کودکان‌طلاییِ جنین
کودکان‌طلاییِ کودک
کودکان‌طلاییِ نونهال
کودکان‌طلاییِ نوجوان
کودکان‌طلاییِ جوان
کودکان‌طلاییِ بزرگسال
کودکان‌طلاییِ میانسال
کودکان‌طلاییِ سالمند

علل افسردگی پس از زایمان

علل افسردگی پس از زایمان
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/07/14 0 نظر 588 بازدید

علل افسردگی پس از زایمان

بدن به یک مراقبت ملایم نیاز دارد و شما میتوانید در دوره پس از زایمان با انتخاب غذاهای سالم بدن‌‌‌تان را یاری کنید. ما مطمئنیم شما می‌‌‌دانید که افسردگی در دوران پس از زایمان نگران‌‌‌کننده است. تخمین نشان می‌‌‌دهد افسردگی پس از زایمان در 3 تا 20 درصد مادران رخ می‌‌‌دهد. علت شناخته‌‌‌شده‌‌‌ای برای افسردگی پس از زایمان وجود ندارد ولی با بررسی تغییرات عمده زندگی که شما تازه متحمل شده‌‌‌اید، نوسانات زیاد هورمو.....

علل افسردگی پس از زایمان

با افسردگی پس از زایمان مبارزه کنید
پس از زایمان کودک، افسردگی معمولا 4 یا 6 هفته بعد از زایمان آغاز می‌‌‌شود.

                                    افسردگی
پایان اغلب کتاب‌‌‌های بارداری


معمولا اغلب کتاب‌‌‌های مرتبط با بارداری همین جا ختم خواهند شد ولی در مرحله پس از زایمان نیز کارهای زیادی در بدن شما انجام می‌‌‌پذیرد که نمی‌‌‌توان آنها را به سادگی نادیده گرفت.حدود 40 هفته طول کشید که شکم‌‌‌تان آنقدر بزرگ شد تا به کودک شما اجازه دهد درونش مراحل رشد را طی کند پس نباید آن را به این سادگی فراموش کنید. این بدن مجموعه کامل و جدیدی از نیازها است. شکم لازم است به شکل دوران قبل از بارداری برگردد. رحم شما باید چدا ترمیم شود و عضلات و پوست بعد از آن همه کشیده شدن و بدشکلی باید بار دیگر بازسازی نمایند.

حتما بخوانید: خواص ماهی قباد در دوران بارداری


بدن به یک مراقبت ملایم نیاز دارد و شما میتوانید در دوره پس از زایمان با انتخاب غذاهای سالم بدن‌‌‌تان را یاری کنید. ما مطمئنیم شما می‌‌‌دانید که افسردگی در دوران پس از زایمان نگران‌‌‌کننده است. تخمین نشان می‌‌‌دهد افسردگی پس از زایمان در 3 تا 20 درصد مادران رخ می‌‌‌دهد. علت شناخته‌‌‌شده‌‌‌ای برای افسردگی پس از زایمان وجود ندارد ولی با بررسی تغییرات عمده زندگی که شما تازه متحمل شده‌‌‌اید، نوسانات زیاد هورمونی و خستگی‌‌‌های اجتناب‌‌‌ناپذیر در اثر الگوهای نامنظم خواب، تعجبی نیست که مادران مقداری پستی و بلندی‌‌‌های عاطفی را تجربه کنند. 

                              افسردگی
بچه کبود


داشتن کودک هم از لحاظ بدنی و هم از لحاظ عاطفی چالش‌‌‌آور است. طبیعی است بسیاری از مادران بعد از زایمان تغییر روحیه بدهند مثلا یک دقیقه خوشحال بوده و دقیقه بعد افسرده باشند. این احساس‌‌‌ها بعضی اوقات "بچه کبود" نامیده شده و ظرف 10 روز پس از زایمان برطرف می‌‌‌شوند ولی بعضی خانم‌‌‌ها ممکن است افسردگی سخت و مداومی داشته باشند که خیلی بیشتر ادامه پیدا کند. این افسردگی پس از زایمان نامیده می‌‌‌شود.

حتما بخوانید: به کودکتان شیر مادر بدهید!


محققان سه نوع افسردگی پس از زایمان شناسایی کرده‌‌‌اند. بچه کبود، افسردگی پس از زایمان، روان پریشی( توجه کنید بخش روان پریشی خیلی نادر است) معمول‌‌‌ترین و ملایم‌‌‌ترین شکل افسردگی پس از زایمان "بچه کبود" است. میدانیم برای شما که به آن مبتلا هستید، ملایم نیست ولی به ما اطمینان داشته باشید که ملایم است. این افسردگی دامن‌‌‌گیر اغلب مادران میشود (تقریبا 50 تا 80 درصد خانم‌‌‌ها اما و گذرا است. معمولا یک تا سه روز بعد از زایمان آغاز شده و مشخصه آن گریه کردن، زودرنجی، بی-خوابی، تغییر اخلاق و احساس آسیب‌‌‌پذیری است. این اختلالات ممکن است چند هفته طول بکشد.


افسردگی پس از زایمان


افسردگی پس از زایمان چیزی بیش از گریه‌‌‌های گاهگاه است و مشخصه آن تغییر اخلاق، اضطراب، خستگی، درد در قفسه سینه و نفس نفس زدن، یک خانم دچار افسردگی پس از زایمان ممکن است به کودک خود با تردید و نگرش منفی و بی‌‌‌علاقگی نگاه کند. متاسفانه نتیجه‌‌‌اش ممکن است عدم دلبستگی مادر به کودک باشد. اولین علائم معمولا بین 4 تا 6 هفته بعد از زایمان ظاهر می‌‌‌شوند ولی افسردگی پس از زایمان میتواند از لحظه زایمان آغاز شده یا ممکن است نتیجه افسردگی‌‌‌ای باشد که از آغاز بارداری دائما وجود داشته است.

                                           افسردگی
روان پریشی پس از زایمان یک اختلال نسبتا نادر است. علائم آن شامل گیجی شدید، خستگی، اضطراب، تغییر روحیه، احساس ناامیدی و شرم، خیالبافی، حرف زدن تند و جنون باشد. مطالعات نشان میدهد که روان‌‌‌پریشی فقط دامن‌‌‌گیر یک در هزارم خانم‌‌‌ها می‌‌‌شود. خبر خوب این بود اگر شما از خود می‌‌‌پرسید که آیا مبتلا هستید یا خیر، احتمالا جواب منفی است.

حتما بخوانید: مضرات الکل بر بارداری سالم


عوامل خطر


علت مشخص واحدی برای افسردگی پس از زایمان وجود ندارد بلکه چندین عامل می‌‌‌توانند شما را در معرض آن قرار دهند. تغییرات مقدار هورمون که در دوران بارداری و فورا بعد از زایمان رخ می‌‌‌دهد، تقریبا به طور مسلم یک عامل است. استرس مادر شدن خصوصا اگر تجربه با انتظارات مادر تناسب نداشته باشند هم میتواند باعث افسردگی شود ولی تمامش این نیست.


سندرم شدید قبل از عادات ماهانه (P.M.S) رابطه مشکل،نبودن شبکه حمایت، و حوادث تنش‌‌‌زای دوران بارداری یا بعد از زایمان می‌‌‌توانند آغازگر افسردگی باشند. داشتن سابقه سقط جنین یا مشکلات زایمان هم جزء این عوامل هستند. خانم‌‌‌هایی که قبل از باردار شدن دچار افسردگی شده‌‌‌اند یا در دوران بارداری قبلی دچار افسردگی بوده‌‌‌اند، خطر ابتلاء مجدد بیشتری دارند. محققان با بررسی سن، کارهای زمان زایمان و بسیاری از دیگرعوامل به نتیجه رسیده‌‌‌اند که یک عامل واحد باعث افسردگی نمیشود. امروزه کارشناسان عقیده دارند افسردگی پس از زایمان نتیجه بسیاری از عوامل پیچیده است ولی باید بدانید هیچ کاری نیست که شما انجام دهید و آن کار باعث افسردگی شود. افسردگی صرفا تقصیر شما نیست. به فرمان بدن خود گوش داده و مراقب خود باشید و اگر نگران افسردگی پس از زایمان هستید، حتما با متخصص زنان یا مراقب بهداشتی خود صحبت کنید.

                                   افسردگی
غذا و خلق و خوی شما


غذا حداقل تاحدی با خطر افسردگی پس از زایمان ارتباط دارد. بسیاری از دانشمندان در مورد نوع و مقدار غذای خانم‌‌‌ها در دوران بارداری و افسردگی پس از زایمان تحقیق کرده‌‌‌اند. تعدادی از غذاها در ابتلاء یا پیشگیری افسردگی خود را به عنوان عوامل بالقوه نشان داده‌‌‌اند. مثلا غذاهای دارای قند زیاد ممکن است در ابتلاء به افسردگی کمک کنند، در حالی که چربی‌‌‌های امگا 3 ممکن است به پیشگیری از آن کمک کنند.

حتما بخوانید: افزایش شیر مادر با مصرف تخم شنبلیله


واقعیت اثبات شده


در کشورهایی که خانم‌‌‌ها ماهی نمیخورند، میزان موارد افسردگی 20 برابر بیشتر است. حتی قتل نفس، جنایت و خودکشی هم با کم مصرف کردن ماهی مرتبط است.

واقعیت اثبات شده


تحقیقات نشان داده است، خانم‌‌‌های کشورهایی با مصرف ماهی بالاتر مانند ژاپن، هنگ کنگ، سوئد و شیلی کمترین میزان افسردگی پس از زایمان را داشته درحالی که خانم‌‌‌های کشورهایی با کمترین مصرف ماهی مانند برزیل، آفریقای جنوبی، آلمان غربی و عربستان سعودی بالاترین میزان افسردگی پس از زایمان را دارند.
 


 

پیشنهاد ویژه فیلم آموزشی: اعتماد به نفس در کودکان

 

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

مدت زمان بارداری و تاریخ زایمان

مدت زمان بارداری و تاریخ زایمان

مدت زمان بارداری و تاریخ زایمان بطور متوسط دوران بارداری 280 روز طول می کشد. یک دوره 9 ماهه که هر ماه تقریبا 5/4  هفته است. نود و پنج درصد کودکان با دو هفته فاصله از این تاریخ متولد می شوند. بیشتر پزشکان برای محاسبه مدت بارداری، روز اول آخرین قاعدگی (LMP)  را معیار قرار می دهند. در یک نمونه دوره 28 روزه، حاملگی حدود روز چهاردهم صورت می گیرد در هفته چهلم (دوره کامل) شما فقط 38 هفته باردار بوده اید.

پسر یا دختر بودن جنین؟ کامل ترین اطلاعات جهت تعیین جنسیت

پسر یا دختر بودن جنین؟ کامل ترین اطلاعات جهت تعیین جنسیت

پسر یا دختر بودن جنین یکی ازسوالات چالش برانگیز است که برای هر خانواده می‌تواند جوابی متفاوت و درخور شرایط سنتی، اعتقادی ، اخلاقی و خانوادگی خانواده والدین فرزند داشته باشد

رفع خستگی پس از زایمان با خوردن عدس

رفع خستگی پس از زایمان با خوردن عدس

رفع خستگی پس از زایمان با خوردن عدس خانم‌ها غالبا از حبوبات خشک مانند لوبیا و عدس به خاطر ترس از نفخ خودداری میکنند ولی بعد از گذر از نفخ زیاد مرتبط با بارداری، ممکن است آموخته باشید که چگونه با این مساله برخورد کنید. عدس یکی از بهترین غذاهای روی زمین است. عدس دارای موادمعدنی پروتئین، فیبر و ویتامین‌ها است.

ارتباط حسی مادر و جنین(2)

ارتباط حسی مادر و جنین(2)

ارتباط احساسی مادر و جنین "رابطه" افکار ما را در مورد اضطراب‌ها و گرایش‌های عاطفی، در باره شاد بون و رازهای آن و نارحت بودن و دلایل آن، شکل گیری دشمنی در نزد عده ای از مردم یا آرامشی خاص نزد عده ای دیگر و آرامش روح و روان یا نگرانی و منشاء ترس‌های نامعلوم آن؛ عوض کرد.

مهارت‌های زناشویی

مهارت‌های زناشویی

مهارت‌های زناشویی در چندین سال گذشته، تغییرات زندگی اجتماعی و حتی شرایط اقتصادی، به شدت بر نقش‌های سنتی مردان و زنان اثرات فراوان گذاشته است. 

چگونه اضافه وزن دوران بارداری را کنترل کنیم؟

چگونه اضافه وزن دوران بارداری را کنترل کنیم؟

چگونه اضافه وزن دوران بارداری را کنترل کنیم؟ امروزه 12 تا 15 کیلوگرم توصیه می شود. اگر شما ورزشکار هستید و ساعات زیادی را صرف کم کردن وزن و انجام نرمشهای مختلف کرده اید این مقدار اضافه وزن خیلی زیاد به نظر می رسد. اما در حقیقت بیشتر این اضافه وزن مربوط به کودک، جفت، مایع جنینی، بزرگ شدن رحم و سینه ها و افزایش میزان خون می شود. آنچه که واقعا مربوط به خود شما می شود چربی اضافه نیست بلکه کمک می کند تا کودکی سالم و سرحال داشته باشید. مثلاً در سه ماهه اول فقط چند کیلو اضافه وزن خواهید داشت که بیشتر آن به علت افزایش خون شماست.
سایز قبل از دوران بارداریتان نیز بر اضافه

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 7

به چه موضوعی علاقه مندید؟

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید