کودکان‌طلاییِ جنین
کودکان‌طلاییِ کودک
کودکان‌طلاییِ نونهال
کودکان‌طلاییِ نوجوان
کودکان‌طلاییِ جوان
کودکان‌طلاییِ بزرگسال
کودکان‌طلاییِ میانسال
کودکان‌طلاییِ سالمند

عوارض آزار دهنده در سه ماه دوم بارداری

عوارض آزار دهنده در سه ماه دوم بارداری
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/05/27 0 نظر 624 بازدید

عوارض آزار دهنده در سه ماه دوم بارداری در سه ماه دوم بارداری علائمی در اکثر خانم‌ها به وجود می‌آید که باعث رنجش و ناراحتی آنان می‌شود که خون ریزی لثه یا گرفتگی بینی موردی از آن‌ها است.

عوارض آزار دهنده در سه ماه دوم بارداری

سه ماه دوم بادراری دارای چه عوراضی است؟ آیا این عوارض ممکن است شدیدتر از ماه‌های قبل باشد؟

عوارض این سه ماه بارداری چه بسا شدید‌تر از ماه‌های دیگر بارداری باشد باید به درستی آن‌ها را بشناسیم و دنبال راه حل و مشاوره با پزشک باشیم.

1- ترش کردن معده

ترش کردن احساس سوزش است که وقتی اسید معده بالا می‌‌‌‌زند و به سمت مری می‌‌‌‌رود، در طول دوره‌‌‌‌ی بارداری حس می‌‌‌‌کنید. ترش کردن دو علت اصلی دارد (هیچ کدام از این دو علت، خرافه‌‌‌‌ای را که می‌‌‌‌گویند ترش کردن نشانه‌‌‌‌ی پر مو بودن سر نوزاد است را تأیید نمی‌‌‌‌کند). اول این‌که سطح بالای پروژسترونی که بدن تولید می‌‌‌‌کند، می‌‌‌‌تواند عمل هضم را کندتر کرده و عضلات حلقوی بین مری و معده را که معمولا مانع از حرکت اسید معده به سمت بالا می‌‌‌‌شوند شل کند. دوم این‌که با رشد رحم، فشار زیادی به بالا و به سمت رحم ایجاد می‌‌‌‌شود که می‌‌‌‌تواند اسید معده را به سمت بالا یعنی نای هل دهد.

ممکن است بتوانید با رعایت توصیه‌‌‌‌های زیر میزان ترش کردن معده تان را کم‌تر کنید:

1- مقدار غذایتان را کم‌تر و تعداد وعده‌‌‌‌ها و دفعات آن را بیشتر کنید

2- از قرص یا ضد اسیدها(شربت معده) استفاده کنید به خصوص زمانی که از خانه بیرون می‌‌‌‌روید.(از پزشکتان بخواهید یکی از موارد را که مصرف آن در دوره‌‌‌‌ی بارداری آزاد است برایتان تجویز کند).

3- همیشه یک بسته بیسکوئیت خشک به همراه داشته باشید تا زمانی که احساس ترش کردن می‌‌‌‌کنید این ماده‌‌‌‌ی خوراکی بتواند گاز آن را خنثی کند.

4- از مصرف غداهای تند و پر ادویه، چرب و روغنی پرهیز کنید.

5- از خوردن غذا قبل از خواب پرهیز کنید. چرا که اسید معده بیشتر موقع داراز کشیدن و خوابیدن بالا می‌زند.به علاوه موقع خواب زیر سرتان چند بالش بگذارید تا سطح سر از بدن‌‌‌‌تان بالاتر بیاید.

حتما بخوانید: سقط جنین در دوران بارداری

2- درد ناحیه‌‌‌‌ی زیر شکم یا کشاله‌‌‌‌ی ران

در هفته‌‌‌‌های بین18 تا 24 ، ممکن است درد شدید و مبهمی را در نزدیکی دو طرف یا یک سمت کشاله‌‌‌‌ی ران حس کنید. زمانی که حرکتی سریع می‌‌‌‌کنید یا می‌‌‌‌ایستید، ممکن است این درد شدیدتر شود و زمانی که دراز می‌‌‌‌کشید درد از بین می‌‌‌‌رود. این درد به درد رباط حلقوی معروف است. رباط‌‌‌‌های حلقوی در واقع تسمه‌های بافت‌‌‌‌های رشته‌‌‌‌ای هر دو طرف رحم‌‌‌‌اند که بالای رحم را به لب‌‌‌‌های فرج وصل می‌‌‌‌کنند. علت ظهور درد این است که با رشد رحم این رباط ها کشیده می‌‌‌‌شوند. این درد عذاب آور کاملا طبیعی است و تا هفته‌‌‌‌ی 24 از بین می‌‌‌‌رود یا به شکلی محسوس کم می‌‌‌‌شود.

گاهی اوقات در سه ماهه‌‌‌‌ی دوم (زمان دقیق متفاوت است) ممکن است دل درد یا انقباضات شکمی کوتاه مدت و ملایمی را حس کنید. این انقباضات و دل دردها به انقباضات (برکستون هیکس) معروف است و مسئله‌‌‌‌ی نگران کننده‌‌‌‌ای نیست. این انقباضات معمولا به هنگام راه رفتن یا فعالیت بدنی بیشتر می‌‌‌‌شوند و در زمان نشستن کاهش پیدا می‌‌‌‌کنند. اگر این انقباضات، ناراحت کننده و مستمر شد (یعنی بیشتر از 56 بار در یک ساعت) حتما با پزشک خود مشورت کنید.

3- گرفتگی بینی

افزایش جریان خون در طول دوران بارداری می‌‌‌‌تواند موجب گرفتگی بینی وگاهی تورم غشای مخاطی داخل آن و در نتیجه منجر به ترشحات پشت بینی و در نهایت سرفه‌‌‌‌های مزمن شود. قطره‌‌‌‌های نمکی بینی ممکن است کمی این گرفتگی را کاهش دهد. این قره‌‌‌‌ها کاملا بی‌‌‌‌ضررند. مرطوب نگه داشتن محیط خانه و محل کار نیز می‌‌‌‌تواند موثر باشد. همچنین پزشک متخصص یا عمومی ممکن است اسپری بینی برایتان تجویز کند. گاهی در این دوره شما یا همسرتان متوجه می‌‌‌‌شوید که در خواب خرخر می‌‌‌‌کنید و البته این یکی از علائم رایج گرفتگی بینی در دوره‌‌‌‌ی بارداری است. توصیه‌‌‌‌ی ما: یک گوش‌‌‌‌گیر خوب برای همسرتان بخرید تا به هنگام خواب به گوشش بزند.

 

عوارض آزار دهنده در سه ماه دوم بارداری

4- خون‌ریزی بینی و لثه‌‌‌‌ها

به دلیل افزایش حجم خون جاری در بدن در طول دوره‌‌‌‌ی بارداری ممکن است گاهی خون‌ریزی بینی یا لثه‌‌‌‌ها را تجربه کنید که نتیجه‌‌‌‌ی خون ریزی مویرگ‌‌‌‌های کوچک خونی این قسمت‌‌‌‌هاست. این خون ریزی معمولا خود به خود متوقف می‌‌‌‌شود. البته کمی فشار روی محل خون ریزی، می‌‌‌‌تواند مانع از ادامه‌‌‌‌ی آن شود. اگر شدت خون ریزی یا دفعات آن زیاد شد، با پزشک خود تماس بگیرید. استفاده از مسواک نرم به هنگام مسواک‌‌‌‌زدن به کاهش خون ریزی لثه کمک می‌‌‌‌کند.

5- تغییرات پوست

تغییر هورمون‌‌‌‌های بدن در طول دوره‌‌‌‌ی بارداری گاهی موجب تغییرات عجیب در پوست می‌‌‌‌شود. برای تمام خانم ها این تغییرات اتفاق نمی‌‌‌‌افتد و اگر شما متوجه آن شدید، دیگران اطمینان می‌‌‌‌دهند که معمولا این لکه‌‌‌‌ها و تغییرات پس از تولد نوزاد از بین خواهند رفت.

ممکن است متوجه وجود خط عمودی تیره رنگی در قسمت پایین شکم خود که از استخوان شرمگاهی تا ناف کشیده می‌‌‌‌شود. این خط تیره معمولا در بدن خانم‌‌‌‌های سفید پوست ایجاد نمی‌‌‌‌شود. پوست صورت هم به خصوص در اطراف بینی، چشم‌‌‌‌ها و گونه‌‌‌‌ها تیره می‌‌‌‌شود که به کلواسما یا ماسک بارداری معروف است. مجاورت در برابر آفتاب باعث تیره تر شدن این لکه‌‌‌‌ها میشود. لکه‌‌‌‌های قرمز رنگی که به آن آنژیوم عنکبوتی گفته می‌‌‌‌شود. ممکن است ناگهانی در هرجایی از بدن شما ظاهر شوند. اگر روی آن‌‌‌‌ها فشار بیاورید، این لکه‌‌‌‌ها سفید رنگ می‌‌‌‌شوند و اگر دست خود را بردارید مجددا قرمز می‌‌‌‌شوند. این لکه‌‌‌‌ها در نتیجه‌‌‌‌ی تجمع مویرگ‌‌‌‌های خونی ناشی از افزایش استروژن در نقطه‌‌‌‌هایی از بدن ایجاد شده و به احتمال زیاد پس از تولد نوزاد از بین می‌‌‌‌روند.

برخی خانم‌‌‌‌ها متوجه قرمزی زیاد کف دست هایشان می‌‌‌‌شوند که به قرمزی کف دست(ارتیمای کف دست) معروف است. این تغییر رنگ از دیگر اثرات افزایش استروژن است آن هم پس از زایمان از بین خواهد رفت. لکه‌‌‌‌های پوستی هم که زائده‌‌‌‌های پوستی رایج‌‌‌‌ترین آن‌‌‌‌ها هستند، معمولا در سطح پوست ظاهر می‌‌‌‌شوند و در ابتدا خیلی ظاهر و مشخص نیستند. خوشبختانه این مشکل پوستی هم پس از تولد نوزاد رفع می‌‌‌‌شود. بسیاری از تغیرات پوستی دوران بارداری، در مصرف کنندگان نوشیدنی‌های الکلی هم دیده می‌‌‌‌شود. اما نگران نباشید پزشک شما فکر نخواهد کرد که سراغ این نوشیدنی‌‌‌‌ها رفته‌‌‌‌اید، چرا که این تغیرات پوستی در دوران بارداری رایج‌‌‌‌اند. 

برای خرید محصول (تقویت هوش جنین در دوران بارداری) بر روی لینک کلیک کنید
 


 

پیشنهاد ویژه فیلم آموزشی: پرورش اعتماد به نفس درکودکان

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی طراحی فرزند-دوران بارداری

بسته آموزشی طراحی فرزند-دوران بارداری

مادران زیادی هستن که برای آینده فرزندشون آرزوهای بسیار زیادی دارن ولی نمی‌توونن با علم خودشون برای خوشبختی اونها کاری کنن.در بسته  آموزشی طراحی فرزند (دوران بارداری)  خواهیم گفت که چطور  با دانش و تخصص روز دنیا شخصیت و آینده‌ی فرزندت رو اونطور که لایقش هست طراحی کنی و زندگی شخصی، اجتماعی، مالی و رفاهی فرزندت رو به بهترین شکل رقم بزنی. طراحی فرزند رو یاد بگیر، در کمترین زمان اجرا کن و خوشبختی فرزندت رو ببین!    

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

اگر در دنیای امروز مطلبی درباره هوش جنین خواندید به هیچ‌وجه تعجب نکنید. زیرا در دنیای ما همه چیز امکان‌پذیر است. حتی آموزش به جنین در دوران بارداری. و از آن تعجب‌آورتر نیز آموزش جنین قبل از بارداری است. اما کودکان طلایی به عنوان اولین و تنها مجموعه آموزشی در ایران است که به طور تخصصی با توجه متدها و ورش‌های بروز دنیا که برگرفته از متد پروفسورمکوتوشیچیدا است، بر روی هوش‌های چندگانه جنین قبل از تولد و بعد از تولد کار می‌کند. و مادران و پدران را در طول دوران بارداری همراهی می‌کند.

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

کودکان، همگی نابغه متولد می‌شوند و در بسیاری مواقع تنها کافی است در آنها زمینه های رشد و شکوفایی شناسایی و فراهم شود تا آنها بتوانند در زندگی خود بدرخشند. اما باید بخاطر داشته باشید که این دوران طلایی چندان پایدار نیست و قبل از آنکه فرصت را از دست بدهید باید اقدام کنید.

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 4 سالگی

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 4 سالگی

این بسته آموزشی بطور کامل به مسائل تربیتی و آموزش مسائلی چون پرورش خلاقیت کودک شما از بدو تولد تا 4 سالگی می‌پردازد. و البته که شما عزیزان می‌توانید حتی بصورت تخصصی نیز از این آموزش‌ها بهره بگیرید و در دوراه اختصاصی طراحی فرزند نیز استفاده کنید. این محصول مناسب والدینی است که می‌خواهند کودکشان را متناسب با آموزش‌های روز پرورش دهند.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

هفته بیست و یکم بارداری

هفته بیست و یکم بارداری

در هفته بیست و یکم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته بیست و یکم بارداری و نکات مهم درباره هفته بیست و یکم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید.

وضعیت جنین

وضعیت جنین

وضعیت جنین نوزاد زمانی در وضعیت پا در لگن است که باسن و پاهایش رو به پایین و نزدیک به دهانه‌ی رحم باشد. این وضعیت در 3 تا 4 درصد تمام زایمان‌های تک جنینی اتفاق می‌افتد

باید و نباید های خوردن چای در دوران بارداری

باید و نباید های خوردن چای در دوران بارداری

باید و نباید های خوردن چای در دوران بارداری شاید یکی از گیج‌‌‌‌‌کننده‌‌‌‌‌ترین نگرانی‌‌‌‌‌های مرتبط با غذا در دوران بارداری چای باشد. دم کرده‌‌‌‌‌های گیاهی سالمترین نوشیدنی به حساب می‌‌‌‌‌آیند چون معمولا کافئین ندارد ولی حتی این هم قانونی کلی نیست. بعضی از این به اصطلاح چای‌‌‌‌‌های گیاهی، کافئین دارند. تشخیص این که کدام چای گیاهی بی‌‌‌‌‌خطر بوده و کدام خطر دارد، کار دشواری است. دفعه بعدی که جلو مغازه کافی‌‌‌‌‌شاپ‌‌‌‌‌ها می‌‌‌‌‌ایستید از خود بپرسید در این چایی که دستور داده‌‌‌‌‌ای چه چیزهایی هست که استفاده آن اشکالی نداشته باشد. ولی وقتی فهمیدید متعجب خواهید شد. بعضی از چای‌‌‌‌‌های به اصطلاح گیاهی از چای معمولی و چای سبز درست شده‌‌‌‌‌اند که هردو

هفته چهل وپنجم نوزادی

هفته چهل وپنجم نوزادی

هفته چهل وپنجم نوزادی

ریلکسیشن و تمرینات ورزشی دوران بارداری

ریلکسیشن و تمرینات ورزشی دوران بارداری

ریلکسیشن و تمرینات ورزشی دوران بارداری  صاف بایستید. به علت کمر درد و عدم تعادل، نگهداشتن بدن در یک وضعیت مناسب مشکلتر است. ولی باید با این وجود هنگام انجام تمرینات ورزشی کمر و شانه هایتان را صاف نگهدارید تا ماهیچه هایتان کشیده شوند و آسیب نبینند.

هفته ششم بارداری

هفته ششم بارداری

در هفته ششم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته ششم بارداری و نکات مهم درباره هفته ششم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید.  

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 9

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید