قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

رفع یبوست در دوران بارداری

رفع یبوست در دوران بارداری
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/07/01 0 نظر 149 بازدید

رفع یبوست در دوران بارداری

دلایل زیادی وجود دارد که چرا یک خانم باردار از یبوست رنج می‌‌‌‌برد ولی دو تا از مهمترین آن‌‌‌‌ها مقدار 
هورمون‌‌‌‌های زیاد و فضای همیشه در حال کاهش شکم است که روده‌‌‌‌ها نمی‌‌‌‌توانند خوب عمل کنند. مقدار زیاد هورمون پروژسترون باعث می‌‌‌‌شود عضلات روده‌‌‌‌ها خیلی کمتر از معمول کار کرده و در نتیجه مدفوع خشک و سفت شده و حرکات روده ها کم شود. 

رفع یبوست در دوران بارداری


دلایل زیادی وجود دارد که چرا یک خانم باردار از یبوست رنج می‌‌‌‌برد ولی دو تا از مهمترین آن‌‌‌‌ها مقدار 
هورمون‌‌‌‌های زیاد و فضای همیشه در حال کاهش شکم است که روده‌‌‌‌ها نمی‌‌‌‌توانند خوب عمل کنند. مقدار زیاد هورمون پروژسترون باعث می‌‌‌‌شود عضلات روده‌‌‌‌ها خیلی کمتر از معمول کار کرده و در نتیجه مدفوع خشک و سفت شده و حرکات روده ها کم شود. 

                                                                                       یبوست
نوشیدن مقدار زیادی آب آسان‌‌‌‌ترین راه آرام نمودن این شکایت دوران بارداری است. ورزش مرتب و رفتن به دستشویی در موقع احساس دفع، دو روش خوب برای برطرف نمودن یبوست است. شما می‌‌‌‌توانید با خوردن غذاهای مناسب با این مشکل هم برخورد کنید. غذاهای دارای فیبر زیاد می‌‌‌‌توانند مدفوع را نرم نموده و روده‌‌‌‌ها را در حال حرکت نگه دارند. دو نوع فیبر وجود دارد: فیبر غیر محلول و فیبر محلول. فیبر محلول یک ماده ژل مانند را در روده‌‌‌‌ها درست می‌‌‌‌کند که مدفوع را شل می‌‌‌‌کند. فیبر غیر محلول نمی-تواند به وسیله بدن شما هضم شود لذا کمک می‌‌‌‌کند تا غذا به داخل روده‌‌‌‌ها رانده شده و از طرف دیگر خارج شود. شما برای در حال حرکت نگه داشتن روده‌‌‌‌های خود به هر دو نوع فیبر نیاز دارید. خوشبختانه اغلب غذاهای این کتاب اعم از آجیل‌‌‌‌ها، سبزیجات، غلات کامل و میوه‌‌‌‌های مانند آلوی خشک یا برگه آلو دارای مخلوطی از هر دو نوع فیبر هستند و به روده بزرگ حرکت لازم را می‌‌‌‌دهند.

حتما بخوانید: خواص خربزه درختی در دوران بارداری


درمان خانگی  یبوست


به نظر مادر بزرگ‌‌‌‌ها شیره سوم قند (ملاس چغندر قند) برای برطرف نمودن بوست خوب است. دو قاشق غذاخوری از آن را در لیوان آب گرم حل کرده و میل نمایید. 


واقعیت اثبات شده


 مکمل‌‌‌‌های آهن معمولا باعث یبوست می‌‌‌‌شوند اگر آن را با شکم پر مصرف نموده و مایعات زیاد بنوشید، این مشکل کمتر می‌‌‌‌شود.

                                         یبوست
فقدان انرژی در بارداری


بعضی خانم‌‌‌‌ها وقتی در دوران بارداری احساس فقدان انرژی می‌‌‌‌کنند متعجب شده با روحیه خود را از دست می‌‌‌‌دهند. این کمبود انرژی تعجبی ندارد. بدن در حال بزرگ کردن کودک شما است و به هر حال اولویت این ساختن، بچه است اگر انرژی‌‌‌‌تان همیشه زیاد بوده است ولی می‌‌‌‌تواند وحشت‌‌‌‌آور باشد خبر خوب این است: در حالی که در سه ماهه اول خستگی مشکل اصلی است. در سه ماهه دوم و سوم انرژی-تان بیشتر است ولی اگر حمل همیشگی کودک به این طرف آن طرف در این سه ماهه امان را از شما گرفته و نمی‌‌‌‌توانید یک چرت بخوابید، تعجب نکنید. بدن نه تنها مقداری انرژی را صرف پرورش کودک می‌‌‌‌نماید بلکه در عمل به شما مسکن می‌‌‌‌دهد. بدن پروژسترون خیلی زیادتری تولید می‌‌‌‌کند که یک مسکن طبیعی است.

حتما بخوانید: خواص نعناع در دوران بارداری

این مادر طبیعت است که می‌‌‌‌گوید «آرام باش» ولی آرام شدن و خود را به زور کشاندن دو چیز متفاوت هستند. خوردن غذاهای سالم راه خوبی برای افزایش انرژی است کربوهیدرات های پیچیده (ما اصطلاح مدرن تر آن یعنی کربوهیدرات‌‌‌‌های دارای قند کم را ترجیح می‌‌‌‌دهیم) تأمین-کننده بزرگ انرژی هستند چون آن‌‌‌‌ها سوختی را که می‌‌‌‌دهند، به صورت کند است تا در تمامی روز شما را متحرک نگه دارد.


کربوهیدارت‌‌‌‌های دارای قدر کم را در اغلب غذاهای سالم مانند آجیل‌‌‌‌ها، تخمه و مغزها، غلات کامل دارای فیبر زیاد، سبزیجات و میوه‌‌‌‌جات می یابید. پروتئین هم یکی دیگر از تامین‌‌‌‌کننده‌‌‌‌های انرژی است. با خوردن غذاهای مناسب از این مشکل هم عبور کنید. 

حتما بخوانید: فواید خوردن ریواس در دوران بارداری


مواد معدنی و ویتامین‌‌‌‌های مختلفی در متابولیسم انرژی دست‌‌‌‌اندر کار بوده و انرژی غذاهایی را که می خورید تبدیل به سوخت قابل استفاده بدن می‌‌‌‌نمایند. مواد غذایی‌‌‌‌ای مانند ویتامین‌‌‌‌های B منیزیم، آنتی-اکسیدان‌‌‌‌ها، آهن و اسیدهای آمینه می‌‌‌‌توانند به شما کمک کنند تا نشاط از دست رفته خود را بازیابید. اجازه دهید به این انرژی دهنده‌‌‌‌های طبیعی نظری دقیق تر بیاندازیم.

                                                                             یبوست
برای انرژی به ویتامین‌‌‌‌های B توجه کنید وقتی صحبت انرژی می‌‌‌‌شود ویتامین‌‌‌‌های گروه B یکی از بهترین دوستان شما هستند ولی اسم ویتامین‌‌‌‌های B می‌‌‌‌تواند گیج‌‌‌‌کننده باشد چون بعضی از آن‌‌‌‌ها با شماره مشخص می‌‌‌‌شوند. مانند B12 در حالی که بعضی دیگر اسم‌‌‌‌هایی دارند که حرف B در آن نیست مانند فولات. برای این که مطمئن شوید همه ویتامین‌‌‌‌های گروه B را مصرف کرده‌‌‌‌اید باید بدانید نام و شماره آن-ها از این قرارند: تیامین (ویتامین B1)، ریبوفلاوین (ویتامین B2)، نیاسین (ویتامین B3) پیرودوکسین (ویتامین B6)، بیوتین (ویتامین B7)، فولات (ویتامین B9) و سیانوکو بالامین (ویتامین B12) ویتامین‌‌‌‌های گروه B به متابولیسم انرژی کمک می‌‌‌‌کنند، آن‌‌‌‌ها در متابولیسم چربی‌‌‌‌ها، کربوهیدرات‌‌‌‌ها، و پروتئین نقش بازی می‌‌‌‌کنند. مهمترین ویتامین B برای انرژی اضافی ویتامین B12 است.

حتما بخوانید: خواص نخود سبز در دوران بارداری

اغلب این ویتامین‌‌‌‌های B انرژی‌‌‌‌زا در غلات، قارچ و بعضی از سبزیجات یافت می‌‌‌‌شوند ولی ویتامین B12 فقط در مقادیر زیاد گوشت، لبنیات و تخم مرغ یافت می‌‌‌‌شود. به همین دلیل است که گیاه خواران به طور زیادی کمبود ویتامین B12 دارند. 
 

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

کودکان، همگی نابغه متولد می شوند و در بسیاری مواقع تنها کافی است تنها زمینه های شناسایی، رشد و شکوفایی آنها فراهم شود تا آنها بتوانند در زندگی خود بدرخشند.

 مدرسه بدون دردسر ( پیش دبستان و کلاس اول)

مدرسه بدون دردسر ( پیش دبستان و کلاس اول)

بعد از تولد هر کودک با ما چالش‌هایی کوچک و بزرگ روبرو هستیم. که برخی در کوتاه مدت و یا برخی در طولانی مدت حل می‌شوند و از پس آن برمی‌آییم. و ما همیشه در این میان مانند یک مربی به فرزندمان آموزش می‌دهیم. و او با آموزش‌های ماست که از پس بسیاری از مشکلات و چالش‌های پیش روی زندگی‌اش برمی‌آید. اما اگر در این میان ما هیچ آموزشی به او ندهیم ولی در قبالش از او توقع حل مسائل را داشته باشد چه پیش خواهد آمد؟

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

اگر در دنیای امروز مطلبی درباره هوش جنین خواندید به هیچ‌وجه تعجب نکنید. زیرا در دنیای ما همه چیز امکان‌پذیر است. حتی آموزش به جنین در دوران بارداری. و از آن تعجب‌آورتر نیز آموزش جنین قبل از بارداری است. اما کودکان طلایی به عنوان اولین و تنها مجموعه آموزشی در ایران است که به طور تخصصی با توجه متدها و ورش‌های بروز دنیا که برگرفته از متد پروفسورمکوتوشیچیدا است، بر روی هوش‌های چندگانه جنین قبل از تولد و بعد از تولد کار می‌کند. و مادران و پدران را در طول دوران بارداری همراهی می‌کند.

بسته آموزشی بارداری طلایی

بسته آموزشی بارداری طلایی

پدر و مادر باید بدانند که تربیت از تولد شروع می‌شود و والدین بیشترین نقش را در 8 سال اول تولد دارند. بعد تا 12 سال این نقش کم رنگ، تا 18 سال کم رنگ تر و بعد از 18 سالگی تحت تأثیر عوامل محیطی، هم سالان و جامعه قرار می‌گیرند، والدین باید آگاه باشند با محکم کردن پایه‌های شخصیتی در همه‌ی زمینه‌های رشد، تنها در این سال‌ها فرصت دارند به تربیت فرزند خود بپردازند.

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 2 سالگی

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 2 سالگی

تعریفی نو از تربیت کودک . 2 گروه نیازهای اصلی کودک . نیازهای روانی : تعریفی از مرگ و زندگی . ترسهای طبیعی کودکان از بدو تولد .

بسته آموزشی طراحی فرزند - 4  تا 7 سالگی

بسته آموزشی طراحی فرزند - 4 تا 7 سالگی

شما والدین گرامی می توانید تنها با چندین ساعت آموزش در خصوص پرورش نبوغ مالی و اقتصادی نه تنها آینده فرزنداتان را بلکه نسلهای پس از آن را نیز دچار تغییر کنید. پرورش هوش اقتصادی و نبوغ مالی کودکان

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

در بارداری روغن ماهی بخورید

در بارداری روغن ماهی بخورید

در بارداری روغن ماهی بخورید اگر بنا باشد ما فقط یک توصیه برای خانم‌های باردار داشته باشیم اضافه کردن ماهی به غذاهایشان است. مجامع بهداشتی بیشماری سفارش می‌کنند خانم‌های باردار باید هفته ای 3 یا 4 بار ماهی مصرف‌کنند و بهترین ماهی‌ها آن‌هایی هستند که چربی های خوبشان زیاد است. ماهی قزل‌آلا، ساردین و ماهی کولی از آن جمله‌اند ولی فکر خوردن ماهی برای بعضی خانم‌ها تنفرآور است. دلیلش هر چه باشد، ماهی چنگی به دل نمی‌زند ولی نگران نباشید

ظاهر یک خانم باردار در سه ماه اول بارداری چگونه است؟

ظاهر یک خانم باردار در سه ماه اول بارداری چگونه است؟

ظاهر یک خانم باردار در سه ماه اول بارداری چگونه است؟ نتیجه آزمایش مثبت است و بنابراین مشتاقید تا هر چه زودتر به شکل زیبای یک مادر باردار برسید. به جای آن جوش هایی روی صورت خود می بینید یا از حالت تهوع رنج می برید. سه ماهه اول برای شما که باردار هستید ناامیدکننده است ولی بنظر غریبه هایی که شما را در خیابان می بینند خانم معمولی و خسته ای به نظر می رسید که احتمالا روز بدی را گذرانده است.
قبل از اینکه ماه سوم به پایان برسد و شاید چند

چگونگی غلبه بر ترس های شایع در مورد زایمان

چگونگی غلبه بر ترس های شایع در مورد زایمان

چگونگی غلبه بر ترس های شایع در مورد زایمان ترس از، از دست دادن کنترل. آیا به زایمان سزارین احتیاج پیدا می کنم؟ عدم آگاهی در مورد اینکه در زایمان چه پیش می آید این تفکر را بوجود می آورد که هر چیزی ممکن است اتفاق بیفتد. مخصوص کسانی که به اعصاب خود مسلط هستند و دوست دارند همه چیز طبق برنامه پیش برود، بیشتر دچار تردید می شوند. 
 ترس از شکست. آیا زایمان من به خوبی انجام می شود؟ چن

خواص خرما در دوران بارداری

خواص خرما در دوران بارداری

خواص خرما در دوران بارداری مصرف خرما در باردازی، فرزندی بردبار، پاک و زیبا را به ثمر مینشاند به ویژه در روایات بر مصرف خرما در دوران زایمان تاکید ویژه‌‌‌‌ای شده است. بنابراین در ماه آخر بارداری از مصرف خرما دریغ نورزید. به تجربه هم ثابت شده است که این امر به تسهیل زایمان کمک بسیاری میکند. اگرچه به طور معمول به شما اجازه داده نخواهد شد که در اتاق زایمان چیزی بخورید ولی قبل از رفتن به اتاق زایمان .....

 بارداری هفته به هفته -کامل ترین اطلاعات

بارداری هفته به هفته -کامل ترین اطلاعات

بارداری هفته به هفته شاید برای شما جالب باشد که در یک صفحه رشد جنین تان را  از هفته اول تا اخرین هفته مشاهده کنید  از زمانی که جنین شما در کوچکترین حد ممکن است و زمانی که جنین شروع به ساختن دست و پا میکند و زمانی که چهره اش تکمیل میشود و زمانی که شروع به دست و پا زدن و سکسه کردن و زمانی که صدای شما رو تشخیص میدهد و ... ما این امکان را در بارداری هفته به هفته برای شما فراهم کردیم تا مانند یک فیلم شروع به تصویر سازی ذهنی کنید  

چند نشانه از سه ماه سوم بارداری

چند نشانه از سه ماه سوم بارداری

چند نشانه از سه ماه سوم بارداری بی خوابی و خستگی از شایع ترین نشانه های سه ماه سوم بارداری است

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید