قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

در دوران بارداری هوشیار بخوابید!

در دوران بارداری هوشیار بخوابید!
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/09/08 0 نظر 163 بازدید

در دوران بارداری هوشیار بخوابید!

شاید تا بحال فرصتی پیش نیامده است که در مورد روش خوابیدن فکر کنید ولی دیگر وقت آن رسیده که در مورد عادات خوابیدن خود تجدید نظر کنید. طولی نمی کشد که خوابیدن روی شکم ممکن نیست. علاوه بر آن پس از ماه پنجم نباید روی کمر (طاق باز) بخوابید. در این حالت سنگینی رحم روی رگی به نام ورید اجوف فوقانی (یک رگ اصلی است که خون را به قلب برمی گرداند) فشار می آورد و باعث می شود جریان خونی که به سمت جنین می رود کاهش یابد

در دوران بارداری هوشیار بخوابید!


شاید تا بحال فرصتی پیش نیامده است که در مورد روش خوابیدن فکر کنید ولی دیگر وقت آن رسیده که در مورد عادات خوابیدن خود تجدید نظر کنید. طولی نمی کشد که خوابیدن روی شکم ممکن نیست.

خواب در بارداری

علاوه بر آن پس از ماه پنجم نباید روی کمر (طاق باز) بخوابید. در این حالت سنگینی رحم روی رگی به نام ورید اجوف فوقانی (یک رگ اصلی است که خون را به قلب برمی گرداند) فشار می آورد و باعث می شود جریان خونی که به سمت جنین می رود کاهش یابد. اگر هنگام بیدار شدن متوجه شدید روی کمر خوابیده اید، نگران نشوید. هر کسی در خواب می غلتد تا در وضعیتی راحت تر قرار گیرد، فقط سعی کنید در وضعیت مناسب بخوابید و خود را عادت دهد که بطور خودکار آن را انتخاب کنید.

حتما بخوانید: احساس مفید بودن در بارداری


 
بی خطرترین و راحترین حالت خوابیدن در دوران بارداری 


بهترین حالت: روی پهلوی چپ بخوابید زیرا در این وضعیت رحم از رگ ذکر شده دور است. زانوهایتان را کمی خم کنید. یک بالش نرم بین پاهایتان قرار دهید و نیز اگر بخواهید می توانید یک بالش نرم دیگر کنار شکم و یکی دیگر کنار کمرتان برای محافظت بگذارید. 


بهترین حالت بعدی: مانند حالت قبل روی پهلوی راست بخوابید. 
اگر روی پشتتان بر می گردید. قسمت بالای بدنتان را روی بالش قرار دهید و بالش دیگری زیر باسن راست قرار دهید طوری که به سمت چپ مایل بدنتان را دور این بالشهای ستونی شکل بپیچید که به اشکال مختلف در می آیند و محافظ خوبی برای شکم و کمر شماست.

دوران بارداری


 
این یک بالش مناسب دوران بارداری است که از دو بالش متصل به هم تشکیل و برای محافظت از شکم و کمر شما طراحی شده است.

دانلود رایگان مبانی طراحی فرزند


آیا حقیقت دارد که اگر بازوهایم را بالای سرم بگذارم بندناف دور گردن کودک می پیچد؟

بندناف نازک یک خلقت خارق العاده است. مانند سیم تلفن کمی پیچ خورده است که شامل سه رگ خونی متصل به هم است که مواد غذایی را به جنین می رساند و مواد زائد را از آن دور می کند. و به اندازه کافی طویل هست که جنین آزادانه حرکت کند.

خواب در بارداری

اغلب هنگام زایمان، بندناف دور گردن کودک پیچیده است ولی معمولا به راحتی جدا می شود. گره محکم و حالت خفگی بسیار نادر است. پس با خیال راحت استراحت کنید. در ضمن ماهیچه های بازوهایتان از بندناف نسبتا فاصله زیادی دارند بنابراین نمی توانند بر وضعیت آن اثر بگذارند. 

حتما بخوانید: مشاوره ژنتیک در دوران بارداری


آیا حقیقت دارد که نباید چیزی سنگین تر از وزن یک نوزاد را بلند کنم؟

مادرانی که کودکان بزرگتر دارند اغلب بی جهت در این مورد نگران هستند. و خانم هایی که شرایط ویژه ای مانند احتمال زایمان قبل از موعد دارند ممکن است محدویتهایی در حرکات خود داشته باشند. ولی اگر شما بارداری طبیعی دارید می توانید اجسام را تا ماههای آخر مانند قبل بلند کنید.

حتما بخوانید: رابطه جنسی در دوران بارداری

خواب در دوران بارداری

 

ولی حتما در وضعیت صحیح قرار گیرید. زانوها باید از جسمی که می خواهید بلند کنید جلوتر باشد بنابراین سنگینی جسم توسط پاها تحمل می شود نه کمر. راه دیگر این است که هنگامی که می خواهید یک کودک را بلند کنید از او بخواهید روی یک صندلی بایستد. از بلند کردن اجسام خیلی سنگین (مانند جابجایی مبلمان) خودداری کنید و اگر شغلتان طوری است که مجبورید اجسام سنگین را جابجا کنید حتما با پزشک خود مشورت کنید.
 


 

پیشنهاد ویژه فیلم اموزشی: بروز احساسات کودکان

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

کیسه ی آب در بارداری

کیسه ی آب در بارداری

کیسه ی آب در بارداری جنین در داخل کیسه‌ی آب که پر از مایع آمنیوتیک است رشد می‌کند. این مایع به مرور در طول بارداری افزایش می‌یابد و در هفته‌ی 34 به حداکثر حجم خود می‌رسد. پس از آن حجم مایع آمنیوتیک به مرور کاهش می یابد

پس از زایمان گینوا بخورید!

پس از زایمان گینوا بخورید!

پس از زایمان گینوا بخورید! تخم گینوا سرشار از اسید آمینه بوده و وقتی پخته شود ساختاری اسفنجی و خامه مانند دارد و دارای موادی است که میتواند به دوران پس از زایمان کمک کرده تا بدن شکل اولیه خود را بازیافته و با افسردگی مبارزه نماید. به علاوه طرز تهیه آن راحت است و میتوانید مقدار زیادی از آن را پخته و مقداری را مصرف نموده و بقیه را در یخچال بگذارید. سپس آن را با سبزیجات خام مورد علاقه خود مخلوط کرده و سالاد سرشار از ویتامین به دست آورید.

آمادگی برای زندگی در دوران بارداری

آمادگی برای زندگی در دوران بارداری

آمادگی برای زندگی در دوران بارداری درطول بارداری باید سبک زندگی خود را تغییر هید و عاداتی جدید به وجود آورید

نکات بارداری چند قلویی

نکات بارداری چند قلویی

نکات بارداری چند قلویی در قدیم پزشکان به مادرانی که دوقلو باردار بودند، توصیه می‌کردند که از هفته‌ی 24 تا 28 به بعد، بیشتر در رختخواب بمانند و استراحت کنند. اما اطلاعات و آمار نشان می‌دهد که احتمال زایمان زودرس در زنانی که استراحت مطلق می‌کردند و همچنین کم وزنی نوزادان این زنان، نسبت به دیگران به هیچ وجه کمتر نشده است

مراقبت های پزشکی نوزاد پس از تولد

مراقبت های پزشکی نوزاد پس از تولد

مراقبت های پزشکی نوزاد پس از تولد مراقبت های پزشکی نوزاد پس ازتولد که پرستاران اتاق زایمان معمولاً این اقدامات اولیه را بلافاصله بعد از زایمان در اتاق عمل انجام می دهند. اگر چه ممکن است انجام این کارها شما را بی حوصله کند. ولی معمولاً زیاد طول نمیکشد تولد کودک یک تغییر پرفشار محیطی برای اوست و کادر پزشکی باید بطور متناوب اولین ساعات زندگی او را کنترل کنند 

هفته ششم بارداری

هفته ششم بارداری

در هفته ششم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته ششم بارداری و نکات مهم درباره هفته ششم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید.  

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 8

به چه موضوعی علاقه مندید؟

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید