کودک درون

کودکان‌طلاییِ جنین
کودکان‌طلاییِ کودک
کودکان‌طلاییِ نونهال
کودکان‌طلاییِ نوجوان
کودکان‌طلاییِ جوان
کودکان‌طلاییِ بزرگسال
کودکان‌طلاییِ میانسال
کودکان‌طلاییِ سالمند

کودکانی که لکنت زبان دارند

کودکانی که لکنت زبان دارند
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/12/22 0 نظر 95 بازدید

کودکانی که لکنت زبان دارند لکنت زبان یک مشکل گیج‌کننده و خسته‌کننده برای گوینده و شنونده است. نشانه‌های لکنت زبان عبارت است از: تکرارهای سریع اولین حرف کلمات، کشیدن بیش‌از حد صداها.

کودکانی که لکنت زبان دارند

لکنت زبان چه نشانه‌هایی دارد؟ و چطور می‌شود لکنت زبان کودکان را از بین برد؟ 

لکنت زبان یک مشکل گیج‌کننده و خسته‌کننده برای گوینده و شنونده است. نشانه‌های لکنت زبان عبارت است از: تکرارهای سریع اولین حرف کلمات، کشیدن بیش‌از حد صداهایی مانند یی، آ، او در وسط کلمات، و توقف و ایست کامل روی کلمات. یک صدا، بخش، کلمه، حتی یا عبارت ممکن است چندین بار تکرار شود. تقریباً 1 درصد جمعیت کشورهای غربی، لکنت زبان دارند که بیشتر این افراد مذکر هستند.

لکنت زبان معمولاً یک رخداد تکاملی موقتی درمیان کودکان 2 تا 5 سال است که با روان‌شدن کودک در استفاده از زبان مادری از بین می‌رود. لکنت این کودکان در هنگام ناراحتی، خستگی یا هیجان‌زدگی افزایش پیدا می‌کند. از میان کودکانی که پس از 5 سالگی لکنتشان برطرف نشده است، 80 درصد آن‌ها تا انتهای دورة بلوغ بهبود می‌یابند.

یک کودک زیر 7 سال که به لکنت دچار است، ممکن است برای پشت‌سر گذاشتن وقفه‌هایی که در جریان صحبت‌کردن با آن‌ها روبرو می‌شود در کنار لکنت، حرکات همراهی نظیر پیچ و تاب دادن صورت، چشمک‌زدن، حرکت‌دادن بازوها، تنفس نامنظم یا حرکاتی دیگر را طراحی کند. بیشتر کسانی که دچار لکنت زبان هستند در مراحل پیشرفته به جایی می‌رسند که کلمات مشکل‌ساز را می‌شناسند و همین پیش‌بینی اغلب وضعیت را مشکل‌تر می‌کند. این افراد، همیشه لکنت ندارند. برخی می‌توانند با کودکان هم‌سن و سالشان به راحتی صحبت کنند،‌ بدون هرگونه مشکلی آواز بخوانند، یک زبان خارجی را به روانی صحبت کنند و بدون تپق‌زدن همراه با دیگران سرود بخوانند. وقتی لکنت آغاز می‌شود، مانند سایر عادت‌ها، به صورت یک الگوی طبیعی رفتار درمی‌آید. در این حالت، عادت یادشده، به طور ناخودآگاه بر پایه مجموعه‌ای از رفتارهای وابسته به صحبت‌کردن و تنفس، ماندگار می‌شود. برخی پیشنهادهای ما برای والدین کودکان خردسال به آن‌ها کمک خواهد کرد تا بدانند در پی چه باشند و چه‌طور واکنش نشان دهند. پیشنهادهای دیگر ما برای والدین کودکان بزرگ‌تر است که برای مدت طولانی لکنت دارند. این والدین باید صبر و شکیبایی و تلاش زیادی داشته باشند؛ زیرا غلبه بر لکنت زبان به هیچ‌وجه آسان نیست.

 

کودکانی که لکنت زبان دارند

1- اولین لکنت‌ها را نادیده بگیرید

عکس‌العمل شما در برابر تلاش کودکتان برای برقراری ارتباط با دیگران، عامل بسیار مهمی در شکل‌گیری توانایی او برای روان صحبت‌کردن است. با کودک به طور صحیح صحبت کنید؛ ولی انتظار نداشته باشید که زبانش به پختگی شما باشد. بکوشید، مادامی که توانایی‌های خود را در به‌کارگیری زبان، گسترش می‌دهد با صبر و حوصلة فراوان به او گوش فرا می‌دهید.

2- جملات کودک را تمام نکنید

وقتی کودکتان در حال صحبت‌کردن است با آرامش به او توجه داشته باشید. اگر در ادای یک واژه یا تمام‌کردن یک جمله دچار مشکل شد، با شکیبایی صبر کنید. حرفش را قطع نکنید و به جای او صحبت نکنید. وقتی به کودک پاسخ می‌گویید، شکل صحیح کلمات را به کار ببرید و با استفاده از واژه‌های جدید، فرهنگ لغات او را پربارتر کنید.

3- فضایی آرام ایجاد کنید

زمانی که خانواده برای صحبت‌کردن به دور هم می‌نشینند (مثلاً در هنگام صرف شام) محیطی آرام و بدون شتاب‌زدگی مهیا کنید و افزون بر آن به هر کودک به طور جداگانه فرصت صحبت‌کردن بدهید. به آن‌ها بفهمانید که به شنیدن حرف‌هایشان علاقه‌مند هستید.

4- خودتان با آرامش صحبت کنید

اما از کودکان‌تان نخواهید که آرام‌تر صحبت کنند. کودک، در هنگام صحبت‌کردن باید احساس راحتی کند. بنابراین، به لکنت‌های احتمالی او توجه نکنید و به طور کلی، پذیرای او باشید. با حالت طبیعی و بدون کندی محسوس با کودک صحبت کنید. از جملات کوتاه‌تر و واضح‌تر استفاده کنید تا درمقابل، کودک نیز در استفاده از چنین جملاتی احساس آزادی عمل کند.

حتما بخوانید: اختلال در تمرکز همرا با (بیش‌کاری و یا بدون بیش‌کاری)

5- درباره لکنت زبان او اظهارنظر نکنید

برچسب کندزبان به کودک نزنید. هرچه آگاهی کودک درمورد لکنتش بیشتر باشد، احتمال بدترشدن مشکل افزایش می‌یابد. نزد خود تصور کنید که نگران‌بودن از تلفظ صحیح هر کلمه، چه احساسی به شما می‌دهد.

6- آرامش در حین صحبت‌کردن را به کودک بیاموزید

لکنت زبان، اغلب به دنبال نگرانی کودک از صحبت‌کردنش افزایش می‌یابد. وقتی لکنت با واکنش یا اظهارنظر منفی روبه‌رو شود، نگرانی به ترس بدل خواهد شد. ترس موجب سفت‌شدن تارهای صوتی و سخت‌شدن تنفس می‌شود و در نتیجه صحبت‌کردن را حتی مشکل‌تر از پیش می‌کند.

به کودک بیاموزید تا گلو، شانه‌ها، قفسه سینه و شکم خود را شل کند. وقتی کسب آرامش عمومی را آموخت، بر روی ماهیچه‌های درگیر در صحبت‌کردن تمرکز کنید. کودک را مجبور کنید، روزی چندبار این تمرین را انجام دهد تا آن‌که در شل‌کردن این بخش خاص از بدن خود مهارت یابد.

7- تنظیم تنفس را به کودک بیاموزید

سخن‌گفتن نیازمند عبور هوا از کنار تارهای صوتی است، چگونگی تنفس کودک روی صحبت‌کردن او تأثیر می‌گذارد. بسیاری از کودکان دچار لکنت، در هنگام صحبت‌کردن نفس‌نفس می‌زنند و درواقع، نفس آن‌ها بند می‌آید.

8- تنفس عمیق و منظم از دهان را به کودک بیاموزید

از کودک بخواهید یک دستش را روی سینه و دست دیگرش را روی شکم خود بگذارد. در طول دم، باید شکمش بیشتر از قفسه سینه‌اش حرکت کند. به او بگویید که واژه آرام باش را در طول یک بازدم آرام، نزد خودش زمزمه کند. کودک باید هر روز این تمرین را انجام دهد تا به تدریج بتواند به تنفس نامناسب خود، توجه داشته باشد. به کودک بیاموزید تا قبل از صحبت‌کردن، نفس بگیرد (دم) و در طول صحبت، نفس خود را بیرون دهد (بازدم). همان‌طور که گفته شد، ایجاد صدا بر اثر حرکت هوا در برابر تارهای صوتی است، بنابراین، از کودک بخواهید در هنگام ادای جملات کوتاه، تنفس صحیح را تمرین کند. شما می‌توانید برای کمک به او مجموعه‌ای از جمله‌ها یا عبارت‌های کوتاه را برای تمرین در اختیارش بگذارید.

9- کودک را وادارید تا درست پس از آغاز لکنت، صحبت را متوقف و سکوت کند

کودک باید به جای تلاش برای پشت‌سرگذاشتن وقفه، مکث کند، نفس بگیرد و سپس، با یک بازدم به آرامی شروع به صحبت کند.

10- کودک را مجبور کنید، با صدای کوتاه صحبت کند

فردی که دچار لکنت است در حالتی که زیر فشار و تنش باشد، مانند سایر اشخاص به طور طبیعی صدایش را بلند می‌کند. صدای بلندتر به هوای بیشتری نیازمند است، به همین علت میزان فشار را در حنجره بالا می‌برد. پس یک صدای تنظیم‌شده از نظر حجم، می‌تواند لکنت را کاهش دهد.

11- حساسیت کودک را نسبت به موقعیت‌های تحریک‌کننده لکنت از بین ببرید

ترس احتمال لکنت را در کودک افزایش می‌دهد و پیش‌بینی اشکال در ادای کلمات، وضع را بدتر می‌کند. 

 

 

1. فهرستی را از موقعیت‌ها و واژه‌هایی که موجب بروز ترس در کودک می‌شوند، تهیه کنید. از کودک بخواهید مواقعی را که در آن‌ها دچار مشکلات صحبت‌کردن می‌شود، شناسایی کند. سپس، واژه‌هایی را که در او موجب لکنت می‌شوند، فهرست کنید.

2. تمرین‌های کسب آرامش تدریجی را انجام دهید. این تمرین‌ها برای ازبین‌بردن ترس کودک مفیدند.

3. از کودک بخواهید که خود را در یکی از موقعیت‌هایی که در او ایجاد ترس می‌کند در حال صحبت‌کردن، تصور کند. فرض کنید، این کودک در تلفظ نام خود مشکل دارد. از او بخواهید چشمانش را ببندید. سپس، بکوشید با تشریح یک موقعیت خیالی او را در کلاس بنشانید، به‌طوری که در ذهنش خود را در کلاسی تصور کند که معلم در حال خواندن اسامی دانش‌آموزان است. او را وادارید احساس انتظار برای شنیدن اسمش را تصور کند. سپس در خیال او، معلم اسمش را می‌خواند. اکنون، کودک بدون لکنت پاسخ می‌دهد، «من شارون هستم».

4. سطح اضطراب را ارزیابی کنید. از کودکتان بخواهید تا میزان اضطراب خود را در موقعیت فرضی قبل، از اعداد یک تا ده مشخص کند. سپس، تمرین خیالی بالا را چندین‌بار انجام دهید تا سطح اضطراب در حد پذیرفته‌ای پایین بیاید. بعد از موفقیت در این موقعیت، بر روی شرایط خیالی دیگر کار کنید.

5. موقعیت‌هایی را که کودک به طور معمول دچار لکنت می‌شود، مشابه‌سازی کنید. وقتی کودک در موقعیت‌های خیالی احساس راحتی کرد، تجربه‌های دیگری را برای او بازسازی کنید. برای مثال، وانمود کنید که یک معلم هستید. اسم کودک را از او بپرسید وقتی با موفقیت به این پرسش پاسخ داد، به موقعیت بعدی بروید. در تمام این اوقات، استفاده از روش‌های تنفسی و کسب آرامش تدریجی را به کودک یادآوری کنید.

6. امکان تمرین در موقعیت‌های ازپیش تعیین‌شده را فراهم کنید. به عبارت دیگر، موقعیت‌هایی واقعی طراحی کنید تا کودک بتواند در آن‌ها آموخته‌های جدیدش را به کار ببندد. برای نمونه، دوستان کودک را به خانه دعوت کنید، یا او را برای گردش بیرون ببرید تا در موقعیت صحبت‌کردن با دیگران قرار بگیرد. از کودک بخواهید پیش از صحبت‌کردن، جمله‌ای را آماده کند،‌ آن را نزد خود تکرار کند و در درونش شاهد موفقیتش باشد.

7. از تلاش کودک برای صحبت‌کردن در موقعیت‌های از پیش تعیین‌نشده، حمایت کنید. قبل از آن‌که به تنهایی وارد جمع شود، تمرین‌های قبل را به او یادآوری کنید. حامی کودک باشید و تلاش او را تحسین کنید. اگر باز هم لکنت دارد، چیزی نگویید، فقط به سادگی به برنامه خود ادامه دهید.

12- هم‌خوانی را تمرین کنید

متن ساده‌ای انتخاب کنید و سپس، بکوشید هم‌صدا و با حالتی عادی آن را با یکدیگر بخوانید. پس از چندبار تکرار، کم‌کم صدای خود را کاهش دهید تا جایی که کودک به تنهایی در حال خواندن متن باشد. از کودک بخواهید در وضعیتی که به تنهایی در حال خواندن است، این‌طور تصور کند که هم‌چنان به هم‌خوانی با شما می‌پردازد.

13- از یک مترونوم استفاده کنید

مترونوم را روی یک سرعت پایین تنظیم کنید. کودک را مجبور کنید تا صحبت‌کردنش را تنظیم کند (بخش 3- 3 ¡ 12 را ببینید) و سپس متن را با ضربات مترونوم بخواند. پس از آن‌که کودک توانست متن را بدون لکنت بخواند، موقعیت‌های دیگری را برای او مشابه‌سازی کنید و در همین حال، با مترونوم زمان ادای واژه‌ها یا سیلاب‌ها را مشخص کنید.

14- از افراد متخصص کمک بگیرید

اگر لکنت زبان کودک بسیار شدید است یا با تلاش شما بهبود نمی‌یابد، باید از افراد متخصص کمک بگیرید. برای مثال، می‌توانید برای طراحی یک برنامه درمانی مناسب، با پزشک خود یا یک مرکز درمانی بهداشتی و حتی با پدر و مادران دیگر مشورت کنید.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 4 سالگی

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 4 سالگی

این بسته آموزشی بطور کامل به مسائل تربیتی و آموزش مسائلی چون پرورش خلاقیت کودک شما از بدو تولد تا 4 سالگی می‌پردازد. و البته که شما عزیزان می‌توانید حتی بصورت تخصصی نیز از این آموزش‌ها بهره بگیرید و در دوراه اختصاصی طراحی فرزند نیز استفاده کنید. این محصول مناسب والدینی است که می‌خواهند کودکشان را متناسب با آموزش‌های روز پرورش دهند.

 مدرسه بدون دردسر ( پیش دبستان و کلاس اول)

مدرسه بدون دردسر ( پیش دبستان و کلاس اول)

بعد از تولد هر کودک با ما چالش‌هایی کوچک و بزرگ روبرو هستیم. که برخی در کوتاه مدت و یا برخی در طولانی مدت حل می‌شوند و از پس آن برمی‌آییم. و ما همیشه در این میان مانند یک مربی به فرزندمان آموزش می‌دهیم. و او با آموزش‌های ماست که از پس بسیاری از مشکلات و چالش‌های پیش روی زندگی‌اش برمی‌آید. اما اگر در این میان ما هیچ آموزشی به او ندهیم ولی در قبالش از او توقع حل مسائل را داشته باشد چه پیش خواهد آمد؟

شادی و خلاقیت - تولد تا هفت سالگی

شادی و خلاقیت - تولد تا هفت سالگی

زمانی می‌رسد که شما برای آنکه کودکتان بیشتر از قبل در اجتماع باشد و یا کارهای جدید را تجربه کند او را در مراکز آموزشی همچون مهدکودک و یا مراکز رشد و خلاقیت ثبت نام می‌کنید و یا حتی برای پرورش هوش او نیز برنامه ریزی‌های روزانه انجام می‌دهید و او را در کلاس‌هایی هوش نیز ثبت نام می‌کنید. اما در میان 10 کودکی که در این کلاس‌ها وجود دارد مربی چقدر زمان دارد تا تنها برای فرزند شما بگذارد و خلاقیت و هوش او را پرورش دهد؟

بسته آموزشی پرورش مدیران آینده

بسته آموزشی پرورش مدیران آینده

شما والدین گرامی می توانید تنها با چندین ساعت آموزش در خصوص پرورش نبوغ مالی و اقتصادی نه تنها آینده فرزنداتان را بلکه نسل‌های پس از آن را نیز دچار تغییر کنید. شما با آموزش دادن صحیح به کودکانتان می‌توانید آینده او را تضمین کنید. یک ماه آموزش امروز برابر با چندین سال آسایش و راحتی و خوشبختی فرزند شماست. با پرورش نبوغ و خلاقیت در کودکتان پایه گذار زندگی آرام برای او باشید.  

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

کودکان، همگی نابغه متولد می‌شوند و در بسیاری مواقع تنها کافی است در آنها زمینه های رشد و شکوفایی شناسایی و فراهم شود تا آنها بتوانند در زندگی خود بدرخشند. اما باید بخاطر داشته باشید که این دوران طلایی چندان پایدار نیست و قبل از آنکه فرصت را از دست بدهید باید اقدام کنید.

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

اگر در دنیای امروز مطلبی درباره هوش جنین خواندید به هیچ‌وجه تعجب نکنید. زیرا در دنیای ما همه چیز امکان‌پذیر است. حتی آموزش به جنین در دوران بارداری. و از آن تعجب‌آورتر نیز آموزش جنین قبل از بارداری است. اما کودکان طلایی به عنوان اولین و تنها مجموعه آموزشی در ایران است که به طور تخصصی با توجه متدها و ورش‌های بروز دنیا که برگرفته از متد پروفسورمکوتوشیچیدا است، بر روی هوش‌های چندگانه جنین قبل از تولد و بعد از تولد کار می‌کند. و مادران و پدران را در طول دوران بارداری همراهی می‌کند.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

بازی‌ها و اسباب‌بازی‌های مناسب برای نوزادان 6 ماهه

بازی‌ها و اسباب‌بازی‌های مناسب برای نوزادان 6 ماهه

بازی‌ها واسباب‌بازی‌های مناسب برای کودکان 6 ماهه هماهنگی چشم و دست یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های سال اول زندگی فرزند شما است. برای یادگیری مهارت‌های دیدن و لمس کردن از بلوک‌های چینشی استفاده کنید.

کودکی که آداب نمیداند!

کودکی که آداب نمیداند!

کودکی که آداب نمی‌داند! آداب معاشرت به این دلیل بوجود آمده‌اند که مناسبات انسانی را دلپذیرتر می‌کند؛ در فردی که با آن‌ها ارتباط برقرار می‌کنید، احساس خوشایندی پدید می‌آورد.

غذای مغز کودک در دوران بارداری

غذای مغز کودک در دوران بارداری

غذای مغز کودک در دوران بارداری روغن ماهی موجود در شاه ماهی هم برای مغز کودک شما مفید است. تحقیقات منتشرشده در مجله آمریکایی تغذیه بالینی نشان داده است خانم­‌های بارداری که ماهی بیشتر می­‌خوردند کودکانشان رشد مغزی بیشتری داشتند.

تناسب اندام و آمادگی جسمانی در سه ماه سوم بارداری

تناسب اندام و آمادگی جسمانی در سه ماه سوم بارداری

تناسب اندام و آمادگی جسمانی در سه ماه سوم بارداری نگه‌داشتن بدن در یک وضعیت مناسب و دقت در حرکات مخصوصا حالا که مفاصل نرم هستند و بدن تعادل ندارد و کمر فشار زیادی را تحمل می‌کند.

8 راز بزرگ آفرینش جنین که هنوز هم بی پاسخ مانده‌اند - قسمت دوم

8 راز بزرگ آفرینش جنین که هنوز هم بی پاسخ مانده‌اند - قسمت دوم

8 راز بزرگ آفرینش جنین که هنوز هم بی پاسخ مانده‌اند - قسمت دوم کروموزوم‌ها نیز داستانی دارند. این داستان در اکتشافی خلاصه می‌شود که دو دانشمند بزرگ جیمز واتسون و فرانسیس کریک به آن دست یافتند. آن‌ها در سال 1953 جایزه نوبل را به دست آوردند به دلیل اکتشافی که به کرموزومهای رنگی نامگذاری شده بود. تعداد این کروموزوم‌ها به 46 کروموزوم در هر سلول می‌رسد و به قول دیگر 23 جفت. 22 جفت از این تعداد یکنواخت شبیه به هم هستند اما تنها جفت باقی‌مانده وظیفه مهم تعین جنسیت جنین را برعهده دارد.

مشکلات شبانگاهی  کودکان

مشکلات شبانگاهی کودکان

مشکلات شبانگاهی کودکان مشکلات خوابیدن در خانه شما هر چه باشد، شما تنها، دچار آن‌ها نیستید بسیاری از والدین در فرستادن کودکانشان به رختخواب و نگه داشتن آن‌ها در آنجا مشکل دارند.

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 4

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید