قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

مراقبت های نوزاد

مراقبت های نوزاد
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/06/01 0 نظر 171 بازدید

مراقبت های نوزاد

نوزاد با گریه نیاز های خود را اعلام می کند و مادر با شناخت این گریه ها مراقبت های نوزاد را تشخیص می دهد

مراقبت های نوزاد

آشنایی با مراقبت های نوزاد نیاز هر مادری است که ما در اینجا به مختصر به آن می پردازیم

خواب و سندرم مرگ ناگهانی نوزاد


 کابوس هر مادری که تازه بچه دار شده است نگرانی از مرگ نوزاد در اثر سندرم مرگ ناگهانی نوزاد  است که گاهی مرگ گهواره هم نامیده می‌شود. علت سندرم مرگ ناگهانی نوزاد هنوز ثابت نشده و مشخص نیست، اما برخی اقدامات احتیاطی زیر به هنگام خواباندن نوزاد در رختخواب، می‌تواند خطر این مرگ ناگهانی را کاهش دهد:

                                                                                    مراقبت های نوزاد
    متخصصان اطفال توصیه می‌کنند که او را همیشه به پشت بخوابانند و نه بر روی شکم. برای جلوگیری از چرخیدن نوزاد به روی شکم، پتویی را لوله کنید و در طرفین او قرار دهید تا همانند تکیه گاه یا تیرک عمل کند؛ 
     دمای اتاق را متعادل و مناسب نگه دارید، یعنی دمایی بین 16 تا 20 درجه‌ی
     همیشه نوزاد را در حالی در گهواره‌اش بخوابانید که پاهایش در پایین تخت و سرش کمی بالاتر باشد و روی صورتش به هیچ وجه پوشیده نباشد؛ 
     هرگز در اتاق نوزاد خود سیگار نکشید، چرا که خطر عفونت سینه و آسم نوزاد افزایش می‌یابد.

حتما بخوانید:  مشکلات احتمالی در طول مرحله ی اول زایمان


 دیگر نکات مهم که هنگام خواب نوزاد باید توجه کنید شامل موارد زیر است:


    همیشه شکل‌های براق و روشن یا اشیای جالبی بالای سر نوزاد آویزان کنید تا هنگام بیدار شدن، توجه‌اش به آنها جلب شود و به بالا نگاه کند و به روی شکم نچرخد. اما مراقب باشید بالش یا عروسک‌های پولیشی را در اطراف سر نوزاد قرار ندهید تا خطر خفگی نوزاد در خواب به حداقل برسد؛
     قبل از خواب برای نوزاد موسیقی آرامی بگذارید تا به خوابیدن‌اش کمک کند؛ 
     برخی نوزادان هنگامی که تکان داده شوند راحت‌تر به خواب می‌روند، اما مراقب باشید این کار به یک عادت تبدیل نشود زیرا تغییر آن بسیار سخت است؛ 
     هرگز اجازه ندهید نوزاد با شیشه شیر در دهانش به خواب برود، چرا که این عادت بد موجب خرابی و پوسیدگی دندان‌های نوزاد می‌شود. 
بعضی از نوزادان دچار مشکلی معروف به جابه جایی شب و روز می‌شوند، یعنی در طول روز می‌خوابند، اما در شب بیدار می‌مانند. اگر نوزادتان چنین عادتی پیدا کرد، می‌توانید در طول روز او را به نحوی بیدار نگه دارید، مثلاً سر او را با اسباب بازی یا تصاویری گرم یا با او بازی کنید. خبر خوب این است که در بیشتر نوزادان این عادت خواب وجود دارد و خودبه خود تغییر می‌کند. اگر عادت خواب نوزادتان مشکل ساز شده است، می‌توانید با پزشک خود مشورت کنید و از او راهنمایی بخواهید.

                                              مراقبت های نوزاد
گریه‌ی نوزاد


 نوزادان برای مطرح کردن خواسته‌های خود گریه می‌کنند. در طول هفته‌ی اول زندگی، بعضی نوزادان به سختی و به ندرت گریه می‌کنند و به شکلی باورنکردنی آرام و خوشحال به نظر می‌رسند؛ اما از هفته‌ی دوم ناگهان تغییر می‌کنند و بلندترین گریه‌های دنیا را سر می‌دهند. نوزاد اغلب برای طلب کمک گریه می‌کند تا برای او کاری انجام دهید، مثلاً به او شیر بدهید، بغلش کنید و پوشکش را عوض کنید تا گریه‌اش متوقف شود. گاهی اوقات ممکن است نوزاد به دلیل نامشخصی گریه کند و شما برای ساکت کردنش نتوانید کاری انجام دهید، در چنین شرایطی احساس نکنید که مادر یا پدر خوبی نیستید. 
نوزادان به دلایل زیر گریه می‌کنند:

حتما بخوانید: وضع حمل و بهبودی


    گرسنه اند؛ 
     به تعویض پوشک نیاز دارند؛
    باد معده دارند و لازم است که آروغ بزنند؛ 
    خسته‌اند؛ 
     راحت نیستند، مثلاً لباس شان خیلی تنگ است، گرم شان شده یا موقعیتی را که در آن قرار گرفته‌اند دوست ندارند؛ 
     بیش از حد تحریک شده باشند؛
    دوست دارند بغل شوند؛
    دوست دارند چیزی بمکند. 
در بیشتر موارد می‌توانید از احساس خود برای انتخاب روش آرام کردن گریه‌ی نوزاد کمک بگیرید؛ اما ممکن است بهره گیری از فهرست روش‌های کاربردی مفید باشد:


    نوزاد را با یک اسباب بازی سرگرم کنید تا دیگر گریه نکند؛ 
    نوزاد را در آغوش گرم و مملو از عشق خود بگیرید؛
     اجازه دهید نوزادتان در اتاقی ساکت بخوابد و استراحت کند و او را در تخت یا گهواره‌اش قرار دهید؛ 
    برای او موسیقی ملایم بگذارید (نه موسیقی تند)؛ 


    نوزاد را روی صندلی مخصوص ماشین قرار دهید و بعد صندلی را روی ماشین لباس شویی روشن بگذارید و خودتان هم در کنار او بایستید و مطمئن شوید که جای نوزاد محکم است و نمی‌افتد. گاهی نوزادان تکان‌های ملایم این وسیله یا خودروی روشن و در حال حرکت را آرام بخش می‌یابند. 

                                                                 مراقبت های نوزاد
    نوزاد خود را در صندلی ننو یا در تاب مناسب نوزاد قرار دهید. در آغوشتان یا کالسکه راه ببرید یا سوار خودرو کنید و با هم چرخی بزنید.
 اگر با انجام همه‌ی این کارها باز هم نوزادتان آرام نشد و مطمئن‌اید که او از بیماری و مشکل خاصی رنج نمی‌برد و ناراحت نیست، پس اجازه دهید هر چه می‌خواهد گریه کند و شما هم کاری انجام دهید تا صدای گریه‌ی او اذیتتان نکند، مثلاً رادیو را روشن کنید و به آن گوش دهید.


کولیک 


اگر نوزاد بیشتر از سه ساعت در روز، سه روز در هفته و سه هفته‌ی متوالی گریه می‌کند، پس علت آن کولیک (قولنج شکمی) است که پزشکان هنوز دلیل آن را نمیدانند؛ اما برخی فکر می‌کنند علت آن مربوط به ناراحتیهای روده‌ای است. شاید آدم خوش شانسی باشید و این موجود زشت هرگز سر خود را برنگردانده باشد. ممکن است مثل خیلی از ما این قولنج‌ها و گریه‌های نوزادتان را خوب به یاد بیاورید. قولنج نوزاد اغلب از هفته‌ی 4 تا 6 تولد آغاز شده و تا حدود هفته 12 پایان می‌یابد. زمانی که نوزاد قولنج می‌کند مدام گریه می‌کند، به گون‌های که به سختی می‌توان او را آرام کرد. اغلب این گریه‌ها از ساعت 6 تا 10 شب یا دیرتر آغاز می‌شوند. اگر شاغل‌اید و بیرون از خانه کار می‌کنید، این درست همان زمانی است که می‌خواهید با نوزادتان باشید. شاید فکر کنید او دوستتان ندارد. مطمئن باشید زمان این گریه‌ها به شما بستگی ندارد، ساعات غروب درد شدیدتر می‌شود. شکر خدا این قولنج‌ها پس از مدتی خودبه خود خوب می‌شوند، در غیر این صورت حتما با پزشک کودک یا مشاور بهداشت موضوع را در میان بگذارید.


زردی نوزاد


 زمانی که نوزاد 2 تا 5 روزه است، ممکن است رنگ پوستش کمی زرد مایل به نارنجی شود. به چنین شرایطی زردی فیزیولوژیک گفته می‌شود و معمولاً در یک سوم نوزادان اتفاق می‌افتد و علت آن افزایش و تجمع رنگدانه‌ی صفراوی بیلی روبین در خون نوزاد است. بیلی روبین رنگدان‌های است که از فراورده‌های جانبی هموگلوبین سلول‌های قرمز خونی تشکیل شده است، این رنگدانه در پلاسمای خون به طور طبیعی گردش می‌کند و جذب سلول‌های کبدی می‌شود و در صفرا دفع می‌شود. گاهی سطح بیلی روبین به این دلیل افزایش می‌یابد که کبد نوزاد هنوز کامل نشده است. (زردی شدید معمولاً در نوزادان نارسی که کبدشان کامل نشده، شایع‌تر است.)

حتما بخوانید: تهوع و خستگی در سه ماه اول بارداری


 شیر دادن به نوزاد فوراً پس از تولد خطر زردی او را کمتر می‌کند، چرا که در این صورت بدن به قدر کافی آب جذب می‌کند و در نتیجه روده‌ها سریع‌تر تحریک به هضم و عملکرد می‌شوند.
 اگر احساس می‌کنید نوزادتان زردی دارد، باید از او نمونه‌ی خون گرفته شود و براساس نتایج به دست آمده به شما اجازه‌ی مرخصی داده می‌شود و اطمینان می‌یابید که نوزادتان زردی ندارد (اغلب اوقات) یا به ندرت ممکن است آزمایش خون مجددی گرفته یا به شما توصیه شود مجددا به بیمارستان برگردید و او را بستری کنید (خیلی به ندرت). 
اگر دو هفته از تولد نوزادتان گذشته و او هنوز زردی دارد، حتما او را نزد پزشک ببرید. اگر در طول مدت زردی، رنگ ادرار نوزادتان تیره بود و مدفوعش بی رنگ، فوراً او را به پزشک نشان دهید.

                                                                 مراقبت های نوزاد
پستانک 


بعضی والدین جدید، دو عقیده‌ی متفاوت در مورد پستانک دارند، برخی اصلا نمی‌توانند بدون پستانک نوزاد خود را سرگرم و آرام کنند و برخی معتقدند استفاده از پستانک بعدها مشکلات بی شماری ایجاد می‌کند. مهم‌ترین فایده‌ی پستانک، ساکت کردن گریه‌ی نوزاد است و ضرر آن این است که باید عادت استفاده از پستانک را از فرزند خود بگیرید. آیا هیچ مدرک پزشکی دال بر مفید یا مضربودن پستانک وجود دارد؟ خوشبختانه هیچ اطلاعات و یافته‌ای مبنی بر وجود تأثیرات نامطلوب پستانک در بلند مدت وجود ندارد. بعضی افراد معتقدند استفاده از پستانک، موجب خرابی زودهنگام دندان‌های نوزاد در کودکی می‌شود، اما هیچ مدرک پزشکی معتبری برای اثبات این قضیه وجود ندارد. 
 

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین ، مطابق با آخرین یافته‌های دانشمندان بزرگ دنیا و برای اولین بار در ایران ارائه شده است. این مجموعه براساس متد پروفسور مکوتو شیچیدا از ژاپن، روی هوش‌های چندگانه جنین از جمله: هوش عاطفی، هوش شنیداری، هوش کلامی، هوش فضایی، هوش کوانتومی، هوش خوددرمانگر و همچنین حواس دهگانه جنین تمرکز دارد. مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین شامل 2 جلد کتاب و 4 عنوان دی‌وی‌دی آموزشی به همراه فلش کارت های ای . اس. پی ، برچسب های تصویری و کتاب‌های صوتی، ارائه گردیده است.

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

کودکان، همگی نابغه متولد می شوند و در بسیاری مواقع تنها کافی است تنها زمینه های شناسایی، رشد و شکوفایی آنها فراهم شود تا آنها بتوانند در زندگی خود بدرخشند.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

فکر زایمان

فکر زایمان

فکر زایمان  در سه ماهه ی سوم بارداری باید آمادگی لاز برای زایمان را به دست آورد و در رابطه با موقعیت های مختلف فکر شود و تصمیم گرفت

آماده سازی فرزند اول برای ورود فرزند دوم

آماده سازی فرزند اول برای ورود فرزند دوم

آماده سازی فرزند اول برای ورود فرزند دوم بسیاری از والدین چشم انتظار ورود فرزند دوم به جمع خانواده شان هستند تا یک خواهر یا برادر برای فرزند اول خود بیاورند. اما فرزند اول ممکن است به آسانی نتواند متوجه استدلال شما شود. ممکن است از تک فرزند بودن خود کاملا راضی باشد و ورود فرزند دوم را به راحتی نپذیرد. در اینجا برخی پیشنهادها و ایده‌های مفید برای آماده سازی فرزندان بزرگ‌تر برای ورود تازه وارد آمده است.

جوش و خارش های دوران بارداری

جوش و خارش های دوران بارداری

جوش و خارش در دوران بارداری در طول دوره بارداری از هر 160 خانم باردار احتمالا یک نفر مبتلا به جوش های مزمن و بسیار سختی خواهد شد

آشنایی با سه ماهه ی دوم بارداری

آشنایی با سه ماهه ی دوم بارداری

آشنایی با سه ماهه ی دوم بارداری سه ماه دوم بارداری لذت بخش ترین ماه باداری است که حس مادر بودن بیشتر نمود پیدا می کند

بهترین زمان برای مسافرت در زمان بارداری

بهترین زمان برای مسافرت در زمان بارداری

بهترین زمان برای مسافرت در زمان بارداری آیا به این فکر کرده اید که با کودکی که در شکم دارید کی به مسافرت بروید؟ آیا اگر قرار باشد به مأموریت بروید تعجب می کنید؟ سه ماهه دوم بهترین زمان برای مسافرت است زیرا مشکلات دوران بارداری به کمترین حد و حال و حوصله شما به بهترین حالت خود می رسد. اگر بارداری پرخطری نداشته باشید، اگر مبتلا به بیماری مزمن و یا بیماریی نباشید که علت آن بارداری است و یا مشکلاتی مانند خونریزی نداشته باشید،

مضرات روغن های ترانس بر بارداری  سالم

مضرات روغن های ترانس بر بارداری سالم

مضرات روغن های ترانس بر بارداری  سالم روغن‌های اشباع شده، بدترین و کثیف‌ترین نوع چربی‌ها هستند. طی سالیان گذشته آثار سوء بهداشتی این چربی‌ها معلوم گشته و به افراد با هر سن و سال و وضعیت جسمانی سفارش شده که از خوردن آنها خودداری نمایند.بنابراین البته که این چربی‌ها در لیست غذاهای مساله‌دار ما قرار دارند و اگرچه سالم نیستند شما ممکن است آنها را مصرف کنید و دلیلش هم این است که ممکن است بیش از این که تصور ...

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید