قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

دردهای شایع در دوران بارداری

دردهای شایع در دوران بارداری
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/05/29 0 نظر 190 بازدید

دردهای شایع دوران بارداری

ورم دست و پا و دردهای سیاتیکی از جمله شایع تریت دردها در دوران بارداری است

دردهای شایع در دوران بارداری

چند درد و مشکل شایع را در قسمت پایین بررسی می کنیم

درد سیاتیک


برخی خانم‌‌ها در دوره‌‌ی بارداری، دردی را تجربه کرده‌‌اند که از قسمت پایین کمر شروع شده و به داخل باسن و سپس یکی از پاهایشان و گاه پای دیگر هم کشیده می‌‌شود. این درد یا گاهی احساس بی حسی به درد سیاتیک معروف است، چرا که در نتیجه‌‌ی فشار روی عصب سیاتیک، یکی از رشته‌‌های عصبی اصلی کمر که از لگن و ران‌‌ها تا پایین پاها کشیده شده است ایجاد می‌‌شود. می‌‌توانید با کمی استراحت در تختخواب، حمام آب گرم یا استفاده از کیسه‌‌ی آب گرم یا حوله‌‌ی داغ در مناطق دردناک، از شر درد سیاتیک خفیف خلاص شوید. اما اگر این درد شدید باشد، لازم است که از پزشک خود یا ماما بخواهید برای شما فیزیوتراپی تجویز کند.

                                           درد در دوران بارداری


تنگی نفس


با پیشرفت بارداری، بیشتر دچار کمبود نفس می‌‌شوید. هورمون پروژسترون روی مرکز تنفس مرکزی شما اثر می‌‌گذارد و باعث می‌‌شود شما احساس کنید نفس کم می‌‌آورید. به علاوه با رشد و باز شدن رحم فشار وارده بالا و دیافراگم افزایش می‌‌یابد و در نتیجه شش‌‌هایتان فضای کمتری برای باز و بسته شدن خواهند داشت.
وقتی یکی از همکاران ما دومین فرزندش را باردار بود، به قدری نفس کم می‌‌آورد که فقط می‌‌توانست داستان-های خیلی کوتاه یکی دو جمله‌‌ای برای دخترش بخواند و این مشکل تا زمان وضع حمل با او همراه بود.
در بیشتر موارد، تنگی نفس کاملا طبیعی است

حتما بخوانید: سونوگرافی در دوران بارداری


ردها و خطوط ناشی از کشیدگی پوست
خطوط ناشی از کشیدگی پوست که روی شکم و ران‌‌ها بیشتر به جای می‌‌مانند از عوارض اجتناب ناپذیر باردار‌‌ی‌‌اند. برخی خانم‌‌ها می‌‌توانند با انجام اقداماتی از بروز این ردها جلوگیری کنند و برخی هم به صورت ژنتیکی ردی روی بدن‌‌شان باقی نمی‌‌ماند.
خطوط بارداری در رنگ‌‌های مختلف از قهوه‌‌ای گرفته تا صورتی مایل به قرمز در قسمت‌‌هایی از بدن ایجاد می-شود که پوست کشیده شده است. اما بعد از زایمان به رنگ سفید یا خاکستری تغیر می‌‌کنند و محوتر می-شوند. بسیاری از خانم‌‌ها مالیدن روغن ویتامین ای را روی شکم به منظور جلوگیری از ایجاد خطوط کشیدگی و محو سریع‌‌تر آن‌‌ها مفید می‌‌دانند، اما اثر ویتامین ای روی این خطوط هنوز ثابت نشده است. بهترین راه برای کاهش این خطوط جلوگیری از افزایش زیاد وزن و انجام نرمش منظم است تا عضلات شکم تقویت شوند.

                                                                        درد


ورم


ورم دست و پاها در سه ماهه‌‌ی سوم بارداری بسیار رایج است. ورم(به آن آدم1 هم گفته می‌‌شود) معمولا در نتیجه‌‌ی زیاد ایستادن روی پاها برای مدتی طولانی ایجاد می‌‌شود. اما در طول روز بدون ایستادن‌‌های طولانی مدت هم ممکن است به وجود آید. در هوای گرم ورم معمولا افزایش می‌‌یابد.
به رغم باور عمومی که کاهش مصرف نمک و نوشیدن آب زیاد می‌‌تواند مانع از ورم شود، هیچ مدرک معتبری دال بر تأیید این قضیه وجود ندارد.
اگرچه ورم از عوارض طبیعی بارداری است، اما گاهی می‌‌تواند از علائم قبلی تشنج بارداری باشد.. اگر متوجه افزایش ورم ناگهانی دست و پاها با افزایش وزن ناگهانی حدود 2 کیلوگرم در عرض یک هفته یا کمی بیشتر شدید یا ورم با سر دردهای شدید یا درد ناحیه‌‌ی راست شکم همراه بود. فورا با پزشک خود تماس بگیرید. 
برای کاهش ورم‌‌های عادی موارد زیر را امتحان کنید:


 هر وقت که می‌‌توانید پاهایتان را بالا ببرید تا ورم کم شود.
محیط خانه را خنک نگه دارید.
 جوراب‌‌ها یا ساپورت‌‌های تنگ بپوشید، البته در حدی که به زانوهایتان فشار نیاورند.
 زمانی که به تختخواب می‌‌روید روی کمر به پشت نخوابید، بلکه روی پهلوها بخوابید.

حتما بخوانید: دوره هیجان انگیز سه ماه اول بارداری


بی اختیاری در دفع ادرار


در دوره‌‌ی بارداری خارج شدن بی‌‌اختیار چند قطره ادرار به هنگام عطسه و سرفه یا خندیدن امری عدی است. این نوع بی اختیاری در دفع ادرار به دلیل افزایش حجم رحم و افزایش فشار روی مثانه به وجود می-آید. شل شدن عضلات پایین لگن خاصره، این مشکل را در اواخر سه ماهه‌‌ی دوم و سه ماهه‌‌ی سوم افزایش می‌‌دهد. گاهی اوقات هم چنین ممکن است در شکم لگد محکمی به مثانه وارد کند و موجب خروج بی اختیار ادارار شود. انجام نرمش‌‌هایی برای تقویت عضلات پایین لگن(این عضلات به هنگام ادرار کردن به شدت منقبض می‌‌شوند) می‌‌تواند از مشکل بی اختیاری جلوگیری کند یا حداقل آن را کاهش دهد. برخی از خانم‌‌ها حتی گاهی این مشکل را 6 تا 12 ماه پس از بارداری همچنان تجربه می‌‌کنند.
نرمش‌‌های عضلات لگن نه تنها به کاهش بی اختیاری ادرار کمک می‌‌کند، بلکه بر اساس تحقیقات یک مجله‌‌ی پزشکی انگلیسی انجام مرتب این نرمش‌‌ها در کاهش نیاز مادر به زایمان فورسپس نیز نقش دارد

                                              درد در بارداری


رگ‌‌های واریس


ممکن است متوجه شوید که یکدفعه چیزی شبیه یک نقشه‌‌ی کوچک راه‌‌ها روی پایین پاهایتان(گاهی منطقه فرج) ظاهر شده است. این علائم همان رگ‌‌های پاره شده‌‌اند. (معروف به رگ واریسی) که در اثر فشار رحم بر رگ‌‌های خونی اصلی به وجود می‌‌آید. بارداری همچنین باعث می‌‌شود بافت‌‌های ماهیچه‌‌ای داخل رگ‌‌ها شل شون و حجم خون افزایش یابد که هر دوی این مسائل می‌‌تواند به ابعاد مشکل بیفزاید. خانم‌‌هایی که پوست روشن یا سابقه‌‌ی خانوادگی واریس دارند، بیشتر در معرض این مشکل قرار می‌‌گیرند. اغلب این رگ‌‌های واریس آبی مایل به بنفش، پس از زایمان محو می‌‌شوند، اما گاهی اوقات کاملا ناپدید نمی‌‌شوند. رگ‌‌های واریسی معمولا بدون دردند اما گاه با اندکی درد، سوزش یا ناراحتی همراهند.
به ندرت در بعضی رگ‌‌های سطحی پا، لخته‌‌های خون ایجاد می‌‌شود. به این مشکل لخته‌‌های خونی سیاهرگی سطحی گفته می‌‌شود که البته مسئله‌‌ی جدی و خطرناکی نیست و با استراحت، کمپرس آب گرم، بالا نگه داشتن پا و استفاده از جوراب‌‌های مخصوص واریس درمان می‌‌شود. البته لخته‌‌ای در رگ‌‌های عمقی پا ایجاد شود، کمی جدی تر است.

حتما بخوانید: استفاده از یک هرم غذایی سالم در دوران بارداری


نمی‌‌توانید از بروز واریس جلوگیری کنید و با عوامل ارثی بجنگید، اما می‌‌توانید با رعایت نکات زیر از میزان و شدت تورم رگ‌‌های واریسی بکاهید:


از ایستادن‌‌های طولانی مدت پرهیز کنید.
از پوشیدن شلوار یا لباس‌‌هایی که به خصوص در یک ناحیه از پا خیلی تنگ می‌‌شوند، بپرهیزید مثل جوراب‌‌هایی با کش‌‌های سفت یا ساق‌‌ها و جوراب‌‌های کشی تنگ و چسبان.
اگر مجبور شدید برای مدت طولانی در یک جا بنشینید یا بایستید، گهگاه پاهایتان را تکان دهید و جابه‌‌جا کنید تا جریان خون در آن‌‌ها تحریک شوند.
هر وقت که ممکن بود پاهایتان را بالا نگه دارید.
اگر واریس خیلی ناراحت‌‌تان می‌‌کند، بهتر است از پزشک خود بخواهید برایتان ساق یا جوراب‌‌های تنگ واریس تجویز کند.
 

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین ، مطابق با آخرین یافته‌های دانشمندان بزرگ دنیا و برای اولین بار در ایران ارائه شده است. این مجموعه براساس متد پروفسور مکوتو شیچیدا از ژاپن، روی هوش‌های چندگانه جنین از جمله: هوش عاطفی، هوش شنیداری، هوش کلامی، هوش فضایی، هوش کوانتومی، هوش خوددرمانگر و همچنین حواس دهگانه جنین تمرکز دارد. مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین شامل 2 جلد کتاب و 4 عنوان دی‌وی‌دی آموزشی به همراه فلش کارت های ای . اس. پی ، برچسب های تصویری و کتاب‌های صوتی، ارائه گردیده است.

 مدرسه بدون دردسر ( پیش دبستان و کلاس اول)

مدرسه بدون دردسر ( پیش دبستان و کلاس اول)

بعد از تولد هر کودک با ما چالش‌هایی کوچک و بزرگ روبرو هستیم. که برخی در کوتاه مدت و یا برخی در طولانی مدت حل می‌شوند و از پس آن برمی‌آییم. و ما همیشه در این میان مانند یک مربی به فرزندمان آموزش می‌دهیم. و او با آموزش‌های ماست که از پس بسیاری از مشکلات و چالش‌های پیش روی زندگی‌اش برمی‌آید. اما اگر در این میان ما هیچ آموزشی به او ندهیم ولی در قبالش از او توقع حل مسائل را داشته باشد چه پیش خواهد آمد؟

بسته آموزشی بارداری طلایی

بسته آموزشی بارداری طلایی

پدر و مادر باید بدانند که تربیت از تولد شروع می‌شود و والدین بیشترین نقش را در 8 سال اول تولد دارند. بعد تا 12 سال این نقش کم رنگ، تا 18 سال کم رنگ تر و بعد از 18 سالگی تحت تأثیر عوامل محیطی، هم سالان و جامعه قرار می‌گیرند، والدین باید آگاه باشند با محکم کردن پایه‌های شخصیتی در همه‌ی زمینه‌های رشد، تنها در این سال‌ها فرصت دارند به تربیت فرزند خود بپردازند.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

تاثیر تلاوت قرآن در دوران بارداری

تاثیر تلاوت قرآن در دوران بارداری

تاثیر تلاوت قرآن در دوران بارداری تلاوت قرآن باید برنامه ثابت و مداوم دوران بارداری باشد:
پیامبر اکرم می‌فرمایند:
" نوروا بیوتکم بتلاوه القرآن... فان البیت اذا کثر فیه تلاوه القرآن کثر خیره و استع اهله و اضا لاهل السمائ کما تضی‌ئ السما لاهل الدنیا"
خانه‌های خود را به تلاوت قرآن روشن کنید... هرگاه در خانه‌ای قرآن زیاد تلاوت شود، خیر و برکت آن خانه زیاد میشود و اهل آن به وسعت می‌رسند و آن خانه برای اهل آسمان درخشندگی پیدا میکند؛ چنانکه ستارگان آسمان برای اه...

مواد معدنی مورد نیاز در دوران بارداری

مواد معدنی مورد نیاز در دوران بارداری

مواد معدنی مورد نیاز در دوران بارداری آهن مستقیما انرژی‌‌‌‌‌زا نیست ولی به عامل اصلی انرژی یعنی اکسیژن کمک می‌‌‌‌‌کند. اکسیژن از طریق خون از ریه‌‌‌‌‌ها به قسمت‌‌‌‌‌های مختلف بدن می‌‌‌‌‌رسد. گلبول‌‌‌‌‌های قرمز خون دارای هموگلوبین و هموگلوبین دارای آهن است.

سه ماه اول بارداری چی بخورم؟

سه ماه اول بارداری چی بخورم؟

سه ماه اول بارداری چی بخورم؟ دستورات غذایی زیر که شامل مواد غذایی مفید می باشد برای ذائقه های حساس در سه ماهه اول بارداری در نظر گرفته شده است. 
نوشیدنی ماست و میوه

خواص ماهی تون در بارداری

خواص ماهی تون در بارداری

خواص ماهی تون در بارداری  مطالعات نشان داده است خوردن مقدار زیادی ماهی (هفته‌ای 3 تا 4 وعده در دوران بارداری و شیردهی فواید بهداشتی زیادی دارد. ماهی تون راحت‌ترین ماهی برای وارد کردن به سبک زندگی پر کار است. یک کنسرو تون را در ظرف نهار خود گذاشته و روی سالاد خود ریخته تا مقدار زیادی پروتئین (42 گرم پروت با کیفیت بالا با کالری کمتر از 200)، چربی‌های خوب و دیگر مواد مغذی را به شما بدهد یا این که گوشت ماهی تون را به عنوان یک غذای بسیار خوب برای شام خود انتخاب کنید.

حرف¬های زنان

حرف¬های زنان

حرفهای زنان بکارگیری از کلمات احساسی و عاشقانه در درون زن جادو میکند و به زن احساس محبوبیت میدهد. زن در حین شنیدن حرفهای احساسی در کنار مرد خود احساس افتخار خوشبختی میکند.
 

طریقه ی انجام تست های تکمیلی در بارداری

طریقه ی انجام تست های تکمیلی در بارداری

طریقه ی انجام تست های تکمیلی در دوران  بارداری با گرفتن مایع امنیوتیک  و نمونه برداری از جفت آزمایشات تکمیلی غربالگری انجام می شود  

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید