کودکان‌طلاییِ جنین
کودکان‌طلاییِ کودک
کودکان‌طلاییِ نونهال
کودکان‌طلاییِ نوجوان
کودکان‌طلاییِ جوان
کودکان‌طلاییِ بزرگسال
کودکان‌طلاییِ میانسال
کودکان‌طلاییِ سالمند

مراقبت های پزشکی نوزاد پس از تولد

مراقبت های پزشکی نوزاد پس از تولد
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/10/17 2 نظر 299 بازدید

مراقبت های پزشکی نوزاد پس از تولد

مراقبت های پزشکی نوزاد پس ازتولد که پرستاران اتاق زایمان معمولاً این اقدامات اولیه را بلافاصله بعد از زایمان در اتاق عمل انجام می دهند. اگر چه ممکن است انجام این کارها شما را بی حوصله کند. ولی معمولاً زیاد طول نمیکشد تولد کودک یک تغییر پرفشار محیطی برای اوست و کادر پزشکی باید بطور متناوب اولین ساعات زندگی او را کنترل کنند 

مراقبت های پزشکی نوزاد پس از تولد


 معاینات  موقع زایمان: زمان تولد نوزاد را ثبت می کنند و او را می شویند. بعد از خشک کردن بدن او، برای اینکه گرم بماند او را در یک حوله یا ملافه تمیز می پیچند و یک کلاه نخی یا بافتی روی سرش می گذارند. یا کودک را با ملافه ای که دور آن پیچیده اند روی قفسه سینه شما می گذارند تا پوستتان با پوست او تماس مستقیم داشته باشد. یک دقیقه بعد از زایمان یک ارزیابی از وضعیت عمومی نوزاد به عمل می آید. (به "اولین آزمایش کودک" مراجعه کنید.) سپس به دست کودک دستبند مشخصات وی را می بندند و وزن و قد او را اندازه گیری می کنند. اثر انگشت) کف پای او را نیز می گیرند. برای جلوگیری از عفونت چشمها از قطره های چشمی استفاده می کنند.

مراقبت


پرستاران اتاق زایمان معمولاً این اقدامات اولیه را بلافاصله بعد از زایمان در اتاق عمل انجام می دهند. اگر چه ممکن است انجام این کارها شما را بی حوصله کند. ولی معمولاً زیاد طول نمیکشد. تولد کودک یک تغییر پرفشار محیطی برای اوست و کادر پزشکی باید بطور متناوب اولین ساعات زندگی او را کنترل کنند تا مطمئن شوند بخوبی با محیط جدید وفق یافته است. دستها و پاها، اندام تناسلی، اندامهای داخلی، تنفس، دمای بدن و ضربان قلب مورد ارزیابی قرار می گیرد. اگر کودک بعد از ترک رحم گرم و راحت و تمیز شدن در محیط سرد بیمارستان، احساس سرما کند او را در زیر چراغهای گرمایی قرار می دهند و یا برای تماس پوست به پوست او را به مادر می دهند.

حتما بخوانید: آیا در زایمان بعد از سزارین می توان زایمان طبیعی انجام داد؟


غیر از آزمایش آپگار  دیگر نیازی به انجام کارهای دیگر بلافاصله بعد از تولد نیست. می توان کارهایی را که در بالا ذکر شد را تا بعد از شیردادن نوزاد که به جمع شدن رحم کمک می کند، به تعویق انداخت. حتی اگر کودک از سلامتی کامل برخوردار باشد آزمایش آپگار را می توان بعد از در آغوش گرفتن نوزادتان انجام داد. چند ساعت بعد از تولد یک پزشک متخصص کودکان نیز وضعیت فیزیکی نوزاد را بررسی می کند که شامل معاینه: ملاج کودک، کام (سق)، استخوان کمر، انگشتان دست و پا، مفاصل ران، ستون مهره ها و اعمال انعکاسی. همچنین اگر Rh خون مادر منفی باشد، نمونه خون از بندناف گرفته می شود و برای اینکه مشخص شود آیا آنتی بادیهای Rh شکل گرفته اند یا خیر و نیز برای تشخیص گروه خون نوزاد، مورد آزمایش قرار می گیرد. 

اگر هنگام تولد نوزاد دچار مشکلی مانند پیچیده شدن بندناف دور گردن، و یا وارد شدن مدفوع در ریه هایش شده باشد، توسط پزشک متخصص مورد معاینه قرار می گیرد. 


  ملاقات با دنیا

بعد از تولد معمولاً نوزاد برای ساعتی آرام و هوشیار باقی می ماند، مخصوصاً اگر مقدار کمی دارو وارد دستگاه گردش خون او شده باشد و یا اصلا دارو وارد دستگاه گردش خون او نشده باشد. این بهترین زمان برای شیر خوردن است. هیچ دلیلی وجود ندارد که اجازه ندهند که کودک در کنار مادر و پدرش جدا باشد.


اگر هنگام تولد سر کودکتان مخروطی شکل بود، مطمئن باشید پس از چند ساعت و یا چند روز به شکل عادی برمی گردد. بد شکل شدن سر کودک فقط به علت نرمی جمجمه در زمان جنینی است که هنگام گذشتن از کانال زایمان به شکل همان قالب در می آید. همچنین بعضی از والدین نگران چشمهای لوچ و پف کرده نوزادشان و یا وجود لکه های قرمز در قسمت سفید چشمهای او (پارگی مویرگهای خونی) در هنگام تولد هستند. این عوارض نیز به دلیل فشاری است که در کانال زایمان به کودک وارد می شود. پوست نوزاد مخصوصاً روی دستها و پاها ممکن است چرب و یا خشک و پوسته پوسته باشد. 

مراقب


 آزمایشات قبل از مرخص شدن از بیمارستان نمونه خون کودک برای انجام آزمایش فنیل کتونوری  (ناتوانی موروثی در شکستن پروتئینها). گالاکتوزومیا (ناتوانی موروثی در تحمل گالاکتوز، قند شیر) گرفته می شود. 
 نگهداری نوزاد در اتاق مادر یا در اتاق نوزادان. اگر کودک در اتاق مادر باشد او را در یک کالسکه دستی قابل حمل قرار می دهند و این فرصت فوق العاده ای برای شما است که در کنار نوزادتان باشید مخصوصاً اگر نتوانید جدایی از تازه وارد با ارزش تان را تحمل کنید. همچنین ثابت شده است هنگامی که کودک در کنار مادر نگهداری می شود شانش شیردهی موفقیت آمیز افزایش می یابد.

حتما بخوانید: واکنش های جسمی و احساسی پس از زایمان

امروزه بعضی از بیمارستان ها دیگر اتاق عمومی برای نگهداری نوزادان ندارند. ولی اگر خیلی خسته بودید و یا در بیمارستان اتاق مخصوص نوزادان وجود داشت از فرستادن کودکتان به آنجا احساس گناه نکنید. این محل برای همین امر ساخته شده است. از پرستاران بخواهید هر 2 تا 3 ساعت کودک را برای شیر آوردن نزد شما بیاورند و تأکید کنید که با شیشه به او آب و یا شیر خشک ندهند تا باعث اختلال در مکیدن سینه مادر نشود. (نوع مکیدن سینه مادر و شیشه متفاوت است و نیز ممکن است به همین دلیل نخواهید به کودکتان پستانک بدهند.


در اولین روزهای بعد از زایمان چه تغییراتی در شما روی می دهد؟ 


واکنشهای جسمی بعد از زایمان واژینال: اینکه بعد از زایمان چه احساسی دارید بستگی به طبیعت زایمانتان دارد. بیشتر مادرانی که زایمان واژینال راحتی داشته اند بعد از زایمان بدون توجه به طول مدت و سختی زایمان احساس خوبی را تجربه می کنند. همچنین احساس گرسنگی شدید می کنید و اولین جرعه آبمیوه و یا نوشابه بیمارستان برای شما طعم بسیار خوبی دارد. زیرا بدنتان فشار زیادی را تحمل کرده است و نیز می لرزید و احساس سرما می کنید. این لرزش ها طبیعی است و بزودی برطرف می شود. اگر بلافاصله بعد از زایمان پتو نیاوردند تقاضای یک پتوی اضافه کنید.

واژینال


چند روز اول بعد از زایمان انقباضاتی را در رحم احساس می کنید زیرا شروع به جمع شدن می کند که به این مرحله بازگشت رحم به حالت طبیعی می گویند. این انقباضات بیشتر شبیه به انقباضات دوران قاعدگی است تا درد زایمان. با وجود این کاملاً دردناک هستند مخصوصاً در 24 ساعت اول بعد از زایمان. به مرور زمان و با شیردادن این انقباضات کاهش می یابند زیرا اکسی توسین آزاد شده در شیردهی باعث ایجاد آنها می شود. ممکن است برای تسکین درد برای شما ایبوبروفن تجویز شود.
در یکی دو روز اول نیز خونریزی شدیدی خواهید داشت بطوری که باید هر یک ساعت یکبار نوار بهداشتی را عوض کنید. همچنین ممکن است در 24 ساعت اول بعد از زایمان لخته های خون دفع کنید. بعد خون به رنگ قرمز روشن در می آید و به تدریج تا چند هفته بعد رنگ آن روشن تر می شود.


برای اینکه سریعتر بهبودی پیدا کنید سعی کنید هر چه زودتر قدم بزنید. حتما هنگام پایین آمدن از تختخواب برای بار اول از کسی کمک بگیرید زیرا ممکن است سرتان گیج برود و نتواند روی پاهایتان بایستید. ممکن است بلافاصله بعد از زایمان نتوانید ادرار کنید زیرا مثانه درد می کند. البته احساس نیاز به دفع ادرار هم ندارید زیرا حالا مثانه بزرگتر شده است و جای بیشتری دارد. فعالیت روده ها نیز کند است مخصوصاً اگر مدت زیادی باشد که چیزی نخورده باشید. اگر بخیه داشته باشید اولین حرکت روده ها (1 تا 3 روز بعد از زایمان) هم از لحاظ فیزیکی و هم از لحاظ روانی مشکل خواهد بود زیرا دردناک است ولی نگران نباشید شما نمی توانید بخیه ها را پاره کنید. معمولاً برای جلوگیری از درد و ناراحتی به شما ملین می دهند.

حتما بخوانید:  آیا کنترل درد زایمان با دارو ممکن است؟


کیسه آب سرد به تسکین سوزش پرینه در اولین ساعات بعد از زایمان کمک می کند و بعد از آن استفاده از کیسه آب گرم بهتر است. دوش آب گرم هم تسکین دهنده است.
24 ساعت بعد از زایمان به مادری که Rh منفی و کودکش Rh مثبت دارد آمپول رگام تزریق می شود تا از ایجاد آنتی بادیهای Rh که برای جنین بعدی مضر هستند، جلوگیری شود. 

برای خرید محصول (طراحی فرزند تولد تا 2 سالگی) بر روی لینک کلیک کنید


 

پیشنهاد ویژه فیلم آموزشی: رفتار های کودکان

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی طراحی فرزند-دوران بارداری

بسته آموزشی طراحی فرزند-دوران بارداری

مادران زیادی هستن که برای آینده فرزندشون آرزوهای بسیار زیادی دارن ولی نمی‌توونن با علم خودشون برای خوشبختی اونها کاری کنن.در بسته  آموزشی طراحی فرزند (دوران بارداری)  خواهیم گفت که چطور  با دانش و تخصص روز دنیا شخصیت و آینده‌ی فرزندت رو اونطور که لایقش هست طراحی کنی و زندگی شخصی، اجتماعی، مالی و رفاهی فرزندت رو به بهترین شکل رقم بزنی. طراحی فرزند رو یاد بگیر، در کمترین زمان اجرا کن و خوشبختی فرزندت رو ببین!    

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 4 سالگی

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 4 سالگی

این بسته آموزشی بطور کامل به مسائل تربیتی و آموزش مسائلی چون پرورش خلاقیت کودک شما از بدو تولد تا 4 سالگی می‌پردازد. و البته که شما عزیزان می‌توانید حتی بصورت تخصصی نیز از این آموزش‌ها بهره بگیرید و در دوراه اختصاصی طراحی فرزند نیز استفاده کنید. این محصول مناسب والدینی است که می‌خواهند کودکشان را متناسب با آموزش‌های روز پرورش دهند.

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

اگر در دنیای امروز مطلبی درباره هوش جنین خواندید به هیچ‌وجه تعجب نکنید. زیرا در دنیای ما همه چیز امکان‌پذیر است. حتی آموزش به جنین در دوران بارداری. و از آن تعجب‌آورتر نیز آموزش جنین قبل از بارداری است. اما کودکان طلایی به عنوان اولین و تنها مجموعه آموزشی در ایران است که به طور تخصصی با توجه متدها و ورش‌های بروز دنیا که برگرفته از متد پروفسورمکوتوشیچیدا است، بر روی هوش‌های چندگانه جنین قبل از تولد و بعد از تولد کار می‌کند. و مادران و پدران را در طول دوران بارداری همراهی می‌کند.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

سونوگرافی در دوران بارداری

سونوگرافی در دوران بارداری

سونوگرافی در دوران بارداری در دوران بارداری سونوگرافی بهترین کمک را به مادر و پزشک می کند تا از سلامت جسمانی مادر و جنین آگاه شوند و در صورت لازم تدابیری را بیندیشند

سوالات بارداری- 50 سوال متداول دوران بارداری

سوالات بارداری- 50 سوال متداول دوران بارداری

سوالات بارداری- 50 سوال متداول دوران بارداری شامل بهداشت فردی در دوران بارداری، ورزش در دوران بارداری، موارد پزشکی در دوران بارداری و تغذیه در دوران بارداری ست. این مقاله مجموعه‌ای کامل از سوالاتی است که مادران باردار در طول مدت بارداری با آنها مواجه می‌شوند. 

روانشناسی جنین برای مادران  به زبان خیلی ساده

روانشناسی جنین برای مادران به زبان خیلی ساده

روانشناسی جنین برای مادران  به زبان خیلی ساده چنانچه این نظریه چهل سال پیش اعلام می‌شد قطعاً آن را رد می‌کردند و برای اکثرمردم غیر قابل قبول می‌نمود. ولی اگر چهار قرن پیش اعلام می‌شد قطعاً همچون اتفاقی طبیعی قبول می‌شد.

بهبودی پس از زایمان سزارین

بهبودی پس از زایمان سزارین

بهبودی پس از زایمان سزارین مدت زمانی که فرد پس از سزارین باید در بیمارستان بماند چند روز بیشتر از زایمان طبیعی است و بهتر است حداقل دو هفته مورد پرستاری قرار گیرد 

اولین معاینه و مشاوره ی پس از زایمان

اولین معاینه و مشاوره ی پس از زایمان

اولین معاینه و مشاوره ی پس از زایمان بیشتر پزشکان از بیماران خود می خواهند که شش هفته پس از زایمان خودشان برای معاینه حتما مراجعه کنند البته کسانی که سزارین شده اند باید زودتر از این موقع برای معاینه مراجعه کنند

تغذیه ی  سه ماه اول بارداری

تغذیه ی سه ماه اول بارداری

تغذیه ی  سه ماه اول بارداری چه چیزهایی باید بخورم؟
چرا این سه ماهه بسیار ویژه است؟
فعلا به فکر خوردن برای دو نفر نباشید و در خوردن سبزیجات سبر زیاده روی نکنید. صی این سه ماه یعنی مرحله شکل گیری جنین دستگاههای بدن و اندام های اصلی به طور دقیق، به ترتیب و با نظمی از قبل تعیین شده در حال پیدایش هستند. جنین برای به انجام رساندن این وظیفه نیاز کمی به مواد غذایی دارد ولی بیشتر از آن نیاز به سلامتی شما، محیط مناسب با آب کافی، اندکی مواد غذایی اصلی و محافظت از مسمومیتها دارد. علیرغم همه تغییر و تحولاتی که درون شما روی می دهد نیاز به کالری افزایش کمی دارد و فقط از 100 به 200 کالری در روز نیاز دارید که این مقدار با خوردن یک لیوان شیر تأمین می شود؛ برعکس، 6 ماه آخر بارداری یعنی مرحله رشد، جنین مقدار بسیار زیادی کالری و مواد غذایی از شما دریافت خواهد کرد. 

نظرات

پروا حیدری
۱۳۹۷/۱۰/۱۸۰۰
پاسخبسیار عالی ومفید ممنونم بابت این سایت خوبتون خدا قوت
مژگان زندی
۱۳۹۷/۱۰/۱۸۰۰

درود و سپاس از شما

لطفا ما رو در بهتر شدن روند سابت همراهی کنید

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 10

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید