طراحی فرزند- دکتر روح الهه سلیمانی

قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

دلایل حاملگی خارج از رحم

دلایل حاملگی خارج از رحم
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/09/05 0 نظر 114 بازدید

دلایل حاملگی خارج از رحم 

در موارد نادر، تخمک بارور شده جایی در خارج از رحم، معمولا در لوله های رحم لانه گزینی و شروع به رشد می کند. (جایگزینی در حفره شکمی و تخمدانها هم امکان دارد ولی خیلی نادر است) نتیجه آزمایش حاملگی مثبت و در آغاز همه علائم بارداری طبیعی ظاهر می شود. بعد از چند هفته جنین بزرگتر از حدی می شود که لوله های رحم بتوانند آن را در خود جای دهند. خانم باردار ممکن است احساس درد ناگهانی بکند و بعد خونریزی واژینال و حالت بیهوشی به او دست دهد

دلایل حاملگی خارج از رحم 


در موارد نادر، تخمک بارور شده جایی در خارج از رحم، معمولا در لوله های رحم لانه گزینی و شروع به رشد می کند. (جایگزینی در حفره شکمی و تخمدانها هم امکان دارد ولی خیلی نادر است) نتیجه آزمایش حاملگی مثبت و در آغاز همه علائم بارداری طبیعی ظاهر می شود. بعد از چند هفته جنین بزرگتر از حدی می شود که لوله های رحم بتوانند آن را در خود جای دهند. خانم باردار ممکن است احساس درد ناگهانی بکند و بعد خونریزی واژینال و حالت بیهوشی به او دست دهد.

حاملگی خارج از رحم

بیشتر بارداریهای خارج از رحم قبل از هفته هشتم تشخیص داده می شود، گاهی اوقات حتی قبل از اینکه خود شخص بداند که باردار است یا درست بعد از این که متوجه بارداریش می شود، قابل تشخیص است. حدود 1 تا 5/1  درصد بارداریها خارج از رحم هستند. 

دانلود رایگان مبانی طراحی فرزند


حاملگی خارج از رحم،  زمانیکه یک تخمک بارور شده خارج از رحم لانه گزینی کرده و شروع به رشد می نماید، برای مادر خطر مرگ در پی دارد و باید جنین را با عمل جراحی از بدن مادر خارج کرد.
 
حاملگی خارج از رحم

زمانیکه تخمک بارور شده و شروع به رشد می نماید، برای مادر خطر مرگ در پی دارد و باید جنین را با عمل جراحی از بدن مادر خارج کرد.


تشخیص به موقع از اهمیت خاصی برخوردار است زیرا قبل از پاره شدن لوله ها می توان آن را با عمل جراحی از بین برد. اگر لوله رحم پاره شود، خطر خونریزی وجود دارد و در بعضی مواقع کل آن باید برداشته شود که باعث نازایی می شود. با جراحی لاپاراسکوپی از طریق حفره شکم همه جاهای زخم های خیلی کوچک پاک می شود. در مواردی که حاملگی خارج از رحم دیر تشخیص داده شود لاپاراتومی بایک شکاف در رحم انجام می گیرد. پزشکان با معاینات لگن، آزمایشات خون و سونوگرافی در صدد راهی برای جلوگیری از وقوع این نوع بارداری هستند.

حاملگی خارج از رحم

 

حتما بخوانید: رابطه جنسی در دوران بارداری

شما در معرض خطر حاملگی خارج از رحم هستید اگر:


    قبلا بیماری التهابی لگنی یا آندومتریوز داشته اید که می تواند به لوله های رحم آسیب برساند و به دام انداختن تخمک بارور شده را در آنجا راحتتر می کند. 
    با وجود داشتن IUD باردار شده باشید.  
    آپاندیس پاره شده داشته باشید.  
    قبلا جراحی لوله های رحم داشته باشید (مانند بستن لوله ها) 
    سابقه حاملگی خارج از رحم داشته باشید. (حتی در این صورت احتمال داشتن یک بارداری طبیعی برای شما فقط کمی کمتر از کسی است که هرگز باردار نشده است و بعد از دو حاملگی خارج از رحم احتمال یک بارداری موفق برای شما فقط کمی کمتر از 50 درصد است.)


آیا من چندقلو باردار هستم؟


علل بارداریهای بیش از یک جنین عبارتند از: 

دوقلوها


    سابقه خانوادگی داشتن دوقلو (از طرف مادر) . 
    اگر داروهای باروری باروری به مصرف کرده باشید. 

حتما بخوانید: ترک کافئین در دوران بارداری


    اگر از طریق روش آزمایشگاهی حامله شده باشید.
    سن شما بیشتر از 35 یا 40 سال باشد که در زمان تخمک گذاری احتمال آزاد کردن دو تخمک بیشتر است.

چه کنم اگر داروی ضد حساسیت مصرف می کنم؟

بیشتر داروهای ضد حساسیت که شامل داروهای تزریقی هم می شوند بی خطرند اما با پزشک خود مشورت کنید. معمولا آلرژی ها به علت تغییرات هورمونی بدتر می شوند اما گاهی اوقات کاملاً برطرف می شوند. همچنین در مورد اسپری های کورتیزونی بینی که جذب خونتان نمی شوند از پزشکتان سؤال کنید. 


 من آسم دارم؟ تقریبا نیمی از دوره، بارداری هیچ تأثیری روی آسم نمی گذارد، در یک چهارم دوره بهتر و در یک چهارم بعدی بدتر خواهد شد. استفاده از بیشتر دستگاههای تنفسی جدید در دوران بارداری بی خطر است ولی بهتر است در این مورد با پزشک خود مشورت کنید. 

دوران بارداری


 من میگرن دارم؟ ممکن است وقتی متوجه شدید اثری از سردردهایتان در دوران بارداری نیست تعجب کنید. علت آن تا اندازه ای به تغییرات هورمونی مربوط می شود. اگر سردردها ادامه داشت و یا اگر آن را برای اولین بار در دوران بارداری تجربه کردید راههای درمان غیر دارویی ارجح است: در یک اتاق تاریک دراز بکشید و یک کمپرس سرد روی چشم های خود بگذارید، در هوای تازه پیاده روی کنید، از خوردن غذاهای محرک خودداری کنید، روشهای ریلکسیشن  مانند مدیتیشن و تمرینات تنفسی را به کار گیرید. می توانید گاهی از قرص استامینوفن استفاده کنید ولی در مورد استفاده از داروهای میگرن با پزشک خود مشورت کنید. 

حتما بخوانید: دلایل خون ریزی در سه ماه اول بارداری چیست؟


 پروزاک  مصرف میکنم؟ مصرف داروهای ضد افسردگی باعث نقصهای مادرزادی جدی در کودک نمی شود ولی بعضی از مطالعات نشان داده اند این داروها باعث زایمان قبل از موعد و مشکلات رفتاری و IQ در کودکانی می شود که مادرانشان از آنها استفاده می کرده اند.

در هر صورت تحقیقات دیگر چنین خطراتی را پیدا نکرده اند و تنها مشکلاتی را که در رابطه با مصرف پروزاک پیشنهاد کرده اند شرایط ایجاد شده توسط مادر است. همچنین بسیاری از پزشکان معتقدند که خطر افسردگی هایی که تحت درمان نمی باشد بیشتر از خطر مصرف داروهای ضد آن است. بهترین توصیه این است که طبق نظر پزشکتان عمل کنید. مصرف داروهایتان را بدون مشورت با پزشک قطع نکنید و طبق تجویز او مصرف آنها را ادامه دهید.

داروها در بارداری
 


 

پیشنهاد ویژه فیلم آموزشی: تمرکز نداشتن در کودکان

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 2 سالگی

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 2 سالگی

این بسته آموزشی بطور کامل به مسائل تربیتی و آموزش مسائلی چون پرورش خلاقیت کودک شما از بدو تولد تا 2 سالگی می‌پردازد. و البته که شما عزیزان می‌توانید حتی بصورت تخصصی نیز از این آموزش‌ها بهره بگیرید و در دوراه اختصاصی طراحی فرزند نیز استفاده کنید. این محصول مناسب والدینی است که می‌خواهند کودکشان را متناسب با آموزش‌های روز پرورش دهند.

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

اگر در دنیای امروز مطلبی درباره هوش جنین خواندید به هیچ‌وجه تعجب نکنید. زیرا در دنیای ما همه چیز امکان‌پذیر است. حتی آموزش به جنین در دوران بارداری. و از آن تعجب‌آورتر نیز آموزش جنین قبل از بارداری است. اما کودکان طلایی به عنوان اولین و تنها مجموعه آموزشی در ایران است که به طور تخصصی با توجه متدها و ورش‌های بروز دنیا که برگرفته از متد پروفسورمکوتوشیچیدا است، بر روی هوش‌های چندگانه جنین قبل از تولد و بعد از تولد کار می‌کند. و مادران و پدران را در طول دوران بارداری همراهی می‌کند.

بسته آموزشی طراحی فرزند-دوران بارداری

بسته آموزشی طراحی فرزند-دوران بارداری

مادران زیادی هستن که برای آینده فرزندشون آرزوهای بسیار زیادی دارن ولی نمی‌توونن با علم خودشون برای خوشبختی اونها کاری کنن.در بسته  آموزشی طراحی فرزند (دوران بارداری)  خواهیم گفت که چطور  با دانش و تخصص روز دنیا شخصیت و آینده‌ی فرزندت رو اونطور که لایقش هست طراحی کنی و زندگی شخصی، اجتماعی، مالی و رفاهی فرزندت رو به بهترین شکل رقم بزنی. طراحی فرزند رو یاد بگیر، در کمترین زمان اجرا کن و خوشبختی فرزندت رو ببین!    

بسته آموزشی بارداری طلایی

بسته آموزشی بارداری طلایی

به عنوان انسانی که در قرن بیستم زندگی می‌کند و همچنان که به دنبال تکنولوژی و فن آوری‌های بروز هستید آیا تربیت و سطح فرهنگی و اجتماعی شما نیز با آن ارتقا پیدا می‌کند. یک انسان موفق شخصی است که بتواند در تمام جوانب زندگی پیشرفت کند. همان‌طور که سابق بر این انسان‌ها از چاهارپایان برای گذران زندگی و یا رفتن به مراتع استفاده می‌کردند امروزه نیز همه انسان‌های شاغل از وسایل نقلیه استفاده می‌کنند. اما در این میان نحوه برخورد ما به عنوان یک انسان قرن بیستمی درباره تربیت و پرورش فرزندانمان کجا قرار دارد؟

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

تقویت هوش جنین (قسمت اول)

تقویت هوش جنین (قسمت اول)

چگونه هوش جنین را در دوران بارداری افزایش دهیم؟ 22درصد هوش جنین خود را قبل از تولد افزایش دهید.

علائم سه ماه دوم بارداری

علائم سه ماه دوم بارداری

علائم سه ماه دوم بارداری در سه ماهه دوم بارداری از لحاظ فیزیکی تقریباً خبرهای خوشی برای شما وجود دارد. اول متوجه خواهید شد بعضی از بوهای بخصوص دیگر شما را آزار نمی دهد و معده تان مقدار بیشتری غذا را تحمل می کند. (اگر چه ممکن است بعضی از مواد مورد تنفر مانند قهوه تا پایان ماه نهم آزار دهند باشند.) همانطور که انرژی تان افزایش می یابد نیاز شما به خواب کمتر می شود و خودتان متوجه می شوید که دوباره می توانید تا دیر وقت بیدار بمانید. همچنین خواب بهتری در شب خواهید داشت

میزان استفاده از غذاهای دریایی در دوران بارداری

میزان استفاده از غذاهای دریایی در دوران بارداری

میزان استفاده از غذاهای دریایی در دوران بارداری غذاهای دریایی منبع خوب پروتئین و آهن بوده و اسیدهای چرب امگا3 موجود در بسیاری از ماهی‌ها می‌تواند به افزایش رشد مغز کودک کمک کند. درواقع یک مطالعه در بریتانیا نشان داد که کمبود غذاهای دریایی در دوران بارداری می‌تواند به مهارت کلامی ضعیف، مشکلات رفتاری و دیگر مسائل رشد در دوران کودکی منجر شود ولی بعضی از ماهی‌ها و صدف‌ها دارای جیوه پی‌سی‌بی (PCBs) و دیگر آلوده‌کننده‌ها بوده و به ا....

مضرات  قندهای مصنوعی بر بارداری سالم

مضرات قندهای مصنوعی بر بارداری سالم

مضرات  قندهای مصنوعی بر بارداری سالم عبارت "قندهای مصنوعی" می‌رساند که بهتر است از آنها دوری کنید. مصنوعی هرگز به معنی سالم نیست ولی این که خودتان قند مصنوعی نخرید کافی نیست. قندهای مصنوعی در بسیاری از فرآورده‌های غذایی از جمله نوشابه‌های غیرالکلی، ماست( البته در آمریکا)، ما خوشبختانه در ایران ماست با قند مصنوعی نداریم، انواع دسرها، ژله‌های میوه‌ای، آدامس، سس سالاد و شیرینی‌جات به کار می‌رود. بهتر است برچس....

سرما خوردگی در بارداری

سرما خوردگی در بارداری

سرماخوردگی در بارداری  بیشتر مردم حداقل سالی یک بار سرما می‌خورند، بنابراین این حقیقت که همه‌ی خانم‌های باردار دست کم یک بار در طول بارداری سرما می‌خورند تعجب آور نیست. هیچ چیز در بارداری بیشتر از خستگی و کوفتگی و احتقان خون نمی‌تواند یک سرماخوردگی معمولی را شدیدتر از حد معمول نشان دهد.

آیا داستان تغییرات بزرگ در زندگی کودکان را شنیده ای؟

آیا داستان تغییرات بزرگ در زندگی کودکان را شنیده ای؟

آیا داستان تغییرات بزرگ در زندگی کودکان را شنیده ای؟ گاهی پدرها و مادرها زیر بار این حقیقت نمی‌روند و خود را مسئول ناکامی و رفتارهای نادرست کودکان‌شان نمی‌دانند، حال آن که دقیقاً آن‌ها هستند که از کودکی مسیر درست یا نادرست را به کودکان خود نشان می‌دهند. مادری که از نظر اخلاقی الگوی نادرستی برای فرزندش می‌باشد نباید توقع داشته باشد در آینده شاهد فرزندی اخلاق‌مدار باشد. پدری که با رفتارهای نادرست مالی زمینه‌ساز شکست‌های اقتصادی خانواده است، اگر در آینده مشاهده کند پسرش راه او را در پیش گرفته تنها باید خود را ملامت کند. آیا شما برای موفقیت فرزندتان آماده هستید؟

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 2

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید