قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

طراحی فرزند -تقویت هوش کودک

طراحی فرزند -تقویت هوش کودک
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/06/31 0 نظر 1,097 بازدید

تقویت هوش نوزادان بعد از تولد

با روش های مناسب بعد از تولد یک نوزاد باهوش داشته باشید.

چگونه بعد از تولد بر روی هوش نوزاد خود کار کنیم؟

متخصصان عصب شناسی اتفاق نظر دارند بالا رفتن هوش انسان وجود دارد و انسان می تواند با انجام برخی راه کارها و روش ها این ویژگی را در خود تقویت کند.محققان در پژوهش های خود به این نکته دست یافتند که مغز افراد باهوش از یکپارچگی بالایی برخوردار است و مسیرهای عصبی به اتصالات دورترین سلول های مغز نیز می رسند افرادی که از بهره هوشی پایینی برخوردار هستند این مسیرها و اتصالات بسیار ساده تر و کوتاه تر بود.

کودک باهوش

حتما بخوانید: مروری بر هوش های چندگانه

انواع هوش

 1. هوش کلامی

 2. هوش منطقی و ریاضی

 3. هوش فضایی و حجمی

 4. هوش موسیقی

 5. هوش حرکات جسمی

 6. هوش درون نگر

 7. هوش بین فردی

تمامی این هوش ها به همراه نوزاد به دنیا می آیند و شما به عنوان پدر و مادری که هر روز مسئولیتش نسبت به قبل بیشتر می شود می تواند با انجام روش های متفاوت و مناسب و توجه به نکات بسیارساده در طول رشد نوزاد خود آنها را تقویت کنید.

حتما بخوانید: تاثیر رشد جنین و نوزاد بر روی هوش

 

ویژگی های مغز یک نوزاد

زمانی که یک نوزاد به دنیا می آید مغز او حدود 25 درصد یک مغز انسان بالغ است و تا زمان 2سالگی این به 75 درصد خواهد رسید یعنی سه برابر. که این موضوع یعنی مغز یک کودک نوپا تا 2 سالگی رشد فزاینده ای دارد. شاید از خود بپرسید که برای تقویت هوش های کودک چه کارهایی را باید انجام داد؟ بهترین کاری که برای تسریع در رشد و تقویت هوش نوزاد خود می توانید بکنید این است که او را در معرض فعالیت های متناسب و مختلفی قرار دهید که باید به این نکته توجه کنید که این آموزش ها نباید برای نوزاد و کودک شما آزار دهنده و خسته کننده باشد.

چه کارهایی برای تقویت هوش نوزادان می توان انجام داد؟

همه ما دوست داریم فرزندانمان باهوش تر و توانمندتر باشند. اما همیشه فکر می کنیم برای داشتن همچنین فرزندانی باید هزینه های هنگفت و سنگینی را متحمل شویم و ما به شما می گوییم که برای انجام این کار اصلا نیازی به صرف هزینه های سنگین نیست فقط کافی ست با صرف کمی وقت همراه با برنامه ریزی صحیح و آموزش های ساده و درست یک فرزند نابغه تربیت کنید.

حتما بخوانید: بهتره برای این 20 دلیل بچه دار نشید!

اولین قدم برای تقویت هوش نوزادان

گام اول کاملا به شما مربوط است. شما به عنوان پدر و مادری که هدف مشترکی را دنبال می کند باید در ابتدا خانه را مکانی امن برای فرزند خود کنید و از تمام لحاظ ایمن. چرا که در حین آموزش ها نباید مداوم واژه هایی چون نکن، نریز، نه را به زبان بیاورید.

دومین قدم برای تقویت هوش نوزادان

قدم بعدی که باید به آن نیز توجه کنید و به اندازه قدم اول مهم است. باید با توجه به سن فرزند خود برای او وسایل و اسباب بازی های مناسب تهیه کنید. با صرف کمی وقت و مطالعه به راحتی می توانید وسیله و اسباب بازی مناسب سن فرزند خود را تهیه کنید. نکته مهم درباره اسباب بازی این است که نیازی نیست کودک شما از یک اسباب بازی تعداد زیادی داشته باشد بلکه باید اسباب بازی ها در تنوع های مختلف در اختیار کودک شما باشد. بعضی از والدین فکر می کنند برای نوزادان هیچ وسیله بازی در بازار موجود نیست بلکه بازی های تقویت هوش بسیاری در بازار برای این سن نیز وجود دارد و در کنار آن نیز شما می توانید با صحبت کردن و یا لمس اشیا و حتی بوییدن اجسام زیر نظر شما به تقویت هوش نوزاد خود نیز کمک کنید.

هرقدر بتوانید حواس او را تحریک کنید هوش او به مراتب بیشتر تقویت می شود اما این نکته را هرگز فراموش نکنید که تمامی این روش ها باید زمانی باشد که نوزاد و کودک شما تمایل به انجامش را داشته باشد و سعی کنید هنگامی که خسته، بی حوصله و بی علاقگی نشان می دهد او را مجبور به انجام کاری نکنید.

حتما بخوانید: 4 ابزار تقویت هوش کودک

چگونه یک نوزاد باهوش داشته باشیم؟

17 راه برای تقویت هوش نوزادان

کارهای که برای تقویت هوش نوزادان می توان انجام داد :

 1. 1- ایجاد حس اعتماد در نوزادان

نوزادان را درآغوش بگیرد و این کار را با تمام احساستان انجام دهید.سعی کنید همیشه با رویی گشاده و خندان شما را ببیند و با حستان به او بفهمانید که همیشه و در همه حال کنارش هستید.

 1. 2- حرکت دادن نوزاد

زمانی که نوزاد شما در آغوشتان است او را به آرامی به خالت گهواره ای تکان دهید و با او آرام و شمره صحبت کنید.

 1. 3- آشنایی با صدا

سعی کنید نوزاد را با دیگر صداها آشنا کنید صداهایی مانند دست زدن، یا با دهان صدا در آوردن و حتی گاهی موسیقی آرام و ملایم نیز برای او بگذارید هرچه صدا غیر معمول تر باشد حس کنجکاوی نوزاد بیشتر تحریک می شود.

 1. 4- نگاه کردن

با اسباب بازی های روشن و سبک او را مجبور کنید تا به این طرف و آن طرف خود نگاه کند. با تکان دادن اسباب بازی و اشیا به سمت بالا یا پایین و همچنین چپ و راست او آن را مجبور کنید نگاه کند.

 1. 5- بازی شکلک

زمانی که نوزاد حوصله دارد و می خواهد با شما بازی کند نزدیک او بنشینید و صورت خود را نزدیک صورتش قرار دهید طوری که بتواند به راحتی شما را زیر نظر بگیرد. آنوقت برایش شکلک درآورید یا با او صحبت کنید و بخندید.

حتما بخوانید: تقویت هوش کودکان زیر دو سال

 1. 6- تمرین نشستن

تقریبا پس از گذشت 6 ماه دیگر نوزاد شما آماده است برا نشستن و برای این امر تقلا می کند پس به او با متکا و وسایل نرم به او کمک کنید تا بتواند بنشیند و با اسباب بازی نیز او را مشتاق به نشستن کنید.

 1. 7- نوزاد و آشنایی با آینه

دیگر نوزاد تمایل دارد که خود را بیشتر بشناسد پس شما می توانید با کمک آینه به او کمک کنید. یک آینه نزدیک او بگذارید و نوزاد را با اعضای بدنش آشنا کنید. به عنوان مثال می توانید دماغش را لمس کنید و به او بگویید این دماغ است و همین طور با دیگر اعضا او که در آینه قابل دیدن است این بازی را انجام دهید.

 1. 8- قایم موشک

نوزادان بازی قایم موشک یکی از آن دست بازی هایی ست که برای نوزادان جذاب است و شما نیز می توانید از آن به عنوان یک ابزار یادگیری و تقویت هوش نوزادان استفاده کنید. همین طور که او را جلو آینه گذاشتید بر روی آینه پارچه ای بکشید و آن را کنار بزنید می بینید که نوزاد با اشتیاق کامل برا دیدن خود در آینه تلاش می کند و کم کم خود را می شناسد.

 1. 9- آوای نوزاد را تقلید کنید

معمولا نوزادان قبل از حرف زدن با آوا شما را متوجه خود می کنند. و گاهی خود را با صداهایی که در می آورند سرگرم می کنند شما نیز می توانید این آواها را تقلید کنید.

 1. 10- دنبال صدا

در ماه های یازدهم پس از تولد نوزاد شما قادر به نشستن درون گهواره یا اسباب بازی هایی مانند ماشین و روروئک است. او را مقابل خودتان قرار دهید و با صدا زدن نام او از نوزاد بخواهید تا به سمت شما بیایید و یا شما را پشت دیوار پیدا کند.

حتما بخوانید: مراحل رشد ذهنی نوزادان از تولد تا یک سالگی

 1.  11- تقلید کردن

در طول روز زمانی که نوزادتان حوصله دارد و سرحال است با او بازی کنید برایش کف بزنید و از او بخواهید برایتان کف زدن را تقلید کند. کلماتی را بگویید و بخواهید او آن ها را تکرار کند. بوسیدن را به او آموزش دهید و همراه با این آموزش های ساده هر بار او بغل کنید و به نوزادتان احساس آرامش دهید.

 1. 12- شیردهی

در طول دوران پس از زایمان سعی کنید همواره نوزاد از شیر مادر تغذیه کند. پزشکان زیادی بر این باورند که تغذیه از شیرمادر برای نوزادان باعث می شود تا مقاومت بدن و سیستم دفاعی او بالا برود. در تحقیقاتی که طی سال ها بر روی نوزادانی که از شیر مادر در 9ماهه اول تولد تغذیه شده اند و نوزادانی که تنها 2 تا 6 ماه از شیر مادر تغذیه کرده اند دریافتند که نوزادانی که زمان بیشتری از شیر مادر مصرف کرده اند باهوش تر هستند و در دوران خردسالی و کودکی توانایی بالایی در یادگیری و آموزش دارند.

 1. 13- کتاب خواندن

در تحقیقاتی که انجام شده نوزادان از 8 ماهگی به بعد قادر به شناخت و درک کلمات هستند و می توانند کلمات را در کنار هم قرار دهند. پس مطالعه کتاب برای نوزادان بالای 6 ماهه و بزرگتر می تواند تاثیر گذاری بسیاری در افزایش هوش و آنها داشته باشد. حتی مادران می توانند کتاب خواندن برای فرزند خود را از دوران جنینی آغاز کنند.

 1. 14- لمس کردن

برای تقویت هوش در کودکان زیر دوسال نیز می توانید از بازی ها و ورزش های لمسی استفاده کنید. در بازار برای این سن اسباب بازی ها و وسایل مناسب وجود دارد و می توانید با کمی مطالعه وسایل بازی مناسب این سن را در اختیار فرزند خود بگذارید. در این نوع بازی ها می توانید تفاوت را به کودک آموزش دهید به عنوان مثال می توانید سطوح نرم وسخت و یا زبرو خشن را از طریق بازی ها و وسایل مناسب آموزش دهید.

 1. 15- تشویق را فراموش نکنید.

برای اینکه نوزاد شما ترغیب به انجام این مهارت ها و بازی ها شود بهترین کار تشویق است اگر شما در او انگیزه ایجاد کنید می توانید او را در یادگیری بیشتر کمک کنید. پس هنگامی که او در حال انجام مهارت هایی چون راه رفتن، حرکت اجسام و حرف زدن ... نوزادتان را در همین موفقیت های کوچک همراهی کنید و این می تواند تاثیر زیادی در رشد هوش او دارد.

 1. 16- از تکرار خسته نشوید

اگر شما دارای دو فرزند باشید حتما با این موضوع بارها و بارها مواجه شدید که ممکن است فرزند شما بارها درخواست چیزی را از شما داشته باشد یا بخواهد بارها و بارها کاری را برایش تکرار کنید. اگر این اولین نوزادی ست که شما دارید پس بهتر است خود را برای تکرار کارها آماده کنید و به هیچ عنوان احساس خستگی نکنید زیرا عمل تکرار به تقویت نورون های مغز کمک می کند.

 1. 17- پیاده روی و افزایش هوش

نوزاد شما از 8 ماهگی شروع به راه رفتن می کند و قدم های کوچکی برمیدارد. پس او حس کنجکاوی اش بسیار تحریک می شود شما می توانید از فرصت استفاده کنید و همراه نوزاد خود به طبعیت، پارک و جنگل بروید تا او را با محیط پیرامونش بیشتر آشنا کنید. با او به باغ وحش بروید و حیوانات را به او معرفی کنید. بهتر است بدانید کودک شما از 7-8 ماهگی قابلیت تشخیص رنگ را نیز دارد پس می توانید آموزش های رنگی را نیز با او شروع کنید. آموزش این مهارت به نوزاد شما کمک می کند تا با محیط اطرافش بهتر ارتباط کند.

حتما بخوانید: پرورش نبوغ کودکان- متدپروفسورشیچیدا

 

ویژگی های نوزادان و کودکان باهوش

تشخیص اینکه کودک شما باهوش یا کم هوش است خیلی دشوار نیست کافی ست کمی به دقت به کارها و برخوردهایی که او با اشیا و اتفاقات اطرافش دارد توجه کنید.

ویژگی نوزادان باهوش

 • اگر نوزاد شما 10 ماهه است او می تواند تشخیص دهد که چه کسی بزرگتر و چه کسی کوچکتر است این یعنی مراتب را تشخیص می دهد. حتی او مسئولیت پذیری را درک می کند و می داند هر شخص چه وظیفه ای دارد.
 • برخی از نوزادان 5 ماهه که از بهره هوشی بالایی برخوردار هستند به راحتی می توانند احساسات اطرافیانشان را درک کنند. آنها کاملا می فهمند یک حس غم، ناراحتی، شادی و خنده چیست و در چهره در و مادر می توانند آن را براحتی تشخیص دهند و به آن واکنش نشان دهند. پس سعی کنید زمانی که در کنار نوزاد خود هستید تنها حس شادی و خوشحالی را به او انتقال دهید.
 • نوزادان باهوش در مقابل شنیدن صداهای ریتمیک و موسیقی واکنش نشان می دهند و با شنیدن این صداها دست و پای خود را نیز تکان می دهند.
 • نوزادان عاشق تقلید هستند اما برخی از آنها این عمل را در 8 ماهگی شروع می کنند. آنها حرکات، صداها و حالات چهره شما را در ذهن خود ثبت کرده و در زمان مناسب آنها را تکرار می کنند این نوزادان به آیینه علاقه بیشتری دارند.
 • نوزادان عادی و معمولی از 10 ماهگی به بعد می توانند عدد 2 را از 3 تشخیص دهند. اما نوزادان باهوش این قدرت تشخیص ریاضی را در 8-9 ماهگی دارند.
 • نوزادان باهوش دو ماه زودتر از دیگر نوزادان به حرف می افتند و قادرند کاملا با دستور زبان کامل و گرامر صحبت کنند این کودکان معمولا در سن 15 ماهگی به حرف می افتند.

حتما بخوانید: مقالات دوران نوزادی ( تولد تا یک سالگی)

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

کودکان، همگی نابغه متولد می شوند و در بسیاری مواقع تنها کافی است تنها زمینه های شناسایی، رشد و شکوفایی آنها فراهم شود تا آنها بتوانند در زندگی خود بدرخشند.

هوشهای هشت نابغه- تولد تا هفت سالگی

هوشهای هشت نابغه- تولد تا هفت سالگی

هر سالانه والدین بی‌شماری هزینه‌های کلانی را در آموزشگاه‌ها و مراکز پرورشی صرف پرورش هوش و خلاقیت فرزندانشان می‌کنند اما به هیچ وجه نمی‌دانند که می‌توانند خودشان نقش موثرتری در روند پیشرفت هوش و استعداد در فرزندشان شوند. والدین اولین مربیانی هستند که فرزندان در زندگی خود با آن روبرو هستند و همچنین این والدین هستند با شناخت بهتری که از فرزندشان دارند می‌توانند او را بهتر شکوفا کنند.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

رژیم غذایی مطلوب در دوران شیردهی

رژیم غذایی مطلوب در دوران شیردهی

رژیم غذایی مطلوب در دوران شیردهی رژیم غذایی مطلوب برای خانم‌‌های شیرده، خوردن غذاهای مقوی شبیه غذاهای دوران بارداری است. اختلاف واقعی این است که شما حالا روزانه به 500 کالری اضافی نیاز دارید.غذاهای سالمی بخورید که موادغذایی موردنیاز برای خود و کودکتان را داشته باشد: پروتئین، چربی‌‌های خوب، کلسیم، آهن، دیگر موادمعدنی، ویتامین‌‌ها و آب از آن جمله‌‌اند.

فضیلت شیر دادن به نوزاد

فضیلت شیر دادن به نوزاد

فضیلت شیر دادن به نوزاد در دو دهه اخیر به دنبال دستیابی مجامع علمی جهان به شناخت نو و همه جانبه نسبت به ارزش، اهمیت و نقش شیر مادر در تامین سلامت و بقای کودک، شاهد رویکرد جهانی به ترویج تغذیه با شیر مادر بوده-ایم. تقریبا هر ماهه اطلاعات جدیدی که حاکی از بی‌‌‌‌‌مانندی شیرمادر برای حفظ و ارتقای سلامت و رشد و تکامل مطلوب کودکان و حتی باقی ماندن آثار استثنایی آن بر سلامت دوران بزرگسالی کسانی که دوران .........  

12 اتفاق مهم که طی 12 ماه رخ می دهد

12 اتفاق مهم که طی 12 ماه رخ می دهد

12 اتفاق مهم که طی 12 ماه رخ می دهد در تمام آموزش هایم به اهمیت 1000 روز نخست زندگی انسان اشاره کرده‌ام  هنوز وقتی از والدین حاضر در سمینارها و کارگاه ها در خصوص  1000 روز نخست زندگی، می پرسم همگی به روزهای پس از تولد اشاره می کنند. در صورتی که اگر مطابق باورهایم به شما نگویم که زندگی انسان از سال ها قبل از تولدش شروع شده است، اما قاطعانه خواهم گفت که منظور از هزار روز اول زندگی ،حدود  270 روز دوران جنینی و 730 روز شامل دو سال نخست پس از تولد است که پرونده‌ی بیش از 90 درصد از اتفاقات زندگی افراد در تمام طول سال های زندگی اش بسته می شود.

هفته نهم نوزادی

هفته نهم نوزادی

هفته نهم نوزادی

هفته ششم نوزادی

هفته ششم نوزادی

هفته ششم نوزادی

هفته چهل وهفتم نوزادی

هفته چهل وهفتم نوزادی

هفته چهل وهفتم نوزادی

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 2

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید