قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

سزارین

سزارین
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/05/31 0 نظر 305 بازدید

سزارین

عمل سزارین در زمانی استفاده می شود که پزشک تشخیص دهد مادر نمی تواند زایمان را به طور طبیعی انجام دهد و برایش ضرر دارد

سزارین

اگر بعد از کمک گرفتن از انبر مامایی موفق به زایمان نوزاد نشوند پزشک عمل سزارین را انتخاب می کند

 

کمک به روند طبیعی زایمان: زایمان طبیعی با ابزار مامایی


اگر سر نوزاد به قدر کافی در کانال تولد پایین آمده باشد اما پزشک احساس کند که لازم است نوزاد فوراً بیرون آورده شود یا تشخیص دهد شما توانایی زایمان طبیعی و بدون کمک پزشک را ندارید، در این صورت استفاده از انبر مامایی معروف به فورسپس توصیه می‌شود. به کارگیری هر یک از این وسایل را زایمان طبیعی با ابزار کمکی می‌گویند. چنین زایمانی زمانی می‌تواند مناسب باشد که: 


    فشار و زور زیاد و طولانی مدتی برای تولد و خروج نوزاد وارد آورده‌اید و خیلی خسته شده‌اید و دیگر توانی برای ادامه‌ی هل دادن نوزاد به بیرون و تولد او ندارید؛ 
    مدتی است که زور می‌زنید و تلاش می‌کنید، اما موفقیتی حاصل نمی‌شود و پزشک تشخیص می‌دهد که بدون کمک ابزار مامایی، زایمان طبیعی ممکن نیست؛ 
    شدت ضربان قلب نوزاد کم شود و نیاز به زایمان سریع باشد؛ 
     در شرایطی که وضعیت قرارگیری نوزاد، زایمان طبیعی و بدون کمک را خیلی
مشکل کرده باشد.

                                                              سزارین


 انبر مامایی یا همان فورسپس را می‌بینید؛ وسیله‌ای که مانند دو قاشقک منحنی است که به کمک آن سر نوزاد از قسمت انتهایی کانال تولد به بیرون هدایت و کشیده می‌شود. ونتوس وسیله‌ای همانند تلمبه‌ی لوله باز کن دستی است که در رأس سر نوزاد قرار داده می‌شود تا با مکش، سر نوزاد را به آرامی از کانال تولد به بیرون بکشد.

حتما بخوانید: انواع زایمان


 دو روش برای زایمان طبیعی: استفاده از انبر مامایی یا ونتوس برای کمک به تولد و خروج نوازد از کانال تولد. 
 هر دو روش مذکور در بالا، برای شما و نوزاد کاملا بی‌خطرند البته به شرطی که سر نوزاد به قدر کافی در کانال تولد پایین آمده باشد و از ابزار مامایی به درستی استفاده شود. در حقیقت این تکنیک‌ها می‌تواند اغلب مانع از انجام عمل سزارین شود 
 تصمیم‌گیری در مورد انتخاب زایمان فورسپس یا ونتوس اغلب به قضاوت و تجربه‌ی پزشک و همچنین وضعیت قرارگیری جنین در هنگام زایمان بستگی دارد. اگر بی‌حسی نخاعی انجام نداده باشید، ممکن است برای انجام زایمان با فورسپس یا ابزار مکنده کمی بی‌حسی موضعی انجام شود و اکثر پزشکان برای ایجاد کمی فضای بیشتر معمولاً عمل برش فرج یا همان اپیزیوتومی را انجام می‌دهند. پس از به کارگیری فورسپس یا ونتوس، پزشک از شما می‌خواهد تا مجددا وارد آوردن فشار و به جلو راندن جنین را ادامه دهید تا زمانی که سر جنین پدیدار شود. پس از بیرون آمدن سر نوزاد دیگر انبر مامایی یا ونتوس کنار گذاشته می‌شود و بقیه‌ی عمل زایمان را خودتان باید با زور و تلاش خود به اتمام برسانید و نوزاد را بیرون برانید.
 در زایمان فورسپس معمولاً وقتی نوزاد به دنیا می‌آید، روی سرش لک و ردهایی وجود دارد که در اثر استفاده از انبر مامایی ایجاد شده است. با دیدن چنین آثاری، اصلا نگران نشوید، زیرا کاملا طبیعی است و در عرض چند روز ناپدید می‌شوند. در نوزادانی هم که با کمک ونتوس متولد می‌شوند؛ معمولاً ردی گرد روی رأس سرشان به وجود می‌آید که در نتیجه‌ی استفاده از این وسیله‌ی مکنده‌ی گرد ایجاد شده است، اما اثر این رد هم در عرض چند روز از بین می‌رود.

حتما بخوانید: آشنایی با سه ماهه ی سوم بارداری


زایمان سزارین


بسیاری از خانم‌های باردار نمی‌دانند که آیا به سزارین نیاز دارند یا خیر. گاهی اوقات پزشک حتی قبل از شروع زایمان و در طول بارداری هم می‌تواند به این سؤال شما پاسخ دهد، مثلاً اگر محل قرارگیری جفت طبیعی نباشد یا نوزاد به حالت عرضی در رحم قرار گرفته باشد، هم حتما باید سزارین انجام شود. اما در بیشتر مواقع دیگر نه شما و نه پزشک‌تان تا زمانی که میزان پیشرفت درد و چگونگی تحمل بچه را در زمان درد نبینید، نمی‌توانید بگویید به سزارین نیاز دارید یا نه.
 از آنجایی که سزارین یک عمل جراحی است، بنابراین همیشه در شرایط و محیط استریل و در اتاق عمل و به کمک یک پزشک متخصص زنان و زایمان انجام می‌گیرد.

                                                    سزارین

بیهوشی در سزارین


 قبل از آغاز عمل سزارین، متخصص بیهوشی یک سوزن سر پلاستیکی مخصوص تزریق سرم را به داخل رگ روی دست‌تان وصل می‌کند تا داروها و مایعات مورد نیاز از آن محل وارد رگ و بدن شود و پرستاران مدام مجبور نباشند بدن‌تان را با آمپول سوراخ سوراخ کنند و تمام دوزهای تزریقی از همان محل وارد بدن می‌شود. به علاوه یک سوند ادرار به مثانه وصل می‌شود و شکم با محلول ضدعفونی کننده، شست و شو و تمیز می‌شود و پارچه‌های استریلی روی شکم قرار داده می‌شود. البته پرده یا پارچه‌ای بالا گرفته می‌شود تا این مراحل را مشاهده نکنید. اگرچه تولد نوزاد معمولاً تجربه‌ای است که مادر باید در آن سهیم باشد؛ اما سزارین یک عمل جراحی است و مادر کمتر در زایمان و تولد نوزادش نقش دارد. بیشتر پزشکان احساس می‌کنند این روند زایمان مثل زایمان طبیعی چندان صحنه‌ی دیدنی و خوشایندی برای همسران نیست، زیرا با چاقوهای جراحی، خون‌ریزی و مشاهده‌ی بافت‌های داخلی بدن مواجه خواهند شد که برای بسیاری از افراد ناراحت کننده است.
 در بسیاری از بیمارستان‌ها به همسران اجازه داده می‌شود در طول عمل سزارین، در اتاق عمل بمانند اما این تصمیم به ماهیت و نوع عمل سزارین و سیاست بیمارستان بستگی دارد. مثلاً اگر سزارین اورژانسی باشد، پرستاران و پزشک فوراً برای حفظ جان و امنیت مادر و نوزاد عمل را آغاز می‌کنند و همسر هم مجبور است بیرون منتظر بماند. 

حتما بخوانید: طریقه ی انجام تست های تکمیلی در بارداری


محل دقیق ایجاد برش روی شکم در عمل سزارین، به علت انجام سزارین بستگی دارد. اما اغلب برش در زیر و پایین شکم یعنی بالای استخوان شرمگاهی انجام می‌شود و معمولاً به صورت افقی و موازی با خط بالای شورت صورت می‌گیرد. خیلی به ندرت هم ممکن است برش به صورت عمودی در زیر ناف و دقیقا خط وسط شکم انجام گیرد.
 پزشک پس از برش پوست، عضلات شکمی را جدا و لایه‌ها و آسترهای داخلی حفره‌ی شکم را باز می‌کند (که به آن حفره صفاقی می‌گویند) تا به رحم برسد. سپس در رحم برشی ایجاد می‌کند تا از آنجا نوزاد و جفت را بیرون بکشد. برش رحم می‌تواند عرضی (شایع‌تر است) و عمودی باشد (گاهی اوقات به آن برش کلاسیک می‌گویند)، نوع این برش به علت انجام عمل سزارین بستگی دارد. پس از اتمام عمل، رحم و دیواره‌ی شکم لایه لایه بسته و دوخته می‌شوند. عمل سزارین معمولاً 30 تا 90 دقیقه طول می‌کشد.
 

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین ، مطابق با آخرین یافته‌های دانشمندان بزرگ دنیا و برای اولین بار در ایران ارائه شده است. این مجموعه براساس متد پروفسور مکوتو شیچیدا از ژاپن، روی هوش‌های چندگانه جنین از جمله: هوش عاطفی، هوش شنیداری، هوش کلامی، هوش فضایی، هوش کوانتومی، هوش خوددرمانگر و همچنین حواس دهگانه جنین تمرکز دارد. مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین شامل 2 جلد کتاب و 4 عنوان دی‌وی‌دی آموزشی به همراه فلش کارت های ای . اس. پی ، برچسب های تصویری و کتاب‌های صوتی، ارائه گردیده است.

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

کودکان، همگی نابغه متولد می شوند و در بسیاری مواقع تنها کافی است تنها زمینه های شناسایی، رشد و شکوفایی آنها فراهم شود تا آنها بتوانند در زندگی خود بدرخشند.

بسته آموزشی بارداری طلایی

بسته آموزشی بارداری طلایی

پدر و مادر باید بدانند که تربیت از تولد شروع می‌شود و والدین بیشترین نقش را در 8 سال اول تولد دارند. بعد تا 12 سال این نقش کم رنگ، تا 18 سال کم رنگ تر و بعد از 18 سالگی تحت تأثیر عوامل محیطی، هم سالان و جامعه قرار می‌گیرند، والدین باید آگاه باشند با محکم کردن پایه‌های شخصیتی در همه‌ی زمینه‌های رشد، تنها در این سال‌ها فرصت دارند به تربیت فرزند خود بپردازند.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

نوزادان در نه ماهگی

نوزادان در نه ماهگی

ویژگی نوزادان در نه ماهگی نه ماهگی نوزادان و طعم های خوشمزه

نوزادان در سه ماهگی

نوزادان در سه ماهگی

ویژگی نوزادان در سه ماهگی آیا می دانید نوزادان در سه ماهگی چقدر شگفت انگیز هستند؟

وضع حمل دو قلوها

وضع حمل دو قلوها

وضع حمل دو قلوها  تقریبا همیشه خانم‌هایی که سه قلو باردارند، سزارین می‌شوند؛ اما به تازگی برخی مطالعات نشان داده است که انجام زایمان طبیعی در شرایط بسیار خاص و ضوابط و مراقبت‌های بسیار شدید گاه امکان پذیر است. از آنجایی که تقریبا تمام سه قلوها از طریق سزارین متولد می‌شوند، مطالب زیر خطاب به بانوانی است که دوقلو باردارند

خواص انجیر در بارداری

خواص انجیر در بارداری

خواص انجیر در بارداری عجب! در یک فنجان انجیر مقدار 5 گرم فیبر وجود دارد. انجیر دارای فیبر، کلسیم، آهن و دیگر مواد غذایی خوب برای خانم‌‌های باردار است که خوشبختانه در ایران انجیر به صورت تازه و خشک به طور فراوان یافت می شود.

هفته هفدهم بارداری

هفته هفدهم بارداری

در هفته هفدهم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته هفدهم بارداری و نکات مهم درباره هفته هفدهم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید.

نوزادان در هفت ماهگی

نوزادان در هفت ماهگی

ویژگی نوزادان در هفت ماهگی آیا می دانید نوزادتان در 7 ماهگی چقدر توانمند است؟

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید