کودکان‌طلاییِ جنین
کودکان‌طلاییِ کودک
کودکان‌طلاییِ نونهال
کودکان‌طلاییِ نوجوان
کودکان‌طلاییِ جوان
کودکان‌طلاییِ بزرگسال
کودکان‌طلاییِ میانسال
کودکان‌طلاییِ سالمند

مقاومت کودکان در برابر مصرف دارو

مقاومت کودکان در برابر مصرف دارو
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/12/16 0 نظر 295 بازدید

مقاومت کودکان در برابر مصرف دارو مصرف دارو همیشه یک تجربه مطبوع نیست، اما ضروری است. بسیاری از والدین با مشاهده رفتار دفاعی کودکان در برابر دارو (پرت کردن قرص‌ها، بستن دهان) غمگین می‌شوند.

مقاومت کودکان در برابر مصرف دارو

چرا کودکان در مقابل مصرف دارو مقاومت می‌کنند؟ چطور دارو خوردن را برای کودک لذت بخش کنیم؟

مصرف دارو همیشه یک تجربه مطبوع نیست، اما ضروری است. بسیاری از والدین با مشاهده رفتار دفاعی کودکان در برابر دارو (پرت کردن قرص‌ها، بستن دهان، جیغ کشیدن و ...) غمگین و هراسان می‌شوند. ناراحتی آن‌ها کاملا طبیعی است. تحمل این رفتارها برای یک انسان آگاه بسیار مشکل است. برای اجتناب از جنگ و دعوا و ایجاد یک تصور صحیح از درمان دارویی، به توصیه‌های ما عمل کنید.

1- دیدی مثبت داشته باشید

برای دارو دادن به فرزند کوچک خود از او عذرخواهی نکنید و نگذارید فکر کند که به نظر شما دارو بدمزه است. درست مانند آن‌که یکی از اعمال عادی و ضروری روزانه را انجام می‌دهید، مثبت باشید.

2- رفتاری جدی داشته باشید، به طوری که عدم همکاری کودک به هیچ وجه به ذهنتان خطور نکند

وقتی ناچارید برای درمان به کودک دار و بدهید، طوری رفتار کنید که احساس کند حق انتخاب دارد و مشکل مهمی پیش نیامده است.

3- خود را سرزنش نکنید

به کودک نگویید که به خاطر دادن دارویی بد مزه به او متأسف هستید و همچنین، در صورت مقاومت در برابر مصرف دارو کودک را تهدید نکنید که این موضوع را به اطلاع پزشکش می‌رسانید. از یک روش جمعی استفاده کنید، به او بگویید که شما و پزشک خواهان درمان و بهبودی او هستید و به همین علت، او مجبور است که دارو مصرف کند.

4- مشکل را تا حد امکان، آسان بگیرید

راه‌های زیادی برای آسان‌تر کردن مصرف دارو بدون از بین رفتن اثر آن وجود دارد. داروها به شکل‌های گوناگون: قرص، شربت یا قرص‌های جویدنی موجودند و شما می‌توانید نوعی را انتخاب کنید که مصرف آن برای کودکتان آسان‌تر باشد. توصیه اکید ما این است که همیشه هنگام تجویز داروها با پزشک صحبت کنید و از او بخواهید، بهترین راه را برای استفاده از آن داروی خاص به شما توصیه کند.

حتما بخوانید: چگونه با کودک خود صحبت کنیم؟

5- در صورت موافقت پزشک یا داروسازان، دارو را با چیزی که کودک دوست دارد، مخلوط کنید

مثلا می‌توانید یک داروی مایع را با قدری شیر یا آب میوه مخلوط کنید. دارو را داخل یک فنجان یا شیشه نریزید؛ زیرا اگر کودک همه آن را نخورد، مقدار صحیح دارو را دریافت نخواهد کرد. می‌توانید، یک قرص را خرد کنید و با یک قاشق فالوده سیب، مربا یا آب پرتقال مخلوط کنید. هیچگاه، دارو را به عنوان آب نبات به کودک ندهید. اگر کودک شما در بلعیدن قرص مشکل دارد باید بیاموزد که بدون چون و چرا دارو را مصرف کند.

6- روش‌های گوناگون را بیازمایید

در مورد قاشق‌های مخصوصی که می‌تواند به شما در دادن دارو به کودک کمک کنند، با پزشک مشورت کنید. بکوشید، یا یک قطره چکان یا سرنگ بدون سوزن، داروی مایع را در دهان طفل بریزید.

7- از روش‌های ویژه استفاده کنید

قطره‌های چشمی و گوشی در میان سایر داروها احتیاج به روش‌های خاصی دارند. از روش زیر که یک چشم پزشک به ما آموخته است، استفاده کنید: کودک را بخوابانید و چشمانش را ببندید. چند قطره از دارو را در گوشه داخلی چشمی که بسته است، بچکانید. هنگامی که کودک چشمانش را باز می‌کند، قطرات دارو به قرنیه می‌رسند. یک کودک شش یا هفت ساله می‌تواند خودش از این روش استفاده کند. در صورت نیاز به استفاده از قطره گوشی در حال چکاندن دارو توجه کودک را به تماشای تلویزیون یا داستانی که برایش تعریف می‌کنید، جلب کنید.

8- در مورد کاری که می‌کنید توضیح دهید

حتی یک کودک خردسال نیز بیماری را احساس می‌کند. در مورد میکروب‌ها و داروها که جنگجویان کوچک و شجاعی برای مبارزه با آن‌ها هستند، با کودک صحبت کنید. به او بفهمانید که مصرف دارو همین حالا ضروری است. او را از طول زمان درمان نیز آگاه کنید.

9- پایدار باشید!

عمل خود را توضیح دهید و سپس بدون عذرخواهی با همدردی بیش از حد، دارو را به او بخورانید. در صورت امکان، بهتر است همراه با دارو یک لیوان آب میوه نیز به کودک بدهید.

حتما بخوانید: کودکانی که دستورات را اطاعت نمی‌کنند

10- برای مصرف دارو یک دوره زمانی تعیین کنید

با استفاده از یک تقویم، شمارش معکوس را آغاز کنید. تعداد روزهایی را که کودک باید دارو مصرف کند، علامت بزنید. هر بار که دارو می‌خورد، یک ستاره می‌گیرد و به پایان آن دوره زمانی، نزدیک‌تر می‌شود.

11- از یک علامت دهنده استفاده کنید

به عنوان مثال، یک تایمر یا یک ساعت را طوری تنظیم کنید که زمان مصرف دارو را با زنگ زدن اعلام کند. با این روش، تقصیرها بر گردن ساعت می‌افتد نه شما!

12- همکاری را تشویق کنید

کودک را در آغاز به خاطر مصرف دارو و سپس به خاطر خوش اخلاقی در دریافت آن، تشویق کنید. کودک بزرگ‌تری که خودش دارو را مصرف می‌کند، باید رفته رفته احساس خوبی نسبت به این عمل پیدا کند.

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 9

به چه موضوعی علاقه مندید؟

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید