قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

دلایل حاملگی خارج از رحم

دلایل حاملگی خارج از رحم
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/09/05 0 نظر 256 بازدید

دلایل حاملگی خارج از رحم 

در موارد نادر، تخمک بارور شده جایی در خارج از رحم، معمولا در لوله های رحم لانه گزینی و شروع به رشد می کند. (جایگزینی در حفره شکمی و تخمدانها هم امکان دارد ولی خیلی نادر است) نتیجه آزمایش حاملگی مثبت و در آغاز همه علائم بارداری طبیعی ظاهر می شود. بعد از چند هفته جنین بزرگتر از حدی می شود که لوله های رحم بتوانند آن را در خود جای دهند. خانم باردار ممکن است احساس درد ناگهانی بکند و بعد خونریزی واژینال و حالت بیهوشی به او دست دهد

دلایل حاملگی خارج از رحم 


در موارد نادر، تخمک بارور شده جایی در خارج از رحم، معمولا در لوله های رحم لانه گزینی و شروع به رشد می کند. (جایگزینی در حفره شکمی و تخمدانها هم امکان دارد ولی خیلی نادر است) نتیجه آزمایش حاملگی مثبت و در آغاز همه علائم بارداری طبیعی ظاهر می شود. بعد از چند هفته جنین بزرگتر از حدی می شود که لوله های رحم بتوانند آن را در خود جای دهند. خانم باردار ممکن است احساس درد ناگهانی بکند و بعد خونریزی واژینال و حالت بیهوشی به او دست دهد.

حاملگی خارج از رحم

بیشتر بارداریهای خارج از رحم قبل از هفته هشتم تشخیص داده می شود، گاهی اوقات حتی قبل از اینکه خود شخص بداند که باردار است یا درست بعد از این که متوجه بارداریش می شود، قابل تشخیص است. حدود 1 تا 5/1  درصد بارداریها خارج از رحم هستند. 

دانلود رایگان مبانی طراحی فرزند


حاملگی خارج از رحم،  زمانیکه یک تخمک بارور شده خارج از رحم لانه گزینی کرده و شروع به رشد می نماید، برای مادر خطر مرگ در پی دارد و باید جنین را با عمل جراحی از بدن مادر خارج کرد.
 
حاملگی خارج از رحم

زمانیکه تخمک بارور شده و شروع به رشد می نماید، برای مادر خطر مرگ در پی دارد و باید جنین را با عمل جراحی از بدن مادر خارج کرد.


تشخیص به موقع از اهمیت خاصی برخوردار است زیرا قبل از پاره شدن لوله ها می توان آن را با عمل جراحی از بین برد. اگر لوله رحم پاره شود، خطر خونریزی وجود دارد و در بعضی مواقع کل آن باید برداشته شود که باعث نازایی می شود. با جراحی لاپاراسکوپی از طریق حفره شکم همه جاهای زخم های خیلی کوچک پاک می شود. در مواردی که حاملگی خارج از رحم دیر تشخیص داده شود لاپاراتومی بایک شکاف در رحم انجام می گیرد. پزشکان با معاینات لگن، آزمایشات خون و سونوگرافی در صدد راهی برای جلوگیری از وقوع این نوع بارداری هستند.

حاملگی خارج از رحم

 

حتما بخوانید: رابطه جنسی در دوران بارداری

شما در معرض خطر حاملگی خارج از رحم هستید اگر:


    قبلا بیماری التهابی لگنی یا آندومتریوز داشته اید که می تواند به لوله های رحم آسیب برساند و به دام انداختن تخمک بارور شده را در آنجا راحتتر می کند. 
    با وجود داشتن IUD باردار شده باشید.  
    آپاندیس پاره شده داشته باشید.  
    قبلا جراحی لوله های رحم داشته باشید (مانند بستن لوله ها) 
    سابقه حاملگی خارج از رحم داشته باشید. (حتی در این صورت احتمال داشتن یک بارداری طبیعی برای شما فقط کمی کمتر از کسی است که هرگز باردار نشده است و بعد از دو حاملگی خارج از رحم احتمال یک بارداری موفق برای شما فقط کمی کمتر از 50 درصد است.)


آیا من چندقلو باردار هستم؟


علل بارداریهای بیش از یک جنین عبارتند از: 

دوقلوها


    سابقه خانوادگی داشتن دوقلو (از طرف مادر) . 
    اگر داروهای باروری باروری به مصرف کرده باشید. 

حتما بخوانید: ترک کافئین در دوران بارداری


    اگر از طریق روش آزمایشگاهی حامله شده باشید.
    سن شما بیشتر از 35 یا 40 سال باشد که در زمان تخمک گذاری احتمال آزاد کردن دو تخمک بیشتر است.

چه کنم اگر داروی ضد حساسیت مصرف می کنم؟

بیشتر داروهای ضد حساسیت که شامل داروهای تزریقی هم می شوند بی خطرند اما با پزشک خود مشورت کنید. معمولا آلرژی ها به علت تغییرات هورمونی بدتر می شوند اما گاهی اوقات کاملاً برطرف می شوند. همچنین در مورد اسپری های کورتیزونی بینی که جذب خونتان نمی شوند از پزشکتان سؤال کنید. 


 من آسم دارم؟ تقریبا نیمی از دوره، بارداری هیچ تأثیری روی آسم نمی گذارد، در یک چهارم دوره بهتر و در یک چهارم بعدی بدتر خواهد شد. استفاده از بیشتر دستگاههای تنفسی جدید در دوران بارداری بی خطر است ولی بهتر است در این مورد با پزشک خود مشورت کنید. 

دوران بارداری


 من میگرن دارم؟ ممکن است وقتی متوجه شدید اثری از سردردهایتان در دوران بارداری نیست تعجب کنید. علت آن تا اندازه ای به تغییرات هورمونی مربوط می شود. اگر سردردها ادامه داشت و یا اگر آن را برای اولین بار در دوران بارداری تجربه کردید راههای درمان غیر دارویی ارجح است: در یک اتاق تاریک دراز بکشید و یک کمپرس سرد روی چشم های خود بگذارید، در هوای تازه پیاده روی کنید، از خوردن غذاهای محرک خودداری کنید، روشهای ریلکسیشن  مانند مدیتیشن و تمرینات تنفسی را به کار گیرید. می توانید گاهی از قرص استامینوفن استفاده کنید ولی در مورد استفاده از داروهای میگرن با پزشک خود مشورت کنید. 

حتما بخوانید: دلایل خون ریزی در سه ماه اول بارداری چیست؟


 پروزاک  مصرف میکنم؟ مصرف داروهای ضد افسردگی باعث نقصهای مادرزادی جدی در کودک نمی شود ولی بعضی از مطالعات نشان داده اند این داروها باعث زایمان قبل از موعد و مشکلات رفتاری و IQ در کودکانی می شود که مادرانشان از آنها استفاده می کرده اند.

در هر صورت تحقیقات دیگر چنین خطراتی را پیدا نکرده اند و تنها مشکلاتی را که در رابطه با مصرف پروزاک پیشنهاد کرده اند شرایط ایجاد شده توسط مادر است. همچنین بسیاری از پزشکان معتقدند که خطر افسردگی هایی که تحت درمان نمی باشد بیشتر از خطر مصرف داروهای ضد آن است. بهترین توصیه این است که طبق نظر پزشکتان عمل کنید. مصرف داروهایتان را بدون مشورت با پزشک قطع نکنید و طبق تجویز او مصرف آنها را ادامه دهید.

داروها در بارداری
 


 

پیشنهاد ویژه فیلم آموزشی: تمرکز نداشتن در کودکان

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

اگر در دنیای امروز مطلبی درباره هوش جنین خواندید به هیچ‌وجه تعجب نکنید. زیرا در دنیای ما همه چیز امکان‌پذیر است. حتی آموزش به جنین در دوران بارداری. و از آن تعجب‌آورتر نیز آموزش جنین قبل از بارداری است. اما کودکان طلایی به عنوان اولین و تنها مجموعه آموزشی در ایران است که به طور تخصصی با توجه متدها و ورش‌های بروز دنیا که برگرفته از متد پروفسورمکوتوشیچیدا است، بر روی هوش‌های چندگانه جنین قبل از تولد و بعد از تولد کار می‌کند. و مادران و پدران را در طول دوران بارداری همراهی می‌کند.

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 2 سالگی

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 2 سالگی

این بسته آموزشی بطور کامل به مسائل تربیتی و آموزش مسائلی چون پرورش خلاقیت کودک شما از بدو تولد تا 2 سالگی می‌پردازد. و البته که شما عزیزان می‌توانید حتی بصورت تخصصی نیز از این آموزش‌ها بهره بگیرید و در دوراه اختصاصی طراحی فرزند نیز استفاده کنید. این محصول مناسب والدینی است که می‌خواهند کودکشان را متناسب با آموزش‌های روز پرورش دهند.

بسته آموزشی طراحی فرزند-دوران بارداری

بسته آموزشی طراحی فرزند-دوران بارداری

مادران زیادی هستن که برای آینده فرزندشون آرزوهای بسیار زیادی دارن ولی نمی‌توونن با علم خودشون برای خوشبختی اونها کاری کنن.در بسته  آموزشی طراحی فرزند (دوران بارداری)  خواهیم گفت که چطور  با دانش و تخصص روز دنیا شخصیت و آینده‌ی فرزندت رو اونطور که لایقش هست طراحی کنی و زندگی شخصی، اجتماعی، مالی و رفاهی فرزندت رو به بهترین شکل رقم بزنی. طراحی فرزند رو یاد بگیر، در کمترین زمان اجرا کن و خوشبختی فرزندت رو ببین!    

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

شیر کاکائو در بارداری

شیر کاکائو در بارداری

شیر کاکایو در بارداری شیر خورده‌اید؟ شیر کاکائو چطور؟ حرکت کنید و یک لیوان شیر کاکائو بخورید. شیر کاکائو در دوران بارداری سالم‌تر از این است که مردم فکر می‌کنند. شیر کاکائو، شیر کم چربی با کمی کاکائو و شکر است. شیر پر از مقادیر زیادی از مواد مغذی سالم بوده که بدن شما در سه ماهه دوم به آن نیازمند است و کاکائو دارای آنتی اکسیدان زیاد بوده و برای اضافه کردن به هر غذایی خوب است. اگر شیر تنها را دوست ندارید

 بارداری هفته به هفته -کامل ترین اطلاعات

بارداری هفته به هفته -کامل ترین اطلاعات

بارداری هفته به هفته -کاملترین اطلاعات، شامل 12 تکنیک فوق العاده جذاب و کاربردی برای هر هفته از دوران بارداری است که مطابق با آخرین اطلاعات بارداری(سال 1397 / 2018) در حهان توسط سایت کودکان طلایی به روز رسانی شده است.    

آزمایشات سه ماه دوم بارداری

آزمایشات سه ماه دوم بارداری

آزمایشات سه ماه دوم بارداری در یک بارداری طبیعی طی سه ماهه دوم هر ماه یکبار معاینه انجام می گیرد. و هر بار وزن، فشار خون و ادرار کنترل می شود و نیز اندازه و وضعیت رحم، اندازه کودک، میزان رشد و وضعیت او مورد بررسی قرار می گیرد و از هفته 20 تا 36، شکم شما از ناحیه زیر شکم تا قله رحم با نوار اندازه گیری (به سانتی متر) اندازه گیری می شود و بطور تخمینی با هفته های بارداریتان مقایسه می شود. احتمالا در این دوران معاینه داخلی نخواهید داشت مگر این که پزشک نسبت به مشکلی (مانند زایمان پیش از موعد ) تردید داشته باشد.
 

همه چیز درباره زایمان سزارین

همه چیز درباره زایمان سزارین

همه چیز درباره زایمان سزارین درباره زایمان سزارین در عین حال منتقدان معتقدند که هنوز درصد کلی سزارین بالاست و بسیاری از آنها غیر ضروری است و تنها برای راحتی و سود بیشتر پزشکان و حمایتهای قانونی از آنها انجام می شود و علت آن این است که پزشکان طوری تعلیم دیده اند که زایمان را به عنوان یک بلای بالقوه می بینند تا یک رویداد طبیعی. 

در بارداری لوبیا چیتی بخورم؟

در بارداری لوبیا چیتی بخورم؟

در بارداری لوبیا چیتی بخورم؟ لوبیا چیتی دارای فیبر، پروتئین، انرژی بخشی و همچنین مواد معدنی پشتیبان گلبول‌‌‌های قرمز بوده و غذای خوبی برای تحرک‌‌‌پذیری شما است. این لوبیا دارای مواد مغذی مورد نیاز کودک مانند فولات، کولین، فیبر، پروتئین و آهن است. انواع لوبیا در واقع دارای مواد مغذی مهم برای رشد و نمو کودک هستند، خصوصا لوبیای چیتی که یک ماده افزودنی ضروری رژیم هفتگی این سه ماهه و دوره‌‌‌های بعد و حتی دوران شیردهی است. 

چگونگی تعیین جنسیت در دوران بارداری

چگونگی تعیین جنسیت در دوران بارداری

چگونگی تعیین جنسیت در دوران بارداری • هرچه بیماری صبحگاهی شدیدتر باشد کودک حتما پسر است؟ این تئوری به این امر اشاره می کند که پسر تستوسترون (هورمون مردانه) بیشتری تولید می کند که در درون شما شناور است بنابراین باعث حالت تهوع بیشتر می شود. به همین دلیل بعضی ها معتقدند خانم بارداری که آکنه (جوش صورت) دارد حتما فرزندش پسر خواهد بود. اگر چه حالت تهوع و آکنه به علت تأثیر هورمونها بوجود می آیند ولی این هورمونهای بدن مادر است نه

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 4

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید