قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

نوزادان در پنج ماهگی

نوزادان در پنج ماهگی
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/07/17 0 نظر 6,339 بازدید

ویژگی نوزادان در پنج ماهگی

نوزاد خود را بهتر از قبل بشناسید تا بهتر بتوانید به او کمک کنید.

شیرخوار شما دیگر وارد پنج ماهگی شده است اما این دلیل نمی شود که زحمت های شما کمتر و کمتر می شود بلکه تازه شروع یکسری دردسرهای ریز و درشت است . تازه نوزاد شما به میحط بیرون وقف پیدا کرده است می خواهد به هر چیزی دست بزند و کج خلقی را هم یاد گرفته است و بهانه گیری می کند هرچند علت برخی از این بد خلقی ها دندان درآوردن و درد لثه هاست.

حتما بخوانید: 7 راز و 7 حقیقت زندگی فرزند شما ( فایل صوتی رایگان)

پنج ماهگی نوزاد

ویژگی های نوزاد پنچ ماهه در هفته اول

همانطور که قبلا هم گفتیم فرزند شما مانند دانش آموزی است که تنها در حال دریافت اطلاعات از شماست و هیچ تمایلی به امتحان دادن ندارد. او می خواهد هر چه بیشتر دنیا و اطرافیانش را بشناسد. فرزند شما تا به امروز هر چه را شنیده و دیده به خاطر سپرده و حالا دوست دارد مانند شما صحبت کند اما جز اصوات از او چیزی نمی شنوید و به این دلیل است که او هنوز قدرت بیان ندارد و فکر می کند حرف زدن های شما اصواتی هستند که او به گوش می شنود. به همین دلیل او سعی در پخش اصوات دارد اما این کار زیاد طول نمی کشد زیرا او متوجه می شود که شما اصواتی را که او از خودش در می آورد بیان نمی کنید پس می فهمد که باید به گونه ای دیگر با شما ارتباط برقرار کند.

شما با تکرار کلمات و نشان دادن اشیا و بردن نام آنها می توانید به او آموزش دهید تا زودتر زبان کند. او را با تضادها مواجه کنید به عنوان مثال جای اسباب بازی ها را از بالا به پایین بیاورید ویا درخودتان تغییرات ایجاد کنید و بگذارید ذهن او نسب به کلیشه ای بودن تغییر کند.

ویژگی های نوزاد پنچ ماهه در هفته دوم

این هفته کودک شما کمی بیشتر شیطنت می کند زیرا او از غلط زدن خوشش می آید و دوست دارد پشت سر هم غلط بزند اما باید مراقب باشید که او را روی تخت تنها نگذارید بهترین جا روی زمین است و بر روی سطحی نرم که دور و اطرافش چیزی نباشد تا با او برخورد کند و به او آسیب برساند. حالا که او غلط زدن را یاد گرفته بهتر است کمی به او ایستادن را هم یاد بدهید و برای این کار او را تشویق کنید. دستانش را بالا بگیرید و به آرامی به او کمک کنید تا قدم های کوچکی را بگذارید.

این هفته کودک شما آبریز دهانی زیادی دارد و یا تب همراه با گوش درد داشته باشد که این موجب بدخلقی شبانه و نا آرامی او باشد بهتر است با حوصله با او رفتار کنید زیرا در حال دندان درآوردن است و این نا آرامی ها مدتی به طول می انجام پس خودتان را آماده کنید.

حتما بخوانید: از فرزندم چه انتظاراتی داشته باشم؟

ویژگی های نوزاد پنچ ماهه در هفته سوم

نوزادان در این ماه اشتهای بیشتری برای خوردن شیر دارند و حجم زیادی از شیر شما را در هر وعده میل می کنند زیرا می خواهند وزن بیشتری اضافه کنند واین جریان تا شش ماهگی آنها ادامه دارد. برای اینکه او را سیر کنید و کمتر به او شیر دهید به هیچ وجه از غذای کمکی استفاده نکنید زیرا مصرف غذاهای کمکی تا قبل از چهار ماهگی ممنوع است.

گاهی پزشکان به دلیل آنکه مواد مغذی کافی به بدن نوزاد برسد برای او تجویز غذای کمکی می کنند. اما بدانید نوزادان تا 9 ماهگی نمی توانند شیر گاو را مصرف کنند.

ویژگی های نوزاد پنچ ماهه در هفته چهارم

نوزادان در این ماه بیش از پیش دستان خود را کشف کرده اند و دریافته اند که می توانند با دست های کوچک شان چه کارهای بزرگی انجام دهند آنها می دانند که می توانند با دست هایشان اجسام را لمس کنند یا حتی پرتاب کنند.

نوزادتان در حال کشف گوش و دماغ و پاهای خود است و هر چیزی را برای مکیدن انتخاب می کند. اگر او را در حال مکیدن انگشت شست پایش دیدید اصلا تعجب نکنید. او در این هفته قادر است معنای داخل، بیرون ، زیر و رو و حتی بالا و پایین را درک کند. مغز او بسیار شگفت انگیز است.

حتما بخوانید: فرزند پروری را چگونه می آموزیم؟

نکات مهم ماه پنجم نوزادی

در این ماه واکسنی برای نوزاد شما زده نمی شود اما همچنان باید او را نزد پزشک ببرید تا او را از نظر جسمانی معاینه و کند و روند رشد او را چک کند.

جدول وزن نوزادان در ماه پنجم نوزادی بر حسب کیلو گرم

وزن دختران در ماه پنجم تولد

وزن پسران در ماه پنجم تولد

حداکثر

حدمتوسط

حداقل

حداکثر

حدمتوسط

حداقل

500/9

150/7

650/4

850/9

600/7

250/5

 

جدول قد نوزادان در ماه پنجم نوزادی بر حسب سانتی متر

قد دختران در ماه پنجم تولد

قد پسران در ماه پنجم تولد

حداکثر

حدمتوسط

حداقل

حداکثر

حدمتوسط

حداقل

8/69

1/63

7/56

5/71

5/64

3/57

 

برای خرید محصول (طراحی فرزند تولد تا 2 سالگی) بر وری لینک کلیک کنید


 

پیشنهاد ویژه فیلم آموزشی: مهارت هنری به کودکان

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 18

به چه موضوعی علاقه مندید؟

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید