینکه نوزاد شما ترغیب به انجام این مهارت ها و بازی ها شود بهترین کار تشویق است اگر شما در او انگیزه ایجاد کنید می توانید او را در یادگیری بیشتر کمک کنید. پس هنگامی که او در حال انجام مهارت هایی چون راه رفتن، حرکت اجسام و حرف زدن ... نوزادتان را در همین موفقیت های کوچک همراهی کنید و این می تواند تاثیر زیادی در رشد هوش او دارد.

16- از تکرار خسته نشوید

اگر شما دارای دو فرزند باشید حتما با این موضوع بارها و بارها مواجه شدید که ممکن است فرزند شما بارها درخواست چیزی را از شما داشته باشد یا بخواهد بارها و بارها کاری را برایش تکرار کنید. اگر این اولین نوزادی ست که شما دارید پس بهتر است خود را برای تکرار کارها آماده کنید و به هیچ عنوان احساس خستگی نکنید زیرا عمل تکرار به تقویت نورون های مغز کمک می کند.

17- پیاده روی و افزایش هوش

نوزاد شما از 8 ماهگی شروع به راه رفتن می کند و قدم های کوچکی برمیدارد. پس او حس کنجکاوی اش بسیار تحریک می شود شما می توانید از فرصت استفاده کنید و همراه نوزاد خود به طبعیت، پارک و جنگل بروید تا او را با محیط پیرامونش بیشتر آشنا کنید. با او به باغ وحش بروید و حیوانات را به او معرفی کنید. بهتر است بدانید کودک شما از 7-8 ماهگی قابلیت تشخیص رنگ را نیز دارد پس می توانید آموزش های رنگی را نیز با او شروع کنید. آموزش این مهارت به نوزاد شما کمک می کند تا با محیط اطرافش بهتر ارتباط کند.

حتما بخوانید: پرورش نبوغ کودکان- متدپروفسورشیچیدا

 

ویژگی های نوزادان و کودکان باهوش

تشخیص اینکه کودک شما باهوش یا کم هوش است خیلی دشوار نیست کافی ست کمی به دقت به کارها و برخوردهایی که او با اشیا و اتفاقات اطرافش دارد توجه کنید.

ویژگی نوزادان باهوش

 • اگر نوزاد شما 10 ماهه است او می تواند تشخیص دهد که چه کسی بزرگتر و چه کسی کوچکتر است این یعنی مراتب را تشخیص می دهد. حتی او مسئولیت پذیری را درک می کند و می داند هر شخص چه وظیفه ای دارد.
 • برخی از نوزادان 5 ماهه که از بهره هوشی بالایی برخوردار هستند به راحتی می توانند احساسات اطرافیانشان را درک کنند. آنها کاملا می فهمند یک حس غم، ناراحتی، شادی و خنده چیست و در چهره در و مادر می توانند آن را براحتی تشخیص دهند و به آن واکنش نشان دهند. پس سعی کنید زمانی که در کنار نوزاد خود هستید تنها حس شادی و خوشحالی را به او انتقال دهید.
 • نوزادان باهوش در مقابل شنیدن صداهای ریتمیک و موسیقی واکنش نشان می دهند و با شنیدن این صداها دست و پای خود را نیز تکان می دهند.
 • نوزادان عاشق تقلید هستند اما برخی از آنها این عمل را در 8 ماهگی شروع می کنند. آنها حرکات، صداها و حالات چهره شما را در ذهن خود ثبت کرده و در زمان مناسب آنها را تکرار می کنند این نوزادان به آیینه علاقه بیشتری دارند.
 • نوزادان عادی و معمولی از 10 ماهگی به بعد می توانند عدد 2 را از 3 تشخیص دهند. اما نوزادان باهوش این قدرت تشخیص ریاضی را در 8-9 ماهگی دارند.
 • نوزادان باهوش دو ماه زودتر از دیگر نوزادان به حرف می افتند و قادرند کاملا با دستور زبان کامل و گرامر صحبت کنند این کودکان معمولا در سن 15 ماهگی به حرف می افتند.

حتما بخوانید: مقالات دوران نوزادی ( تولد تا یک سالگی)


 

پیشنهاد ویژه فیلم آموزشی: بهره هوشی بالا در کودکان 

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

 تقویت هوش موسیقی با بازی

تقویت هوش موسیقی با بازی

تقویت هوش موسیقی با بازی کودکان باید بتوانند نام و عملکرد قسمتهای مختلف دستگاه گوارش را یاد بگیرند . این درس می تواند برای قسمت های خاص بدن تدوین شود مانند : مغز و دستگاه عضلانی و دستگاه گردش خون و سلامت عمومی بدن .

غذاهای قبل از بارداری

غذاهای قبل از بارداری

غذاهای قبل از بارداری سلامت جسمی و روانی جنین و نهایتا نوزاد یکی از مهمترین مواردی ست که باید خیلی قبل تر از اقدام به بارداری به آن توجه نمایید. بارداری و میزان اهمیت آن باید باعث این شود که کاملا با برنامه و هدفمند لحظه های قبل و حین آن را سپری نمایید.

7 گام مهم برای کارآفرینی کودکان

7 گام مهم برای کارآفرینی کودکان

7 گام مهم برای کارآفرینی کودکان کار آفرینی کودکان شاید اصطلاح جالبی باشد به نظر شما کودکان امروز آیا برای زندگی در دنیای فردا آماده باشند؟ پرورش استعداد کارافرینی نیز مانند خیلی از آموزشها باید از دوران کودکی شروع شود!! ما در کودکان طلایی این امکانات را برای شما فراهم آورده ایم  الگوی کارآفرینی کودکان ایرانی کجاست؟ آموزش کار آفرینی به کودکان 

نقش والدین در تربیت فرزندان

نقش والدین در تربیت فرزندان

نقش والدین در تربیت فرزندان به عنوان پدر یا مادر از شما انتظار می‌رود نقش‌های متعددی در زندگی کودک خود ایفا کنید یکی از مهم‌ترین این نقش‌ها، ایجاد یک محیط پرمهر و محرک برای فرزندتان است. نقش دیگر نظارت منظم بر رشد سالم او است. نقش دیگر شما آن است که به کودک خود کمک کنید تصویر خوبی از خود داشته باشد، هر چند ما هیج عامل واحدی را نمی‌شناسیم که مطلقاً برای کمک به کودک شما در دستیابی به این تصویر نقش اساسی داشته باشد.

نصیحت 14 فرد موفق جهان به فرزندان خود

نصیحت 14 فرد موفق جهان به فرزندان خود

نصیحت 14 فرد موفق جهان به فرزندان خود شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید موفق ترین و ثروتمندترین افراد دنیا فرزندان خود را چگونه تربیت می کنند؟ و زندگی آنها چگونه است. این افراد بخاطر زحمت هایی که کشیدند. هیچ وقت فرزندان خود را بی برنامه و ولخرج رها نمی کنند. بلکه مانند زندگی خود برای آنها هم برنامه دارند. موفقیت برای این افراد به راحتی به دست نیامده. بلکه حاصل سالها تلاش, کوشش, ابداع و تفکر می باشد. در این مقاله نصیحت 14 فرد موفق جهان به فرزندان خود را مشاهده کنید.

روش هایی برای ابراز احساسات فرزندانمان

روش هایی برای ابراز احساسات فرزندانمان

روش هایی برای ابراز احساسات و عواطف فرزندانمان  یکی از مهم‌ترین مسائل تربیتی این است که والدین فرزندان خود را طوری تربیت کنند که بتوانند به راحتی احساسات و عواطف خود را بروز دهند. در اینجا برای شما نکات مهمی را ذکر می‌کنیم که با توجه و عمل به آن‌ها می‌توانید فرزندانتان را تشویق کنید تا در عین حال که کاملاً مؤدب هستند، ابراز وجود و ابراز احساسات خود را نیز انجام بدهند

نظرات

مهدی سعدی
۱۳۹۷/۱۰/۲۳۰۰
پاسخسلام
برای اینکه هوش فرزندم بالا بره چه کارکنم؟ همسرم هفته اول بارداریشه
کیمیا مرادی
۱۳۹۷/۱۰/۲۳۰۰

درود وسپاس از همراهی شما

شما میتوانید با خریداری بسته هوش جنین از این امکان برخورد دارشوید تا فرزند دلبندتون از هوش بالایی برخوردار شود

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 4

به چه موضوعی علاقه مندید؟

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید