قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

همه‌ی کودکان باهوش و ثروتمند به دنیا می‌آیند

همه‌ی کودکان باهوش و ثروتمند به دنیا می‌آیند
چکیده این مطلب : انتشار : 1395/09/27 0 نظر 888 بازدید

همه‌ی کودکان باهوش و ثروتمند به دنیا می‌آیند

والدین باید سعی کنند به ندرت نظرات خود را در ذهن فرزندان‌شان انباشته کنند. لازم است به جای آن‌که تنها خود سخنگو باشند، اجازه دهند فرزندشان نیز نظرات و صحبت‌های خود را ارائه دهد. زمانی که کودک از پدر و مادر سؤالی دارد، به جای دادن پاسخ، بهتر است از خود کودک سؤالاتی پرسیده شود تا ذهن خلاق او نیز در پی یافتن پاسخ سؤالاتش برآید. این گونه والدین هستند که بهترین و مهم‌ترین نعمت‌های زندگی فرزندان خود خواهند بود.

 

همه‌ی کودکان باهوش و ثروتمند به دنیا می‌آیند

سایت کودکان طلایی: متأسفانه برای بسیاری از ما خاطرات یادگیری، جلسات طولانی و دردآوری از انباشته کردن اطلاعات کوچک در مغزمان، به خاطر سپردن آن‌ها برای امتحان دادن و سپس فراموش کردن آن‌چه یاد گرفته بودیم است.

کودک باهوش

 

والدین باید سعی کنند به ندرت نظرات خود را در ذهن فرزندان‌شان انباشته کنند. لازم است به جای آن‌که تنها خود سخنگو باشند، اجازه دهند فرزندشان نیز نظرات و صحبت‌های خود را ارائه دهد. زمانی که کودک از پدر و مادر سؤالی دارد، به جای دادن پاسخ، بهتر است از خود کودک سؤالاتی پرسیده شود تا ذهن خلاق او نیز در پی یافتن پاسخ سؤالاتش برآید. این گونه والدین هستند که بهترین و مهم‌ترین نعمت‌های زندگی فرزندان خود خواهند بود.

حتما بخوانید: آموزش مدیریت مالی به کودکان

 

در این بین نقش مادر به مراتب مهم‌تر از نقش پدر است. کودک ساعات طولانی‌تری همراه مادرش است و عشق بی‌قید و شرطی که مادر به کودک دارد به مراتب ملموس‌تر از محبت پدر خواهد بود. یک مادر آگاه و دلسوز باید علاوه بر دادن عشق و محبت به کودک، درس‌های زندگی را نیز به او آموزش دهد. احتمالاً شما هم شنیده‌اید که پسرها با زنانی ازدواج می‌کنند که شباهت رفتاری و اخلاقی زیادی با مادرشان داشته باشد و از آن سو دخترها نیز تمایل دارند همسرشان شبیه پدر باشد. مادران دانا و دلسوز با رفتار خوب، عشق و علاقه به دیگران، فداکاری و گذشت و دیگر خصلت‌های خوب را به کودک‌شان یاد می‌دهند.

هوش مالی

آموزش های پدر و مادر

فراموش نکنید بخشی از آموزه‌هایی که هر پدر و مادری به کودک خود می‌دهند را مسائل مالی( آموزش مسائل  مالی به کودکان)  تشکیل خواهد داد. برای همین است که کودک در زندگی آینده‌اش بسیار تحت تأثیر رفتارهای مالی پدر و مادرش خواهد بود و به همین دلیل ثروت در یک خانواده موروثی شده و طی نسل‌ها ادامه می‌یابد. این پول نیست که پدر و مادر ثروتمند به فرزندان‌شان انتقال می‌دهند، بلکه نگرش درست به ثروت و رفتارهای مالی است که به آن‌ها انتقال می‌دهند

حتما بخوانید: هوش مالی چیست؟

کودکان ما باید یاد بگیرند تصمیماتی که اتخاذ می‌کنند عواقبی برای آن‌ها و نیز اطرافیان‌شان خواهد داشت. این عواقب حتی شامل تصمیمات خصوصی آن‌ها نیز می‌شود.

بسیاری از مردم در یک دنیای سیاه و سفید یا یک دنیای درست و غلط زندگی می‌کنند. بعضی از والدینی که دنیایی این گونه دارند به کودکان‌شان توصیه می‌کنند: هیچ وقت کسی را هل نده، اگه کسی بهت کتک زد، تو بهش کاری نداشته باش. نزار کسی بهت زور بگه، باید با زورگویی قدرت خودتو به دوستات نشون بدی. قوی و محکم باش و هر طور شده قدرت خودتو به دیگران نشون بده.

روش صحیح کدام است؟

روش درست‌تر این است که کودک بداند اگر قرار است کسی را هل بدهد، چرا باید این کار را انجام دهد و دقیقاً چقدر محکم هل بدهد. برای این کار نیز باید هوش بسیار زیادی داشته باشد.

هوش واقعی کودک

تعریف هوش واقعی: هوش واقعی این است که بدانید چه چیزی مناسب است، به جای آن‌که بدانید چه چیزی فقط غلط یا درست است.

فراموش نکنید که خدا به ما یک پای راست و یک پای چپ داده است، نه یک پای درست و یک پای غلط. انسان‌ها ابتدا با یک اشتباه به سمت راست و یک اشتباه به سمت چپ پیشرفت می‌کنند. مردمی که فکر می‌کنند باید همیشه درست باشند، مثل مردمی هستند که تنها با یک پای راست حرکت می‌کنند. هرچند آن‌ها تصور می‌کنند که در حال حرکت به سمت پیشرفت و موفقیت هستند، معمولاً به سرگشتگی می‌رسند.

حتما بخوانید: دروغگویی کودک

 

آیا کودک شما یک نابغه اقتصادی است؟

 چندی پیش یکی از دوستانم را دیدم. چندین سال بود که او را ندیده بودم. زمانی که از او پرسیدم چه خبر؟ بی‌درنگ کیفش را درآورده و عکس دختر کوچولویش را نشانم داد. سپس با غرور خاصی گفت: «باورت نمی‌شه با این که فقط یک سالشه خیلی باهوشه و همه چی رو زود یاد می‌گیره.»

 

دوستم تقریباً 20 دقیقه در مورد هوش خارق‌العاده‌ی دختر کوچولویش صحبت کرد. بالاخره فکر کرد که زیاد حرف زده بنابراین با عذرخواهی گفت: «ببخشید. من فقط خیلی بهش افتخار می‌کنم. فکر می‌کنم خیلی باهوشه و خیلی زود همه چی رو یاد می‌گیرده. مطمئنم که یک نابغه‌ی بزرگ می‌شه.»

فکر می‌کنید این افتخار کردن غرورآمیز محدود به تعداد کمی از والدین است؟

من که این طور فکر نمی‌کنم. حداقل طبق تجربه‌ی من این طور نیست. اگر از مشاهداتم از همه‌ی والدین یک چیز فهمیده باشم، این است که همگی از این که می‌بینند کودک‌شان چقدر سریع یاد می‌گیرند، متحیرند. هر پدر و مادر جدیدی که می‌بینم مطمئن است که فرزندش باهوش‌ترین بچه‌ی دنیا و شاید حتی یک نابغه است. البته من نیز با آن‌ها موافقم. تصور می‌کنم همه‌ی بچه‌ها در جای جای دنیا باهوش به دنیا می‌آیند.

هوش مالی کودک

چگونه نابغه بسازید؟

اما برای نبوغ بسیاری از این کودکان در حین بزرگ شدن اتفاقات ناگواری می‌افتد. بسیاری از آن‌ها به نظر می‌رسد که نبوغ‌شان ناپدید شده، کاهش یافته و یا به مسیرهای دیگری کشیده می‌شود.

شاید از آن دسته والدینی باشید که در دوران تحصیل‌تان نابغه محسوب می‌شدید. این والدین اغلب فرمول‌های موفقیت‌های خود را به کودکان‌شان القا می‌کنند. در حالی که هر فردی فرمول موفقیت خاص خود را دارد. ممکن است فرمول موفقیت‌های شما با فرزندتان یکسان نباشد. مشکل اغلب کودکان با والدین‌شان نیز از این جا نشأت می‌گیرد: متفاوت بودن فرمول‌های موفقیت.

حتما بخوانید: هفته اول بارداری

آیا کودک شما یک هوش مالی بالا دارد؟

وقتی می‌گویید کسی هوش بالایی دارد، منظورتان چیست؟

چه چیزی هوش شما را می‌سنجد؟

آیا داشتن هوش بالا ضامن موفقیت شما در آینده است؟

آیا داشتن یک هوش بالا به معنی این است که شما ثروتمند خواهید شد؟

یکی از دوستانم می‌گفت زمانی که در حال تحصیل در سال چهارم ابتدایی بودم، روزی معلم در کلاس گفت: «بچه‌ها یکی از نوابغ آینده را بهتون معرفی می‌کنم. من به نوبه‌ی خودم افتخار می‌کنم که به این نابغه‌ی بزرگ درس می‌دم.» سپس به سمت یکی از دوستانم رفته و او را به عنوان یکی از باهوش‌ترین دانش‌آموزانی که تا کنون داشته، معرفی کرد. همه‌ی بچه‌ها متعجب شدند؛ چون تا آن لحظه همه‌ی ما او را به خاطر عینک ته استکانی که بر چشم داشت مسخره می‌کردیم.

از آن جایی که من نمی‌دانستم معنای هوش چیست. دستم را بالا برده و از معلم پرسیدم: آقا اجازه «هوش یعنی چی؟»

هوش مالی کودک

معلم کمی تامل کرد و بعد از چند ثانیه گفت: «هوش یعنی بهره‌ی هوشی انسان.» بعد هم خیره نگاهم کرد تا آثار دانستن را در چهره‌ام ببیند. اما من هنوز نفهمیده بودم. برای همین بار دیگر از او سؤال کردم. آموزگار با بی‌حوصلگی گفت: «مگه بهتون نگفته بودم وقتی معنی چیزی رو نمی‌دونید خودتون باید دنبالش برید. وقتی رفتی خونه فرهنگ لغت رو باز کن و جواب سؤالت را پیدا کن.»

با این صحبت معلم فهمیدم که او نیز معنی هوش و بهره‌ی هوشی را نمی‌داند. چون اگر می‌دانست با غرور برای‌مان توضیح می‌داد.

حتما بخوانید: هفته دوم بارداری

فردای آن روز فرهنگ لغت را به کلاس بردم و از روی آن معنی هوش را خواندم و به معلم گفتم که باز هم معنی آن را نفهمیدم.

معلم که بسیار عصبانی شده بود صدایش را بالا برده و گفت: «تو نمی‌فهمی چون دوست نداری بفهمی. اگه باز هم نفهمیدی برو تحقیق کن تا جواب سؤالت رو پیدا کنی.»

من با سماجت گفتم: «اما شما خودتون گفتید که هوش یه چیز خیلی مهمیه. اگه این قدر مهمه بهم بگید یعنی چی تا بدونم.»

در این هنگام همان دانش‌آموز نابغه‌ی کلاس ایستاد و گفت: «اجازه بدید من توضیح بدم.» سپس از پشت نیمکت بلند شده و پای تخته‌ی کلاس رفت. او روی تخته نوشت:

کودک باهوش

سن عقلی تقسیم بر سن زمانی ضرب در 100 مساوی بهره‌ی هوشی هر فردی است.

سپس گفت: «مثلاً به من می‌گن نابغه، چون با این که ده سالمه، اما می‌تونم تو امتحان‌های دانش‌آموزای هجده ساله شرکت کنم و نمره‌ی خوبی بگیرم.»

همه‌ی کلاّس برای لحظاتی ساکت شدند تا اطلاعاتی را که دانش‌آموز باهوش کلاس می‌گفت را درک کنند.

حتما بخوانید: هفته سوم بارداری

جالب این بود که این دوست باهوش در کلاس ورزش حرفی برای گفتن نداشت و به زحمت می‌توانست توپی را وارد دروازه کند.

هوش مالی

 نظر شما چیست؟

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 2 سالگی

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 2 سالگی

تعریفی نو از تربیت کودک . 2 گروه نیازهای اصلی کودک . نیازهای روانی : تعریفی از مرگ و زندگی . ترسهای طبیعی کودکان از بدو تولد .

بسته آموزشی طراحی فرزند - 4  تا 7 سالگی

بسته آموزشی طراحی فرزند - 4 تا 7 سالگی

شما والدین گرامی می توانید تنها با چندین ساعت آموزش در خصوص پرورش نبوغ مالی و اقتصادی نه تنها آینده فرزنداتان را بلکه نسلهای پس از آن را نیز دچار تغییر کنید. پرورش هوش اقتصادی و نبوغ مالی کودکان

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

چه زمان‌هایی نباید از قوانین پرورش هوش هیجانی استفاده کرد؟

چه زمان‌هایی نباید از قوانین پرورش هوش هیجانی استفاده کرد؟

چه زمان‌هایی نباید از قوانین پرورش هوش هیجانی استفاده کرد؟ زمانی را در نظر بگیرید که با عجله در حال رساندن کودک به مهد یا در حال آماده کردن بساط مهمانی هستید و کودک‌تان هم در این لحظات پرفشار، احساساتش را بروز می‌دهد. همانطور که در فصل‌های گذشته به آن اشاره کردم، ابراز احساسات ابتدای فرآیند پرورش هیجان است، پس باید در نظر داشته باشیم که در روند پرورش هیجان باید با تمام وجود در مسیر پرورش قرار بگیریم، نه این‌که استرس مهمانی شب، سوختن غذا، تمیز کردن منزل و ... هم در کنار این مسیر قرار گیرند. نتیجه آن‌‌که در مواقع کمبود وقت و لحظات سرشار از استرس، هرگز به سراغ پرورش هیجانات کودک‌تان نروید.

ظاهر یک خانم باردار در سه ماه دوم بارداری چگونه است؟

ظاهر یک خانم باردار در سه ماه دوم بارداری چگونه است؟

ظاهر یک خانم باردار در سه ماه دوم بارداری چگونه است؟ زیپ دامن مورد علاقه تان دیگر بالا نمی رود، دگمه های پیراهنتان به راحتی بسته نمی شوند و هفته هاست که شلوارهای جین آبی تان را کنار گذاشته اید. حالا وقت آن است که لباسهای حاملگی این دوره را آماده کنید، لباسهایی که در آغاز به پوشیدن آن اشتیاق دارید ولی بعد از چند ماه از ظاهر آن بدتان می آید.
البته امروزه مدل و کیفیت لباسهای حاملگی بهتر شده است. هیچ مادر

مروری بر لحظه‌های بارداری

مروری بر لحظه‌های بارداری

مروری بر لحظه‌های بارداری برخی از والدین متأسفانه به غلط تصور می‌کنند جنینی که در رحم پرورش می‌یابد فاقد شعور و درک است. آن‌ها جنین را توده‌ای از سلول‌ها تصور می‌کنند که بسیار بی‌تفاوت نسبت به اطراف خود بوده و به مرور شکل می‌یابد تا لحظه‌ای که آمادگی زندگی در خارج از بدن مادر را پیدا کند. سپس به دنیا قدم گذارده و به کسب تجربه می‌پردازد.

هفته اول بارداری

هفته اول بارداری

در هفته اول بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته اول بارداری و نکات مهم درباره نخستین روزهای بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید.

افکار و عکس العمل ها در سه ماه اول بارداری

افکار و عکس العمل ها در سه ماه اول بارداری

افکار و عکس العمل ها در سه ماه اول بارداری بعد از حاملگی شما آنقدر به هیجان می آیید که گویی برنده جایزه ای شده اید. البته حق هم دارید. اما حتی خوشحالترین مادران هم لحظات غمگینی دارند. از هر نظر که زندگی شما تغییر کند منطقی است ذهنتان هم مانند جسمتان در حال تغییر باشد. اغلب از خانم های باردار انتظار می رود علیرغم بیماری صبحگاهی، نگرانی در مورد سلامتی کودکشان و ترس از عدم کفایت خودشان، صورتی شاد داشته باشند. فقط یک اندیشه در عرف وجود دارد که اگر در مورد آنچه که حس می کنید منفی بگویید مادر بدی هستید یا اینکه عکس العملهای منفی به طریقی به داخل رحم نفوذ می کند و کودک شما را افسرده می کند. این افکار را باور نکنید.

اسباب بازی های مناسب جهت طلایی شدن کودکان

اسباب بازی های مناسب جهت طلایی شدن کودکان

اسباب بازی های مناسب جهت طلایی شدن کودکان بهترین و مناسب ترین  اسباب‌بازی برای فرزند ما، چیزی است که او را مجذوب خود کند و کودک ما بارها و بارها به سراغش برود. بهترین و طبیعی‌ترین راه برای یادگیری و طلایی شدن کودکانمان، بازی‌کردن است.
بازی موقعیتی لذت‌بخش برای کودک فراهم می‌کند و باعث می‌شود که کودک ما با لذت بیاموزد. حال چه کنیم که این موقعیتِ لذت‌بخش برای کودکمان فراهم شود؟

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 1

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید