کودکان‌طلاییِ جنین
کودکان‌طلاییِ کودک
کودکان‌طلاییِ نونهال
کودکان‌طلاییِ نوجوان
کودکان‌طلاییِ جوان
کودکان‌طلاییِ بزرگسال
کودکان‌طلاییِ میانسال
کودکان‌طلاییِ سالمند

الکل و سیگار در دوران بارداری

الکل و سیگار در دوران بارداری
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/05/24 0 نظر 388 بازدید

الکل و سیگار در دوران بارداری

خانم های بارداری که در طول دوران بارداری از الکل و سیگار استفاده می کنند حتما با مشورت ماما و پزشک متخصص مراحل درمانی را طی نمایند

الکل و سیگار در دوران بارداری


الکل و برخی داروهایی که در طول دوران بارداری مصرف می‌‌‌‌‌کنید، می‌‌‌‌‌توانید از جفت عبور کرده و وارد جریان خون جنین شوند. برخی از این مواد مضر و خطرناکند و برخی هم‌‌‌‌‌ممکن است مشکلاتی در جنین ایجاد کنند. اطلاع از اینکه استفاده از کدام مواد بی‌‌‌‌‌ضرر است یا چه موادی برای سلامت نوزاد خطرناکند اهمیت زیادی دارد. در این فصل نام موادی را که می‌‌‌‌‌توان با اطمینان خاطر استفاده کرد و آن‌‌‌‌‌هایی که باید از مصرف‌‌‌‌‌شان اجتناب کرد، آورده شده است. 


مصرف داروها 


در طول دوران بارداری به احتمال زیاد حداقل یکی سردرد و گاهی سوزش سر دل را تجربه کرده‌‌‌‌‌اید. این سؤال که آیا می‌‌‌‌‌توانید با اطمینان‌‌‌‌‌خاطر مسکن‌‌‌‌‌ها و داروهای ضداسیدی و دیگر داروهای بدون نسخه را مصرف کنید در دست بررسی است. بسیاری از خانم‌‌‌‌‌ها می‌‌‌‌‌ترسند که مصرف دارو روی جنین تأثیر بدی بگذارد و اصلا هیچ دارویی مصرف نمی‌‌‌‌‌کنند؛ اما بیشتر داروهای بدون نسخه و حتی بسیاری از داروهای با نسخه و تجویز پزشک، در دوران بارداری بی‌‌‌‌‌ضرر است. در اولین ملاقات خود با پزشک در مورد ضرر تمام داروها چه بی‌‌‌‌‌نسخه و چه با نسخه مشاوره بگیرید. اگر زیرنظر پزشک دیگری هستید و دارو مصرف می‌‌‌‌‌کنید حتما او را از بارداری خود مطلع سازید تا در مورد مصرف‌‌‌‌‌کردن یا نکردن این دارو راهنمایی‌‌‌‌‌تان کند. 
هرگز بدون مشورت با پزشک معالج خود، مصرف دارویی را قطع نکنید یا میزان مصرف آن را تغییر ندهید. 


روی بسیاری از داروها قید شده که«در دوران بارداری مصرف نشود» چرا که به‌‌‌‌‌قدر کافی بر روی زنان باردار مطالعه نشده است. این برچسب‌‌‌‌‌های هشداردهنده روی داروها لزوما به این معنا نیست که اثر نامطلوب این داروها روی زنان باردار گزارش و تأیید شده است یا نمی‌‌‌‌‌توانید آن‌‌‌‌‌ها را استفاده کنید. هر زمان که سؤالی در مورد داروی خاصی داشتید از پزشک خود راهنمایی بخواهید. البته اگر بین پزشکان اختلاف نظر وجود داشت، متعجب نشوید. 
مصرف داروی برخی از بیماری‌‌‌‌‌ها مثل فشار خون بالا می‌‌‌‌‌تواند تأثیر و خطر بسیار زیادی روی جنین داشته باشد. 

حتما بخوانید: فکر می کنم باردارم!

 

 


اگر یکی از داروهای تراتوژنیک یا ناهنجاری‌‌‌‌‌زا را(دارویی که موجب بروز نواقصی در جنین می‌‌‌‌‌شوند) قبل از بارداری مصرف می‌‌‌‌‌کردید، اضطراب به خود راه ندهید، به‌‌‌‌‌خصوص قبل از اینکه از خطر آن مطمئن شوید. مصرف دارو در بسیاری از موارد، با توجه به زمان و میزان مصرف آن، خطری نخواهد داشت. برخی داروها در سه ماه اول مشکل ایجاد می‌‌‌‌‌کنند و در سه ماه آخر بی‌‌‌‌‌خطرند یا برعکس. کمابیش تعداد کی از داروهای ناهنجاری‌‌‌‌‌زا(تراتوژنیک) خطرناکند. و البته تعداد کمی از آن‌‌‌‌‌ها موجب نقص عضو در نوزادان شده است. در مورد دارویی که مصرف می‌‌‌‌‌کردید با پزشک خود صحبت کنید و از وی بخواهید آزمایش‌‌‌‌‌های لازم و موجود را برای بررسی روند رشد و اطمینان از سلامت جنین برایتان بنویسید. 

                                                        الکل و خانم باردار


سیگار کشیدن در بارداری


حتی اگر روی زمین زندگی نکنید و ساکن مریخ باشید، بی‌‌‌‌‌شک می‌‌‌‌‌دانید که سیگار برای شما و جنین مضر است. زمانی‌‌‌‌‌که سیگار می‌‌‌‌‌کشید خطر ابتلا به سرطان ریه، آمفیزم(انسداد مجاری ریه)، بیماری-های قلبی و دیگر بیماری‌‌‌‌‌ها برایتان وجود دارد. 
به‌‌‌‌‌علاوه مصرف سیگار در دوره‌‌‌‌‌ی بارداری خطراتی هم برای نوزاد خواهد داشت. 
مونوکسیدکربن موجود در دود سیگار، میزان اکسیژن مورد نیاز جنین را برای رشد کاهش می‌‌‌‌‌دهد و نیکوتین سیگار هم جریان خون به جنین را تقلیل می‌‌‌‌‌دهد. بنابراین در زنانی که سیگار می‌‌‌‌‌کشند، احتمال تولد نوزادان با وزن بسیار کم خیلی زیاد است و درنتیجه این به معنای مشکلات پزشکی بیشتر است. کودکان مادران سیگاری، وزن‌‌‌‌‌شان حدود 250 گرم کمتر از متوسط وزن کودکان مادران غیرسیگاری است. البته میزان کمبود وزن به مقدار سیگاری که مادر می‌‌‌‌‌کشد بستگی دارد. 
علاوه بر خطر کمبود وزن، احتمال زایمان زودرس، سقط جنین، قرارگیری جفت در وضعیت نامناسب و بستن دهانه‌‌‌‌‌ی رحم پارگی جفت (جداشدن زودرس جفت)، پارگی پیش از موعود کیسه‌‌‌‌‌ی آب و حتی سندرم مرگ ناگهانی نوزاد(SIDS) پس از تولد وجود دارد.

 
ترک سیگار می‌‌‌‌‌تواند کار بسیار سختی باشد، اما به‌‌‌‌‌خاطر داشته باشید حتی کاهش تعداد سیگار می‌‌‌‌‌تواند کار بسیار سختی باشد، اما به‌‌‌‌‌خاطر داشته باشید حتی کاهش تعداد سیگارها هم می‌‌‌‌‌تواند مفید باشد. 
اگر توانستید در طول سه‌‌‌‌‌ماهه‌‌‌‌‌ی اول بارداری سیگار را ترک کنید، به خودتان آفرین بگویید و مطمئن باشید که نوزادتان با وزن طبیعی به‌‌‌‌‌دنیا خواهد آمد. 
برخی خانم‌‌‌‌‌ها به‌‌‌‌‌منظور ترک سیگار از آدامس‌‌‌‌‌های نیکوتینی یا برچسب و اسپری‌‌‌‌‌های نیکوتینی استفاده می‌‌‌‌‌کنند. اما نیکوتین موجود در این محصولات می‌‌‌‌‌تواند جذب جریان خون شده و به جنین برسد، اما حداقل مونوکسیدکربن و دیگر سموم موجود در دود سیگار وارد بدن نمی‌‌‌‌‌شود. میزان نیکوتینی که از آدامس‌‌‌‌‌ها یا اسپری‌‌‌‌‌های نیکوتینی ترک اعتیاد جذب بدن می‌‌‌‌‌شود، بسیار کمتر از برچسب‌‌‌‌‌های ترک سیگار است، اما روی میزان جذب نیکوتین محصولات جدیدتر ترک سیگار مثل قرص‌‌‌‌‌های چمپیکس(champix) و زیبان(zyban) در زنان باردار هنوز تحقیق نشده است. در زنانی که زیاد سیگار می‌‌‌‌‌کشند، ضرر استفاده از این محصولات کمتر از سیگار نیست

حتما بخوانید: مراجعه به پزشک برای تشخیص بارداری

 


متخصصان و کلنیک‌‌‌‌‌های ترک سیگار، امروزه در همه‌‌‌‌‌جا وجود دارند. می‌‌‌‌‌توانید اطلاعات بیشتر در این زمینه را از پزشک خود یا ماما بخواهید. این کلنیک‌‌‌‌‌ها حمایت‌‌‌‌‌های لازم و درمان‌‌‌‌‌های جایگزین نیکوتین را در اختیار شما قرار می‌‌‌‌‌دهند. 

                                                        الکل در بارداری


مصرف الکل 


واضح است زنان بارداری که الکل مصرف می‌‌‌‌‌کنند، جنین خود را در معرض خطر سندرم الکل جنین قرار می‌‌‌‌‌دهند که بسیاری مشکلات و نقص‌‌‌‌‌های تولد چون مشکلات رشد، نقص قلب، مشکلات مغزی و نقص در صورت و دست و پا را ایجاد می‌‌‌‌‌کند. به‌‌‌‌‌علاوه مصرف بیش از 10 لیوان در روز، موجب افزایش خطر سقط و بروز بسیاری از نواقص در جنین می‌‌‌‌‌شود؛ به‌‌‌‌‌خصوص مصرف این ماده در سهماهه‌‌‌‌‌ی اول که اعضای نوزاد در حال شکل‌‌‌‌‌گیری است بسیار خطرناک است. 

برای خرید محصول (تقویت هوش جنین دوران بارداری) بر روی لینک کلیک کنید 


 

پیشنهاد ویژه فیلم آموزشی: اعتماد به نفس درکودکان

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

اگر در دنیای امروز مطلبی درباره هوش جنین خواندید به هیچ‌وجه تعجب نکنید. زیرا در دنیای ما همه چیز امکان‌پذیر است. حتی آموزش به جنین در دوران بارداری. و از آن تعجب‌آورتر نیز آموزش جنین قبل از بارداری است. اما کودکان طلایی به عنوان اولین و تنها مجموعه آموزشی در ایران است که به طور تخصصی با توجه متدها و ورش‌های بروز دنیا که برگرفته از متد پروفسورمکوتوشیچیدا است، بر روی هوش‌های چندگانه جنین قبل از تولد و بعد از تولد کار می‌کند. و مادران و پدران را در طول دوران بارداری همراهی می‌کند.

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 7 سالگی

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 7 سالگی

این بسته آموزشی بطور کامل به مسائل تربیتی و آموزش مسائلی چون پرورش خلاقیت کودک شما از بدو تولد تا پایان 6 سالگی می‌پردازد. و البته که شما عزیزان می‌توانید حتی بصورت تخصصی نیز از این آموزش‌ها بهره بگیرید و در دوراه اختصاصی طراحی فرزند نیز استفاده کنید. این محصول مناسب والدینی است که می‌خواهند کودکشان را متناسب با آموزش‌های روز دنیا پرورش دهند.

بسته آموزشی طراحی فرزند-دوران بارداری

بسته آموزشی طراحی فرزند-دوران بارداری

مادران زیادی هستن که برای آینده فرزندشون آرزوهای بسیار زیادی دارن ولی نمی‌توونن با علم خودشون برای خوشبختی اونها کاری کنن.در بسته  آموزشی طراحی فرزند (دوران بارداری)  خواهیم گفت که چطور  با دانش و تخصص روز دنیا شخصیت و آینده‌ی فرزندت رو اونطور که لایقش هست طراحی کنی و زندگی شخصی، اجتماعی، مالی و رفاهی فرزندت رو به بهترین شکل رقم بزنی. طراحی فرزند رو یاد بگیر، در کمترین زمان اجرا کن و خوشبختی فرزندت رو ببین!    

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

کودکان، همگی نابغه متولد می‌شوند و در بسیاری مواقع تنها کافی است در آنها زمینه های رشد و شکوفایی شناسایی و فراهم شود تا آنها بتوانند در زندگی خود بدرخشند. اما باید بخاطر داشته باشید که این دوران طلایی چندان پایدار نیست و قبل از آنکه فرصت را از دست بدهید باید اقدام کنید.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

هفته شانزدهم نوزادی

هفته شانزدهم نوزادی

هفته شانزدهم نوزادی می‌توانید در این هفته، موضوع دادن غلات (سرئال) به فرزند خود را دوباره ارزیابی کنید. چنان چه فرزندتان به خوبی شیر می‌خورد و به طور صحیح رشد می‌کند، معمولاً نیازی به شروع غلات نیست. شروع خلی زود هر نوع غذای جامد می‌تواند برای فرزندتان مضر باشد. بعضی از شیرخواران با شروع غلات و سایر غذاهای جامد دچار ناراحتی روده‌ای و برخی مبتلا به یبوست می‌شوند. بعضی از شیرخواران با خوردن این نوع غذاها مبتلا به آلرژی می‌شوند

پس از زایمان در بیمارستان چه می گذرد؟

پس از زایمان در بیمارستان چه می گذرد؟

پس از زایمان در بیمارستان چه می گذرد؟ پس از تولد نوزاد و اطمینان پزشک از سلامت او شروع به شستن و تمیزکردن نوزاد می کنند 

ذرت بو داده بهترین غذای سه ماه اول بارداری

ذرت بو داده بهترین غذای سه ماه اول بارداری

ذرت بو داده بهترین غذای سه ماه اول بارداری
پف فیل را معمولا دختربچه‌ها در مهمانی‌شان به عنوان هله هوله می‌خورند ولی جزء هله هوله‌ها نیست (جز این که آ‌ن‌را در کره یا در نمک فر برید). پف فیل یکی از بهترین غذاهای سه ماهه اول بارداری است.

برای پدر شدن چگونه باید باشم؟

برای پدر شدن چگونه باید باشم؟

برای پدر شدن چگونه باید باشم؟ نقش یک زن در بارداری بدون شک اساسی و مهم است اما از نظر بیولوژیکی به تنهایی قادر به انجام این کار نیست و نقش پدر هم از همان ابتدا حیاتی است.

هفته پنجم بارداری

هفته پنجم بارداری

در هفته پنجم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته پنجم بارداری و نکات مهم درباره هفته پنجم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید. ی

مرحله دوم زایمان ( فشار و تولد نوزاد )

مرحله دوم زایمان ( فشار و تولد نوزاد )

مرحله دوم زایمان بالاخره می شنوید که کاملاً باز شده اید و کودک از قسمت آخر کانال زایمان عبور کرده است. موی سر کودکتان برای دیگران و برای شما (با آینه) قابل مشاهده است. حالا می توانید زور و فشار را وارد کنید.

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 8

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید