قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

چه چیزهایی کودک را ناقص الخلقه می کند؟

چه چیزهایی کودک را ناقص الخلقه می کند؟
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/07/05 0 نظر 175 بازدید

چه چیزهایی کودک را ناقص الخلقه می کند؟

زمانی که به هفته سیزدهم بارداری رسیدید کودک شما رسما وارد سه ماهه سوم شده و دیگر در مرحله اولیه نیست و از حالا به بعد میتوان او را جنین نامید. کودک سخت می‌‌‌کوشد تا رشد کرده و بسیاری از دستگاه‌‌‌هایی که در سه ماهه اول بنیان گذاشته (اعم از مغز، قلب، دستگاه گوارش و غیره را) کامل نماید. کودک در این مرحله از بارداری در خطر کمتر آلاینده‌‌‌ها قرار دارد. علاوه بر این حالا دیگر نه تنها می‌‌‌دانید که باردار هستید بلکه به ط.....

چه چیزهایی کودک را ناقص الخلقه می کند؟


زمانی که به هفته سیزدهم بارداری رسیدید کودک شما رسما وارد سه ماهه سوم شده و دیگر در مرحله اولیه نیست و از حالا به بعد میتوان او را جنین نامید. کودک سخت می‌‌‌کوشد تا رشد کرده و بسیاری از دستگاه‌‌‌هایی که در سه ماهه اول بنیان گذاشته (اعم از مغز، قلب، دستگاه گوارش و غیره را) کامل نماید. کودک در این مرحله از بارداری در خطر کمتر آلاینده‌‌‌ها قرار دارد. علاوه بر این حالا دیگر نه تنها می‌‌‌دانید که باردار هستید بلکه به طور آگاهانه خود را از غذاها و مواد شیمیایی بالقوه مضر دور نگه می‌‌‌دارید. در سه ماهه دوم شما می‌‌‌توانید استراحت کرده و روی غذاهایی تکیه کنید که رشد و نمو سالم کودک شما را افزایش داده و در عین حال کمترین خطر را برای سلامتی کودک شما دارند. همچنان که در سه ماهه دوم شکم شما دارد بزرگتر می‌‌‌شود و کم‌‌‌کم احساس می‌‌‌کنید کودکتان دارد حرکت می‌‌‌کند،

                                                                          ناقص الخلقه

احتمالا مانند دیگر خانم‌‌‌ها واکنش نشان داده و همچنانکه میل به خوردن غذای خوب سر جای خود باقی‌‌‌ست، ترس شما هم از آلوده‌‌‌کننده‌‌‌ها برطرف می‌‌‌شود.

حتما بخوانید: فواید اسفناج در دوران بارداری

حقیقتی در مورد ناقص‌‌‌الخلقه سازها


خبر بد این است که قرار گرفتن در معرض بعضی مواد می‌‌‌تواند باعث بروز مشکلاتی در رشد و نمو کودک گردد. این مواد "ناقص الخلقه ساز" نامیده می‌‌‌شوند. مواد ناقص‌‌‌الخلقه ساز می‌‌‌توانند در رشد و نمو کودک اختلال ایجاد کنند. در این جا لیستی از بعضی ناقص الخلقه‌‌‌سازهای احتمالی آمده است. در نظر داشته باشید که ناقص‌‌‌الخلقه ساز بودن همه این‌‌‌ها اثبات نشده و البته این لیست هم کامل نیست بلکه یک نقطه آغاز مفید است:

بعضی از داروها، مواد و بیماریهای ناقص‌‌‌الخلقه ساز معمول:


 استالدئید             تالیدومید                                               والیوم           
ایدز                کلرید آلومینیم                 کلامیدها
 سفلیس             ذرات سمی پلاستیک‌‌‌ها            رادیو اکتیویته
جلوگیری‌‌‌کننده آنزیم تنگ‌‌‌کننده رگها    توکسوپلاسماسیس            وارفارین
الکل                دود سیگار                لیتیوم

                                                           ناقص الخلقه
پنی‌‌‌سیلین             رتینول                     تتراسیکلین        
ضد افسردگی‌‌‌های تری سیکلیک      اشعه ایکس                آلفاتوکیسن    
داروهای ضد تشنج        کوکائین بیماری سرخچه            متادون
آفت‌‌‌کش‌‌‌ها 

حتما بخوانید: خواص جوانه گندم در دوران بارداری

حالا صبر کنید! قبل از اینکه کتاب را ببندید ممکن است در مورد هر چیزی که دست می‌‌‌زندی، فکر کنید که آیا به کودک‌‌‌تان آسیب می‌‌‌زند یا خیر. مطالبی در مورد ناقص‌‌‌الخلقه سازها به شما کمک خواهد کرد که آلودگی بالقوه خود را روشن سازید. باید بدانید که:


اثر ناقص‌‌‌الخلقه سازها به مقدار آن بستگی دارد
اثر ناقص‌‌‌الخلقه سازها به مدت آن بستگی دارد

                                                                        ناقص الخلقه


اگرپه ناقص‌‌‌الخلقه سازها ممکن است خطر نقص کودک را افزایش دهند، لزوما در همه موارد باعث مشکل نمی‌‌‌شوند بنابراین اگر شما فکر می‌‌‌کنید در دوران بارداری در معرض ناقص‌‌‌الخلقه سازها قرار گرفته‌‌‌اید، حتما با متخصص زنان یا مامای خود صحبت کنید. اگر دودی، الکلی یا مصرف کننده روانگردان‌‌‌ها هستید یا در جایی زندگی یا کار میکنید که فلزات سنگین یا دیگر آلاینده‌‌‌های سمی وجود دارد، خطر آنها را به شما گوشزد می‌‌‌کنیم. حالا که مطالب بیشتری را در مورد سلامتی می‌‌‌دانید، باید نهایت کوشش خود را بکنید تا برای رشد سالم کودک خود راه صحیحی را انتخاب نمایید.
بنابراین وقتی فهمیدید که باردار هستید، همه آن عادات غلط را کنار گذاشته و کوشش کنید نه تنها در این نه ماه بلکه برای همیشه زندگی سالم را برای خود و کودک‌‌‌تان مهیا سازید.

حتما بخوانید: خواص کیوی در دوران بارداری

لیست اخطارغذاهای بارداری


تمرکز روی غذاها کار آسانی است ولی متاسفانه غذاهای مشکل‌‌‌داری برای این دوران وجود دارد. طبق نظر انجمن بارداری آمریکا خانم‌‌‌های باردار باید از خوردن غذاهای زیر خودداری کنند: گوشت خام، غذاهای گوشتی، اغذیه‌‌‌فروشی‌‌‌ها، ماهی جیوه‌‌‌دار، غذاهای دریایی دودی (مثل ماهی دودی)، صدف خام، پنیرهای نرم، شیر غیر پاستوریزه (یا نجوشانده)، کافئین، الکل، سبزیجات نشسته. همه نگرانی‌‌‌های مرتبط با این غذاها بر پایه مقدار زیاد باکتری‌‌‌های مضر بالقوه موجود در آن‌‌‌ها یا وجود بالقوه آلوده‌‌‌کننده‌‌‌ها مانند فلزات سنگین، آفت‌‌‌کش‌‌‌ها و دیگر مواد شیمیایی مضر است. به یاد داشتن همیشگی این لیست کار دشواری است و مشکل کار در این است که شناخت بعضی از آنها کار آسانی نیست.

                                                                       ناقص الخلقه


شاید نمی‌‌‌توانید بفهمید که کدام پنیر نرم حساب شده و چگونه می‌‌‌توانید بگویید که کدام ماهی آلوده به جیوه است. درحالی که گروه‌‌‌های بزرگی از غذاها وجود دارد و بعضی از آن‌‌‌ها مانند ماهی‌‌‌ها و سبزیجات غذاهای واقعا خوبی هستند و به شما حق می‌‌‌دهم که تشخیص موارد دشوار باشد!

حتما بخوانید: فواید مصرف تخمه کدو در دوران بارداری


غذاهایی هست که ما برای دوران بارداری در لیست غذاهای مشکل‌‌‌دار آورده‌‌‌ایم. بعضی از آن‌‌‌ها برای خانم-های باردار واقعا مضر هستند درحالی که بعضی دیگر در هاله‌‌‌ای از ابهام قرار دارند. اجازه دهید بعضی از غذاها و نوشیدنی‌‌‌هایی را که در دوران بارداری با آن‌‌‌ها مواجه می‌‌‌شوید، مورد کندوکاو بیشتر قرار دهیم و ببینیم از کدامیک باید دوری کنید و اصلا چرا خطرآفرین هستند و آیا اگر حتی کمی از آن‌‌‌ها را مصرف کنید باز هم خطرناکند یا این مقدار کم چقدر است که می‌‌‌تواند مشکل‌‌‌ساز نباشد. کل مساله مکمل‌‌‌های گیاهی را نیز مورد بررسی قرار خواهیم داد.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

اگر در دنیای امروز مطلبی درباره هوش جنین خواندید به هیچ‌وجه تعجب نکنید. زیرا در دنیای ما همه چیز امکان‌پذیر است. حتی آموزش به جنین در دوران بارداری. و از آن تعجب‌آورتر نیز آموزش جنین قبل از بارداری است. اما کودکان طلایی به عنوان اولین و تنها مجموعه آموزشی در ایران است که به طور تخصصی با توجه متدها و ورش‌های بروز دنیا که برگرفته از متد پروفسورمکوتوشیچیدا است، بر روی هوش‌های چندگانه جنین قبل از تولد و بعد از تولد کار می‌کند. و مادران و پدران را در طول دوران بارداری همراهی می‌کند.

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 2 سالگی

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 2 سالگی

تعریفی نو از تربیت کودک . 2 گروه نیازهای اصلی کودک . نیازهای روانی : تعریفی از مرگ و زندگی . ترسهای طبیعی کودکان از بدو تولد .

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

آماده شدن برای مرخصی زایمان

آماده شدن برای مرخصی زایمان

آماده شدن برای مرخصی زایمان برای رفتن به مرخصی روز شماری می کنید. این روزها بیشتر خسته می شوید و بیشتر به زایمان فکر می کنید، متوجه می شوید که تمرکز پیدا کردن مشکل تر است. حتی در مورد اتمام کارهایتان تا قبل از تاریخ مرخصی دلهره دارید. در همین زمان پذیرفتن غیبت شما در این مدت برای رئیس و همکارانتان مشکل است. آنها از اینکه احتمالاً نتوانید کارتان را سر وقت به پایان برسانید، نگرانند.
برای رفتن به مرخصی مقدماتی را فراهم کنید تا دیگران آماده شوند

دلایل خون ریزی در سه ماه اول بارداری چیست؟

دلایل خون ریزی در سه ماه اول بارداری چیست؟

دلایل خون ریزی در سه ماه اول بارداری چیست؟ مشاهده خون روی لباس زیر یا دستمال توالت تنها یک پاسخ دارد و آن ترس است. خودتان را آرام کنید و سعی کنید علت آن را بیابید: آیا رنگش قرمز روشن، صورتی یا قهوه ای است؟ آیا لخته هم وجود دارد؟ مقدار آن چقدر است؟ آیا فقط به صورت لکه ای به اندازه ترشحات واژن است یا کمی بیشتر از آن است؟ یا به صورت خونریزی جریان دارد؟ می توانید بگویید از کجا می آید از واژن، مثانه یا مقعد؟ آیا علائم دیگری مانند تب، درد یا دفع ادرار دردناک دارید؟ پاسخ این سؤالات به پزشک کمک می کند تا به علت آن دست یابد. اگر هر نوع خونریزی داشتید بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید زیرا می تواند نشانه یک مشکل جد

تست های اختیاری در دوران بارداری

تست های اختیاری در دوران بارداری

تست های اختیاری در دوران بارداری امبریوسکوپی  (اختیاری). این روش جدید به پزشکان امکان می دهد تا جنین 6 تا 10 هفته ای را مورد بررسی قرار دهند. پزشک با راهنمایی دستگاه سونوگرافی سوزنی را به داخل شکم شما می برد. بعد یک آندوسکوپ  (تلسکوپ باریک پزشکی از وسط سوزن به داخل حفره رحمی برده می شود و یک دوربین ویدئویی که به انتهای آن متصل است به سطح شکم می چسبد و روی صفحه تلویزیون از سر تا انگشتان جنین نمایش داده می شود. این آزمایش هنوز در سطح وسیعی انجام نمی شود و فقط هنگامی که در مورد مشکلی، شکی وجود داشته باشد (مثلاً اگر سونوگرافی مشکلی را نشان دهد یا مادر داروئی را مصرف کرده باشد که باعث نقصهای مادرزادی شود. ) از این روش استفاده می کنند. اگر این آزمایش بین هفته های 10 تا 12 انجام شود خطر سقط جنین 1 درصد است و تقریبا دو برابر روش آمنیوسنتز است. 

اقدامات بیمارستان برای زایمان

اقدامات بیمارستان برای زایمان

اقدامات بیمارستان برای زایمان پرستار شیفت حالات، وضعیت و علائم حیاتی را مرتب کنترل می کند. بیشتر متخصصان زنان و زایمان تا مرحله آخر زایمان پیشرفت شما را از طریق پرستار کنترل می کنند. اتاق یا اتاقهایی که در بیمارستان برای زایمان طرح ریزی شده همه مجهز به تخت های مخصوص دسته دار هستند که می توانید از قبل خودتان را برای زایمان آماده کنید و نیز قسمتهای مختلف قابل تنظیم برای سر و پاها دارند زیرا بیشتر خانم ها در طول زایمان به اطراف تغییر وضعیت می دهند. قسمت پایین چنین تختهایی تا می شود تا زایمان راحتتر انجام شود. 

خواص سیر در دوران بارداری

خواص سیر در دوران بارداری

خواص سیر در دوران بارداری همچنانکه ماه‌های پایانی دوران بارداری نزدیک می‌شوند فشار بر سیستم قلبی - عروقی شما نیز بیشتر می‌شود و احتمالا متوجه آن شده اید. تعجب‌آور است که بعد از چند قدم پیاده‌روی در یک فروشگاه چقدر خسته می‌شوید. وزن خیلی زیاد پیدا کرده‌اید و خون زیادی را باید در بدن خود به حرکت درآورید. شما احتمالا می توانید مقداری سیر مصرف کنید که برای قلب مفید است.
 

خواص دوغ کفیر در دوران بارداری

خواص دوغ کفیر در دوران بارداری

خواص دوغ کفیر در دوران بارداری دوغ کفیر که گاهی اوقات با عنوان "ماست قابل نوشیدنی" نامیده میشود یک نوشیدنی تخمیر شده است که فوایدی بیشتر از ماست دارد. اطلاعات بیشتر در مورد ماست در صفحات آینده خواهد آمد.برای تهیه،دانه‌‌های کفیر را با شیر مخلوط میکنند، در نتیجه میکروب‌‌های سالم در آن رشد کرده و یک نوشیدنی آنزیم‌‌دار و دارای پروبیوتیک‌‌های زیاد تولید می‌‌شود. دوغ کفیر غذای خوبی برای دستگاه گوارش بوده و به رفع مشکلات بارداری از جمله آروغ زدن، گاز معده و یبوست کمک میکند

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید