قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

پرورش جنین از نظر اسلام

پرورش جنین از نظر اسلام
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/07/23 0 نظر 268 بازدید

پرورش جنین از نظر اسلام

بدیهی است که پرورش جنین ریحانه‌‌‌ای که با ریاحین بهشتی هماوردی نماید نیاز مراقبتی والا و آماده-سازی تمام شرایط پیش از افشاندن بذر تا زمان به ثمر نشستن آن دارد. در واقع تمام پیامبران الهی آمده-اند تا همین یک هدف، یعنی پرورش انسانی که لایق جنت و لقای پروردگار باشد را تعقیب نمایند.

پرورش جنین از نظر اسلام


پیامبر خدا می‌‌‌فرمایند:
" ان الولد الصالح ریحانه من ریاحین الجنه"
فرزند صالح، ریحانه‌‌‌ای از ریاحین بهشت است" 

پرورش جنین


بدیهی است که پرورش جنین ریحانه‌‌‌ای که با ریاحین بهشتی هماوردی نماید نیاز مراقبتی والا و آماده-سازی تمام شرایط پیش از افشاندن بذر تا زمان به ثمر نشستن آن دارد. در واقع تمام پیامبران الهی آمده-اند تا همین یک هدف، یعنی پرورش انسانی که لایق جنت و لقای پروردگار باشد را تعقیب نمایند.

حتما بخوانید :  فضیلت شیر دادن به نوزاد


در این میان، خانواده و والدین بعنوان یکی از اصلی‌‌‌ترین محمل‌‌‌های رشد و بالندگی کودک نقش اساسی در سعادت یا شقاوت آینده او دارند؛ امام صادق می‌‌‌فرمایند:
" ما من مولد یولد الا علی الفطره فابواه اللذان یهو دانه و ینصرانه و یمجسانه"
هر نوزادی به فطرت الهی به دنیا می‌‌‌آید؛ پس پدر و مادر او را به دین یهود و نصرانی و زردشتی گرایش می دهند. 


بنابراین برای آنکه نسل های آینده بنده باشند و بندگی کنند، والدین امروزی باید دست به مجاهده و تلاشی بزرگ بزنند و شاید آنچه که در برخی روایات از ثواب های بی شمار بارداری، شیردهی و ... برای مادران برشمرده شده است ناظر به همین مراقبت مجدانه‌‌‌ای است که انتظار می‌‌‌رود در این دوران رعایت شود:

پرورش جنین


پیامبر خدا فرمودند:
" اذا حملت المراه کانت بمنزله الصایم القایم المجاهد بنفسه و ماله فی سبیل الله فاذا وضعت کان لها من الاجر ما لا تدری ما هو لعظمه فاذا ارضعت کان لها بکل مصه کعدل عتق محرر من ولد اسماعیل فاذا فرغت من رضاعه ضرب ملک علی جنبها و قال استانفب العمل فقد غفرلک"
هنگامی که زنی باردار میشود، مانند کسی است که (روزها) روزه بگیرد و (شبها در عبادت خدا) شب زنده-دار باشد و با جان و مال خود در راه خدا جهاد کند؛ هنگامی هم که وضع حمل کند پاداشی به او تعلق می‌‌‌گیرد که از عظمت نمیدانی به چه اندازه است؛ و زمانی که ( به کودک) خود شیر می دهد؛ به ازای هر بار مکیدن کودک، معادل آزاد کردن فرزندی از فرزندان اسماعیل اجر میبرد و وقتی ازشیر دادن فراغت پیدا میکند فرشته‌‌‌ای بر پهلوی او میزند و به او میگوید که عملت را از نو شروع کن که (تمامی گناهانت) بخشیده شد. 

حتما بخوانید: خواص خرما در دوران بارداری


همچنین حضرتشان می‌‌‌فرمایند.
"للمراه ما بین حملها الی وضعها الی فطامها من الاجر کالمرابط فی سبیل الله فان هلکت فیما بین ذلک کان لها مثل منزله الشهید"
زن از ابتدای بارداری تا وضع حملش و پس از آن تا از شیر گرفتن کودک، اجری به مانند رزمنده در راه خدا دارد و اگر در این دوران از دنیا برود منزلتی به مانند منزلت شهید دارد. 
 به زبان ساده در اسلام، فرزند عین خود انسان و هرچه که از صلاح و فساد در آینده او رقم بخورد عین صلاح و فسادی است که برای خود انسان رقم می خورد؛ بنابراین هر تلاشی برای به ثمر نشاندن "نسلی صالح" عین تلاش برای اصلاح امور خود انسان خواهد بود.

پرورش جنین


" ان احسنتم احسنتم لانفسکم و ان اساتم فلها"
اگر نیکی کنید به خود نیکی کرده‌‌‌اید و اگر بدی نمایید؛ به خودتان بدی کرده‌‌‌اید. 

حتما بخوانید: نامگذاری ماه های جنین

توصیه‌‌‌های عمومی


1- شاید بد نباشد که در ابتدای بارداری – و حتی آن زمان که تصمیم به بارداری می‌‌‌گیرید- از گناهان خود توبه کنید و از خدای متعال بخواهید که توفیق پرهیز از گناه را به شما عطا کند و نیز بخواهید که آثار گناهان گذشته شما بر نسل آینده را پاک کند. اگر در این دعا صادق باشید مطمئن باشید که خداوند متعال نیز رحمت خاص خود را نصیب شما و فرزندتان خواهد کرد.

پرورش جنین


2- مهمترین توصیه در دوران بارداری، همان مهمترین نیاز زندگی معنوی همه ما انسان-ها یعنی ترک گناه است " انجام واجبات و ترک محرمات" در عین این که عبارات ساده‌‌‌ای هستند تمام آن چیزی که برای سلوک روحانی انسانها نیاز است را در خود دارند. پیامبر اکرم  فرموده‌‌‌اند:
" قال الله عزوجل ما تقرب الی عبد بسیئ احب الی مما افترضت علیه"
خداوند فرموده است: هیچ بنده‌‌‌ای با چیزی محبوب‌‌‌تر از واجبات به من نزدیک نشده است. 

حتما بخوانید: آداب غذا خوردن در دوران بارداری


شاید یکی از ساده‌‌‌ترین و عملی‌‌‌ترین راه‌‌‌ها برای وصول به این هدف، عادت به مطالعه روزانه رساله‌‌‌های علمیه و تنظیم اعمال براساس آنها باشد.
نکته مهم آن است که این وظیفه اگرچه در دوران بارداری اهمیت دو چندان می‌‌‌یابد اما تنها مختص این دوران نیست.


تذکر مهم دیگر این که همچنان که گذران امور عادی زندگی، مشترکا بر عهده زن و مرد است؛ مراقبت از سلامتی روحانی خانواده نیز همراهی هردوی آنها را می‌‌‌طلبد و نباید تصور کرد که چون در مورد زمان بارداری صحبت میکنیم، مرد میتواند فارغ از این حساسیت‌‌‌ها باشد.
 در انجام اعمال مستحبی، نشاط شرط اصلی است. از تحمیل حجم زیادی از اعمال مستحبی به خود که پس از مدتی شما را خسته و آزرده می‌‌‌کند بپرهیزید.

پرورش جنین


امیرالمومنین می‌‌‌فرمایند:
 قلیل مدوم علیه خیر من کثیر مملول منه"
کار اندکی که ادامه پیدا کند بهتر از کار زیادی است که خستگی به بار بیاورد. 
بنا به شوق درونی خود، مقدار متناسبی از ادعیه و اوراد مستحبی را –ترجیحا با مشورت یک روحانی خبره- انتخاب کنید و در دوران بارداری بر آنها مداومت داشته باشید.

حتما بخوانید: خواص گشت بر باروری

نماز و روزه


1- مراقبت از نماز اول وقت را فراموش نکنید:
آیت‌‌‌الله بهجت از مرحوم آقای قاضی رحمه الله نقل میکردند که ایشان میفرمود:" اگر کسی نماز واجبش را اول وقت بخواند و به مقامات عالیه نرسد مرا لعن کند و همین که نمازگزار اهتمام داشته باشد و مقید باشد که نماز را اول وقت بخواند فی حد نفسه آثار زیادی دارد، هرچند حضور قلب هم نباشد." 
 


 

پیشنهاد ویژه فیلم آموزشی: سلام دادن کودکان

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 2 سالگی

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 2 سالگی

این بسته آموزشی بطور کامل به مسائل تربیتی و آموزش مسائلی چون پرورش خلاقیت کودک شما از بدو تولد تا 2 سالگی می‌پردازد. و البته که شما عزیزان می‌توانید حتی بصورت تخصصی نیز از این آموزش‌ها بهره بگیرید و در دوراه اختصاصی طراحی فرزند نیز استفاده کنید. این محصول مناسب والدینی است که می‌خواهند کودکشان را متناسب با آموزش‌های روز پرورش دهند.

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

اگر در دنیای امروز مطلبی درباره هوش جنین خواندید به هیچ‌وجه تعجب نکنید. زیرا در دنیای ما همه چیز امکان‌پذیر است. حتی آموزش به جنین در دوران بارداری. و از آن تعجب‌آورتر نیز آموزش جنین قبل از بارداری است. اما کودکان طلایی به عنوان اولین و تنها مجموعه آموزشی در ایران است که به طور تخصصی با توجه متدها و ورش‌های بروز دنیا که برگرفته از متد پروفسورمکوتوشیچیدا است، بر روی هوش‌های چندگانه جنین قبل از تولد و بعد از تولد کار می‌کند. و مادران و پدران را در طول دوران بارداری همراهی می‌کند.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

هفته شانزدهم بارداری

هفته شانزدهم بارداری

در هفته شانزدهم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته شانزدهم بارداری و نکات مهم درباره هفته شانزدهم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید.

چه چیزهایی کودک را ناقص الخلقه می کند؟

چه چیزهایی کودک را ناقص الخلقه می کند؟

چه چیزهایی کودک را ناقص الخلقه می کند؟ زمانی که به هفته سیزدهم بارداری رسیدید کودک شما رسما وارد سه ماهه سوم شده و دیگر در مرحله اولیه نیست و از حالا به بعد میتوان او را جنین نامید. کودک سخت می‌‌‌کوشد تا رشد کرده و بسیاری از دستگاه‌‌‌هایی که در سه ماهه اول بنیان گذاشته (اعم از مغز، قلب، دستگاه گوارش و غیره را) کامل نماید. کودک در این مرحله از بارداری در خطر کمتر آلاینده‌‌‌ها قرار دارد. علاوه بر این حالا دیگر نه تنها می‌‌‌دانید که باردار هستید بلکه به ط.....

تاثیر تلاوت قرآن در دوران بارداری

تاثیر تلاوت قرآن در دوران بارداری

تاثیر تلاوت قرآن در دوران بارداری تلاوت قرآن باید برنامه ثابت و مداوم دوران بارداری باشد:
پیامبر اکرم می‌فرمایند:
" نوروا بیوتکم بتلاوه القرآن... فان البیت اذا کثر فیه تلاوه القرآن کثر خیره و استع اهله و اضا لاهل السمائ کما تضی‌ئ السما لاهل الدنیا"
خانه‌های خود را به تلاوت قرآن روشن کنید... هرگاه در خانه‌ای قرآن زیاد تلاوت شود، خیر و برکت آن خانه زیاد میشود و اهل آن به وسعت می‌رسند و آن خانه برای اهل آسمان درخشندگی پیدا میکند؛ چنانکه ستارگان آسمان برای اه...

دلایل حاملگی خارج از رحم

دلایل حاملگی خارج از رحم

دلایل حاملگی خارج از رحم  در موارد نادر، تخمک بارور شده جایی در خارج از رحم، معمولا در لوله های رحم لانه گزینی و شروع به رشد می کند. (جایگزینی در حفره شکمی و تخمدانها هم امکان دارد ولی خیلی نادر است) نتیجه آزمایش حاملگی مثبت و در آغاز همه علائم بارداری طبیعی ظاهر می شود. بعد از چند هفته جنین بزرگتر از حدی می شود که لوله های رحم بتوانند آن را در خود جای دهند. خانم باردار ممکن است احساس درد ناگهانی بکند و بعد خونریزی واژینال و حالت بیهوشی به او دست دهد

تغذیه کنترل شده در سه ماه دوم بارداری

تغذیه کنترل شده در سه ماه دوم بارداری

تغذیه کنترل شده در سه ماه دوم بارداری اضافه وزن زیاد هر 24 ساعت یکبار است. اصلا رژیم نگیرید و غذایتان را کم نکنید. حتما ورزش کنید. حتی اگر مدت آن کوتاه باشد بهتر از این است که اصلا ورزش نکنید. حفظ آب در بدن مخصوصاً در تابستان مانند این است که وزن شما سریع اضافه می شود. حتی اگر از یک معاینه تا معاینه بعدی هم وزنتان افزایش یابد دلیل خطرناکی نیست، پزشک شما علائم مشکلاتی مانند فشار خون بالا یا عدم تعادل قند بدن را کنترل می کند

لگد زدن جنین در دوران بارداری

لگد زدن جنین در دوران بارداری

لگد زدن جنین در دوران بارداری اگر بارداری را به سرزمینی از قله ها و دره ها تشبیه کنیم، مطمئنا یکی از بلندترین قله های آن روزی است که شما احساس می کنید کودک در درون شما تکان می خورد. در خانم های لاغر اندام و یا خانم هایی که برای دومین بار مادر می شوند حرکات کودک از هفته 15 یا 16 و برای خانم های دیگر از هفته 21 یا 22 شروع می شود (حتی گاهی اوقات دیرتر). چند هفته قبل، ممکن است هر حالتی از گوارش یا هر درد ماهیچه ای را با حرکت کودک اشتباه بگیرید

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 3

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید