قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

نوزادان در دو ماهگی

نوزادان در دو ماهگی
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/07/16 0 نظر 5,540 بازدید

ویژگی نوزادان در دو ماهگی

نوزاد تازه متولد شده شما در دو ماهگی چگونه رفتار می کند.

با گذشت سی روز از فارغ شدن شما اوضاع کمی بهتر به نظر می رسد، زیرا هم شما بهبودی کامل خود را بدست آورده اید و هم نوزادتان ه محیط اطراف بیشتر عادت کرده است، اما این دلیل نمی شود که نوزاد شما شب هنگام با گریه اش شما را از خواب ناز بیدار نکند، اما مطمئنن شما با آگاهی بیشتری به او می رسید و به وضع عادت کرده اید.

حتما بخوانید: روند شکل گیری شخصیت کودکان ( قسمت اول)

دو ماهگی نوزاد

ویژگی نوزادان دو ماهه در هفته اول 

نوزادان همگی باهوش و بااستعداد به دنیا می آیند. آنها همانطور که در شکم شما 9 ماه را با هوشیاری به سر بردند حالا نیز مانند گذشته حواسشان به همه جا هست. در این هفته ممکن است نوزاد شما سرش را به چپ و راست بچرخاند یا حتی اینقدر قدرت داشته باشد که بتواند به اندازه چند ثانیه سرش را بالا بگیرد، اما اگر نوزاد شما این کارها را انجام نداد دلیل برناتوانی او نیست بلکه باید توجه داشتخ باشید که همه نوزادان در هر مقطعی که باشند باهم برابر نیستند. اگر نوزاد شما همراه با نمودار رشد پیشرفت می کند جای نگرانی نیست. از این هفته به بعد نوزاد شما گریه هایش با صدایی کلفت به گوش می رسد. و این گریه ها دلیلی ندارد جز:

  1. گرسنگی
  2. تشنگی
  3. تعویض پوشک

ویژگی نوزادان دوماهه در هفته دوم 

امیدوارم تحملتان به اندازه کافی بالا رفته باشد زیرا شیرخواره شما گریه هایش بیشتر می شود و بهانه جویی بیشتری می کند. بله گفتم شیرخوار چون دیگر نمی توان به این موجود باهوش و دوست داشتنی نوزاد گفت زیرا دیگر از آب و گل در آمده است. کمی شکمو شده است و مدام شیر می خواهد. با کمی صبر و حوصله می توانید این مرحله را هم پشت سر بگذارید. نکته مهمی که در دو ماهگی نوزاد وجود دارد این است که اگر می خواهید شخص دیگری جز خودتان مانند مادربزرگ یا پرستار به او شیر بدهد بهتر است از این هفته شروع کنید به او با شیشه شیر دهید تا نوزادتان به وجود پرستار و مادربزرگ و همچنین شیشه شیر عادت کند.

نکته مهمی که مادران باید در نظر بگیرند این است که حتما در مصرف مواد غذایی خود توجه بیشتری داشته باشند زیرا مواد غذایی که شما مصرف می کنید تاثیر مستقیمی بر روی شیر شما دارد. اگر مجبور هستید دارویی مصرف کنید حتما با دکتر خود مشورت کنید.

شیرخوار شما از این هفته کمی بیشتر به اطراف و اطرافیان توجه می کند و به آنها خیره می شود و می تواند آنها را تشخیص دهد و حتی گاهی به پاس زحمات شما لبخندی هم نثارتان کند.

حتما بخوانید: روند شکل گیری شخصیت کودکان ( قسمت دوم)

ویژگی نوزادان در هفته سوم 

کودک شیرخوار شما بیشتر از قبل باهوش می شود و این کاملا محسوس و با دلیل است زیرا مغز او به اندازه 5 سانتی متر بزرگتر شده است. پس این پیشرفت را کاملا در اعمال و رفتار او مشاهده خواهید کرد. او در این هفته به راحتی غلط می خورد و موجبات شادی شما و همسرتان را فراهم می کند. در این هفته می تواند تضاد بین رتگ ها را متوجه شود مثلا می تواند تضاد بین رنگ سیاه و سفید را تشخیص دهد و این قابل ستایش است. به شما توصیه می کنیم به حرکات او واکنش مناسب نشان دهید و هر وقت کار جدیدی از او سر زد او را تشویق کنید.

کودک شما توجه اش به اطراف بیشتر می شود و تصاویر را به ذهن می سپارد پس سعی کنید وقتی به جسمی خیره می شود و کنجکاوانه آن را زیر نظر دارد درباره آن جسم برایش توضیح دهید زیرا ممکن است نتواند به توضیح شما واکنش نشان دهد ولی این توضیح و تصویر در ذهنش باقی خواهد ماند.

ویژگی نوزادان دوماهه در هفته چهارم 

همانطور که چندین بار گفتیم کودکتان بر اساس نمودار رشد رو به جلو حرکت می کند و هر روز بیشتر از قبل متوجه می شوید این موجود شگفت انگیز چقدر باهوش و با استعداد است. او دیگر به اطرافیان واکنش نشان می دهد. حتی می تواند دست هایش را تکان دهد و یا شی را در مشتش نگه دارد جوری که شما با زور بتوانید آن را از دستانش جدا کنید. این هفته باید نوزاد خود را برای معاینه دوماهگی پیش پزشک ببرید و او مانند ماه قبل قد و وزن و دور سرش را اندازه گیرد. به شما توصیه می کنیم قبل از مراجعه به پزشک حتما سوالات خود را در یک دفترچه بنویسید زیرا آن موقع آنقدر مطالب مختلف ذهنتان را مشغول خواهد کرد که فراموش می کنید به سوالات خود برسید.

حتما بخوانید: روند شکل گیری شخصیت کودکان ( قسمت سوم)

نکات مهم ماه دوم تولد نوزادان

نوزاد شما تا مدت زمان طولانی نیاز به واکسینه شدن در زمان های مشخصی دارد که نباید فراموش کنید این واکسن ها عبارت است از:

1- واکسن سه گانه 1

2- واکسن فلج اطفال 1

3- واکسن هپاتیت ب 2

جدول وزن نوزادان در ماه دوم نوزادی بر حسب کیلو گرم

وزن دختران در ماه دوم تولد

وزن پسران در ماه دوم تولد

حداکثر

حدمتوسط

حداقل

حداکثر

حدمتوسط

حداقل

150/6

600/4

300/3

600/6

850/4

250/3

 

جدول قد نوزادان در ماه دوم نوزادی بر حسب سانتی متر

قد دختران در ماه دوم تولد

قد پسران در ماه دوم تولد

حداکثر

حدمتوسط

حداقل

حداکثر

حدمتوسط

حداقل

7/61

9/55

50

5/61

57

8/49

 

برای خرید محصول (طراحی فرزند تولد تا 2 سالگی) بر روی لینک کلیک کنید


 

پیشنهاد ویژه فیلم آموزشی: ترس های کودکان 

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 12

به چه موضوعی علاقه مندید؟

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید