کودکان‌طلاییِ جنین
کودکان‌طلاییِ کودک
کودکان‌طلاییِ نونهال
کودکان‌طلاییِ نوجوان
کودکان‌طلاییِ جوان
کودکان‌طلاییِ بزرگسال
کودکان‌طلاییِ میانسال
کودکان‌طلاییِ سالمند

حالات شایع سه ماه سوم بارداری

حالات شایع سه ماه سوم بارداری
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/09/17 0 نظر 313 بازدید

حالات شایع سه ماه سوم بارداری رشد سریع کودک در سه ماهه آخر بدین معناست که برای کودک جای کم‌تری برای هر فعالیتی وجود دارد و باعث ایجاد واکنش‌هایی از سمت کودک می‌شود.

حالات شایع سه ماه سوم بارداری

حالات شایع سه ماه سوم بارداری چگونه است؟ رشد کودک در این مرحله به چه شکل است؟

رشد سریع کودک در سه ماهه آخر بدین معناست که برای کودک جای کم‌تری برای هر فعالیتی وجود دارد و باعث ایجاد واکنش‌هایی از سمت کودک می‌شود.

1- کمردرد در بارداری

هر چه دوران بارداری پیش می‌رود کمردرد بیشتر می‌شود. علت آن این است که این بدن از وضعیت طبیعی خود خارج می‌شود و برای جادادن شکم انحنای ستون مهره‌ها بیشتر می‌شود زیرا ماهیچه‌هایی که به طور طبیعی کمر را صاف نگه می‌دارند، نرم می‌شوند. به طور کلی درد در امتداد و پایین ستون مهره‌ها و بیشتر در قسمت دنبالچه است.

بهترین درمان این است که بدن را در وضعیت مناسب نگه دارید و لگن را کج کنید اگر هنگام نشستن یک بالش سفت پشت کمرتان بگذارید به تسکین کمردردتان کمک می کند. مخصوصاً در خانم های که هفته های آخر دوران بارداری را می گذارنند کمردرد دائمی (غالباً با انقباض ماهیچه های شکم همراه است) نشانه این است که زایمان نزدیک است. 

2- خستگی و بی‌خوابی در بارداری

یکی از عوارض رنج‌آور سه ماهه سوم بارداری است و درست وقتی که شما بیشتر از همیشه نیاز به استراحت دارید، خوابیدن برایتان دشوارتر می‌شود. بیشتر خانم‌ها در این زمان به 10 ساعت یا بیشتر خواب نیاز دارند و علت آن فشار فیزیکی است که با حمل کودک به بدن مادر وارد می‌شود. ولی نمی‌توانید به راحتی استراحت کنید و جابه‌جا شدن در رختخواب با درد همراه است و نیز مجبورید برای دفع ادرار چندین بار از خواب بیدار شوید.

بعضی از خانم‌ها در اواخر بارداری ترجیح می دهند روی یک مبل راحتی تکیه دهند و بخوابند تا در رختخواب. حالا بیشتر از همیشه قرار دادن چند بالش کوچک کنار شکم و کمرتان به شما کمک می کند تا بهتر استراحت کنید. اگر می توانید سعی کنید در طول روز بخوابید.

 

 ورم در بارداری

 

یکی از علل خستگی که معمولاً نادیده گرفته می‌شود کمبود تمرینات ورزشی است. بسیاری از خانم‌ها تمرینات ورزشی روزمره‌شان را در سه ماهه آخر کنار می‌گذارند. ولی این کار اشتباه است. زیرا فعالیت باعث می‌شود از لحاظ روحی و جسمی احساس بهتری داشته باشید. با ورزش اکسیژن بیشتری در خون به گردش در می‌آید که به نفع کودک هم هست. اگر ورزش کردن برایتان مشکل است حرکات ورزشی ساده‌تری انجام دهید ولی هرگز آن را کنار نگذارید. 

3- بازگشت اسید معده (ترش کردن)

چون رحم به معده فشار می‌آورد و آن را از وضعیت عادی خود به سمت بالا هل می‌دهد، نسبت به قبل فضای کم‌تری در معده وجود دارد. در نتیجه محتویات معده به مری برمی‌گردد و دهان بدمزه می‌شود. آسان‌ترین راه حل این است که در هر وعده مقدار کم‌تری غذا بخورید ولی تعداد وعده‌های غذا را بیشتر کنید. علاوه بر این غذاهای سبک‌تر و سالم‌تر کم‌تر باعث سوزش معده می‌شوند تا غذاهای سس‌دار، خامه‌دار و سرخ شده. نوشیدن مقدار زیاد آب نیز باعث می‌شود دستگاه گوارش شما پاک شود و از انقباضات زایمان پیش از موعد هم جلوگیری می‌کند. اگر بازگشت اسید معده بیشتر در شب و هنگام استراحت اتفاق افتاد از خوردن غذا قبل از خواب خودداری کنید. سعی‌کنید با گذاشتن یک بالش اضافه سرتان را بالاتر قرار دهید.

4- تکرر ادرار / بی‌اختیاری ادرار

همان‌طور که وزن رحم افزایش می‌یابد روی مثانه فشار می‌آورد و باعث تکرر ادرار می‌شود. یک راه این است که مثانه را تا آن‌جا که ممکن است خالی کنید. هنگام نشستن روی توالت کمی لگن را کج کنید. این کار باعث می‌شود وزن رحم از روی مثانه برداشته شود و مثانه بهتر تخلیه شود. راه دیگر این است که با دست‌هایتان به آرامی شکم‌تان را بلند کنید تا همه ادرار داخل مثانه خالی شود. همچنین ممکن است متوجه شوید هنگام عطسه، سرفه، و یا انجام بعضی از فعالیت‌های فیزیکی چند قطره ادرار از مثانه خارج می‌شود. این حالت را بی‌اختیاری ادرار می‌نامند و در هر زمانی در دوران بارداری ممکن است اتفاق بیفتد ولی در سه ماهه آخر شایع‌تر است زیرا رحم بیشترین فشار را روی مثانه وارد می‌کند. 

بهترین دفاع چیست؟

تمرینات کگل را انجام دهید تا ماهیچه‌های کف لگن تقویت شود. یک تحقیق نشان داده است که تقریباً 2/3 خانم‌هایی که دچار این مشکل شدند با تمرینان کگل بهتر شده‌اند و  1/5  آن‌ها کاملاً درمان شده‌اند. در بیشتر خانم‌ها این حالت شش ماه پس از زایمان از بین می‌رود زیرا میزان هورمون‌ها به حالت عادی برمی‌گردد و حالت ماهیچه‌ها هم عوض می‌شوند. ولی اگر کنترل نشود بعد از زایمان بدتر خواهد شد. در این صورت پزشک برای شما درمان فیزیکی مخصوصی برای تقویت ماهیچه‌ها، دارو و در نهایت جراحی تجویز می‌کند. با مطرح کردن مشکل‌تان با پزشک زیاد خودتان را نگران نکنید در اکثر موارد این مشکل با موفقیت حل می‌شود. 

حتما بخوانید: مشکلات پوستی یک خانوم باردار در سه ماه سوم بارداری

5- تنگی نفس در بارداری

با تغییرات رحم و بزرگ شدن آن و جابه‌جایی اعضای داخلی ریه‌ها و دیافراگم هم فشرده می‌شوند و بالارفتن از پله‌ها یا راه رفتن برایتان مشکل‌تر می‌شود. بیشتر خانم‌ها باید تمرینات ورزشی را که هر روز انجام می‌دهند تعدیل کنند و بین آن استراحت بیشتری داشته باشند. هیچ راهی برای کنار آمدن با این مشکل اواخر بارداری وجود ندارد تا زمانی که کودک در شکم به پایین بیفتد (در این صورت جای بیشتری برای ریه‌ها وجو دارد) یا زایمان کنید.

6- درد تاندون‌های مدور

اگر گاهی درد شدید و ناگهانی در شکم خود احساس کردید و مطمئن بودید که نه لگد کودک است و نه انقباض ماهیچه‌ها، نگران نشوید. معمولاً هنگامی که تغیر وضعیت می‌دهید مثلاً از تختخواب یا صندلی بلند می‌شوید، ماهیچه‌هایی که از رحم حفاظت می‌کنند بیش از حد کشیده می‌شوند و یک ضربه ناگهانی تولید می‌کنند. سعی‌کنید آن نقطه را ماساژ دهید و استراحت کنید. اگر خیلی نگران بودید و یا درد ادامه پیدا کرد با پزشک‌تان تماس بگیرید. این دردها را درد تاندن‌های مدور می‌نامند که نامش از ماهیچه‌های بزرگی که تاندن‌های مدور نامیده می‌شود و رحم و لگن را به هم متصل می‌کند، گرفته شده است. 

7- ورم در بارداری

اگر مجبور شدید در این سه ماهه آخر حلقه ازدواجتان را از دست‌تان در آورید احساس بدی نکنید. در این زمان حفظ مایعات در صورت، انگشتان دست و مخصوصاً اطراف قوزک پا و پاها افزایش می‌یابد. این مشکل در هوای گرم و اواخر روز بدتر می‌شود. یکی از علل آن تکمیل مایعاتی است که در بدن به شکل خون اضافه، آب کیسه جنینی و آب جریان دارد. بدن شما و کودکتان به این مایعات نیاز دارند. به همین دلیل است که خانم‌های باردار اغلب احساس تشنگی می‌کنند. بنابراین برای کاهش ورم به خود تشنگی ندهید. (که این درمان اشتباهی است). بهترین درمان حرکت به اطراف است. برای مدت طولانی یک جا ننشینید و یک جا نایستید. هنگامی که می‌نشینید پاهایتان را بالاتر از باسن قرار دهید و هرگز پاهایتان را روی هم نگذارید. اگر ورم هنگام شب نمایان شد به پزشک اطلاع دهید زیرا شاید نشانه مسمومیت حاملگی باشد. 

8- چکیدن شیر از سینه‌ها

در بعضی از خانم‌های باردار، یک مایع زرد رنگ غلیظ از سینه‌ها خارج می‌شود که آغوز نامیده می‌شود و کودک بعد از تولد برای چند روز قبل از آمدن شیر از آن تغذیه می‌کند. ممکن است با تحریک سینه‌ها و یا به دلایل ناشناخته این مایع زودتر از سینه‌ها ترشح شود. می‌توانید با گذاشتن یک تکه پارچه تمیز نخی و یا یک تکه گاز در لباس زیرتان که رطوبت اضافی را جذب می‌کند، این مشکل را حل کنید.

 تکرر ادرار یا بی‌اختیاری ادرار در دوران بارداری

آیا حقیقت دارد که در هفته‌های آخر نباید در وان حمام کنم؟

هیچ دلیل پزشکی برای این کار وجود ندارد ولی به علت این‌که در ماه‌های آخر حفظ تعادل برایتان مشکل‌تر و احتمال لیز خوردن و افتادن بیشتر است باید بیشتر مراقب باشید. از حمام کردن در آب خیلی داغ نیز خودداری کنید.  استثناء: در صورت پاره‌شدن کیسه آب هرگز در وان حمام نکنید.

آیا حقیقت دارد که پسرها در رحم فعال‌تر از دخترها هستند؟

هم پسرها و هم دخترها در رحم مادر با شدت یکسان لگد می‌زنند و پیچ و تاب می‌خورند. از این طریق نمی‌توانید جنسیت کودکتان را مشخص کنید.

در چه مواردی باید پزشک را مطلع کرد؟ 

بلافاصله با پزشک یا مامای خود تماس بگیرید اگر:

1- فعالیت‌های کودک در رحم کاهش پیدا کرد. 
2- هر نوع خونریزی یا ترشحی به رنگ صورتی، قرمز یا قهوه‌ای داشتید. 
3- از واژن مایعی خارج شد. 
4- اگر هر 5 تا 10 دقیقه یک‌بار انقباضات منظم داشتید.

برای خرید محصول (طراحی فرزند دوران بارداری) بر روی لینک کلیک کنید


 

پیشنهاد ویژه فیلم آموزشی: والدین متفاوت

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 4 سالگی

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 4 سالگی

این بسته آموزشی بطور کامل به مسائل تربیتی و آموزش مسائلی چون پرورش خلاقیت کودک شما از بدو تولد تا 4 سالگی می‌پردازد. و البته که شما عزیزان می‌توانید حتی بصورت تخصصی نیز از این آموزش‌ها بهره بگیرید و در دوراه اختصاصی طراحی فرزند نیز استفاده کنید. این محصول مناسب والدینی است که می‌خواهند کودکشان را متناسب با آموزش‌های روز پرورش دهند.

بسته آموزشی طراحی فرزند-دوران بارداری

بسته آموزشی طراحی فرزند-دوران بارداری

مادران زیادی هستن که برای آینده فرزندشون آرزوهای بسیار زیادی دارن ولی نمی‌توونن با علم خودشون برای خوشبختی اونها کاری کنن.در بسته  آموزشی طراحی فرزند (دوران بارداری)  خواهیم گفت که چطور  با دانش و تخصص روز دنیا شخصیت و آینده‌ی فرزندت رو اونطور که لایقش هست طراحی کنی و زندگی شخصی، اجتماعی، مالی و رفاهی فرزندت رو به بهترین شکل رقم بزنی. طراحی فرزند رو یاد بگیر، در کمترین زمان اجرا کن و خوشبختی فرزندت رو ببین!    

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

اگر در دنیای امروز مطلبی درباره هوش جنین خواندید به هیچ‌وجه تعجب نکنید. زیرا در دنیای ما همه چیز امکان‌پذیر است. حتی آموزش به جنین در دوران بارداری. و از آن تعجب‌آورتر نیز آموزش جنین قبل از بارداری است. اما کودکان طلایی به عنوان اولین و تنها مجموعه آموزشی در ایران است که به طور تخصصی با توجه متدها و ورش‌های بروز دنیا که برگرفته از متد پروفسورمکوتوشیچیدا است، بر روی هوش‌های چندگانه جنین قبل از تولد و بعد از تولد کار می‌کند. و مادران و پدران را در طول دوران بارداری همراهی می‌کند.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

لباس بارداری در سه ماه سوم بارداری

لباس بارداری در سه ماه سوم بارداری

لباس بارداری در سه ماه سوم بارداری از یک طرف پوشیدن لباس‌های حاملگی لذت بخش است و از طرفی دیگر در ماه‌های هشتم و نهم برایتان خسته کننده می‌شود. 

هفته چهارم بارداری

هفته چهارم بارداری

در هفته چهارم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته چهارم بارداری و نکات مهم درباره هفته چهارم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید.    

علائم و نکات هفته های پایانی بارداری چیست؟

علائم و نکات هفته های پایانی بارداری چیست؟

علائم و نکات هفته های پایانی بارداری چیست؟ هیجان زیاد همراه با خستگی مداوم از نشانه های اواخر دوران بارداری است. بنظر می رسد زمان هم خیلی سریع و هم بطور غیرقابل تحملی کند می گذرد.
هر چه شکمتان بزرگتر می شود انجام کارهای روزمره نیز دشوارتر می شود. در این دوره حرکاتی مانند بلند شدن از صندلی، نشستن پشت فرمان اتومبیل یا حتی غلتیدن در خواب نیاز بر دقت بیشتری دارد. خودتان متوجه می شوید که با در و دیوار یا به دیگران که از وضعیت شما مطلع نیستند،

میزان استفاده از غذاهای دریایی در دوران بارداری

میزان استفاده از غذاهای دریایی در دوران بارداری

میزان استفاده از غذاهای دریایی در دوران بارداری غذاهای دریایی منبع خوب پروتئین و آهن بوده و اسیدهای چرب امگا3 موجود در بسیاری از ماهی‌ها می‌تواند به افزایش رشد مغز کودک کمک کند. درواقع یک مطالعه در بریتانیا نشان داد که کمبود غذاهای دریایی در دوران بارداری می‌تواند به مهارت کلامی ضعیف، مشکلات رفتاری و دیگر مسائل رشد در دوران کودکی منجر شود ولی بعضی از ماهی‌ها و صدف‌ها دارای جیوه پی‌سی‌بی (PCBs) و دیگر آلوده‌کننده‌ها بوده و به ا....

خواص ماست در دوران بارداری

خواص ماست در دوران بارداری

خواص ماست در دوران بارداری ماست به دلیل خوبی دوباره مرسوم شده است. تحقیقات نشان داده که ماست می‌تواند در ساختن استخوان دندان و عضلاتی سالم به بدن کمک کرده، پوست را زیبا نگه داشته و سلامتی لوله گوارش شما را افزایش دهد. ماست با جوش، خارش پوست، گرفتگی پاها، یبوست، گاز معده و آروغ زدن که از مشکلات معمول دوران بارداری هستند مبارزه کرده و عالی‌ترین غذای دوران بارداری است چون به برطرف شدن همه آنها ک....

مغز شگفت انگیز انسان

مغز شگفت انگیز انسان

مغز شگفت‌انگیز انسان انسان فقط 500 سال است که می‌داند مغز کجاست. تا قبل از آن تصور بر این بود که انسان با استفاده از شکم و قلب خود فکر و احساس می‌کند. زیرا حواس فیزیکی، بیشتر از این طریق درک می‌شوند.

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 9

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید