طراحی فرزند- دکتر روح الهه سلیمانی

قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

در دوران بارداری هوشیار بخوابید!

در دوران بارداری هوشیار بخوابید!
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/09/08 0 نظر 79 بازدید

در دوران بارداری هوشیار بخوابید!

شاید تا بحال فرصتی پیش نیامده است که در مورد روش خوابیدن فکر کنید ولی دیگر وقت آن رسیده که در مورد عادات خوابیدن خود تجدید نظر کنید. طولی نمی کشد که خوابیدن روی شکم ممکن نیست. علاوه بر آن پس از ماه پنجم نباید روی کمر (طاق باز) بخوابید. در این حالت سنگینی رحم روی رگی به نام ورید اجوف فوقانی (یک رگ اصلی است که خون را به قلب برمی گرداند) فشار می آورد و باعث می شود جریان خونی که به سمت جنین می رود کاهش یابد

در دوران بارداری هوشیار بخوابید!


شاید تا بحال فرصتی پیش نیامده است که در مورد روش خوابیدن فکر کنید ولی دیگر وقت آن رسیده که در مورد عادات خوابیدن خود تجدید نظر کنید. طولی نمی کشد که خوابیدن روی شکم ممکن نیست.

خواب در بارداری

علاوه بر آن پس از ماه پنجم نباید روی کمر (طاق باز) بخوابید. در این حالت سنگینی رحم روی رگی به نام ورید اجوف فوقانی (یک رگ اصلی است که خون را به قلب برمی گرداند) فشار می آورد و باعث می شود جریان خونی که به سمت جنین می رود کاهش یابد. اگر هنگام بیدار شدن متوجه شدید روی کمر خوابیده اید، نگران نشوید. هر کسی در خواب می غلتد تا در وضعیتی راحت تر قرار گیرد، فقط سعی کنید در وضعیت مناسب بخوابید و خود را عادت دهد که بطور خودکار آن را انتخاب کنید.

حتما بخوانید: احساس مفید بودن در بارداری


 
بی خطرترین و راحترین حالت خوابیدن در دوران بارداری 


بهترین حالت: روی پهلوی چپ بخوابید زیرا در این وضعیت رحم از رگ ذکر شده دور است. زانوهایتان را کمی خم کنید. یک بالش نرم بین پاهایتان قرار دهید و نیز اگر بخواهید می توانید یک بالش نرم دیگر کنار شکم و یکی دیگر کنار کمرتان برای محافظت بگذارید. 


بهترین حالت بعدی: مانند حالت قبل روی پهلوی راست بخوابید. 
اگر روی پشتتان بر می گردید. قسمت بالای بدنتان را روی بالش قرار دهید و بالش دیگری زیر باسن راست قرار دهید طوری که به سمت چپ مایل بدنتان را دور این بالشهای ستونی شکل بپیچید که به اشکال مختلف در می آیند و محافظ خوبی برای شکم و کمر شماست.

دوران بارداری


 
این یک بالش مناسب دوران بارداری است که از دو بالش متصل به هم تشکیل و برای محافظت از شکم و کمر شما طراحی شده است.

دانلود رایگان مبانی طراحی فرزند


آیا حقیقت دارد که اگر بازوهایم را بالای سرم بگذارم بندناف دور گردن کودک می پیچد؟

بندناف نازک یک خلقت خارق العاده است. مانند سیم تلفن کمی پیچ خورده است که شامل سه رگ خونی متصل به هم است که مواد غذایی را به جنین می رساند و مواد زائد را از آن دور می کند. و به اندازه کافی طویل هست که جنین آزادانه حرکت کند.

خواب در بارداری

اغلب هنگام زایمان، بندناف دور گردن کودک پیچیده است ولی معمولا به راحتی جدا می شود. گره محکم و حالت خفگی بسیار نادر است. پس با خیال راحت استراحت کنید. در ضمن ماهیچه های بازوهایتان از بندناف نسبتا فاصله زیادی دارند بنابراین نمی توانند بر وضعیت آن اثر بگذارند. 

حتما بخوانید: مشاوره ژنتیک در دوران بارداری


آیا حقیقت دارد که نباید چیزی سنگین تر از وزن یک نوزاد را بلند کنم؟

مادرانی که کودکان بزرگتر دارند اغلب بی جهت در این مورد نگران هستند. و خانم هایی که شرایط ویژه ای مانند احتمال زایمان قبل از موعد دارند ممکن است محدویتهایی در حرکات خود داشته باشند. ولی اگر شما بارداری طبیعی دارید می توانید اجسام را تا ماههای آخر مانند قبل بلند کنید.

حتما بخوانید: رابطه جنسی در دوران بارداری

خواب در دوران بارداری

 

ولی حتما در وضعیت صحیح قرار گیرید. زانوها باید از جسمی که می خواهید بلند کنید جلوتر باشد بنابراین سنگینی جسم توسط پاها تحمل می شود نه کمر. راه دیگر این است که هنگامی که می خواهید یک کودک را بلند کنید از او بخواهید روی یک صندلی بایستد. از بلند کردن اجسام خیلی سنگین (مانند جابجایی مبلمان) خودداری کنید و اگر شغلتان طوری است که مجبورید اجسام سنگین را جابجا کنید حتما با پزشک خود مشورت کنید.
 


 

پیشنهاد ویژه فیلم اموزشی: بروز احساسات کودکان

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

ظاهر یک خانم باردار در سه ماه دوم بارداری چگونه است؟

ظاهر یک خانم باردار در سه ماه دوم بارداری چگونه است؟

ظاهر یک خانم باردار در سه ماه دوم بارداری چگونه است؟ زیپ دامن مورد علاقه تان دیگر بالا نمی رود، دگمه های پیراهنتان به راحتی بسته نمی شوند و هفته هاست که شلوارهای جین آبی تان را کنار گذاشته اید. حالا وقت آن است که لباسهای حاملگی این دوره را آماده کنید، لباسهایی که در آغاز به پوشیدن آن اشتیاق دارید ولی بعد از چند ماه از ظاهر آن بدتان می آید.
البته امروزه مدل و کیفیت لباسهای حاملگی بهتر شده است. هیچ مادر

انواع بیهوشی و بی حسی در عمل سزارین

انواع بیهوشی و بی حسی در عمل سزارین

انواع بیهوشی و بی حسی در عمل سزارین عمل سزارین به وسیله بیهوشی یا بی حسی موضعی صورت می گیرد که تحت نظر متخصص بیهوشی انجام می شود

چگونه برای زایمان برنامه ریزی کنم؟

چگونه برای زایمان برنامه ریزی کنم؟

چگونه برای زایمان برنامه ریزی کنم؟ در طول سه ماهه آخر بارداری بایستی با پزشکتان در مورد زایمان صحبت کنید. او به شما در مورد آنچه که هنگام زایمان اتفاق می افتد آگاهی میدهد. چه نشانه هایی را می شود دید؟ فاصله انقباضات باید چقدر باشد تا با پزشک تماس گرفت؟ آیا می توانید مستقیما به بیمارستان بروید اگر مطب پزشک در آن روز بسته بود؟ اگر کیسه آب پاره شد چه باید کرد؟ (به "آیا این همان نشانه است؟" مراجعه کنید.)

مرحله سوم زایمان ( بعد از تولد )

مرحله سوم زایمان ( بعد از تولد )

مرحله سوم زایمان بلافاصله بعد از تولد نوزاد، جفت که به مدت 9 ماه به دیواره رحم متصل شده بود، خود به خود از آن جدا می شود و توسط پزشک از رحم خارج می شود. اگر چه کودک متولد شده است ولی انقباضات هنوز ادامه دارد ولی ملایمتر و با فواصل مختلف. در حقیقت در ملاقات اول رو در رو با کودکتان کمتر به آنها توجه می کنید.

علائم سه ماه دوم بارداری

علائم سه ماه دوم بارداری

علائم سه ماه دوم بارداری در سه ماهه دوم بارداری از لحاظ فیزیکی تقریباً خبرهای خوشی برای شما وجود دارد. اول متوجه خواهید شد بعضی از بوهای بخصوص دیگر شما را آزار نمی دهد و معده تان مقدار بیشتری غذا را تحمل می کند. (اگر چه ممکن است بعضی از مواد مورد تنفر مانند قهوه تا پایان ماه نهم آزار دهند باشند.) همانطور که انرژی تان افزایش می یابد نیاز شما به خواب کمتر می شود و خودتان متوجه می شوید که دوباره می توانید تا دیر وقت بیدار بمانید. همچنین خواب بهتری در شب خواهید داشت

هفته چهل و سوم بارداری

هفته چهل و سوم بارداری

در هفته چهل و سوم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته چهل و سوم بارداری و نکات مهم درباره هفته چهل و سوم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 3

به چه موضوعی علاقه مندید؟

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید