قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

تست های تکمیلی برای تشخیص ناهنجاری های جنینی

تست های تکمیلی برای تشخیص ناهنجاری های جنینی
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/05/30 0 نظر 288 بازدید

تست های تکمیلی برای تشخیص ناهنجاری های جنینی

علاوه بر غربالگری که از مهمترین تست های تشخیص ناهنجاری است دو نوع آزمایش تکمیلی هم در این مقاله مورد مطالعه قرار می گیرد

تست های تکمیلی برای تشخیص ناهنجاری های جنینی


اگر بخواهید از بین این آزمایش‌‌های فراوان غربالگری که برای کشف ناهنجاری‌‌های احتمالی جنینی توصیه می‌‌شود بهترین‌‌شان را انتخاب کنید. به شکلی باور نکردنی گیج خواهید شد. خوشبختانه موسسه‌‌ی ملی استانداردهای برترپزشکیNICE) این کار سخت را برای شما انجام داده است.
این سازمان جدول راهنمایی را منتشر کرده است که میزان تشخیص و دقت60 درصدی دارد(یعنی مثلا اگر آزمایش غربالگری سندرم دان روی 100زن باردار انجام شود، حداقل در 60 درصد آن‌‌ها به یقین درست خواهد بود) و درصد خطای نتیجه آزمایش‌‌ها (بالابودن میزان خطرکه در آزمایش طبیعی نشان داده می-شود)کمتر از 5درصد خواهد بود. جدول زیر رخی از این آزمایش‌‌ها را نشان می‌‌دهد

                                                     تست های تکمیلی ناهنجاری های جنینی


جدول اول 

     تست‌‌های غربالگری پیشنهادی NICE
هفته‌‌های 11تا14   
    سونوگرافی شفافیت پشت گردن جنین
    تست‌‌های ترکیبی(شفافیت پشت گردن،Ahcg,pApp)
هفته‌‌های14تا20     تست سه گانه(hcg, سرم مادری الفا فیتو پروتئین،استرول آزاد)
تست چهار گانه(hcg سرم مادری الفا فیتو پروتئین، استرول آزاد، اینهیبین آ)
تست هماهنگ و به هم پیوسته(شفافیت پشت گردن  HCG + PAPP - A  سرم مادری الفا فیتو پروتئین،استرول آزاد،اینهیبین آ)
آزمایش ب هم پیوسته ی سرم خون(HCG + PAPP - A  سرم مادری الفا فیتو پروتئین،استرول آزاد،اینهیبین آ)

حتما بخوانید: زایمان پیش از موعد

این سازمان همچنین تعدادی از تستهای ‌‌بسیار دقیق‌‌تر را هم مشخص کرده است که درصد دقت آن بیش از75 درصد و کمتر از 3 درصد خطا دارد.
از سال 2007 به بعد انجام این تست‌‌های غربالگری توصیه می‌‌شود، البته شاید در بعضی مناطق و مراکز هنوز این تست‌‌های دقیق انجام نمی‌‌شود
که در این صورت می‌‌توانید راهنمایی‌‌های لازم را در خصوص این تست‌‌ها و مراکز انجام آن از پزشکتان بگیرید. در جدول 2-8برخی از این تست‌‌های غربالگری آورده شده است:

جدول دوم

          تست‌‌های پیشنهادی NICE از سال 2007 به بعد
هفته‌‌های 11تا14   
    تست‌‌های ترکیبی (سونوگرافی شفافیت پشت گردن (PAPP –A. HCG)
هفته‌‌های14تا20    تست چهار گانه(hcg سرم مادری الفا فیتو پروتئین، استرول آزاد، اینهیبین آ)
آزمایش به هم پیوسته‌‌(سونوگرافی شفافیت پشت گردن. HCG + PAPP - A  سرم مادری آلفا فیتو پروتئین، استرول آزاد و اینهیبین آ)
آزمایش به هم پیوسته‌‌ی سرم خون(HCG + PAPP - A  سرم مادری الفا فیتو پروتئین، استرول آزاد، اینهیبین آ)

تست‌‌های تکمیلی برای تشخیص ناهنجاری‌‌های جنینی

دونوع اصلی تست‌‌های تکمیلی برای تشخیص قطعی ناهنجاری جنینی موارد زیر را شامل می‌‌شود:


✔️بیرون کشیدن مایع آمنیوتیک کیسه‌‌ی آب(به کمک سوزن‌‌های مخصوص)

حتما بخوانید: سونوگرافی در بارداری


✔️نمونه برداری ازپرزهای کوریونی جفت دررحم(CVS)


 انجام هردوی این آزمایش‌‌های تشخیصی به مهارت‌‌های خاصی نیازدارند، بنابراین باید درحین اینکه عملیات با سـونوگرافی کنترل می‌‌شود، یک ماما یا متخصص زنان و زایمان این کار را انجام دهد. آزمایش‌‌های تشخیص پاسخ قطعی و نهایی به شما می‌‌دهند که آیا نوزاد به بیماری و ناهنجاری جنینی مورد نظر مبتلاست یا خیر.

                                                                                                         خانم باردار


تمامی آزمایش‌‌های تشخیصی تاحدی خطر بروز نوعی عارضه را به همراه دارند که خطرناک‌‌ترین آن‌‌ها سقط جنین است. آزمایش بیرون کشیدن مایع آمنیوتیک و نمونه برداری از پرزهای کوریونی جنینCVS)) از دقت یکسانی برخوردارند و هر دو به یک اندازه خطر سقط را به همراه دارند. البته مزیت آزمایشCVS این است که می‌‌توان آن را در اوایل بارداری و زودتر از آزمایش مایع آمنیوتیک انجام داد: یعنی در هفته‌‌های 9 تا11 بارداری. البته این زمان بندی و تعیین زمان برای انجام آزمایش نشان می‌‌دهد که زودتر از موعد مقرر نمی‌‌توان این آزمایش را انجام داد. زیرا نتیجه‌‌ی غربالگری قبل از هفته معین شده دقت کمی خواهدداشت. بسیاری از خانوم‌‌های باردار که درتست غربالگری نوزادشان میزان خطر ابتلا به نوع خاصی از بیماری ارثی بالا شناخته شود، مجدداً تست‌‌های تکمیلی تشخیصی انجام می‌‌دهند.


انجام آزمای‌‌های تشخیصی شامل آزمایش‌‌های کروموزوم‌‌های جنین درحال رشد است. کروموزم‌‌ها وظیفه حمل و انتقال اطلاعات ژنتیکی را بر عهده دارند که تعیین می‌‌کنند فرد چه شکل و چه ویژگی‌‌هایی دارد. وجود موارد غیرطبیعی در تعدادکروموزوم‌‌ها یا
ساختار و شکل آن‌‌ها، می‌‌تواند منجر به بروز مشکلاتی در نوزاد شود. برای مثال، سندرم دان از رایج‌‌ترین مشکلات و ناهنجاری‌‌های کروموزومی است که تنها وجود یک کپی اضافی از کروموزوم شماره‌‌ی 21 می‌‌تواند این بیماری را به‌‌وجود آورد(تمام مردها در حالت طبیعی 46 کوروموزوم دارند). 


انجام آزمایشات مایع آمنیوتیک یا نمونه‌‌برداری از پرزهای کوریونی جنین و آزمایش‌‌هایی از این قبیل بیماری‌‌ها و مشکلات کروموزومی را با شمارش تعداد کروموزوم‌‌ها و مشاهده‌‌ی ساختار آن‌‌ها به کمک  تصویر بزرگ‌‌شده‌‌ی کروموزوم‌‌ها معروف به کاریوتایپ تشخیص می‌‌دهند. به‌‌علاوه زوج‌‌هایی که سابقه‌‌ی خانوادگی یا نژادی ابتلا به نوع خاصی از بیماری‌‌های ژنتیکی را دارند، (برای مثال، فیبروز کیستی) همین آزمایش‌‌های تخصصی تشخیصی را انجام می‌‌دهند. 


نمونه‌‌گیری از مایع آمنیوتیک 


این آزمای برای بررسی برخی مشکلات ژنتیکی احتمالی جنین در هفته‌‌های 15 تا 20 انجام می‌‌شود. اگر لازم باشد که یک تست تشخیصی را در هفته‌‌های ابتدایی‌‌تر انجام دهید، معمولا تست نمونه‌‌برداری از پرزهای کوریونی جنین توصیه می‌‌شود. 
این آزمایش ژنتیکی به‌‌منظور اطمینان از وجود 23 جفت کروموزوم و طبیعی‌‌بودن ساختار آن‌‌ها انجام می‌‌شود. این آزمایش به‌‌صورت طبیعی برای تمام بیماری‌‌های ژنتیکی ممکن یا کشف تمامی نواقص مادرزادی به‌‌کار نمی‌‌رود. سلول‌‌های مایع آمنیوتیک کیسه‌‌ی آب که از بدن مادر بیرون کشیده می-شوند، باید کشت شوند و پس از یکی دو هفته پزشک می‌‌تواند نتیجه‌‌ی کشت و آزمایش را مشاهده کند.

                                                                                  جنین

 
در طول انجام نمونه‌‌گیری از مایع آمنیوتیک، به پشت روی یک میز دراز می‌‌کشید و سونوگرافی انجام می‌‌شود تا محل دقیق جنین و کیسه‌‌ی آب مشخص شود. پزشگ متخصص یا تکنیسین سونوگرافی، سوزن بلند و نازک مخصوصی را در شکم‌‌تان فرو می‌‌کند تا از رحم عبور کرده و وارد کیسه‌‌ی آب شود . سپس چیزی حدود 15 تا 20 سی‌‌سی یا 1 تا 2 قاشق غذاخوری از مایع آمنیوتیک بیرون کشیده می‌‌شود و بعد سرنگ را خارج می‌‌کنند، نمونه‌‌ی مایع آمنیوتیک به روش‌‌های مختلف آزمایش می‌‌شود. 


نمونه‌‌گیری از مایع آمنیوتیک معمولا بیشتر از یکی دو دقیقه طول نمی‌‌کشد؛ اما برای یک خانم مضطرب می‌‌تواند خیلی طولانی و سخت به‌‌نظر برسد. این عمل کمی ناراحت‌‌کننده است اما برخی دردناک نیست. بسیاری از خانم‌‌ها هنگام ورود سوزن کشیده می‌‌شود کششی غیر عادی و عجیب را تجربه می‌‌کنند. به هر حال عمل بیرون کشیدن مایع آمنیوتیک از رحم بدون درد نیست، اما بسیاری از خانم‌‌ها پس از انجام آن می‌‌گویند 
 

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی بارداری طلایی

بسته آموزشی بارداری طلایی

پدر و مادر باید بدانند که تربیت از تولد شروع می‌شود و والدین بیشترین نقش را در 8 سال اول تولد دارند. بعد تا 12 سال این نقش کم رنگ، تا 18 سال کم رنگ تر و بعد از 18 سالگی تحت تأثیر عوامل محیطی، هم سالان و جامعه قرار می‌گیرند، والدین باید آگاه باشند با محکم کردن پایه‌های شخصیتی در همه‌ی زمینه‌های رشد، تنها در این سال‌ها فرصت دارند به تربیت فرزند خود بپردازند.

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین ، مطابق با آخرین یافته‌های دانشمندان بزرگ دنیا و برای اولین بار در ایران ارائه شده است. این مجموعه براساس متد پروفسور مکوتو شیچیدا از ژاپن، روی هوش‌های چندگانه جنین از جمله: هوش عاطفی، هوش شنیداری، هوش کلامی، هوش فضایی، هوش کوانتومی، هوش خوددرمانگر و همچنین حواس دهگانه جنین تمرکز دارد. مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین شامل 2 جلد کتاب و 4 عنوان دی‌وی‌دی آموزشی به همراه فلش کارت های ای . اس. پی ، برچسب های تصویری و کتاب‌های صوتی، ارائه گردیده است.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

چگونه در بارداری آب بیشتری بنوشیم

چگونه در بارداری آب بیشتری بنوشیم

چگونه در بارداری آب بیشتری بنوشیم برای این که دچار کمبود آب بدن نشوید باید هر روز 6 تا 8 لیوان آب بنوشید. این کار یبوست و خشکی پوست را نیز کاهش می دهد. در اوایل بارداری شاید بیشتر از همیشه احساس تشنگی کنید. از این که با نوشیدن آب اضافه بیشتر به دستشویی می روید، نگران نباشید. مزیت نوشیدن مقدار زیادی آب این است که به کمبود آب بدن دچار نشوید(که باعث تحریک زایمان زودرس می شود).
این روشها را در پیش گیرید: 

هفته بیست و چهارم بارداری

هفته بیست و چهارم بارداری

در هفته بیست و چهارم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته بیست و چهارم بارداری و نکات مهم درباره هفته بیست و چهارم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید.

هفته چهارم بارداری

هفته چهارم بارداری

در هفته چهارم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته چهارم بارداری و نکات مهم درباره هفته چهارم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید.    

زایمان طبیعی

زایمان طبیعی

زایمان طبیعی زایمان طبیعی یکی از بهترین انواع زایمان است ولی تا حدودی ترس هم طبیعی است در اینجا ما شما را با مراحل این نوع زایمان آشنا می کنیم

مصرف تره تیزک آبی در بارداری

مصرف تره تیزک آبی در بارداری

مصرف تره تیزک آبی در بارداری بولاغ اوتی، ترد و فلفلی است و افزودنی خوبی برای هر نوع سالاد محسوب می‌‌‌شود و برای کمک به بدن در حال تغییر شما و کودک در حال رشدتان پر از مواد غذایی است. بولاغ اوتی منبع خوب پروتئین، فولات مس، منیزیم، منگنز، پتاسیم، ویتامین K و فسفر است. همه‌‌‌اش این‌‌‌ها نبود، آن مواد دیگری هم دارد.
 

آداب معنوی دوران بارداری

آداب معنوی دوران بارداری

آداب معنوی دوران بارداری فرزندان، حاصل زندگی انسانها هستند و اهتمام بی‌‌وقفه برای به ثمر نشاندن این "پاره‌‌های جگر" امری است سرشیتی و فطری که از جانب حضرت حق در محمل نورانی محبت پدرانه و مهر مادرانه در وجود والدین به ودیعت گذاشت

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 1

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید