قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

عوارض آزار دهنده در سه ماه دوم بارداری

عوارض آزار دهنده در سه ماه دوم بارداری
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/05/27 0 نظر 201 بازدید

عوارض آزار دهنده در سه ماه دوم بارداری

در سه ماه دوم بارداری علایمی در اکثر خانم ها به وجود می آید که باعث رنجش و ناراحتی آنان می شود مانند خون ریزی لثه یا گرفتگی بینی

عوارض آزار دهنده در سه ماه دوم بارداری

عوارض این سه ماه بارداری چه بسا شدید تر از ماههای دیگر بارداری باشد باید به درستی آن ها را بشناسیم و دنبال راه حل و مشاوره با پزشک باشیم

ترش کردن معده


ترش کردن احساس سوزش است که وقتی اسید معده بالا می‌‌‌‌زند و به سمت مری می‌‌‌‌رود، در طول دوره‌‌‌‌ی بارداری حس می‌‌‌‌کنید. ترش کردن دو علت اصلی دارد(هیچ کدام از این دو علت، خرافه‌‌‌‌ای را که می‌‌‌‌گویند ترش کردن نشانه‌‌‌‌ی پر مو بودن سر نوزاد است را تأیید نمی‌‌‌‌کند). اول اینکه سطح بالای پروژسترونی که بدن تولید می‌‌‌‌کند، می‌‌‌‌تواند عمل هضم را کندتر کرده و عضلات حلقوی بین مری و معده را که معمولا مانع از حرکت اسید معده به سمت بالا می‌‌‌‌شوند شل کند. دوم اینکه با رشد رحم، فشار زیادی به بالا و به سمت رحم ایجاد می‌‌‌‌شود که می‌‌‌‌تواند اسید معده را به سمت بالا یعنی نای هل دهد.

                                                      عوارض سه ماه دوم بارداری
ممکن است بتوانید با رعایت توصیه‌‌‌‌های زیر میزان ترش کردن معده تان را کمتر کنید:


-مقدار غذایتان  را کمتر و تعداد وعده‌‌‌‌ها و دفعات آن را بیشتر کنید
 از قرص یا ضد اسیدها(شربت معده) استفاده کنید به خصوص زمانی که از خانه بیرون می‌‌‌‌روید.(از پزشکتان بخواهید یکی از موارد را که مصرف آن در دوره‌‌‌‌ی بارداری آزاد است برایتان تجویز کند).
همیشه یک بسته بیسکوئیت خشک به همراه داشته باشید تا زمانی که احساس ترش کردن می‌‌‌‌کنید این ماده‌‌‌‌ی خوراکی بتواند گاز آن را خنثی کند.
از مصرف غداهای تند و پر ادویه، چرب و روغنی پرهیز کنید.
از خوردن غذا قبل از خواب پرهیز کنید. چرا که اسید معده بیشتر موقع داراز کشیدن و خوابیدن بالا می-زند.به علاوه موقع خواب زیر سرتان چند بالش بگذارید تا سطح سر از بدن‌‌‌‌تان بالاتر بیاید.

حتما بخوانید: سقط جنین در دوران بارداری

 


درد ناحیه‌‌‌‌ی زیر شکم یا کشاله‌‌‌‌ی ران


در هفته‌‌‌‌های بین18 تا 24 ، ممکن است درد شدید و مبهمی را در نزدیکی دو طرف یا یک سمت کشاله‌‌‌‌ی ران حس کنید. زمانی که حرکتی سریع می‌‌‌‌کنید یا می‌‌‌‌ایستید، ممکن است این درد شدیدتر شود و زمانی که دراز می‌‌‌‌کشید درد از بین می‌‌‌‌رود. این درد به درد رباط حلقوی معروف است. رباط‌‌‌‌های حلقوی در واقع تسمه-های بافت‌‌‌‌های رشته‌‌‌‌ای هر دو طرف رحم‌‌‌‌اند که بالای رحم را به لب‌‌‌‌های فرج وصل می‌‌‌‌کنند. علت ظهور درد این است که با رشد رحم این رباط ها کشیده می‌‌‌‌شوند. این درد عذاب آور کاملا طبیعی است و تا هفته‌‌‌‌ی 24 از بین می‌‌‌‌رود یا به شکلی محسوس کم می‌‌‌‌شود.


گاهی اوقات در سه ماهه‌‌‌‌ی دوم (زمان دقیق متفاوت است) ممکن است دل درد یا انقباضات شکمی کوتاه مدت و ملایمی را حس کنید. این انقباضات و دل دردها به انقباضات برکستون هیکس معروف است و مسئله‌‌‌‌ی نگران کننده‌‌‌‌ای نیست. این انقباضات معمولا به هنگام راه رفتن یا فعالیت بدنی بیشتر می‌‌‌‌شوند و در زمان نشستن کاهش پیدا می‌‌‌‌کنند. اگر این انقباضات، ناراحت کننده و مستمر شد(یعنی بیشتر از 56 بار در یک ساعت) حتما با پزشک خود مشورت کنید.


گرفتگی بینی


افزایش جریان خون در طول دوران بارداری می‌‌‌‌تواند موجب گرفتگی بینی وگاهی تورم غشای مخاطی داخل آن و در نتیجه منجر به ترشحات پشت بینی و در نهایت سرفه‌‌‌‌های مزمن شود. قطره‌‌‌‌های نمکی بینی ممکن است کمی این گرفتگی را کاهش دهد. این قره‌‌‌‌ها کاملا بی‌‌‌‌ضررند. مرطوب نگه داشتن محیط خانه و محل کار نیز می‌‌‌‌تواند موثر باشد. همچنین پزشک متخصص یا عمومی ممکن است اسپری بینی برایتان تجویز کند. گاهی در این دوره شما یا همسرتان متوجه می‌‌‌‌شوید که در خواب خرخر می‌‌‌‌کنید و البته این یکی از علائم رایج گرفتگی بینی در دوره‌‌‌‌ی بارداری است. توصیه‌‌‌‌ی ما: یک گوش‌‌‌‌گیر خوب برای همسرتان بخرید تا به هنگام خواب به گوشش بزند.

                                                                                                    عوارض سه ماه دوم بارداری


خون ریزی بینی و لثه‌‌‌‌ها


به دلیل افزایش حجم خون جاری در بدن در طول دوره‌‌‌‌ی بارداری ممکن است گاهی خون ریزی بینی یا لثه‌‌‌‌ها را تجربه کنید که نتیجه‌‌‌‌ی خون ریزی مویرگ‌‌‌‌های کوچک خونی این قسمت‌‌‌‌هاست. این خون ریزی معمولا خود به خود متوقف می‌‌‌‌شود. البته کمی فشار روی محل خون ریزی، می‌‌‌‌تواند مانع از ادامه‌‌‌‌ی آن شود. اگر شدت خون ریزی یا دفعات آن زیاد شد، با پزشک خود تماس بگیرید.
استفاده از مسواک نرم به هنگام مسواک‌‌‌‌زدن به کاهش خون ریزی لثه کمک می‌‌‌‌کند.


تغییرات پوست


تغییر هورمون‌‌‌‌های بدن در طول دوره‌‌‌‌ی بارداری گاهی موجب تغییرات عجیب در پوست می‌‌‌‌شود. برای تمام خانم ها این تغییرات اتفاق نمی‌‌‌‌افتد و اگر شما متوجه آن شدید، دیگران اطمینان می‌‌‌‌دهند که معمولا این لکه‌‌‌‌ها و تغییرات پس از تولد نوزاد از بین خواهند رفت.

حتما بخوانید: سوالات مهم پزشک از خانم های باردار


ممکن است متوجه وجود خط عمودی تیره رنگی در قسمت پایین شکم خود که از استخوان شرمگاهی تا ناف کشیده می‌‌‌‌شود. این خط تیره معمولا در بدن خانم‌‌‌‌های سفید پوست ایجاد نمی‌‌‌‌شود.
پوست صورت هم به خصوص در اطراف بینی، چشم‌‌‌‌ها و گونه‌‌‌‌ها تیره می‌‌‌‌شود که به کلواسما یا ماسک بارداری معروف است. مجاورت در برابر آفتاب باعث تیره تر شدن این لکه‌‌‌‌ها میشود.
لکه‌‌‌‌های قرمز رنگی که به آن آنژیوم عنکبوتی گفته می‌‌‌‌شود. ممکن است ناگهانی در هرجایی از بدن شما ظاهر شوند. اگر روی آن‌‌‌‌ها فشار بیاورید، این لکه‌‌‌‌ها سفید رنگ می‌‌‌‌شوند و اگر دست خود را بردارید مجددا قرمز می‌‌‌‌شوند. این لکه‌‌‌‌ها در نتیجه‌‌‌‌ی تجمع مویرگ‌‌‌‌های خونی ناشی از افزایش استروژن در نقطه‌‌‌‌هایی از بدن ایجاد شده و به احتمال زیاد پس از تولد نوزاد از بین می‌‌‌‌روند.


 برخی خانم‌‌‌‌ها متوجه قرمزی زیاد کف دست هایشان می‌‌‌‌شوند که به قرمزی کف دست(ارتیمای کف دست) معروف است. این تغییر رنگ از دیگر اثرات افزایش استروژن است آن هم پس از زایمان از بین خواهد رفت.
لکه‌‌‌‌های پوستی هم که زائده‌‌‌‌های پوستی رایج‌‌‌‌ترین آن‌‌‌‌ها هستند، معمولا در سطح پوست ظاهر می‌‌‌‌شوند و در ابتدا خیلی ظاهر و مشخص نیستند. خوشبختانه این مشکل پوستی هم پس از تولد نوزاد رفع می‌‌‌‌شود. بسیاری از تغیرات پوستی دوران بارداری، در مصرف کنندگان نوشیدنی_های الکلی هم دیده می‌‌‌‌شود. اما نگران نباشید پزشک شما فکر نخواهد کرد که سراغ این نوشیدنی‌‌‌‌ها رفته‌‌‌‌اید، چرا که این تغیرات پوستی در دوران بارداری رایج‌‌‌‌اند
 

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی بارداری طلایی

بسته آموزشی بارداری طلایی

پدر و مادر باید بدانند که تربیت از تولد شروع می‌شود و والدین بیشترین نقش را در 8 سال اول تولد دارند. بعد تا 12 سال این نقش کم رنگ، تا 18 سال کم رنگ تر و بعد از 18 سالگی تحت تأثیر عوامل محیطی، هم سالان و جامعه قرار می‌گیرند، والدین باید آگاه باشند با محکم کردن پایه‌های شخصیتی در همه‌ی زمینه‌های رشد، تنها در این سال‌ها فرصت دارند به تربیت فرزند خود بپردازند.

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

کودکان، همگی نابغه متولد می شوند و در بسیاری مواقع تنها کافی است تنها زمینه های شناسایی، رشد و شکوفایی آنها فراهم شود تا آنها بتوانند در زندگی خود بدرخشند.

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین ، مطابق با آخرین یافته‌های دانشمندان بزرگ دنیا و برای اولین بار در ایران ارائه شده است. این مجموعه براساس متد پروفسور مکوتو شیچیدا از ژاپن، روی هوش‌های چندگانه جنین از جمله: هوش عاطفی، هوش شنیداری، هوش کلامی، هوش فضایی، هوش کوانتومی، هوش خوددرمانگر و همچنین حواس دهگانه جنین تمرکز دارد. مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین شامل 2 جلد کتاب و 4 عنوان دی‌وی‌دی آموزشی به همراه فلش کارت های ای . اس. پی ، برچسب های تصویری و کتاب‌های صوتی، ارائه گردیده است.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

هفته سی وسوم نوزادی

هفته سی وسوم نوزادی

هفته سی وسوم نوزادی

بهبودی پس از زایمان سزارین

بهبودی پس از زایمان سزارین

بهبودی پس از زایمان سزارین مدت زمانی که فرد پس از سزارین باید در بیمارستان بماند چند روز بیشتر از زایمان طبیعی است و بهتر است حداقل دو هفته مورد پرستاری قرار گیرد 

برخورد با علائم سه ماه دوم بارداری

برخورد با علائم سه ماه دوم بارداری

برخورد با علائم سه ماه دوم بارداری تمرینات ورزشی و کششی عضلات واریس را کاهش می دهد. هنگام نشستن از گذاشتن پایی روی پای دیگر خودداری کنید و جوراب های ساق بلند که باعث قطع جریان خون می شوند، بپوشید. هنگام نشستن پاهایتان را بالاتر بگذارید و از ایستادن و نشستن به مدت طولانی خودداری کنید و در یک ساعت چندین بار پاهایتان را در جهات مختلف تکان دهید. هنگام استراحت به پهلو بخوابید تا پاها و سرتان هم سطح باشند. بعضی از پزشکان معتقدند باید برای محافظت

بیماری های عفونی در دوران بارداری چه مشکلاتی در پی دارند؟

بیماری های عفونی در دوران بارداری چه مشکلاتی در پی دارند؟

بیماری های عفونی در دوران بارداری چه مشکلاتی در پی دارند؟ مخصوصاً در سه ماهه اول، زمانی که سیستم بدن و اندام های اصلی کودک در حال شکل گرفتن هستند دوری از ویروسها و باکتریهایی که رشد کودک را به خطر می اندازند، از اهمیت زیادی برخوردار است. بنابراین از خطرات زیر فاصله بگیرید

هفته بیست وهفتم نوزادی

هفته بیست وهفتم نوزادی

هفته بیست وهفتم نوزادی

حافظه تمام عیار

حافظه تمام عیار

حافظه تمام عیار باورهای غلط بسیاری در مورد حافظه و ضعیف شدن آن وجود دارد که برخی از آن‌ها عبارتند از: وقتی سن افراد بالاتر می‌رود و پیر می‌شوند، بیشتر احساس می‌کنند که حافظه آن‌ها ضعیف می‌شود. اما همان طور که توضیح خواهم داد، این یک باور کاملاً غلط است.

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید