قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

 اختلال در تمرکز همراه با (بیش‌کاری و یا بدون بیش‌کاری)

 اختلال در تمرکز همراه با (بیش‌کاری و یا بدون بیش‌کاری)
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/12/22 0 نظر 13 بازدید

 اختلال در تمرکز همراه با (بیش‌کاری و یا بدون بیش‌کاری) بعضی می‌پندارند اختلال در تمرکز و بیش‌کاری (فعالیت بیش از حد)، لازم و ملزوم یکدیگرند؛ در حالی که یک کودک می‌تواند دچار اختلال در تمرکز باشد، ولی بیش‌کار نباشد.

 اختلال در تمرکز همراه با (بیش‌کاری و یا بدون بیش‌کاری)

چطور بفهمم کودکم دچار اختلال تمرکزیا بیش کاری است؟ چه راه‌هایی برای درمان این اختلال وجود دارد؟

بعضی می‌پندارند اختلال در تمرکز و بیش‌کاری (فعالیت بیش از حد) لازم و ملزوم یکدیگرند؛ در حالی که یک کودک می‌تواند دچار اختلال در تمرکز باشد، ولی بیش‌کار نباشد. بعضی از این کودکان، بسیار ساکت و آرام و خوش‌رفتار هستند؛ گرچه نمی‌توانند برای مدت کافی حواس خود را بر روی یک کار متمرکز کنند. بعضی دیگر ممکن است انرژی و حرکت زیادی از خود نشان دهند و به حرف کسی گوش نکنند و شب‌ها به سختی بخوابند و به طور کلی، هرجا که باشند غوغا برپا می‌شود و همه را پریشان‌خاطر می‌کنند. پیش از این‌که مطلب را ادامه دهیم، اجازه دهید یک نکته را مشخص کنیم. همه کودکانی که پرفعالیت هستند و مدام در حال جنب و جوش هستند، «بیش‌کار» نیستند. گاهی رفتار پدر و مادر و روش تربیتی آن‌ها باعث می‌شود کودک الگوی یک کودک بیش‌کار را از خود نشان دهد. خانم گرین را در نظر بگیرید! او به این علت به ما مراجعه کرده بود که پسرهایش جک و سام آن‌قدر زیاد فعالیت می‌کنند و به قول معروف «از دیوار راست بالا می‌روند» که در تمام خانه خراب‌کاری کرده‌اند به طوری که همه دیوارها زخمی است. این پسرها حتی از اتومبیل‌های داخل پارکینگ هم بالا می‌روند و آن‌ها را خراب می‌کنند. وقتی ما با معلم این کودکان مشورت کردیم، متوجه شدیم که در مدرسه اصلاً این‌قدر شلوغ نیستند. همچنین، در دفتر کار ما هم به نظر نمی‌رسید که کودکان خیلی شلوغی باشند. خلاصه این‌که به راحتی می‌شد با وضع قوانینی آن‌ها را وادار کرد که حواسشان را به یک کار متمرکز کنند و آن را انجام دهند. بدین‌معنا که اگر آن‌ها مجبور به انجام کاری می‌شدند، ناگهان سرکش می‌شدند، نافرمانی می‌کردند و خلاصه این‌که، زمین و آسمان را به هم می‌دوختند. به یاد داشته باشید حتی کودکانی که واقعاً بیش‌کار هستند، بیش از هم‌سن و سالانشان نمی‌دوند، نمی‌پرند و تحرک ندارند. البته آن‌ها با کنترل حرکاتشان،برحسب موقعیت‌هایی که در آن قرار می‌گیرند، مشکل پیدا می‌کنند. ممکن است این‌گونه کودکان به هیچ وجه نتوانند در مدسه یا سر میز شام سرجای خود بمانند و به کار خود بپردازند.

 

 اختلال در تمرکز همراه با (بیش‌کاری و یا بدون بیش‌کاری)

 

کودکانی وجود دارند که می‌توانند آرام بنشینند و بیش از حد هم عصبی نیستند، ولی به راحتی حواسشان از کاری که مشغول انجام آن هستند، پرت می‌شود. این افراد نمی‌توانند آن‌قدر که هم‌کلاسی‌هایشان می‌توانند حواسشان را به کارشان جمع کنند و بر روی کارشان تمرکز کنند و پس از مدت کوتاهی، تمرکزشان را از دست می‌دهند. بسیاری از کودکان پرفعالیت و ناآرام، وقتی بالغ می‌شوند «بیش‌کاری»شان نیز تخفیف می‌یابد، ولی متأسفانه، باز هم نمی‌توانند تمرکز حواس داشته باشند. به دلیل همین تفاوت‌هاست که انجمن روان‌شناسان آمریکا این تقسیم‌بندی جدید را وضع کرده است: اختلال در تمرکز حواس همراه با بیش‌کاری یا بدون مسأله بیش‌کاری. مشکل اصلی این‌گونه کودکان آن است که نمی‌توانند حواسشان بر روی یک کار متمرکز کنند. حال، ممکن است یک حالت پرفعالیت و بی‌قراری و ناآرامی وضع را بدتر کند. کودکان دچار اختلال در تمرکز حواس، با بیش‌کاری و یا بدون بیش‌کاری و و همچنین،خانواده‌های آن‌ها ممکن است گرفتار مشکلات ماندگاری شوند، چون این کودکان، اعتماد به نفس خوبی ندارند و در مدرسه هم دچار مشکلات تحصیلی بسیاری هستند. این کودکان باعث تشویش محیط خانه می‌شوند. این کودکان اکثراً در تحصیل از هم‌کلاسی‌هایشان عقب می‌افتند و حدود 70 درصد آن‌ها دچار ناتوانی‌هایی در یادگیری مهارت‌ها نیز هستند

گرچه تشخیص درست این اختلال، نمی‌تواند به سرعت مشکلات را برطرف کند، ولی بدیهی است که نخستین برای کمک‌کردن به کودک مبتلا است. اغلب والدین، خود را در این‌که نمی‌توانند کودک را کنترل کنند، مقصر می‌دانند و می‌پندارند که به وظایفشان، به ویژه درمورد تحصیل کودک، عمل کرده‌اند، و نتیجة این افکار، عصبانیت، افسردگی و کشمکش خواهد بود. از آن‌جا که برای تشخیص این اختلال به کمک متخصصان متعددی نیاز است، باید والدین وظیفة هماهنگی بین متخصصان را بر عهده بگیرند. این مشکل، درمان قطعی ندارد، ولی می‌توان طوری عمل کرد که هم کودک و هم اعضای دیگر خانواده احساس خوبی داشته باشند. این بخش نکات مشخصی را توضیح می‌دهد و روش‌هایی ارایه می‌کند که بتوانید با این مسأله کنار بیایید.

1- کودک دچار اختلال در تمرکز حواس را شناسایی کنید

اگر گمان دارید که کودکتان دچار این مشکل است، مسأله را با پزشک خانواده یا متخصص اطفال درمیان بگذارد. پزشک ممکن است کودک را به یک روان‌پزشک معرفی کند.

2- علل طبی را رد کنید

گاهی اوقات چنین رفتاری، پیامد مشکلات طبی نظیر کم‌خونی، اختلالات تیرویید و یا مشکلات عصبی است. اطمینان یابید که پزشک شما احتمال وجود چنین اختلالاتی را رد کرده است.

3- تاریخچه زندگی کودک و افراد خانواده را با روان‌پزشک یا روان‌شناس مرور کنید

اختلال در تمرکز حواس و بیماری بیش‌کاری،از ناهنجاری‌های مادرزادی به شمار می‌رود یعنی در هنگام تولد وجود دارد و علائم آن حداکثر تا شش سالگی نمایان می‌شود، مگر این‌که این اختلال در سنین بالاتر در اثر ضربه به سر یا تصادف ایجاد شده باشد. مطالعات علمی نشان داده‌اند که 35 درصد از پدران کودکان بیش‌کار، در کودکی رفتار مشابهی داشته‌اند.

حتما بخوانید: کودکی که در مکان‌های عمومی شیطنت می‌کند

4- از معلم‌های قبلی و معلم فعلی کودک درباره رفتار کودک پرس‌وجو کنید

این مسأله اهمیت زیادی دارد که نظر معلم‌های کودک را درمورد رفتار او بدانید. وقتی با روان‌شناس یا روان‌پزشک مشورت می‌کنید احتمالاً‌از شما خواهد خواست که پرسش‌نامه‌ای دربار رفتار کودکتان پر کنید تا او با کمک آن، بتواند رفتار را مورد ارزیابی قرار دهد و پس از تشخیص بیماری، دربارة‌او تصمیم بگیرد. پزشک، همچنین از معیارهای تشخیصی که در سال 1980 از سوی انجمن روان‌شناسی آمریکا تعیین شده‌اند نیز برای ارزیابی وضعیت، استفاده خواهد کرد. پاره‌ای از مشخصاتی که او از آن‌ها استفاده می‌کند، عبارتند از:

1- اغلب، نمی‌تواند یک کار را به پایان برساند.

2- اغلب، به حرف‌های افراد گوش نمی‌دهد.

3- اغلب، حواسش پرت است.

4- نمی‌تواند برای مدت طولانی بر روی یک کار تمرکز کند.

5- زود از کارها خسته می‌شود.

6- اغلب، قبل از این‌که بیندیشد، مشغول به کار می‌شود.

7- به طور مداوم فعالیت‌های مود علاقه‌اش را تغییر می‌دهد.

8- سازمان‌یابی ندارد.

9- باید به طور مداوم تحت نظر باشد.

10- سخنان معلم را قطع می‌کند و در کلاس اختلال ایجاد می‌کند.

11- نمی‌تواند در انتظار نوبتش بماند.

12- مدام می‌دود و یا از ارتفاعات بالا می‌رود.

13- نمی‌تواند آرام بنشیند.

14- مانند یک ماشین، بی‌وقفه در حال فعالیت است.

5- از یک متخصص بخواهید کودک را در مدرسه زیر نظر بگیرد

متخصص مشکلات آموزشی و یا متخصص ناهنجاری‌های رفتاری می‌تواند با مشاهده کودک در کلاس و در مقایسه با هم‌کلاسی‌هایش و رفتار دوستان او، مسأله را مورد ارزیابی قرار دهد.

6- از روان‌شناس بخواهید آزمون‌های مخصوصی را ارنجام دهد

آزمایش‌هایی وجود دارند که می‌توانند اطلاعات ارزشمندی درباره واکنش و طرز رفتار کودک در شرایط متفاوت، در اختیار متخصصان قرار دهند و همچنین اطلاعات مهمی درمورد نقاط ضعف و قوت کودک و انگیزه تحصیلی او به دست بدهند. ممکن است رفتار کودک، پوششی برای یک مشکل آموزشی یا اختلال در یادگیری باشد و یا احتمال دارد این رفتار، در نتیجه هیجان یا خستگی ایجاد شده باشد. هرچند، آزمون‌ها به تنهایی برای تشخیص اختلال در تمرکز حواس یا رد آن کافی نیستند.

7- به همراه پزشک یا متخصصان دیگر تمام اطلاعات موجود را مرور کنید

از آن‌جا که هیچ آزمون خاصی برای تشخیص اختلال در تمرکز حواس و مسأله بیش‌کاری وجود ندارد، بنابراین تشخیص این اختلال بر مبنای الگوهای رفتاری صورت می‌پذیرد. همچنین، ممکن است با مرور دقیق اطلاعات بتوان وجود این اختلال را رد کرد.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

اولین غذای کودک چیست؟

اولین غذای کودک چیست؟

اولین غذای کودک چیست؟ آهن و روی از فلزات کم مصرفی هستند که برای رشد و نمو کودک جنبه حیاتی دارند. شیر مادر تا 6 ماهه اول مقدار کافی از این دو ماده معدنی را در اختیار کودکان طبیعی می‌‌‌‌گذارد اما اگر کودک شما تولد پیش‌‌‌‌رس داشته یا دیگر مشکلات بهداشتی را دارد با متخصص زنانبا کودکان مشورت کنید تا ببینید به آهن و روی اضافی نیاز دارد یا نه.
اخیرا وقتی کودکان

نقش تغذیه ی سالم در باروری

نقش تغذیه ی سالم در باروری

نقش تغذیه ی سالم  در باروری
 اگر مادر آینده هستید یا این که شریک زندگی او هستید و این  مقاله را می‌‌‌‌‌‌خوانید شایسته تشویق جدی هستید چون یکی از بهترین و مهم‌‌‌‌‌‌ترین گام‌‌‌‌‌‌ها را به عنوان یکی از والدین برداشته‌‌‌‌‌‌اید. درباره دانستن غذاهایی که خود و فرزندتان را در آغاز دوره‌‌‌‌‌‌ای که مسلما یکی از بزرگ‌‌‌‌‌‌ترین ماجراهای زندگی است، یاری خواهد کرد. از مهم‌‌‌‌‌‌ترین مسائلی است که باید به آن توجه داشته باشید. 
 

باید و نباید های خوردن چای در دوران بارداری

باید و نباید های خوردن چای در دوران بارداری

باید و نباید های خوردن چای در دوران بارداری شاید یکی از گیج‌‌‌‌‌کننده‌‌‌‌‌ترین نگرانی‌‌‌‌‌های مرتبط با غذا در دوران بارداری چای باشد. دم کرده‌‌‌‌‌های گیاهی سالمترین نوشیدنی به حساب می‌‌‌‌‌آیند چون معمولا کافئین ندارد ولی حتی این هم قانونی کلی نیست. بعضی از این به اصطلاح چای‌‌‌‌‌های گیاهی، کافئین دارند. تشخیص این که کدام چای گیاهی بی‌‌‌‌‌خطر بوده و کدام خطر دارد، کار دشواری است. دفعه بعدی که جلو مغازه کافی‌‌‌‌‌شاپ‌‌‌‌‌ها می‌‌‌‌‌ایستید از خود بپرسید در این چایی که دستور داده‌‌‌‌‌ای چه چیزهایی هست که استفاده آن اشکالی نداشته باشد. ولی وقتی فهمیدید متعجب خواهید شد. بعضی از چای‌‌‌‌‌های به اصطلاح گیاهی از چای معمولی و چای سبز درست شده‌‌‌‌‌اند که هردو

خواص خریزه درختی در دوران بارداری

خواص خریزه درختی در دوران بارداری

خواص خریزه درختی در دوران بارداری
یک خربزه درختی کاملا رسیده سرشار از ویتامین‌ها و مواد معدنی است که ما آن را در مقادیر متعادل برای 
خانم‌های باردار توصیه میکنیم. یک خربزه درختی رسیده سرشار از ویتامین C بوده و در جلوگیری و کنترل 
یبوست و سوزش معده موثر است. فقط یک فنجان خربزه درختی حدود 85 میلی‌گرم از نیاز روزانه شما به ویتامین C را تامین می‌کند.
 

لطفا استعداد کودک خود را پیدا کنید

لطفا استعداد کودک خود را پیدا کنید

لطفا استعداد کودک خود را پیدا کنید تصور می‌کنید کودک شما یک نابغه است؟ من فکر می‌کنم همین طور باشد و امیدوارم همه‌ی والدین این نظر را در مورد کودک خود داشته باشند. ممکن است کودک شما استعدادهای چند‌گانه‌ای داشته  باشد که سیستم آموزشی تنها بتواند یکی از این استعدادها را شناسایی کند.

میزان مصرف گیاهان سنتی در دوران بارداری

میزان مصرف گیاهان سنتی در دوران بارداری

میزان مصرف گیاهان سنتی در دوران بارداری دکترهای علفی و قابله‌ها قرن‌ها است که در دوران بارداری از گیاهان به عنوان ابزاری برای تحریک زایمان، بهبود توان رحم، تسکین و آرامش مادر و چیزهای دیگر استفاده کرده‌اند. بعضی از معروف‌ترین گیاهان آنها عبارتند از برگ تمشک قرمز، نعناع، زنجبیل، بابونه و شنبلیله که ما این را در لیست 100 غذای دوران بارداری به طور خلاصه ذکر کنیم ولی قبل از همه چیز اجازه دهید مجددا تاکید کنیم که وقتی ما آنها را در توصیه‌های خود می‌آوریم منظورمان مقدار متعادل آن است مثلا به صورت روزی یک فنجان چای گیاهی است نه مصرف خیلی زیاد آنها یا به صورت مکمل‌ها سرانجام به 3 گیاه...

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 1

به چه موضوعی علاقه مندید؟

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید